Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 54 от 15.VII

НАРЕДБА № 16 ЗА АТЕСТИРАНЕ НА РЪКОВОДНИТЕ КАДРИ И СПЕЦИАЛИСТИТЕ

 

НАРЕДБА № 16 ЗА АТЕСТИРАНЕ НА РЪКОВОДНИТЕ КАДРИ И СПЕЦИАЛИСТИТЕ

ИЗДАДЕНА ОТ КОМИТЕТА ПО ТРУДА И РАБОТНАТА ЗАПЛАТА

Обн. ДВ. бр.65 от 19 Август 1977г., изм. ДВ. бр.14 от 17 Февруари 1981г., отм. ДВ. бр.54 от 15 Юли 1988г.

Отменено основание - виж § 3, т. 7 от заключителните разпоредби на Постановление № 20 на Министерския съвет от 4 юли 1988 г. за създаване на условия за въвеждане на новата система от основни заплати - ДВ, бр. 54 от 15 юли 1988 г.


Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (1) Атестирането на ръководните кадри и специалистите по реда на тази наредба е елемент на Единната система за подбор, квалификация и управление на кадрите.

(2) На атестиране подлежат ръководните кадри (до генерални директори включително) и специалистите в комплексите, министерствата, другите ведомства, народните съвети, стопанските и други организации и техните поделения от всички отрасли и сфери на дейности и от всички равнища на управление на народното стопанство.

(3) По преценка на ръководителите на министерствата, другите ведомства и на изпълнителните комитети на окръжните народни съвети могат да се атестират и лицата от помощно-изпълнителския персонал.


Чл. 2. Атестирането се извършва с цел:

1. да се съдействува за повишаване ефективността на труда на атестираните, за засилване отговорността за резултатите от възложената им работа, за повишаване тяхната квалификация, творческа и делова активност, за по-нататъшното подобряване на подбора, възпитанието и издигането на кадрите;

2. да се определи степента, в която квалификацията и другите делови качества на атестирания съответствуват на съвременните изисквания за извършваната от него работа и на изискванията на длъжностната характеристика, като при необходимост се предложат мерки за повишаване квалификацията или за преквалификация, запазване или изменение на неговото служебно положение;

3. в зависимост от ефективността на труда на атестирания да се запази, увеличи или намали неговата индивидуална щатна работна заплата.


Чл. 3. (1) При атестирането на кадрите да се оценяват резултатите от техния труд, професионално-деловите, интелектуалните и морално-волевите им качества, сложността, отговорността и тежестта на изпълняваната от тях работа.

(2) Атестирането на кадрите се извършва въз основа на:

1. комплексните оценки за резултатите на труда на атестирания, които се извършват месечно, тримесечно или годишно и служат за определяне на брутната заплата. Наред с тях се използуват и текущите оценки на кадрите, които се дават след изпълнение на отделните задачи;

2. длъжностните характеристики за заеманите от тях длъжности и други документи на управленческата технология.

(3) При оценка на професионално-деловите качества на атестирания задължително се взема предвид и степента, в която той познава и творчески прилага нормативните актове за управление на икономиката и на другите сфери на дейност, съобразно специфичните условия на системата.


Чл. 4. (1) На атестиране подлежат кадрите, работили най-малко една година във ведомството, организацията или поделението.

(2) От атестиране се освобождават работещите бременни жени и майки с деца до едногодишна възраст. Те могат да бъдат атестирани само по тяхно желание.


Раздел II.
ОРГАНИ НА АТЕСТИРАНЕТО

Чл. 5. Ръководителите на комплексите, министерствата, другите ведомства, народните съвети, стопанските организации и техните поделения носят отговорност за правилното атестиране на кадрите съгласно изискванията на тази наредба.


Чл. 6. (1) Атестирането на кадрите в министерствата, другите ведомства и приравнените към тях се извършва от обща и от специализирани комисии за атестиране, назначени със заповед на ръководителите им.

(2) В министерствата и другите ведомства с малка численост на персонала могат да се създават само общи комисии за атестиране.

(3) Председател на общата комисия за атестиране е първият заместник на ръководителя на ведомството, а на специализираните - председателят или някои от членовете на общата комисия.

(4) В състава на общата комисия се включват партийният секретар, председателят на профкомитета, секретарят на комсомолската организация и трима-четирима заместник-ръководители на ведомството и изтъкнати специалисти. Комисията оценява главните директори, главните секретари и директорите във ведомството, генералните директори, заместник-генералните директори и директорите на подведомствените стопански организации и др., определени със заповед на ръководителя, както и членовете на специализираните комисии, подлежащи на атестиране по тази наредба.

(5) В състава на специализираните комисии, създадени по управленчески блокове, се включват член на общата комисия, ръководителят, партийният секретар, председателят на профкомитета и секретарят на комсомолската организация на съответния управленчески блок и двама-трима ръководители и изтъкнати специалисти в блока. Тези комисии атестират кадрите, работещи в съответните управленчески блокове.

(6) Членовете на общата комисия, подлежащи на атестиране, се оценяват от колегиума на ведомството.


Чл. 7. (1) В стопанските и другите организации и техните поделения със заповед на техните ръководители се създават обща и специализирани комисии за атестиране.

(2) В организациите и поделенията с по-малка численост на персонала се създават само общи комисии за атестиране.

(3) В състава на общата комисия се включват: председател - първият заместник на ръководителя на организацията или поделението, и членове: представителят на ведомството, съответно на стопанската организация, партийният секретар, председателят на профкомитета, секретарят на комсомолската организация и двама-трима заместник-ръководители и изтъкнати специалисти от организацията или поделението. Общата комисия на стопанската организация атестира ръководителите на функционалните и производствените отдели на организацията и директорите и техните заместници от поделенията на стопанската организация, както и членовете на специализираните атестационни комисии.

(4) В състава на специализираните комисии, които се изграждат по управленчески блокове или поделения, се включват: председател - председателят или член на общата комисия, съответният административен ръководител, партийният секретар, председателят на профкомитета, секретарят на комсомолската организация и двама-трима ръководители и изтъкнати специалисти от други блокове или поделения. Тези комисии атестират кадрите от съответните управленчески блокове или поделения.

(5) Членовете на общите атестационни комисии се атестират от колективните органи за управление - изпълнителни бюра, стопански комитети и др. на организациите или поделенията.


Раздел III.
РЕД ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА АТЕСТИРАНЕТО И РЕШЕНИЯ, ВЗЕМАНИ ВЪЗ ОСНОВА НА НЕГО

Чл. 8. (1) Атестирането на кадрите е постоянен процес, като за отделните ръководители и специалисти то се извършва на заседание на атестационните комисии най-малко веднъж на три години след предходното им атестиране.

(2) Заседанията на атестационните комисии се провеждат по утвърден от съответния ръководител график, който се съобщава на подлежащите на атестиране най-малко 30 дни преди започване на атестирането.

(3) При изявени положителни или отрицателни резултати в работата на атестираните, които чувствително се различават от оценките при предхождащото атестиране, по преценка на ръководителите кадрите могат да бъдат оценявани и преди изтичане на тригодишния срок.

(4) Младите специалисти и новопостъпилите се атестират задължително след едногодишна работа в организацията.


Чл. 9. (1) Атестирането на кадрите се извършва чрез оценяване на резултатите от работата и изявените в труда професионални и морално-волеви качества по включените в атестационната карта показатели (приложение № 1).

(2) По преценка на ръководителите при атестирането могат да се добавят и специфични за отделните ведомства, организации и поделения показатели и критерии за оценяване.


Чл. 10. (1) Атестирането се предхожда от период на подготвителна работа, през който за всеки атестиран се съставя кратка характеристика, в която задължително се отразяват резултатите от неговата трудова дейност, спазването на държавната и производствената дисциплина, професионално-деловите и морално-волевите качества, обществената активност и др. Характеристиката се изготвя от прекия административен ръководител съвместно с партийната, профсъюзната и комсомолската (ако атестираният е член на ДКМС) организация. Въз основа на тази характеристика административният ръководител дава свои проектооценки за резултатите и проявените качества по отделните показатели, посочени в атестационната карта.

(2) При оценяване резултатите от работата на атестирания административният ръководител задължително се съобразява с текущите и комплексните оценки, които той е получавал през периода между двете атестирания, както и с оценката за резултатите от работата на атестирания в пулсиращи звена, подготвяна от ръководителите на тези звена.

(3) Прекият ръководител беседва с атестирания, запознава го със своите проектооценки и се аргументира за тях. Атестираният има право да възрази по отделните оценки на ръководителя.

(4) Попълнената по реда на предходните алинеи атестационна карта се представя на съответната атестационна комисия заедно с характеристиката и други необходими материали за работата на атестирания.


Чл. 11. (1) Атестационната комисия разглежда представените атестационна карта и други материали и беседва с атестирания и прекия му ръководител.

(2) Атестационната комисия в отсъствие на атестирания и неговия пряк ръководител дава оценки за резултатите и проявените качества в работата от атестирания по отделните показатели и критерии, посочени в атестационната карта. Оценките се определят явно с обикновено мнозинство.

(3) По преценка на ръководителите определянето на обща оценка за резултатите може да се извърши чрез използуване на коефициенти за значимост на показателите и количествен инструментариум за изчисляване.


Чл. 12. Въз основа на оценките за резултатите по отделните показатели атестационната комисия прави кратка характеристика на атестирания, в която дава комплексна оценка за неговите качества и резултатите от труда и определя степента, в която атестираният отговаря на изискванията на заеманата от него длъжност. Като изхожда от характеристиката, комисията предлага:

1. запазване или изменение на неговото служебно положение (повишаване, включване в списъците на резервните кадри за по-високи длъжности, преместване на друга подходяща длъжност, понижаване, освобождаване);

2. включването му в курсове и школи за повишаване на квалификацията, за придобиване на допълнителна квалификация или за преквалификация;

3. повишаване, запазване или намаляване на щатната му заплата.


Чл. 13. При провеждане на атестирането трябва да участвуват задължително най-малко 2/3 от членовете на комисията.


Чл. 14. (1) Оценките на атестационната комисия се съобщават на атестирания и неговия пряк административен ръководител не по-късно от десет дни след нейното заседание.

(2) Атестираният има право в десетдневен срок да направи писмено възражение пред атестационната комисия, ако е неудовлетворен от нейните оценки. Този срок започва да тече от деня на съобщаване на оценките по реда на предходната алинея.

(3) Ако след разглеждане на възражението на атестирания от атестационната комисия той пак не е удовлетворен, има право в десетдневен срок да направи писмено възражение пред отговорния за атестирането ръководител. Ръководителят внася възражението и материалите от атестирането в съответния колективен орган за управление, който взема окончателно решение по спора.

(4) В случаите, когато прекият ръководител на атестирания не е удовлетворен от оценките на атестационната комисия, той има право в десетдневен срок да направи писмено възражение до отговорния за атестирането ръководител. Този срок започва да тече от деня на съобщаване на оценките по реда на алинея първа.

(5) Ръководителите на министерствата, другите ведомства, организациите и поделенията могат да поискат повторно атестиране в случаите, когато не са съгласни с оценките на атестационната комисия.

(6) Когато и след повторното атестиране ръководителят на ведомството, организацията или поделението не е съгласен с оценките на комисията по спорните въпроси окончателно решение вземат колективните органи за управление - колегиум, изпълнително бюро, стопански комитет и др.


Чл. 15. Материалите от атестирането се предават на съответния ръководител на ведомството, организацията или поделението за вземане на решение, а след това се пазят в личните дела на атестираните кадри.


Чл. 16. (1) Въз основа на материалите от атестирането ръководствата на съответните министерства, други ведомства, организации или поделения могат да вземат следните решения:

1. при възможност превеждат перспективните кадри на по-висока длъжност или ги включват в списъка на резервните кадри;

2. в срок не по-голям от шест месеца от атестирането и в съответствие с трудовото законодателство превеждат с тяхно съгласие неотговарящите на изискванията за дадената длъжност на по-ниска длъжност или на друга работа или прекратяват трудовите правоотношения с тях. След изтичане на указания шестмесечен срок превеждане на атестирания на по-ниска длъжност или на друга работа или прекратяване на трудовото правоотношение във връзка с резултатите от атестирането не се допуска;

3. вземат решения относно преквалификацията на кадрите, неотговарящи напълно на изискванията;

4. определят конкретния размер на индивидуалната щатна заплата на атестираните кадри в зависимост от резултатите на труда им през периода между двете атестирания и разполагаемия фонд "Работна заплата". Изменението на индивидуалните щатни заплати се извършва по преценка на ръководителя: непосредствено след атестирането, през годината, когато се създават условия за това, или с щатното разписание за новата календарна година, като основание за изменение на размера на щатната заплата в периода между две атестирания могат да служат само трайните положителни или отрицателни резултати от труда, установени чрез комплексните оценки на атестирания.

(2) Решенията по т. 2 на предходната алинея не се прилагат спрямо майки с деца до тригодишна възраст.


Чл. 17. Определянето на размера на индивидуалната щатна заплата на ръководните кадри и специалисти, преминали от едно ведомство, организация, поделение в друго, става задължително въз основа на комплексните оценки за резултатите от труда и атестирането, извършени в системата, в която те са работили преди напускането.


Чл. 18. Трудовите спорове, възникнали във връзка с изменение или прекратяване на трудовите правоотношения със служители, признати в резултат на атестирането за несъответствуващи на изискванията за заеманите длъжности, се разглеждат в съответствие с действуващото трудово законодателство.


Чл. 19. Контролните органи на висшестоящите организации упражняват контрол по провеждането на атестирането и решенията, които се вземат въз основа на него.


Чл. 20. Колективните органи за управление (колегиуми, стопански комитети и др.) най-малко веднъж в годината разглеждат организацията и резултатите от провеждането на атестирането и вземат решения за подобряването му.


ДОПЪЛНИТЕЛНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 1. (1) Тази наредба се издава на основание чл. 5, ал. 3 от Постановление № 5 на Централния комитет на Българската комунистическа партия, Министерския съвет и Централния съвет на Българските професионални съюзи (ДВ, бр. 19 от 1977 г.).

(2) Наредбата е задължителна за всички комплекси, министерства, другите ведомства, народни съвети, стопански и други организации.

(3) За атестиране на кадрите, заети в областта на науката и научното обслужване, образованието, художественото творчество, културната дейност и средствата за масова информация, здравеопазването и правосъдието се прилагат специфични наредби, съобразени с основните положения на тази наредба и с особеностите на съответната дейност. Специфичните наредби се утвърждават от Комитета по труда и работната заплата по предложение на съответните ведомства, съгласувани с централните комитети на съответните профсъюзи.


§ 2. Преди въвеждането на Единната щатна таблица, утвърдена с Постановление № 5, комплексите, министерствата, другите ведомства, народните съвети, стопанските и други организации и поделенията им извършват задължително атестиране на кадрите по реда на тази наредба.


Приложение № 1 към чл. 9, ал. 1



. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(министерство, ведомство)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(ДСО, АПК и др.)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(предприятие, комбинат и др.)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(дата на атестирането)
 
 
АТЕСТАЦИОННА КАРТА
 
 
Др. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(собствено, бащино и фамилно име)
Единен граждански номер
 
I. Общи данни
 
1. Длъжност . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
2. Подразделение. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(цех, отдел, служба)
3. Степен на завършено образование . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
4. Вид на завършено образование . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
5. Трудов стаж по специалността: общо . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

в т. ч. в системата на същото министерство . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

в същото предприятие. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

на същата длъжност. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

6. Партийна принадлежност . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
7. Справка за взетите решения и проведените мероприятия от предходната
атестация. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 
II. Таблица на оценките
 
(Изм. - ДВ, бр. 14 от 1981 г.)
 
      Значе-   Проекто- Оценка
  Отнася ние за   оценка на
по Показатели се работа- Степен на на атес-
ред   до та му/3 оценки прекия таци-
          ръково- онната
          дител комисия
1 2 3 4 5 6 7
1.0. Резултати и характер          
  на труда на атестира-          
  ния          
1.1. Личен принос в резул- РК/1   I. Приносът му е    
  татите на колектива и С/2   значителен и допри-    
  при повишаване ефектив-     нася за по-чувстви-    
  ността на работата на     телно повишаване на    
  ведомството, организа-     ефективността    
  цията или поделението,     II. Приносът му е    
  в което работи     достатъчен и допри-    
        нася за повишаване    
        на ефективността    
        III. Приносът му не    
        винаги е достатъчен    
        IV. Приносът му не    
        е достатъчен и не    
        допринася за пови-    
        шаване на ефектив-    
        ността    
1.2. Личен принос при раз- РК   I. Приносът му е    
  работване и внедряване С   значителен    
  на нови технологии,     II. Приносът му е    
  проекти, изделия, сроч-     достатъчен    
  но усвояване на мощнос-     III. Не винаги при-    
  ти, икономии на ресурси,     носът му е достатъ-    
  материали и др.     чен    
        IV. Приносът му е    
        недостатъчен    
1.3. Качество на извършваната РК   I. Високо качество    
  работа от атестирания С   на работата му    
  (в преобладаващия брой     II. Качеството на    
  от случаите)     работата му отгова-    
        ря на изискванията    
        III. В известна    
        степен качеството    
        на работата му не    
        отговаря на изиск-    
        ванията    
        IV. Качеството на    
        работата му често    
        не отговаря на    
        изискванията    
1.4. Сложност на извършвана- РК   I. Извършваната ра-    
  та работа (на преоблада- С   бота е с голяма    
  ващите дейности)     сложност    
        II. Извършваната    
        работа е с нормална    
        сложност    
        III. Извършваната    
        работа е не особено    
        сложна    
        IV. Извършваната    
        работа е с малка    
        сложност    
1.5. Отговорност на работата РК   I. Извършваната ра-    
    С   бота е със значи-    
        телна отговорност    
        II. Извършваната    
        работа е отговорна    
        III. Извършваната    
        работа е не особено    
        отговорна    
        IV. Извършваната    
        работа е с ограни-    
        чена отговорност    
1.6. Ефективност на работата РК   I. Ефективността е    
  му по професионално ква-     значителна, допри-    
  лификационната подготов-     нася за бързата и    
  ка и реализация на мла-     качествена подготов-    
  дите работници и спе-     ка и трудово реали-    
  циалисти     зиране на младите    
        кадри    
        II. Ефективността    
        е достатъчна, до-    
        принася за подго-    
        товката и реализирането    
        на младите ка-    
        дри    
        III. Ефективността    
        не винаги е доста-    
        тъчна    
        IV. Ефективността    
        е недостатъчна, не    
        допринася за подго-    
        товката и реализирането    
        на младите ка-    
        дри    
2.0. Професионално-делови          
  качества          
2.1. Професионални знания РК   I. Има задълбочени    
    С   и пълни знания за    
        изпълняваната длъж-    
        ност    
        II. Има достатъчно    
        знания за изпълня-    
        ваната длъжност    
        III. Няма достатъч-    
        но знания за изпъл-    
        няваната длъжност    
        IV. Няма необходи-    
        мите знания за из-    
        пълняваната дъжност    
2.2. Професионален опит РК   I. Значителен    
    С   II. Достатъчен    
        III. Задоволителен    
        IV. Недостатъчен    
2.3. Организаторски спо- РК   I. Значителни    
  собности     II. Достатъчни    
        III. Задоволителни    
        IV. Недостатъчни    
2.4. Умения за анализ, син- РК   I. Анализира проб-    
  теза и преценки С   лемите много задъл-    
        бочено. Преценките    
        му са точни и много    
        добре аргументирани    
        II. Анализира проб-    
        лемите задълбочено.    
        Преценките му са    
        добре аргументирани    
        III. Не винаги ана-    
        лизира проблемите    
        достатъчно. Поняко-    
        га преценките му са    
        неверни.    
        IV. Често изпуска    
        основното в пробле-    
        мите и не може да    
        преценява вярно    
2.5. Способности за вземане РК   I. Системно взема или    
  предлагане на ре- С   или предлага ефек-    
  шения     тивни решения    
        II. В повечето слу-    
        чаи взема или пред-    
        лага ефективни ре-    
        шения    
        III. В малко случаи    
        взема или предлага    
        ефективни решения    
2.6. Творчески възможности и РК   I. Има много добри    
  новаторство С   творчески възможно-    
        сти. Много добре    
        съчетава новите с    
        установените методи    
        II. Проявява твор-    
        чество, съчетава    
        установените и но-    
        вите методи    
        III. Действува само    
        по указани методи.    
        Недостатъчен стре-    
        меж към творчество    
        и новаторство    
        IV. Ограничени твор    
        чески възможности и    
        неумело прилага    
        указаните методи    
2.7. Инициативност РК   I. Значително ини-    
        С цативен и конструк-    
        тивно проявява това    
        си качество    
        II. Проявява доста-    
        тъчна инициативност    
        III. Понякога е    
        инициативен    
        IV. Обикновено не е    
        инициативен. Очаква    
        да бъде ръководен    
2.8. Чувство за отговорност РК   I. Има високо чув-    
    С   ство за отговорност    
        и поема отговорност.    
        На него винаги може    
        да се разчита    
        II. В повечето слу-    
        чаи поема отговор-    
        ност. Може да се    
        разчита на него    
        III. Понякога из-    
        бягва да поема от-    
        говорност    
        IV. Няма достатъчно    
        чувство за отговор-    
        ност. На него труд-    
        но може да се раз-    
        чита    
3.0. Лични и морално-волеви          
  качества          
3.1. Реализация на държав- РК   I. Активно доприна-    
  ната политика в трудо-     ся    
  вата дейност     II. Допринася    
        III. Задоволително    
        допринася    
        IV. Недостатъчно    
        допринася    
3.2. Обществено-политическа РК   I. Активно участву-    
  дейност С   ва    
        II. Участвува добре    
        III. Задоволително    
        участвува    
        IV. Недостатъчно    
        участвува    
3.3. Работоспособност РК   I. Значително про-    
        С дуктивен    
        II. Поддържа добро    
        равнище на продук-    
        тивност    
        III. Не винаги е    
        задоволително про-    
        дуктивен    
        IV. Изостава от не-    
        обходимото равнище    
3.4. Колективност РК   I. Колективът вина-    
    С   ги може да разчита    
        на него    
        II. Колективът    
        обикновено може да    
        разчита на него    
        III. Колективът не    
        винаги може да раз-    
        чита на него    
        IV. Колективът ряд-    
        ко може да разчита    
        на него    
3.5. Обективност и принцип- РК   I. Значителна    
  ност     II. Достатъчна    
        III. Задоволителна    
        IV. Недостатъчна    
3.6. Принос в спазването и РК   I. Активно допри-    
  укрепването на трудова- С   нася за спазването    
  та и технологичната     и укрепването на    
  дисциплина     трудовата и техно-    
        логичната дисципли-    
        на    
        II. Допринася дос-    
        татъчно за спазва-    
        нето и укрепването    
        на трудовата и тех-    
        нологичната дисци-    
        плина    
        III. Допринася за-    
        доволително за    
        спазването и укреп-    
        ването на трудовата    
        и технологичната    
        дисциплина    
        IV. Недостатъчно    
        допринася за спаз-    
        ването и укрепване-    
        то на трудовата и    
        технологичната дис-    
        циплина    
4.0. Специфични качества          
4.1.            
4.2.            
4.3.            
--------------------
 
1. Ръководни кадри.
2. Специалисти.
3. Значенията на посочените в атестационната карта показатели за
съответната длъжност се определят въз основа на утвърдените длъжностни
характеристики и се отразяват в таблицата на оценките. Те се предлагат от
непосредствения административен ръководител на атестирания, утвърждават се от
атестационната комисия и могат да бъдат: няма значение, има
значение, има голямо значение.
III. Резултати от атестирането
 
1. Кратка характеристика на атестирания. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
2. Заключение на атестационната комисия (съобразно чл. 13):
а) предложения за кадрови изменения. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
б) предложения за изменение на индивидуалната щатна заплата. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . .
в) предложения за повишаване на професионалната квалификация или
преквалификация . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . .
Запознат с атестирането:
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 
Председател: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Членове:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . .. . . . . . . . . . . . .
 


Промени настройката на бисквитките