НАРЕДБА № 7 ЗА ИНЖЕНЕРНО-ТЕХНИЧЕСКИТЕ МЕРОПРИЯТИЯ ЗА ОХРАНА НА ОБЕКТИТЕ
НАРЕДБА № 7 ЗА ИНЖЕНЕРНО-ТЕХНИЧЕСКИТЕ МЕРОПРИЯТИЯ ЗА ОХРАНА НА ОБЕКТИТЕ
Обн. ДВ. бр.57 от 23 Юли 1985г., отм. ДВ. бр.70 от 19 Юни 1998г.
Отменена с § 2 от преходните и заключителните разпоредби на Наредба № 7 за системите за физическа защита на строежите - ДВ, бр. 70 от 19 юни 1998 г.
Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. (1) Тази наредба определя категориите на охранителна защита на обектите по капиталното строителство и изискванията към инженерно-техническите мероприятия за охрана (решетки, огради, осветление за охрана, сигнално-охранителни системи и др.) към сградите и помещенията за нуждите на ведомствената охрана.
(2) Наредбата се прилага за новопроектиращи се обекти.
(3) Наредбата не се отнася за обектите от системата на Министерството на народната отбрана (МНО), Министерството на външните работи, Министерството на вътрешните работи (МВР), Гражданската отбрана, както и за временните сгради и съоръжения.
Чл. 2. Охранителни инженерно-технически мероприятия се предвиждат за всички новостроящи се обекти и за такива в реконструкция, модернизация и обновление.
Чл. 3. (1) Категорията на охранителна защита и охранителните инженерно-технически мероприятия за отделните обекти или група обекти се определят по приложение № 1.
(2) Категорията на охранителна защита за обектите или групата обекти, за които е посочена повече от една категория, се уточнява от териториалните органи на МВР.
Чл. 4. (1) В генералния план на обектите от I и II категория по правило се предвижда еднопосочен охранителен обходен път с трайна настилка. Изключения се допускат за обекти, които в съответствие с градоустройствените особености се разполагат по линията на оградата.
(2) За обектите, за които се предвижда сигнално-охранителна система около тях (по периметър), се проектира ивица между оградата и охранителния път с широчина най-малко 3 m.
Чл. 5. За осигуряване на охранителен контролно-пропускателен режим се предвиждат:
1. за обекти от I категория - до 3 входно-изходни контролно-пропускателни пункта;
2. за обекти от II категория - до 2 входно-изходни контролно-пропускателни пункта;
3. за обекти от III и IV категория - един входно-изходен контролно-пропускателен пункт.
Чл. 6. За осигуряването на индустриалния жп транспорт на територията на обектите с охранителен контролно-пропускателен режим в генералния им план се проектира един обединен или по един входен и изходен контролно-пропускателен пункт.
Чл. 7. Допуска се проектирането на резервни или непостоянно използвани входно-изходни пунктове на обектите след технико-икономическа обосновка.
Чл. 8. Защитата на помещенията със засилена охрана (за съхраняване на злато и благородни метали, каси, секретни материали, опиати и наркотични средства, взривни вещества, оръжие и боеприпаси, радиоактивни вещества и др.) се осигурява с решетки на прозорците и вратите им и със сигнално-охранителна система, за която се предвиждат самостоятелни телефонни чифтове.
Чл. 9. (1) Входните врати на жилищните сгради над два етажа и с повече от 6 жилища се предвиждат с електрически секретни брави, а входовете - с домофонни уредби.
(2) За сградите по ал. 1 се проектира слаботокова инсталация за самостоятелни телефонни чифтове.
Глава втора.
ИНЖЕНЕРНО-ТЕХНИЧЕСКИ МЕРОПРИЯТИЯ ЗА ОХРАНА
Раздел I.
Решетки за охранителна защита
Чл. 10. Решетки се предвиждат в съответствие с изискванията на приложение № 1 за защита срещу проникване през прозорци, врати и други отвори в сгради и помещения.
Чл. 11. Елементите на решетките, осигуряващи защитата срещу проникване, се оразмеряват:
1. за напречна (срязваща) сила 40 kN - за обекти от I и II категория на охранителна защита и за помещенията със засилена охрана и напречна сила 25 kN - за обекти от III и IV категория;
2. за огъващ момент 5 kNm;
3. за надлъжна опънна сила на закотвящите връзки 5 kN;
4. с максимално светло разстояние по тясната страна на отворите на решетките, образуващи се от елементите им, осигуряващи защитата срещу проникване, 150 mm.
Раздел II.
Огради за охранителна защита
Чл. 12. (1) Огради за охранителна защита се проектират за обектите, посочени в приложение № 1.
(2) Типът и височината на оградата се определят по приложение № 2 в зависимост от категорията на охранителната защита и местоположението на обекта.
Чл. 13. (1) Външният вид на оградата се проектира в хармонично съчетание с окръжаващата среда.
(2) Оградата трябва да е по възможност с правилни геометрични форми без излишни чупки и криви. При огради на наклонени терени се осигурява минимално изискващата се височина по цялата им дължина.
(3) Оградите, за които се изисква осигуряване срещу прескачане, завършват в горната си част с шипове с разстояние помежду им, не по-голямо от 60 mm.
(4) За мрежести огради се използват мрежи с качества, не по-ниски от тези по БДС 3140 "Мрежи стоманени плетени единични с квадратни и ромбоидни отвори".
Чл. 14. (1) Към оградата се предвиждат отделни врати за транспортните средства и за пешеходците.
(2) Допуска се за контролно-пропускателни пунктове с денонощен режим вместо врати да се проектират бариери за транспортните средства и кръстачки за пешеходците.
Чл. 15. Елементите на решетъчните огради, вратите и заключалките на вратите, осигуряващи защитата срещу проникване в обекта, се оразмеряват в съответствие с изискванията на т. 1, 2, 3 и 4 на чл. 11.
Раздел III.
Осветление за охрана на обектите
Чл. 16. (1) Осветлението за охрана на обектите с огради се предвижда в двора на обектите. То трябва да осигурява осветяване на оградата и подстъпите към нея, обходния охранителен път и терена, върху който се монтират технически средства на системите за охрана около обекта.
(2) В случаите, когато се предвижда осветление за охрана около обекта и не се изисква ограда, осветителните уредби се осигуряват срещу умишлено прекъсване на осветлението.
Чл. 17. Осветлението за охрана за отделните уязвими места от територията на обектите се уточнява от териториалните органи на МВР.
Чл. 18. Осветителната инсталация, осигуряваща осветление за охрана на обекта, се предвижда със самостоятелно и резервно захранване и с възможности за централно и местно включване и изключване на отделни чести от инсталацията.
Чл. 19. (1) Осветлението за охрана трябва за осигурява минимална осветеност от 5 lx на предвиждания за охрана терен.
(2) Осветлението за охрана за включване при необходимост трябва да осигурява номиналната осветеност за време не повече от 15 s от момента на включването му.
Раздел IV.
Сигнално-охранителни системи
Чл. 20. Проектите за сигнално-охранителните системи се изработват от органи на МВР или от други специализирани организации.
Чл. 21. В обсега на видеомониторната система за телевизионно наблюдение се осигурява минимална осветеност от 30 lx.
Чл. 22. Местоположението и защитата на техническите средства и кабелните линии на сигнално-охранителните системи се определят в съответствие с изискванията на фирмите - производителки на тези технически средства.
Раздел V.
Сгради и помещения за нуждите на ведомствената охрана
Чл. 23. (1) Видовете, броят и площите на помещенията за ведомствената охрана (милиция, контролно-пропускателни пунктове и пазачи) с общ числен състав до 40 служители се определят по приложение № 3 в съответствие с числеността на охраната и изискванията на предвиждащата се охранителна техника (съоръжения и инсталации).
(2) Сгради и помещения за ведомствена милиция с общ числен състав над 40 служители да се считат за обекти на МВР. Същите не се уреждат с тази наредба.
(3) Допуска се проектиране на общи сгради и помещения за милицията и ведомствената противопожарна охрана.
(4) Местоположението на помещенията и (или) сградите за нуждите на ведомствената охрана се определя от териториалните органи на МВР.
Чл. 24. За нуждите на охраната на контролно-пропускателния пункт се предвиждат съоръжения (подвижни стълби, площадки над нивото на терена и др.), които трябва да осигуряват възможност за проверка на товара в транспортните средства.
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 1. Наредбата се прилага и за обекти, за които предстои изработване на работен проект.
§ 2. Тази наредба се издава на основание чл. 201, ал. 1 от Закона за териториално и селищно устройство и във връзка с чл. 4, ал. 7 от Постановление № 7 на Министерския съвет от 22 март 1984 г. за усъвършенстване на управленските структури на отрасловите министерства (обн., ДВ, бр. 32 от 1984 г.) и т. 8 от Мероприятията за подобряване на охраната и противопожарното състояние на обектите в страната, приети с Протокол № 16 на Министерския съвет от 26 юни 1984 г.
§ 3. Наредбата е съгласувана с МВР.
§ 4. Указания и тълкувания по прилагане на наредбата се дават от министъра на строителството и селищното устройство съгласувано с министъра на вътрешните работи.