Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 26 от 30.III

НАРЕДБА № 90 ОТ 8 ЯНУАРИ 2004 Г. ЗА ОДОБРЯВАНЕ ТИПА НА НОВИ МОТОРНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА ПО ОТНОШЕНИЕ ЗАКРЕПВАНЕТО НА ОБЕЗОПАСИТЕЛНИТЕ КОЛАНИ

 

НАРЕДБА № 90 ОТ 8 ЯНУАРИ 2004 Г. ЗА ОДОБРЯВАНЕ ТИПА НА НОВИ МОТОРНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА ПО ОТНОШЕНИЕ ЗАКРЕПВАНЕТО НА ОБЕЗОПАСИТЕЛНИТЕ КОЛАНИ

Издадена от Министерството на транспорта и съобщенията

Обн. ДВ. бр.26 от 30 Март 2004г., изм. ДВ. бр.54 от 4 Юли 2006г., отм. ДВ. бр.17 от 6 Март 2015г.

Отменена с § 38 от преходните и заключителни разпоредби на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 60 от 2009 г. за одобряване типа на нови моторни превозни средства и техните ремаркета - ДВ, бр. 17 от 6 март 2015 г., в сила от 10.03.2015 г.

Глава първа.
ОБЩА РАЗПОРЕДБА

Чл. 1. С тази наредба се определят:

1. условията и редът за одобряване типа на моторни превозни средства (ПС) от категория М и N по отношение на устройствата за закрепване на обезопасителните колани, предвидени за възрастни пътници, използващи седалки, обърнати по посока на и обратна на движението;

2. техническите изисквания към ПС по отношение на устройствата за закрепване на обезопасителните колани.


Глава втора.
ОДОБРЯВАНЕ НА ТИПА

Раздел I.
Заявление за одобряване

Чл. 2. (Доп. - ДВ, бр. 54 от 2006 г.) Типът на ПС по отношение на устройствата за закрепване на обезопасителните колани се одобрява по реда на глава втора, раздел II или III от Наредба № 60 за одобряване типа на нови моторни превозни средства и техните ремаркета (ДВ, бр. 59 от 2003 г.), (Директива 70/156/ЕИО).


Чл. 3. (1) За одобряване типа на ПС по отношение на устройствата за закрепване на обезопасителните колани производителят подава заявление до изпълнителния директор на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" (ИА "АА") в съответствие с чл. 3, ал. 2 от Наредба № 60 за одобряване типа на нови моторни превозни средства и техните ремаркета.

(2) Към заявлението по ал. 1 производителят прилага попълнен списък с данни, в три екземпляра, по образец съгласно приложение № 1, с приложено към него съдържание.

(3) Всички схеми и чертежи, приложени към списъка с данни, се представят в подходящ мащаб, достатъчно подробни, във формат А4 или в папка с формат А4. Снимките, ако има такива, трябва да показват съответните елементи с ясно различими подробности.

(4) За системите, компонентите или отделните възли с електронно управление към списъка с данни се прилага информация за неговото действие.

(5) Към заявлението по ал. 1 производителят прилага и документ за платена държавна такса.


Раздел II.
Одобряване на типа

Чл. 4. Производителят предоставя на техническата служба, която извършва изпитванията:

1. превозно средство, представително за типа, за който се иска одобряване, в съответствие с изискванията на Наредба № 60 за одобряване типа на нови моторни превозни средства и техните ремаркета, или

2. елементи от ПС, които са съществени за провеждане на изпитванията на устройствата за закрепване на обезопасителните колани.


Чл. 5. (1) В срок до един месец от предоставяне от заявителя на техническо досие с изпълнени процедури за одобряване типа на ПС по отношение на устройствата за закрепване на обезопасителните колани изпълнителният директор на ИА "АА" издава сертификат за одобряване на типа, когато ПС отговаря на техническите изисквания по тази наредба.

(2) Сертификатът по ал. 1 се издава по образец съгласно приложение № 2.


Чл. 6. (1) За всеки одобрен тип превозно средство по отношение на устройствата за закрепване на обезопасителните колани се издава номер на одобряването при спазване на изискванията за образуване на номера съгласно приложение № 5 на Наредба № 60 за одобряване типа на нови моторни превозни средства и техните ремаркета, като за секции 2 и 3 на номера се попълва съответно "76/115" и "96/38".

(2) За различните одобрени типове ПС се издават различни номера.

(3) Номерът на одобряване по ал. 1 се поставя върху всички документи по чл. 3, ал. 2.


Чл. 7. Изпълнителният директор на ИА "АА" не може да отказва издаване на сертификата по чл. 5, ал. 1 на основания, свързани с устройствата за закрепване на обезопасителните колани, ако ПС отговаря на изискванията на тази наредба.


Чл. 8. Отказът да се издаде сертификат по чл. 5, ал. 1 се мотивира писмено и подлежи на обжалване по реда на Закона за административното производство.


Чл. 9. (1) Производителят информира писмено изпълнителния директор на ИА "АА" за всички изменения на частите или характеристиките, отнасящи се до устройствата за закрепване на обезопасителните колани.

(2) В случаите по ал. 1 изпълнителният директор на ИА "АА" може да определи извършването на нови изпитвания на изменения тип ПС. За новите изпитвания се съставя нов протокол.

(3) Когато с изпитванията по ал. 2 се установи, че изискванията на наредбата не са спазени, не се издава сертификат за изменение на типа.

(4) В случаи на изменение на одобрения тип се прилагат разпоредбите на глава четвърта, раздел I от Наредба № 60 за одобряване типа на нови моторни превозни средства и техните ремаркета.


Чл. 10. Мерките за осигуряване съответствието на продукцията се предприемат в съответствие с изискванията на глава четвърта, раздел II от Наредба № 60 за одобряване типа на нови моторни превозни средства и техните ремаркета.


Чл. 11. В инструкцията за използване на ПС, отговарящо на одобрения по реда на тази наредба тип, производителят посочва местоположението на устройствата за закрепване на обезопасителните колани и типа на обезопасителните колани, за който е предназначено съответното закрепване.


Раздел III.
Технически изисквания и изпитвания

Чл. 12. (1) Устройството за закрепване на обезопасителните колани да бъде проектирано и монтирано така, че да позволява монтирането на съответните обезопасителни колани.

(2) Устройството за закрепване на обезопасителните колани за седалките до тази на водача на ПС да позволява монтирането на обезопасителни колани с внедрен механизъм за придърпване и прибиране на лентите на тези колани.

(3) Изискването по ал. 2 не се прилага за ПС, за които по реда на чл. 15, ал. 2 са позволени еднолентови обезопасителни колани само за предните седалки до тази на водача на ПС.

(4) Когато устройствата за закрепване на обезопасителните колани са пригодени само за определен тип обезопасителни колани, този тип се посочва в списъка с данни и в сертификата за одобряване на типа.


Чл. 13. Устройството за закрепване на обезопасителни колани да бъде проектирано и монтирано така, че да:

1. намалява до минимум риска от изплъзване на обезопасителния колан, когато е поставен правилно;

2. намалява до минимум риска от нарушаване целостта на лентите на обезопасителния колан, дължащо се на контакта им с остри твърди елементи от структурата на ПС или седалката.


Чл. 14. За устройство за закрепване на обезопасителни колани, което заема различни позиции - при влизане в ПС и за ограничаване движенията на ползвателя, изискванията на тази наредба се прилагат, когато устройството е в позиция за ограничаване движенията на ползвателя.


Чл. 15. (1) На всяко ПС да бъдат монтирани минимален брой устройства за закрепване на обезопасителни колани.

(2) Специфичните изисквания по отношение на минималния брой устройства за закрепване на обезопасителни колани за конкретни случаи са дадени в част I на приложение № 3.


Чл. 16. (1) Устройствата за закрепване на обезопасителните колани могат да бъдат разположени изцяло в структурата на ПС, в структурата на седалката или на който и да е друг елемент от ПС или да бъдат разпределени между изброените позиции.

(2) Всяко от устройствата за закрепване може да се използва за закрепване на краищата на два близкостоящи обезопасителни колана при условие, че са удовлетворени изискванията на тази наредба.

(3) Специфичните изисквания по отношение позицията на устройствата за закрепване на обезопасителните колани са дадени в част II на приложение № 3.


Чл. 17. Условията и методите за изпитване за съответствие с техническите изисквания са дадени в приложение № 4.


Допълнителни разпоредби

§ 1. По смисъла на тази наредба:

1. (доп. - ДВ, бр. 54 от 2006 г.) "Превозно средство" е всяко моторно ПС от категория М и N, предназначено за движение по пътищата, притежаващо най-малко четири колела и максимална конструктивна скорост не по-малка от 25 km/h. Превозните средства от категории M2 и M3 се подразделят в класове в съответствие с чл. 149, ал. 2 и 3 от Закона за движение по пътищата.

2. (изм. - ДВ, бр. 54 от 2006 г.) "Производител" е физическо или юридическо лице, което осъществява производството на МПС, система, компонент или отделен технически възел, отговаря за всички етапи в процеса на одобряване типа и осигурява съответствието на произведените МПС, система, компонент или отделен технически възел с одобрения тип. Производителят може да не е пряко свързан с всички етапи на производство на МПС, система, компонент или отделен технически възел, които са предмет на одобряване на типа. Производителят може да упълномощи писмено свой представител - лице, установено в ЕС, да действа от негово име за изпълнение на задълженията, свързани с изискванията по тази наредба.

3. "Тип на превозното средство по отношение на устройствата за закрепване на обезопасителните колани" са ПС, които не се различават съществено по отношение на следните основни характеристики: размери, дължина и съставни материали на компонентите на ПС или устройство за сядане, или коя да е друга част от ПС, към която е закрепено устройството за закрепване на обезопасителните колани.

4. "Категории(-я) превозни(-о) средства(-о)" са определените в чл. 149, ал. 1 от Закона за движение по пътищата.

5. "Устройство за закрепване на обезопасителните колани" е елемент от устройствата на ПС или устройство за сядане, или която и да е друга част от ПС, което подсигурява монтирането на обезопасителните колани.

6. "Обезопасителен колан" или "колан" е комплект от ленти с подсигуряваща катарама, регулиращи устройства и допълнения, които са с възможност за устройство за закрепване към ПС и са проектирани да намалят риска от травма на ползвателя им в случай на удар или внезапно намаляване на скоростта на превозното средство, чрез ограничаване на подвижността на тялото на ползвателя. Такъв комплект се приема за "звено - обезопасителен колан" - понятие, обхващащо което и да е устройство за поглъщане на енергия или дръпване и прибиране на обезопасителния колан.

7. "Лентов водач" е устройство, което променя дължината на лентата спрямо ползвателя на обезопасителния колан.

8. "Точка на ефективно закрепване на обезопасителния колан" е точката, използвана за установяване ъгъла на всеки елемент от обезопасителния колан по отношение на ползвателя му, по реда на чл. 16, ал. 3. Това е точката, в която е необходимо да се прикрепи една лента, за да се предостави същата дължина както предвидената дължина при използване на обезопасителния колан, и която може да бъде или не реалната точка за закрепване на обезопасителния колан в зависимост от вида на конструкцията на колана при прикрепянето към устройството за закрепване, например когато:

а) обезопасителният колан се състои от твърд неогъваем елемент, който се закрепва към долното устройство за закрепване и който е или фиксиран, или представлява свободно въртяща се твърда връзка; точката на ефективно закрепване на обезопасителния колан за всички позиции на настройка на седалката е тази точка, в която лентата на колана е прикрепена към твърдия елемент;

б) водачът на лентата е част от структурата на ПС или на седалката, за точка на ефективно закрепване се приема средната точка на водача на лентата в мястото на излизане на лентата от него от страната на ползвателя, като лентата трябва да лежи на права линия между точката на ефективно устройство за закрепване и ползвателя;

в) обезопасителният колан достига директно от ползвателя до устройството за придръпване и прибиране на колана, прикрепено към структурата на ПС или структурата на седалката, без изходящ водач за лентата, за точка на ефективно закрепване се приема пресечната точка на оста на макарата за прибиране на лентата и равнината, минаваща през централната линия на лентата върху макарата.

9. "Седалка" е устройство, независимо дали е интегрирано или не в структурата на моторното ПС, заедно с оборудването му, предвидено за използване от един възрастен човек. Понятието включва и двата случая - и индивидуалното място за сядане, и частта от обща седалка, тип пейка, предвидена за използване от един човек.

10. "Предно място за пътник" е която и да е седалка, чиято "най-предна точка Н" се намира върху или пред вертикалната напречна равнина, минаваща през точката R на водача.

11. "Седалка тип пейка" е оформена структура, предвидена за сядане на поне двама възрастни човека.

12. "Група от седалки" е или седалка тип пейка, или отделни седалки, разположени една до друга (монтирани по такъв начин, че предното устройство за закрепване на една от седалките е на една линия с предното или задното устройство за закрепване на другата седалка, или между устройствата за закрепване на друга седалка) и които са предназначени за един или повече възрастни човека.

13. (отм. - ДВ, бр. 54 от 2006 г.)

14. "Тип седалка" е категория седалки, които не се различават съществено по отношение на:

а) формата, размерите и материала на структурата на седалката;

б) типа и размерите на настройващата система и всички застопоряващи системи;

в) типа и размерите на устройствата за закрепване на обезопасителните колани към седалката и устройството за закрепване на засегнатите елементи от структурата на ПС.

15. "Устройство за закрепване на седалката" е системата, чрез която монтажът на всяка седалка е подсигурен към структурата на ПС, включително и засегнатите елементи от структурата на ПС.

16. "Настройваща система" е система, чрез която седалката или части от нея могат да се настройват в положения, подходящи за анатомията на седящия в седалката, и която позволява надлъжно, вертикално и ъглово преместване.

17. "Система за преместване" е система за улесняване на пътника, чрез която се осигурява възможност за отместване на седалката или на елементи от нея под ъгъл, надлъжно, без фиксирана междинна позиция.

18. "Застопоряваща система" е всяко устройство, осигуряващо оставането на седалката и нейни елементи в която и да е позиция за използване и включва и двете устройства за застопоряване, и на облегалката спрямо седалката, и на седалката по отношение на ПС.

19. "Референтна зона" е пространството между две вертикални надлъжни равнини, на 400 mm една от друга и симетрични спрямо точка Н и е определено чрез ротация от вертикала към хоризонтала на апарат, наподобяваща глава, описана в част V, приложение № 3 от Наредба № 60 за одобряване типа на нови моторни превозни средства по отношение на вътрешното им оборудване, позициониран съгласно същото приложение и установен на максимална дължина 840 mm.


Заключителни разпоредби

§ 2. (Доп. - ДВ, бр. 54 от 2006 г.) Наредбата се издава на основание чл. 138, ал. 4 от Закона за движението по пътищата и въвежда изискванията на Директива 76/115/ЕЕС, последно изменена и допълнена с Директива 2005/41/ЕЕС.


§ 3. За категория М1 наредбата влиза в сила от 1 юни 2004 г., а за категории М2, М3, N1, N2 и N3 - от 31 декември 2005 г.


Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ НАРЕДБАТА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 90 ОТ 2004 Г. ЗА ОДОБРЯВАНЕ ТИПА НА НОВИ МОТОРНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА ПО ОТНОШЕНИЕ ЗАКРЕПВАНЕТО НА ОБЕЗОПАСИТЕЛНИТЕ КОЛАНИ

(ОБН. - ДВ, БР. 54 ОТ 2006 Г.)


§ 8. От 20 октомври 2006 г., ако устройствата за закрепване на обезопасителните колани на нови ПС не отговарят на наредбата, изпълнителният директор на ИА "АА" отказва издаването на сертификати за одобряване типа по наредбата за такива ПС.


§ 9. (1) От 20 октомври 2007 г., ако устройствата за закрепване на обезопасителните колани на нови ПС не отговарят на тази наредба, сертификатите за съответствие, придружаващи нови ПС, получили ЕО одобряване на типа от ИА "АА", се считат за невалидни за целите на регистрацията на тези ПС и пускането им на пазара на територията на Република България.

(2) Изключение от ал. 1 се допуска, когато сертификатите за съответствие са издадени въз основа на получено от ИА "АА" одобряване на типа по реда на чл. 17, ал. 1, т. 1, чл. 52 и 55 от Наредба № 60 за одобряване типа на нови моторни превозни средства и техните ремаркета.


§ 10. (1) От 20 октомври 2007 г., ако устройствата за закрепване на обезопасителни колани на нови ПС не отговарят на изискванията на Директива 76/115/ЕИО, последно изменена и допълнена с Директива 2005/41/ЕИО, сертификатите за съответствие, придружаващи нови ПС, се считат за невалидни за целите на регистрация на тези ПС и пускането им на пазара на територията на Република България.

(2) Изключение от ал. 1 се допуска, когато сертификатите за съответствие са издадени въз основа на одобряване на типа от компетентен орган на държава - членка на Европейския съюз, по реда на изключенията, посочени в член 8 (2) на Директива 70/156/ЕИО.


Приложение № 1 към чл. 3, ал. 2


(Изм. и доп. - ДВ, бр. 54 от 2006 г.)



ОБРАЗЕЦ
Списък с данни № ... за целите на одобряване типа на превозно средство по отношение на закрепването на обезопасителните колани, въвеждаща Директива 76/115/ЕС, последно изменена от Директива 2005/41/ЕС
 
0 (*)Обща информация  
0.1. Марка(1) (търговско наименова-  
  ние на производителя):
.............................
0.2. Тип:
.............................
0.3. Начини за идентификация на ти-  
  па, когато се маркира на превозното  
  средство(i):
.............................
0.3.1. Местоположение на тази марки-  
  ровка:
.............................
0.4. Категория на превозното средство  
  съгласно чл. 149 от Закона за дви-  
  жение по пътищата(ii):
.............................
0.5. Наименование(2) и адрес на произ-  
  водителя:
.............................
0.8. Адрес(-и) на монтажния (-те)  
  завод (-и ):
.............................
1. Общи конструктивни характери-  
  стики на превозното средство  
1.1. Снимки и/или чертежи на пред-  
  ставено за одобряване превозно  
  средство (образец):
.............................
9. Каросерия  
9.10.3. Седалки:
.............................
9.10.3.1. Брой:
.............................
9.10.3.2. Местоположение и подреждане:
.............................
9.10.3.2.1. Седалка (и), предвидена за използване  
  само когато ПС е неподвижно: ...........  
9.10.3.3. Маса:
.............................
9.10.3.4. Характеристики: За седалките,  
  които не са получили одобряване  
  на типа, като компоненти, описа-  
  ние и чертежи на:
.............................
9.10.3.4.1. седалки и техните закрепвания:
..............................
9.10.3.4.2. система за регулиране:
.............................
9.10.4.4.3. системи за преместване и бло-  
  киране:
.............................
9.10.3.4.4. закрепвания на обезопа-  
  сителните колани на седалките,  
  когато са вградени в седалката:
.............................
9.10.3.6. Ъгъл на наклона на облегалката  
  на седалката
.............................
9.10.3.6.1. Седалка на водача:
.............................
9.10.4.6.2. Всички други седалки:
.............................
9.10.3.7. Обхват на регулирането на седал-  
  ката
.............................
9.10.3.7.1. Седалка на водача:
.............................
9.10.3.7.2. Всички други седалки:
.............................
9.13. Закрепване на обе-  
  зопасителни колани
.............................
9.13.1. Снимки и/или чертежи на каросе-  
  рията, показващи разположението  
  и размерите на реалните и ефек-  
  тивни устройства за закрепва-  
  не, включително R-точките:
.............................
9.13.2. Чертежи на устройствата за зак-  
  репване на коланите и частите от  
  конструкцията на превозното сред-  
  ство, където те са монтирани (с по-  
  сочване на материала):
.............................
9.13.3. Описание на типовете (1) обезопаси-  
  телни колани, предвидени за монти-  
  ране към устройствата за закрепване  
  на превозното средство:
.............................
     


(*1) Използваните символи и маркировки са съгласно чл. 8, ал. 2 - 5 на Наредба № 105 от 2004 г. за одобряване типа на нови моторни превозни средства по отношение на обезопасителните колани и на системите за обезопасяване и за одобряване типа на обезопасителни колани и на системи за обезопасяване (ДВ, бр. 49 от 2004 г.) (Директива 77/541/ЕЕС). В случай на колани тип (S) се определя произходът на типа (-овете).

(*2) Таблицата може да бъде разширена, ако е необходимо, за превозни средства с повече от два реда седалки или ако има повече от три седалки, разположени по широчина на превозното средство.


9.13.4. Описание на конкретния тип  
  обезопасителен колан, където  
  закрепването е в облегалка-  
  та на седалката или съдържа устрой-  
  ство за поглъщане на енергията:
.............................
  Дата, досие
.............................

__________________________________

(*) Номерацията отговаря на използваната в Директивите на Европейския съюз.

(1) Име, под което производителят представя себе си при продажбата на превозни средства.

(2) Името на лицето, което иска одобрението на типа и е отговорно пред ИА "АА".

__________________________________


(i) Ако начинът за идентификация на типа съдържа знаци, които не са подходящи за описване на превозното средство, компонента или отделния технически възел, такива знаци се представят в документацията чрез символа: "?" (например ABC??123???).

(ii) Класифицирано съгласно определенията, посочени в Закона за движението по пътищата и част А на приложение № 1.


Приложение № 2 към чл. 5, ал. 2


(Изм. - ДВ, бр. 54 от 2006 г.)



Образец
максимален формат А4 (210 x 297 mm)
Сертификат за одобряване на типа
   
  Печат на ИА "АА"
   
Информация, отнасяща се до(1):  
- одобряване на типа  
- изменение на одобряването на типа  
- отказ за одобряване на типа  
- отнемане на типа  
Номер на одобряването на типа:
.............................
Основание за изменението:
.............................
  Раздел I  
0.1. (*)Марка(2) (търговско наименова-  
  ние на производителя):
..............................
0.2. Тип и общо(и) търговско(и)  
  описание(я):
..............................
0.3. Начини за идентификация на ти-  
  па, ако се маркира на превозното  
  средство(iii):
..............................
0.3.1. Местоположение на тази марки-  
  ровка:
..............................
0.4. Категория на превозното средство(iv):  
0.5. Наименование(3) и адрес на произво-  
  дителя:
..............................
0.7. В случай на компоненти и отдел-  
  ни технически възли, местополо-  
  жение и начин на поставяне на  
  маркировката за одобрение:
..............................
0.8. Име и адрес(-и) на монтажния (-те)  
  завод (-и)
..............................
  Раздел II  
1. Допълнителна информация (където  
  е приложимо) виж раздел III:  
2. Техническа служба, отговаряща за  
  провеждане на изпитванията:
..............................
3. Дата на протокола от изпитване:
..............................
4. Номер на протокола от изпитване:
..............................
5. Забележки (ако има) виж  
  допълнението:
..............................
6. Място:
..............................
7. Дата:
..............................
8. Подпис:
..............................
9. Прилага се номерът на техническо-  
  то досие, представено на ИА "АА",  
  което може да бъде получено при  
  поискване
..............................
  Допълнение на сертификат  
  за одобрение на тип № ...... (По реда  
  на Директива 76/115/ЕЕС, последно  
  изменена с Директива ..........)  
1. Допълнителна информация:
..............................
1.1. Категория на превозното средство:
..............................
1.2. Местоположение на закрепването  
  и обезопасителните колани, при условие че (1)
..............................
     


(1) За символите и маркировките, които трябва да се използват, виж Наредба за одобряване типа на нови моторни превозни средства по отношение на обезопасителните колани и на системите за обезопасяване и за одобряване типа на обезопасителни колани и системи за обезопасяване, издадена съгласно чл. 138, ал. 4 от Закона за движение по пътищата. За обезопасителен колан тип "S" да се специфицира естеството на типа, типовете - неговите характеристики.

(2) Таблицата може да бъде разширена, ако е необходимо, за превозни средства с повече от два реда седалки или ако има повече от три седалки, разположени по широчина на превозното средство.


Приложение № 3 към чл. 15, ал. 2 и чл. 16, ал. 3


(Изм. - ДВ, бр. 54 от 2006 г.)


Част I

Специфични технически изисквания по отношение на устройствата за закрепване на обезопасителните колани на превозни средства


1. За целите на това приложение (виж фиг. 1 и 2):


Фиг. 1. Области за разполагане на ефективното устройство за закрепване на обезопасителните колани


1. - DR = 315 + 1,8 S

BR = 260 + S

Освен ако не е уточнено друго в т. 1.2.2, 1.2.3 и 1.2.6 на част II от приложение № 3

2. - Позволена зона за допълнителни устройства за закрепване съгласно т. 1.2.7.2 на част II от приложение № 3

3. - Базова линия съгласно т. 1.2 на част I от приложение № 3

4. - Позволена зона

5. - Разстояние съгласно т. 1.4 на част I от приложение № 3

6. - Ъгъл съгласно т. 1.2 от приложение № 4

7. - Базова линия съгласно т. 1.2 на част I от приложение № 3

8. - Средна надлъжна равнина на седалката

9. - За седалките от лявата страна

10. - Ефективно горно закрепващо устройство на колана

11. - Всички размери са в mm


Фиг. 2. Ефективни горни устройства за закрепване (в съответствие с т. 1.2.7.3 на част II от приложение № 3)


1.1. "Н" е точката, дефинирана в допълнителната разпоредба и определена по реда на раздели IV и V, глава трета на Наредба № 60 за одобряване типа на нови моторни превозни средства по отношение полето на видимост на водача.

1.1.1. "Нx" е точка, съответстваща на точката Н, посочена в т. 1.1, която се определя за всички нормални положения, в които се използва седалката на ПС.

1.1.2. "R" е координатната точка за седене на МПС, дефинирана в допълнителната разпоредба и определена по реда на раздели IV и V, глава трета от Наредба № 60 за одобряване типа на нови моторни превозни средства по отношение полето на видимост на водача.

1.2. (изм. - ДВ, бр. 54 от 2006 г.) "Базова линия" е права линия, както е посочено в Наредба № 112 от 2004 г. за одобряване типа на нови моторни превозни средства по отношение на полето на видимост на водача (ДВ, бр. 54 от 2004 г.) (Директива 77/649/ЕИО).

1.3. Точки L1 и L2 са най-нискоразположените точки на ефективно закрепване на обезопасителните колани.

1.4. Точка "С" е разположена на 450 mm вертикално над точката R. Ако разстоянието S, дефинирано в т. 1.6, е не по малко от 280 mm и ако от производителя е избрана алтернативната формула BR = 280 mm + 0,8S, посочена в т. 1.2.3, част II на приложение № 3, вертикалното разстояние между C и R трябва да бъде 500 mm.

1.5. Ъглите a1 и a2 са съответно ъглите между хоризонталната равнина и перпендикулярните равнини към средната надлъжна равнина на превозното средство и минаващи през точка Нx и точки L1 и L2.

1.6. S е разстоянието (в милиметри) между горната точка на ефективно закрепване на обезопасителните колани на равнината Р, успоредна на средната надлъжна равнина на превозното средство, и определена както следва:

1.6.1. ако позицията за сядане е ясно обособена от формата на седалката, равнината Р е средната равнина на мястото за сядане;

1.6.2. ако позицията за сядане не е ясно обособена, то:

1.6.2.1. равнината Р за седалката на водача е вертикалната равнина, успоредна на средната надлъжна равнина на превозното средство, която минава през центъра на волана в равнината на кормилния механизъм, когато воланът, ако е регулируем, е в средна позиция;

1.6.2.2. равнината Р за седалката, разположена до тази на водача на превозното средство, е симетрична с тази за седалката на водача;

1.6.2.3. равнината Р за седалките зад тази на водача на превозното средство е посочената от производителя, ако са спазени следните ограничения за разстоянието А между средната надлъжна равнина на превозното средство и равнината Р:

А i 200 mm, ако седалката тип пейка е проектирана само за двама пътници, и

А i 300 mm, ако седалката тип пейка е проектирана за използване от повече от двама пътници.

2. Изисквания

2.1. (изм. - ДВ, бр. 54 от 2006 г.) Всяко ПС от категории M1 и M2 (от клас III или клас В), M3 (от клас III или В) и N се оборудва с устройства за закрепване на обезопасителните колани, отговарящи на изискванията по тази наредба.

2.2. Минималният брой устройства за закрепване на обезопасителните колани за всяка седалка, разположена по посока на и обратно на движението, трябва да съответства на указания в табл. 1.

2.3. За всички места за сядане, с изключение на предните на ПС от категория M1, показани в табл. 1 и означени със символ "Ж", са позволени две долни устройства за закрепване, ако има пространство за минаване между седалката и най-близката странична стена на ПС, проектирано за достъп на пасажери от другата страна на превозното средство. Разстоянието между седалката и стената се смята за коридор, ако разстоянието между тази стена със затворени врати и вертикалната надлъжна равнина, минаваща през централната линия на тази седалка, измерено в позицията на точка R перпендикулярно на средната надлъжна равнина на ПС, е повече от 500 mm.

2.4. (изм. - ДВ, бр. 54 от 2006 г.) За предните централни места за сядане, показани в табл. 1 и означени със символ "*", се приема, че са достатъчни две долни устройства за закрепване, когато челното стъкло се намира извън референтна зона, определена съгласно Наредба № 106 от 2004 г. за одобряване типа на нови моторни превозни средства от категория M1 по отношение на вътрешното оборудване (ДВ, бр. 50 от 2004 г.) (Наредба № 106) (Директива 74/60/ЕИО). Когато челното стъкло се намира в посочената зона, са необходими три устройства за закрепване.

По отношение на устройствата за закрепване на обезопасителните колани челното стъкло се счита за елемент от засегната зона, когато е възможно то да влезе в статичен контакт с изпитвателната апаратура съгласно метода, посочен в Наредба № 106.

2.5. За всички места за сядане, показани в табл. 1 и означени със символ "#", всяко засегнато място, както е посочено в т. 2.6, трябва да бъде оборудвано с две долни устройства за закрепване.

2.6. "Определено място за сядане" е това, където няма "защитен екран" пред седалката в някоя от областите:

- между двете хоризонтални равнини, едната през точка Н и другата 400 mm над нея,

- между двете вертикални надлъжни равнини, които са симетрични по отношение на точка Н и са разделени на разстояние 400 mm,

- зад косата вертикална равнина 1,30 m от точка Н.

За целите на това изискване "защитен екран" е повърхност с нужната здравина и без прекъсване, ако сфера с диаметър 165 mm се проектира в надлъжна хоризонтална посока през коя да е посока от тази зона и през центъра на сферата, никъде в проекцията няма отверстие, през което сферата да може да премине.

Седалката се счита за "определено място за сядане", ако в защитната област има обща повърхност не по-малка от 800 cm2.

2.7. Всяко място за сядане, показано в табл. 1 и означено със символ

трябва да бъде оборудвано с три устройства за закрепване, освен ако не е изпълнено едно от следващите условия:

- (изм. - ДВ, бр. 54 от 2006 г.) има седалка или други части на превозното средство, съобразени с изискванията на Наредба № 100 от 2004 г. за одобряване типа на нови моторни превозни средства по отношение на седалките, тяхното закрепване и облегалки за глава и за одобряване типа на седалки (ДВ, бр. 37 от 2004 г.) (Наредба № 100) (Директива 74/408/ЕИО),или

- няма части от превозното средство, които да попадат в референтната зона или да не могат да попаднат в тази зона, когато превозното средство е в движение; или

- (изм. - ДВ, бр. 54 от 2006 г.) части от превозното средство, които са в референтната зона, отговарят на изискванията за поглъщане на енергия, посочени в Наредба № 100, в тези случаи могат да се монтират по две устройства за закрепване.

2.8. (изм. - ДВ, бр. 54 от 2006 г.) Не се изискват устройства за закрепване на обезопасителни колани, предназначени единствено за използване при спряло превозно средство, както и за всички седалки на което и да е ПС, за които не се отнасят изискванията по т. 2.1 до 2.5. Когато превозното средство е оборудвано с устройства за закрепване за такива седалки, устройствата отговарят на изискванията по тази директива. Ако превозното средство е оборудвано с устройства за закрепване на обезопасителните колани за тези седалки, те отговарят на изискванията и разпоредбите по тази наредба. Всички устройства, предназначени единствено за закрепване на обезопасителни колани за хора с увреждания, или всякакви други системи за обезопасяване, които отговарят на изискванията на приложение № 12 на Наредба № 97 от 2004 г. за одобряване типа на нови моторни превозни средства за превоз на пътници с повече от осем места за сядане, без мястото на водача (ДВ, бр. 36 от 2004 г.) (Директива 2001/40/ЕС) и спрямо които не се прилагат разпоредбите на т. 2.1 от част III на приложение № 7 на Наредба № 105 от 2004 г. за одобряване типа на нови моторни превозни средства по отношение на обезопасителните колани и на системите за обезопасяване и за одобряване типа на обезопасителни колани и системи за обезопасяване (ДВ, бр.49 от 2004 г.) (Директива 77/541/ЕЕС), може да не отговарят на изискванията на наредбата при условие, че осигуряват максимално ниво на безопасност в съответствие с разпоредбите на Наредба № 97 от 2004 г. за одобряване типа на нови моторни превозни средства за превоз на пътници с повече от осем места за сядане, без мястото на водача и други приложими разпоредби от вътрешното законодателство.

2.9. За горния етаж на двуетажни превозни средства изискванията за предните централни места за сядане трябва да се прилагат и за предните странични места за сядане.

2.10. (изм. - ДВ, бр. 54 от 2006 г.) За седалки с възможност за въртене или заемане на различни позиции, предназначени за използване при спряло превозно средство, изискванията по т. 2.1 се отнасят само за позициите, проектирани за нормална употреба (при движение на превозното средство по пътя). Информация за такива седалки трябва да се даде в списъка с данни по приложение № 1.


Таблица 1


Минимален брой точки за устройство за закрепване


Легенда:

2: две долни устройства за закрепване, позволяващи монтаж на обезопасителен колан тип В или, ако се изискват съгласно приложение № 8 от Наредба № 105 от 2004 г. за одобряване типа на нови моторни превозни средства по отношение на обезопасителните колани и на системите за обезопасяване и за одобряване типа на обезопасителни колани и системи за обезопасяване (ДВ, бр. 49 от 2004 г.) (Наредба № 105) (Директива 77/541/ЕИО), тип Br, Br3, Br4m или Br4Nm.

3: две долни устройства за закрепване и едно горно, позволяващи монтаж на триточков обезопасителен колан тип А или, ако се изискват съгласно Наредба № 105, тип Аr, Аr4m или Аr4Nm.

Ж: отнася се за т. 2.3 (допускат се две устройства за закрепване, ако седалката е странична или в коридора за преминаване).

*: отнася се за т. 2.4 (допускат се две устройства за закрепване, ако челното стъкло е извън референтната зона).

#: отнася се за т. 2.5 и 2.6 (изискват се две устройства за закрепване за незащитените места за сядане).

отнася се за т. 2.7 (допускат се две устройства за закрепване, ако няма нищо в референтната зона).

o: отнася се за т. 2.10 (специални изисквания и разпоредби за горния етаж на превозно средство).


Част II

Специфични изисквания по отношение на позицията на устройствата за закрепване на обезопасителните колани


1. Позицията на устройствата за закрепване на обезопасителните колани, указана в чл. 16 на тази наредба и част I от това приложение, трябва да отговаря на следните специфични изисквания:

1.1. Позиция на долното устройство за закрепване на обезопасителните колани (виж табл. 2)


Таблица 2


Позиция на долните устройства за закрепване. Изисквания за ъглите



  Нови изисквания
Седалка M1 различ-
    ни от M1
1 2 3
Предни # - от страна на катара- 45° - 80° 30° - 80°
  мата (алфа2)    
  - от страна, различна от    
  страната на катара-    
  мата (алфа1) 30° - 80° 30° - 80°
  - постоянен (константен)    
  ъгъл 50° - 70° 50° - 70°
  - седалка тип пейка - от    
  страна на катарамата (алфа2) 45° - 80° 20° - 80°
  - седалка тип пейка    
  от страна, различна от    
  страната на катара- 30° - 80° 20° - 80°
  мата (алфа1) 20° - 80° 20° - 80°
    (алфа1)*  
  - регулируеми седалки с    
  ъгъл на облегалката <20° 45° - 80°  
    (алфа2)*  
Задни #   30° - 80° 20° - 80° фи
Падащи- Не се изискват устройства    
повдига- за закрепване.    
щи се се- Ако са монтирани устройства    
далки за закрепване: виж изиск-    
  ванията за предни и    
  задни седалки    


Легенда:

#: странични и централни.

*: при постоянен ъгъл виж т. 1.1.1.

Y: 45° - 90° за случаите на седалки за превозни средства от категории M2 и M3.

1.1.1. Предни седалки, превозни средства от категория M1

1.1.1.1. За моторни превозни средства от категория M1 ъгълът a1 (различен от този на катарамата) трябва да бъде в диапазона от 30° до 80° и ъгъл a2 (от страната на катарамата) трябва да бъде в диапазона от 45° до 80°. И двете изисквания за ъглите се отнасят за всички нормални позиции при пътуване на предните седалки. Когато поне един от ъглите a1 и a2 е постоянен във всички нормални позиции за експлоатация, неговата стойност трябва да бъде 60° ± 10°.

1.1.1.2. За случаите на регулируеми седалки с регулиращи устройства, описани в точка 16 от допълнителната разпоредба, с наклон на облегалката на седалката, по малък от 20° (виж приложение № 4, фиг. 1), се допуска ъгълът a1 да бъде под минималната стойност, посочена в т. 1.1.1.1 (30°), при условие че не е по-малък от 20° във всички нормални позиции за експлоатация.

1.1.2. Задни седалки, превозни средства от категория M1

1.1.2.1. За моторни превозни средства от категория M1 ъглите a1 и a2 трябва да бъдат в диапазона от 30° до 80° за всички задни седалки, както и за случаите на регулируеми седалки за всички нормални позиции при пътуване.

1.1.3. Предни седалки, превозни средства от категории, различни от M1

1.1.3.1. За моторни превозни средства от категория, различна от M1, ъглите a1 и a2 трябва да бъдат в диапазона от 30° до 80° за всички нормални позиции при пътуване на предните седалки.

1.1.3.2. За случаите на предни седалки на превозни средства с максимална маса, надхвърляща 3,5 t, и когато поне един от ъглите a1 и a2 е постоянен във всички нормални позиции за експлоатация, неговата стойност да бъде 60° ± 10°.

1.1.4. Задни седалки и специални предни или задни седалки, превозни средства от категории, различни от M1.

1.1.4.1. За превозни средства, различни от категория M1, за случаи на:

- седалка тип пейка,

- регулируеми седалки (предни и задни) с устройства за регулиране, описани в точка 16 от допълнителната разпоредба, с ъгъл на облегалката, по-малък от 20° (виж приложение № 4, фиг. 1), и

- други задни седалки, ъглите a1 и a2 да бъдат в диапазона от 20° до 80° за всички нормални позиции при пътуване.

1.1.4.2. За случаите на предни седалки на превозни средства с максимална маса, ненадхвърляща 3,5 t и когато поне един от ъглите a1 и a2 е постоянен във всички нормални позиции за експлоатация, неговата стойност трябва да бъде 60° ± 10°.

1.1.4.3. За седалки, различни от предните, за превозни средства от категории M2 и M3, ъглите a1 и a2 да бъдат между 45 и 90° за всички позиции при нормална експлоатация.

1.1.5. Разстоянието между двете вертикални равнини, паралелни на средната надлъжна равнина на седалката и всяка от тях, минаваща през различните две долни устройства за закрепване L1 и L2 от същата седалка, да бъде не по-малко от 350 mm.

Средната надлъжна равнина на седалката да минава между точките L1 и L2 и да е на разстояние най-малко 120 mm от тях.

1.2. Позиция на горното устройство за закрепване на обезопасителните колани

1.2.1. За случаите, когато се използват водачи за лентите или подобно приспособление, които влияят на позицията на горното устройство за закрепване на обезопасителните колани, тази позиция да се установи по общоприетия начин, като се вземе предвид позицията на устройството за закрепване на обезопасителните колани, когато надлъжната централна линия на лентата от колана премине през точка J1, определена последователно от точка R към следващите три сегмента:

RZ, който е част от базовата линия, измерена в горна посока от точка R и е с дължина 530 mm;

ZX, който е перпендикулярен на средната надлъжна равнина на превозното средство, измерен от точка Z по посока на устройството за закрепване и е с дължина 120 mm;

XJ1, който е перпендикулярен на равнината, определена от сегменти RZ и ZX, измерени в посока напред от точка Х и е с дължина 60 mm.

Точка J2 се установява чрез симетрия с точка J1 от надлъжната вертикална равнина, минаваща през базисната линия, описана в т. 1.3 на част I от това приложение, на човек, внимателно седнал на седалката.

При използване на конфигурация с две врати за осигуряване на достъпа до предните и задните седалки и когато горното устройство за закрепване е монтирано по схема "В", системата да е проектирана така, че да възпрепятства достъпа или излизането от превозното средство.

1.2.2. Ефективните устройства за закрепване на обезопасителните колани да бъдат под равнината FN, перпендикулярна на средната надлъжна равнина на седалката и формираща ъгъл 65°към базовата линия. За задните седалки този ъгъл може да бъде до 60°. Равнината FN трябва да е така разположена, че да пресича базовата линия в точка D, така че DR = 315 mm + 1,8S. Когато S Ј 200 mm, DR трябва да бъде 675 mm.

1.2.3. Горните ефективни устройства за закрепване на обезопасителните колани да бъдат зад равнината FK, перпендикулярна на средната надлъжна равнина на седалката, пресичаща базовата линия под ъгъл 120° в точка В, така че ВR = 260 mm + S. Когато S i 280 mm, производителят може да използва ВR = 260 mm + 0,8S по негов избор.

1.2.4. Стойността за S да бъде не по-малка от 140 mm.

1.2.5. Горното ефективно устройство за закрепване на обезопасителните колани да бъде разположено зад вертикалната равнина, перпендикулярна на средната надлъжна равнина на превозното средство и да минава през точка R, както е показано на фигурите в приложение № 4.

1.2.6. Горното ефективно устройство за закрепване на обезопасителните колани да бъде разположено над хоризонталната равнина, минаваща през точка С, дефинирана в т. 1.4, част I на това приложение.

1.2.7. В допълнение към горното устройство за закрепване на обезопасителните колани, описано в т. 2.1, част I на това приложение, може да се предвиди друго горно ефективно устройство за закрепване, ако е удовлетворено едно от следващите условия:

1.2.7.1. Допълнителното устройство за закрепване да отговаря на изискванията, посочени от т. 1.2.1 до 1.2.6.

1.2.7.2. Допълнителните устройства за закрепване да могат да се използват без спомагателни инструменти, да отговарят на изискванията, посочени в т. 1.2.5 и 1.2.6, и да са монтирани в една от областите, установени чрез изместване на областта, описана в приложение № 4, фиг. 1, 80 mm нагоре или надолу по вертикала.

1.2.7.3. Устройството(-ата) за закрепване, проектирано(-и) за мек колан, отговарящо(-и) на изискванията, посочени в т. 1.2.6, да лежи/лежат зад напречната равнина, минаваща през линията за оразмеряване и да е/са разположено(-и):

1.2.7.3.1. Единичното устройство за закрепване - в областта, обичайна за V пресичане на две плоскости, дефинирани от вертикалите, минаващи през точки J1 и J2, както е описано в т. 1.2.1, и чиито хоризонтални секции са посочени на фиг. 2 от приложение № 4.

1.2.7.3.2. Двете устройства за закрепване - в по-подходящата от двете дефинирани в т.1.2.7.3.1 диедрични равнини, при условие че всяко устройство за закрепване е отдалечено на не повече от 50 mm от симетрично разположеното огледално изображение на позицията на другото устройство за закрепване в равнината Р, дефинирана в т. 1.6, част I на това приложение, на седалка при нормална употреба.

2. Размери на отворите за преминаване на обезопасителните колани.

2.1. Отворите за преминаване на устройството за закрепване на коланите да са 11 - 11,6 mm (7/16) 20 UNF 2B.

2.2. Ако превозното средство е оборудвано от производителя с обезопасителни колани, които са прикрепени към всички въпросни предписани устройства за закрепване за седалката, за тези устройства за закрепване не се изисква да удовлетворяват изискванията по т. 2.1, при условие че те отговарят на останалите разпоредби от тази наредба. Изискванията по т. 2.1 не се отнасят за допълнителните устройства за закрепване, които отговарят на условията, посочени в т. 1.2.7.3.

2.3. Обезопасителният колан да може да се отделя от устройството за закрепване, без да се нарушава целостта на устройството.


Приложение № 4 към чл. 17


(Изм. - ДВ, бр. 54 от 2006 г.)


Условия и методи за изпитване за съответствие с техническите изисквания


1. Общи условия

1.1. В съответствие с разпоредбите на т. 2 и при молба от страна на производителя:

1.1.1. Изпитването може да се проведе върху елемент от превозното средство или върху напълно завършено превозно средство.

1.1.2. Изпитванията могат да се ограничат относно устройствата за закрепване само на една седалка или на една група от седалки при условия, че:

- изпитваните устройства за закрепване имат еднакви характеристики на структурата с тази на устройствата за закрепване на другите седалки или групи от седалки; и

- когато изпитваните устройства за закрепване са изцяло или частично монтирани на седалка или група от седалки, чиито характеристики на структурата са еднакви с тези на другите седалки или група от седалки.

1.1.3. Прозорците и вратите могат да са или да не са монтирани и/или затворени.

1.1.4. Допуска се да бъде монтирано всяко оборудване за типа превозно средство, при условие че допринася за устойчивостта на превозното средство.

1.2. Седалките да са монтирани и поставени в позиция за кормуване или за употреба, допринасяща за максимално реални условия за изпитването по отношение здравината на системата, избрана от техническата служба. Позицията на седалките трябва да бъде посочена в протокола за изпитване. Ако ъгълът между облегалката на седалката и основата на седалката е регулируем, трябва да се спази предписаният от производителя ъгъл.

Ако липсва предписание от производителя, седалката се поставя в позиция, отговаряща на ефективния ъгъл на облегалката, колкото е възможно по близо до 25° за превозни средства от категории M1 и N1, и до 15° за превозни средства от всички останали категории.

2. Обезопасяване на превозното средство по време на изпитване

2.1. Методът, използван за обезопасяване на превозното средство по време на изпитването, да бъде такъв, че да не увеличава здравината на устройството за закрепване на обезопасителните колани или на областите около тях, или да намалява нормалната деформация на структурата.

2.2. Приема се, че обезопасяващо устройство е достатъчно, ако не влияе върху областта, простираща се над широчината на отвора в структурата, и ако превозното средство или структурата са блокирани или закрепени отпред на разстояние, не по малко от 500 mm от изпитваното устройство за закрепване, и се задържат или закрепват отзад на разстояние, не по малко от 300 mm от това устройство за закрепване.

2.3. Препоръчва се устройствата да са застопорени с подпори, монтирани приблизително в права линия с оста на макарата, или ако това не е възможно, в една линия с точките на закрепване на окачването.

2.4. Ако се използва метод, различен от описания в т. 2.1 до 2.3, трябва да се представят доказателства за еквивалентността му.

3. Общи изисквания към изпитванията

3.1. Всички устройства за закрепване от една и съща група да се изпитват едновременно. Когато има опасност от несиметрично натоварване на седалките и/или на устройствата за закрепване, което може да доведе до повреди, може да се проведе допълнително изпитване с несиметрично натоварване.

3.2. Придръпващата сила се прилага в посоката на седене под ъгъл от 10° ± 5° над хоризонталата в равнина, паралелна на средната надлъжна равнина на превозното средство.

3.3. До пълно натоварване да се достига колкото е възможно най-бързо. Устройството за закрепване на обезопасителните колани трябва да издържи определения товар за не по малко от 0,2 s.

3.4. Използваните устройства за придръпване и прибиране на обезопасителните колани по време на изпитването са описани в т. 4.

3.5. Устройствата за закрепване на обезопасителни колани за седалки с предвидено горно устройство за закрепване трябва да се изпитват при следните условия:

3.5.1. Седалки - предни, до тази на водача на превозното средство:

Устройството за закрепване на обезопасителните колани трябва да се подложи на изпитване по т. 4.1, при която натоварването се предава върху тях с помощта на устройство, възпроизвеждащо геометрията на триточков обезопасителен колан, оборудван с механизъм за придръпване и прибиране на колана, или водач за колана в горното устройство за закрепване.

Когато съществуват повече устройства за закрепване освен посочените в т. 2 от част I на приложение № 3, те да се подложат на изпитване по т. 4.5, при което натоварването се предава към устройството за закрепване с помощта на устройство, възпроизвеждащо геометрията на типа обезопасителен колан, предназначен за прикрепване към тези устройства за закрепване.

3.5.1.1. В случаите, когато не е монтиран механизъм за придръпване и прибиране на колана върху долното устройство за закрепване на обезопасителните колани, или в случаите, когато е монтиран механизъм за придръпване и прибиране на колана върху горното устройство за закрепване на обезопасителните колани, долното устройство за закрепване се подлага на изпитване по т. 4.3.

3.5.1.2. В случаите по т. 3.5.1.1, по молба от производителя, изпитванията по точки 4.1 и 4.3 могат да се проведат върху две различни устройства.

3.5.2. Седалки - централни и зад тази на водача на превозното средство:

Устройството за закрепване на обезопасителните колани се подлага на изпитвания по т. 4.2, при което натоварването се предава върху тях с помощта на устройство, възпроизвеждащо геометрията на триточков обезопасителен колан без механизъм за придръпване и прибиране на колана, и по т. 4.3, при което натоварването се предава към двете долни устройства за закрепване на обезопасителните колани с помощта на устройство, възпроизвеждащо геометрията на навит обезопасителен колан. По молба от производителя двете изпитвания могат да се проведат върху две различни устройства.

3.5.3. Когато производителят предостави на техническата служба за изпитване превозно средство, оборудвано с обезопасителни колани, по негова молба съответните устройства за закрепване могат да се подложат само на изпитване, при което натоварването се предава към тях чрез устройство, възпроизвеждащо геометрията на типа обезопасителни колани, предназначени за тези устройства за закрепване.

3.6. Ако не са монтирани горни устройства за закрепване на обезопасителните колани за задните и централните седалки, долните устройства за закрепване се подлагат на изпитване по т. 4.3, при което натоварването се предава към устройството за закрепване чрез устройство, възпроизвеждащо геометрията на навит обезопасителен колан.

3.7. Ако превозното средство е проектирано така, че да може да се ползват други устройства, които не разрешават на колана да бъде директно прикрепен към устройството за закрепване без използването на макари или други подобни устройства, или които изискват допълнително устройство за закрепване освен посочените в т. 2 от част I на приложение № 3, обезопасителният колан или набор от ленти, макари или други подобни устройства, представляващи оборудването на обезопасителния колан, да бъдат прикрепени чрез това устройство към устройството за закрепване в превозното средство и това устройство за закрепване трябва да бъде подложено на подходящите изпитвания по т. 4.

3.8. Ако се използва метод за изпитване, различен от описания в т. 3, трябва да се представят доказателства за еквивалентността му.

4. Специфични изпитвания (фиг. 1, 2 и 3)

Устройство за придръпване на колана


Фиг. 1


Фиг. 2


Фиг. 3


4.1. Изпитване на конфигурация от триточков колан с внедрено устройство за придръпване и прибиране, имащо макара или водач за колана в горното устройство за закрепване на обезопасителния колан.

4.1.1. Към горното устройство за закрепване се монтират специална макара или водач за колана, или лента, подходяща за предаване на натоварването от устройството за придръпване и прибиране, или макарата, или водача на колана, предоставени от производителя.

4.1.2. За превозни средства от категории M1 и N1 към устройството за придръпване на обезопасителния колан (виж фиг. 2), прикрепено към устройството за закрепване на същия колан чрез устройство, възпроизвеждащо геометрията на горния колан за тялото на такъв обезопасителен колан, се прилага изпитвателен товар 1350 daN ± 20 daN.

За превозни средства от категории M2 и N2 се прилага изпитвателен товар 675 daN ± 20 daN.

За превозни средства от категории M3 и N3 се прилага изпитвателен товар 450 daN ± 20 daN.

4.1.3. За превозни средства от категории M1 и N1 в същия момент върху механизма за придръпване и прибиране (виж фиг. 1), прикрепен към долните две устройства за закрепване, се прилага изпитвателен товар (придръпваща сила) 1350 daN ± 20 daN.

За превозни средства от категории M2 и N2 се прилага изпитвателен товар 675 daN ± 20 daN.

За превозни средства от категории M3 и N3 се прилага изпитвателен товар 450 daN ± 20 daN.

4.2. Изпитване на конфигурация от триточков колан със или без устройство за придръпване и прибиране в горното устройство за закрепване на обезопасителния колан:

4.2.1. За превозни средства от категории M1 и N1 към устройството за придръпване на колана (виж фиг. 2), прикрепено към горното устройство за закрепване и към долното устройство за закрепване на противоположния колан чрез използване, ако е предоставен от производителя, на механизъм за придръпване и прибиране на колана, закрепен към горното устройство за закрепване, се прилага изпитвателен товар 1350 daN ± 20 daN.

За превозни средства от категории M2 и N2 се прилага изпитвателен товар 675 daN ± 20 daN.

За превозни средства от категории M3 и N3 се прилага изпитвателен товар 450 daN ± 20 daN.

4.2.2. За превозни средства от категории M1 и N1 в същия момент върху механизма за придръпване и прибиране (виж фиг. 1), прикрепен към долните устройства за закрепване, се прилага изпитвателен товар (придръпваща сила) 1350 daN ± 20 daN.

За превозни средства от категории M2 и N2 се прилага изпитвателен товар 675 daN ± 20 daN.

За превозни средства от категории M3 и N3 се прилага изпитвателен товар 450 daN ± 20 daN.

4.3. Изпитване на конфигурация с припокриване на обезопасителния колан

За превозни средства от категории M1 и N1 към устройството за придръпване и прибиране на колана (виж фиг. 1), прикрепено към долните две устройства за закрепване, се прилага изпитвателен товар 2225 daN ± 20 daN.

За превозни средства от категории M2 и N2 се прилага изпитвателен товар 1110 daN ± 20 daN.

За превозни средства от категории M3 и N3 се прилага изпитвателен товар 740 daN ± 20 daN.

4.4. Изпитване на устройства за закрепване, разположени изцяло в устройството на седалката или монтирани между седалката и структурата на превозното средство:

4.4.1. Тези закрепвания се подлагат на подходящите изпитвания по т. 4.1, 4.2 и 4.3, като за всяка седалка или група от седалки се добавя натоварване (сила), посочено в т. 4.4.2

4.4.2. Натоварването по т. 4.1, 4.2 и 4.3 се увеличава със сила, равна на 20 пъти теглото на цялата седалка.

За превозни средства от категории M2 и N2 тази сила трябва да е равна на 10 пъти теглото на цялата седалка.

За превозни средства от категории М3 и N3 тази сила трябва да е равна на 6,6 пъти теглото на цялата седалка.

4.5. Изпитване за специален тип обезопасителни колани:

4.5.1. Върху устройството за придръпване и прибиране (виж фиг. 2), прикрепено към устройството за закрепване за такъв обезопасителен колан, чрез устройство, възпроизвеждащо геометрията на лента за горната част на тялото или ленти, се прилага изпитвателен товар 1350 daN ± 20 daN.

4.5.2. За превозни средства от категории M1 и N1 в същия момент върху механизма за придръпване и прибиране (виж фиг. 3), прикрепен към долните две устройства за закрепване, се прилага изпитвателен товар (придръпваща сила) 1350 daN ± 20 daN.

За превозни средства от категории M2 и N2 се прилага изпитвателен товар 675 daN ± 20 daN

За превозни средства от категории M3 и N3 се прилага изпитвателен товар 450 daN ± 20 daN.

4.6. Изпитване за седалки, разположени обратно на посоката на движение:

4.6.1. Точките за устройство за закрепване се изпитват при натоварвания, описани в т. 4.1, 4.2 или 4.3, според предназначението им. За всеки един от случаите изпитвателният товар трябва да съответства на посочения за превозни средства от категории M3 и N3.

4.6.2. Изпитвателният товар трябва да е приложен в посока напред по отношение на въпросната позиция за сядане по начина, посочен в т. 3.

5. Резултати от изпитванията

5.1. Всички устройства за закрепване трябва да издържат посочените в т. 3 и 4 изпитвания. Ако устройствата са издържали съответните натоварвания за указаното време, не се вземат под внимание получените постоянни деформации, включително и частично разкъсване или счупване на което и да е устройство за закрепване, или на обкръжаващата ги област. По време на изпитванията се спазват минималните разстояния за долното ефективно устройство за закрепване, описано в т. 1.1.3 от част II на приложение № 3, и изискванията по т. 1.2.6 и 1.2.7 от същото приложение за горно ефективно устройство за закрепване.

5.2. За превозни средства, в които се използват такива устройства, отместващите и застопоряващите системи, позволяващи на ползвателите на всички седалки да излизат от превозното средство, трябва да могат да се управляват ръчно след премахване на придръпващата сила.

5.3. След приключване на изпитването в протокола се отбелязват всички повреди по устройствата за закрепване и поддържащите ги устройства при натоварване по време на изпитване.

5.4. (изм. - ДВ, бр. 54 от 2006 г.) Разпоредбата по т. 5.1 относно удовлетворяването на изискванията по т. 1.2.6 от част II на приложение № 3 не се прилага за горните устройства за закрепване, монтирани на една или повече седалки на превозни средства от категория M2 над 3,5 t и M3, които удовлетворяват изискванията на Наредба № 100. За такава(-ива) седалка(-и) трябва да се даде информация в сертификата за одобряване на типа, посочен в приложение № 2.


Промени настройката на бисквитките