Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 8 от 28.I

НАРЕДБА № 7 ОТ 7.01.1992 Г. ЗА СЪБИРАНЕ, СЪХРАНЯВАНЕ, ПРЕРАБОТВАНЕ, СКЛАДИРАНЕ, ПРЕВОЗВАНЕ И ПОГРЕБВАНЕ НА РАДИОАКТИВНИТЕ ОТПАДЪЦИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

 

НАРЕДБА № 7 ОТ 7.01.1992 Г. ЗА СЪБИРАНЕ, СЪХРАНЯВАНЕ, ПРЕРАБОТВАНЕ, СКЛАДИРАНЕ, ПРЕВОЗВАНЕ И ПОГРЕБВАНЕ НА РАДИОАКТИВНИТЕ ОТПАДЪЦИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

ИЗДАДЕНА ОТ ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА КОМИТЕТА ЗА ИЗПОЛЗВАНЕ НА АТОМНАТА ЕНЕРГИЯ ЗА МИРНИ ЦЕЛИ

Обн. ДВ. бр.8 от 28 Януари 1992г., отм. ДВ. бр.72 от 17 Август 2004г.

Отменена с § 6 от Преходните и заключителните разпоредби на Наредба за безопасност при управление на радиоактивните отпадъци – ДВ, бр. 72 от 17 август 2004 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С тази наредба се уреждат условията и редът за събиране, съхраняване, преработване, складиране, превозване и погребване на радиоактивните отпадъци (РАО) от организациите на територията на Република България, които произвеждат РАО.


Чл. 2. Тази наредба не се прилага за отработило ядрено гориво и отпадъците от преработката му.


Чл. 3. Организациите, които произвеждат РАО, атомните централи (АЦ), пунктът за погребване на РАО (ППРАО) и постоянното хранилище (ПХ) разработват вътрешни инструкции за радиационна безопасност на персонала и за работа с РАО, които се съгласуват с Комитета за използване на атомната енергия за мирни цели (КИАЕМЦ).


Чл. 4. (1) Всички дейности по смисъла на тази наредба се извършват в съответствие с нормите за радиационна безопасност.

(2) Забранява се внасянето и превозването през територията на Република България на РАО, произведени извън Република България.


Чл. 5. Държавният и специализираният контрол по ядрена и радиационна безопасност при събирането, съхраняването, преработването, складирането, превозването и погребването на РАО се упражняват в съответствие с чл. 20 от Закона за използването на атомната енергия за мирни цели (ЗИАЕМЦ) и чл. 19, 20 и 21 на правилника за прилагането му.


Глава втора.
УПРАВЛЕНИЕ НА РАБОТАТА С РАО

Раздел I.
Общи разпоредби

Чл. 6. Събирането, съхраняването, преработването, складирането и погребването на РАО стават при следните изисквания:

1. взаимна обвързаност между събирането, съхраняването, преработването, складирането и погребването на РАО при доказани годишни баланси и пълна отчетност на РАО;

2. отделно събиране на обикновените и радиоактивните отпадъци;

3. отделно събиране на РАО според вида им;

4. използване на технологии за преработване, които са насочени към намаляване на обема на изходните РАО, и получаване на РАО със свойства, които ги правят подходящи за погребване;

5. предотвратяване на разсейването на радионуклиди в околната среда чрез използване на бариерните качества на преработените РАО, опаковките и съоръженията за погребване.


Чл. 7. (1) Радиоактивните отпадъци се събират, съхраняват, складират, превозват и погребват в промишлени опаковки или в опаковки тип А или B в зависимост от вида им.

(2) Конструкцията и изпитването на опаковките за РАО се определят в съответствие със стандартизационните документи в тази област.

(3) Маркировката, етикетите и надписите върху опаковките и транспортните контейнери се определят от стандартизационните документи в тази област.


Чл. 8. (1) Работата с РАО се извършва от щатни лица на съответната организация, АЦ, ППРАО или ПХ.

(2) За работата с РАО в организациите се води дневник по образец (приложение № 1).

(3) В АЦ, ППРАО и ПХ се води дневник по образец (приложения № 2 и 3).

(4) Периодически, но не по-рядко от един път годишно, работата с РАО се проверява от комисия, назначена от ръководителя на организациите, АЦ, ППРАО и ПХ.


Чл. 9. (1) При искане на разрешение за използване на атомна енергия организациите и АЦ представят и документ за количеството и вида на РАО, които ще се получават.

(2) В документа за количеството и вида на РАО от АЦ се съдържат и данни за РАО, които ще се получават след преработването.

(3) При искане на разрешение организациите представят и сключен договор с ППРАО. Договорът с ППРАО урежда взаимните задължения съгласно тази наредба. В него се посочват количеството и видът на РАО, които ще бъдат предадени (приети); план-график за сроковете на предавателно-приемателната дейност, плащанията и неустойките.


Чл. 10. В проектната, конструкторската, технологичната, експлоатационната и други документации на АЦ, ППРАО и ПХ се съдържат указания и за начина на работа и управлението на работите с РАО.


Раздел II.
Категоризация на радиоактивните отпадъци

Чл. 11. Отпадъците, образуващи се в организациите и АЦ, се считат за радиоактивни, ако превишават нормите съгласно чл. 12 и 13.


Чл. 12. Течните отпадъци се считат за радиоактивни, ако съдържанието на радионуклиди в тях превишава допустимите специфични активности за водата за категория Б, посочени в нормите за радиационна безопасност.


Чл. 13. Твърдите отпадъци се считат за радиоактивни, ако:

1. мощността на еквивалентната доза на гама-лъчението на разстояние 0,1 m от повърхността на отпадъците е над 1 †Sv/h;

2. специфичната бета-активност е над 7.10E4 Вq/kg;

3. специфичната алфа-активност е над 7.10E3 Bq/kg;

4. специфичната гама-активност е над 50 fGr.mќ (s.kg) (1.10E-7 г.екв.радий/kg).


Чл. 14. (1) Течните РАО според специфичната си активност са три категории:

1. нискоактивни - до 3,7.10E5 Bq/l;

2. средноактивни - от 3,7.10E5 Bq/l до 3,7.10E10 Bq/l;

3. високоактивни - над 3,7.10E10 Bq/l.

(2) Твърдите РАО се разделят на три категории в зависимост от мощността на еквивалентната доза гама-лъчение на разстояние 0,1 m от повърхността им и стойностите на специфичната им алфа- и бета-активност (приложение № 4).


Глава трета.
СЪБИРАНЕ И СЪХРАНЯВАНЕ НА РАДИОАКТИВНИТЕ ОТПАДЪЦИ

Раздел I.
Събиране и съхраняване на радиоактивните отпадъци в организациите без АЦ

Чл. 15. Към РАО, получавани в организациите извън АЦ, се отнасят разтвори, изделия, материали, биологични обекти, отработените източници на йонизиращи лъчения и отпадъци с активности, надвишаващи посочените в чл. 12 и 13.


Чл. 16. Събирането на РАО в организациите се извършва непосредствено в местата на получаването им, като се отчитат произходът им, физичното им състояние, времето на полуразпадане на съдържащите се в тях радионуклиди и токсичността им, взриво- или огнеопасността им и активността им.


Чл. 17. Твърдите и течните РАО, съдържащи радионуклиди с период на полуразпадане до 15 дни, отлежават до спадане на активността до стойности по-ниски от тези, посочени в чл. 12 и 13, след което се изхвърлят като нерадиоактивни отпадъци.


Чл. 18. Забранява се изхвърлянето на всички РАО в стопанско-битовата канализация, водоемите и почвата (околната среда), включително на течните РАО след разреждане.


Чл. 19. В организациите, където всекидневно се образуват течни РАО с обем над 200 литра със специфична активност, превишаваща 10 пъти нормите за радиационна безопасност за водата за категория Б, се създава специална канализация, снабдена с очистващи съоръжения.


Чл. 20. Биологичните РАО (трупове и части от експериментални животни и др.) се съхраняват в хладилници или при пълна биологична консервация.


Чл. 21. (1) Събирането и превозването на течните РАО до мястото им за съхраняване се извършват в специални опаковки или автоцистерни.

(2) Събирането и превозването на твърдите РАО до мястото им за съхраняване се извършват в контейнери или пластмасови опаковки с конструкция съгласно стандартизационните документи.


Чл. 22. (1) Течните РАО, подлежащи на преработване в ППРАО, трябва да бъдат неутрализирани в организациите до рН = 7.

(2) Труповете на животни, в организма на които са били въвеждани радионуклиди, предварително се консервират биологично с 5% разтвор на лизол или с 10% разтвор на формалин чрез въвеждане в коремната кухина и на други места на памук или марля, напоени с посочените разтвори. Другите биологични РАО се консервират чрез 40-дневно престояване във формалинов разтвор.

(3) При събиране на труповете на животни след консервация върху всеки труп се посипват дървени стърготини или други влагопоглъщащи вещества (адсорбенти), несъдържащи халогени.

(4) Биологичните отпадъци, консервирани чрез престояване във формалинов разтвор, се обработват чрез гипсиране в пластмасови опаковки в организациите.

(5) Леснозапалимите или взривоопасните РАО преди предаването им на ППРАО трябва да бъдат превърнати във взриво- или огнебезопасно състояние в организациите.


Чл. 23. (1) Опаковките с РАО се съхраняват в специални за целта места или в отделни помещения.

(2) Помещенията за съхраняване или отлежаване на РАО трябва да отговарят на следните изисквания:

1. да бъдат по възможност в отделна сграда или в изолирано помещение в ниската част на сградата, да имат надеждна хидроизолация и достъпът до тях на външни лица да бъде изключен;

2. облицовката, оборудването, отоплението и вентилацията да отговарят на изискванията за работа от съответния клас на нормите за радиационна безопасност;

3. да бъдат осигурени със защитни съоръжения.

(3) Опаковките с РАО трябва да се съхраняват върху палети с борд или върху полупалети, конструкцията на които е съгласно стандартизационните документи в дадената област.


Чл. 24. Превозването на опаковките с РАО на територията на организациите се извършва механизирано.


Чл. 25. Дезактивационните работи на опаковките и средствата за превоз се извършват в специални помещения или на специално място в помещенията, които да отговарят на изискванията за работа с радиоактивни вещества от съответния клас на нормите за радиационна безопасност.


Чл. 26. Инструкциите за събирането, съхраняването и превозването на РАО на територията на организациите и предаването им за погребване съдържат:

1. организация на събирането на РАО;

2. ред за отчитането и правилата за съхраняване;

3. ред и маршрут за превозването в организацията;

4. условия за отлежаване на РАО и отстраняване на получения неактивен отпадък;

5. ред за подготовката на РАО преди предаването им на ППРАО;

6. организация за дезактивационните работи;

7. организация за радиационния контрол и мероприятия по противопожарната безопасност;

8. организация за дейностите в случай на възникване на аварийни ситуации.


Раздел II.
Събиране и съхраняване на радиоактивните отпадъци в АЦ

Чл. 27. Всички РАО, получени в АЦ, се събират и съхраняват на територията на централата.


Чл. 28. Към течните РАО от АЦ се отнасят: пулп от отработените сорбенти, суспензии с размер на частиците до 4†m, солев концентрат (кубов остатък), получен след изпаряването на различните течни водни РАО, и др.


Чл. 29. Към твърдите РАО от АЦ се отнасят: демонтирано оборудване, тръбопроводи и арматура от системите, работещи в радиоактивна среда; замърсени инструменти и контролно-измервателни прибори; отработени източници; аерозолни филтри от вентилационната система; топлоизолационни материали и материали за изтриване; метални парчета; употребявани и неподлежащи на дезактивация средства за индивидуална защита; строителни и стопански отпадъци и др.


Чл. 30. Изхвърлянето на дебалансните води се извършва в съответствие с Наредбата за показатели и норми за определяне на качеството на течащите повърхностни води (ДВ, бр. 96 от 1986 г.) по утвърдени от КИАЕМЦ съгласувани с Министерството на здравеопазването (МЗ) и Министерството на околната среда (МОС) месечни и годишни норми за освобождаваната максимална активност.


Чл. 31. Отпадните води от санитарния пропускателен пункт се подлагат на радиометричен контрол и в зависимост от резултатите се изхвърлят в стопанско-битовата канализация или се преработват.


Чл. 32. (1) Радиоактивните отпадъци в АЦ се събират отделно според техните физични и химични свойства и начина на по-нататъшната им преработка.

(2) Радиоактивните отпадъци, съдържащи йонообменни смоли и други сорбенти, се събират в отделни съдове.

(3) Радиоактивните течни отпадъци, представляващи водни концентрати, се събират отделно от отработените масла и другите горими и пожароопасни РАО.


Чл. 33. Събирането на течни водни РАО се извършва в специални резервоари от неръждаема стомана.


Чл. 34. За събирането на твърди РАО се използват специални оборотни или еднократни опаковки, които се поставят на определени места.


Чл. 35. Твърдите РАО с големи размери, които не могат да бъдат нарязвани или преработени по друг начин, се опаковат чрез покриване с външна херметична обвивка или по друг специално разработен начин.


Чл. 36. Всички товарно-разтоварни работи с твърди и течни РАО се извършват механизирано, автоматизирано с дистанционно управление или по друг начин при спазване на нормите за радиационна безопасност.


Чл. 37. (1) На територията на АЦ течните РАО се превозват в автоцистерни само ако придвижването им по тръбопроводи е невъзможно или е нецелесъобразно технически или икономически.

(2) На територията на АЦ превозването на РАО се извършва с автомобилен транспорт и други механизирани средства за придвижване.


Глава четвърта.
ПРЕРАБОТВАНЕ И СКЛАДИРАНЕ НА РАДИОАКТИВНИТЕ ОТПАДЪЦИ

Чл. 38. (1) Технологията за преработването на РАО се определя от физичните и химичните им свойства, съдържащата се активност и радионуклиден състав, от икономически фактори и др.

(2) Радиоактивните отпадъци подлежат на преработване на специални инсталации съгласно нормативните документи.


Чл. 39. Преработените РАО се оценяват по отношение на съдържащите се радионуклиди и тяхната активност, по механичната, микробиологичната и радиационната им устойчивост при продължително съхраняване. Оценката се извършва чрез измерване на показателите, посочени в стандартизационните и други нормативни документи в тази област.


Чл. 40. Опаковките за преработените РАО трябва да отговарят на изискванията за корозионна и механична устойчивост при променящ се температурен режим и на другите изисквания за определения вид (тип) опаковка.


Чл. 41. Ако преработените РАО не могат да бъдат веднага погребвани, за тях се осигуряват хранилища за временно съхраняване.


Чл. 42. Съхраняването на преработените РАО да не позволява изменение на свойствата им, което би направило невъзможно погребването им.


Чл. 43. Съхраняването на преработените РАО се извършва в хранилища, разделени на клетки.


Чл. 44. Видът и обемът на временните хранилища за преработените РАО да бъдат съобразени с продължителността на съхраняването.


Чл. 45. (1) Складовете за преработени РАО се съобразяват със съответните сеизмични и хидрогеоложки условия, случайни външни въздействия и други в зависимост от складираните РАО.

(2) Мощността на еквивалентната доза на разстояние 1 m от външната стена в откритата им част да бъде не по-голяма от 28 †Sv/h.

(3) Складовете за преработени РАО да бъдат снабдени с дренажни устройства, като дренажните води се събират в дренажен резервоар.

(4) Складовете да бъдат изолирани от попадане на вода от валежите и да са недостъпни за наводнения.

(5) Около складовете се изграждат дренажни кладенци.

(6) Складовете се проветряват чрез естествена конвекция или чрез обикновена или форсирана вентилация в зависимост от складираните отпадъци.

(7) Складовете се пожарообезопасяват според съхраняваните РАО.


Чл. 46. В съоръженията за складиране да има условия за получаване на РАО, за външен оглед и контрол, да бъде възможно наблюдаване, инспекция и радиационен контрол на РАО през време на престояването им в склада и преопаковане (ако е необходимо) и да се охраняват.


Чл. 47. (1) Предаващият отпадъците извършва радиационен контрол на РАО и оформя документи, съдържащи данните от маркировката, етикетите и надписите, броя на опаковките от определен вид отпадък и предаваната обща активност.

(2) В склада задължително се проверява съответствието между документите по ал. 1 и предадената наличност.


Глава пета.
ПРЕВОЗВАНЕ НА РАДИОАКТИВНИТЕ ОТПАДЪЦИ ИЗВЪН ТЕРИТОРИЯТА НА ОРГАНИЗАЦИИТЕ И АЦ

Раздел I.
Общи разпоредби

Чл. 48. (1) Превозването на РАО извън територията на организациите и АЦ се извършва със специализиран автомобилен, железопътен или воден транспорт съгласно тази наредба и Наредбата за транспорт на радиоактивни вещества (ДВ, бр. 53 от 1976 г.).

(2) Забранява се превозването на РАО с въздушен транспорт.


Чл. 49. За превозването на РАО до ППРАО отговаря ППРАО, а до ПХ - постоянното хранилище или АЦ.


Чл. 50. Организациите и АЦ предварително уведомяват ППРАО или ПХ за броя на опаковките и активностите, които ще се превозват, а АЦ допълнително уведомява ПХ и за начина, по който РАО са преработени.


Чл. 51. Специализираният автотранспорт подлежи на отделна регистрация и ежегоден технически преглед в контролно-техническите пунктове на Управление КАТ на Министерството на вътрешните работи (МВР) по месторегистрация на превозните средства.


Чл. 52. Собственикът на специализираното автотранспортно средство издава паспорт (приложение № 5).


Чл. 53. Конструкцията на специализираните транспортни средства и на транспортните контейнери се определя от стандартизационните документи в дадената област.


Чл. 54. Маркировката, етикетите и знаците върху специализирания транспорт и транспортните контейнери се поставят от собственика им.


Раздел II.
Ред за превозване на РАО

Чл. 55. (1) Радиоактивните отпадъци се превозват в съответствие с тази наредба и други документи в тази област.

(2) През време на превозването се забраняват отклоняване от маршрута, престой в населени места, оставяне на транспортното средство без надзор, едновременно превозване на РАО с други материални средства или хора и разполагане в близост до транспортните средства, превозващи материали с повишена пожаро- или взривоопасност.


Чл. 56. Всяко транспортно средство да разполага с авариен план, в който се посочват всички мероприятия, които се провеждат при възникването на транспортни произшествия и аварийни ситуации.


Чл. 57. При превозване на РАО с автотранспортна колона отпред се движи съпровождащо моторно превозно средство (МПС), което информира участниците в движението за повишена опасност по пътя.


Чл. 58. (1) Специализираното автотранспортно средство и съпровождащото МПС да бъдат снабдени с апаратура за радиационен контрол, средства за индивидуална защита и дезактивация; пожарогасителни средства, инструменти за авариен ремонт, преносими знаци за радиационна опасност и средства за заграждане на замърсения участък при авария, забранителни и предупредителни знаци за аварийно спиране и звукова и светлинна сигнализация.

(2) Съпровождащото МПС трябва да бъде включено към радиофицираща система.


Чл. 59. Маршрутът на превоза на РАО се определя от собственика на транспортното средство и трябва да бъде съобразен с изискванията за радиационна безопасност и да отчита риска при нормални и аварийни условия както от радиационен, така и от друг характер.


Чл. 60. При превоз на РАО с автотранспортни средства с по-голяма продължителност се осигуряват двама водачи.


Чл. 61. (1) Водачът на специализираното автотранспортно средство да има най-малко 3 години трудов стаж за водач от съответната категория, да е получил специална подготовка и инструктаж по радиационна безопасност и да притежава съответно удостоверение за това (приложение № 6).

(2) Водачът на специализираното автотранспортно средство да носи със себе си следните документи:

1. свидетелство за правоуправление на МПС за съответната категория водач и свидетелство за регистрация на МПС;

2. заповед на собственика на МПС, съгласувана със съответното управление КАТ на МВР, с посочване на маршрута на превоза - при превоз до ППРАО; заповед на собственика на МПС, съгласувана с Управление КАТ на МВР и с Главното управление на пътищата - при превоз до ПХ;

3. паспорт на автотранспортното средство;

4. удостоверение за проведен инструктаж по радиационна безопасност;

5. акт за предаване и приемане на РАО (приложение № 7).


Чл. 62. Преди всеки превоз на РАО се проверява радиационното замърсяване на транспортното средство, на транспортните контейнери и опаковките да не надвишава нормите (приложение № 8).


Чл. 63. (1) Мощността на еквивалентната доза в която и да е точка върху външната повърхност на натовареното с РАО превозно средство не трябва да надвишава 2 mSv/h, а в кабината на водача - 28 mSv/h.

(2) Мощността на еквивалентната доза, в която и да е точка върху външната повърхност на опаковката с РАО не трябва да бъде по-висока от 2 mSv/h, а на разстояние 1 m от повърхността - не по-висока от 0,1 mSv/h.


Чл. 64. През време на превозването на РАО водачът на МПС или съпровождащият дозиметрист отговаря за радиационния контрол.


Чл. 65. При повреди в специализираното автотранспортно средство или в съпровождащото МПС и невъзможност да бъдат отстранени със собствени сили водачът съобщава незабавно за това на органите на съответното териториално поделение на МВР и иска помощ.


Чл. 66. (1) При пътнотранспортното произшествие водачът (водачите) и съпровождащото го лице (лица) действат съгласно разпоредбите на Закона за движението по пътищата и нормативните актове при прилагането му, като са задължени:

1. да не допускат странични лица до мястото да произшествието;

2. да включат светлинната сигнализация и сигнал за аварийна обстановка, ако това е възможно;

3. да поставят преносимите предупредителни и забранителни знаци на разстояние 300 метра отпред и зад превозното средство;

4. да вземат мерки за оказване на първа помощ на пострадалите, ако има такива;

5. при необходимост да извикат органите на противопожарната охрана към МВР.

(2) При принудително спиране на специализирания автотранспорт поради повреждане на опаковките с РАО и ако това представлява опасност за другите участници в движението и може да доведе до аварийно замърсяване на околната среда, трябва да се извърши следното:

1. водачът (водачите) и съпровождащото го лице (лица) обличат специалното облекло и поставят средствата за индивидуална защита;

2. загражда се замърсеният участък и се поставят знаци за радиационна опасност;

3. вземат се мерки за локализирането на аварийното замърсяване;

4. включват се светлинната сигнализация и сигналът за аварийна обстановка;

5. веднага се съобщава за аварията, за опасността и последствията от нея и за взетите мерки на съответните органи на МВР и на собственика на транспортното средство. Собственикът на транспортното средство уведомява КИАЕМЦ, МЗ и МОС;

6. не се допуска преминаване на хора и транспортни средства през замърсената зона.


Глава шеста.
ПОГРЕБВАНЕ НА РАДИОАКТИВНИТЕ ОТПАДЪЦИ

Чл. 67. Погребването на РАО се извършва в специални инженерни съоръжения близо до или върху земната повърхност или в естествени или изкуствени кухини.


Чл. 68. (1) На погребване близо до или върху земната повърхност подлежат твърдите или втвърдените РАО (преработени чрез циментиране, битумиране и по други технологии) с ниска и средна бета- или гама-специфична активност, съдържащи предимно бета- и гама-излъчващи радионуклиди с период на полуразпадане до 30 години, включително цезий-137, и незначително количество алфа-активни радионуклиди.

(2) Специфичната алфа-активност на РАО средно за съоръжението не трябва да надвишава 370 MBq/t, а максималната специфична активност за една опаковка с втвърден отпадък трябва да бъде до 3,7 GBq/t.

(3) Максималната специфична активност на радий-226 и торий-232 във втвърдения отпадък в една опаковка не трябва да надвишава 3,7 MBq/t и 1,1 MBq/t за радия и тория съответно.

(4) Погребване на твърди РАО по чл. 68 се допуска само при специфична алфа-активност на отпадъка в опаковката до 0,19 MBq/kg и специфична активност на радий-226 или торий-232 до 0,037 MBq/kg.

(5) По изключение с разрешение на КИАЕМЦ се допускат за погребване втвърдени РАО със специфична алфа-активност от 3,7 до 18,5 GBq/t.


Чл. 69. Погребването на РАО се извършва при спазване на следните изисквания:

1. да се изключва взаимодействието на РАО с повърхностните и подпочвените води;

2. да се използват места с такива скални или минерални образувания, които да предотвратяват разпространението на радионуклидите в околната среда;

3. да има химична съвместимост между природните минерали (материали) и материалите на съоръжението, включително и със съдържащите се в него РАО;

4. да няма ценни природни ресурси.


Чл. 70. Районите за разполагане на съоръженията за погребване на РАО се оценяват по технически и икономически критерии, като се вземат предвид социалните перспективи и се отчитат хидрогеоложките, геоложките и други фактори и тези, свързани с опазването на здравето на населението и на околната среда, природните и културните ресурси, транспортните фактори и др.


Чл. 71. При проектирането на инженерните съоръжения за погребване на РАО да се имат предвид фазите им на полезен живот, които включват периода на експлоатация, през който се запълват с РАО и се покриват, периода на наблюдение, през който активността на отпадъците намалява до стойностите, които ги определят като радиоактивни, и периода, през който се възстановява територията за традиционно използване.


Чл. 72. На площадката на ППРАО и ПХ се обособяват места за сортиране и преработване на РАО (за ППРАО), дезактивация, радиометрични, радиохимични и други анализи, службата по радиационната безопасност, административни сгради и др.


Чл. 73. (1) Отработените радиоактивни източници се погребват в ППРАО след заливане с циментен или бетонов разтвор в специални контейнери в местата за погребване на твърди РАО.

(2) Погребване на отработените радиоактивни източници се извършва в специални типови хранилища-кладенци в ППРАО.


Чл. 74. (1) Инструкциите за работата с РАО в ППРАО и ПХ съдържат:

1. права и задължения на персонала;

2. ред за предварителна проверка, приемане и превозване на РАО, провеждане на дезактивационните работи и погребване на РАО;

3. ред за осигуряване на радиационна безопасност през различните етапи на работата с РАО;

4. организация и ред за осъществяване на контрола в местата, където се извършват радиационноопасни и аварийни работи;

5. ред за осигуряване на санитарно-пропускателния режим;

6. организация на радиационния контрол на околната среда;

7. ред за отчитане на РАО.

(2) В инструкциите на пункт за погребване на РАО се включват допълнително за преработване на РАО и свързаните с него дейности.

(3) Инструкциите за предотвратяването и ликвидирането на аварии в ППРАО и ПХ съдържат:

1. прогнози за възможните аварийни ситуации и мерките за предотвратяването им;

2. ред за информиране на висшестоящите организации, органите на КИАЕМЦ, МЗ и МВР;

3. мерки за ликвидиране на последствията и изолиране на местата от аварийното радиоактивно замърсяване;

4. указания за поведението на персонала при аварии;

5. организация на дейността по оказване на медицинска помощ при случаи на външно- и вътрешноаварийно облъчване;

6. ред за ликвидиране на авариите и мерките за защита на персонала при изпълнение на мероприятията при ликвидиране на аварията;

7. отговорности на администрацията за провеждане на мероприятията за предотвратяване и ликвидиране на авариите.


Глава седма.
ИНДИВИДУАЛНА ЗАЩИТА И РАДИАЦИОНЕН КОНТРОЛ

Чл. 75. Лицата, работещи с РАО, трябва да бъдат снабдени със средства за индивидуална защита и работно облекло в зависимост от вида и класа на работата съгласно нормите за радиационна безопасност.


Чл. 76. (1) Организацията за радиационния контрол при работа с РАО обхваща:

1. ред и начин за провеждане на контрола;

2. кадри и технически средства;

3. вид на наблюдаваните обекти;

4. вид на контролираните показатели;

5. стойности и допустими отклонения на контролираните показатели в процеса на работата и в случаи на аварии;

6. периодичност на измерванията на показателите;

7. индивидуално контролираните лица.

(2) Контролът по радиационната безопасност включва:

1. технологичен радиационен контрол;

2. радиационен контрол на околната среда;

3. контрол на аварийните радиоактивни замърсявания;

4. измерване на индивидуалната доза на външно облъчване на персонала, на съдържанието на радионуклиди в организма на персонала и на мощността на еквивалентната доза на гама-лъчението в помещенията и на площадките.


Чл. 77. (1) Радиационният контрол при работа с РАО се осъществява от щатните служби за радиационна безопасност.

(2) Числеността, правата и задълженията на службите за радиационна безопасност се утвърждават от ръководителя на организацията, извършваща работа с РАО.

(3) Службата за радиационна безопасност е задължена да:

1. провежда системен контрол;

2. осигурява надеждна работа на системата за радиационен контрол, включително и организацията и дейността по контрола за радиационната обстановка;

3. осигурява утвърждаването от ръководителя на организацията и съгласуването с органите на държавния контрол по безопасното използване на атомната енергия и специализираните контролни органи на обема, характера и периодичността на радиационния контрол, отчитането и регистрирането на резултатите от него, контролираните параметри и техните гранични стойности.


Чл. 78. На площадката на ППРАО, ПХ и АЦ в зависимост от характера на дейностите с РАО се контролират следните показатели:

1. мощност на еквивалентната доза на гама-лъченията;

2. плътност на потока бета-частици;

3. мощност на еквивалентната доза на неутронното лъчение или плътност на неутронния поток;

4. специфична активност на аерозолите и сумарна активност на газовете във въздуха на производствените помещения и в атмосферния въздух;

5. активност на газовете и аерозолите, изхвърляни в атмосферата през вентилационните системи;

6. специфична активност на отпадните води;

7. специфична алфа- и бета-активност или мощност на еквивалентната доза на гама- и неутронното лъчение от повърхността на твърдите или втвърдените РАО или от повърхността на опаковките в зависимост от вида на РАО;

8. степен на замърсяване с алфа- и бета-активни вещества на средствата за индивидуална защита, на кожата и на облеклото на персонала;

9. индивидуална доза от външно облъчване;

10. съдържание на радиоактивни вещества в организма на персонала;

11. радионуклиден състав на газовете и аерозолите във въздуха на производствените помещения, атмосферния въздух, отпадните води, атмосферните отлагания, почвата, подпочвения слой под мястото на погребване, на подпочвените и повърхностните води;

12. замърсяване на повърхностите в производствените помещения, оборудването, транспортните средства и пътищата с алфа- и бета-активни вещества.


Чл. 79. (1) В работните помещения на площадката на ППРАО, ПХ и АЦ, в които мощността на еквивалентната доза може да се променя в широки граници, да има стационарни прибори с автоматично звуково и светлинно сигнализиращо устройство.

(2) Забранява се пребиваването на персонала в работните помещения без прибори за личен дозиметричен контрол.


Чл. 80. Радиационният контрол при складирането и погребването на РАО изисква използване на средства за автоматизация.


Чл. 81. (1) Наблюдаваната зона около ППРАО и ПХ трябва да бъде 3 - 4 пъти по-голяма от хигиенно-защитната зона, но не по-малка от 5 km, по отсечката на радиуса от центъра на съоръженията за погребване, когато се погребват близо до или върху земната повърхност РАО с активност до 3,7 TBq годишно. Размерите на хигиенно-защитната и наблюдаваната зона се съгласуват с органите на МЗ и се утвърждават на стадия от проектирането по разпоредбите на Наредбата за издаване на разрешения за използване на атомната енергия от КИАЕМЦ (ДВ, бр. 13 от 1989 г.).

(2) В наблюдаваната зона около ППРАО и ПХ се контролират следните показатели:

1. мощност на еквивалентната доза на гама-лъчението;

2. еквивалентна доза на бета- и гама-лъчението;

3. специфична активност на аерозолите в атмосферния въздух, на подпочвените води и на откритите водоизточници;

4. повърхностна плътност на радиоактивното замърсяване;

5. радионуклиден състав на: аерозолите в атмосферния въздух; водата в откритите водоизточници, подпочвените води; атмосферните отлагания; почвата; в растителността и силажите, в хранителните продукти и др.


Чл. 82. Начинът за контрол на радиационната обстановка при работа с РАО в АЦ, ППРАО и ПХ се определя на стадия на проектирането. За провеждане на радиационния контрол на околната среда се предвижда мрежа от специално оборудвани пунктове за наблюдение.


Чл. 83. Резултатите от радиационния контрол се регистрират в дневник или в електронноизчислителна техника.


Глава осма.
ОХРАНА НА ОБЕКТИТЕ

Чл. 84. Охраната на обектите, където се извършва работа с РАО, се урежда с Наредбата за инженерно-техническите мероприятия за охрана на обектите (ДВ, бр. 57 от 1985 г.).


Чл. 85. За охраната на обектите, където се извършва работа с РАО, отговарят ръководствата на организациите, на АЦ, на ППРАО и ПХ, като контролът върху нея се осъществява от МВР.


ДОПЪЛНИТЕЛНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 1. Термините, употребявани в тази наредба, имат следните определения:

1. "радиоактивни отпадъци (РАО)" са вещества, продукти, материали и предмети, които по-нататък поради технически, икономически, научни и други причини са неизползваеми и поради повишеното съдържание на радионуклиди или поради неотстранимо повърхностно радиоактивно замърсяване не могат да бъдат изхвърлени в околната среда. Към тях не спада отработилото ядрено гориво;

2. "работа с РАО" е съвкупността от дейностите, свързани с безопасното събиране, съхраняване, преработване, складиране, превозване и погребване на РАО;

3. "преработване на РАО" е изменението на физичните или химичните свойства на РАО, което позволява по-нататъшна работа с тях (складиране, превозване и погребване);

4. "съхраняване и складиране на РАО" е съхраняване на РАО в периода между провеждането на отделните дейности при работа с тях до погребването им;

5. "погребване на РАО" е такова съхраняване, което гарантира тяхното изолиране от околната среда за целия период от време до понижаване на активността им, която ги определя като радиоактивни;

6. "пункт за погребване на РАО (ППРАО)" е съоръжение за преработване и погребване на РАО, получени от ведомства, учреждения, научноизследователски лаборатории и др. с изключение на АЦ, наричани за краткост "организации", в резултат от работата им с радиоактивни вещества и други източници на йонизиращи лъчения;

7. "постоянно хранилище (ПХ)" е съоръжение за погребване на РАО, получени при експлоатация и извеждане от експлоатация на АЦ;

8. "фази на полезен живот на ППРАО или ПХ" са процесите, насочени към достигане по безопасен начин на целите, за които са били създадени, като обекти за погребване на РАО;

9. "хигиенно-защитна зона" е територията около АЦ, ППРАО и ПХ, на която лицата могат да получат годишни дози на облъчване, по-високи от стойностите на границата на дозата за категория Б;

10. "граница на дозата" е най-голямата стойност на индивидуалната еквивалентна годишна доза при критична група лица, при която равномерното облъчване за 70 години не може да предизвика неблагоприятни изменения на здравето. Контролира се по мощността на еквивалентната доза на външното облъчване на територията и в помещенията и по нивото на радиоактивните отлагания и замърсяването на обектите от околната среда;

11. "наблюдавана зона" е територията, на която е възможно да оказват влияние изхвърлянията от обекта, извършващ работа с радиоактивни вещества, а облъчването на населението може да достигне стойностите на границата на дозата за категория Б;

12. "опаковка" е опаковъчен комплект с неговото радиоактивно съдържание в подходящ за превоз вид;

13. "опаковъчен комплект" е съвкупност от компоненти, необходими за пълното задържане на радиоактивното съдържание. Може да включва един или няколко съда (вместимости), съдържащи вещества, дистанциращи конструкции, средства за защита от излъчванията и устройства за охлаждане и топлоизолация, а също така и амортизатори. Може да има формата на варел, кутия или друга подобна вместимост или може да бъде резервоар или транспортен контейнер, ако удовлетворява съответните изисквания;

14. "опаковка промишлена" е опаковъчен комплект, резервоар или транспортен контейнер, конструкцията на който удовлетворява общите изисквания или общите и допълнителните изисквания в зависимост от вида и активността на съхраняваните РАО;

15. "опаковка тип А" е опаковъчен комплект, резервоар или транспортен контейнер, конструкцията на който удовлетворява общите и допълнителните изисквания и който съдържа органична активност;

16. "опаковка тип В" е опаковъчен комплект, резервоар или транспортен контейнер, съдържащ РАО, с активност над допустимата за опаковки тип А, конструкцията на който удовлетворява общите и допълнителните изисквания и другите специални изисквания;

17. "транспортен контейнер" е част от транспортното оборудване, конструирана за облекчаване на транспортирането на товара с един или няколко вида транспорт без междинно претоварване в рамките на един и същи вид транспорт;

18. "нефиксирано замърсяване" е радиоактивно замърсяване, което може да бъде отстранено от повърхността при нормална обработка;

19. "фиксирано замърсяване" е замърсяване, противоположно на нефиксираното.


§ 2. Проектирането, израждането, експлоатацията и реконструкцията на цехове, участъци, инсталации, съоръжения и други обекти, свързани със събиране, съхраняване, преработване, складиране, превозване и погребване на РАО, се извършват с разрешение на КИАЕМЦ, което се издава съгласно разпоредбите на Наредбата за издаване на разрешения за използване на атомната енергия от КИАЕМЦ (ДВ, бр. 13 от 1989 г.).


§ 3. Въпросите по обучението, квалификацията и правоспособността на персонала, извършващ работа с РАО, се уреждат с Наредбата за критериите и изискванията за обучението, квалификацията и правоспособността на кадрите, работещи в областта на атомната енергия (ДВ, бр. 47 от 1989 г.).


§ 4. Лицата, нарушили тази наредба, носят отговорност по глава пета от Закона за използване на атомната енергия за мирни цели.


§ 5. Тази наредба се издава на основание чл. 13 от Закона за използване на атомната енергия за мирни цели.


§ 6. Сроковете и обемът за привеждане в съответствие с тази наредба на действащите и строящи се АЦ и съоръжения за погребване на РАО се установяват за всеки конкретен случай от Комитета за използване на атомната енергия за мирни цели.


§ 7. Указания и тълкуване по прилагането на наредбата се дават от председателя на Комитета за използване на атомната енергия за мирни цели.


Приложение № 1 към чл. 8, ал. 1



. . . . . . . . . . . .
(организация)

Дневник за отчитане на радиоактивни отпадъци в организацията

Отговорник за отчитането на РАО: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

(име, презиме, фамилия)
Ко- Вид РАО Вид и № pH Ра- Спе- Обща Вид и № № и да- № и Фами- Фами-
ли- (номер и на опа- на дио- ци- ак- на опа- та на дата лия и лия и
чес- дата на ковка- сре- нук- фич- тив- ковка- акта, с на ак- под- под-
тво техни- та, в дата ли- на ност та, в който та, с пис пис
и ческия която на ден ак-   която са из- който на на
дата паспорт се съх- теч- със- тив-   са пре- писани са пре- при-
  на отра- раняват ните тав ност   дадени отрабо- преда- дава- ема-
  ботения   РАО       на тените дени щия щия
  източ-           ППРАО източ- РАО на РАО РАО
  ник)             ници ППРАО    
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


Приложение № 2 към чл. 8, ал. 3



. . . . . . . . . . . .
(спецкорпус)

Дневник за отчитане на радиоактивните отпадъци в АЦ

Отговорник за отчитането на РАО: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

(име, презиме, фамилия)
Вид Събиране на РАО Преработване на РАО Съхраняване на Складиране на РАО
РАО     РАО  
  ко- ра- обща на- ко- спе- обща непреработени преработени
  ли- дио- актив- чин ли- ци- ак-    
  чес- нук- ност и на чес- фич- тив- ко- спе- обща ко- спе- обща на-
  тво ли- специ- пре- тво на ност ли- ци- ак- ли- ци- ак- чин
  и ден фична ра- и ак-   чес- фич- тив- чес- фич- тив- на
  дата със- актив- бот- дата тив-   тво на ност тво на ност пре-
    тав ност ване   ност   и ак-   и ак-   ра-
                дата тив-   дата тив-   бот-
                  ност     ност   ване
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15


Забележка. За твърдите РАО в графите "специфична активност" се посочва мощността на еквивалентната доза гама-лъчение на разстояние 0,1 от повърхността на отпадъците и специфичната алфа- и бета-активност.


Приложение № 3 към чл. 8, ал. 3



Дневник за отчитане на РАО в пункта за погребване на
радиоактивните отпадъци и в постоянното хранилище
 
Вид РАО Дата pH Ко- Начин Ра- Обща № и вид № и да- № и Баланс Фами-
(за от- на на ли- на дио- ак- на опа- та, на дата на по- лия и
работе- пос- сре- чес- пре- нук- тив- ковка- която на ак- греба- под-
ните тъп- дата тво ра- ли- ност та, с са сне- та, с ните и пис
източ- ване (за   бот- ден   която ти от който непог- на
ници № в теч-   ване със-   са при- отчет са реба- пре-
и дата ППРАО ните   в тав   ети РАО отрабо- приети ните дава-
на тех-   РАО)   ППРАО       тените РАО за РАО по щия и
ничес-               източ- погре- графи прие-
кия па-               ници бване 1, 2, мащия
спорт)                   4 - 9 РАО
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


Забележка. В постоянното хранилище в графа 6 попълва начинът на преработване, който е осъществен в АЦ.


Приложение № 4 към чл. 14, ал. 2



Класификация на твърдите РАО по тяхната активност
 
Твърди Мощност на еквивалентната Специфична Специфична
РАО, ка- доза гама-лъчение на раз- бета-активност, алфа-активност,
тегория стояние 0,1 m от повърх- Bq/kg Bq/kg
  ността на отпадъците,    
  mSv/h    
I 1.10E-3 - 3.10E-1 7.10E4 - 3,7.10E6 7.10E3 - 3,7.10E5
II 3.10E-1 - 10 3,7.10E6 - 3,7.10E9 3,7.10E5 - 3,7.10E8
III

над 10

над 3,7.10E9 над 3,7.10E8


Приложение № 5 към чл. 52



ПАСПОРТ № . . . . . .
на специализираното автотранспортно средство за превозване
на радиоактивни отпадъци
 

1. Наименование на организацията (атомната централа, пункта за

погребване на РАО или постоянното хранилище) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

2. Марка и номер на автотранспортното средство . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

3. Комплектност на оборудването на автотранспортното средство . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

4. Съответствие на конструкцията с изискванията за превоз на РАО . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

5. Разрешава се превозването на следните РАО . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

(описание на вида, активността и опаковането им, посочва се

разрешението на Инспекцията по безопасно използване на атомната енергия

на КИАЕМЦ)

6. Паспортът е валиден до . . . . . . . . 19 . . . г.

Ръководител на организацията

(АЦ, ППРАО, ПХ): . . . . . . . . . . . .

Дата на издаването на паспорта . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .


Приложение № 6 към чл. 61, ал. 1



Удостоверение № . . . . . . .
 

Дава се на . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .,

(име, презиме, фамилия)
водач на специализирано автотранспортно средство № . . . . . . . . . ., в уверение на
това, че същият е преминал необходимото обучение по радиационна безопасност
и правилата за транспортиране на РАО на . . . . . . . 19 . . . г.

Медицинският преглед е проведен на . . . . . . . 19 . . . г.

Удостоверението е валидно до . . . . . . . 19 . . . г.

Ръководител на ППРАО (ПХ, АЦ): . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .


Приложение № 7 към чл. 61, ал. 2, т. 5



АКТ № . . . . . . .
за предаване (приемане) на радиоактивни отпадъци за погребване
 

Днес . . . . . . . . . 19 . . . г., . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(име, презиме, фамилия)
представител на . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .,
(организация, АЦ)
предадох на . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .,
(име, презиме, фамилия)
представител на . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(ППРАО, ПХ)
следните РАО, предназначени за погребване
 
Характеристика на РАО: Вид на опаков- pH Ра- Вид Специ- Обща Общо
  ката и данни на дио- на фична акт- коли-
твърди твърди отработени от маркировка- сре- нук- лъ- актив- тив- чество
непрера- прера- източници, та, етикетите дата лиден че- ност ност преда-
ботени ботени биологични и надписите   със- ние-     дени
    и др.     тав то     РАО
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Забележка. Организациите, предаващи на ППРАО отпадъци, попълват графи 1, 3, 4 - 10, а АЦ, предаващи РАО на ПХ - графи 2, 4 и 6 - 10. За непреработваемите РАО от АЦ се попълва и графа 3.

Предал РАО: . . . . . . . . . . . .

Приел РАО: . . . . . . . . . . . .


Приложение № 8 към чл. 62



Норми за нефиксирано радиоактивно замърсяване върху опаковките,
опаковъчните комплекти, транспортните контейнери и
транспортните средства
 
Вид обект Замърсяване (Bq/cmќ) със
  бета- и гама-активни радио- всички други алфа-
  нуклиди и нискотоксични активни радионуклиди
  алфа-активни радионуклиди*  
Външна повърхност на опа-    
ковките 4 0,4
Външна и вътрешна повърх-    
ност на опаковъчните комп-    
лекти, транспортните кон-    
тейнери и транспортните    
средства и тяхната екипи-    
ровка 4 0,4


* Нискотоксични алфа-активни радионуклиди: природен уран; обеднен уран; природен торий; уран-235 или уран-238; торий-232, 228 и 230, когато се съдържат в по-горе посочените материали или в техните физични или химични концентрати, или алфа-активни радионуклиди с период на полуразпадане по-малък от 10 дни. Ограниченията по посочените норми са приложими при определянето на нефиксираното замърсяване върху 300 cmќ от която и да е част от повърхността.


Промени настройката на бисквитките