Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 41 от 27.V

НАРЕДБА ЗА НАСОЧВАНЕ И НАСТАНЯВАНЕ НА РАБОТА МЛАДИТЕ СПЕЦИАЛИСТИ, ЗАВЪРШИЛИ ВИСШИ И ПОЛУВИСШИ УЧЕБНИ ЗАВЕДЕНИЯ

 

НАРЕДБА ЗА НАСОЧВАНЕ И НАСТАНЯВАНЕ НА РАБОТА МЛАДИТЕ СПЕЦИАЛИСТИ, ЗАВЪРШИЛИ ВИСШИ И ПОЛУВИСШИ УЧЕБНИ ЗАВЕДЕНИЯ

ПРИЕТА С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 21 НА МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ ОТ 25 МАРТ 1977 Г. В сила от 01.01.1977 г.

Обн. ДВ. бр.30 от 15 Април 1977г., попр. ДВ. бр.41 от 27 Май 1977г., изм. ДВ. бр.33 от 24 Април 1979г., отм. ДВ. бр.34 от 27 Април 1990г.

Отменена с § 32, т. 16 от раздел III на Постановление № 37 на Министерския съвет от 23 април 1990 г. за изменение, допълнение и отменяне на нормативни актове на Министерския съвет - ДВ, бр. 34 от 27 април 1990 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (1) Младите специалисти - български граждани, завършили редовния курс на обучение във висши и полувисши учебни заведения у нас или в чужбина, се насочват и настаняват на работа за срок от 5 до 10 години при условията и реда на тази наредба съобразно завършената специалност. Комитетът по труда и социалното дело, Министерството на народната просвета и Централният съвет на Българските професионални съюзи диференцират срока за отделните специалности.

(2) Стипендиантите по договор със стопански и други организации или учреждения се настаняват на работа съобразно условията на сключения договор, но за не по-малко от 3 години.


Чл. 2. Срокът на работа по тази наредба започва да тече от датата, на която младият специалист постъпва на работа.


Глава втора.
НАСОЧВАНЕ НА МЛАДИТЕ СПЕЦИАЛИСТИ

Чл. 3. (1) Комитетът по труда и работната заплата въз основа на общата потребност от специалисти, на баланса на трудовите ресурси и на развитието на отделните отрасли, дейности и райони на страната ежегодно разработва и съгласувано с Държавния комитет за планиране утвърждава план за разпределение на младите специалисти по министерства, други ведомства и окръжни народни съвети, по брой, специалности и учебни заведения.

(2) Планът по предходната алинея се изпраща за изпълнение на министерствата, другите ведомства, изпълнителните комитети на окръжните народни съвети и учебните заведения не по-късно от 31 януари на годината преди завършване на обучението на специалистите. До 31 март същата година министерствата и другите ведомства изпращат в учебните заведения предложения за местата, на които могат да бъдат насочени студенти при провеждане на първия етап на насочването.


Чл. 4. Младите специалисти се насочват за настаняване на работа на два етапа:

1. по министерства, други ведомства и окръжни народни съвети на местата съгласно чл. 3, ал. 2;

2. на конкретни длъжности и работни места.


Чл. 5. (1) Насочването по т. 1 на предходния член се извършва от учебното заведение в предпоследната година на обучението съгласно утвърдения му план по чл. 3, ал. 1.

(2) За учащите се от медицинските и селскостопанските учебни заведения, от учебните заведения по изкуствата, както и от висшите и полувисшите учебни заведения, подготвящи специалисти за учители, определени за целево осигуряване на съответните министерства и други ведомства, насочване по реда на чл. 4, т. 1 в учебните заведения не се извършва.

(3) Министерствата, другите ведомства и окръжните народни съвети осигуряват на учащите се, определени за тях, необходимите условия за производствена практика, преддипломен стаж и изработване на дипломни работи през последната година на обучението.


Чл. 6. (1) Насочването по т. 2 на чл. 4 на младите специалисти на конкретни длъжности и работни места се извършва от учебните заведения в последната година на обучението непосредствено преди дипломирането, а с разрешение на Комитета по труда и работната заплата - и до десет дни след дипломирането. За системата на народната просвета се насочват специалисти, които са приключили с всички семестриални изпити и педагогическата си практика.

(2) Насочване за настаняване на конкретни длъжности и работните места на младите специалисти с юридическо образование се извършва от Министерството на правосъдието след дипломирането им и успешно завършване на законоустановения стаж за правоспособност, а на младите специалисти по здравеопазването, изкуството и културата - съответно от Министерството на народното здраве или от Комитета за култура след дипломирането.

(3) За насочването по реда на т. 2 на чл. 4 и настаняването на работа се прави следното:

1. министерствата, другите ведомства и окръжните народни съвети в изпълнение на плана по чл. 3, ал. 1 представят на учебните заведения до 15 ноември за завършващите през зимния семестър (първи срок) и до 1 март за завършващите през летния семестър (втори срок) списъка на конкретните длъжности и работните места в стопанските организации и учрежденията, предвидени за заемане от определените съгласно насочването по реда на т. 1 на чл. 4 за системата им млади специалисти. Местата за учителските кадри се предоставят по окръзи и специалности, като насочването на младите специалисти на конкретни работни места по училища и селища се извършва в съответствие с реда за назначаване на учителите и при спазване изискванията на чл. 7 от тази наредба;

2. местата, предвидени за заемане от млади специалисти, се считат за блокирани от датите, посочени в предходната точка. Те не подлежат на съкращение и на тях не могат да се назначават други кандидати. При неотложна производствена необходимост по изключение на тези места могат да се приемат на работа други лица само със срочен трудов договор до явяването на младия специалист;

3. поименното насочване на младите специалисти се извършва от комисия, назначена от ректора (директора) на съответното учебно заведение, в състав: председател - заместник-ръководител (декан) на учебното заведение и членове - представители на преподавателското тяло (катедрата) и на Димитровския комунистически младежки съюз при учебното заведение. Във ведомствените учебни заведения и във ведомствата по предходната алинея комисията се определя със заповед на съответния ръководител. На заседанията на комисиите присъствуват по право и представители на министерствата, другите ведомства и окръжните народни съвети, в които ще работят младите специалисти.


Чл. 7. (1) Учебното заведение не по-късно от 20 дни преди заседанието на комисията обявява на младите специалисти длъжностите и работните места, които ще се заемат от тях.

(2) Комисията извършва насочването на младите специалисти на обявените длъжности и работни места в тяхно присъствие, като взема пред вид: успеха, обществената им дейност, окръга, в който е тяхното местожителство, и семейното им положение.

(3) Младите специалисти, завършили висшите учебни заведения със специален диплом, носители на значка "За отлично учение", присъдена им с решение на Бюрото на ЦК на ДКМС и Колегиума на Министерството на народната просвета, както и завършилите с пълно отличие полувисше учебно заведение имат право на избор от обявените места.

(4) Семейните млади специалисти се насочват с предимство по местожителство или месторабота на съпруга (съпругата) в страната, включително и на места, допълнително разкрити от министерствата и другите ведомства.

(5) Младите специалистки - бременни или с деца, когато не могат да бъдат настанени на работа по местожителството им, съответно местоработата или местожителството на съпруга, се освобождават от настаняване на работа по реда на тази наредба, ако изявят желание за това, с изключение на стипендиантките по договор и приетите с предимство по окръг, освен ако има писмено съгласие на съответната организация или окръжен народен съвет.

(6) Младите специалисти, приети за студенти с предимство по окръзи и по районирано приемане, се насочват към стопанските организации и учрежденията на територията на съответните окръзи, от чиито окръжни народни съвети са представени да учат, с изключение на случаите по предходната алинея, когато съответният окръжен народен съвет е дал писмено съгласието си за освобождаване от разпределение. Учебното заведение изпраща на окръжния народен съвет списък на тези специалисти за контрол.

(7) Младите специалисти, които не се явят пред комисията, се насочват в тяхно отсъствие. Тези от тях, които по уважителни причини са възпрепятствувани да се явят лично, могат да изявят своето желание писмено.


Чл. 8. (1) За решенията на комисията по насочването на специалистите се съставя протокол.

(2) Жалби против решенията на комисиите могат да се подават до ректора (директора) на учебното заведение в тридневен срок от деня, в който е завършено насочването.

(3) Жалбите се решават окончателно в седемдневен срок от органа, който утвърждава протокола по алинея първа.

(4) Протоколът по алинея първа се утвърждава в десетдневен срок от съставянето му от ректора (директора) на учебното заведение, а за ведомствените учебни заведения - от съответния ръководител. Един екземпляр от него се изпраща за сведение в Комитета по труда и работната заплата. Учебните заведения уведомяват с препис-извлечение от протокола министерствата и другите ведомства за младите специалисти, насочени на работа в тяхната система, а окръжните народни съвети - за насочените на територията на окръга, и дават на младите специалисти документи за насочване. На освободените млади специалисти се издава документ за освобождаването от задължението за работа по наредбата.

(5) (Изм. - ДВ, бр. 33 от 1979 г.) Ръководителите на министерствата, другите ведомства и председателите на изпълнителните комитети на окръжните народни съвети въз основа на извлеченията от протоколите в десетдневен срок след получаването им издават заповеди за поименно насочване на работа на младите специалисти по организации, поделения и учреждения, за тяхното битово устройване и приобщаване в трудовите колективи.

(6) След утвърждаване на протоколите за насочване по ал. 4 всички въпроси, свързани с насочването, пренасочването и освобождаването от настаняване на работа младите специалисти по реда на тази наредба, се решават от ръководителите на съответните министерства, други ведомства, председателите на изпълнителните комитети на окръжните народни съвети или от определени от тях длъжностни лица.


Чл. 9. Младите специалисти, завършили висшето си образование в чужбина по предложение на министерствата и другите ведомства се насочват от Министерството на народната просвета поименно на конкретни длъжности и работни места към същите в едномесечен срок след завръщането им в страната.


Чл. 10. (1) Младите специалисти, които са се дипломирали на първата по учебния план сесия, имат право на едномесечна почивка след дипломирането си.

(2) След изтичане на срока по предходната алинея младите специалисти са длъжни да се явят на работа там, където са насочени.


Чл. 11. (1) Стопанските организации и учрежденията водят поименен отчет на изпратените им млади специалисти.

(2) Отчет за младите специалисти водят и висшите и полувисшите учебни заведения, които следят за професионалното развитие на подготвените от тях специалисти, използуват ги в научноизследователската работа и подпомагат развитието им като резервни научни кадри.


Чл. 12. От насочване и настаняване на работа по чл. 1 се освобождават младите специалисти, които:

1. продължават образованието си в по-висока степен учебно заведение на редовно обучение или постъпват на редовна аспирантура;

2. постъпват на платена изборна работа;

3. постъпват във висши или полувисши учебни заведения и в научни организации чрез конкурс на щатна длъжност като асистент, преподавател или научен сътрудник;

4. постъпват на работа във въоръжените сили или в органите на Министерството на вътрешните работи;

5. по здравословни причини не могат да работят по придобитата специалност съгласно заключение на трудово-експертна лекарска комисия (ТЕЛК);

6. са омъжени и мястото, на което са настанени на работа, не съвпада с местожителството или местоработата на съпруга в страната, в случай, че изявяват желание за това, ако нямат задължения като приети с предимства на окръг или стипендианти по договор, освен ако има писмено съгласие на съответната организация или окръжен народен съвет;

7. завършват специалности, определени с решение на Комитета по труда и работната заплата;

8. завършилите в чужбина български граждани, които през време на обучението си са били постоянно живеещи в чужбина и не са получавали стипендия или издръжка от нашата страна под каквато и да е форма.


Глава трета.
ТРУДОВИ ПРАВООТНОШЕНИЯ

Чл. 13. (Изм. - ДВ, бр. 33 от 1979 г.) (1) Трудовото правоотношение между организацията, поделението или учреждението и младия специалист възниква за неопределено време въз основа на заповедта по чл. 8, ал. 5.

(2) Въз основа на заповедта по чл. 8, ал. 5 съответната организация, поделение или учреждение издава заповед, с която конкретизира местоработата, характера й, размера на трудовото възнаграждение и другите условия по трудовото правоотношение. Младият специалист е длъжен да постъпи на работа в посочения в заповедта по ал. 1 срок.

(3) Младите специалисти, насочени за учители, са задължени да заемат местата си в съответствие с Правилника за назначаване на учителите (обн., ДВ, бр. 48 от 1968 г., изм. и доп., бр. 44 от 1971 г., бр. 17 от 1974 г. и бр. 40 от 1976 г. в срока, определен в заповедта, независимо от това, че не са дипломирани и не са приключили с държавните си изпити.


Чл. 14. При постъпване на работа на младия специалист стопанската или друга организация, поделението или учреждението е длъжно:

1. да му осигури работа по специалността;

2. да осигури по желание на младия специалист аванс в размер на едномесечната му заплата, който се удържа в продължение на 6 месеца;

3. да заплати на младия специалист пътните разноски, включително и на неговото семейство, както и разходите по пренасянето на покъщнината съгласно Наредбата за служебните командировки на работниците и служителите (Изв., бр. 51 от 1957 г.);

4. да осигури с предимство квартира за него и семейството му с наемна цена, определена по реда на чл. 10 от Закона за наемните отношения, а когато квартирата е собственост на граждани и наемната цена е определена по реда на чл. 25 от същия закон - да изплаща разликата в наемната цена;

5. да оказва съдействие за настаняване на работа и на членовете на неговото семейство, както и за настаняване на децата им в детски заведения.


Чл. 15. (1) Стопанската или друга организация, поделението или учреждението могат да прекратят трудовото правоотношение с младия специалист, преди да е изтекъл срокът по чл. 1, в следните случаи:

1. при дисциплинарно нарушение, въз основа на което е дисциплинарно уволнен (чл. 130, буква "е" КТ);

2. при пълна или частична ликвидация на стопанската или друга организация или учреждение (чл. 31, буква "а" КТ);

3. когато здравословното му състояние съгласно заключение на трудово-експертната лекарска комисия не позволява да работи по притежаваната от него специалност (чл. 29, буква "к" КТ);

4. при задържане от властите повече от два месеца (чл. 33, буква "а" КТ);

5. по искане на съответното профсъюзно ръководство (чл. 29, буква "и" КТ).

(2) Младият специалист може да поиска прекратяване на трудовото правоотношение преди изтичане на срока по чл. 1, а стопанската или друга организация, поделението или учреждението са задължени да дават съгласието си в следните случаи:

1. на основанията, посочени в чл. 12, т. 1-6;

2. при промяна на местожителството поради сключен брак, с изключение на стипендиантите на стопанските или други организации, поделенията или учрежденията и на приетите за обучение с предимство за нуждите на окръзите, освен ако има писмено съгласие на съответната организация или изпълнителен комитет на окръжния народен съвет;

3. ако не се изпълняват в продължение на един месец от постъпването на работа на младия специалист задълженията по чл. 14, точки 1-3.

(3) Младите специалисти, освободени по реда на ал. 1, точки 1, 2, 4, 5 и ал. 2, точки 2 и 3, подлежат на пренасочване по реда на чл. 16.

(4) Трудовото правоотношение може да бъде прекратено по искане на младия специалист в едномесечен срок след изтичане на срока по чл. 1, и стопанската или друга организация, поделението или учреждението са задължени да дадат съгласието си за прекратяване по взаимно съгласие (чл. 29, буква "а" КТ).

(5) След изтичане на срока по чл. 1 трудовото правоотношение може да се прекратява и на другите основания по Кодекса на труда.


Чл. 16. (1) Пренасочването на постъпилите на работа млади специалисти се извършва с тяхно съгласие от една стопанска или друга организация, поделение или учреждение в друга организация, поделение или учреждение в системата на едно министерство, ведомство или окръжен народен съвет от ръководителя му или от упълномощено от него длъжностно лице, а в системата на различни министерства, ведомства или окръжни народни съвети - по взаимно съгласие между съответните ръководители. В градовете, където се прилага Наредбата за временно ограничаване приемането на нови жители в градовете (обн., ДВ, бр. 94 от 1974 г.), пренасочване на нежителите може да се извършва само с писмено съгласие на съответната окръжна държавна инспекция по труда.

(2) В случаите, когато трудовото правоотношение е било прекратено на основанията, посочени в чл. 15, ал. 1, т. 1, 4, 5, съгласието на младите специалисти при пренасочването не се изисква.


Чл. 17. Ръководителите на стопанските и други организации, поделенията и учрежденията не могат да назначават млади специалисти, които не са насочени по реда на тази наредба, освен ако са освободени по чл. 7, ал. 5 и чл. 12.


Чл. 18. (1) (Изм. - ДВ, бр. 33 от 1979 г.) Организациите, поделенията и учрежденията, които не приемат на работа насочените по реда на чл. 8, ал. 5 млади специалисти, заплащат полагащото им се за съответната начална длъжност и образование трудово възнаграждение за времето от датата на явяването им до приемането им на работа.

(2) В случаите на предходната алинея ръководителят на съответното министерство или друго ведомство е длъжен да осигури пренасочване на младия специалист по реда на чл. 16.


Чл. 19. (1) Млад специалист, който е насочен за настаняване на работа, не се яви на месторазпределението в срока по чл. 10, ал. 2 и не постъпи на работа в посочения в заповедта срок или напусне преди изтичане на предвидения в чл. 1 срок, възстановява в приход на държавния бюджет съответните на неизпълнението на задължението разходи за обучение, стипендия, безплатна храна, безплатно общежитие или безплатно униформено облекло и обувки. Когато разходите са осигурявани от фондовете на стопанските и други организации, те се възстановяват по техните сметки.

(2) Министърът на финансите и министърът на народната просвета съгласувано със заинтересуваните ведомства определят нормативи за средногодишните разходи за обучение, по които се възстановяват сумите в приход на държавния бюджет по предходната алинея.

(3) Ръководителите на стопанските и други организации, поделенията или учрежденията са длъжни да търсят своевременно материална отговорност от неявилите се и неизпълнили задълженията си млади специалисти по тази наредба.

(4) Издаването на изпълнителен лист и събирането на сумите се извършват съгласно Указа за събиране на вземания от неизпълнили задълженията си стипендианти в учебните заведения (обн., Изв., бр. 35 от 1960 г.).


Глава четвърта.
АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

Чл. 20. (1) Ръководители на стопански и други организации, поделения или учреждения, които нарушават разпоредбите на чл. 5, 8, 13, ал. 1, чл. 15, ал. 2 и 4, чл. 17, 18 и 19, ал. 3, ако не подлежат на по-тежко наказание, се наказват по чл. 32 от Закона за административните нарушения и наказания.

(2) Нарушенията се установяват с актове, съставени от органите на Комитета по труда и работната заплата, министерствата, другите ведомства и окръжните народни съвети, а наказателните постановления се издават съответно от председателя на Комитета по труда и работната заплата, от министрите, ръководителите на други ведомства, председателите на изпълнителните комитети на окръжните народни съвети или от упълномощени от тях длъжностни лица.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 1. Разпоредбите на чл. 7, ал. 4 и 5, чл. 12, т. 6 и чл. 15, ал. 2, т. 2 не се прилагат по отношение на лица, встъпили в брак с чужди граждани, които постоянно живеят в чужбина.


§ 2. Разпоредбите на чл. 12 - чл. 19 включително и на предходния параграф се прилагат и спрямо заварените случаи за млади специалисти, на които срокът за работа не е изтекъл към датата на влизането в сила на тази наредба независимо от годината на насочването им.


§ 3. Контролът по изпълнението на наредбата се възлага на председателя на Комитета по труда и работната заплата, който дава указания за решаване на въпросите, възникнали по прилагането й.


§ 4. Тази наредба се издава въз основа на чл. 176 от Кодекса на труда и влиза в сила от 1 януари 1977 г.


§ 5. Отменят се следните актове на Министерския съвет:

1. Постановление № 159 от 24 септември 1962 г. и утвърдената с него Наредба за разпределение и настаняване на работа младите специалисти (обн., Изв., бр. 84 от 1962 г.);

2. алинея 1 на т. 3 от Постановление № 30 от 21 юни 1968 г.

3. Разпореждане № 22 от 24 януари 1970 г.


Допълнителни разпоредби

§ 6. Разпоредбите на чл. 6, т. 2, чл. 7, ал. 5, чл. 12 - 20 включително и параграф 1 и параграф 5 се прилагат и за младите специалисти и квалифицирани работници, завършили техникуми, средни специални училища, средни професионално-технически училища, професионално-технически училища, курсове и школи.


Промени настройката на бисквитките