ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 255 ОТ 20 СЕПТЕМВРИ 2004 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБАТА ЗА ГРАНИЧНИТЕ КОНТРОЛНО-ПРОПУСКАТЕЛНИ ПУНКТОВЕ, ПРИЕТА С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 104 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2002 Г. (ОБН., ДВ, БР. 54 ОТ 2002 Г.; ИЗМ. И ДОП., БР. 24 ОТ 2004
ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 255 ОТ 20 СЕПТЕМВРИ 2004 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБАТА ЗА ГРАНИЧНИТЕ КОНТРОЛНО-ПРОПУСКАТЕЛНИ ПУНКТОВЕ, ПРИЕТА С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 104 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2002 Г. (ОБН., ДВ, БР. 54 ОТ 2002 Г.; ИЗМ. И ДОП., БР. 24 ОТ 2004 Г.)
Обн. ДВ. бр.86 от 1 Октомври 2004г.
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:
§ 1. Създава се чл. 7а:
"Чл. 7а. Областните управители осигуряват в зоната на ГКПП поддържането на:
1. националното знаме и изображението на герба на Република България в съответствие с нормативните изисквания;
2. надписите, обозначаващи държавната граница;
3. инфраструктурата и чистотата."
§ 2. Член 11 се изменя така:
"Чл. 11. (1) Общото ръководство и координацията на дейността на органите за граничен контрол се осъществяват от заместник министър-председател, определен със заповед на министър-председателя.
(2) Заместник министър-председателят по ал. 1 е председател на Междуведомствения съвет по въпросите на граничния контрол.
(3) Ръководството на дейността на органите за граничен контрол се осъществява от:
1. министъра на вътрешните работи - по отношение на граничния паспортно-визов контрол, защитата на националната сигурност, противодействието на престъпността и нелегалната миграция, опазването на обществения ред и охраната на зоната за граничен контрол;
2. министъра на финансите - по отношение на митническия надзор и контрол върху внасянето, изнасянето и транзитирането на стоки за, от и през Република България, събирането на митни сборове, противодействието на митническите и валутните нарушения и престъпления, както и на незаконния трафик на наркотични вещества и прекурсори;
3. министъра на регионалното развитие и благоустройството - по отношение на пътните такси, разрешителните за международни превози и контрола на транспортните средства;
4. министъра на земеделието и горите - по отношение на ветеринарномедицинския контрол и карантина и на фитосанитарния контрол и карантината на растенията;
5. министъра на здравеопазването - по отношение на санитарния контрол на лицата, транспортните средства и стоките;
6. министъра на транспорта и съобщенията - по отношение на дейността на специализираните структури към Министерството на транспорта и съобщенията, осъществяващи дейност на международните летища, пристанища и железопътни гари."
§ 3. В чл. 23 се създава ал. 3:
"(3) Областният управител отговаря за изпълнението на задълженията по чл. 7а."
§ 4. Създават се глави шеста и седма:
"Глава шеста
ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ЛИЦАТА, ПРЕБИВАВАЩИ В ЗОНАТА НА ГКПП
Чл. 35. (1) Лицата, пребиваващи в зоната на ГКПП, са длъжни:
1. да не замърсяват зоната със:
а) хартии, опаковки, остатъци от цигари, хранителни отпадъци, стъкла, текстилни отпадъци и други твърди битови отпадъци;
б) извънгабаритни предмети от бита, които не се побират в съдовете за твърди битови отпадъци;
в) излезли от употреба моторни превозни средства, части от тях, автомобилни гуми и други;
г) сгурия, въглищен прах и други отпадъци от горене;
2. да не изпускат в атмосферата замърсители от търговските обекти и заведенията за обществено хранене, превишаващи пределно допустимата концентрация;
3. да не изхвърлят животински отпадъци и отпадъци от селскостопанска дейност;
4. да не пускат свободно кучета в зоната на ГКПП;
5. да не допускат свободно придвижване на селскостопански животни в зоната на ГКПП;
6. да не изхвърлят в съдовете за твърди битови отпадъци твърди или течни опасни отпадъци, избухливи и токсични вещества, строителни отпадъци, незагасена сгурия и пепел;
7. да не изливат в канализацията течни опасни вещества и отпадъци, моторни масла и други нефтопродукти;
8. да не мият, гресират и ремонтират моторни превозни средства в зоната на ГКПП;
9. да не изгарят отпадъци, автомобилни гуми и други силно димящи предмети в зоната на ГКПП.
(2) Служителите от ведомствата, осъществяващи граничен контрол, и служителите на търговците, осъществяващи дейност в зоната на ГКПП, са длъжни да почистват помещенията, в които осъществяват дейността си, и прилежащите им площи.
(3) Областният управител определя със заповед задължителни изисквания за опазване и поддържане на сградите, инфраструктурата и чистотата в зоната на ГКПП.
(4) Заповедта по ал. 3 се поставя на достъпни места в зоната на ГКПП.
Глава седма
АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 36. (1) За нарушаване разпоредбите на чл. 35, ал. 1 и 2 виновните лица се наказват по чл. 32 от Закона за административните нарушения и наказания, освен ако за извършените нарушения се предвиждат в закон по-тежки наказания.
(2) За нарушаване на заповедта по чл. 35, ал. 3 виновните лица се наказват по чл. 31 от Закона за административните нарушения и наказания.
Чл. 37. (1) Актовете за установяване на нарушенията се съставят от определени от областния управител длъжностни лица.
(2) Наказателните постановления се издават от областния управител.
(3) Установяването на нарушенията, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления се извършват по реда на Закона за административните нарушения и наказания."
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 5. В чл. 3 от Правилника за устройството и дейността на Междуведомствения съвет по въпросите на граничния контрол, приет с Постановление № 70 на Министерския съвет от 1998 г. (обн., ДВ, бр. 39 от 1998 г.; изм. и доп., бр. 96 от 2000 г., бр. 115 от 2002 г. и бр. 39 от 2003 г.), се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 2 се изменя така:
"(2) Председател на Междуведомствения съвет е заместник министър-председател, определен със заповед на министър-председателя, който осъществява общото ръководство и координацията на дейността на органите за граничен контрол."
2. В ал. 3 след думата "определя" се добавя "секретаря и".
§ 6. (1) В тримесечен срок от влизането в сила на постановлението областните управители съвместно с Междуведомствения съвет по въпросите на граничния контрол да подготвят план за развитието на граничните контролно-пропускателни пунктове на територията на съответната област.
(2) Заместник министър-председателят, който осъществява общото ръководство и координацията на дейността на органите за граничен контрол, да внесе плановете по ал. 1 за обсъждане в Министерския съвет.
§ 7. Постановлението влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник".