Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 4 от 16.I

НАРЕДБА № 8 ОТ 12 ДЕКЕМВРИ 2003 Г. ЗА РЕДА И УСЛОВИЯТА ЗА ИЗДАВАНЕ НА РАЗРЕШИТЕЛНИ ЗА ИЗКЛЮЧЕНИЯТА ОТ ЗАБРАНИТЕ, ВЪВЕДЕНИ СЪС ЗАКОНА ЗА БИОЛОГИЧНОТО РАЗНООБРАЗИЕ ЗА ЖИВОТИНСКИТЕ И РАСТИТЕЛНИТЕ ВИДОВЕ ОТ ПРИЛОЖЕНИЕ № 3, ЗА ЖИВОТИНСКИТЕ ВИДОВЕ ОТ ПРИЛО

 

НАРЕДБА № 8 ОТ 12 ДЕКЕМВРИ 2003 Г. ЗА РЕДА И УСЛОВИЯТА ЗА ИЗДАВАНЕ НА РАЗРЕШИТЕЛНИ ЗА ИЗКЛЮЧЕНИЯТА ОТ ЗАБРАНИТЕ, ВЪВЕДЕНИ СЪС ЗАКОНА ЗА БИОЛОГИЧНОТО РАЗНООБРАЗИЕ ЗА ЖИВОТИНСКИТЕ И РАСТИТЕЛНИТЕ ВИДОВЕ ОТ ПРИЛОЖЕНИЕ № 3, ЗА ЖИВОТИНСКИТЕ ВИДОВЕ ОТ ПРИЛОЖЕНИЕ № 4, ЗА ВСИЧКИ ВИДОВЕ ДИВИ ПТИЦИ, ИЗВЪН ТЕЗИ ОТ ПРИЛОЖЕНИЕ № 3 И ПРИЛОЖЕНИЕ № 4 И ЗА ИЗПОЛЗВАНЕ НА НЕСЕЛЕКТИВНИТЕ УРЕДИ, СРЕДСТВА И МЕТОДИ ЗА УЛАВЯНЕ И УБИВАНЕ ОТ ПРИЛОЖЕНИЕ № 5

Издадена от министъра на околната среда и водите и министъра на земеделието и горите

Обн. ДВ. бр.4 от 16 Януари 2004г., изм. и доп. ДВ. бр.19 от 13 Март 2015г., изм. и доп. ДВ. бр.62 от 27 Юли 2018г.

Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. Тази наредба урежда условията и реда за издаването на разрешителни по чл. 49, ал. 1 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР).


Чл. 2. Предмет на наредбата е издаването на разрешителни за изключения от забраните, въведени със следните разпоредби на ЗБР:

1. член 38 - за защитените животински видове, посочени в приложение № 3 към същия закон;

2. член 40 - за защитените растителни видове, посочени в приложение № 3 към същия закон;

3. член 41, ал. 3 - за видове птици, посочени в приложение № 4 към същия закон;

4. член 44 - за използване на неселективните уреди, средства и методи за улавяне и убиване, посочени в приложение № 5 към същия закон;

5. член 46 - за видовете птици по чл. 45 към същия закон;

6. член 47, ал. 1 - за всички видове диви птици, извън тези по приложение № 3 към същия закон.


Чл. 3. (1) Издаването на разрешителни за изключения от забраните, посочени в чл. 2, се допуска в следните случаи:

1. за защита на видове от дивата флора и фауна и за запазване на природни местообитания;

2. за предпазване от сериозно увреждане на селскостопански култури, добитък, гори, води, рибарници и други видове имоти;

3. в интерес на общественото здраве и безопасност, включително на въздушния транспорт или други причини от първостепенен обществен интерес;

4. за целите на научните изследвания и обучението, подпомагане на устойчивото развитие на популациите и при въвеждане на неместни или повторно въвеждане на местни видове и необходимата за тази цел селекция, включително и за изкуствено размножаване на растения.

(2) В случаите по ал. 1 изключенията за видовете от приложение № 3 към ЗБР се допускат само за ограничен брой екземпляри.


Чл. 4. (1) Разрешителните или отказите за издаване на разрешителни по реда на тази наредба се издават в писмена форма.

(2) Отказите по ал. 1 задължително се мотивират.


Чл. 5. Компетентните органи да издават разрешителни на основание на чл. 49, ал. 1 ЗБР са:

1. министърът на околната среда и водите - за изключения от забраните, посочени в чл. 2, т. 1, 2, 4, 5 и 6 за:

а) (доп. - ДВ, бр. 19 от 2015 г.) видовете от приложение № 3 към ЗБР, без мечка;

б) животинските видове от приложение № 4 към ЗБР, с изключение на видовете риби и ловните видове;

в) видове птици по чл. 45 ЗБР, срещащи се в диво състояние на територията на Република България;

2. (изм. и доп. - ДВ, бр. 19 от 2015 г., изм. - ДВ, бр. 62 от 2018 г.) министърът на земеделието, храните и горите - за изключения от забраните, посочени в чл. 2, т. 4 за видовете риби от приложение № 4 към ЗБР, след съгласуване с министъра на околната среда и водите и за мечка;

3. (изм. - ДВ, бр. 19 от 2015 г.) изпълнителният директор на Изпълнителна агенция по горите - за изключения от забраните, посочени в чл. 2, т. 3, 4 и 6 за ловните видове от приложение № 4 към ЗБР, след съгласуване с министъра на околната среда и водите.


Чл. 6. (1) В зависимост от вида на изключението от забраните, посочени в чл. 2, в издадените разрешителни по чл. 5 се определят:

1. видовете и броят на екземплярите, за които се издава разрешително;

2. срокът и мястото, за които важи издаденото разрешително;

3. уредите, средствата и методите - при изключения по чл. 2, т. 4;

4. начинът за разпореждане с екземплярите;

5. лицето/лицата, които ще осъществят дейността - предмет на разрешителното;

6. други условия, при които се допуска изключението;

7. органът, на който е възложено да осъществи контрола по спазването на условията на разрешителните.

(2) Органите по чл. 5 отказват издаването на разрешително, когато:

1. е налице друго алтернативно решение;

2. популациите на засегнатия вид не са в благоприятно състояние, с изключение на случаите по чл. 3, ал. 1, т. 4;

3. не са налице обстоятелствата по чл. 3 или други условия, определени с тази наредба.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 2015 г., изм. - ДВ, бр. 62 от 2018 г.) Отказите по ал. 2, постановени от министъра на околната среда и водите и от министъра на земеделието, храните и горите, подлежат на обжалване по реда на Закона за Върховния административен съд, а тези, които са постановени от изпълнителния директор на Изпълнителна агенция по горите - по реда на Закона за административното производство.


Глава втора.
ИЗДАВАНЕ НА РАЗРЕШИТЕЛНИ ОТ МИНИСТЪРА НА ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ

Чл. 7. (1) Министърът на околната среда и водите издава разрешително по чл. 5, т. 1 на физическо или юридическо лице въз основа на подадено в Министерството на околната среда и водите (МОСВ) писмено заявление.

(2) Заявлението по ал. 1 съдържа:

1. (изм. - ДВ, бр. 62 от 2018 г.) трите имена, ЕГН и адрес - за физическите лица, или наименование, седалище, адрес на управление, ЕИК или съответно код по БУЛСТАТ - за юридическите лица;

2. наименованието на животинските или растителните видове на български и на латински език;

3. брой и/или тегло на екземплярите;

4. вид или видове забрани, посочени в чл. 2, за който/които се иска издаване на разрешително;

5. обстоятелството по чл. 3, на основата на което се иска издаването на разрешително;

6. периода на действие на разрешителното;

7. уреда, средството или метода за улавяне или убиване - при изключения по чл. 2, т. 4;

8. идентификационни данни по т. 1 за лицето/лицата, което/които ще осъществяват дейността, за която се иска издаване на разрешителното;

9. (нова - ДВ, бр. 62 от 2018 г.) мястото или територията, за която да важи разрешителното.

(3) (Доп. - ДВ, бр. 62 от 2018 г.) Към заявлението по ал. 2 се прилага документ, доказващ, че в случаите по чл. 38, ал. 1, т. 6 и 7, чл. 40, ал. 1, т. 2 и чл. 47, ал. 1 ЗБР екземплярите са били законно убити, уловени или придобити по друг законен начин.


Чл. 8. (1) В случаите на чл. 3, ал. 1, т. 1 към заявлението по чл. 7, ал. 2 се прилага:

1. експертиза, изготвена от лица, компетентни по предмета на изключението;

2. писмено съгласие на собственика на имота или на растителните видове за осъществяване на дейността, предмет на разрешителното.

(2) Разходите за изготвяне на експертизата по ал. 1, т. 1 са за сметка на заявителя.

(3) В 7-дневен срок от получаването на заявлението по чл. 7, ал. 2 и приложенията по чл. 7, ал. 3 и по ал. 1 на този член министърът на околната среда и водите или упълномощено от него лице изпраща заявлението и приложенията на съответната регионална инспекция по околна среда и води (РИОСВ) за проверка на посочените в тях обстоятелства и за изготвяне на становище в срок до 10 работни дни от постъпването им в РИОСВ.

(4) В 7-дневен срок от получаване на становището на РИОСВ министърът на околната среда и водите издава на заявителя разрешително или мотивирано отказва издаването му.


Чл. 9. (1) В случаите на чл. 3, ал. 1, т. 2 в зависимост от целта на исканото изключение към заявлението по чл. 7, ал. 2 се прилагат:

1. информация, свързана с идентифициране на местоположението на обекта или имота, където е установена щета, чрез посочване на кадастралната единица на земеделския или горския имот и/или чрез посочване на района, местоположението или адреса на рибарника или водоема, където е установена щета;

2. описание на случая: кога е нанесена щетата; естеството и размера на щетата;

3. документ, удостоверяващ, че заявителят или определеното от него лице е правоспособен ловец, когато исканото изключение се отнася до убиване на екземпляри с огнестрелно оръжие;

4. други писмени доказателствени материали по случая;

5. обосновка за причините, поради които се иска разрешително за изключение от забраните по чл. 2, т. 4.

(2) В 7-дневен срок от получаване на заявлението по чл. 7, ал. 2 и приложенията по чл. 7, ал. 3 и по ал. 1 на този член министърът на околната среда и водите или упълномощено от него лице изпраща заявлението и приложенията на съответната РИОСВ за назначаване на комисия.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 2015 г.) В 7-дневен срок от получаване на документите по ал. 2 директорът на съответната РИОСВ назначава комисия в състав: председател - представител на РИОСВ, и членове - по един представител на съответното кметство, община, държавно горско стопанство или държавно ловно стопанство и на заявителя. При извършване на проверката комисията може да изиска допълнителни данни от заявителя, както и да привлича независими експерти за изясняване на данните и обстоятелствата, съдържащи се в заявлението.

(4) Комисията извършва проверка на обстоятелствата по заявлението и приложенията към него и в срок до 15 работни дни след назначаването изготвя протокол с предложение до министъра на околната среда и водите:

1. да издаде разрешително при определени условия, посочени в протокола;

2. да откаже издаването на разрешително въз основа на посочени в протокола мотиви за това.

(5) В 5-дневен срок от получаване на протокола на комисията в съответствие с предложението в него министърът на околната среда и водите издава на заявителя разрешително или мотивирано отказва издаването на разрешително.

(6) (Отм. - ДВ, бр. 19 от 2015 г.)

Чл. 10. (1) В случаите по чл. 3, ал. 1, т. 3 в зависимост от целта на исканото изключение към заявлението по чл. 7, ал. 2 се прилагат:

1. (изм. - ДВ, бр. 19 от 2015 г., изм. - ДВ, бр. 62 от 2018 г.) документация от компетентни органи на Министерството на здравеопазването или на Министерството на земеделието, храните и горите за установени заболявания на диви животни, които са опасни за хората;

2. документация от компетентни органи на Министерството на транспорта и съобщенията за влошаване на безопасността на въздушния транспорт в района на летища, поради струпване и/или миграция на птици;

3. (изм. - ДВ, бр. 19 от 2015 г.) документация от компетентни органи на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Министерството на енергетиката и други ведомства за специфични общественозначими задължения по отношение на транспортни, енергийни и комуникационни системи;

4. обосновка за причините, поради които се иска разрешително за изключение от забраните по чл. 2, т. 4.

(2) В 15-дневен срок от получаването на заявлението по чл. 7, ал. 2 и приложенията по чл. 7, ал. 3 и по ал. 1 на този член министърът на околната среда и водите издава на заявителя разрешително или мотивирано отказва издаването му.


Чл. 11. (1) В случаите по чл. 3, ал. 1, т. 4 в зависимост от целта на исканото изключение към заявлението по чл. 7, ал. 2 се прилагат:

1. анотация на темата, целите и очакваните резултати на научната разработка или изследването;

2. (доп. - ДВ, бр. 62 от 2018 г.) програма за отглеждане и размножаване на животни и растения при контролирани условия във вивариуми, зоологически или ботанически градини, дендрариуми, живи колекции, центрове за отглеждане и размножаване на защитени видове животни;

3. програма за попълване или създаване на банки за семена, полен, гамети, ембриони, тъканни и клетъчни култури и други колекции за съхраняване на растителни и животински генетични ресурси при специални условия, вкл. за целите на обучението;

4. програма за дългосрочен мониторинг;

5. документ от приемащата страна - в случаите на износ на екземпляри за целите на изследванията, обучението, попълване на колекции и други нетърговски цели;

6. програма за въвеждане на растителни и животински видове в места извън района на естественото разпространение на съответните видове и повторното въвеждане на растителни и животински видове в райони, в които понастоящем те не съществуват, но са съществували в миналото;

7. документ, удостоверяващ че заявителят или определеното от него лице е правоспособен ловец, когато исканото изключение се отнася до убиване на екземпляри с огнестрелно оръжие;

8. обосновка за причините, поради които се иска разрешително за изключение от забраните по чл. 2, т. 4;

9. проект за създаване на плантации от защитени видове, вкл. анотация на метода на изкуствено размножаване на растения и документ за собственост или договор за ползване на имота, където ще се осъществява дейността.

(2) В 15-дневен срок от получаването на заявлението по чл. 7, ал. 2 и приложенията по чл. 7, ал. 3 и по ал. 1 на този член министърът на околната среда и водите издава на заявителя разрешително или мотивирано отказва издаването му.

(3) Когато разрешителното е за целите на мониторинга за състоянието на видове, срокът на действието му може да бъде до 4 години.


Глава трета.
ИЗДАВАНЕ НА РАЗРЕШИТЕЛНИ ОТ МИНИСТЪРА НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ

Глава трета.
ИЗДАВАНЕ НА РАЗРЕШИТЕЛНИ ОТ МИНИСТЪРА НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ (ЗАГЛ. ИЗМ. - ДВ, БР. 19 ОТ 2015 Г.)

Глава трета.
ИЗДАВАНЕ НА РАЗРЕШИТЕЛНИ ОТ МИНИСТЪРА НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО, ХРАНИТЕ И ГОРИТЕ (ЗАГЛ. ИЗМ. - ДВ, БР. 19 ОТ 2015 Г., ИЗМ. - ДВ, БР. 62 ОТ 2018 Г.)

Чл. 12. (Изм. - ДВ, бр. 19 от 2015 г., изм. - ДВ, бр. 62 от 2018 г.) Министърът на земеделието, храните и горите издава разрешително по чл. 5, т. 2 на физическо или юридическо лице или на държавно горско стопанство/държавно ловно стопанство въз основа на писмено заявление, което съдържа:

1. трите имена, ЕГН или ЛНЧ, адрес и телефон - за физическите лица, или наименование, седалище, адрес на управление, ЕИК или съответно код по БУЛСТАТ - за юридическите лица и за държавните горски стопанства/държавните ловни стопанства;

2. наименованието на животинските видове на български език и на латински език;

3. брой и/или тегло на екземплярите;

4. вид или видове забрани, посочени в чл. 2, за който/които се иска издаване на разрешително;

5. обстоятелството по чл. 3, на основата на което се иска издаването на разрешително;

6. периода на действие на разрешителното;

7. уреда, средството или метода за улавяне или убиване - при изключения по чл. 2, т. 4;

8. идентификационни данни по т. 1 за лицето/лицата, което/които ще осъществяват дейността, за която се иска издаването на разрешителното.

Чл. 13. (Изм. - ДВ, бр. 19 от 2015 г.) (1) В случаите по чл. 3, ал. 1, т. 2, когато щетите са нанесени от мечка, предложения за прилагане на изключения от забраните, въведени с чл. 38, ал. 1, т. 1, 2 и 6 ЗБР, се внасят в съответната регионална дирекция по горите и към тях се прилагат:

1. информация, свързана със случаи на системно нанасяне на щети върху имоти;

2. описание на щетите;

3. протоколи за установени щети, съставени за целите на изплащане на обезщетения по чл. 79, ал. 2 от Закона за лова и опазване на дивеча;

4. други писмени доказателствени материали, свързани с нанесени щети.

(2) В 2-дневен срок от получаване на предложението по ал. 1 директорът на съответната регионална дирекция по горите назначава комисия в състав: председател - представител на регионалната дирекция по горите, и членове - представители на съответната регионална инспекция по околната среда и водите, представител на съответната областна администрация, представител на съответната община и/или кметство, представител на съответното държавно горско стопанство/държавно ловно стопанство. Комисията може да изисква допълнителни данни от лицето, претърпяло щетата, и от други органи и лица, както и да привлича независими експерти за изясняване на фактите и обстоятелствата, съдържащи се в предложението.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 62 от 2018 г.) Комисията извършва проверка на заявените обстоятелства и в срок до 2 работни дни след назначаването си изготвя протокол с предложение до министъра на земеделието, храните и горите:

1. да издаде разрешително за изключение от забраните, въведени с чл. 38, ал. 1, т. 1, 2 и 6 от Закона за биологичното разнообразие, при определени условия и мотиви, посочени в протокола:

а) за прогонване от района на нанасяне на щети;

б) за улавяне и преместване на друго място с подходящи местообитания за мечка;

в) за улавяне и държане на затворено;

г) за отстрел (убиване) на екземпляра - при констатирани повече от две щети от един и същи екземпляр;

2. да откаже издаване на разрешително въз основа на посочени в протокола мотиви за това.

(4) Директорът на съответната регионална дирекция по горите незабавно изпраща протокола по ал. 3 и предложението по ал. 1 с приложенията към него в държавното горско стопанство/държавното ловно стопанство по местонахождение на щетите.

(5) (Изм. - ДВ, бр. 62 от 2018 г.) Съответното държавно горско стопанство/държавно ловно стопанство изготвя заявление по чл. 12 и заедно с документацията по ал. 1 и 3 незабавно го изпраща в Министерството на земеделието, храните и горите.

(6) (Изм. - ДВ, бр. 62 от 2018 г.) В тридневен срок от получаване на документацията по ал. 5 министърът на земеделието, храните и горите издава разрешително на съответното държавно горско стопанство/държавно ловно стопанство или прави мотивиран отказ. Разрешителното съдържа информацията по чл. 49, ал. 2 от Закона за биологичното разнообразие.

Чл. 13а. (Нов - ДВ, бр. 19 от 2015 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 62 от 2018 г.) В случаите по чл. 3, ал. 1, т. 3, когато е констатирано застрашаване на общественото здраве и безопасност от мечка или нападение на мечка върху хора, заявлението по чл. 12 се подава в Министерството на земеделието, храните и горите от съответното държавно горско стопанство/държавно ловно стопанство. Към заявлението се прилагат:

1. описание на случая и причините, поради които се иска разрешително: застрашени населени места или обекти; време на въздействие; местоположение на инцидента; естеството на заплахите и/или нанесените вреди и други обстоятелства;

2. копие/я от протокол/и по чл. 13, ал. 3 и/или разрешително/и по чл. 13, ал. 6 и други доказателствени материали от реализирани или нереализирани изключения по чл. 13 (ако е приложимо);

3. обосновка за липсата на възможности за прилагане на алтернативни решения;

4. други доказателствени материали по случая.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 62 от 2018 г.) В 3-дневен срок от получаване на заявлението по чл. 12 и приложенията по ал. 1 министърът на земеделието, храните и горите издава на съответното държавно горско стопанство/държавно ловно стопанство разрешително за изключение от забраната, въведена с чл. 38, ал. 1, т. 1 от Закона за биологичното разнообразие, за отстрел или мотивирано отказва издаването му. Разрешителното съдържа информацията по чл. 49, ал. 2 от Закона за биологичното разнообразие.

Чл. 13б. (Нов - ДВ, бр. 19 от 2015 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 62 от 2018 г.) В случаите по чл. 3, ал. 1, т. 4, в зависимост от целта на исканото изключение, заявлението по чл. 12 се подава в Министерството на земеделието, храните и горите и към него се прилагат:

1. кратка анотация на темата, целите и очакваните резултати на научната разработка, изследването или дългосрочния мониторинг;

2. програма за отглеждане и размножаване при контролирани условия във вивариуми, зоологически градини, живи колекции или за попълване или създаване на банки от гамети, ембриони и други колекции за съхраняване на генетични ресурси при специални условия, вкл. за целите на обучението;

3. документ от приемащата страна - в случаите на износ на екземпляри за целите на изследванията, обучението, попълване на колекции и други нетърговски цели;

4. програма за въвеждане на растителни и животински видове в места извън района на естественото разпространение на съответните видове и повторното въвеждане на растителни и животински видове в райони, в които понастоящем те не съществуват, но са съществували в миналото;

5. обосновка за причините, поради които се иска разрешително за изключение от забраните по чл. 2, т. 4.

(2) В случаите на изключения от забраните за видове риби от приложение № 4 на ЗБР:

1. (изм. - ДВ, бр. 62 от 2018 г.) в 7-дневен срок от получаване на заявлението по чл. 12 и приложенията по ал. 1 министърът на земеделието, храните и горите или оправомощено от него лице изпраща заявлението и приложенията на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури за становище в срок до 5 работни дни от постъпването им в Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури;

2. (изм. - ДВ, бр. 62 от 2018 г.) в 7-дневен срок от получаване на отрицателно становище на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури министърът на земеделието, храните и горите или упълномощено от него лице мотивирано отказва издаването на разрешително;

3. (изм. - ДВ, бр. 62 от 2018 г.) в 7-дневен срок от получаването на положително становище на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури министърът на земеделието, храните и горите или упълномощено от него лице изпраща заявлението, приложенията към него и положителното становище на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури на министъра на околната среда и водите за съгласуване;

4. в 7-дневен срок от получаване на документите по т. 3 министърът на околната среда и водите съгласува или мотивирано не съгласува издаването на разрешително;

5. (изм. - ДВ, бр. 62 от 2018 г.) в 7-дневен срок от получаване на становището на министъра на околната среда и водите министърът на земеделието, храните и горите:

а) издава на заявителя разрешително при положително становище от министъра на околната среда и водите;

б) мотивирано отказва издаването на разрешително при отрицателно становище от министъра на околната среда и водите.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 62 от 2018 г.) В случаите на изключения от забраните за мечка в 7-дневен срок от получаване на заявлението по чл. 12 и приложенията по ал. 1 министърът на земеделието, храните и горите издава на заявителя разрешително или мотивирано отказва издаването му.

Глава четвърта.
ИЗДАВАНЕ НА РАЗРЕШИТЕЛНИ ОТ ИЗПЪЛНИТЕЛНИЯ ДИРЕКТОР НА ИЗПЪЛНИТЕЛНА АГЕНЦИЯ ПО ГОРИТЕ (ЗАГЛ. ИЗМ. - ДВ, БР. 19 ОТ 2015 Г.)

Глава четвърта.
ИЗДАВАНЕ НА РАЗРЕШИТЕЛНИ ОТ НАЧАЛНИКА НА НАЦИОНАЛНОТО УПРАВЛЕНИЕ ПО ГОРИТЕ

Чл. 14. (1) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 2015 г.) Изпълнителният директор на Изпълнителна агенция по горите (ИАГ) издава разрешително по чл. 5, т. 3 на физическо или юридическо лице въз основа на подадено в ИАГ писмено заявление.

(2) Заявлението по ал. 1 съдържа:

1. (изм. - ДВ, бр. 62 от 2018 г.) трите имена, ЕГН и адрес - за физическите лица, или наименование, седалище, адрес на управление, ЕИК или съответно код по БУЛСТАТ - за юридическите лица;

2. наименованието на ловните животински видове на български и на латински език;

3. брой и/или тегло на екземплярите;

4. вид или видове забрани, посочени в чл. 2, за който/които се иска издаване на разрешително по изключение;

5. обстоятелството по чл. 3, на основата на което се иска издаването на разрешително;

6. период на действие на разрешителното;

7. уред, средство или метод за улавяне или убиване - при изключения по чл. 2, т. 4;

8. идентификационни данни по т. 1 за лицето/лицата, което/които ще осъществяват дейността, за която се иска издаване на разрешителното.

(3) Към заявлението по ал. 2 се прилага документ, доказващ, че в случаите по чл. 47, ал. 1 ЗБР птиците са били законно убити, уловени или придобити по друг законен начин.


Чл. 15. (1) В случаите по чл. 3, ал. 1, т. 1 към заявлението по чл. 14, ал. 2 се прилагат:

1. експертиза, изготвена от лица, компетентни по предмета на изключението;

2. писмено съгласие на собственика на имота за осъществяване на дейността, предмет на разрешителното.

(2) Разходите за изготвяне на експертизата по ал. 1, т. 1 са за сметка на заявителя.


Чл. 16. (1) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 2015 г.) В 7-дневен срок от получаването на заявлението по чл. 14, ал. 2 и приложенията по чл. 14, ал. 3 и по чл. 15, ал. 1 изпълнителният директор на ИАГ или упълномощено от него лице изпраща заявлението и приложенията на съответното регионална дирекция по горите (РДГ) за проверка на посочените в тях обстоятелства и за изготвяне на становище в срок до 15 работни дни от постъпването им в РДГ.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 2015 г.) В 7-дневен срок от получаване на отрицателно становище на РДГ изпълнителният директор на ИАГ мотивирано отказва издаването на разрешително.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 2015 г.) В 7-дневен срок от получаването на положително становище на РДГ изпълнителният директор на ИАГ или упълномощено от него лице изпраща заявлението, приложенията към него и положителното становище на РДГ на министъра на околната среда и водите за съгласуване.

(4) В 10-дневен срок от получаване на документите по ал. 3 министърът на околната среда и водите съгласува или мотивирано не съгласува издаването на разрешително.

(5) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 2015 г.) В 5-дневен срок от получаване на становището на министъра на околната среда и водите изпълнителният директор на ИАГ:

1. издава на заявителя разрешително при положително становище по ал. 4;

2. мотивирано отказва издаването на разрешително при отрицателно становище по ал. 4.


Чл. 17. (1) В случаите на чл. 3, ал. 1, т. 2 в зависимост от целта на исканото изключение към заявлението по чл. 14, ал. 2 се прилагат:

1. информация, свързана с идентифициране на местоположението на обекта или имота, където е установена щета, чрез посочване на кадастралната единица на земеделския или горския имот и/или чрез посочване на района, местоположението или адреса на рибарника или водоема, където е установена щета;

2. описание на случая: кога е нанесена щетата; естеството и размера на щетата;

3. документ, че заявителят или определеното от него лице е правоспособен ловец, когато исканото изключение се отнася до убиване на екземпляри с огнестрелно оръжие;

4. други писмени доказателствени материали по случая;

5. обосновка за причините, поради които се иска разрешително за изключение от забраните по чл. 2, т. 4.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 2015 г.) В 7-дневен срок от получаване на заявлението по чл. 14, ал. 2 и приложенията по чл. 14, ал. 3 и по ал. 1 на този член изпълнителният директор на ИАГ ги изпраща на съответната РДГ за назначаване на комисия.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 2015 г.) В 7-дневен срок от получаване на заявлението и приложенията по ал. 2 началникът на РДГ назначава комисия в състав: председател - представител на РДГ, и членове - по един представител на съответното кметство, община, РИОСВ, държавното горско стопанство или държавното ловно стопанство и на заявителя. При извършване на проверката комисията може да изиска допълнителни данни от заявителя, както и да привлече независими експерти за изясняване на данните и обстоятелствата, съдържащи се в заявлението.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 2015 г.) Комисията извършва проверка на обстоятелствата по заявлението и приложенията към него и в срок до 15 дни след назначаването изготвя протокол с предложение до изпълнителния директор на ИАГ:

1. да издаде разрешително при определени условия, посочени в протокола;

2. да откаже издаването на разрешително въз основа на посочени в протокола мотиви за това.


Чл. 18. (1) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 2015 г.) В 7-дневен срок от получаване на отрицателно предложение на комисията по чл. 17, ал. 3 изпълнителният директор на ИАГ мотивирано отказва издаването на разрешително.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 2015 г.) В 7-дневен срок от получаването на положително предложение на комисията по чл. 17, ал. 3 изпълнителният директор на ИАГ или упълномощено от него лице изпраща заявлението, приложенията към него и протокола по чл. 17, ал. 4 на министъра на околната среда и водите за съгласуване.

(3) В 15-дневен срок от получаване на документите по ал. 2 министърът на околната среда и водите съгласува или мотивирано не съгласува издаването на разрешително.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 2015 г.) В 5-дневен срок от получаване на становището на министъра на околната среда и водите изпълнителният директор на ИАГ:

1. издава на заявителя разрешително при положително становище по ал. 3;

2. мотивирано отказва издаването на разрешително при отрицателно становище по ал. 3.


Чл. 19. В случаите по чл. 3, ал. 1, т. 3 в зависимост от целта на исканото изключение към заявлението по чл. 14, ал. 2 се прилагат:

1. (изм. - ДВ, бр. 62 от 2018 г.) документация от компетентни органи на Министерството на здравеопазването или на Българската агенция по безопастност на храните за установени заболявания на ловни животински видове, които са опасни за хората;

2. (изм. - ДВ, бр. 19 от 2015 г.) документация от компетентни органи на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Министерството на енергетиката и други ведомства за специфични общественозначими задължения по отношение на транспортни, енергийни и комуникационни системи;

3. обосновка за причините, поради които се иска разрешително за изключение от забраните по чл. 2, т. 4.


Чл. 20. (1) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 2015 г.) В 7-дневен срок от получаването на заявлението по чл. 14, ал. 2 и приложенията по чл. 14, ал. 3 и по чл. 19, ал. 1 изпълнителният директор на ИАГ мотивирано отказва издаването на разрешително или изпраща заявлението и приложенията към него на министъра на околната среда и водите за съгласуване.

(2) В 20-дневен срок от получаване на документите по ал. 1 министърът на околната среда и водите съгласува или мотивирано не съгласува издаването на разрешително.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 2015 г.) В 10-дневен срок от получаване на становището на министъра на околната среда и водите изпълнителният директор на ИАГ:

1. издава на заявителя разрешително при положително становище по ал. 2;

2. мотивирано отказва издаването на разрешително при отрицателно становище по ал. 2.


Чл. 21. (1) В случаите по чл. 3, ал. 1, т. 4 в зависимост от целта на исканото изключение към заявлението към чл. 14, ал. 2 се прилагат:

1. анотация на темата, целите и очакваните резултати на научната разработка или изследването;

2. програма за отглеждане и размножаване на ловни видове животни при контролирани условия във вивариуми, зоологически градини, живи колекции;

3. програма за въвеждане на ловни видове животни в места извън района на естественото разпространение на съответните видове и повторното въвеждане на ловни видове животни в райони, в които понастоящем те не съществуват, но са съществували в миналото;

4. програма за попълване или създаване на банки за гамети и ембриони и други колекции за съхраняване на животински генетични ресурси при специални условия, вкл. за целите на обучението;

5. документ от приемащата страна - в случаите на износ на екземпляри за целите на изследванията, обучението, попълване на колекции и други нетърговски цели или с търговска цел;

6. документ, че заявителят или определеното от него лице е правоспособен ловец, когато исканото изключение се отнася до убиване на екземпляри с огнестрелно оръжие;

7. обосновка за причините, поради които се иска разрешително за изключение от забраните по чл. 2, ал. 1, т. 4.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 2015 г.) В 7-дневен срок от получаване на заявлението по чл. 14, ал. 2 и приложенията по чл. 14, ал. 3 и по ал. 1 на този член изпълнителният директор на ИАГ мотивирано отказва издаването на разрешително или изпраща заявлението и приложенията на министъра на околната среда и водите за съгласуване.

(3) В 10-дневен срок от получаване на документите по ал. 2 министърът на околната среда и водите съгласува или мотивирано не съгласува издаването на разрешително.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 2015 г.) В 5-дневен срок от получаване на становището на министъра на околната среда и водите изпълнителният директор на ИАГ:

1. издава на заявителя разрешително при положително становище по ал. 3;

2. мотивирано отказва издаването на разрешително при отрицателно становище по ал. 3.


Глава пета.
ИЗДАВАНЕ И РЕГИСТРАЦИЯ НА РАЗРЕШИТЕЛНИТЕ И КОНТРОЛ ВЪРХУ ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА УСЛОВИЯТА, ПОСОЧЕНИ В ТЯХ

Чл. 22. (1) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 2015 г., изм. - ДВ, бр. 62 от 2018 г.) Министърът на околната среда и водите, министърът на земеделието, храните и горите и изпълнителният директор на ИАГ издават разрешителните по реда на тази наредба в 3 екземпляра, един от които задържат.

(2) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 62 от 2018 г.) Органите по ал. 1 или упълномощени от тях лица в 3-дневен срок от издаването на разрешителните по ал. 1 изпращат два екземпляра съответно по един екземпляр на титуляря на разрешителното и на ръководителя на:

1. съответната РИОСВ или дирекция на национален парк, когато разрешителното е издадено от министъра на околната среда и водите;

2. (изм. и доп. - ДВ, бр. 19 от 2015 г., изм. - ДВ, бр. 62 от 2018 г.) Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури или съответната регионална дирекция по горите, когато разрешителното е издадено от министъра на земеделието, храните и горите;

3. (изм. - ДВ, бр. 19 от 2015 г.) съответната РДГ, когато разрешителното е издадено от изпълнителния директор на ИАГ.

(3) В 10-дневен срок от получаването на екземплярите по ал. 2 съответният орган по ал. 2, т. 1, 2 и 3:

1. определя длъжностното лице, което да упражни контрол върху изпълнението на условията, посочени в разрешителното;

2. (изм. - ДВ, бр. 62 от 2018 г.) предоставя на длъжностното лице по т. 1 екземпляра на издаденото разрешително;

3. (отм. - ДВ, бр. 62 от 2018 г.)


Чл. 23. (1) (Изм. - ДВ, бр. 62 от 2018 г.) Титулярят на разрешителното по чл. 22, ал. 2 уведомява писмено органа по чл. 22, ал. 2, т. 1, 2 и 3 за деня, часа и мястото за осъществяване на дейността най-малко 5 работни дни преди това.

(2) Длъжностното лице по чл. 22, ал. 3, т. 1 уведомява съответния ръководител по чл. 22, ал. 2, т. 1, 2 и 3 за предложението на титуляря на разрешителното.

(3) Лицата по чл. 22, ал. 2, т. 1, 2 и 3 осигуряват присъствието на длъжностното лице по време на осъществяването на дейностите, за които е издадено разрешителното.

(4) Длъжностното лице по ал. 2:

1. упражнява контрол върху изпълнението на дейностите при условията, посочени в разрешителното;

2. (изм. - ДВ, бр. 62 от 2018 г.) съставя в три екземпляра протокол за изпълнението на количествените показатели, посочени в разрешителното;

3. (отм. - ДВ, бр. 62 от 2018 г.)

4. (изм. - ДВ, бр. 62 от 2018 г.) предоставя на лицето, осъществило дейностите по ал. 1, протоколите, които съдържат информация за придобити екземпляри от защитени видове за подпис;

5. (изм. - ДВ, бр. 62 от 2018 г.) с изтичане на срока на разрешителното представя протоколите по т. 2 и 4 на органите по чл. 22, ал. 2, т. 1, 2 и 3.

(5) (Нова - ДВ, бр. 62 от 2018 г.) Титулярят на разрешително по чл. 3, т. 1 и/или 4, издадено за улавяне и маркиране на екземпляри, изготвя ежегоден доклад за осъществените дейности и го представя на контролния орган по разрешителното, на чиято територия са извършени те, който отразява информацията в протокола по ал. 4, т. 2.


Чл. 24. (1) (Изм. - ДВ, бр. 62 от 2018 г.) В 30-дневен срок от изтичане на срока на валидност на разрешителното съответният директор или изпълнителен директор на органа по чл. 22, ал. 2, т. 1, 2 и 3 заверява чрез подпис, дата и печат трите екземпляра на протокола, като екземпляр от заверения протокол се:

1. задържа за съхранение;

2. изпраща на органа, издал разрешителното;

3. предоставя на титуляря на разрешителното.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 62 от 2018 г.) Завереният екземпляр на протокола по ал. 1, т. 3 представлява документ за произход на екземплярите, когато съгласно разрешителното екземплярите по изпълнението на дейността се предоставят на лицето, получило разрешителното.


Чл. 25. (1) В случай че дейността по изпълнение на разрешителното частично или цялостно не се реализира:

1. отново се прилагат чл. 23 и 24, ако срокът, посочен в разрешителното, позволява това;

2. ако срокът, посочен в разрешителното, е изтекъл, заявителите могат да подадат заявления до съответните органи по чл. 22, ал. 1 за издаване на ново разрешително за постигане на количествените стойности на показателите, непостигнати в срока на разрешителните.

(2) В 15-дневен срок от получаване на заявления по ал. 1, т. 2 органите по чл. 22, ал. 1:

1. мотивирано отказват да издадат ново разрешително;

2. издават ново разрешително.

(3) При издаване на ново разрешително се прилага редът, предвиден в разпоредбите на чл. 22, 23 и 24.


Чл. 26. Когато разрешителните за изключения са за дейности, свързани с изпълнението на мониторингови програми, органите по чл. 22, ал. 2, т. 1, 2 и 3 определят график, по който определени от тях длъжностни лица да упражняват контролната дейност върху изпълнението на условията, посочени в разрешителните, за изпълнение на мониторинговата програма.


Чл. 27. (1) Органите по чл. 22, ал. 1 определят длъжностните лица, които водят регистри на издадените и заверени разрешителни и съхраняват документация, свързана с тях.

(2) Документацията по ал. 1 включва:

1. заявление за издаване на разрешително с приложения;

2. издадено разрешително;

3. (изм. - ДВ, бр. 62 от 2018 г.) екземпляр от екземпляра по чл. 24, ал. 1, т. 1;

4. заявление за издаване на ново разрешително по чл. 25, ал. 1, т. 2;

5. (изм. - ДВ, бр. 62 от 2018 г.) разрешителни по т. 2 и екземпляра по т. 3, издадени в случаите по чл. 25, ал. 2, т. 2.


Чл. 28. (Изм. - ДВ, бр. 62 от 2018 г.) Органите по чл. 22, ал. 2, т. 1, 2 и 3 определят длъжностните лица, които водят регистри и архив на разрешителните, предмет на техен контрол и съхраняват:

1. (изм. - ДВ, бр. 62 от 2018 г.) екземпляр от заверения протокол;

2. (изм. - ДВ, бр. 62 от 2018 г.) разрешително, издадено в случаите по чл. 25, ал. 2, т. 2.


Допълнителни разпоредби

§ 1. По смисъла на тази наредба:

1. "Въвеждане в природата" включва непосредствено въвеждане на диви животински и растителни видове в природата.

2. "Жива колекция" е сбирка от екземпляри от растителни или животински видове, отглеждани или съхранявани при контролирани от човека условия и предназначени за научни и образователни цели или за целите на опазването и възстановяването на видовете.

3. "Животинските видове" включват млекопитаещи, птици, земноводни, влечуги, риби, молюски, ракообразни и други безгръбначни животни, отглеждани от човека или обитаващи дивата природа.

4. "Контролирани условия" са тези условия, които гарантират, че няма да бъде осъществен достъп по въздух, вода и почва до природата на отглеждани от човека диви животински и растителни видове през всичките периоди на тяхното развитие особено през размножителния период.

5. "Ловни видове" са тези , които са посочени в приложение № 1 към чл. 5, ал. 2, т. 1 и ал. 5 на Закона за лова и опазване на дивеча и са включени в приложение № 4 на ЗБР.

6. "Растителните видове" включват растения или живи части от тях, вкл. семена, като живи части от растения са плодове в ботаническия смисъл без консервираните чрез дълбоко замразяване клубени, луковици, коренища, рязан цвят, клонки и листа, отрязани дървета, части от тях и листа; тъканни култури.


Заключителни разпоредби

§ 2. Наредбата се издава на основание на чл. 51 от Закона за биологичното разнообразие.


НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 8 ОТ 2003 Г. ЗА РЕДА И УСЛОВИЯТА ЗА ИЗДАВАНЕ НА РАЗРЕШИТЕЛНИ ЗА ИЗКЛЮЧЕНИЯТА ОТ ЗАБРАНИТЕ, ВЪВЕДЕНИ СЪС ЗАКОНА ЗА БИОЛОГИЧНОТО РАЗНООБРАЗИЕ ЗА ЖИВОТИНСКИТЕ И РАСТИТЕЛНИТЕ ВИДОВЕ ОТ ПРИЛОЖЕНИЕ № 3, ЗА ЖИВОТИНСКИТЕ ВИДОВЕ ОТ ПРИЛОЖЕНИЕ № 4, ЗА ВСИЧКИ ВИДОВЕ ДИВИ ПТИЦИ, ИЗВЪН ТЕЗИ ОТ ПРИЛОЖЕНИЕ № 3 И ПРИЛОЖЕНИЕ № 4 И ЗА ИЗПОЛЗВАНЕ НА НЕСЕЛЕКТИВНИТЕ УРЕДИ, СРЕДСТВА И МЕТОДИ ЗА УЛАВЯНЕ И УБИВАНЕ ОТ ПРИЛОЖЕНИЕ № 5

(ОБН. - ДВ, БР. 19 ОТ 2015 Г.)


§ 7. Навсякъде в наредбата думите:

1. "Министерството на земеделието и горите" и "Министерство на земеделието и горите" се заменят съответно с "Министерството на земеделието и храните" и "Министерство на земеделието и храните";

2. "Министърът на земеделието и горите", "министърът на земеделието и горите" и "министъра на земеделието и горите" се заменят съответно с "Министърът на земеделието и храните", "министърът на земеделието и храните" и "министъра на земеделието и храните".

3. "началникът на Националното управление по горите", "Началникът на Националното управление по горите", "Началникът на Националното управление по горите (НУГ)", "началника на Националното управление по горите", "началникът на НУГ" и "началника на НУГ, " се заменят съответно с "изпълнителният директор на Изпълнителна агенция по горите", "Изпълнителният директор на Изпълнителна агенция по горите", "Изпълнителният директор на Изпълнителна агенция по горите (ИАГ)", "изпълнителния директор на Изпълнителна агенция по горите", "изпълнителният директор на ИАГ" и "изпълнителния директор на ИАГ";

4. "регионално управление на горите (РУГ)" и "РУГ" се заменят съответно с "регионална дирекция по горите (РДГ)" и "РДГ";

5. "държавно лесничейство" и "държавна дивечовъдна станция" се заменят съответно с "държавно горско стопанство" и "държавно ловно стопанство";

6. "Министерството на енергетиката и енергийните ресурси" се заменят с "Министерството на енергетиката".

НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 8 ОТ 2003 Г. ЗА РЕДА И УСЛОВИЯТА ЗА ИЗДАВАНЕ НА РАЗРЕШИТЕЛНИ ЗА ИЗКЛЮЧЕНИЯТА ОТ ЗАБРАНИТЕ, ВЪВЕДЕНИ СЪС ЗАКОНА ЗА БИОЛОГИЧНОТО РАЗНООБРАЗИЕ ЗА ЖИВОТИНСКИТЕ И РАСТИТЕЛНИТЕ ВИДОВЕ ОТ ПРИЛОЖЕНИЕ № 3, ЗА ЖИВОТИНСКИТЕ ВИДОВЕ ОТ ПРИЛОЖЕНИЕ № 4, ЗА ВСИЧКИ ВИДОВЕ ДИВИ ПТИЦИ, ИЗВЪН ТЕЗИ ОТ ПРИЛОЖЕНИЕ № 3 И ПРИЛОЖЕНИЕ № 4 И ЗА ИЗПОЛЗВАНЕ НА НЕСЕЛЕКТИВНИТЕ УРЕДИ, СРЕДСТВА И МЕТОДИ ЗА УЛАВЯНЕ И УБИВАНЕ ОТ ПРИЛОЖЕНИЕ № 5 НА МИНИСТЪРА НА ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ И МИНИСТЪРА НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО, ХРАНИТЕ И ГОРИТЕ

(ОБН. - ДВ, БР. 62 ОТ 2018 Г.)


§ 10. Навсякъде в наредбата думите:

1. "Министерството на земеделието и храните" и "Министерство на земеделието и храните" се заменят съответно с "Министерството на земеделието, храните и горите" и "Министерство на земеделието, храните и горите".

2. "Министърът на земеделието и храните", "министърът на земеделието и храните" и "министъра на земеделието и храните" се заменят съответно с "Министърът на земеделието, храните и горите", "министърът на земеделието, храните и горите" и "министъра на земеделието, храните и горите".

Промени настройката на бисквитките