Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 26 от 30.III

НАРЕДБА ЗА ПРИЛОЖЕНИЕ НА УКАЗА ЗА РЕДА НА ПРЕХВЪРЛЯНЕ ЖИЛИЩА, ЗАКУПЕНИ ОТ ДЪРЖАВНИЯ ЖИЛИЩЕН ФОНД

 

НАРЕДБА ЗА ПРИЛОЖЕНИЕ НА УКАЗА ЗА РЕДА НА ПРЕХВЪРЛЯНЕ ЖИЛИЩА, ЗАКУПЕНИ ОТ ДЪРЖАВНИЯ ЖИЛИЩЕН ФОНД

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВО НА ФИНАНСИТЕ, МИНИСТЕРСТВО НА ПРАВОСЪДИЕТО И МИНИСТЕРСТВО НА СТРОЕЖИТЕ И АРХИТЕКТУРАТА

Обн. ДВ. бр.15 от 23 Февруари 1971г., отм. ДВ. бр.26 от 30 Март 1973г.

Отменено основание - виж § 1 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за собствеността на гражданите - ДВ, бр. 26 от 30 март 1973 г.


1. Закупените от граждани жилища от държавния, включително и ведомствен жилищен фонд в градовете, могат да бъдат прехвърляни в течение на десет години след сключване на договора за продажбата им само по реда на Закона за реда на прехвърляне вещни права върху някои недвижими имоти по цени, определени върху основата на средната строителна стойност на построените от народния съвет през предходната година жилища от съответната конструкция, намалени с овехтяването.


2. Указът за реда на прехвърляне жилища, закупени от държавния жилищен фонд се прилага по отношение на следните жилища, продадени от държавата на граждани:

а) жилищата, построени от народните съвети за отдаване под наем или за продажба на граждани, по пътя на държавното жилищно строителство;

б) други държавни жилища, предоставени за управление и стопанисване на народните съвети, съответно на предприятията "Жилищен фонд" или "Комунални услуги" (вкл. отчуждени по Закона за отчуждаване на едрата градска покрита недвижима собственост, отнети в полза на държавата, придобити на основание на чл. 11 и 14 от Закона за наследството, на основание чл. 6 от Закона за собствеността, по завещание в полза на държавата и други жилища, придобити от държавата и предоставени за управление и стопанисване на народните съвети);

в) жилища, построени от министерства, ведомства, държавни стопански организации и учреждения по пътя на държавното жилищно строителство за отдаване под наем или продажба на техни работници и служители по реда на Наредбата за продажба на жилища от държавния жилищен фонд;

г) други държавни жилища, предоставени за управление и стопанисване на министерства, ведомства, държавни стопански организации и учреждения;

д) ведомствени държавни жилища, предадени за управление и стопанисване на народните съвети, по силата на Постановление № 202 на Министерския съвет от 25 октомври 1961 г., по силата на други нормативни актове, въз основа на постигнато съгласие с народните съвети или на друго основание;

е) жилищата, построени от държавни стопански организации със средства от фонд СБКМ и фонд "Временно строителство" или от други източници и предадени на народните съвети за продажба по реда на Наредбата за продажба на жилища от държавния жилищен фонд;

ж) жилищата, построени от държавни стопански организации като инвеститори със средства от фонд СБКМ и собствени средства на работниците и служителите, продадени по реда на Инструкцията за кредитиране на работниците и служителите от предприятията и стопанските организации за жилищно строителство от фонд СБКМ и финансиране на жилищни обекти, строени от предприятията (организациите), за продажба на работниците и служителите (ДВ, бр. 50 от 27 юни 1969 г.);

з) части от жилищата, придобити от народния съвет, на основание на Постановление № 246 на Министерския съвет от 8 декември 1958 г. за уедряване на държавния жилищен фонд на народните съвети чрез ликвидиране на собствените между държавата и частни лица недвижими имоти;

и) жилищата, построени или придобити от кооперативни и обществени организации на каквото и да е основание, които са били предадени на народните съвети за управление и стопанисване и за продажба на наемателите им и на други граждани по реда на Наредбата за продажба на жилища от държавния жилищен фонд.


3. Указът не се прилага по отношение на жилищата:

а) построени от народните съвети по пътя на груповото жилищно строителство за продажба на граждани срещу собствени средства или собствени средства и заеми от Държавната спестовна каса;

б) построени от граждани по пътя на кооперативното и индивидуалното жилищно строителство върху държавна земя със собствени средства или със собствени средства и заем от Държавната спестовна каса, при получено право на строеж върху земята, както и по отношение на закупени, придобити по дарение, наследени и т. н. от граждани от трети частни лица такива жилища;

в) построени с отпуснати заеми от фонд СБКМ и собствени средства на работници и служители при държавни стопански организации от жилищностроителни кооперации или лично от работниците и служителите.


4. Ограниченията по указа се прилагат само за срок от 10 години от момента, в който гражданинът е придобил жилището от държавата.

За момент на придобиване на жилището се счита датата на сключване на договора с общинския народен съвет, на основание на Наредбата за продажба на жилища от държавния жилищен фонд, или от държавната стопанска организация, на основание на Инструкцията за кредитиране на работниците и служителите от предприятията и стопанските организации за жилищно строителство от фонд СБКМ и финансиране на жилищни обекти, строени от предприятията (организациите), за продажба на работниците и служителите.

В случая не са меродавни датата, на която председателят на общинския народен съвет (преди изпълнителния комитет) е решил да се продаде жилището, датата, на която това решение е било утвърдено от председателя на изпълнителния комитет на окръжния народен съвет или датата, на която нотариусът е вписал ипотеката.


5. В случай че в първоначално сключения договор за покупко-продажба на жилището са извършени корекции, като са включени или изключени като купувачи някои лица, като са внесени изменения в цената, в описанието на имота и пр., за дата на продажбата се счита датата на първоначално сключения договор.

Ако при изменение на договора са внесени промени в обекта, който се продава, като се прехвърля нещо в повече, така напр., ако първоначално е била продадена 1/4 идеална част от жилище, а при изменението се предвижда продажба на 1/2 идеална част; ако първоначално е била продадена реална част от поделяемо жилище, а впоследствие се продава цялото жилище и т. н. за продажбата на частта в повече ще се изхожда от датата на изменение на договора.

Ако изменението е в насока на ограничаване обекта, който се продава, напр. ако първоначалният договор е за продажба на 1/2 идеална част от жилището, а съгласно изменението се продава 1/4 идеална част, ще се изхожда от датата на първоначалния договор.


6. Ако има договор за продажба, а всъщност продажбата не е била утвърдена по законно установения ред, този договор е недействителен.


7. От указа се засягат продажбите на жилищата от държавния жилищен фонд в градовете. Не се засягат от него продажбите на жилищата от държавния жилищен фонд в селата, вкл. на държавни жилища край минни и промишлени предприятия, намиращи се в землищата на села.

От указа се засягат както държавните жилища, находящи се в жилищните квартали по регулационния план на града, така и държавните жилища, намиращи се в промишлени и други зони по регулационния план, във вилни зони или в неурегулирани терени в землището на града.

Не се засягат от указа продажбите на жилища, находящи се в землищата на административно присъединени към града села.


8. Цените на продаваните жилища се определят върху основата на средната строителна стойност на построените от народния съвет през предходната година жилища от съответната конструкция и се намаляват с овехтяването.

Конструкциите, от които трябва да се изхожда в случая са следните: масивни сгради с рамови и скелетни стоманобетонни конструкции (монолитни), панелни сгради, сгради, изградени с пълзящ кофраж, сгради, изградени с пакетно-повдигнати плочи, масивни сгради със стоманобетонни конструкции, масивни сгради, изпълнени частично със стоманобетонни елементи, масивни сгради без стоманобетонни конструкции, полумасивни сгради на варов разтвор, полумасивни сгради на глинен разтвор и паянтови сгради.

В случай че се касае до сграда, която не попада под нито една от тия конструкции, се искат указания, как да се постъпи, от Министерството на финансите, което съгласува въпроса с Министерството на строежите и архитектурата.

Под строителство на народния съвет се имат предвид всички завършени през предходната година сгради от груповото и държавното жилищно строителство, апартаментите от които се продават от народния съвет срещу собствени средства на гражданите и заеми от Държавната спестовна каса или които са постъпили в разпореждане на народния съвет за настаняване на граждани под наем или за продажба на граждани по реда на Наредба за продажба на жилища от държавния жилищен фонд.

Когато построените през предходната година сгради нямат окончателни цени, се изхожда от неокончателните, а ако няма и такива - от цените по проектосметните документации.

Стойността на всички построени такива сгради от съответната конструкция се събира и се разделя на кубатурата. Получената по тоя начин цена на 1 куб. метър се умножава на кубатурата на продаваното жилище и се намира неговата пълна стойност. От тая стойност се приспада овехтяването, определено в рамките на Тарифата за цените на недвижимите имоти, отчуждени за държавна и обществена нужда или отредени за мероприятия по Закона за планово изграждане на населените места.

Подобренията се изчисляват по действителната им стойност, намалена с овехтяването, отговарящо на действителното им износване.

Към определената по тоя начин цена на жилището се добавя, по силата на чл. 2, ал. 1 от Закона за реда на прехвърляне вещни права върху някои недвижими имоти, цената на мястото (на припадащата се на жилището идеална част от мястото), определена по Тарифата за цените на недвижимите имоти, отчуждени за държавна и обществена нужда или отредени за мероприятия по Закона за планово изграждане на населените места.

Цената на сградите, които са съборени за осъществяване на строителството и на оставените временно за определен срок, не се взима предвид при определяне цената на построените през предходната година жилища от общинския народен съвет.


9. Когато общинският народен съвет не е извършил през предходната година строителство на масивни сгради със стоманобетонни конструкции, масивни сгради, изпълнени частично със стоманобетонни елементи, масивни сгради без стоманобетонни конструкции, полумасивни сгради на варов разтвор, полумасивни сгради на глинен разтвор и паянтови сгради, а има строителство на сгради с рамови или скелетни стоманобетонни конструкции, се изхожда от цените на последните, намалени с коефициент, извлечен от Тарифата за цените на недвижимите имоти, отчуждени за държавна и обществена нужда или отредени за мероприятия по Закона за планово изграждане на населените места.

Така че цената на продаваните жилищни сгради от следните конструкции, без овехтяването, ще съставлява следния процент от средната строителна стойност на построените през предходната година масивни сгради с рамова или скелетна стоманобетонна конструкция (монолитни):


масивни сгради със стоманобетонни конструкции 90,90%
масивни сгради, изпълнени частично със  
стоманобетонни конструкции 81,81%
масивни сгради без стоманобетонни конструкции 72,72%
полумасивни сгради на варов разтвор 63,63%
полумасивни сгради на глинен разтвор 59,00%
паянтови сгради 54,54%

Например, ако средната строителна стойност на построените от народния съвет масивни сгради с рамови и скелетни стоманобетонни конструкции през предходната година е 25 лв. за 1 куб. м, цената на 1 куб. м от продаваните сгради от съответната конструкция, без овехтяването, ще бъде: за масивни сгради със стоманобетонни конструкции - 22,72 лв.; за масивни сгради, изпълнени частично със стоманобетонни конструкции - 20,45 лв.; за масивни сгради без стоманобетонни конструкции - 18,18 лв.; за полумасивни сгради на варов разтвор - 15,90 лв.; за полумасивни сгради на глинен разтвор - 14,75 лв. и за паянтови сгради - 13,63 лв.

Когато в района на народния съвет няма строителство на сгради с рамова или скелетна стоманобетонна конструкция, се изхожда от цените на това строителство в окръжния център, а ако и там няма - в столицата.

Когато се касае до сгради, построени с панели, пълзящ кофраж или пакетно-повдигнати плочи и такива не са строени в съвета, се изхожда от цените на този вид строителство в окръжния център, а ако и в него няма такова строителство - в столицата.


10. Ако въпреки дадените по-горе указания, в някои конкретни случаи се срещат трудности по определяне цената на продаваното жилище, се искат указания от Министерството на финансите, което съгласува отговора с Министерството на строежите и архитектурата.


11. Съгласно т. 19, изречение първо от Наредбата за продажба на жилища от държавния жилищен фонд, при извършването на прехвърляния в случаите на чл. 1 от указа прехвърлителят е длъжен да изплати най-напред задължението си към държавата.


12. Ал. 1 на чл. 1 от указа се прилага и при учредяване право на ползуване и други вещни права върху посочените в нея имоти.


13. По силата на чл. 2 от указа, с разрешение на председателите на изпълнителните комитети на общинските народни съвети може да се извърши замяна на жилища, засягани от чл. 1, с други жилища в градовете, ако разликата между тарифните им цени не надвишава 30% .

При замяна следва да се спази т. 19, изречение първо от Наредбата за продажба на жилища от държавния жилищен фонд, т. е. тя се допуска, ако задължението към държавата е извършено.


14. Указът влиза в сила, по силата на чл. 3, ал. 2, от деня на обнародването му.

Следователно той засяга поначало всички прехвърляния на собственост или учредяване и прехвърляне на други вещни права върху жилища, които не са оформени с нотариален акт, или за които не е издадено решение от съда, на основание чл. 19, ал. 3 от Закона за задълженията и договорите, до 12 октомври 1970 г. включително.


15. В случаите, в които до 13 октомври 1970 г. е бил сключен нотариално заверен предварителен договор за прехвърляне на собственост, по силата на чл. 13 от Закона за реда на прехвърляне вещни права върху някои недвижими имоти, може да бъде предявен иска на основание чл. 19 от Закона за задълженията и договорите за признаване на тоя договор за окончателен.

Председателите на изпълнителните комитети на общинските народни съвети в такива случаи при искане на двете заинтересувани страни трябва да направят необходимото за издаване нотариален акт направо на купувача по предварителния договор, без да обявяват покупко-продажбата.

Страните по предварителния договор могат също да предявят иск за сключване на окончателен договор. В тоя случай прехвърлянето на собствеността или на друго вещно право се извършва в момента, в който решението на съда влезе в сила (чл. 19, ал. 3 от Закона за задълженията и договорите).


16. В случай, че е получено до 13 октомври 1970 г. разрешение от изпълнителния комитет на общинския народен съвет за прехвърляне на жилището, на основание т. 19 от Наредбата за продажба на жилища от държавния жилищен фонд, съответно на § 7, ал. 2 от Правилника за приложение на Указа за насърчаване и подпомагане на кооперативното и индивидуалното жилищно строителство, и е сключен преди същата дата предварителен писмен договор за покупко-продажба, макар и с незаверена дата, председателят на изпълнителния комитет на общинския народен съвет при искане на заинтересуваните страни трябва да направи необходимото за издаване на нотариален акт направо на купувача, без да обявява покупко-продажбата.

Страните по предварителния договор могат също така да предявят иск за сключване на окончателен договор. В тоя случай прехвърлянето на собствеността или на друго вещно право се извършва в момента, в който решението на съда влезе в сила (чл. 19, ал. 3 от Закона за задълженията и договорите).


17. По силата на чл. 2, ал. 3 от Закона за реда на прехвърляне вещни права върху някои недвижими имоти, решението на председателя (или натоварения от него щатен член) на изпълнителния комитет на общинския народен съвет за определяне на цената и купувача може да се обжалва пред председателя на изпълнителния комитет на окръжния народен съвет в седемдневен срок от писменото му съобщение.

Съгласно чл. 45, 47, 48 и 50-52 от Закона за административното производство, ако председателят на изпълнителния комитет на окръжния народен съвет не уважи жалбата, заинтересуваните могат да подадат жалба срещу решението на председателя на изпълнителния комитет на общинския народен съвет (чл. 48, ал. 1) или на председателя на изпълнителния комитет на окръжния народен съвет, ако е изменил решението (чл. 48, ал. 2), чрез народния съвет до окръжния съд в седемдневен срок.

По така подадените жалби ще се произнесе окончателно окръжният съд след призоваване и изслушване в съдебно заседание на заинтересуваните страни, вкл. на народния съвет. Решението на окръжния съд може да бъде отменено по реда на чл. 225 и 231 от Гражданския процесуален кодекс.


18. Чл. 1 от указа се отнася не само до продажбата на закупени от граждани жилища от държавния жилищен фонд, а и до всяко друго прехвърляне на такива жилища, вкл. прехвърляне по дарение.


19. По силата на чл. 9 от Закона за реда на прехвърляне вещни права върху някои недвижими имоти може да се извършва свободно прехвърляне на жилища в случаите на чл. 1 от указа в полза на съпрузи и роднини по права линия, независимо от местожителството им, и в полза на роднини по съребрена линия до трета степен включително, ако приобретателят е жител на населеното място, където се намира имотът, не само по дарение, а и по покупко-продажба, по всяка друга сделка, както и да прехвърлят и учредяват в тяхна полза и други вещни права, извън правото на собственост.


20. В случаите, в които купувачът на жилище от държавния жилищен фонд е прехвърлил собственост върху същото или учредил друго вещно право, по отношение на приобретателя се прилагат ограниченията по указа за срок от 10 години от сключване на договора за закупуване на жилището от праводателя. При повторно и следващо прехвърляне се прилага същото правило.

За да може да се проконтролира приложението на указа в това отношение в нотариалните актове за прехвърляне на такива имоти или учредяване на вещни права върху тях следва да се отбелязва изрично, че праводателят е придобил имота от държавата.

Също така, службите "Държавни имоти" при народните съвети при издаването на удостоверение, че имотът не е държавен, необходимо за изповядване на нотариалния акт, следва да отбелязват в него, че той е продаден от държавата на лице, което се посочва в удостоверението и да посочат на коя дата е сключен договорът за покупко-продажба между народния съвет и това лице.


21. Публичната продан на имотите, по отношение на които се прилага указът, се извършва по реда на чл. 11 от Закона за реда на прехвърляне вещни права върху някои недвижими имоти.


22. При извършването на сделките по указа общинските народни съвети събират извън основните държавни и местни такси и допълнителните такси, определени от Министерския съвет, съгласно чл. 16 от Закона за реда на прехвърляне вещни права върху някои недвижими имоти.


23. Относно реда за сключване на сделките по указа се прилага Наредбата за приложение на Закона за реда на прехвърляне вещни права върху някои недвижими имоти, издадена от министъра на строежите и архитектурата и министъра на правосъдието.


24. Тази наредба се издава на основание чл. 3, ал. 1 от Указа за реда на прехвърляне жилища, закупени от държавния жилищен фонд.


Промени настройката на бисквитките