Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 87 от 22.X

НАРЕДБА № 17 ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ТРЪЖНАТА СИСТЕМА В ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО

 

НАРЕДБА № 17 ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ТРЪЖНАТА СИСТЕМА В ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО

Обн. ДВ. бр.87 от 22 Октомври 1991г., отм. ДВ. бр.108 от 28 Декември 1991г.

Отменена с параграф единствен от Наредбата за отменяне на Наредба № 17 за прилагане на тръжната система в здравеопазването - ДВ, бр. 108 от 28 декември 1991 г.


Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (1) С тази наредба се определят условията и редът за прилагане на тръжната система в здравеопазването - министерството, неговите поделения, фирми, дружества, институти (самостоятелни юридически лица) и др., свързани с проектирането, строителството, производството и вноса на лекарствени препарати, медикаменти, медицинска апаратура, прибори, инструменти и стоки, свързани със здравеопазването в Република България.

(2) Чрез тръжната система се упражнява по-ефикасен контрол при разходването на държавни средства върху качеството на извършваните работи, услуги и доставки, свързани със здравето на населението в страната.


Чл. 2. Търгът е държавна сделка - писмен договор при предварително обявените поемни условия, които стават съставна част от договора. Той регламентира равнопоставеното участие на конкурентите, като предоставя възможност за избор на най-изгодната оферта по отношение на цени, качество, срок на изпълнение, гаранции и други изисквания, съдържащи се в тръжните условия.


Чл. 3. (1) Търговете при държавно разходване на средствата са задължителни и се прилагат при:

1. стойност на проектирането над 20 000 лв.;

2. строителство и ремонт над 200 000 лв.;

3. внос на лекарства, консумативи, медицинско оборудване на стойност над 50 000 щатски долара;

4. приватизация на здравни заведения над 20 000 лв.;

5. даване под аренда на здравни обекти над 50 000 лв.;

6. образуване на смесени фирми при избора на партньора, когато той внася дялов капитал над 50 000 щатски долара, апаратура, оборудване и технологии по отношение на тяхната преценка;

7. даване на концесионни права.

(2) Разпоредбите на ал. 1 се прилагат при спазване изискванията на чл. 1 и 2 от Закона за образуване на еднолични търговски дружества с държавно имущество (ДВ, бр. 55 от 1991 г.), респективно чл. 147 и 159, ал. 2 от Търговския закон.


Чл. 4. Предмет на търгове могат да бъдат:

1. проектиране, строителство, ремонт и оборудване на здравни заведения;

2. доставка и монтаж на медицинска техника, машини и съоръжения;

3. внос на лекарства, консумативи, техника и други медицински стоки;

4. научни разработки, концепции за нови разработки, производства, технологии, ноу-хау, лицензионни права, лизингови оферти и др., свързани със здравеопазването.


Чл. 5. (1) Участието в търговете не е ограничено за участници.

(2) Търговете са национални, когато участниците са български физически или юридически лица, и международни, когато участниците са чужди фирми и лица.

(3) Всички участници в търговете имат равни права в съответствие с поемните условия.

(4) В отделни случаи на смесено участие на чуждестранни и български физически или юридически лица в зависимост от задълженията, които поемат, участието им може да се приеме като преференциално.


Чл. 6. Търгът и тръжните документи се подготвят от инвеститора или от специализирани за това фирми или експертни групи от негово име и за негова сметка.


Чл. 7. Тръжните книжа за участие се продават на участниците, с което се заплащат разходите по съставянето им.


Чл. 8. Промени в тръжните книжа и поемните условия след обявяването на търга не се допускат освен за поправка на явни фактически грешки.


Чл. 9. Търгът не се провежда, когато участниците са по-малко от трима. В тези случаи се насрочва друга дата за провеждането му.


Чл. 10. Търговете се обявяват публично най-малко в 2 вестника, като срокът за представяне на офертите е най-малко 15 дни за националните и 45 дни, когато се предвижда международно участие. В последния случай публикация може да се извърши и в чуждестранната преса или в специализираните международни издания.


Раздел II.
СЪДЪРЖАНИЕ НА ТРЪЖНИТЕ ДОКУМЕНТИ

Чл. 11. (1) Тръжните документи трябва да определят формите на търга и условията на инвеститора чрез:

1. открито присъждане (открита конкуренция) на неограничен брой кандидати, но най-малко на трима;

2. присъждане от комисията на закрито заседание.

(2) При вземане на решение за възлагане критерий не винаги е най-ниското ценово предложение. При преценката трябва да се имат предвид ефективните методи на изграждане или изпълнение на доставките и услугите, съобразяване с последните модерни новости, трайност, открития, ноу-хау и други съображения за качество и конкурентоспособност на произведената продукция и изпълнение. Комисията, без да обявява тези съображения на участниците в търга, съставя протокол, в който отразява взетите предвид съображения, които не се правят публично достояние.

(3) Представянето на инвеститора пред конкурентите с посочване на точния адрес на провеждащия търга и подписващия договора става при изясняване на следните условия:

1. предмет на търга;

2. необходими документи, които трябва да се представят от кандидатите;

3. цени и начини на формирането им;

4. срок за изпълнение на договора;

5. условия и начин за изпълнение;

6. условия, начин и валута на плащането;

7. условия за прекратяване и анулиране на договора;

8. срок за одобряване на договора от съответните власти;

9. други условия.


Чл. 12. (1) Поемните условия, изясняващи процедурата, при която протича търгът, и изпълнението на договора включват общи административни условия, приложими при всякакви търгове:

1. принадлежност към професията и специализацията на кандидата;

2. покритие на професионалните му качества;

3. офертите задължително се подписват от ръководител, упълномощен представител;

4. представяне на удостоверение за издължени данъци и доказателство, че не се намира в несъстоятелност или открита процедура на фалит или ликвидация;

5. клетвена декларация, потвърждаваща горните обстоятелства;

6. когато участникът в търга е инженерингова фирма, пълномощник или посредник, те задължително посочват фирмата производител, финансовото състояние, референциите, пълномощията за участие в търга и другите изисквания, посочени в ал. 1. Банковата и другите гаранции за участие и функционални изисквания се издават от фирмата производител.

(2) Общите технически изисквания, отчитащи спецификата на исканата услуга или внасяната стока, са подчинени на съществуващите правила и норми. Начините на определянето на цените, тяхната ревизия и плащане се определят от специфичността на тръжните изисквания.


Чл. 13. (1) Тръжните условия могат да предвидят стойността на офертата да бъде дадена като една глобална сума или представяне спецификация с листа на единичните цени и общата стойност.

(2) При къс срок за изпълнение (до 1 година) цените са твърди и не подлежат на ревизия.

(3) Администрацията (инвеститорът) може да поиска в офертата да се направи анализ на образуването на цените.


Чл. 14. Договорите, сключени след провеждането на търг за проектиране, строителство и доставки, подлежат на одобрение от министъра на здравеопазването.


Раздел III.
ПРОЦЕДУРА ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ТЪРГОВЕТЕ

Чл. 15. (1) Търговете могат да бъдат:

1. открити (публични) търгове чрез обявяване (покана) в местната преса, а в отделни случаи и в чуждестранната до неограничен брой участници;

2. ограничени (необявени) търгове, при които тръжните покани и книжа се изпращат до определен брой избрани, реномирани и специализирани фирми по преценка на ръководителя на министерството или ведомството съгласувано с експертите и специалистите в съответната област.

(2) Участниците в търга не трябва да бъдат по-малко от три фирми.

(3) Когато в определения в търга срок за представяне на документите са се явили по-малък брой кандидати, срокът за представяне на офертата може да бъде удължен за привличане на допълнителни участници.

(4) В отделни случаи по предложение на ръководителя на ведомството и преценка на специалистите и експертите провеждането на търга може да премине и при по-малък брой участници.

(5) При публично провеждане на търга и отваряне на офертите в присъствието на кандидатите обявяването на цените не означава присъждане в полза на най-ниската офертна цена. Комисията се произнася в определен срок.


Чл. 16. При търгове с отваряне на офертите в отсъствие на участващите администрацията по предложение на комисията има право свободно в интерес на държавата, ведомството, фирмата да избере кандидат, който може да не е оферирал най-ниска цена, но в предложението му да са включени нови технологии, обучение на кадри, предоставяне на ноу-хау, благоприятни кредитни условия, възможности за промишлено коопериране и др. Предлаганите предимства трябва да бъдат явни, безусловни, включени и в цената и различаващи се от останалите оферти.


Чл. 17. (1) Офертите се представят в запечатан плик на адрес и в срок съгласно обявата на инвеститора, посочваща номера на търга, предмета, с изписано предупреждение "да не се отваря".

(2) Външният плик съдържа:

1. запечатан плик с цените;

2. поканата за търга и досието, подписано на всяка страница;

3. декларация, съдържаща информация за името, точния адрес, националността на кандидата, референциите от чужди администрации, с които е работил кандидатът и е изпълнявал подобен вид услуги, и оценка на изпълнението.

(3) Вътрешният запечатан плик също трябва да е означен с номера на търга и думите "предложение оферта". Той трябва да съдържа:

1. името и адреса на кандидата, бордеро за цените и стойностната сметка. Окончателната стойност се изписва словом;

2. банкова гаранция от първокласна банка в проценти от стойността на офертата;

3. името на обслужващата го банка и номера на сметката, по която ще се извършват плащанията.


Чл. 18. (1) Инвеститорът (министерството) създава бюро по търговете. Председател на бюрото по право е министърът на здравеопазването и/или упълномощено от него лице.

(2) Членове на бюрото "ад хок" са ръководителите на ведомствата, фирмите, институтите и др., осъществяващи общата политика. Те заедно определят отделните комисии по провеждане на търговете съобразно специфичността и предмета, като определят председател на комисията и състав от 3 до 5 души. Комисията извършва оценка и присъждане на търга.

(3) По преценка на министъра на здравеопазването, когато се засягат големи държавни интереси, могат да бъдат поканени и членове на комисиите: по един представител на Министерството на финансите, Министерството на външноикономическите връзки, а за някои търгове и обекти - и представител на Министерството на индустрията и търговията и Министерството на околната среда.

(4) Решенията на комисията се вземат с просто мнозинство.

(5) Членовете на комисията получават възнаграждение, определено със заповед на министъра на здравеопазването. При определяне на размера се взема предвид и реализацията на положителния резултат, съпоставен с ценовата оферта на другите участници и други специализирани критерии.


Чл. 19. (1) При търговете, посочени в чл. 15, ал. 1, точки 1 и 2, се извършва следното:

1. председателят на комисията в посочения ден и час показва постъпилите пликове с оферти и запитва три пъти има ли кандидати, които да депозират нови оферти преди преустановяване на приемането;

2. председателят на комисията в настъпилия краен час обявява "приключено приемане". Изготвя се списък на постъпилите оферти, дата, час, брой на участниците, терминът "приключено приемане" и се подписва от председателя на комисията.

(2) Комисията по чл. 18, ал. 3 се оттегля на закрито заседание за проверка - спазени ли са формалноправните изисквания за участието в търга. Тя отстранява кандидатите, които не са отговорили на поставените изисквания, като не пристъпва към отваряне на вътрешния плик с цените и условията. При правописни или фактически грешки, които не влияят на перфектността на участието, комисията може да поиска обяснение от съответния кандидат, който поправя грешката на първоначалния плик.

(3) Пликовете с офертите, цените и другите документи на допуснатите кандидати се отварят и регистрират незабавно в протокола, в който се излагат съображенията.


Чл. 20. (1) Комисията прави констативен протокол, в който се посочват съображенията за направения избор. Той се подписва от всички членове. Ако някой от членовете има "особено мнение", той е длъжен да го изложи писмено в протокола и да се подпише.

(2) Протоколът е служебна тайна и не се прави достояние на конкуренцията. Комисията не е задължена да дава обяснения за мотивите и съображенията, поради които са отхвърлени конкурентите.


Чл. 21. (1) За оформянето на поемните условия пълна отговорност носят специалистите (строители, медици, фармацевти и др.), които са участвали в тяхното изготвяне, както и по отношение на спецификата на стоките или услугите, предмет на търга, както и писмено определят спазването на нормите, на които да отговарят или пък да се представят сертификати за качеството им.

(2) Специалистите по ал. 1 адресират писмено заявката си за провеждането на съответния търг, която трябва да е одобрена от началника на управлението, към което принадлежат.


Преходни разпоредби

§ 1. (1) Министерството на здравеопазването организира конкурс на тръжна основа за търсене на чужди партньори на български фирми, предприятия и институти от медицинската промишленост, които да участват с доставка на суровини, производство, ноу-хау и маркетинг за задоволяване нуждите на местния пазар и за износ в трети страни.

(2) Изискванията по ал. 1 се отнасят и за завършването на "замразените" обекти от капиталното здравно строителство на министерството и общините с оглед рентабилизация на вложените капитали.


§ 2. Тълкувания по приложението на наредбата се извършват от министъра на здравеопазването.


Заключителни разпоредби

§ 3. Тази наредба се издава на основание § 2 от заключителните разпоредби на Закона на народното здраве (обн., ДВ, бр. 88 от 1973 г.; попр., бр. 93 от 1973 г.; изм., бр. 63 от 1976 г., бр. 28 от 1983 г., бр. 66 от 1985 г., бр. 27 от 1986 г. и бр. 89 от 1988 г.).


Промени настройката на бисквитките