Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 21 от 15.III

НАРЕДБА ЗА СПЕЦИФИЧНИ ПРАВИЛА ЗА ИКОНОМИЧЕСКИЯ МЕХАНИЗЪМ В МАЛКИТЕ И СРЕДНИТЕ ПРЕДПРИЯТИЯ

 

НАРЕДБА ЗА СПЕЦИФИЧНИ ПРАВИЛА ЗА ИКОНОМИЧЕСКИЯ МЕХАНИЗЪМ В МАЛКИТЕ И СРЕДНИТЕ ПРЕДПРИЯТИЯ

ПРИЕТА С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 33 НА МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ ОТ 2 ЮЛИ 1984 Г.

Обн. ДВ. бр.67 от 24 Август 1984г., изм. ДВ. бр.80 от 15 Октомври 1985г., отм. ДВ. бр.21 от 15 Март 1991г.

Отменена с § 1, т. 20 от Постановление № 39 на Министерски съвет от 6 март 1984 г. за отменяне и изменение на нормативни актове на Министерския съвет - ДВ, бр. 21 от 15 март 1991 г.


Чл. 1. (1) Тази наредба урежда изграждането и дейността на малките и средните предприятия.

(2) Малко и средно предприятие по смисъла на тази наредба е всяко предприятие, което работи на стопанска сметка, юридическо лице е, осъществява дейността си на основата на насрещен план със силите на трудов колектив - стопанин на социалистическата собственост, и отговаря на изискванията, предвидени в ал. 3.

(3) Малките и средните предприятия се характеризират с използуване на съвременна високопроизводителна техника и прогресивни, гъвкави технологии за задоволяване на широк кръг от потребности, автоматизация в единичното и дребносерийното производство, постигане на дълбочинна преработка на суровините и максимално оползотворяване на отпадъчни материали със срок за изграждане и усвояване на мощностите, не по-голям от 18 месеца, и срок за откупуване на капиталните вложения, не по-голям от 24 месеца, и численост на персонала до 50 бройки за малко предприятие и съответно до 200 бройки за средно предприятие.

(4) (Нова - ДВ, бр. 80 от 1985 г.) Когато повече от половината от персонала на проектираното малко или средно предприятие бъде съставен от трудещи се, живеещи в населеното място на местонахождението на предприятието, които преди това са пътували всекидневно до местоработата си в други населени места, срокът за откупуване на капиталните вложения може да бъде до 36 месеца. Наличието на това условие се потвърждава писмено от от изпълнителния комитет на съответния окръжен народен съвет.


Чл. 2. (1) Малките и средните предприятия се образуват и работят съобразно разпоредбите на Правилника за икономическия механизъм и на тази наредба.

(2) Малки и средни предприятия могат да се създават в системата на министерствата, другите ведомства, държавните, кооперативните и други стопански организации, окръжните народни съвети, селищните системи, Българската академия на науките, научните организации, висшите учебни заведения, инженерно-внедрителските и други социалистически организации.

(3) Когато е стопански целесъобразно, в състава на предприятията и другите стопански организации могат да се създават малки и средни мощности. Те се обособяват като производствени стопански единици (цехове, участъци, линии и др.) на вътрешна стопанска сметка, а при наличие на условия - и на отделен баланс.

(4) Малки и средни предприятия могат да се създават в рамките на:

1. целево отпуснати лимити с единния план за социално-икономическото развитие на страната. За целта ежегодно се отделят най-малко 5 на сто от капиталните вложения, предвидени за развитие на материалното производство;

2. лимитите за капитални вложения на отрасловите министерства, на окръжните и общинските народни съвети, определени за обекти по целевия конкурс по отрасли и за обекти и мероприятия извън конкурса, изпълнявани със свободни собствени средства на организациите, както и с кредити от банките.


Чл. 3. (1) При Българската индустриална стопанска асоциация се създава междуведомствен експертен технико-икономически съвет, който се ръководи от председателя на Българската индустриална стопанска асоциация. Членовете на съвета се определят от Министерския съвет.

(2) Междуведомственият експертен технико-икономически съвет в рамките на определените му компетентности:

1. приема предложенията за създаване на малки и средни предприятия и разпределя лимитите по чл. 2, ал. 4, т. 1;

2. установява реда за разработване на технико-икономическите задания за изграждане на малки и средни предприятия;

3. разглежда и приема технико-икономическите задания за изграждане на малки и средни предприятия;

4. определя изискванията и процедурата за провеждане на конкурс за избор на най-ефективни предложения;

5. приема поименен списък за изграждане на малки и средни предприятия.

(3) Междуведомственият експертен технико-икономически съвет организира своята дейност в съответствие с нормативните актове за експертиза на заданията, технико-икономическите доклади и проектите на обектите на капиталното строителство.

(4) Междуведомственият експертен технико-икономически съвет разглежда и приема технико-икономическите задания за изграждане на малки и средни предприятия въз основа на конкурс съобразно следните критерии за оценка:

1. съвременно технологично равнище и многофункционалност на производственото оборудване;

2. завоюване на нови технологични и пазарни позиции на социалистическия и на световния пазар и развитие на тази основа на прогресивни и високоефективни производства;

3. висока ефективност на производството и износа;

4. ускорено внедряване на научни разработки и постижения на науката и техническия прогрес и по-нататъшното развитие на икономическата интеграция със страните - членки на Съвета за икономическа взаимопомощ, и участието на България в международното разделение на труда;

5. ликвидиране или намаляване дефицитността на стоки и услуги с производствено предназначение и за народно потребление и разширяване производството на луксозни стоки;

6. развитие на производството върху основата на местни суровини или внесени от социалистическите страни; максимално оползотворяване на отпадъчни материали и дълбочинно използуване на суровините;

7. изграждане предимно в съществуващи сгради с минимални разходи за строително-монтажни работи и в райони със свободна работна ръка;

8. спиране на внос чрез производство на разнообразни, малкосерийни и дефицитни у нас продукти, препарати, материали, единични и уникални машини и разширяване на елементната база;

9. по-нататъшно развитие на производствената и обслужващата инфраструктура на селищните системи и решаване на техните социални проблеми при висока икономическа ефективност и качество;

10. осигурена реализация на продукцията на вътрешния и външния пазар.


Чл. 4. (1) Решение за създаване на малки и средни предприятия се взема въз основа на технико-икономическите задания.

(2) Технико-икономическите задания след приемането им от Междуведомствения експертен технико-икономически съвет съгласно изискванията и критериите за оценка се утвърждават от председателя на Българската индустриална стопанска асоциация и не подлежат на други съгласувания, предвидени в Правилника за капиталното строителство.


Чл. 5. (1) Лимитите за капитални вложения за изграждане на малки и средни предприятия в левове и валута, предвидени по реда на чл. 2, ал. 4, т. 1, се предоставят на Банката за стопански инициативи (Минералбанк) по години и общо за петилетката с единния план за социално-икономическото развитие на страната.

(2) Лимитите за капитални вложения по предходната алинея се разпределят от Банката за стопански инициативи (Минералбанк) по предложение на министерствата, другите ведомства, стопанските и други организации и от изпълнителните комитети на народните съвети след приемане от Междуведомствения експертен технико-икономически съвет по реда на чл. 3, ал. 4.

(3) Възстановените суми от предоставената с единния план за социално-икономическото развитие на страната валута образуват оборотен валутен фонд на Банката за стопански инициативи (Минералбанк) за самофинансиране ускореното изграждане на малки и средни предприятия в народното стопанство през следващите години.


Чл. 6. Когато малки и средни предприятия се изграждат без участие в националния конкурс, провеждан от Междуведомствения експертен технико-икономически съвет, и отговарят на условията на чл. 1 и на критериите за оценка по чл. 3, ал. 4, тези предприятия могат да прилагат чл. 7, 8, 9, и 11.


Чл. 7. Проучвателните работи за изграждане на малки и средни предприятия се извършват от съответните инвеститори при условията и по реда на нормативните актове за капиталното строителство независимо от размера на сметната им стойност и без да се изисква включването им в поименните списъци за проучвателните работи.


Чл. 8. (1) Проектирането и строително-монтажните работи се изпълняват по график, съставен от инвеститора, съобразно крайния пусков срок в технико-икономическото задание. Графикът се съгласува с проектантската, строително-монтажната, външнотърговската и други организации, от които зависи изпълнението на графика.

(2) Проектирането се извършва еднофазно - работен проект със сметни документации. То може да се извършва и в хода на самото строителство.

(3) Начинът на изпълнение на строително-монтажните работи се предлага от инвеститора и се определя с технико-икономическото задание. Строително-монтажните работи се изпълняват по правило по стопански начин. При доказана невъзможност за изпълнение по стопански начин инвеститорът възлага с договор строителството на строително-монтажна организация.

(4) Графикът се утвърждава от ръководителя на съответното отраслово министерство или друго ведомство или от председателя на изпълнителния комитет на окръжния народен съвет.


Чл. 9. (1) Ресурсното осигуряване на изграждането и експлоатацията на малките и средните предприятия се решава с предимство от съответните министерства, други ведомства, стопански и други организации.

(2) Външнотърговските организации проучват с предимство възможностите за реализация на продукцията, предвидена за производство от малките и средните предприятия.

(3) Изпълнителните комитети на народните съвети осигуряват с предимство своевременното набиране, подготовка и квалификация на кадрите за малките и средните предприятия, за проектния брой на персонала, утвърден с технико-икономическо задание.


Чл. 10. Източници за финансиране на капиталните вложения в левове и валута за изграждане на малки и средни предприятия са фонд "Разширяване и техническо усъвършенствуване", фонд "Стопански риск" и фонд "Валутен" на стопанските организации, фонд "Инвестиционен" и фонд "Валутен" на окръжните и общинските народни съвети, фонд "Технически прогрес и инвестиции" на министерствата, а за Министерството на производството и търговията с потребителски стоки - и фонд "Стимулиране производството на стоки и услуги за народно потребление", предоставени заемообразно средства от фондовете на Българската индустриална стопанска асоциация и банков кредит.


Чл. 11. (1) Финансиране на изграждането на малки и средни предприятия се открива само въз основа на утвърдено технико-икономическо задание, а когато се използува банков кредит - и на договор за кредитиране.

(2) Утвърдените от Междуведомствения експертен технико-икономически съвет технико-икономически задания не задължават Банката за стопански инициативи (Минералбанк) да сключи договор за кредит.

(3) При договаряне на кредитите и в процеса на финансирането банките прилагат предвидените с нормативните актове за дейността им облекчения в установените процедури и изисквания.


Чл. 12. (1) Малките и средните предприятия възстановяват заемните средства и банковите кредити в левове, като ползуват цялата печалба (без сумите за фонд "Социално-битови и културни мероприятия", лихви по кредити за оборотни средства, застраховки, мита и фонд "Работна заплата") и данъка върху оборота от производството на изградената мощност за периода до срока на погасяване, определен с утвърденото технико-икономическо задание и с договора за кредит.

(2) При недостигане на предвидените в технико-икономическото задание печалба и данък върху оборота от тези мощности отпуснатите заемни средства и кредити заедно с лихвата се възстановяват в договорения срок от фонд "Разширяване и техническо усъвършенствуване" или при необходимост - от други източници на инвеститора.


Чл. 13. (1) Малките и средните предприятия възстановяват заемните средства и кредитите във валута от валутните си постъпления от финансираното мероприятие.

(2) При недостигане на предвидените валутни постъпления в технико-икономическото задание или когато не се предвижда износ на продукция, произведена от малките и средните предприятия, заемните средства се възстановяват от фонд "Валутен" на инвеститора.

(3) При спиране на внос заемните средства и валутните кредити се възстановяват от лимита за внос, разчетен във валутния план на страната.


Чл. 14. (1) Малките и средните предприятия не получават държавни (задължителни) планови задачи с изключение на задачите за валутни постъпления и валутно салдо. В рамките на капацитета си те сами определят на договорна основа вида и количествата, които произвеждат съобразно потребителското търсене, ресурсното осигуряване и пазарната конюнктура, включително и за сметка на допълнителен внос на материални ресурси, чрез краткосрочни валутни кредити.

(2) ...............................................................................

(3) Лимитите за необходимите ресурси на малките и средните предприятия- основни суровини, материали, горива, енергия, дефицитни машини и съоръжения, валута за внос от социалистическите страни - в размер на проектните показатели на технико-икономическото задание се осигуряват по установения ред.


Чл. 15. (1) За продукцията, произведена от малките и средните предприятия, могат да се определят от компетентните органи цени по режима на временните цени (съобразени с международните цени на реализацията), които действуват за период от две години след въвеждане на малките и средните предприятия в действие.

(2) Ефективността на обектите се определя на базата на цените по предходната алинея.

(3) Българската индустриална стопанска асоциация може да ползува като източник на средствата за фондовете си част от печалбата, формирана като разлика между временните и редовните цени на новата продукция, намалена със съответните търговски отстъпки при реализация на стоков фонд, за периода на действието на временните цени. Размерът на тези отчисления се определя с договор между Българската индустриална стопанска асоциация и инвеститора на малките и средните предприятия. Създадените по този ред фондове са целеви и се използуват като източник за финансиране на високоефективни малки и средни предприятия.


Чл. 16. Организацията на производството, труда и управлението се осъществява:

1. въз основа на безцеховата структура и бригадната организация на труда;

2. въз основа на повсеместното прилагане на съвместяване на професии и длъжности, на многомашинно обслужване, на челния опит и др.


Чл. 17. (1) Индивидуалните щатни заплати на ръководните кадри и специалистите в малките и средните предприятия се определят персонално от колективния орган за управление без спазване на изискванията за категория с изключение на изискванията за първа категория.

(2) Размерът на персонално определените заплати не се гарантира. Те се изплащат в рамките на заработените средства за работна заплата и в зависимост от оценката за личния принос без гарантиран минимум.


Чл. 18. Заемането на длъжности и назначаването на ръководните кадри и специалистите в малките и средните предприятия по правило се осъществяват чрез конкурс.


Чл. 19. (1) През периода на изграждане и усвояване на производствените мощности работната заплата на ръководните кадри и специалистите в малките и средните предприятия се поставя в пряка зависимост от спазването на сроковете за въвеждане в експлоатация и от резултатите от усвояването на проектните производствени мощности.

(2) При неизпълнение на задачите по въвеждането в действие и усвояването на проектните мощности в определения срок след изтичането му до изпълнение на задачите щатните заплати на ръководните кадри и специалистите се изплащат в размер 80 на сто.


Чл. 20. (1) Трудовият стаж на специалисти с научни степени и звания в малките и средните предприятия, изграждани по тази наредба, към Българската академия на науките, научни организации, научноизследователски институти, висши учебни заведения и други научни институти се зачита за научен стаж.

(2) На специалистите (вкл. хабилитирани и нехабилитирани лица), предвидени в предходната алинея, може да се разрешава по реда на чл. 58 от Кодекса на труда неплатен отпуск за работа в малките и средните предприятия, като запазват щатните си места в съответните научноизследователски институти, висши учебни заведения, Българската академия на науките и други научни институти.

(3) Специалисти (хабилитирани и нехабилитирани лица), работещи в посочените в предходната алинея институти и организации, могат да бъдат привличани на работа по съвместителство по реда на чл. 74 от Кодекса на труда в изградените към техните системи малки и средни предприятия.


Чл. 21. Ресурсите - основни средства, работна сила и др. - на малките и средните предприятия със съгласието на стопанския съвет могат да се използуват за учебни и научноизследователски цели при условие, че не се влошават икономическите показатели на малките и средните предприятия.


Чл. 22. (1) За период от две години след погасяване на кредитите разликата между валутния резултат от износа и валутата, полагаща се на малкото или средното предприятие съгласно чл. 173, ал. 1 от Правилника за икономическия механизъм, се отчислява във фондовете на Българската индустриална стопанска асоциация.

(2) След спиране или намаляване на внос за период от две години след погасяване на валутните кредити се определя валутна премия в размер 30 на сто от обема на спестената валута. Тази премия се разпределя, както следва:

1. до 60 на сто - за предприятията-производители;

2. до 40 на сто - за предприятията-потребители, разпределени между потребителите пропорционално на обема на изкупуваните от тях материали и изделия - обект на спрян внос.

(3) По решение на колективните органи за управление малките и средните предприятия могат да преотстъпват за фондовете на Българската индустриална стопанска асоциация част от полагащата им се валута от фонд "Валутен" при условията и по реда на чл. 187 от Правилника за икономическия механизъм.


Чл. 23. Валутните средства във фондовете на Българската индустриална стопанска асоциация могат да се използуват заемообразно за изграждане на малки и средни предприятия без лимитни ограничения.


Чл. 24. (1) Междуведомственият експертен технико-икономически съвет носи отговорност за техническото развитие и икономическата ефективност и за спазването в проектите на изискванията на съответните нормативни актове, норми и нормативи.

(2) Членовете на Междуведомствения експертен технико-икономически съвет и рецензентите носят дисциплинарна, имуществена и административна отговорност за невярна, непълна и недостатъчно проучена информация, както и за предлагане и приемане на неподходяща технология и други неефективни решения, съгласно Кодекса на труда, съответно по чл. 169 и 170 от Закона за териториално и селищно устройство и по реда на Закона за административните нарушения и наказания, ако деянията им не са престъпления.


Допълнителни разпоредби

§ 1. Малките и средните предприятия от отрасъл "Селско стопанство" прилагат Наредбата за специфични правила на икономическия механизъм в селското стопанство и тази наредба.


Заключителни разпоредби

§ 2. Указания по прилагането на тази наредба дава министърът на финансите съгласувано с председателя на Държавния комитет за планиране и председателя на Българската индустриална стопанска асоциация.


Промени настройката на бисквитките