Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 90 от 13.XI

НАРЕДБА № 7 ЗА ПЕРИОДИЧНИТЕ ТЕХНИЧЕСКИ ПРЕГЛЕДИ НА МОТОРНИТЕ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА

 

НАРЕДБА № 7 ЗА ПЕРИОДИЧНИТЕ ТЕХНИЧЕСКИ ПРЕГЛЕДИ НА МОТОРНИТЕ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ И МИНИСТЕРСТВОТО НА ТРАНСПОРТА

Обн. ДВ. бр.20 от 9 Март 1976г., изм. ДВ. бр.56 от 19 Юли 1977г., изм. ДВ. бр.45 от 9 Юни 1981г., изм. ДВ. бр.90 от 13 Ноември 1984г., изм. ДВ. бр.29 от 12 Април 1985г., отм. ДВ. бр.12 от 11 Февруари 1992г.

Отменена с § 2 от преходните и заключителните разпоредби на Наредба № 1 за периодичните технически прегледи на моторните превозни средства - ДВ, бр. 12 от 11 февруари 1992 г.


Чл. 1. Периодичните технически прегледи са задължителни за всички регистрирани моторни превозни средства без мотопедите, електрокарите, мотокарите и туристическите ремаркета.


Чл. 2. Периодичните технически прегледи са годишни и сезонни.


Чл. 3. (Изм. - ДВ, бр. 90 от 1984 г.) (1) Годишните технически прегледи се извършват:

1. на автобусите, автобусните ремаркета и леките таксиметрови автомобили - 1 път на 6 месеца;

2. на служебните леки автомобили, товарните и специалните автомобили, товарните ремаркета и полуремаркета - 1 път годишно;

3. на личните леки автомобили - 1 път на 2 години през първите 6 календарни години от първоначалната им регистрация, а след изтичане на този срок - 1 път годишно;

4. на мотоциклетите - 1 път на 2 години.

(2) Новозакупените леки служебни автомобили се освобождават от първия пореден годишен технически преглед.


Чл. 4. (1) Годишните технически прегледи се извършват от 1 февруари до 30 ноември по график, утвърден от началника на Софийското градско или окръжните управления на МВР, съгласувано с началника на военното окръжие и със заинтересуваните учреждения, предприятия и организации.

(2) Крайният срок за представяне на годишен технически преглед на държавните, кооперативните, обществените моторни превозни средства и тези, собственост на физически лица, водещи се на военен отчет, е 30 юли.


Чл. 5. (1) (Изм. - ДВ, бр. 56 от 1977 г.) Годишните технически прегледи се извършват от комисия, назначена от началника на Софийското градско или окръжните управления на МВР. В комисиите могат да участвуват представители на Министерството на транспорта, на Министерството на народната отбрана, на Министерството на съобщенията и на обществеността.

(2) (Заличена - ДВ, бр. 56 от 1977 г.)


Чл. 6. (1) Годишните технически прегледи се извършват в контролно-техническите пунктове на КАТ по мястото на регистрирането на моторното превозно средство.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 90 от 1984 г.) С разрешение на началниците в Софийското градско или на съответното окръжно управление на МВР годишните технически прегледи могат да се извършват и от предприятията, авторемонтните заводи, техническите центрове, диагностичните станции и автосервизите на ведомствата и организациите, притежаващи съответно оборудвани контролно-диагностични пунктове. При тези прегледи задължително се извършват всички операции, посочени в приложението.

(3) (Нови ал. 3-14 - ДВ, бр. 90 от 1984 г.) В контролно-диагностичните пунктове по предходната алинея трябва да са осигурени: стенд за проверка на спирачки, уред за проверка на фарове, уред за проверка на регулировката на предния мост, прибор за проверка на кормилното управление, шумомер, газоанализатори за бензинови или дизелови автомобили, канал с повдигателно съоръжение или автомобилен подемник и условия за използуването им.

(4) Предприятията, авторемонтните заводи, техническите центрове, диагностичните станции и сервизите на ведомствата и организациите до 31 октомври на текущата година заявяват писмено пред Софийското градско или съответното окръжно управление на МВР готовността на техните контролно-диагностични пунктове да извършват годишни технически прегледи през следващите години. В заявките се отразяват наличието на условията по ал. 3 и длъжностните лица, които ще заверяват годишните технически прегледи.

(5) До 20 декември на текущата година началниците в Софийското градско и окръжните управления на МВР дават писмен отговор на постъпилите заявки. В същия срок се издават разрешителни за упълномощаване на контролно-диагностичните пунктове и им се предоставя печат за отразяване на прегледа в свидетелството за регистрация на моторното превозно средство. В разрешителните се указва вида на моторните превозни средства, за които контролно-диагностичният пункт е упълномощен да извършва технически прегледи.

(6) Селищни системи, в които няма контролно-технически пункт на КАТ, в упълномощените контролно-диагностични пунктове могат да се извършват годишни технически прегледи освен на собствените и на други моторни превозни средства от селищната система.

(7) Упълномощените контролно-диагностични пунктове на авторемонтните заводи извършват годишен технически преглед на ремонтираните от тях автомобили.

(8) Упълномощените контролно-диагностични пунктове на ведомствата и организациите водят ежедневна отчетност за извършените годишни технически прегледи. Същата отчетност се представя в отделите КАТ по ред, определен от началниците в Софийското градско или съответното окръжно управление на МВР.

(9) Упълномощените контролно-диагностични пунктове приемат за годишен технически преглед само тези моторни превозни средства, които са представени преди изтичане на срока, определен в чл. 7.

(10) В случаите на представяне на автомобили на годишен технически преглед с нередовни документи или неизправности, които не могат да се отстранят от упълномощените контролно-диагностични пунктове, водачът се предупреждава срещу подпис за нередовността, а съответните органи на МВР се сигнализират писмено.

(11) След заверен годишен технически преглед в упълномощен контролно-диагностичен пункт следващото поредно представяне на моторното превозно средство задължително се извършва пред органите на КАТ. За държавните и обществени моторни превозни средства тези прегледи могат да се извършват и в упълномощените контролно-диагностични пунктове на предприятията и организациите по предварително съгласувани с КАТ графици, осигуряващи минимално 10 броя за деня.

(12) При извършване на годишен технически преглед на моторни превозни средства, водещи се на военен отчет в упълномощените контролно-диагностични пунктове, участвуват и представители на Министерството на народната отбрана.

(13) Ръководителите на предприятията, авторемонтните заводи, техническите центрове, диагностичните станции и автосервизи, чиито контролно-диагностични пунктове са упълномощени да извършват годишни технически прегледи, носят лична отговорност за спазването на изискванията на тази наредба и на другите документи, имащи отношение към техническите прегледи на моторните превозни средства.

(14) При нарушаване на условията за провеждане на годишен технически преглед предоставеното право се отнема, а разрешителното и печатът се изземват от органите на КАТ след мотивирана заповед на началниците в Софийското градско или съответното окръжно управление на МВР.


Чл. 7. (1) Моторните превозни средства се представят на годишен технически преглед от собствениците им в деня, определен в графика по чл. 4, ал. 1.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 90 от 1984 г.) Моторното превозно средство може да се представи на годишния технически преглед и преди или до 15 дни след определената в графика дата, като между два поредни годишни технически прегледа трябва да са изминали най-малко три месеца.

(3) Когато собственикът е физическо лице и има причини (пребивава извън страната, отбива военната си служба, болен и др.), моторното превозно средство може да се представи на годишен технически преглед от друго лице.


Чл. 8. (1) Моторното превозно средство се представя на годишен технически преглед изправно, комплектувано и в добър външен вид.

(2) (Нова - ДВ, бр. 29 от 1985 г.) Личният лек автомобил се представя оборудван с трайно нанесена маркировка на външните пневматични гуми, включително и резервната, с регистрационния номер на автомобила в съответствие със стандарта за метод, утвърден с отраслова нормала ОН 0577779-85, и устройство, утвърден с отраслова нормала ОН 0577281-84.

(3) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 29 от 1985 г.) Когато представеното на годишен технически преглед моторно превозно средство отговаря на изискванията на завода-производител, на Закона за движението по пътищата, правилника и наредбите по прилагането му, стандартизационните документи и на Закона за всеобщата военна служба в НРБ, извършеният преглед се отразява в документите за движение, а на моторното превозно средство се поставя знакът "Годишен технически преглед".


Чл. 9. При годишния технически преглед се изискват:

1. документи за движение на моторното превозно средство;

2. свидетелството за управление на моторно превозно средство на водача, представил превозното средство;

3. документ от съответния контролен орган за изправността на монтираното съоръжение - за специалните автомобили (автокранове, циментовози, подвижни стълби, автомобилни газови уредби и др.);

4. личния паспорт на водача, представил превозното средство.


Чл. 10. (1) Допуска се годишният технически преглед да се извърши в друг окръг, когато:

1. (доп. - ДВ, бр. 90 от 1984 г.) собственикът на моторното превозно средство е физическо лице и има временна адресна регистрация в окръга. В тези случаи прегледът се извършва в контролно-техническия пункт на КАТ;

2. държавните, обществените и кооперативните моторни превозни средства са изпратени за продължителна работа в окръга.

(2) За извършен годишен технически преглед в друг окръг се изпраща протокол в КАТ по мястото на регистрирането на моторното превозно средство.


Чл. 11. (Изм. - ДВ, бр. 90 от 1984 г.) Когато моторното превозно средство не може да бъде представено за преглед в определения срок, документите за движение се предават на органите на КАТ до изтичане на срока по чл. 7, ал. 2, и моторното превозно средство се спира от движение.


Чл. 12. За спрените от движение моторни превозни средства, непреминали през годишен технически преглед, се води отчетност и документите за движение се съхраняват от органите на КАТ, а на моторното превозно средство се поставя знакът за спиране от движение.


Чл. 13. Годишните технически прегледи на трамваите и тролейбусите се извършват в срока, определен в чл. 4 от тази наредба, от комисии, назначени от ръководствата на стопанските организации, които до 10 декември уведомяват писмено органите на КАТ за резултатите от прегледите на отделните трамваи или тролейбуси.


Чл. 14. (1) Сезонните технически прегледи на всички държавни, обществени и кооперативни автомобили и автомобилни ремаркета се извършват един път годишно от 1 октомври до 30 ноември по график, утвърден от председателите на окръжните народни съвети, с цел да се провери готовността им за работа при зимни условия.

(2) Сезонните технически прегледи на колесните трактори, тракторните ремаркета и самоходните шасита се извършват един път годишно до 30 април.

(3) Сезонните технически прегледи се извършват от комисия в състав: представител на Министерството на вътрешните работи, на Министерството на транспорта, на Министерството на народната отбрана и на съответното учреждение, предприятие и организация.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 1. (Изм. - ДВ, бр. 90 от 1984 г.) През 1984 г. упълномощаването на ведомствените контролно-технически пунктове да извършват годишни технически прегледи да става независимо от сроковете по чл. 6, ал. 4 и 5.


§ 2. Тази наредба се издава въз основа на чл. 36, ал. 3 от Закона за движението по пътищата.


Приложение № 1 към чл. 6, ал. 2


Списък на проверките, които задължително се извършват при годишния технически преглед


1. Проверка на редовността на документите (сравняват се данните, вписани в съответния документ, с тези на МПС, срокът на неговата валидност, от кого е издаден и т. н.).

2. Проверка на техническото състояние:


2.1. С п и р а ч н а с и с т е м а


ефективност на спирачния механизъм на работната, аварийната и спирачната система за паркиране (спирачни сили на колелата), усилие за задействуване на спирачния педал (лост), налягане на въздуха в тръбопроводите;**

равномерност в спирачното действие на левите и десните колела;

свободен и работен ход на спирачния педал (лост), херметичност на тръбопроводите и на спирачните маркучи и устройства по отношение изтичането на работен флуид (въздух, масло);

изправност на компресора и манометъра за пневматичната спирачна система;

състояние и действие на усилителя на спирачната система.


2.2. К о р м и л н а у р е д б а и п р е д е н л о с т


състояние и закрепване на кормилното колело, колона и предавателен механизъм;

сумарна хлабина на кормилната уредба, плавност в предаването на усилията и усилия * при въртене на кормилното колело;

състояние на щангите, лостовете и на шарнирните връзки на кормилната уредба;

състояние на предния мост и сходимост на управляемите колела, състояние и действие на усилителя на кормилната уредба.


2.3. К о л е л а и г у м и


състояние и закрепване на колелата, повреди на джантата, балансираност на колелата на лекия автомобил и на управляемите колела на другите * МПС (с изключение на мотоциклети и мотопеди);

съответствие на гумите (вид, размер, шарка на протектора), поставени на една и съща ос на МПС;

използуване на вулканизирани или регенерирани гуми на предните колела;

състояние на гумите (налягане, дълбочина на шарките на протектора, повреди);

(доп. - ДВ, бр. 29 от 1985 г.) наличие на нанесена на външните пневматични гуми трайна маркировка с регистрационния номер на автомобила в съответствие със стандарта за метод, утвърден с отраслова нормала ОН 0577779-85, и устройство, утвърден с отраслова нормала ОН 0577281-84.


2.4. Д в и г а т е л, т р а н с м и с и я и о к а ч в а н е


пускане в действие на двигателя;

изправност на съединителя и предавателната кутия;

обемно съдържание на СО в отработилите газове на бензиновите двигатели;

степен на димност при дизеловите двигатели;

състояние и уплътнение на изпускателните тръбопроводи и шумозаглушители;

състояние на двигателя, предавателната кутия и на тръбопроводите по отношение изтичането на гориво или масло;

състояние на карданния вал, хлабина в шарнирните и шлицевите връзки

ниво на шума, издаван от МПС при работещ на място двигател;

състояние на окачването (пружини, ресори, стабилизатори, скрепителни елементи и др.);

*

състояние и ефективност на амортисьорите;

състояние и закрепване на задния мост.


2.5. О с в е т л е н и е и с в е т л и н н а с и г н а л и з а ц и я


състояние, цвят и действие на дългите и късите светлини, габаритните и стоп-светлините, пътепоказателите, светлината за осветление на регистрационния номер и на други предписани или допускани светлини на МПС;

регулираност на фаровете (на късите и дългите светлини);

състояние, вид, размери, разположение, цвят и видимост на предните, задните и страничните светлоотразители.


2.6. Р а м а, к а б и н а и к а р о с е р и я


състояние на рамата (носеща конструкция);

външен вид и състояние на кабината на водача, каросерията (купето на лекия автомобил);

състояние на бравите и на фиксаторите на ключалките на вратите на каросерията, купето или кабината на водача;

състояние на механизма за автоматично отваряне и затваряне на вратите на МПС, предназначени за масов превоз на хора;

състояние и закрепване на предните и задните брони и на калобраните на задните калници;

състояние и действие на механизма за вдигане и сваляне стъклата на прозорците;

наличие на предмета с ръбове или изпъкнали части, които могат да представляват опасност за водача, пътниците или другите участници в движението;

състояние на интериора на каросерията (купето) или кабината на водача (седалки, органи за управление);

наличие на украшения, които намаляват видимостта и отвличат вниманието на водачите;

закрепване на коша на самосвала и на накланящата се кабина, действие на осигуряващото устройство;

състояние, брой, разположение и закрепване на огледалата за гледане назад и на сенниците против слънце.

3. Проверка на техническото състояние на автовлак:

състояние на теглително-прикачното устройство и на опорно-прикачното устройство на автовлака;

състояние на свързващите се елементи от осветителната и светлинната сигнализация и на маркучите за подаване на въздух или течност от влекача към прикаченото превозно средство;

изправност на спирачната система на ремаркето - време за сработване на спирачната система по отношение на най-отдалечените колела на автовлака;**

наличие на предпазно въже или верига за ремаркета, които нямат устройство за автоматично спиране.

4. Проверка на други устройства, съоръжения и допълнително оборудване:

състояние на табелите с регистрационни номера;

състояние и действие на звуковия и светлинния клаксон;

състояние и действие на скоростомера, километропоказателя, тахографа. Изправност на пломбата, поставена на километропоказателя, тахографа;

състояние и закрепване на електрическите кабели (на местата, където могат да се видят) и на акумулатора;

разположение, цвят и действие на предписаните контролни светлини и уреди (на арматурното табло);

състояние и действие на отоплителната и вентилационната система, определяне съдържанието на СО в отработилите газове при независимата система ** на отопление;

състояние и закрепване на резервоара за гориво;

нивото на излъчваното радиосмущение от МПС при работа на двигателя;

състояние на задължителното и специалното оборудване в зависимост от вида на МПС (аптечка, светлоотразителен триъгълник, пожарогасител, инструменти и резервни части и др.);

състояние на оборудването, предписано на МПС, водещи се на военен отчет.

------------

* Контролни проверки, които имат препоръчителен характер.

** Контролни проверки, които се извършват само на тези МПС, които конструктивно са пригодени за тази цел.


Промени настройката на бисквитките