НАРЕДБА № 8 ОТ 10 ФЕВРУАРИ 2004 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ПРИДОБИВАНЕ И ОТНЕМАНЕ НА ПРАВОСПОСОБНОСТ ЗА РАБОТА СЪС ЗЕМЕДЕЛСКА И ГОРСКА ТЕХНИКА
НАРЕДБА № 8 ОТ 10 ФЕВРУАРИ 2004 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ПРИДОБИВАНЕ И ОТНЕМАНЕ НА ПРАВОСПОСОБНОСТ ЗА РАБОТА СЪС ЗЕМЕДЕЛСКА И ГОРСКА ТЕХНИКА
Обн. ДВ. бр.20 от 12 Март 2004г., отм. ДВ. бр.35 от 12 Май 2009г.
Отменена с § 5 от преходните и заключителните разпоредби на Наредба № 12 от 22 април 2009 г. за условията и реда за придобиване и отнемане на правоспособност за работа със земеделска и горска техника - ДВ, бр. 35 от 12 май 2009 г., в сила от 12.05.2009 г.
Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. Тази наредба определя условията и реда за:
1. обучение за придобиване на правоспособност за работа с трактори, земеделска и горска техника;
2. издаване и отнемане на разрешително за извършване на обучение за придобиване на правоспособност за работа с трактори, земеделска и горска техника;
3. издаване и отнемане на свидетелства за правоспособност за работа с трактори, земеделска и горска техника.
Чл. 2. Правоспособността за работа с трактори, земеделска и горска техника се дели на следните категории и видове:
1. правоспособност за работа с трактори - категория Твк - даваща право на самостоятелна работа с колесни и верижни трактори и агрегатирани към тях работни машини;
2. правоспособност за работа със специализирана и специална земеделска и горска техника:
а) категория Твк-З - даваща право на самостоятелна работа със специализирана и специална самоходна земеделска техника;
б) категория Твк-Г - даваща право на самостоятелна работа със специализирана и специална самоходна горска техника;
в) категория Твк-М - даваща право на самостоятелна работа със специализирана и специална самоходна мелиоративна техника;
3. правоспособност за работа с определени видове преносима и стационарна земеделска и горска техника, утвърдени от министъра на земеделието и горите (приложение № 1).
Чл. 3. Обучението за придобиване на правоспособност по чл. 2 се извършва в получилите разрешително от министъра на земеделието и горите университети, професионални гимназии, професионални училища, школи, фирми и организации, наричани по-нататък "учебни форми" или "обучаващи организации".
Чл. 4. Изпит за придобиване на правоспособност за работа с трактори, земеделска и горска техника могат да полагат само лица, преминали обучение в учебна форма (обучаваща организация), в съответствие с изискванията на единната учебна документация.
Чл. 5. (1) Свидетелствата за правоспособност за работа с трактори, земеделска и горска техника са документи, удостоверяващи правото на работа със съответния вид техника.
(2) Свидетелствата за правоспособност за работа с трактори, земеделска и горска техника се издават от Контролно-техническата инспекция (КТИ) към Министерството на земеделието и горите (МЗГ).
Глава втора.
УСЛОВИЯ И РЕД ЗА ОБУЧЕНИЕ ЗА ПРИДОБИВАНЕ НА ПРАВОСПОСОБНОСТ ЗА РАБОТА СЪС ЗЕМЕДЕЛСКА И ГОРСКА ТЕХНИКА
Чл. 6. Условията, на които следва да отговарят лицата за придобиване на правоспособност за работа с трактори, земеделска и горска техника, са:
1. за категория Твк:
а) навършени 18 години;
б) завършено основно образование;
в) медицинско свидетелство за водач на МПС;
г) завършен курс в учебна форма (обучаваща организация) и успешно положен изпит;
2. за категория Твк-З:
а) завършено основно образование;
б) правоспособност категория Твк;
в) навършени 20 години;
г) медицинско свидетелство за водач на МПС;
д) завършен курс в учебна форма (обучаваща организация) и успешно положен изпит;
3. за категория Твк-Г:
а) завършено основно образование;
б) правоспособност категория Твк;
в) навършени 20 години;
г) медицинско свидетелство за водач на МПС;
д) завършен курс в учебна форма (обучаваща организация) и успешно положен изпит;
4. за категория Твк-М:
а) завършено основно образование;
б) правоспособност категория Твк;
в) навършени 20 години;
г) медицинско свидетелство за водач на МПС;
д) завършен курс в учебна форма (обучаваща организация) и успешно положен изпит.
Чл. 7. Обучението на кандидатите за придобиване на правоспособност за работа с трактори, земеделска и горска техника се извършва при следните условия:
1. преподавателите, които ще обучават кандидатите за придобиване на правоспособност, притежават необходимите образование, квалификация и правоспособност;
2. учебните кабинети, учебните площадки и полигоните са оборудвани съгласно изискванията за съответния вид обучение;
3. учебната техника отговаря на изискванията за съответния вид обучение.
Чл. 8. (1) Преподаватели по теория и практика могат да бъдат лица, отговарящи на условията за заемане на длъжността учител по професионална подготовка (Инструкция № 2 от 1994 г. за изискванията за заемане на длъжността "учител" или "възпитател" съобразно придобитото образование, професионална квалификация и правоспособност (обн., ДВ, бр. 69 от 1994 г., изм. и доп., бр. 83 от 1994 г., бр. 103 от 1995 г., бр. 26 от 1996 г., бр. 81 от 1997 г. и бр. 81 от 2003 г.) или хабилитирани по съответната научна специалност.
(2) Преподавател по теория може да бъде лице с висше техническо образование на възраст над 25 години.
(3) Преподавател по практика може да бъде лице с висше техническо образование, притежаващо съответната правоспособност, на възраст над 25 години.
Чл. 9. Помещенията, използвани за учебни кабинети, отговарят на следните изисквания:
1. собствени са или наети за срок не по-малък от срока на разрешителното за извършване на обучение;
2. имат осигурена естествена светлина през деня и изкуствено осветление вечер, а тези за практическо обучение - и необходимата вентилация;
3. условията за отоплението им да позволяват поддържането на температура не по-ниска от 18°С;
4. имат осигурен санитарен възел;
5. оборудвани са с дидактически материали, учебно-технически средства, разрези, макети, възли и агрегати съгласно изискванията на единната учебна документация, утвърдена от министъра на земеделието и горите.
Чл. 10. Учебните площадки и полигони отговарят на следните изисквания:
1. собствени са или наети за срок не по-малък от срока на разрешителното за извършване на обучение;
2. отговарят на изискванията за осигуряване на безопасни и здравословни условия на труд;
3. са с размери, осигуряващи извършването на практическите упражнения, определени в единната учебна документация за съответния вид или категория правоспособност.
Чл. 11. Тракторите, работните машини към тях, земеделската и горската техника, които се използват за обучение, отговарят на следните изисквания:
1. собствени са или наети за срок не по-малък от срока на разрешителното за извършване на обучение;
2. регистрирани са съгласно действащото законодателство, технически изправни и отговарят на изискванията за безопасни и здравословни условия на труд.
Чл. 12. Проверката на годността на техниката, използвана за обучение, се извършва от регионалните служби (РС) на КТИ. За направената проверка се съставя протокол.
Чл. 13. Проверката се извършва в срок 10 дни след подаване на заявление от учебната форма (обучаващата организация) (приложение № 2). За направения преглед се съставя протокол за годност (приложение № 3), който се подписва от представител на РС на КТИ и представител на учебната форма (обучаващата организация).
Чл. 14. (1) Организационно-методическите указания за придобиване на правоспособност се определят от министъра на земеделието и горите.
(2) Единната учебна документация включва:
1. квалификационна характеристика - утвърдена от министъра на земеделието и горите;
2. за категории Твк, Твк-З, Твк-М и Твк-Г - учебен план, учебни програми и методически указания към тях, одобрени от министъра на земеделието и горите;
3. книжка за обучение на кандидата, приложена към учебната документация за съответната категория или вид правоспособност по образец на МЗГ.
Чл. 15. (1) Обучението за придобиване на правоспособност може да започне:
1. за категории Твк, Твк-З, Твк-Г и Твк-М - най-рано 6 месеца преди кандидатът да навърши необходимата съгласно чл. 6 възраст;
2. за обучаваните по държавен прием в системата на професионалното образование и обучение - една година за категория Твк и две години за категории Твк-З, Твк-Г и Твк-М.
(2) Лицата, на които е наложено наказание "временно лишаване от правоспособност" или са загубили правоспособността си в срока на наказанието си, могат да участват само в теоретичното обучение.
(3) Лицата, завършили висше техническо образование и средно образование в направления "механизация на селското стопанство" и "механизация на горското стопанство", участват само в обучението по практика.
Чл. 16. При започване на обучението всеки кандидат получава книжка за обучение, която се заверява с подпис и печат на учебната форма (обучаващата организация).
Чл. 17. Завършването на теоретично и практическо обучение се удостоверява с подпис на съответния/те преподавател/и в книжката за обучение.
Чл. 18. Учебните форми (обучаващите организации), извършващи обучение за придобиване на правоспособност, водят регистър на лицата, завършили курса на обучение. Регистърът се съхранява 10 години от датата на издаване на последната книжка за обучение. При прекратяване дейността на учебната форма (обучаващата организация) регистърът се предава в РС на КТИ.
Глава трета.
УСЛОВИЯ И РЕД ЗА ИЗДАВАНЕ НА РАЗРЕШИТЕЛНО ЗА ОБУЧЕНИЕ
Чл. 19. Подготовката за придобиване на правоспособност за работа със земеделска и горска техника се извършва в учебните форми (обучаващите организации), посочени в чл. 3, по единна учебна документация след получаване на разрешително от министъра на земеделието и горите.
Чл. 20. Разрешително за откриване на учебни форми (обучаващи организации) се издава при наличие на следните условия:
1. правоспособни преподаватели по теория и практика съобразно вида или категорията, за която ще се провежда обучение;
2. учебни кабинети, учебни площадки и полигони, отговарящи на изискванията за съответния вид обучение, посочени в указанията на министъра на земеделието и горите за прилагане на наредбата;
3. учебна техника за съответния вид или категория правоспособност в съответствие с изискванията, посочени в указанията на министъра на земеделието и горите за прилагане на наредбата;
4. учебна документация.
Чл. 21. За издаване на разрешително се изискват следните документи:
1. заявление по образец до министъра на земеделието и горите за разкриване на учебна форма (обучаваща организация) (приложение № 4);
2. копия на: съдебното решение, удостоверението за регистрация или акта на органа за създаването им - на учебните форми (обучаващите организации) на бюджетна издръжка, удостоверението за данъчна регистрация и регистрация по БУЛСТАТ;
3. учебни програми, разработени по одобрени от министъра на земеделието и горите учебни планове;
4. списък на преподавателите - име, презиме и фамилия, ЕГН, номер, дата и учебно заведение, издало диплома за образование (научни степени и звания), номер, дата и учебно заведение, издало диплома за професионална квалификация, номер, дата на свидетелството за правоспособност и копия от документите им за самоличност, образование, професионална квалификация и правоспособност;
5. списък на учебната техника, наименование, марка/модел, година на производство, регистрационен номер; копия от документите за собственост или нотариално заверени договори за лизинг, наем и копия от задължителната застраховка "Гражданска отговорност";
6. списък и описание на кабинетите и полигоните (площадките) и нотариално заверени договори за наем, ако не са собственост на учебната форма (обучаващата организация);
7. регистрационна книга за завършена подготовка - прошнурована, прономерована и подпечатана с печата на учебната форма (обучаващата организация);
8. копие от протокола за годност на техниката.
Чл. 22. В двуседмичен срок от получаването им документите по чл. 21 се разглеждат в дирекция "Наука и образование" на МЗГ от комисия, определена със заповед на министъра на земеделието и горите.
Чл. 23. Разрешителното (приложение № 5) се издава от министъра на земеделието и горите за срок 3 години.
Чл. 24. Срокът на разрешителното се продължава по реда на чл. 21 за срока, посочен в чл. 23.
Чл. 25. При промяна на обстоятелствата по документите от чл. 21 учебните форми (обучаващите организации) подават молба за частична промяна в срока на разрешителното.
Чл. 26. Правата, произтичащи от разрешителното, се прекратяват:
1. при изтичане на срока, за който е издадено;
2. по молба на учебната форма (обучаващата организация);
3. при прекратяване на дейността на учебната форма (обучаващата организация).
Чл. 27. (1) На получилите разрешително учебни форми (обучаващи организации) най-малко веднъж за срока му се прави проверка от комисията по чл. 22.
(2) По предложение на дирекция "Наука и образование" и КТИ към МЗГ министърът на земеделието и горите може да издава заповед за извършване на периодични цялостни, тематични или текущи проверки на дейността в учебните форми (обучаващите организации).
(3) Проверка на материалната база в учебните форми (обучаващите организации) се извършва от КТИ съгласно чл. 15, т. 5 от Закона за регистрация и контрол на земеделската и горската техника (ЗРКЗГТ).
Чл. 28. Проверяват се учебните форми (обучаващите организации) по отношение на:
1. преподавателите - за съответствие с изискванията на чл. 8;
2. учебната техника - за съответствие с изискванията на чл. 11;
3. учебните кабинети, площадки и полигони - за съответствие с изискванията на чл. 9 и 10;
4. взетите учебни часове и преподаденото учебно съдържание в съответствие с учебните планове и учебните програми;
5. задължителната учебна документация, използвана при обучението.
Чл. 29. При констатирани нарушения комисията по чл. 22 на основание протокол от извършена проверка прави мотивирано предложение до министъра на земеделието и горите за отнемане на разрешителното за извършване на обучение.
Чл. 30. (1) Разрешителното се отнема със заповед на министъра на земеделието и горите при нарушаване условията и реда за извършване на обучението.
(2) Заповедта подлежи на обжалване по реда на Закона за административното производство.
Чл. 31. Учебните форми (обучаващите организации), на които е отнето разрешителното, могат да кандидатстват за получаване на ново не по-рано от шест месеца от датата на отнемането му.
Глава четвърта.
УСЛОВИЯ И РЕД ЗА ПРИДОБИВАНЕ НА ПРАВОСПОСОБНОСТ
Раздел I.
Организация на изпитите
Чл. 32. (1) Изпитите за придобиване на правоспособност имат за цел проверка на знанията и уменията на кандидатите самостоятелно да работят със земеделска и горска техника в съответствие с квалификационната им характеристика.
(2) Изпитите за придобиване на правоспособност за работа с техника са по теория и практика и биват:
1. първоначален - за лица, които за първи път се явяват на изпит за получаване на правоспособност от съответната категория;
2. поправителен - за лица, които не са положили успешно изпита по т. 1;
3. проверочен - за лица, спрямо които е наложена административна санкция "проверочен изпит".
(3) Изпитите за придобиване на правоспособност се провеждат в учебните форми (обучаващите организации).
Раздел II.
Изпитни комисии
Чл. 33. (1) Изпитни комисии за получаване на правоспособност се състоят от председател и двама членове.
(2) В състава на комисиите се включват:
1. представител на Министерството на земеделието и горите (по утвърден от министъра на земеделието и горите списък) - председател на комисията;
2. представител на Контролно-техническата инспекция (по утвърден от изпълнителния директор на КТИ списък);
3. представител на учебната форма (обучаващата организация) (преподавател по теория или практика за съответния вид обучение).
Раздел III.
Протоколи за изпит
Чл. 34. (1) Протоколите за изпит (приложение № 6) се изготвят в 3 екземпляра (по един за Министерството на земеделието и горите, КТИ и учебната форма (обучаващата организация) и се номерират по възходящ ред.
(2) Протоколът за изпит се съхранява 50 години в посочените в ал. 1 институции.
(3) Копие от протокола се предоставя на всички лица, успешно положили изпита за правоспособност за работа с трактори, земеделска и горска техника.
Чл. 35. (1)Протоколът се счита за редовен, ако е попълнен правилно, вписани са оценките на кандидатите и е подписан от всички членове на комисията.
(2) Поправка на оценките в протокола не се допуска. Допуснатите грешки се отстраняват с вписване на забележка, която е валидна, ако е подписана от всички членове на комисията.
Глава пета.
СВИДЕТЕЛСТВО ЗА ПРАВОСПОСОБНОСТ
Раздел I.
Издаване на свидетелства за правоспособност
Чл. 36. Свидетелство за правоспособност за работа със земеделска и горска техника (образец 1) се издава от КТИ към МЗГ при:
1. първоначално придобиване на правоспособност;
2. придобиване на нова категория правоспособност;
3. възстановяване на правоспособността;
4. подмяна на стар образец с нов;
5. подмяна поради изтичане срока на валидност;
6. повреждане, унищожаване, загубване или кражба;
7. подмяна на чуждестранно с национално свидетелство за правоспособност.
Чл. 37. За първоначално издаване на свидетелство за правоспособност лицето представя следните документи:
1. заявление (образец 2);
2. документ за самоличност - лична карта;
3. карта за медицински преглед (за водач на МПС);
4. документ за успешно положен изпит;
5. 2 снимки 2,5 x 3,5 см;
6. документ за платена такса.
Чл. 38. (1) За издаване на свидетелство за правоспособност при придобиване на нова категория или възстановяване на правоспособност лицето представя документите по чл. 37, както и старото свидетелство за правоспособност.
(2) Старото свидетелство за правоспособност се унищожава.
Чл. 39. (1) За издаване на свидетелство за правоспособност поради изтичане срока на валидност лицето представя документите по чл. 37, т. 1, 2, 3, 5 и 6, както и старото свидетелство за правоспособност.
(2) Старото свидетелство за правоспособност се унищожава.
Чл. 40. (1) За издаване на дубликат на свидетелство за правоспособност поради повреждане, унищожаване, загубване или кражба лицето представя документите по чл. 37, т. 1, 2, 3, 5 и 6 и декларация за удостоверяване на твърдяното обстоятелство.
(2) За издаване на дубликат на свидетелство за правоспособност поради повреждане лицето представя документите по чл. 37, т. 1, 2, 3, 5 и 6 и повреденото свидетелство за правоспособност, което се унищожава.
Чл. 41. (1) Чуждестранно свидетелство се подменя само в случай, че страната, която го е издала, има споразумение с Република България за взаимно признаване и преиздаване на свидетелства за правоспособност.
(2) Чуждестранното свидетелство за правоспособност се изземва и съхранява в ЦУ на КТИ - София.
Раздел II.
Отнемане, съхранение и връщане на свидетелства за правоспособност
Чл. 42. Отнемането на свидетелството за правоспособност се извърша от служителите на КТИ въз основа на:
1. влезли в сила наказателни постановления, решения или присъди, с които е наложено наказание "лишаване от правоспособност";
2. наложена принудителна административна мярка "временно отнемане на свидетелството за правоспособност".
Чл. 43. Датата на отнемане на свидетелството за правоспособност, както и номерът му, се записват върху документа, послужил за отнемането му, и се съхраняват в ЦУ на КТИ.
Чл. 44. Отнетите свидетелства за правоспособност се съхраняват в ЦУ на КТИ до настъпване на правното основание за връщането им.
Чл. 45. Свидетелството за правоспособност в зависимост от основанието за отнемането му се връща при:
1. изтичане на срока на наложеното наказание;
2. успешно полагане на проверочен изпит.
Чл. 46. Датата на връщане на свидетелството за правоспособност и основанието за това се отразяват на документа, с който е отнето.
Чл. 47. Свидетелство за правоспособност за работа със земеделска и горска техника, издадено или подменено въз основа на документ с невярно съдържание или не по определения ред, се изземва с писмена заповед на ръководителя на КТИ или упълномощено от него лице.
Раздел III.
Контролен талон
Чл. 48. Контролният талон (образец 3) служи за отчитане вида и броя на извършените нарушения, за които е издадено наказателно постановление, и е неразделна част от свидетелството за правоспособност категории - Твк, Твк-З, Твк-Г, Твк-М.
Чл. 49. (1) Контролен талон към свидетелството за правоспособност за работа със земеделска и горска техника се издава в следните случаи:
1. при издаване на свидетелство за правоспособност;
2. при изтичане на две години от датата на последното нарушение;
3. успешно полагане на изпит за възстановяване на правоспособността;
4. повреждане, унищожаване, изгубване или кражба;
5. издаване на българско свидетелство за правоспособност за работа със земеделска и горска техника въз основа на чуждестранно такова.
(2) При придобиване на правоспособност и за друга категория контролният талон се подменя, като се води отчет на извършените нарушения.
(3) Лице, на което е отнет контролният талон, губи правоспособност да работи с техника и подлежи на проверочен изпит най-рано 6 месеца след датата, на която е отнет талонът.
Чл. 50. (1) Контролният талон се отнема при:
1. отнемане на свидетелството за правоспособност за работа със земеделска и горска техника;
2. съставяне на акт за административно нарушение, като номерът му се вписва в акта.
(2) Контролният талон се връща при:
1. връчване на наказателното постановление;
2. до един месец след издаване акта за административно нарушение.
Глава шеста.
ОТЧЕТ НА ЛИЦАТА, ПРИДОБИЛИ ПРАВОСПОСОБНОСТ, И НАЛОЖЕНИТЕ ИМ НАКАЗАНИЯ
Чл. 51. Контролно-техническата инспекция води регистър на лицата, придобили правоспособност за работа със земеделска и горска техника, включващ:
1. всички данни от свидетелството за правоспособност;
2. всички данни за контролния талон;
3. данни за настоящия и постоянния му адрес;
4. учебна форма (обучаваща организация), номер и дата на полученото разрешително за извършване на обучение;
5. номера и датата на протокола за всеки вид и категория правоспособност;
6. данни за наложените наказания и приложените принудителни административни мерки.
Чл. 52. Протоколите от проведените изпити за придобиване на правоспособност, получени в ЦУ на КТИ, се регистрират по реда на тяхното пристигане.
Чл. 53. Централното управление на КТИ води единен регистър на протоколите от проведените изпити за придобиване на правоспособност, който съдържа: пореден номер на протокола, дата на завеждане, вид или категория правоспособност, дата на провеждане на изпита, място на провеждане на изпита, имената на длъжностното лице, водещо регистъра.
Чл. 54. (1) Заявленията за издаване на свидетелство за правоспособност с придружаващите ги документи се подреждат по реда на тяхното завеждане в папки и се съхраняват 5 години.
(2) За всяка папка се изготвя опис по образец на лицата, подали заявления за издаване на свидетелство за правоспособност, с данни за вида или категорията правоспособност, изпитния протокол и номера на свидетелството. Описът се подписва от длъжностното лице, получило документите, и се утвърждава от упълномощено от изпълнителния директор на КТИ лице.
Чл. 55. Наказателните постановления, решенията, присъдите, както и заповедите за налагане на принудителни административни мерки се подреждат по реда на завеждането им в отделни папки и се съхраняват най-малко 5 години.
Чл. 56. (1) Служебна информация за лицата, придобили определен вид или категория правоспособност, и наложените им наказания се предоставя на други органи съгласно законовоопределените им правомощия.
(2) Информацията по ал. 1 се предоставя срещу заплащане на такса в размер, определен от Министерския съвет, и на:
1. лица за собствените им данни;
2. страни по граждански дела на основание съдебно искане.
Чл. 57. Информацията се предоставя в писмен вид от ЦУ на КТИ - София, като се води регистър на лицата, които са я поискали, целите, за които се искат данните, вида и времето за предоставянето им, или причината за отказ от предоставяне на данни.
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 1. Получилите разрешително по реда на отменената наредба учебни форми (обучаващи организации) могат да извършват обучение до изтичане на срока, за който е издадено.
§ 2. Тази наредба се издава на основание чл. 13, ал. 2 от Закона за регистрация и контрол на земеделската и горската техника.
§ 3. Лицата, които не са подменили старите образци документи за тракторист-машинист с нови свидетелства за правоспособност в законно установения срок (до 1.IX.2002 г.), могат да придобият правоспособност чрез проверочен изпит.
§ 4. Всички физически и юридически лица, вносители на техника и производители на такава в България, се задължават да предоставят в Института по мелиорации и механизация (София 1331, ул. Банско шосе 3) копие от протокола за изпитване на продаваната техника и ръководства за експлоатация и ремонт в оригинал и на български език в тримесечен срок от влизането в сила на наредбата или изпитването й.
§ 5. В 3-месечен срок от влизане в сила на наредбата министърът на земеделието и горите издава инструкция за прилагането й.
§ 6. Наредбата отменя Наредба № 5 за придобиване и отнемане на правоспособност за работа със земеделска и горска техника от 14.II.2000 г. и влиза в сила от деня на обнародването й в "Държавен вестник".
Приложение № 1 към чл. 2, т. 3
Условия и ред за обучение за придобиване на правоспособност за работа с преносима и стационарна земеделска и горска техника, издаване на разрешително за обучение и свидетелство за правоспособност
1. Видовете техника, за които се изисква правоспособност, са: доилни машини, стрижбени машини, моторни триони, гатер-банцизи, електро- и мотокари и подемно-транспортни уредби, монтирани на трактори или самоходна земеделска и горска техника.
2. Техниката, за която се изисква правоспособност, може да се променя по предложение на: дирекция "Наука и образование", Контролно-техническа инспекция, Главна инспекция по труда и др. институции, свързани с проблемите на професионалното обучение и безопасността.
3. Условията за придобиване на правоспособност са:
а) навършени 18 години;
б) завършено основно образование;
в) медицинско свидетелство за постъпване на работа;
г) завършен курс в учебна форма (обучаваща организация) и успешно положен изпит.
3. Обучението за работа със стационарна и преносима земеделска и горска техника може да започне най-рано 3 месеца преди кандидатът да навърши необходимата възраст съгласно т. 3.
4. Обучението за придобиване на правоспособност се извършва в получилите разрешително от министъра на земеделието и горите учебни форми (обучаващи организации).
5. Разрешителното за откриване на учебни форми (обучаващи организации) се издава при наличие на следните условия:
а) правоспособни преподаватели по теория и практика съобразно вида техника;
б) учебна техника, необходима за обучението;
в) учебни кабинети, полигони и/или площадки съгласно изискванията, посочени в единната учебна документация за съответния вид обучение.
6. За издаване на разрешително се изискват следните документи:
а) заявление по образец до министъра на земеделието и горите за разкриване на учебна форма (обучаваща организация) (образец 1);
б) копия на: съдебното решение и удостоверението за регистрация или акта на органа за създаването им - на учебните форми (обучаващите организации) на бюджетна издръжка, удостоверението за данъчна регистрация и регистрация в БУЛСТАТ;
в) учебни програми, разработени по одобрени от министъра на земеделието и горите учебни планове;
г) списък на преподавателите - име, презиме и фамилия, ЕГН, номер, дата и учебно заведение, издало диплома за образование (научни степени и звания), номер, дата и учебно заведение, издало диплома за професионална квалификация, номер, дата на свидетелството за правоспособност и копия от документите им за самоличност, образование, професионална квалификация и правоспособност;
д) списък на учебната техника, наименование, марка/модел, година на производство, регистрационен номер, копия от документите за собственост или нотариално заверени договори за лизинг или наем;
е) списък и описание на кабинетите и полигоните (площадките) и нотариално заверени договори за наем, ако не са собствени;
ж) регистрационна книга за завършена подготовка - прошнурована и прономерована;
з) копие от протокола за годност на техниката.
7. Разрешителното се издава за срок 3 години.
8. Разрешителното се продължава по реда на т. 6.
9. Изпитите за придобиване на правоспособност за работа с техника са по теория и практика.
10. Протоколите за изпит (образец 2) се изготвят в 3 екземпляра (по един за Министерството на земеделието и горите, Контролно-техническата инспекция и учебната форма (обучаващата организация) и се номерират по възходящ ред.
11. При успешно полагане на изпит за придобиване на правоспособност КТИ към МЗГ издава свидетелство за правоспособност (образец 3) в едномесечен срок от подаването на заявление за това.
12. За издаване на свидетелство за правоспособност в РС на КТИ се представят следните документи:
а) заявление за издаване на свидетелство за правоспособност;
б) документ за самоличност - лична карта;
в) карта за медицински преглед (за постъпване на работа);
г) документ за успешно положен изпит;
д) две снимки 2,5 x 3,5 см;
е) документ за платена такса.
Образец 1 към т. 6, а)
До |
Министъра на |
земеделието и горите |
София |
ЗАЯВЛЕНИЕ |
от ...................................................................................................................................., |
......................................................................................................................, |
(област, община, гр./с.,ж.к., ул./бул. №, бл., вх., ет., ап.) |
телефон ............... факс ............... Е-mail .................................................................., |
(име, презиме, фамилия - длъжност) |
от РПУ гр. ......................, област ..............................................................................., |
(област, община, гр./с.,ж.к., ул./бул. №, бл., вх., ет., ап.) |
ГОСПОДИН МИНИСТЪР, |
Заявявам, че желаем да ни бъде разрешено да |
извършваме обучение за придобиване на правоспос- |
обност за работа с преносима и стационарна зе- |
Прилагам следните документи: |
2. Учебни програми за обучение за придобиване на |
3. Списък на преподавателите |
4. Списък на учебната техника |
5. Списък и описание на учебните кабинети, поли- |
гони и/площадки |
6. Регистрационна книга за завършена подготовка |
/................../ | |
Образец № 2 към т. 10
Днес: ............................ год. в ..................................................................................................................., |
На основание Наредба № ... за придобиване и отне- |
мане на правоспособност за работа със земеделска |
и горска техника и разрешително № 8 от 2004 г. |
изпитна комисия, определена с протокол № ..... на |
в състав: |
Член: ............................................................................................................................................, |
На изпита кандидатите получиха следните оценки: |
№ | ЕГН | Име, | Изпи- | Тео- | Прак- | Забе- |
по | презиме, | тен | рия | тика | лежка | |
ред | фамилия | билет | ||||
1. | ||||||
2. | ||||||
20. |
Рекапитулация: |
1. По списък: ......... човека |
2. Явили се: ......... човека |
3. Издържали: ......... човека |
4. Неиздържали: ......... човека |
Образец № 3 към т. 11
Свидетелство за правоспособност за работа с преносима и стационарна земеделска и горска
техника
• Свидетелството за правоспособност е светлозелено на цвят, ламинирано, с размери 104 x 70 мм.
• На лицевата му страна с черен цвят на български език се попълва служебната информация за лицето. В горния ляв ъгъл се поставя цветна снимка на лицето. Подпечатва се със сух печат на КТИ.
• На обратната страна се изписва пълното наименование на органа, издаващ документа, и видът правоспособност.
СВИДЕТЕЛСТВО ЗА ПРАВОСПОСОБНОСТ |
4. Роден в гр./с. ....................................., | ||
6. Издадено от ЦУ на КТИ - София, | ||
на основание прот. № ... от ........... г. | ||
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ |
МИНИСТЕРСТВО НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО |
И ГОРИТЕ |
КОНТРОЛНО-ТЕХНИЧЕСКА ИНСПЕКЦИЯ |
СВИДЕТЕЛСТВО |
ЗА ПРАВОСПОСОБНОСТ ЗА РАБОТА |
С ПРЕНОСИМА И СТАЦИОНАРНА |
ЗЕМЕДЕЛСКА И ГОРСКА ТЕХНИКА |
Свидетелството важи за означения на лицевата |
страна вид правоспособност |
Придобилите правоспособност имат право на са- |
мостоятелна работа със съответния вид прено- |
сима/стационарна земеделска и горска техника |
Приложение № 2 към чл. 13
До |
РС на КТИ |
София |
ЗАЯВЛЕНИЕ |
(име, презиме, фамилия) |
Документ за самоличност: ЛК № ......................... , издадена |
на ............. от РПУ ...................................................................................................., |
(област, община, гр./с.,ж.к., ул./бул. №, бл., вх., ет., ап.) |
(област, община, гр./с.,ж.к., ул./бул. №, бл., вх., ет., ап.) |
УВАЖАЕМИ ГОСПОДА, |
Заявяваме, че желаем да бъде извършен прег- |
лед на учебната техника и полигоните/площадките |
за извършване на обучение за придобиване на пра- |
воспособност за работа със земеделска и горска |
техника. |
/................./ | |
Приложение № 3 към чл. 13
МИНИСТЕРСТВО |
НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ |
КОНТРОЛНО-ТЕХНИЧЕСКА ИНСПЕКЦИЯ |
за годността на учебната техника и площадките/ |
полигоните за извършване на обучение за придо- |
биване на правоспособност за работа с трактори, |
земеделска и горска техника |
Днес .................. комисия в състав: |
Председател .............................., служител на КТИ |
Член ....................., представител на учебната форма, |
(учебна форма(обучаваща организация) |
(област, община, гр./с.,ж.к., ул./бул. №) |
Директор (управител): ............................................................................................., |
(име, презиме и фамилия) |
направи преглед на учебната техника и площадките/ |
полигоните за извършване на обучение за придоби- |
ване на правоспособност за работа с трактори, земе- |
1. Учебна техника |
№ | Наимено- | Марка, | Регистра- | Състояние |
по | вание на | модел | ционен | |
ред | машините | номер, | ||
собственик | ||||
2. Учебни полигони (площадки) |
Заключение |
/................./ | |
/................./ | |
Приложение № 4 към чл. 21, т. 1
До |
Министъра на |
земеделието и горите |
София |
ЗАЯВЛЕНИЕ |
от ..................................................................................................................................................................., |
..................................................................................................................................................................., |
(област, община, гр./с.,ж.к., ул./бул. №, бл., вх., ет., ап.) |
телефон ..............., факс ..............., Е-mail ..........................................................................., |
(име, презиме, фамилия - длъжност) |
от РПУ гр. ......................, област ..........................................................................., |
(област, община, гр./с.,ж.к., ул./бул. №, бл., вх., ет., ап.) |
ГОСПОДИН МИНИСТЪР, |
Заявявам, че желаем да ни бъде разрешено да |
извършваме обучение за придобиване на правоспо- |
собност за работа със земеделска и горска |
Прилагам следните документи: |
2. Учебни програми за обучение за придобиване на |
правоспособност за работа със земеделска и горска |
3. Списък на преподавателите |
4. Списък на учебната техника |
5. Списък и описание на учебните кабинети, поли- |
гони и/площадки |
6. Регистрационна книга за завършена подготовка |
7. Копие на застраховката гражданска отговорност |
на техниката |
/................./ | |
/................./ | |
Приложение № 5 към чл. 23
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ |
МИНИСТЕРСТВО НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО |
И ГОРИТЕ |
РАЗРЕШИТЕЛНО |
№ . . . . . . . . . |
На основание чл. 13, ал. 2 от Закона за регист- |
рация и контрол на земеделската и горската техни- |
ка и във връзка с чл. ... от Наредба № 8 от 2004 г. за |
придобиване и отнемане на правоспособност за |
работа със земеделска и горска техника Мини- |
стерството на земеделието и горите издава настоя- |
щото разрешително на: |
ЗА ОРГАНИЗИРАНЕ НА ТЕОРЕТИЧНО |
И ПРАКТИЧЕСКО ОБУЧЕНИЕ ЗА: |
.............................................................................................................. |
.............................................................................................................. |
.............................................................................................................. |
.............................................................................................................. |
Министър на земеделието и горите: |
(подпис, печат) |
Приложение |
към разрешително № ....../........ год. |
1. За теоретично обучение за придобиване на пра- |
1.1. Учебни кабинети |
Адрес: | |
1.2. Преподаватели |
№ | Име, презиме | ЕГН | Свидетелство |
по | и фамилия | за професионал- | |
ред | на квалификация | ||
(№, дата, | |||
издадено от) | |||
2. За практическо обучение за придобиване на пра- |
2.1. Учебна техника |
№ | Регистра- | Наимено- | Марка | Модел | Прото- |
по | ционен | вание на | кол за | ||
ред | номер | машините | годност | ||
(№, дата) | |||||
2.2. Преподаватели |
№ | Име, | ЕГН | Свидетелство | Свидетелство |
по | презиме и | за профес. | за право- | |
ред | фамилия | квалификация | способност | |
(№, дата, из- | (№, дата) | |||
дадено от) | ||||
2.3. Учебна площадка (полигон) - площ ............ dа |
Адрес: | |
Министър на земеделието и горите: |
(подпис, печат) |
Приложение № 6 към чл. 34, ал. 1
Днес: ............................ год. в ..................................................................................................................., |
На основание Наредба № ... за придобиване и отне- |
мане на правоспособност за работа със земеделска |
и горска техника и разрешително № 8 от 2004 г. |
изпитна комисия, определена с протокол № ..... на |
в състав: |
Член: ............................................................................................................................................, |
Член: ............................................................................................................................................, |
проведе изпит за правоспособност за работа със |
земеделска и горска техника категория ".....................................", |
На изпита кандидатите получиха следните оценки: |
№ | ЕГН | Име, | Изпи- | Тео- | Прак- | Забе- |
по | презиме, | тен | рия | тика | лежка | |
ред | фамилия | билет | ||||
1. | ||||||
2. | ||||||
20. |
Рекапитулация: |
1. По списък: ......... човека |
2. Явили се: ......... човека |
3. Издържали: ......... човека |
4. Неиздържали: ......... човека |
/..................../ |
/..................../ |
/..................../ |
Образец 1 към чл. 36
Свидетелство за правоспособност
• Свидетелството за правоспособност е светлозелено на цвят, ламинирано, с размери 104 x 70 мм.
• На лицевата му страна с черен цвят на български език се попълва служебната информация, като в горния десен ъгъл се поставя цветна снимка на лицето. Подпечатва се със сух печат на КТИ.
• На обратната страна се изписва пълното наименование на органа, издаващ документа, и категориите правоспособност.
СВИДЕТЕЛСТВО | РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ |
за правоспособност | |
МИНИСТЕРСТВО НА |
КАТЕГОРИЯ | ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ | ||
Рег. № ... от .......г. | СВИДЕТЕЛСТВО | ||
ЗА ПРАВОСПОСОБНОСТ ЗА | |||
РАБОТА С ТРАКТОРИ, | |||
ЗЕМЕДЕЛСКА, ГОРСКА И |
МЕЛИОРАТИВНА ТЕХНИКА | |
4. ЕГН хххххххххх | категория Твк-даваща право на |
5. Роден в гр./с. ............., | самостоятелна работа с колесни, |
верижни трактори и агрегатира- | |
6. Важи до ................ г. | ни към тях работни машини. |
Категория Твк-З-даваща право на | |
самостоятелна работа със спе- | |
На основание | циализирана и специална само- |
прот. № ........ отг. | ходна земеделска техника. |
№ А ххххххххх | Категория Твк-М-даваща пра- |
Директор КТИ: | во на самостоятелна работа със |
(подпис и печат) | специализирана и специална са- |
моходна мелиоративна техника. | |
Категория Твк-Г-даваща право | |
на самостоятелна работа със спе- | |
циализирана и специална само- | |
ходна горска техника. | |
Свидетелството важи за | |
означената на лицевата страна | |
категория. |
Образец 2 към чл. 37, т. 1
До |
Директора на КТИ |
София |
ЗАЯВЛЕНИЕ |
(име, презиме, фамилия) |
Документ за самоличност: ЛК № ............................................................................................., |
(област, община, гр./с.,ж.к., ул./бул. №, бл., вх., ет., ап.) |
Настоящ адрес: |
(област, община, гр./с.,ж.к., ул./бул. №, бл., вх., ет., ап.) |
Господин Директор, |
Заявявам, че желая да ми бъде издадено свидетел- |
ство за правоспособност за работа със земеделска и |
горска техника, |
Прилагам следните документи: |
1. Копие на документ за самоличност: ЛК № ..., издадена |
на ..........от РПУ гр. ........................................................................................................, |
2. Копие на документ за завършено образование |
3. Карта за медицински преглед (за водач на МПС) |
4. Документ за успешно положен изпит № .................................................................., |
изд. на ........................ от ................................................................................................................., |
5. Свидетелство за придобита правоспособност, кате- |
гория ........., № ....., изд. на ..................................................................................., |
6. Снимка с размери 25 мм на 35 мм - 2 бр. |
Образец 3 към чл. 48, ал. 1
Контролен талон към свидетелството за правоспособност - категории Твк, Твк-З, Твк-Г, Твк-М
• Контролният талон е светлозелен на цвят с размери 104 х 140 мм.
• Лицевата му страна е разделена на две части. В лявата част се записва служебната информация, в дясната - видът и допустимият брой нарушения от даден вид, съответстващи на броя звездички, Подпечатва се със сух печат на КТИ.
• На обратната страна се отбелязват видът и датата на извършеното нарушение.
МИНИСТЕРСТВО | |
НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО | ВИД И БРОЙ НА |
И ГОРИТЕ | НАРУШЕНИЯТА |
КОНТРОЛЕН ТАЛОН | 1. Използване на * * * |
нерегистрирана | |
на | техника |
________________________, | 2. Работа с неиз- * * * |
(име, презиме, фамилия) | правна техника |
ЕГН хххххххххх | 3. Работа с тех- * * * |
Свидетелство за | ника, увреждаща |
правоспособност | продукцията |
4. Действия, пре- * * | |
№ А ххххххххх | дизвикващи опас- |
ност за други хо- | |
Изпитен протокол № | ра или замърся- |
ване на околната | |
от ......... 20 г. | среда |
5. Работа при упот- * | |
реба на алкохол | |
или други упой- | |
Важи до .............. г. | ващи вещества |
6. Действия, до-* | |
Изп. директор КТИ: | вели до злопо- |
лука или произ- | |
(подпис и печат) | шествие |
1. Контролният талон служи за отбелязване на нарушенията, за които е издадено наказателно постановление.
3. Контролният талон се издава заедно със свидетелството за правоспособност и е неразделна част от него.
2000 | I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IХ | Х | ХI | ХII |
2001 | I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IХ | Х | ХI | ХII |
2002 | I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IХ | Х | ХI | ХII |
2003 | I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IХ | Х | ХI | ХII |
2004 | I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IХ | Х | ХI | ХII |
2005 | I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IХ | Х | ХI | ХII |
2006 | I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IХ | Х | ХI | ХII |
2007 | I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IХ | Х | ХI | ХII |
2008 | I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IХ | Х | ХI | ХII |
2009 | I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IХ | Х | ХI | ХII |
2010 | I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IХ | Х | ХI | ХII |