Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 82 от 12.X

НАРЕДБА № 4 ОТ 1 ОКТОМВРИ 1990 Г. ЗА ПРИДОБИВАНЕ НА КЛАС-КВАЛИФИКАЦИЯ ОТ ПЕДАГОГИЧЕСКИТЕ КАДРИ

 

НАРЕДБА № 4 ОТ 1 ОКТОМВРИ 1990 Г. ЗА ПРИДОБИВАНЕ НА КЛАС-КВАЛИФИКАЦИЯ ОТ ПЕДАГОГИЧЕСКИТЕ КАДРИ

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЪРА НА НАРОДНАТА ПРОСВЕТА

Обн. ДВ. бр.82 от 12 Октомври 1990г., изм. ДВ. бр.13 от 15 Февруари 1991г., отм. ДВ. бр.6 от 21 Януари 1997г.

Отменена с § 14 от преходните и заключителните разпоредби на Наредба № 5 от 29 декември 1996 г. за условията за повишаване квалификацията на педагогическите кадри в системата на народната просвета и реда за придобиване на професионално-квалификационни степени - ДВ, бр. 6 от 21 януари 1997 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С тази наредба се уреждат условията и редът за кандидатствуване, придобиване и отнемане на клас-квалификация от педагогическите кадри и правата и задълженията на носителите им.


Чл. 2. Присъждането на клас-квалификация е оценка на достигнатото равнище на професионална информираност и на уменията за научна организация и управление на учебно-възпитателния процес в системата на средното образование в две степени:

1. втори клас-квалификация, който се присъжда за високо равнище на обобщените професионални знания и умение творчески да се прилагат в организацията, ръководството и контрола на учебно-възпитателния процес;

2. първи клас-квалификация, който се присъжда за обобщен, анализиран и внедрен професионален опит, получил обществено признание.


Чл. 3. Клас-квалификация се придобива чрез самостоятелна подготовка на кандидата, подпомагана и контролирана от институтите за повишаване квалификацията на учители.


Чл. 4. По условията на тази наредба клас-квалификация могат да придобиват:

1. всички педагогически кадри, които участвуват непосредствено в учебно-възпитателния процес с деца и ученици и чиито функции са свързани с изпълнение на определен норматив преподавателска заетост. В тази категория се включват:

а) директорите, заместник-директорите, учителите и възпитателите от всички видове и степени средни учебно-възпитателни учреждения независимо от ведомствената им принадлежност;

б) педагогическият персонал в извънучилищните учреждения, домовете за деца и юноши, общежитията, пансионите и интернатите, ученическите спортни школи и други направления на Министерството на народната просвета (МНП);

в) педагогическият персонал в учебно-производствените предприятия "Труд", домовете "Майка и дете" и заведенията за социални грижи;

г) директорите на професионалните учебни центрове на щат като началници на учебно-методически отдели и щатните преподаватели в тези центрове;

2. всички педагогически кадри, чиито професионални функции са свързани с организационно-методическото осигуряване на учебно-възпитателния процес в средното образование и не се регулират с норматив. Към тях се отнасят:

а) щатните специалисти, които изпълняват учебно-методически и организационно-педагогически функции в МНП и други министерства и централни ведомства по отношение на учебно-възпитателния процес в средните учебно-възпитателни учреждения;

б) педагогическият персонал в поделенията и направленията на МНП, в педагогическите издания и щатните организационно-педагогически работници в учителските синдикати;

в) организационно-педагогическите работници в териториалните органи на народната просвета.


Чл. 5. Ръководителите на учебно-възпитателните учреждения са длъжни да осигуряват на кандидатите, които са допуснати до сесия за придобиване на клас-квалификация, до 15 дни от полагаемия платен годишен отпуск по искане на кандидата през учебно време за подготовка и явяване на изпити и защита. Този отпуск може да се ползува изцяло или на части по желание на кандидата.


Глава
ПРИДОБИВАНЕ НА ВТОРИ КЛАС-КВАЛИФИКАЦИЯ

Раздел I.
Условия за кандидатствуване

Чл. 6. Кандидатите за втори клас-квалификация трябва да отговарят на следните условия:

1. да работят на длъжностите и в учрежденията, посочени в чл. 4;

2. към момента на кандидатствуването да имат педагогически трудов стаж на длъжността, за която желаят да придобият клас-квалификация, най-малко 4 години, последната от които в същото учреждение;

3. към момента на подаване на документите да нямат незаличено дисциплинарно наказание.


Чл. 7. При кандидатствуването за втори клас-квалификация кандидатите трябва да имат първоначален вариант на разработка по тема или проблем от професионалната им дейност, която ще защитават.


Раздел II.
Ред за подаване на документи

Чл. 8. Кандидатите за втори клас-квалификация подават следните документи:

1. молба до директора на съответния районен институт за повишаване квалификацията на учителите;

2. анкетен лист, предоставен от института;

3. препис-извлечение от трудовата книжка за трудовия стаж и декларация, че нямат незаличено дисциплинарно наказание;

4. кратка анотация на разработваната тема с препоръка от научен ръководител или оценка от колективен методически орган.


Чл. 9. (1) Документите се подават от 1 до 30 юли лично от кандидата или от упълномощено от него лице, както следва:

1. в Централния институт за усъвършенствуване на учители и ръководни кадри (ЦИУУРК) - София, документите на:

а) директорите и заместник-директорите на: средните общообразователни училища I-ХI (ХII) клас; средните професионално-технически училища; техникумите; специалните училища (помощни, логопедически, за деца с увредено зрение, за деца с увреден слух); училищата по изкуствата и културата; извънучилищните учреждения; учебно-производствените предприятия "Труд"; домовете "Майка и дете"; заведенията за социални грижи и началниците на учебно-методически отдели на професионалните учебни центрове - от цялата страна;

б) ръководните кадри, посочени в чл. 4, точка 2 - от цялата страна;

в) учителите и възпитателите от специалните училища (помощни, логопедически, за деца с увредено зрение, за деца с увреден слух) - от цялата страна;

г) учителите по теория и практика на професионалната подготовка - от цялата страна;

д) учителите по специални предмети от училищата по изкуствата и културата - от цялата страна;

е) всички учителски кадри от района на института;

2. в институтите за повишаване квалификацията на учителите в Стара Загора и Варна - всички останали учителски кадри от района им, необхванати в точка 1.

(2) Упълномощено от директора на съответния институт длъжностно лице в присъствието на кандидата проверява редовността на документите и ако те отговарят на изискванията на чл. 8, ги приема, регистрира кандидата в специална книга и му издава документ за допускане до сесия.


Чл. 10. Институтите за повишаване квалификацията на учителите подпомагат кандидатите за втори клас-класификация, като своевременно ги уведомяват за времето на провеждането на сесиите, часовете за консултации и им предоставят необходимите материали за подготовка.


Раздел III.
Ред за провеждане на изпитните сесии

Чл. 11. (1) Сесиите за придобиване на втори клас-квалификация се организират и провеждат от институтите за повишаване квалификацията на учителите по график, утвърден от директора им.

(2) За една учебна година се организират 1 редовна и 1 извънредна сесия и 2 сесии за приемане на защити на разработки.


Чл. 12. (1) Комисиите за провеждане сесиите за втори клас-класификация се назначават от директора на съответния институт по учебни предмети, група учебни предмети или по специалности за срок от 3 години. При необходимост съставът на комисията се актуализира със заповед на директора.

(2) За председател на всяка комисия се определя хабилитиран научен работник по съответната специалност. Съставът на комисията се допълва до 3, респ. до 5 души, от специалисти по педагогика, психология, философия и методика.


Чл. 13. Втори клас-класификация се придобива въз основа на успешно положен изпит за квалификационен минимум, последван от успешна защита на разработка по проблем или тема от конкретната професионална дейност на кандидата.


Чл. 14. (1) За успешно взет се смята изпит, положен въз основа на програма, разработена за съответната специалност, учебен предмет или група учебни предмети и образователно равнище, и на който кандидатът е получил оценка най-малко много добър (4,50).

(2) Програмите за квалификационния минимум се разработват от институтите за повишаване квалификацията на учителите под методическото ръководство на Централния институт за усъвършенствуване на учители и ръководни кадри, съгласуват се с МНП и се утвърждават от директора на ЦИУУРК.

(3) В зависимост от характера на специалността и образователното равнище на кандидатите изпитът за квалификационен минимум може да бъде само писмен или писмен, последван от устно събеседване и/или практическа работа. Формата на изпита се определя заедно с утвърждаването на програмата и се записва в нея.

(4) Когато изпитът се полага като писмен, той се провежда анонимно с времетраене 5 астрономически часа по въпрос от програмата, изтеглен публично по лотариен принцип. По същия ред се полага и писмената част на изпит, съчетан с устно събеседване или с практическа работа. До втората част на такъв изпит се допускат кандидати, получили на писмената част оценка най-малко мн. добър (4,50), като времетраенето на втората част не е ограничено и е извън петте часа за писмена работа. Окончателната оценка се оформя като средна аритметична от оценките на двете части на изпита.


Чл. 15. (1) Писмените работи на кандидатите се оценяват от двама членове на комисията независимо един от друг с точност до 0,25. При разлика повече от 0,50 в оценките работите се преразглеждат от арбитър, чиято оценка е окончателна, но не може да бъде по-малка от по-ниската оценка. В края на работата се записва кратка мотивировка за оценката, която се приема и подписва от цялата комисия. Устните изпити и практическата работа се оценяват с точност до 0,25 с общо решение на комисията.

(2) Комисиите оповестяват публично резултатите от изпитите за квалификационен минимум, както следва:

1. от писмения изпит - не по-късно от 20 дни след провеждането му;

2. от устното събеседване и практическата работа - след приключването им за всички кандидати.

(3) Всеки кандидат има право в 7-дневен срок от обявяването на резултатите от писмения изпит в присъствието на член на комисията да прегледа писмената си работа и се запознае с мотивите за определяне на оценките. При установяване на процедурни нарушения или технически грешки работата се преглежда от определена от директора арбитражна комисия, чието решение е окончателно. Във всички останали случаи преразглеждане на писмена работа не се допуска.


Чл. 16. (1) Кандидатите, които са получили на писмения изпит оценка под мн. добър (4,50), но не по-малко от добър (3,50), имат право на повторно явяване на извънредна изпитна сесия в тримесечен срок от датата на полагането на изпита. Те подават молба до директора на института за повторно явяване в десетдневен срок от обявяването на резултатите от изпита.

(2) Когато кандидатът е получил оценка под мн. добър (4,50), но не по-ниска от добър (3,50) на устен изпит (практическа работа), той се явява на извънредна изпитна сесия само на тази част от изпита.

(3) На извънредна сесия могат да се явяват и кандидатите, които по уважителни причини, удостоверени със съответен документ, са пропуснали редовната сесия. Те подават молба до директора на института не по-късно от 1 месец преди насрочената сесия. В тези случаи явяването им на изпит се счита като първо и при условията на ал. 1 и 2 те имат право на повторно явяване.


Чл. 17. (1) Разработката на тема или проблем от професионалната дейност на кандидата е резултат от собствената му творческа работа. Разработките могат да се предоставят в различни форми, като:

1. писмен материал за извършена научно-практическа, експериментална или опитна работа по педагогически, психологически или методически проблем от пряката професионална дейност;

2. комплект от дидактически или технически средства на обучение в системата на средното образование, придружен от обяснителна записка;

3. комплект програмни продукти, предназначени за учебно-възпитателния процес в средното училище с обяснителна записка;

4. конструктивна или технологическа разработка, приложима в учебно-възпитателния процес, с обяснителна записка;

5. комплект учебна документация (в проект или утвърдена) с обяснителна записка;

6. комплект от други материали, свързани със спецификата на професионалната дейност на кандидата, с обяснителна записка.

(2) За разработки не могат да бъдат използувани дипломни работи за висше образование, за следдипломна специализация, преквалификация и др., освен ако не са тяхно продължение или развитие, което изрично се декларира от кандидата.

(3) Темата на разработката с анотация и кратка преценка от научен ръководител (ако има такъв) или с препоръка от колективен методически орган (предметна комисия, секция, методическо обединение и др.) се представя при подаването на документите. Тя се утвърждава от съответната катедра не по-късно от приключването на изпитите за квалификационен минимум, като катедрата оказва консултантска помощ при подготовката на разработката за защита.


Чл. 18. До защита се допускат кандидати, които са положили изпита за квалификационен минимум с общ успех не по-малко от мн. добър (4,50) и са депозирали разработката си в завършен вид в 2 екземпляра най-късно 30 дни преди обявената дата на защита.


Чл. 19. (1) Комисията определя по един рецензент за всяка постъпила разработка, като рецензията се предоставя на кандидата не по-късно от 5 дни преди насрочената защита.

(2) При отрицателна рецензия кандидатът има право не по-късно от 1 ден преди насрочената защита да поиска от комисията:

1. повторно рецензиране на разработката от ново лице, като мотивира основанията си за това;

2. отлагане на защитата с оглед преработване на представената разработка.

(3) Решенията по ал. 2 се вземат от изпитната комисия преди насрочената защита и не подлежат на преразглеждане.

(4) При неявяване на допуснат до защита кандидат без удостоверени по съответния ред уважителни причини се смята, че той се е отказал и процедурата за придобиване на втори клас-квалификация се прекратява.


Чл. 20. (1) Защитата на разработката е публична. Кандидатът излага в резюме основните идеи и постигнатите резултати и отговаря на въпросите на рецензента, членовете на комисията и присъствуващите. Комисията на закрито заседание приема или отхвърля защитаваната разработка чрез тайно гласуване с обикновено мнозинство. Решението се обявява публично след защитата и не подлежи на преразглеждане.

(2) При неуспешна защита кандидатът има право еднократно в рамките на 1 календарна година да се яви на повторна защита след преработване на материала. В тези случаи се подава молба до директора на института в едномесечен срок след датата на защитата. Ако не е подадена такава молба, смята се, че кандидатът се е отказал и процедурата по придобиването на втори клас-квалификация се прекратява.

(3) Успешно защитените разработки се съхраняват до 10 години в институтите и се предоставят за ползуване на всички желаещи.


Чл. 21. Когато кандидатът не е положил успешно изпита за квалификационен минимум, в т. ч. и на извънредна сесия, или не е защитил разработката си, в т. ч. и на повторна сесия, за 2 календарни години от датата на подаване на документите, процедурата се смята за прекратена и той има право да кандидатствува отново на общо основание най-рано след 2 години от датата на последното явяване на изпит или защита.


Раздел IV.
Документация

Чл. 22. Резултатите от изпита за квалификационен минимум и от защитата на разработката се отразяват за всеки кандидат поотделно в протоколи, които се съхраняват 10 години.


Чл. 23. (1) Въз основа на протоколите в 14-дневен срок от приключване на защитата директорът на съответния институт издава заповед с имената на придобилите втори клас-квалификация.

(2) Копие от заповедите за придобиване на клас-квалификация се изпращат в МНП за публикуване в служебния бюлетин и на териториалните органи на народната просвета за сведение и изпълнение.

(3) Заповедите се класират по години и се съхраняват в архивата на института безсрочно.


Чл. 24. В едномесечен срок след подписването на заповедта институтите издават диплома за придобит клас-квалификация по образец, утвърден от МНП.


Чл. 25. Институтите за повишаване квалификацията на учителите регистрират придобилите втори клас-квалификация в специална книга, която се съхранява безсрочно.


Чл. 26. При изгубване на дипломата за втори клас-квалификация дубликат се издава от института, в който е придобит този клас, срещу таксова марка от 1 лев и заплащане стойността на документа.


Глава трета.
ПРИДОБИВАНЕ НА ПЪРВИ КЛАС-КВАЛИФИКАЦИЯ

Раздел I.
Условия за кандидатствуване

Чл. 27. Кандидатите за първи клас-квалификация трябва да отговарят на следните условия:

1. да работят на длъжностите и в учрежденията, посочени в чл. 4;

2. да имат педагогически стаж към момента на кандидатствуването най-малко 6 години, последната година от които в същото учреждение;

3. към момента на подаване на документи да нямат незаличено дисциплинарно наказание;

4. да са защитили втори клас-квалификация или да са завършили едногодишна следдипломна специализация по специалността си във висше учебно заведение.


Чл. 28. (1) Кандидатите за първи клас-квалификация трябва да имат високи творчески постижения в професионалната си дейност, отразени в авторски материали, които да са получили обществено признание.

(2) Кандидатите могат да представят следните авторски материали:

1. комплект тематично свързани публикации, в т. ч. монографии, студии и статии, методически ръководства и указания, доклади от педагогически четения, конференции, семинари, симпозиуми и др. на национално или международно равнище;

2. комплект внедрена учебна документация - учебници, учебни помагала, указания към тях, учебни планове и програми;

3. сценарии на различни видове учебни филми, компютърни програми, радио- и телевизионни предавания, спортни и танцови композиции, изпълнени на национални и международни изяви;

4. комплекти учебно-технически и дидактически средства; програмни продукти, конструктивни и технологически разработки, свързани с учебно-възпитателния процес;

5. награди - медали, грамоти и други видове отличия, присъдени за художествени, научни, спортни и други творчески постижения и изяви на национално или международно равнище, постигнати под ръководството на кандидата или лично от него.

(3) Не се допуска кандидатствуване само с колективни разработки. При ползуване на колективни разработки се изисква декларация (съгласие) от авторския колектив за конкретното участие на кандидата.


Раздел II.
Ред за подаване на документи

Чл. 29. Кандидатите за първи клас-квалификация подават следните документи:

1. молба до директора на института;

2. анкетен лист, предоставен от института;

3. препис-извлечение от трудовата книжка за трудовия стаж и декларация, че нямат незаличено дисциплинарно наказание;

4. диплома за втори клас-квалификация или свидетелство за следдипломна специализация (нотариално заверен препис или ксерокопие);

5. комплект авторски материали съгласно чл. 28, ал. 2, придружен от обяснителна записка.


Чл. 30. (1) Документите се подават лично от кандидата или от упълномощено от него лице от 1 до 31 октомври в ЦИУУРК - София.

(2) Длъжностно лице от института, което е упълномощено да приема документите, в присъствието на кандидата проверява редовността им и ако те отговарят на изискванията на чл. 2, ги приема, като регистрира кандидата в специална книга.


Чл. 31. Допуска се кандидатствуването едновременно за втори и първи клас-квалификация, ако кандидатът отговаря на всички условия за придобиването им. В този случай кандидатите подават документите в сроковете, установени за втори клас-квалификация. След придобиване на втори клас-квалификация документите им се внасят по служебен ред за разглеждане в комисията за присъждане на първи клас-квалификация.


Раздел III.
Ред за присъждане на първи клас-квалификация

Чл. 32. Първи клас-квалификация се присъжда от ЦИУУРК - София.


Чл. 33. (1) Решението за присъждане на първи клас-квалификация се приема от комисии по учебни предмети, група учебни предмети или специалности, определени със заповед на директора на ЦИУУРК, със срок на дейност пет години. При необходимост съставът на комисиите се подновява.

(2) Комисиите са в състав от 3 до 5 души и се формират от научни и научно-преподавателски кадри в съответната област от институтите за повишаване квалификацията, висшите учебни заведения, научноизследователските институти и други научни звена.

(3) Комисиите се произнасят по кандидатурите в едногодишен срок от датата на подаване на документите.


Чл. 34. (1) Комисиите по чл. 33, ал. 1 вземат решения за присъждане на първи клас-квалификация въз основа на две рецензии на авторските материали на кандидата.

(2) Рецензентите се назначават от комисията съобразно характера и спецификата на представените материали.

(3) В едномесечен срок преди насроченото заседание на комисията всеки кандидат може да се запознае с постъпилите рецензии и да направи мотивирано възражение по тях, което се разглежда при вземането на решение.


Чл. 35. (1) Решението на комисията за всяка една от кандидатурите се взема с обикновено мнозинство в присъствието на целия й състав и с явно гласуване след обсъждане на мненията на рецензентите и възражението на кандидата, ако е постъпило такова.

(2) Преразглеждане решението на комисията може да се извърши по нареждане на директора на ЦИУУРК от определена от него арбитражна комисия по инициатива на засегнатото лице или член на комисията в случаите, когато:

1. при две положителни рецензии на кандидат не е присъден първи клас-квалификация;

2. при две отрицателни рецензии на кандидат е присъден първи клас-квалификация;

3. налице са данни, които пораждат съмнение в обективността на рецензент.

(3) Решението на арбитражната комисия е окончателно.


Чл. 36. (1) Кандидати, на които не е присъден първи клас-квалификация, имат право да кандидатствуват отново за същия клас не по-рано от 3 години, считано от датата на приключване на процедурата, с нови или подобрени авторски материали.

(2) Всички авторски материали се връщат на кандидатите лично след приключване на процедурата.


Раздел IV.
Документация

Чл. 37. Решенията за присъждане на първи клас-квалификация се отразяват в протокол, който се подписва от всички членове на комисията. Ако някой от членовете има особено мнение, той го вписва в протокола. Протоколите се съхраняват в архивата на ЦИУУРК 10 години.


Чл. 38. (1) Въз основа на протоколите по чл. 37 в 14-дневен срок от взетото решение директорът на ЦИУУРК издава заповед с имената на придобилите първи клас-квалификация.

(2) Копия от заповедта за придобиване на първи клас-квалификация се изпращат в МНП за публикуване в служебния бюлетин и в териториалните органи на народната просвета за сведение и изпълнение.

(3) Заповедите по ал. 1 се класират по години и се съхраняват в архивата на института безсрочно.


Чл. 39. В едномесечен срок от подписването на заповедта ЦИУУРК издава диплома за придобит първи клас-квалификация по образец, утвърден от Министерството на народната просвета.


Чл. 40. Централният институт за усъвършенствуване на учители и ръководни кадри регистрира придобилите първи клас-квалификация от страната в специална книга, която се съхранява безсрочно.


Чл. 41. При изгубване на дипломата за първи клас-квалификация дубликат се издава от ЦИУУРК срещу таксова марка от 1 лев и заплащане стойността на документа.


Глава четвърта.
ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА НОСИТЕЛИТЕ НА КЛАС-КВАЛИФИКАЦИЯ

Чл. 42. (1) На педагогическите кадри, придобили клас-квалификация по условията на тази наредба, се зачита по-висок професионален опит при оценяването и заплащането на труда им по ред, определен от МНП.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 13 от 1991 г.) Завършилите едногодишна следдипломна специализация във висшите учебни заведения се ползуват с правата по ал. 1.


Чл. 43. (1) При промяна на служебното положение придобилите клас-квалификация запазват правата си само в случаите, когато са сключили трудов договор за длъжностите и в учрежденията, посочени в чл. 4.

(2) При прекъсване на педагогическия стаж за повече от 5 години независимо от причината правата на носителите се възстановяват чрез полагане на квалификационен минимум по реда на тази наредба.


Чл. 44. (1) При заемане на длъжностите, посочени в чл. 4, с конкурс, носителите на клас-квалификация се предпочитат пред останалите кандидати при равни други условия.

(2) (Нова - ДВ, бр. 13 от 1991 г.) От правата по ал. 1 се ползуват и завършилите едногодишна следдипломна специализация във висши учебни заведения.


Чл. 45. (1) Носителите на клас-квалификация имат следните основни задължения:

1. да поддържат и повишават квалификационното си равнище чрез самообразование или участие в организиран процес на квалификация;

2. да реализират квалификационното си равнище чрез различни форми на предаване на опит, професионална информираност и умения за научна организация на учебно-възпитателния процес;

3. да ръководят или вземат участие в методическата работа на училищно или на друго равнище, в т. ч. да сътрудничат на институтите за повишаване квалификацията на учителите, висшите и полувисшите учебни заведения, научноизследователските институти по образованието и др.

(2) (Нова - ДВ, бр. 13 от 1991 г.) Същите задължения имат и завършилите едногодишна следдипломна специализация във висши учебни заведения.


Глава пета.
ОТНЕМАНЕ НА КЛАС-КВАЛИФИКАЦИЯ

Чл. 46. Клас-квалификация се отнема на лица, които са:

1. престанали да изпълняват задълженията, определени с чл. 45, ако това е установено от МНП;

2. осъдени за умишлено престъпление от общ характер, освен ако са реабилитирани или амнистирани;

3. лишени от правото да заемат педагогическа длъжност или да упражняват педагогическа професия;

4. извършили неморално деяние, установено с влязъл в сила акт на съответен орган, за срок не по-малък от 3 години от извършване на деянието;

5. представили трудове, за които е доказано плагиатство или измислени и подправени резултати.


Чл. 47. Отнемането на клас-квалификация се извършва от института, който го е присъдил. За целта към него се създава арбитражна комисия, определена от директора. При необходимост към комисията се назначават експерти със специална заповед на директора за всеки случай поотделно.


Чл. 48. (1) Предложението за отнемане на клас-квалификация се прави в писмен вид, придружено от съответните документи, удостоверяващи основанията за това.

(2) Предложенията се отправят до органа, който е присъдил клас-квалификация, и могат да бъдат представени от:

1. административното ръководство на организацията, в която работи лицето;

2. колективния орган за управление на организацията;

3. органи на народната просвета, които осъществяват контрол върху работата на съответната организация;

4. научни звена или отделни лица, констатирали плагиатство или подправяне на резултатите в трудовете, с които е придобит клас-квалификация.


Чл. 49. (1) В 14-дневен срок от получаването на предложението копие от него и от доказателствения материал се изпращат на заинтересуваното лице, което има право в едномесечен срок от получаването им да направи мотивирано възражение и представи документи и други материали, оспорващи основанията, посочени в предложението.

(2) Арбитражната комисия разглежда всички материали по предложението и взема решение с явно гласуване и обикновено мнозинство при присъствие най-малко на две трети от членовете й.

(3) В едноседмичен срок от приемане решението на арбитражната комисия директорът на института обявява със заповед отнемането на клас-квалификация и изисква от лицето дипломата за съответния клас. Заповедта се съхранява в архива на института безсрочно. Копия от заповедта се изпращат в МНП и местоработата на лицето.


Чл. 50. (1) Лицата, на които е отнет клас-квалификация, могат да поискат възстановяването му, ако са прекратени основанията за отнемането, удостоверени по съответния ред.

(2) Възстановяването на клас-квалификация се извършва по реда, по който е отнет.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 1. Тази наредба се прилага и за придобилите втори и първи клас-квалификация по условията на Временна наредба № 0-15 за придобиване на клас-квалификация от учителите, зам.-директорите и директорите на учебни заведения (ДВ, бр. 91 от 1967 г.), Наредба № 015 за придобиване на клас-квалификация (ДВ, бр. 31 от 1970 г.), Наредба № 15 за придобиване на клас-квалификация от учителите (ДВ, бр. 15 от 1974 г.) и Наредба № 7 за придобиване на клас-квалификация от педагогическите кадри и удостояване на учителите с педагогически длъжностни звания (обн., ДВ, бр. 44 от 1982 г.; изм. и доп., бр. 68 от 1986 г.).


§ 2. Откритите процедури за придобиване на втори и първи клас-квалификация до влизането в сила на тази наредба се приключват по реда на досега действуващата наредба, а процедурите по удостояването с педагогически длъжностни звания се прекратяват.


§ 3. Удостоените с педагогически длъжностни звания "старши учител" и "главен учител" по реда на досега действуващата наредба се предпочитат при кандидатствуването за съответствуващата им нова квалификационна степен.


§ 4. Научно-преподавателските кадри от институтите за повишаване квалификацията на учителите, от полувисшите учителски институти и от висшите учебни заведения, които подготвят учители, при преминаване на работа по специалността им на длъжностите и в учрежденията, посочени в чл. 4, могат да придобиват втори клас-квалификация без полагане на изпити и защита, ако имат най-малко 5 години научно-преподавателски стаж. В тези случаи те подават до съответните институти за повишаване квалификацията на учители документите, предвидени в чл. 8, без да спазват срока, определен в чл. 9, ал. 1. Комисиите към съответните институти се произнасят по кандидатурите им в едномесечен срок от подаването на документите.


§ 5. (Нов - ДВ, бр. 13 от 1991 г.) Завършилите едногодишна следдипломна специализация във висши учебни заведения по тяхно желание могат да придобиват втори клас-квалификация без полагане на изпити и защита, ако отговарят на изискванията и кандидатствуват по реда на тази наредба. Към документите си те прилагат и свидетелство за специализация, без да спазват срока, определен в чл. 9, ал. 1. Комисиите към съответните институти се произнасят по кандидатурите им в едномесечен срок от подаването на документите.


§ 6. (Предишен § 5 - ДВ, бр. 13 от 1991 г.) Указания и контрол по прилагането на тази наредба осъществява Министерството на народната просвета.


§ 7. (Предишен § 6 - ДВ, бр. 13 от 1991 г.) Наредбата се издава на основание чл. 37 от Закона за по-тясна връзка на училището с живота и за по-нататъшното развитие на народното образование в Народна република България във връзка с чл. 23 от Указа за народната просвета и отменя Наредба № 7 на Министерството на народната просвета за придобиване на клас-квалификация от педагогическите кадри и удостояване на учителите с педагогически длъжностни звания (обн., ДВ, бр. 44 от 1982 г.; изм. и доп., бр. 68 от 1986 г.).


Промени настройката на бисквитките