Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 9 от 31.I

НАРЕДБА № 15 ЗА КУПУВАНЕ НА АВТОМОБИЛИ ОТ ИНВАЛИДИ

 

НАРЕДБА № 15 ЗА КУПУВАНЕ НА АВТОМОБИЛИ ОТ ИНВАЛИДИ

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА НАРОДНОТО ЗДРАВЕ, МИНИСТЕРСТВОТО НА ФИНАНСИТЕ И МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНАТА ТЪРГОВИЯ И УСЛУГИТЕ В сила от 01.01.1976 г.

Обн. ДВ. бр.93 от 5 Декември 1975г., изм. ДВ. бр.60 от 31 Юли 1979г., изм. ДВ. бр.95 от 9 Декември 1980г., изм. ДВ. бр.35 от 3 Май 1983г., изм. ДВ. бр.9 от 31 Януари 1984г., изм. ДВ. бр.83 от 25 Октомври 1985г., отм. ДВ. бр.66 от 17 Август 1990г.

Отменена с § 4 от преходните и заключителните разпоредби на Наредба № 6 за купуване на автомобили от инвалиди - ДВ, бр. 66 от 17 август 1990 г.


Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. Тази наредба урежда условията и реда за предимството при купуването и ползуването на леки автомобили от инвалиди и други определени категории лица със заболявания и осакатявания.


Чл. 2. (1) Определените в наредбата лица имат право да купуват леки автомобили с предимство пред останалите граждани.

(2) Предимството по предходната алинея се дава за купуване на леки автомобили, произведени в социалистическите страни и внесени в страната ни за продажба на граждани.

(3) За автомобили, чийто внос е ограничен (под 2000 броя годишно), предимството се осъществява чрез отделяне на 5% за продажба по условията и реда на тази наредба.

(4) Лицата - кандидати за купуване на леки автомобили по реда на тази наредба, сами определят марката на автомобила, който ще купят.


Чл. 3. (Изм. - ДВ, бр. 9 от 1984 г.) (1) Правото по чл. 2 се дава на лицата, ненавършили 65-годишна възраст, които имат осакатявания или заболявания, посочени в списъка-приложение № 1, и ако принадлежат към една от следните категории:

1. инвалиди - работещи и учащи се;

2. (доп. - ДВ, бр. 35 от 1983 г.) неработещи пенсионери - инвалиди от борбата против фашизма и капитализма, военноинвалиди, инвалиди по трудова злополука или професионално заболяване, инвалиди, получаващи гражданскоинвалидна пенсия, инвалиди, пострадали по време на свръхсрочна служба в Българската народна армия или в Министерството на вътрешните работи и приравнените към тях;

3. (изм. - ДВ, бр. 9 от 1984 г.) деца и юноши на възраст от 6 до 16 години - учащи се на редовно обучение.

(2) Инвалидите с първа и втора група инвалидност ползуват предимство за купуване на леки автомобили независимо от вида на осакатяването или заболяването им.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 9 от 1984 г.) Правата по чл. 3, ал. 2 се ползуват и от деца и юноши от 6- до 16-годишна възраст, когато заболяването им значително затруднява тяхното придвижване.


Чл. 4. (1) Инвалидите и другите определени в тази наредба лица купуват леките автомобили по цените на дребно.

(2) Лицата по чл. 3, ал. 1 получават от окръжния народен съвет в зависимост от дохода на член от семейството им през предходната година следната парична помощ:

1. (изм. - ДВ, бр. 95 от 1980 г.) при доход до 1200 лв. - 2500 лв.;

2. (изм. - ДВ, бр. 95 от 1980 г.) от 1201 до 1560 лв. - 2000 лв.;

3. (изм. - ДВ, бр. 95 от 1980 г.) от 1561 до 2040 лв. - 1500 лв.;

4. (изм. - ДВ, бр. 95 от 1980 г.) от 2041 до 2520 лв. - 1000 лв.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 95 от 1980 г.) При доход над 2520 лв. на член от семейството помощ по предходната алинея не се отпуска.

(4) Когато лицата, на които се отпуска помощ, или членовете на техните семейства са прекъснали работата си през предходната година или са постъпили на работа през годината, взема се предвид доходът за трите месеца след постъпването на новата работа. Същото се отнася и за инвалидите, които са станали пенсионери преди по-малко от една година.

(5) (Изм. - ДВ, бр. 35 от 1983 г.) Инвалидите от борбата против фашизма и капитализма, военноинвалидите, инвалидите по трудова злополука или професионално заболяване и инвалидите, получаващи гражданскоинвалидни пенсии, имат право на парична помощ в размер 2500 лв. независимо от дохода на семейството им, ако са със заболявания или осакатявания, посочени в списъка - приложение № 1. При други заболявания или осакатявания тези категории инвалиди ползуват същото право само ако им е определена първа група инвалидност.

(6) Окръжният народен съвет отпуска парична помощ посредством чек, който се представя от инвалида при издаването на фактурата.


Чл. 5. (1) Парична помощ по чл. 4 се отпуска и за употребявани леки автомобили, купувани по реда на Наредба № 324 за изкупуване и продажба на някои употребявани моторни превозни средства (ДВ, бр. 39 от 1975 г.). Когато продажната цена е по-ниска от полагащата се парична помощ, помощта се отпуска в размер на продажната цена.

(2) (Ал. 2 изм. - ДВ, бр. 95 от 1980 г., отм., предишна ал. 3 нова, изм., бр. 83 от 1985 г.) Министерството на финансите разрешава на лицата по чл. 3 купуването на леки автомобили от ВТО "Кореком" при условията и по реда на т. 3, ал. 3 от Разпореждане № 358 на Бюрото на Министерския съвет от 1972 г. за реда за внасяне на леки автомобили от местни физически лица (обн., ДВ, бр. 80 от 1972 г.; изм. и доп., бр. 33 от 1979 г. и бр. 81 от 1985 г.). Разрешенията за покупка се издават по писмено предложение на органа по чл. 13.


Чл. 6. (1) (Изм. - ДВ, бр. 95 от 1980 г.) Предимство и помощ се дават, ако лицето се задължи в срок от 8 години (за автомобилите с четиритактов двигател) и 6 години (за автомобилите с двутактов двигател и автомобилите марка "Запорожец") да не прехвърля правото на собственост върху лекия автомобил и да го ползува само за свои нужди.

(2) За лицата, които не получават парична помощ, срокът по предходната алинея е 5 години.

(Ал. 3 и 4 заличени - ДВ, бр. 95 от 1980 г.).


Чл. 7. (Изм. - ДВ, бр. 95 от 1980 г.) (1) Лицата, за които сроковете по чл. 6 не са изтекли, с разрешение на междуведомствената комисия могат да продават автомобилите си на други инвалиди, на СО "Вторични суровини" или чрез СО "Мототехника и автосервиз" на консигнационни начала. В тези случаи покупка на нов автомобил се извършва по реда на чл. 9, ал. 1, т. 1.

(2) Когато сроковете по чл. 6 са изтекли, инвалидите могат да прехвърлят собствеността върху автомобилите по общия за моторните превозни средства ред, включително и когато кандидатствуват за отпускане на нов автомобил.


Чл. 8. (1) Лек автомобил, закупен по реда на тази наредба, може да бъде управляван само от лицето, на което е отпуснат. Други лица могат да управляват автомобила само ако лицето, на което е отпуснат, не притежава свидетелство за правоуправление поради непълнолетие, незавършено основно образование или по здравословни причини.

(2) Леките автомобили се ползуват само в присъствието на лицата, на които са отпуснати, освен в случаите, когато автомобилите се прибират след откарване на инвалида до определено място или обратно, и за зареждане с гориво, или за обслужване на автомобила в автосервиз.


Чл. 9. (1) Лицата могат да купят повторно лек автомобил по тази наредба:

1. след изтичането на посочения в чл. 6 срок;

2. когато лекият автомобил не по вина на инвалида е бил повреден до степен, непозволяваща по-нататъшното му ползуване, а съответният ремонт изисква средства, превишаващи по размер сегашната му стойност.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 95 от 1980 г.) Собствеността на притежавания от инвалида автомобил се прехвърля до 3 месеца от покупката на новоотпуснатия автомобил.


Чл. 10. (1) При смърт на лицата, закупили по реда на тази наредба леки автомобили, наследниците са задължени в едномесечен срок да подадат молба до съответната междуведомствена комисия при окръжния народен съвет за прехвърляне собствеността на автомобила на тяхно име, на друг правоимащ инвалид или за продажба на СО "Мототехника и автосервиз".

(2) Междуведомствената комисия задължава наследниците да върнат част от получената по чл. 4 помощ съобразно процента на износеност на автомобила, когато собствеността се прехвърля на тяхно име.


Чл. 11. Продажбата на леките автомобили се извършва от съответните клонове на СО "Мототехника и автосервиз" по поименен списък, който се представя от окръжните народни съвети - дирекция "Народно здраве и социални грижи", два пъти годишно - от 1 до 15 януари и от 1 до 15 юли на съответната година, с копие до централното управление на СО "Мототехника и автосервиз"


Раздел II.
РЕД ЗА КУПУВАНЕ НА АВТОМОБИЛИТЕ

Чл. 12. (Изм. - ДВ, бр. 9 от 1984 г.) (1) Кандидатите за купуване на леки автомобили подават до дирекция (управление) "Народно здраве и социални грижи" при окръжния (Столичния) народен съвет следните документи:

1. молба-декларация по образец (приложение № 2);

2. експертно решение на ТЕЛК (ЦТЕЛК), а децата и непълнолетните - протокол от лекарска консултативна комисия;

3. карта за медицинско и психологическо освидетелствуване на водачите на моторни превозни средства. Такъв документ не се представя от лицата до 18-годишна възраст.

(2) За малолетните молбата-декларация по ал. 1, т. 1 се подава от техните законни представители. Молбите на непълнолетните се подписват от тях и от законните им представители.


Чл. 13. (1) Към дирекциите "Народно здраве и социални грижи" при окръжните народни съвети със заповед на председателя на изпълнителния комитет се изгражда междуведомствена комисия в състав: председател - директорът на дирекция "Народно здраве и социални грижи" при окръжния народен съвет, секретар - ръководителят на сектор "Социални грижи" при дирекция "Народно здраве и социални грижи", представител на отдел "Финанси" при окръжния народен съвет, лекар ортопед-травматолог, лекар невролог, представител на държавно обществено осигуряване при окръжните съвети на Българските професионални съюзи, представител на окръжно управление на МВР, отдел "КАТ".

(2) (Доп. - ДВ, бр. 60 от 1979 г.) Междуведомствената комисия разглежда и решава постъпилите молби за купуване на лек автомобил с предимство. Междуведомствената комисия разрешава регистриране със серия "И" автомобили на инвалиди, закупени по общия за гражданите ред, ако лицата отговарят на условията на чл. 3 от наредбата и декларират, че ще спазват изискванията на чл. 8, ал. 2.

(3) Междуведомствената комисия разрешава продажбата на купените по тази наредба леки автомобили.

(4) Решението на комисията подлежи на обжалване в 14-дневен срок от деня на съобщението. Жалбите се разглеждат от комисия, назначена със заповед на председателя на окръжния народен съвет, в състав: председател - зам.-председателят на окръжния народен съвет, който отговаря за дирекция "Народно здраве и социални грижи", секретар - ръководителят на сектор "Социални грижи" и член - лекар-специалист, определен в зависимост от заболяването на жалбоподателя.


Чл. 14. (1) Със заповед на председателя на изпълнителния комитет на окръжния народен съвет се създава оценителна комисия в състав: зав. сектор "Социални грижи" при окръжния народен съвет и представител на отдел "КАТ" при окръжното управление на МВР (за София - на Градското управление на "КАТ") и вещо лице - машинен инженер.

(2) Оценителната комисия има следните задачи:

1. дава експертно заключение за размера на нанесената щета на автомобила по чл. 9, ал. 1, т. 2 от тази наредба;

2. определя процента на износеността на автомобилите, когато собствеността им се прехвърля на наследниците.

(3) Констатациите на оценителната комисия се представят на Междуведомствената комисия.


Раздел III.
ДРУГИ ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ

Чл. 15. (Доп. - ДВ, бр. 60 от 1979 г.) Лицата, купили леки автомобили по условията и реда на тази наредба, както и получилите разрешение от Междуведомствената комисия да регистрират колите си със серия "И", се освобождават от заплащане на държавни такси и от такси за правоползуване на превозните средства съгласно Закона за местните данъци и такси. Те не се освобождават от застраховка "каско" и гражданска отговорност.


Чл. 16. Отпускането на парична помощ по тази наредба не е пречка Държавното обществено осигуряване и Съветът за взаимно осигуряване членовете на ТПК да отпускат помощи по условията и в размери, посочени в Инструкция № 210 за реда и условията, при които се отпускат ортопедични средства и съоръжения (ДВ, бр. 7 от 1971 г.).


Чл. 17. (1) Инвалидите, собственици на леки автомобили, ползуват автосервизни услуги от клоновете на СО "Мототехника и автосервиз" с предимство и без надценка за бързи услуги.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 95 от 1980 г.) Лицата, купили автомобили по реда на тази наредба, ползуват право на гаранция до 24 месеца от покупката независимо от извършения пробег.


Чл. 18. (1) Моторните превозни средства - собственост на инвалиди (леки автомобили и триколки), носят регистрационни номера серия "И".

(2) В регистрационния талон се отразява, че притежателят на лекия автомобил го е купил по реда на тази наредба и че автомобилът не подлежи на продажба без разрешение на Междуведомствената комисия при окръжния народен съвет.

(3) В свидетелството за управление, в графата "Забележки на компетентните власти, по отношение на правоспособността" се вписва регистрационният номер на автомобила, който ще бъде управляван от инвалида.


Чл. 19. Лицето, което в двегодишен срок от съобщението на съответния клон на СО "Мототехника и автосервиз" не купи отпуснатия му лек автомобил, кандидатствува наново по реда на тази наредба.


Раздел IV.
РЪКОВОДСТВО, КОНТРОЛ И САНКЦИИ (ЗАГЛ. ИЗМ. - ДВ, БР. 95 ОТ 1980 Г.)

Чл. 20. (1) (Предишен текст на чл. 20 - ДВ, бр. 95 от 1980 г.) Министерството на народното здраве упражнява методическо ръководство и контрол върху работата на междуведомствените комисии при окръжните народни съвети.

(2) (Нова - ДВ, бр. 95 от 1980 г.) Трите ведомства, издали тази наредба, дават по общо съгласие тълкувания по прилагането й.


Чл. 21. Окръжните народни съвети - дирекциите "Народно здраве и социални грижи" водят картотека на лицата, които са купили леки автомобили по реда на тази наредба. Отчетните картони трябва да съдържат следните данни:

1. трите имена на лицето и рождената му дата;

2. местожителството и точния адрес на лицето;

3. номера и датата на протокола от заседанието на Междуведомствената комисия;

4. марката на автомобила, номера на мотора и шасито;

5. датата на купуването на автомобила;

6. размера на паричната помощ.


Чл. 22. Контролът по спазване изискванията на наредбата се упражнява от окръжните народни съвети - дирекциите "Народно здраве и социални грижи", службите "Социални грижи" при общинските народни съвети и органите на Държавното обществено осигуряване. Контролът по експлоатацията на автомобилите се упражнява съгласно чл. 41 от Закона за движението по пътищата от органите на МВР и техните сътрудници.


Чл. 23. (Нов - ДВ, бр. 95 от 1980 г.) (1) При нарушаване разпоредбите на чл. 8, ал. 2 междуведомствената комисия може да взема следните мерки и да налага следните санкции на инвалида-нарушител:

1. писмено предупреждение;

2. временно спиране на помощта, изплащана от общинския народен съвет за определения лимит бензин за срок от 3 месеца до 1 година;

3. задължение за връщане пълния размер на отпуснатата парична помощ при покупката на автомобила.

(2) Когато преди изтичане на сроковете по чл. 6 инвалидът започне действия за прехвърляне или прехвърли собствеността върху автомобила без разрешение на междуведомствената комисия, тя може да вземе решение за продажба на автомобила чрез СО "Мототехника и автосервиз" или на друг инвалид. В този случай инвалидът се задължава да върне на окръжния народен съвет пълния размер на получената при покупката на автомобила парична помощ и губи право да кандидатствува за покупка на нов лек автомобил по реда на наредбата.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 1. Лицата, незакупили отпуснатите им леки автомобили до 31.12.1975 г., извършват покупката след попълване на декларация (приложение № 2).


§ 2. Тази наредба се издава на основание Постановление № 128 на Министерския съвет от 17.12.1963 г. (ДВ, бр. 101 от 1963 г.) и Решение № 566 на Министерския съвет от 25.10.1965 г. Тя отменя Наредба Р-18 за реда и условията, при които се отпускат леки коли за инвалиди (ДВ, бр. 13 от 1972 г.).


§ 3. Тази наредба влиза в сила от 1 януари 1976 г.


Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 15 ЗА КУПУВАНЕ НА АВТОМОБИЛИ ОТ ИНВАЛИДИ

(ДВ, бр. 95 от 1980 г.)


§ 12. Навсякъде в наредбата думите "Министерство на труда и социалните грижи" и "отдел "Пенсии и социални грижи" се заменят съответно с "Министерство на народното здраве" и "Дирекция "Народно здраве и социални грижи".


Приложение № 1 към чл. 3, ал. 1


Списък на заболяванията и осакатяванията, които дават право на лицата за купуване на автомобили при облекчени условия


1. Ампутация на единия крак над метатарзалните кости.

2. Лъжлива става на бедрената кост или тибията при общи и местни противопоказания за оперативно лечение.

3. Анкилоза или рязко изразена контрактура на тазобедрената става.

4. Едностранна тежка коксартроза, довела до трайна контрактура с ограничение на флексията в амплитуда 30 градуса, или двустранна тежка коксартроза, довела до трайна контрактура с ограничение на флексията в амплитуда 50 градуса.

5. Скъсяване на единия долен крайник анатомично или функционално със 7 или повече сантиметра.

6. Анкилоза на колянната става във флексия под ъгъл, по-голям от 20 градуса.

7. Халтава колянна или тазобедрена става с абнормни пасивни движения без активни движения.

8. Облитериращи заболявания на артериалните съдове на единия долен крайник.

9. Трайна парализа на ходилото или подбедрицата, както и тежка пареза на същите с остатъчни функционални движения в ставите и пръстите.

10. Трайна долна моноплегия, както и тежка долна монопареза.

11. Ампутация на двата долни крайника над метатарзалните кости.

12. Ексартикулация или ампутация в горната трета на бедрото.

13. Анкилоза на двете тазобедрени стави.

14. Контрактура на коленните или тазобедрените стави на двата крака, затрудняващи походката.

15. Двустранен елефантиазис.

16. Трайна долна параплегия.

17. Генерализиращи форми на Бехтерев със засягане на тазобедрените стави.

18. Трайна хемиплегия (включително круциата), както и тежка хемипареза.

19. Средно изразена долна парапареза или хемипареза, включително круциата, със значително нарушение на двигателните функции.

20. Анкилоза на двете коленни стави във флексия повече от 20 градуса.

21. Деформация на стъпалото в положение на принудителна флексия - дорзално 5 градуса и повече или плантарно 30 градуса и повече.


Приложение № 2 към чл. 12, ал. 1, т. 1



До

Дирекция (Управление) "Народно

здраве и социални грижи" при

ОНС (СНС)

Гр. ..........................................................................................................................................................................................................................

 
МОЛБА-ДЕКЛАРАЦИЯ
 

Подписаният (та) ......................., жител на гр. .........................................................................................................................................................................................

с адресна регистрация, гр. (с.) ..................., ул. .......................................................................................................................................................................................
№ ............, моля да ми се разреши да закупя с предимство лек автомобил
................. по реда на Наредба № 15 за купуване на автомобили от
инвалиди.
 
Д е к л а р и р а м
 

I. Работя (уча, не работя) в .................., сл. тел. № ................................................................................................................................................

Получавам (не получавам) пенсия по пенсионна преписка № ............................................................................................................................

II. Семейството ми се състои от следните членове: ..................................................................................................................................................................................,

род .............., съпруг (а), работи, учи; ................., род. ...........................................................................................................................................................................
син (дъщеря); ..........................., род .........................................................................................................................................................
син (дъщеря); ..........................., род .........................................................................................................................................................
син (дъщеря); ...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................

III. Доходите на семейството ми през предходните 12 месеца са

следните:

1. От трудови възнаграждение (работна заплата):

.............................................................................................................
.............................................................................................................
(собствено, бащино (собствено, бащино
и фамилно име) и фамилно име)
   
Месец: Месец:
1. 1.
2. 2.
3. 3.
4. 4.
5. 5.
6. 6.
7. 7.
8. 8.
9. 9.
10. 10.
11. 11.
12. 12.
---------- ----------
Общо: Общо:
   
2. Реализиран доход от частна търговия, свободни  
професии и личното стопанство
............................
3. От пенсии, стипендии и помощи
............................
4. От премии и хонорари, наеми и др.
............................
  -------------------
Общо доход на семейството за предходните 12 месеца ........... лв.
   

IV. Аз и членовете на семейството ми притежаваме (не притежаваме)

лек автомобил с регистрационен номер ........................................................................................................................................................................................

V. Задължавам се в срок от ........... години да не прехвърлям

собствеността върху автомобила, който ще ми бъде отпуснат, и да го ползувам
съобразно разпоредбите на Наредба № 15 за купуване на автомобили от инвалиди,
които са ми известни.

VI. Известно ми е, че за неверни данни, посочени в тази декларация, ще

отговарям по чл. 313 от Наказателния кодекс и че дължа връщане на отпуснатата
ми парична помощ при купуването на автомобила, на която не съм имал(а) право.
 
Гр. (с.) ........................... 19.. г.
Декларатор: ...................................................................................................................................................................................................................

(подпис)

Законни представители: .......................................................................................................................................................................................................

(подписи)

 


Промени настройката на бисквитките