ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 3 ОТ 10 ЯНУАРИ 2004 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБАТА ЗА ДОСТЪПА НА ЗДРАВНООСИГУРЕНИТЕ ЛИЦА ДО ЛЕЧЕБНИТЕ ЗАВЕДЕНИЯ ЗА ИЗВЪНБОЛНИЧНА И БОЛНИЧНА ПОМОЩ, ПРИЕТА С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 206 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 1999 Г. (ОБН., ДВ, БР.
ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 3 ОТ 10 ЯНУАРИ 2004 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБАТА ЗА ДОСТЪПА НА ЗДРАВНООСИГУРЕНИТЕ ЛИЦА ДО ЛЕЧЕБНИТЕ ЗАВЕДЕНИЯ ЗА ИЗВЪНБОЛНИЧНА И БОЛНИЧНА ПОМОЩ, ПРИЕТА С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 206 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 1999 Г. (ОБН., ДВ, БР. 101 ОТ 1999 Г.; ИЗМ., БР. 46 И 62 ОТ 2001 Г. И БР. 28 ОТ 2002 Г.)
Обн. ДВ. бр.4 от 16 Януари 2004г.
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:
§ 1. В чл. 3, ал. 1 и 2 накрая се добавят думите "на територията на цялата страна".
§ 2. Член 4 се отменя.
§ 3. В чл. 5, ал. 3 след думата "отделни" се добавя "регистрационни".
§ 4. В чл. 6 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 думата "формата" се заменя с "регистрационната форма".
2. Създава се нова ал. 2:
"(2) За новородените до даване на единен граждански номер и получаване на здравноосигурителна книжка в регистрационната форма по ал. 1 се вписват номерът на съобщението за раждане на детето и регистрационният номер на лечебното заведение, от което произтича съобщението."
3. Досегашните ал. 2 и 3 стават съответно ал. 3 и 4, като в ал. 3 думата "формата" се заменя с "регистрационната форма".
4. Създава се ал. 5:
"(5) Регистрационните форми за осъществяване на правото на избор се заплащат от здравноосигуреното лице."
§ 5. Член 7 се изменя така:
"Чл. 7. Всяка календарна година в периода от 1 до 30 юни и от 1 до 31 декември здравноосигуреното лице може да избере друг лекар или стоматолог по реда на чл. 6."
§ 6. В чл. 8 ал. 2 и 3 се изменят така:
"(2) При промяна на настоящия адрес здравноосигуреното лице има право на нов избор на лекар или стоматолог.
(3) При временно пребиваване в друго населено място, извън случаите по ал. 2, здравноосигуреното лице има право да получи първична извънболнична помощ от друг лекар или стоматолог, като представи временна форма с валидност не по-малко от един и не повече от пет месеца."
§ 7. В чл. 9 се правят следните изменения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Избраният от здравноосигуреното лице лекар, съответно стоматолог, при необходимост от специализирана извънболнична помощ издава медицинско направление."
2. В ал. 2 думите "и с месторазположение на територията на областта, в която е неговият здравен район" се заменят с "на територията на цялата страна".
3. Алинея 3 се отменя.
§ 8. В чл. 12 думите "медицинското направление с" се заменят с "медицинската документация, съдържаща и".
§ 9. В чл. 13 се правят следните изменения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Задължително осигурените лица могат да получат лабораторни и специализирани инструментални изследвания, специализирани медицински помощни и технически средства в избрани от тях самостоятелни лаборатории, медицински, стоматологични, медико-стоматологични и диагностично-консултативни центрове или лечебни заведения за болнична помощ, сключили договор с РЗОК."
2. В ал. 2 думите "в което се описват необходимите изследвания, процедури и средства" се заличават.
§ 10. В чл. 14 ал. 2 и 3 се отменят.
§ 11. В чл. 16 след думите "чрез средствата за масово осведомяване" се добавя "или по друг подходящ начин".
§ 12. В чл. 18, ал. 1 изречение второ се заличава.
§ 13. В чл. 21 се правят следните изменения:
1. Алинеи 1 и 2 се изменят така:
"(1) Лекарите и стоматолозите от лечебните заведения за извънболнична помощ насочват с направление за хоспитализация здравноосигуреното лице към избрано от него лечебно заведение за болнична помощ, сключило договор с РЗОК, на територията на цялата страна.
(2) Насочването по ал. 1 може да е и към лечебни заведения и диспансери, които се субсидират от републиканския бюджет или от общинските бюджети, както и към лечебните заведения по чл. 5, ал. 1 от Закона за лечебните заведения, които са сключили договор с РЗОК."
2. Алинеи 3 и 4 се отменят.
3. В ал. 5 цифрата "4" се заменя с "1".
4. Алинея 6 се отменя.
§ 14. Член 21а се изменя така:
"Чл. 21а. (1) При липса на капацитет за планова хоспитализация лечебното заведение изготвя листа на чакащите за всяка клиника, отделение или сектор.
(2) В листата по ал. 1 се включват всички подлежащи на хоспитализация лица, с изключение на тези, които се нуждаят от спешна диагностика и лечение.
(3) Лицата, включени в листата по ал. 1, получават пореден номер и дата за хоспитализация.
(4) Хоспитализацията на лицата се извършва при спазване последователността на поредните им номера.
(5) При осъществяване на хоспитализация на лицата по реда на ал. 4 поредният номер на останалите, включени в листата, се актуализира."
§ 15. Създава се чл. 23:
"Чл. 23. (1) Лечебните заведения за болнична помощ, които по обективни причини не могат да осигурят необходимия обем диагностични и лечебни дейности на хоспитализирано лице в спешно състояние, осигуряват своевременно превеждане на пациента в най-близкото лечебно заведение, което може да осъществи тези дейности.
(2) В случая по ал. 1 се прилагат всички медицински документи за извършени диагностични, консултативни и лечебни дейности."
§ 16. В § 1 от допълнителната разпоредба се създават т. 4, 5, 6 и 7:
"4. "Хоспитализация" е настаняване на лице със здравословен проблем в лечебно заведение за болнична помощ.
5. "Планова хоспитализация" е предварително предвидена хоспитализация.
6. "Спешно състояние" е остро възникнала промяна в здравето на човека, която може да доведе до тежки функционални и морфологични увреждания на жизненоважни органи и системи.
7. "Превеждане" е процедура, която включва изписването на пациент от едно лечебно заведение за болнична помощ, транспортирането и хоспитализацията му в друго лечебно заведение за болнична помощ."
Заключителни разпоредби
§ 17. Постановлението влиза в сила от 1 януари 2004 г.