Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 34 от 27.IV

НАРЕДБА ЗА ПОСЕЩЕНИЕ, ПРЕСТОЯВАНЕ И ИЗПОЛЗУВАНЕ НА ЧУЖДЕСТРАННИ СПОРТНИ И ТУРИСТИЧЕСКИ ПЛАВАТЕЛНИ СРЕДСТВА В ПРИСТАНИЩАТА, ТЕРИТОРИАЛНИТЕ И ВЪТРЕШНИТЕ ВОДИ НА НР БЪЛГАРИЯ

 

НАРЕДБА ЗА ПОСЕЩЕНИЕ, ПРЕСТОЯВАНЕ И ИЗПОЛЗУВАНЕ НА ЧУЖДЕСТРАННИ СПОРТНИ И ТУРИСТИЧЕСКИ ПЛАВАТЕЛНИ СРЕДСТВА В ПРИСТАНИЩАТА, ТЕРИТОРИАЛНИТЕ И ВЪТРЕШНИТЕ ВОДИ НА НР БЪЛГАРИЯ

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВО НА ТРАНСПОРТА

Обн. ДВ. бр.34 от 27 Април 1973г., отм. ДВ. бр.9 от 2 Февруари 1988г.

Отменена с § 2, т. 3 от заключителните разпоредби на Правилника за прилагане на Закона за морските пространства на Народна република България - ДВ, бр. 9 от 2 февруари 1988 г.


1. Тази наредба се издава на основание чл. 362 от Кодекса на търговското мореплаване и чл. 91 от Указа за търговското корабоплаване на НР България.


I. ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ЧУЖДЕСТРАННИ СПОРТНИ И ТУРИСТИЧЕСКИ ПЛАВАТЕЛНИ СРЕДСТВА

2. Спортни и туристически плавателни средства са всички видове яхти, лодки, катери и други, предназначени и използувани за спорт и развлечение, независимо от какъв материал са направени и придвижвани с помощта на гребла, платна или двигатели.


3. Чуждестранни спортни и туристически плавателни средства са тези, които съгласно законите на чужда държава са редовно регистрирани и са снабдени с необходимите документи.


II. РЕД И УСЛОВИЯ, ПРИ КОИТО СЕ ПРЕМИНАВА ДЪРЖАВНАТА ГРАНИЦА НА НР БЪЛГАРИЯ ОТ ЧУЖДЕСТРАННИ СПОРТНИ И ТУРИСТИЧЕСКИ ПЛАВАТЕЛНИ СРЕДСТВА

4. Преминаването на държавната граница на НР България се извършва само през гранично-контролно-пропускателните пунктове.


5. Пристигащите по море или р. Дунав плавателни средства са длъжни да спазват установените за това пътища в териториалните и вътрешните води и разрешените за посещения пристанища.


6. Териториалните, вътрешните води и разрешените пристанища на НР България могат да се посещават само от чуждестранни спортни и туристически плавателни средства, указани в т. 3 на настоящата наредба.


7. Лица, които пристигат с чуждестранни плавателни средства като членове на екипажа, трябва да са снабдени с редовни документи като моряци или с редовни пътни документи съгласно Закона за пребиваване на чужденците в НР България.

Лица, които пристигат с чуждестранни плавателни средства и не са членове на екипажа, трябва да имат редовни пътни документи съгласно Закона за пребиваване на чужденците в НР България.


8. Установените проверки от контролните органи на НР България на пристигащите и заминаващите невоенни кораби се прилагат и към чуждестранните спортни туристически плавателни средства.


9. Влизането и излизането във и от разрешените пристанища и заставането на кея от чуждестранни плавателни средства се извършва при строго спазване на задължителните правила по сигурността на корабоплаването в дадено пристанище.


III. РЕД И УСЛОВИЯ ЗА РЕГИСТРАЦИЯ НА ЧУЖДЕСТРАННИ СПОРТНИ И ТУРИСТИЧЕСКИ ПЛАВАТЕЛНИ СРЕДСТВА

10. След извършване на установените проверки от контролните органи и даване разрешение за посещаване на пристанището чуждестранните плавателни средства задължително се регистрират пред органите на Държавната инспекция по корабоплаване.


11. Капитанът на плавателното средство преди започване на проверките от контролните органи е длъжен да представи следните документи:

а) списък на всички лица, намиращи се на плавателното средство с данни и документи, които имат лицата;

б) списък на товарите и всички предмети, които не спадат към щатния инвентар на плавателното средство;

в) данни за средствата за радиовръзка, с които е снабдено плавателното средство, честотата и време на сеанси. Данни за радарните средства, ако има такива.


12. Когато плавателното средство получи свободен достъп до разрешените за посещение български пристанища и райони на плаване, началникът на Държавната инспекция по корабоплаване издава разрешително в 2 екземпляра.

Разрешителното включва кои пристанища и райони се разрешава да посети плавателното средство. На капитана се връчва единият екземпляр, а така също при необходимост и други документи от останалите контролни органи.


13. Преди напускането на пристанището, вътрешните и териториалните води на НР България, капитанът на плавателното средство е длъжен да съобщи на органите на Държавната инспекция по корабоплаване деня и часа на напускане.

Капитанът е длъжен да върне обратно разрешителното за плаване и другите документи, които е получил от държавните органи. Предоставя плавателното средство на контролните органи, за да бъде извършена проверка във връзка с отплаването му.

Държавните контролни органи могат да извършват проверки на чуждестранни плавателни средства и по море, когато същите плават във вътрешните и териториалните води на НР България.


14. Пристигналите чуждестранни спортни и туристически плавателни средства в НР България през сухоземните гранично-контролно-пропускателни пунктове задължително се регистрират пред органите на Държавната инспекция по корабоплаване по установения ред, както за тези, идващи по море и р. Дунав.


15. При регистрация на плавателното средство собственикът представя:

а) документ за собственост;

б) документ за годност;

в) мерително свидетелство;

г) документ за правоуправление.

Тези документи органите на Държавната инспекция по корабоплаване признават на базата на взаимност.


16. Ако липсват някои от документите, цитирани в точка 15 на настоящата наредба, с изключение на документа за собственост, то органите на Държавната инспекция по корабоплаване след преглед на плавателното средство и познанията на водача за правоуправление издават или не издават разрешително за плаване.


17. Издаденото разрешително за плаване се връчва на собственика и има валидност за времето, когато плавателното средство пребивава в НР България, но не повече до края на календарната година.

Разрешителното за плаване, издадено от Държавната инспекция по корабоплаване - Варна или Бургас, е валидно за цялото българско черноморско крайбрежие, българския участък на р. Дунав и вътрешните водни площи. Издаденото разрешително за плаване от Държавната инспекция по корабоплаване - Русе, е валидно за българския участък на р. Дунав и вътрешните водни площи.

Ако в резултат на авария с плавателното средство бъдат нарушени мореходните му качества, то собственикът извършва наново освидетелствуване пред органите на Държавната инспекция по корабоплаване.


18. С изтичане на срока за пребиваване и напущане на страната ни собственикът изнася обратно и плавателното средство. Последното може да бъде оставено в НР България, но при условие, че бъдат спазени установените митнически разпоредби.


19. Регистрацията на чуждестранните плавателни средства за спорт и развлечение, независимо по какъв път са пристигнали в НР България, се извършва в специално утвърдени за това регистри към Държавната инспекция по корабоплаване в Бургас, Варна, Русе и поделенията им.


IV. РЕД И УСЛОВИЯ ЗА ИЗПОЛЗУВАНЕТО НА ЧУЖДЕСТРАННИ СПОРТНИ И ТУРИСТИЧЕСКИ ПЛАВАТЕЛНИ СРЕДСТВА В ПРИСТАНИЩАТА, ВЪТРЕШНИТЕ И ТЕРИТОРИАЛНИТЕ ВОДИ НА НР БЪЛГАРИЯ

20. Чуждестранните спортни и туристически плавателни средства, след като им бъде разрешено от съответните компетентни органи да пребивават в НР България, се съхраняват в райони на пристанищните басейни, определени от органите на Държавната инспекция по корабоплаване.

Онези от тях, пристигнали през сухоземните гранично-контролно-пропускателни пунктове, се съхраняват на определените от управителя места в района на курортния комплекс, без гребла, платна и с обезопасени двигатели.


21. Напускането на едно и посещаването на друго пристанище от чуждестранните плавателни средства, базирани в пристанищните райони, се извършва при строго спазване на установения ред, както за всички останали кораби.

Базираните плавателни средства в курортните комплекси излизат на вода след разрешение на определените за това органи от комплекса.


22. Плавателните средства се използуват само за спортни и любителски цели от собственика и неговите близки, с които е дошъл на летуване, упоменати в разрешителното за плаване.


23. На чуждестранните спортни и туристически плавателни средства се разрешава да плават по нашето крайбрежие само в указаните в разрешителното за плаване райони.

В районите на курортните комплекси плаването се провежда извън обвехованите за къпане плажове на разстояние, не по-малко от 100 метра и на отдалечение от бреговата ивица най-много до 1 (една) морска миля.


24. Плавателните съдове на ДСО "Балкантурист" независимо от това, при какви условия ще се използуват от чужденци, са задължени да спазват изискванията на точка 23 от настоящата наредба.


25. По време на пребиваването на чуждестранните спортни и туристически плавателни средства или наети такива от ДСО "Балкантурист" в пристанището, вътрешните и териториалните води, освен деянията, забранени по законите на НР България, се забранява и следното:

а) да използуват радиосредствата в пристанищните басейни за радиовръзка;

б) да извършват превоз на лица и стоки от едно пристанище на друго (каботажно), както и превоз на лица и стоки от българско в чуждо пристанище;

в) да приемат на борда на плавателното средство лица, постоянно или временно настанени на територията на НР България за повече от 10 часа. В отделни случаи органите на МВР, в района на който се намира плавателният съд или лицето се приема, могат да одобряват по-дълго престояване. Това не се отнася за служителите на официалните български контролни органи;

г) да се използуват плавателните средства от лица в нетрезво състояние и през тъмната част на денонощието;

д) да извършват улов на всякакви морски животни, да добиват каквито и да е морски продукти, а също така каквато и да е промишлена дейност;

е) да изваждат предмети от морското дъно, представляващи културна ценност;

ж) да правят всякакви измервания, освен необходимите за осигуряване на собствената си безопасност;

з) да извършват каквито и да е изследвания и проучвания;

и) да фотографират и да правят друг род снимки, скици, рисунки и всякакъв род описания на пристанищните крайбрежни райони и пристанища;

к) да излизат и пристават на брега извън установените за тях пристанища и местостоянки, освен в случаите на бедствие;

л) да произвеждат каквито и да са изстрели и взривове;

м) да замърсяват водата с отпадъци от нефт и нефтени продукти, отровни бактериологични и радиоактивни вещества, както и с всякакъв вид отпадъци.


V. СЪСТАВЯНЕ НА АКТОВЕ И ИЗДАВАНЕ НА НАКАЗАТЕЛНИ ПОСТАНОВЛЕНИЯ ЗА НАРУШЕНИЯТА НА ТАЗИ НАРЕДБА

26. Капитанът или собственикът на чуждестранното плавателно средство за нарушение на изискванията на настоящата наредба се наказват съгласно законите в НР България.


27. Актове за констатирани нарушения на наредбата съставят органите на Държавната инспекция по корабоплаване, МВР и митническите власти.


28. Наказателни постановления издават началниците на Държавната инспекция по корабоплаване, началниците на Софийското и окръжните управления на МВР и митническите власти.


Промени настройката на бисквитките