Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 49 от 8.VI

СПОРАЗУМЕНИЕ МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА АРМЕНИЯ ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО В ОБЛАСТТА НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО (УТВЪРДЕНО С РЕШЕНИЕ № 865 ОТ 12 ДЕКЕМВРИ 2003 Г. НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ. В СИЛА ОТ 27 АПРИЛ 2004 Г.)

 

СПОРАЗУМЕНИЕ МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА АРМЕНИЯ ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО В ОБЛАСТТА НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО

(Утвърдено с Решение № 865 от 12 декември 2003 г. на Министерския съвет. В сила от 27 април 2004 г.)

Обн. ДВ. бр.49 от 8 Юни 2004г.

Правителството на Република България и правителството на Република Армения, по-нататък наричани "договарящи страни",

водени от желанието да развиват сътрудничество между двете страни в областта на здравеопазването,

сключват следното споразумение:


Член 1

Договарящите страни се задължават да съдействат за развитието и укрепването на двустранното сътрудничество в областта на здравеопазването в съответствие с това споразумение и със законодателството във всяка от страните.


Член 2

Сътрудничеството, предвидено в това споразумение, ще се осъществява в следните области на здравеопазването и медицинската наука:

първична и специализирана медицинска помощ;

здравна профилактика и опазване на околната среда;

лекарствена политика;

обучение на научни и медицински кадри;

съвместно осъществяване на научни разработки;

здравно осигуряване на населението;

медицинска статистика;

финансиране на здравеопазването;

обмен на информация и нормативни актове в областта на здравеопазването;

здравно-санитарни последствия от извънредни ситуации;

други взаимносъгласувани форми на сътрудничество.


Член 3

Договарящите страни съдействат за развитието на сътрудничеството между компетентните органи в областта на профилактиката на заразните и паразитните болести и държавния санитарен контрол. При необходимост компетентните органи могат да сключват междуведомствени споразумения, произтичащи от това споразумение.


Член 4

Договарящите страни се информират взаимно за научните медицински мероприятия с международно участие в своите страни. За тази цел договарящите страни си изпращат ежегодно плановете за конгреси, симпозиуми и конференции, които провеждат медицинските дружества.


Член 5

1. Договарящите страни осъществяват обмен на специалисти или експертни групи на безвалутна основа в размер до 30 дни годишно. Дневните, квартирните разходи и вътрешният транспорт на командированите се осигуряват от приемащата договаряща страна, а пътните им разходи до столицата на приемащата договаряща страна осигурява изпращащата договаряща страна.

2. Всяка от договарящите страни може да изпраща след предварителна договореност свои специалисти и делегации срещу заплащане. Всички разходи, свързани с посещенията, са за сметка на изпращащата договаряща страна.

3. Страните изпращат работните програми на своите специалисти по ал. 1 и 2 на руски или английски език най-малко два месеца преди планираната дата за приемане.


Член 6

1. При внезапно възникнали животозастрашаващи състояния на гражданите на една от договарящите страни, законно пребиваващи до 90 дни на територията на другата договаряща страна, се оказва необходимата медицинска помощ по начин и в обем, достатъчни за отстраняване на опасността, застрашаваща живота на болния. На гражданите на Армения в България се оказва необходимата медицинска помощ в рамките на медицинска застраховка, а на гражданите на България в Армения се оказва необходимата медицинска помощ в рамките на държавна поръчка.

Транспортните разходи по завръщането са за сметка на заболелите граждани.

2. Всяка от договарящите страни по желание на другата договаряща страна осигурява платено лечение на пациенти след предварително обсъждане на възможността за приемане на всеки пациент. Към молбата за приемане на лечение се прилага необходимата медицинска информация за състоянието на болния на руски или английски език.

Всяка договаряща страна изпраща своите пациенти само след получаване на съгласие от приемащата договаряща страна, която определя датата на приемане.

Изпращащата договаряща страна потвърждава приема на болния не по-късно от 10 дни от определената дата на приемане.


Член 7

Изпълнението на това споразумение се възлага от българска страна на Министерството на здравеопазването на Република България, а от арменска страна - на Министерството на здравеопазването на Република Армения.


Член 8

Това споразумение се сключва за срок 5 години и влиза в сила в деня на получаване на втората дипломатическа нота, с която двете договарящи страни се уведомяват взаимно за изпълнение на вътрешноправните процедури, необходими за влизане на споразумението в сила.

Срокът на действие на споразумението се продължава автоматически за нови периоди от 5 години, ако нито една от договарящите страни не извести писмено другата договаряща страна за желанието си да прекрати неговото действие 6 месеца преди изтичането на съответния период.

Съставено в София на 8 септември 2003 г. в два оригинални екземпляра, всеки от които на български, арменски и руски език, като всички текстове имат еднаква сила.

В случаи на различия в тълкуването руският текст ще бъде меродавен.


Промени настройката на бисквитките