Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 9 от 30.I

НАРЕДБА ЗА НАЗНАЧАВАНЕ НА ХОНОРУВАНИ НАУЧНО-ПРЕПОДАВАТЕЛСКИ КАДРИ В НАУЧНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ ЗА ПОДГОТОВКА НА СПЕЦИАЛИСТИ С ВИСШЕ ОБРАЗОВАНИЕ

 

НАРЕДБА ЗА НАЗНАЧАВАНЕ НА ХОНОРУВАНИ НАУЧНО-ПРЕПОДАВАТЕЛСКИ КАДРИ В НАУЧНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ ЗА ПОДГОТОВКА НА СПЕЦИАЛИСТИ С ВИСШЕ ОБРАЗОВАНИЕ

ИЗДАДЕНА ОТ КОМИТЕТА ЗА НАУКА, ТЕХНИЧЕСКИ ПРОГРЕС И ВИСШЕ ОБРАЗОВАНИЕ

Обн. ДВ. бр.9 от 30 Януари 1973г., изм. ДВ. бр.22 от 16 Март 1973г.

Материята е преуредена - виж разпоредбата на чл. 51, ал. 5 от Закона за висшето образование (ДВ, бр. 112 от 27 декември 1995 г.), съгласно която висшите училища имат право да привличат и хонорувани преподаватели, като условията и редът за тяхното привличане се регламентират в правилниците на висшето училище.

Виж и писмо № 13-00-5 от 5 май 1997 г. на Министерството на труда и социалните грижи.


1. (Ал. 1 изм. и доп. - ДВ, бр. 22 от 1973 г.) Хоноруваните научно-преподавателски кадри в научните организации за подготовка на специалисти с висше образование (висши учебни заведения, научно-учебни и учебно-научни комплекси и единни центрове за наука и подготовка на кадри) се назначават чрез конкурс. Назначените по този ред лица не получават научни звания по смисъла на Закона за научните степени и научните звания.

(Нова ал. 2 - ДВ, бр. 22 от 1973 г.) Старшите научни сътрудници I степен, старшите научни сътрудници II степен и научните сътрудници от единните центрове за наука и подготовка на кадри, научно-учебните обединения и центрове и институти на Медицинската академия могат да провеждат учебно-възпитателна работа по решение на съответния научен съвет.

(Нова ал. 3 - ДВ, бр. 22 от 1973 г.) Научни работници и изтъкнати специалисти от практиката могат да бъдат поканвани за изнасяне на избрани лекции по решение на факултетните (научните) съвети.


2. Конкурсите се обявяват в Държавен вестник и един ежедневник за срок от 1 до 3 месеца по решение на съответния факултетски съвет, на съвета на научното обединение или на академичните съвети на висшите учебни заведения, в които няма факултетски съвети.


3. Кандидатите за хонорувани преподаватели и асистенти трябва да отговарят на условията, предвидени за щатните преподаватели и асистенти, с изключение на изискванията за пределна възраст по чл. 9, ал. 1 от Закона за научните степени и научните звания.

(Ал. 2 изм. - ДВ, бр. 22 от 1973 г.) За хонорувани професори и доценти могат да бъдат избирани лица, които имат същото или еквивалентно научно звание (старши научен сътрудник I степен, съответно старши научен сътрудник II степен).


4. Кандидатите за хонорувани научно-преподавателски кадри представят в научната организация, която е обявила конкурса, следните документи:

а) молби за участие в конкурса, адресирани до ръководителя на научната организация;

б) дипломи за завършено висше образование;

в) списъци на отпечатаните научноизследователски трудове и материали за внедрени творчески постижения (ако имат);

г) автобиографии;

д) характеристики за деловите и политически качества от постоянната месторабота, а ако кандидатствуват непосредствено след завършване на висшето образование - от съответната научна организация.

(Ал. 2 изм. - ДВ, бр. 22 от 1973 г.) Професорите и доцентите, съответно старши научните сътрудници I степен и старши научните сътрудници II степен, вместо диплом за завършено образование представят свидетелство за полученото научно звание от Висшата атестационна комисия и писмено съгласие за участие в конкурса от научната организация, учреждение или обществена организация, в която са на основна работа. Писмено съгласие представят и кандидатите за хонорувани преподаватели и асистенти.


5. Редът за допускането на кандидатите за хонорувани асистенти и преподаватели до конкурс, провеждането на изпита по специалността и изборът е същият, определен с т. 40 до 47 от Правилника за прилагане на Закона за научните степени и научните звания.

Хоноруваните професори и доценти се избират само по доклад на ръководителя на катедрата (отдела, сектора) и не се утвърждават от Висшата атестационна комисия.


6. Хоноруваните научно-преподавателски кадри се избират от съответния съвет, посочен в т. 2 на тази наредба, и се назначават от ръководителя на научната организация за една учебна година. По доклад на ръководителя на катедрата (отдела, сектора) те могат да се преназначават всяка учебна година, без да се провежда нов избор.


7. Хоноруваните преподаватели и асистенти, които са навършили 35 години, но не са по-възрастни от 40 години, могат да участвуват в конкурс за получаване на научното звание "преподавател", "асистент" или "научен сътрудник" по същата специалност, в същата или друга научна организация, при условие, че са избрани за такива преди навършване на 35 години, и по време на конкурса продължават да извършват научно-преподавателска работа.


8. Когато конкурси за хонорувани научно-преподавателски кадри са приключили без резултат, както и в други случаи, които могат да доведат до отлагане на учебни занятия със студентите, факултетският (научният, академичният) съвет може да възложи еднократно учебна работа на други лица за срок до 1 учебна година.

Назначените по този ред лица не могат да ползуват предимствата по т. 7 от тази наредба.


9. Лица, които работят по съвместителство другаде не могат да участвуват в конкурс за хонорувани научно-преподавателски кадри.


10. Хоноруваните хабилитирани научно-преподавателски кадри могат да ръководят аспиранти, за което им се заплаща допълнително възнаграждение, определено със съответните нормативни документи.


11. Хоноруваните научно-преподавателски кадри получават възнаграждение в размери, определени от Министерския съвет.


Настоящата наредба се издава на основание чл. 11 от Закона за висшето образование и т. 88 от Правилника за прилагане на Закона за научните степени и научните звания и влиза в сила от деня на обнародването й в Държавен вестник.


Промени настройката на бисквитките