НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 22 ОТ 1998 Г. ЗА ЦЕНТРАЛЕН КРЕДИТЕН РЕГИСТЪР НА БАНКИТЕ (ДВ, БР. 92 ОТ 1998 Г.)
НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 22 ОТ 1998 Г. ЗА ЦЕНТРАЛЕН КРЕДИТЕН РЕГИСТЪР НА БАНКИТЕ (ДВ, БР. 92 ОТ 1998 Г.)
Обн. ДВ. бр.29 от 9 Април 2004г.
§ 1. Член 3 се изменя така:
"Чл. 3. Целите на регистъра са:
1. централизиране на информацията за кредитната задлъжнялост към банките на клиентите им и на свързаните с тези клиенти лица;
2. предоставяне на информация на банките за кредитната задлъжнялост на клиентите им и на свързаните с тези клиенти лица;
3. обобщаване на събраната информация в регистъра и използването й за нуждите на икономическия анализ в БНБ, както и за нуждите на управление "Банков надзор"."
§ 2. В чл. 4, ал. 1 се правят следните изменения:
1. Точка 3 се изменя така:
"3. за клиентите - чуждестранни физически лица, които не са получили разрешение за пребиваване в страната за неопределен срок, идентификационният код в централния кредитен регистър се определя въз основа на данните за самоличност, а за чуждестранните юридически лица, които не са регистрирани по Закона за статистиката или по Данъчния процесуален кодекс - въз основа на данните от търговската регистрация."
2. Точка 4 се отменя.
§ 3. Член 5 се изменя така:
"Чл. 5. (1) Банките са длъжни да предоставят за регистъра информация в електронен вид за всички кредити на техните клиенти и за настъпилите изменения по тези кредити.
(2) Банките предоставят информацията по ал. 1 в срок не по-дълъг от 5 работни дни, считано от сключването на договор за кредит или от настъпването на изменение по този договор.
(3) Ежемесечно, до 15-о число на месеца, следващ отчетния, банката подава информация за размера на дълга по вече отпуснат кредит към последната дата на отчетния месец, до окончателното изплащане на кредита.
(4) Кредитите в чуждестранна валута се преизчисляват в левове по обявения от Българската народна банка курс.
(5) Банките изискват от кандидатите за кредит писмена декларация, съдържаща актуални данни относно свързаността им с други лица.
(6) При синдикирани кредити всяка банка-кредитор предоставя информация за собствения си дял от кредита."
§ 4. Член 8 се отменя.
§ 5. Член 9 се изменя така:
"Чл. 9. Не подлежат на отчитане:
1. кредитите на правителството;
2. кредитите на Българската народна банка;
3. овърдрафтите по дебитни карти в размер под 1000 лв., освен в случаите, когато вземането престане да бъде категоризирано като редовна експозиция по смисъла на Наредба № 9 от 2002 г. за оценка и класификация на рисковите експозиции на банките и за формиране на провизии за загуби от обезценка."
§ 6. В чл. 10 ал. 1 се изменя така:
"(1) Изискваната по тази наредба информация се подава от централата на съответната банка."
§ 7. Член 11 се изменя така:
"Чл. 11. (1) Централният кредитен регистър осигурява на банките он-лайн информация за кредитната задлъжнялост на клиентите на съответната банка и на свързаните с тях лица срещу заплащане на такса съгласно тарифа, утвърдена от Българската народна банка.
(2) Централният кредитен регистър обобщава представените отчети по наредбата и ежемесечно до 20-о число изготвя и представя на банките информация за общата кредитна задлъжнялост на клиентите им и на свързаните с тези клиенти лица към банковата система.
(3) Клиентите на банките могат при поискване да получават извлечение с информация, съдържаща се за тях в кредитния регистър, от банките - техни кредитори."
§ 8. Член 13 се отменя.
§ 9. Параграф 1 на допълнителната разпоредба се изменя така:
"§ 1. По смисъла на тази наредба:
1. "Банки" са местните търговски банки, клоновете на чуждестранни банки, както и банките, обявени от съда в несъстоятелност или ликвидация.
2. " Кредитна задлъжнялост" е задлъжнялостта на едно физическо или юридическо лице към всички банки по смисъла на тази наредба.
3. "Свързани лица" са лицата по смисъла на § 1, т. 3 от допълнителните разпоредби на Закона за банките.
4. "Синдикиран кредит" е кредит, разрешен заедно от две или повече банки.
5. "Кредит" е всяко вземане от или поемане на задължение към едно лице или икономически свьрзани лица, което е резултат от предоставяне на паричен заем от всякакъв вид, включително акцептен кредит, предоставяне на кредитно улеснение независимо от неговата форма, сконтиране на менителница, запис на заповед или чек, менителнично поръчителство (авал), поръчителство, издаване на банкова гаранция или предоставяне на друго обезпечение, придобито вземане чрез цесия, встъпване в дълг или поемане на дълг, прехвърляне на менителница, запис на заповед или чек чрез джиро, други вземания и поети ангажименти независимо от използвания инструмент.
6. "Клиент на банка" е всяко физическо или юридическо лице, без търговска банка, което е или желае да стане страна по правоотношение с банка във връзка с получаване на кредит от тази банка."
§ 10. В § 3 от преходните и заключителните разпоредби изречение второ се заличава.
Заключителни разпоредби
§ 11. Тази наредба се издава на основание чл. 36 от Закона за банките, приета е с Решение № 49 от 25.III.2004 г. на Управителния съвет на Българската народна банка и влиза в сила от 1 юли 2004 г.