ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ПАМЕТНИЦИТЕ НА КУЛТУРАТА И МУЗЕИТЕ (ОБН., ДВ, БР. 29 ОТ 1969 Г.; ИЗМ., БР. 29 ОТ 1973 Г., БР. 36 ОТ 1979 Г., БР. 87 ОТ 1980 Г., БР. 102 ОТ 1981 Г., БР. 45 ОТ 1984 Г., БР. 45 ОТ 1989 Г., БР. 10 И 14 ОТ 1990
ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ПАМЕТНИЦИТЕ НА КУЛТУРАТА И МУЗЕИТЕ (ОБН., ДВ, БР. 29 ОТ 1969 Г.; ИЗМ., БР. 29 ОТ 1973 Г., БР. 36 ОТ 1979 Г., БР. 87 ОТ 1980 Г., БР. 102 ОТ 1981 Г., БР. 45 ОТ 1984 Г., БР. 45 ОТ 1989 Г., БР. 10 И 14 ОТ 1990 Г., БР. 112 ОТ 1995 Г., БР. 31 ОТ 1996 Г. - РЕШЕНИЕ № 5 НА КОНСТИТУЦИОННИЯ СЪД ОТ 1996 Г.; ИЗМ., БР. 44 ОТ 1996 Г., БР. 117 ОТ 1997 Г., БР. 153 ОТ 1998 Г., БР. 50 ОТ 1999 Г.)
Обн. ДВ. бр.55 от 25 Юни 2004г.
§ 1. Член 3 се изменя така:
"Чл. 3. Паметник на културата е всяко недвижимо и движимо автентично материално свидетелство за човешко присъствие и дейност и за процесите в природата, което има научна и/или културна стойност и притежава обществена значимост."
§ 2. В чл. 5 се създава ал. 6:
"Координацията, контролът и методическото ръководство по опазването и разпространението на движимите паметници на културата се осъществяват от Националния център за музеи, галерии и изобразителни изкуства."
§ 3. В чл. 7 се правят следните изменения и допълнения:
1. Създава се нова ал. 2:
"Музеи се създават при наличие на движими паметници на културата, позволяващи да се организира тяхното представяне пред публика във вид на музейна експозиция, сграден фонд, осигуряващ условия за опазването и публичното им представяне, и постоянен източник за финансиране дейността на музея."
2. Досегашните ал. 2, 3, 4, 5 и 6 стават съответно ал. 3, 4, 5, 6 и 7.
3. Досегашната ал. 7 става ал. 8 и се изменя така:
"Частните музеи са културни организации по смисъла на Закона за закрила и развитие на културата, за създаването на които е необходимо разрешение на министъра на културата, издадено в тримесечен срок от постъпване на заявлението. Отказът за издаване на разрешение може да се обжалва по реда на Закона за Върховния административен съд."
§ 4. Създава се чл. 7а:
"Чл. 7а. Музеите формират основен, обменен и научноспомагателен фонд.
В основния фонд се включват собствените и предоставените за управление на музея движими паметници на културата, съответстващи на неговия профил.
В обменния фонд се включват движими паметници на културата, които не съответстват на профила на музея, както и тези, които многократно повтарят движими паметници на културата от основния фонд.
В научноспомагателния фонд се включват предмети и други материали от значение за изследователската, експозиционната и образователната дейност на музея.
Движимите паметници на културата от основния и обменния фонд на музеите представляват национално богатство.
Формирането и управлението на фондовете на музеите се осъществяват при условия и по ред, определени с наредба на министъра на културата."
§ 5. В чл. 11 се правят следните изменения:
1. В ал. 1 думата "музеи" се заличава.
2. Алинея 3 се изменя така:
"Движимите паметници на културата, собственост на юридически и физически лица, се декларират от собствениците и регистрират от най-близкия регионален музей или специализиран национален музей. При регистрацията въз основа на оценка, извършена от експертно-оценителната комисия на музея, се определя стойността на всеки деклариран движим паметник на културата и на паметниците на културата, представляващи национално богатство. Редът за извършване на оценката се определя с наредба на министъра на културата."
3. В ал. 4 думата "предмети" се заличава, а думите "след тяхното деклариране" се заменят с "регистрирани в музеите".
4. Алинея 5 се отменя.
§ 6. Създава се чл. 11а:
"Чл. 11а. Националният център за музеи, галерии и изобразителни изкуства води регистър на движимите паметници на културата, които представляват национално богатство."
§ 7. Член 12 се изменя така:
"Чл. 12. Недвижими паметници на културата са:
1. всички археологически обекти, градежи и паметни места и принадлежащата им декоративна и художествена украса на територията и в акваторията на Република България;
2. обявените по реда на чл. 4, ал. 1 и 2 и декларираните от Националния институт за паметниците на културата."
§ 8. В чл. 19 ал. 1 се изменя така:
"Недвижимите паметници на културата в зависимост от тяхното научно-историческо, архитектурно-градоустройствено и художествено значение се степенуват като:
1. паметници от световно значение;
2. паметници от национално значение;
3. паметници от местно значение;
4. паметници от ансамблово значение;
5. паметници за сведение."
§ 9. В чл. 20 ал. 4 се изменя така:
"Консервационни и реставрационни работи, ремонти и изменения на недвижими паметници на културата, както и ново строителство в техните граници и охранителните им зони, се извършват с разрешение на Националния институт за паметниците на културата и при негов контрол, както и в съответствие с разпоредбите на Закона за устройство на територията."
§ 10. Член 23 се изменя така:
"Чл. 23. Обектите, които притежават белезите по чл. 3 и произхождат от българските земи или са свързани с националната ни история, култура и бит и се намират в чужбина, се водят по регистър съответно от Националния институт за паметниците на културата или от Националния център за музеи, галерии и изобразителни изкуства."
§ 11. В чл. 24 ал. 2 се отменя.
§ 12. В чл. 26, ал. 2 думите "от национално значение" се заменят със "с най-голяма научна и културна стойност".
§ 13. Член 31 се отменя.
§ 14. Създава се чл. 32а:
"Чл. 32а. Паметниците на културата могат да бъдат възпроизвеждани в точни копия и в копия с образователно, представително или търговско предназначение.
Точното копие възпроизвежда визуално максимално характеристиките на паметника на културата, задължително се маркира със знак и се изработва за музейни цели.
Точните копия на паметници на културата от Националния музеен фонд и с категории "световно значение" и "национално значение" се изработват само с разрешение на министъра на културата.
Копието с образователно, представително или търговско предназначение визуално възпроизвежда паметника на културата, като задължително се различава от него по размер най-малко с една десета.
Копия с образователно, представително или търговско предназначение могат да се изработват от музеите и от юридически или физически лица въз основа на възмезден договор, сключен със съответния музей - за движимите паметници на културата, или с лицето, упражняващо правото на управление или на собственост - за недвижимите паметници на културата.
Възпроизвеждането на паметник на културата, на елемент от него или на точно копие във фотографско, компютърно, видео- и друго изображение, разпространяването на изображението, използването му при производство на стоки, етикети и дизайнерски решения или за други търговски или рекламни цели се извършва въз основа на възмезден договор, сключен със съответния музей - за движимите паметници на културата, или с лицето, упражняващо правото на управление или на собственост - за недвижимите паметници на културата. Средствата, предвидени в договора, се изразходват за опазване паметника на културата.
Условията и редът за изработване на точни копия и на копия с образователно, представително или търговско предназначение, за възпроизвеждане във фотографски, компютърни, видео- и други изображения, както и за производство на стоки, етикети и дизайнерски решения, които носят изображения на паметник на културата, се определят с наредба на министъра на културата."
§ 15. Създава се глава шеста "а":
"Глава шеста "а"
ИЗНОС И ВРЕМЕНЕН ИЗНОС НА ДВИЖИМИ ПАМЕТНИЦИ НА КУЛТУРАТА
Чл. 33а. Движими паметници на културата, влизащи в една от категориите съгласно приложението, и движими паметници на културата, представляващи национално богатство, могат да бъдат изнасяни от територията на страната при условия и по ред, определени в наредба, приета от Министерския съвет по предложение на министъра на културата и министъра на финансите.
Чл. 33б. Износът и временният износ от страната на движими паметници на културата, влизащи в една от категориите съгласно приложението по чл. 33а, подлежат на разрешителен режим.
Разрешението се издава по искане на заинтересуваното лице при условията, определени в наредбата по чл. 33а.
Разрешението по ал. 2 се издава от директора на Националния център за музеи, галерии и изобразителни изкуства в двуседмичен срок от постъпване на искането.
Отказът за издаване на разрешение се мотивира и подлежи на обжалване по реда на Закона за административното производство.
Движими паметници на културата, които не представляват национално богатство и не влизат в една от категориите съгласно приложението по чл. 33а, се изнасят със сертификат, издаден от директора на Националния център за музеи, галерии и изобразителни изкуства.
Чл. 33в. Не се допуска износ на движими паметници на културата, представляващи национално богатство.
Движими паметници на културата, представляващи национално богатство, могат да бъдат изнасяни само временно в следните случаи:
1. за представяне пред чуждестранна публика;
2. за осъществяване на консервационно-реставрационни работи, експертизи и научни изследвания.
Временният износ на движими паметници, представляващи национално богатство, се допуска за срокове, определени с наредбата по чл. 33а, с разрешение на министъра на културата."
§ 16. В наименованието на глава седма думата "Наказателни" се заменя с "Административнонаказателни".
§ 17. В чл. 34 се правят следните изменения:
1. Думите "от 50 до 1000 лв." се заменят с "от 1000 до 5000 лв.".
2. Букви "б" и "в" се отменят.
3. Буква "д" се изменя така:
"д) който продава, дарява или заменя движими паметници на културата без знанието на музея, в който са регистрирани;".
§ 18. В чл. 35, ал. 1 думите "от 50 до 500 лева" се заменят с "от 1000 до 5000 лв.".
§ 19. Създава се чл. 35а:
"Чл. 35а. Който изработи или възложи изработването на копие на паметник на културата или възпроизведе и разпространи негово изображение в нарушение на разпоредбите на чл. 32а, се наказва с глоба от 2000 до 10 000 лв., а юридическите лица - с имуществена санкция от 10 000 до 20 000 лв."
§ 20. Създава се чл. 35б:
"Чл. 35б. Който изнесе движим паметник на културата в нарушение на разпоредбите на глава шеста "а", се наказва с глоба или имуществена санкция в размер от 12 000 до 24 000 лв."
§ 21. Създава се чл. 35в:
"Чл. 35в. Който не декларира движим паметник на културата по реда на чл. 11, ал. 3, се наказва с глоба или имуществена санкция в размер от 2000 до 6000 лв."
§ 22. В чл. 36 думите "чл. 34 и 35" се заменят с "чл. 34, 35 и 35а".
§ 23. В чл. 37, ал. 1 думите "чл. 5, ал. 2 и 3" се заменят с "чл. 5, ал. 2, 3 и 6".
§ 24. След чл. 37 наименованието "Допълнителна разпоредба" се заменя с "Допълнителни разпоредби".
§ 25. В допълнителните разпоредби се създава § 2:
"§ 2. По смисъла на този закон движими паметници на културата - национално богатство, са движимите паметници на културата, които са с най-голяма научна и културна стойност и представляват значителен интерес за националното наследство от историческа, художествена или археологическа гледна точка."
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 26. Навсякъде в закона думите "и природни образци" се заличават.
§ 27. В чл. 31, ал. 1, т. 6 от Закона за закрила и развитие на културата (обн., ДВ, бр. 50 от 1999 г.; изм., бр. 1 от 2000 г.; попр., бр. 34 от 2001 г.; изм., бр. 75 от 2002 г.) думите "чл. 34 и 35"се заменят с "чл. 34, 35, 35а, 35б и 35в".
§ 28. В срок 1 януари 2005 г. Министерският съвет приема, съответно министърът на културата издава наредбите по прилагането на закона.
§ 29. Законът влиза в сила от 1 януари 2005 г.
Законът е приет от ХХХIХ Народно събрание на 11 юни 2004 г. и е подпечатан с официалния печат на Народното събрание.
Приложение към чл. 33а
№ | Категория | Възраст | Стойност | Стойност | Стойност |
по | в левове | в левове | в левове | ||
ред | от 01.01 | от 01.01. | при пъл- | ||
до 31.12. | 2006 г. до | ноправно | |||
2005 г. | пълно- | членство | |||
правно | на Репуб- | ||||
членство | лика Бъл- | ||||
на Репуб- | гария в | ||||
лика Бъл- | Европей- | ||||
гария в | ския съюз | ||||
Европей- | |||||
ския съюз | |||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
1. | Археологи- | датиращи | незави- | незави- | незави- |
чески пред- | от повече | симо | симо | симо | |
мети с | от 100 | от стой- | от стой- | от стой- | |
произход от: | години | ността | ността | ността | |
- земни и | |||||
подводни | |||||
разкопки | |||||
и открития; | |||||
- археоло- | |||||
гически | |||||
местности; | |||||
- археоло- | |||||
гични ко- | |||||
лекции | |||||
2. | Елементи, | датиращи | незави- | незави- | незави- |
които са | от повече | симо | симо | симо | |
съставна | от 100 | от стой- | от стой- | от стой- | |
част от ху- | години | ността | ността | ността | |
дожествени, | |||||
исторически | |||||
или рели- | |||||
гиозни па- | |||||
метници и | |||||
произхож- | |||||
дат от раз- | |||||
членяване- | |||||
то им | |||||
3. | Други кар- | на повече | над | над | над |
тини и ри- | от 50 го- | 100 000 | 200 000 | 300 000 | |
сунки ос- | дини и | ||||
вен вклю- | непринад- | ||||
чените в | лежащи | ||||
категории | на своите | ||||
4 и 5, из- | автори | ||||
пълнени | |||||
изцяло на | |||||
ръка, вър- | |||||
ху всякакъв | |||||
материал, | |||||
с всякакво | |||||
средство | |||||
4. | Акварели, | на повече | над | над | над |
гваш и пас- | от 50 го- | 20 000 | 40 000 | 60 000 | |
тели, из- | дини и | ||||
пълнени | непринад- | ||||
изцяло на | лежащи | ||||
ръка, върху | на своите | ||||
всякакъв | автори | ||||
материал | |||||
5. | Мозайки | над | над | над | |
освен тези, | 10 000 | 20 000 | 30 000 | ||
които по- | |||||
падат в ка- | |||||
тегория 1 | |||||
или 2, и ри- | |||||
сунки, из- | |||||
пълнени | |||||
изцяло на | |||||
ръка, на | |||||
всякаква | |||||
основа и от | |||||
всякакъв | |||||
материал | |||||
6. | Гравюри, | на повече | над | над | над |
щампи, се- | от 50 го- | 10 000 | 20 000 | 30 000 | |
риграфии, | дини и | ||||
литографии | непринад- | ||||
оригинални | лежащи | ||||
клишета и | на своите | ||||
съответни- | автори | ||||
те им мат- | |||||
рици, както | |||||
и оригинал- | |||||
ни афиши | |||||
7. | Оригинал- | на повече | над | над | над |
ни пластич- | от 50 го- | 60 000 | 80 000 | 100 000 | |
ни произве- | дини и | ||||
дения или | непринад- | ||||
скулптури и | лежащи | ||||
копия, по- | на своите | ||||
лучени по | автори | ||||
същия на- | |||||
чин като | |||||
оригинала, | |||||
освен тези, | |||||
които по- | |||||
падат в ка- | |||||
тегория 1 | |||||
8. | Фотогра- | на повече | над | над | над |
фии, филми | от 50 го- | 10 000 | 20 000 | 30 000 | |
и техните | дини и | ||||
негативи | непринад- | ||||
лежащи | |||||
на своите | |||||
автори | |||||
9. | Първи пе- | на повече | независи- | независи- | независи- |
чатни кни- | от 50 го- | мо от | мо от | мо от | |
ги, свитъци | дини и | стой- | стой- | стой- | |
и ръкописи, | непринад- | ността | ността | ността | |
включител- | лежащи | ||||
но географ- | на своите | ||||
ски карти | автори | ||||
и музикал- | |||||
ни партиту- | |||||
ри, отдел- | |||||
но или в | |||||
колекции | |||||
10. | Книги, от- | датиращи | над | над | над |
делно или | от повече | 60 000 | 80 000 | 100 000 | |
в колекция | от 100 | ||||
години | |||||
11. | Отпечатани | датиращи | над | над | над |
географски | на повече | 10 000 | 20 000 | 30 000 | |
карти | от 100 | ||||
години | |||||
12. | Архиви, | датиращи | независи- | независи- | независи- |
части от | отпреди | мо от | мо от | мо от | |
тях, от вся- | 50 години | стой- | стой- | стой- | |
какъв вид, | ността | ността | ността | ||
независимо | |||||
от основата | |||||
13. | a) Колекции | над | над | над | |
и образци | 60 000 | 80 000 | 100 000 | ||
от колекции | |||||
по зоология, | |||||
ботаника, | |||||
минера- | |||||
логия, | |||||
анатомия | |||||
б) Колекции | |||||
от истори- | |||||
чески, па- | |||||
леонтолож- | |||||
ки, етно- | |||||
графски или | |||||
нумизмати- | |||||
чен интерес | |||||
14. | Транспорт- | на повече | над | над | над |
ни средства, | от 50 | 60 000 | 80 000 | 100 000 | |
представени | години | ||||
самостоя- | |||||
телно, де- | |||||
тайли и въз- | |||||
ли от тях | |||||
15. | Други ан- | на въз- | над | над | над |
тикварни | раст | 60 000 | 80 000 | 100 000 | |
предмети, | между 50 | ||||
които не са | и 100 | ||||
включени | години | ||||
в катего- | |||||
риите от | |||||
1 до 14: | |||||
- играчки, | |||||
игри; | |||||
- стъкла- | |||||
рия; | |||||
- бижуте- | |||||
рия; | |||||
- мебели и | |||||
предмети | |||||
за обзавеж- | |||||
дане; | |||||
- оптичес- | |||||
ки, фото- | |||||
графски | |||||
или кинема- | |||||
тографски | |||||
апарати; | |||||
- геодези- | |||||
чески уреди; | |||||
- предмети | |||||
на тех- | |||||
никата; | |||||
- музикал- | |||||
ни инстру- | |||||
менти; | |||||
- часовни- | |||||
ци - различ- | |||||
ни видове | |||||
и части | |||||
за тях; | |||||
- изделия | |||||
от дърво; | |||||
- керамика; | |||||
- художе- | |||||
ствен | |||||
текстил; | |||||
- килими; | |||||
- тапети; | |||||
- оръжия | |||||
16. | Други ан- | над | над | над | над |
тикварни | 100 | 60 000 | 80 000 | 100 000 | |
предмети, | години | ||||
които не са | |||||
включени в | |||||
категориите | |||||
от 1 до 14 |
Забележки:
1. Предмети за колекции по категория № 13 са тези, които притежават необходимите качества, за да бъдат приети в дадена колекция, т.е. предметите, които са относително редки, обикновено не се използват според тяхното първоначално предназначение, обект са на специални сделки извън обикновената търговия на подобни използваеми предмети и имат висока стойност.
2. Пощенските картички спадат към категория № 6.
3. Книгите, съдържащи ръкописни анотации, с изключение на посвещенията, се смятат за ръкописи и се причисляват към категория № 9.