Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 4 от 16.I

НАРЕДБА № 3 ЗА ХИГИЕННИТЕ ИЗИСКВАНИЯ ПРИ ПРОИЗВОДСТВОТО И ПРОДАЖБАТА НА ДЕТСКИ ИГРАЧКИ

 

НАРЕДБА № 3 ЗА ХИГИЕННИТЕ ИЗИСКВАНИЯ ПРИ ПРОИЗВОДСТВОТО И ПРОДАЖБАТА НА ДЕТСКИ ИГРАЧКИ

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА НАРОДНОТО ЗДРАВЕ И СОЦИАЛНИТЕ ГРИЖИ

Обн. ДВ. бр.25 от 1 Април 1988г., изм. ДВ. бр.104 от 28 Ноември 2003г., отм. ДВ. бр.4 от 16 Януари 2004г.

Отменена с § 2 от заключителните разпоредби на Наредба за изменение на Наредба № 27 от 1995 г. за вноса на стоки, имащи значение за здравето на населението - ДВ, бр. 4 от 16 януари 2004 г.


Раздел I.
Общи положения

Чл. 1. С тази наредба се уреждат хигиенните изисквания при производството и продажбата на произвежданите в страната или на внасяните от други страни детски играчки, елхови украшения и материалите за тяхното производство.


Раздел II.
Изисквания при производството и продажбата на детски играчки

Чл. 2. Предприятията, в които се произвеждат детски играчки, се контролират от съответните хигиенно-епидемиологични инспекции и се намират под техния системен контрол.


Чл. 3. Забранява се производството на детски играчки при условията на домашна обстановка (надомно производство). Изключения се допускат само за трудоустроени лица с разрешение от органите на държавния санитарен контрол.


Чл. 4. Производството, опаковката, съхраняването и продажбата на детски играчки да стават в помещения, които отговарят на санитарно-хигиенните изисквания.


Чл. 5. (1) Всяка детска играчка да бъде опакована в подходяща опаковка.

(2) Върху опаковката на всяка играчка да бъдат означени името и точният адрес на производителя, както и номерът и датата на документа, с който е разрешено производството.

(3) Опаковането на устните хармоники да се извършва в глухо залепени пликчета от целофан или полиетилен. Опаковани по същия начин се продават и мундщуците на другите духови музикални играчки (тръби, свирки и др.), както и каучуковите или латексовите детски балончета.

(4) Забранява се изпробването на детските играчки при продажбата, свързано с нарушение целостта на опаковката им.

(5) Надуването на детските балончета при продажбата им от амбулантни търговци или продавачи от магазините е забранено.


Чл. 6. (1) На всички лица, заети в производството на детски играчки, при постъпване на работа се извършва предварителен медицински преглед, а след това периодични медицински прегледи съгласно Наредба № 3 за задължителните предварителни и периодични медицински прегледи на работниците (ДВ, бр. 16 от 1987 г.). Резултатите от прегледите се вписват в личните им здравни книжки, които се съхраняват от отговорниците на обектите.

(2) Не се допускат на работа в производството на детски играчки лица, които са болни от инфекциозни или паразитни заболявания или са бацилоносители.


Чл. 7. Работниците, заети в производството на детски играчки, се снабдяват с необходимото работно облекло, което трябва да се съхранява и поддържа (изпира, глади и почиства) в предприятието.


Чл. 8. Стандартизационните документи на всички детски играчки се съгласуват с Ведомствения съвет по стандартизация при Министерството на народното здраве и социалните грижи (МНЗСГ), което се счита за санитарно разрешение.


Чл. 9. За разрешаването на внос и продажба на детски играчки, произведени в други страни, е необходимо предварително съгласуване с МНЗСГ. За тази цел се представят документ за безвредност, издаден от здравното ведомство на съответната страна, сведения за някои от използуваните при производството материали (пластмаси, текстилни материали и багрила), както и необходимите мостри за изследване и хигиенна оценка.


Раздел III.
Изисквания за материалите и устройството на детските играчки

Чл. 10. Материалите за производството на детски играчки (наричани за краткост "материали") трябва да бъдат напълно безвредни за здравето на потребителите. Тяхната употреба се разрешава от дирекция "Здравна профилактика и държавен санитарен контрол" при МНЗСГ.


Чл. 11. (1) Основните материали, използувани при производството на детски играчки, са: хартия и картон, каучук, пластмаси и пластични материали, текстилни материали, кожа, дървесина, метали и стъкло (за елхови украшения). Възможно е комбинирането на два или повече от тези материали.

(2) Допуска се използуването на стъкло като спомагателен материал за производството на играчки за деца над 3-годишна възраст в случаите, когато то е необходимо за функционирането на играчките (оптически играчки). Краищата на използуваното стъкло трябва да бъдат закръглени и шлифовани.

(3) Допуска се използуването на тънко стъкло и стъклени влакна само при производството на украшения за елхи. Стъклените влакна трябва да бъдат закрепени здраво за играчката.


Чл. 12. Материалите, от които е направена играчката, както и нейното устройство да позволяват лесното й почистване, а при необходимост и дезинфекциране. Естествени материали (кожух, кожа), които не подлежат на изпиране, преди използуването им в производството на играчки се подлагат на влажна дезинфекция.


Чл. 13. Забранява се използуването в производството на детски играчки на лесно възпламеняващи се или самовъзпламеняващи се материали, както и на материали, при които скоростта на разпространение на пламъка е по-голяма от 500 мм/мин.


Чл. 14. (1) Не се допускат за производство на играчки и елхови украшения следните материали:

1. целулоид или други материали с възпламеняемост, посочени в чл. 13;

2. горящи газове като пълнители за играчки;

3. дунапрен (може да се използува в малки количества само за пълнеж на малогабаритни играчки и за изхвърлящите се детайли на изстрелващите играчки);

4. метали за наконечници на изхвърляни детайли от изстрелващи играчки;

5. полистиролови гранули за украшения тип "изкуствен сняг".

(2) Забранява се употребата на пълнеж и озвучаване на детски играчки и дрънкалки със зърна от растителен произход (боб, царевица, леща и др.), както и други пълнители, обемът на които при овлажняване се увеличава повече от 5 на сто.

(3) Пълнителите за дрънкалки да имат диаметър, не по-малък от 5 мм. Устройството на дрънкалките да не позволява изпадането на пълнителите.

(4) Забранява се озвучаването на играчки от картон и хартия с изключение на картонени играчки с вградена електроника.

(5) Забраняват се пълнители на играчки с твърди заострени частици (метални парченца и стружки, гвоздейчета, камъчета, парченца от стъкло и др.). Могат да се използуват фабрично изработени полистиролови гранули при условие, че играчката е сглобена здраво и е направена от еластична материя, която се огъва, но не се чупи и не се разтваря.


Чл. 15. За производството на детски играчки освен редовни материали могат да се използуват и промишлени отпадъци от картон, текстилни материали, метали, дърво и др., които се събират чисти непосредствено от производството. Преди употребата им те се подлагат на необходимото третиране - измиване, изпиране, дезинфекциране, изглаждане на неравни повърхности, шлайфане на заострени краища и др.


Чл. 16. Забранява се в производството на детски играчки да се използуват отпадъците, които се събират от населението като вторични суровини.


Чл. 17. Детските играчки и материалите за тяхното производство да не притежават токсично, алергизиращо или дразнещо действие върху кожата и лигавиците.


Чл. 18. Детските играчки не трябва да имат мирис на съставните суровини, по-голям от 1 бал за деца до 3 години и от 2 бала за деца над 3 години.


Чл. 19. За производството на пластмасови детски играчки се допускат само видове и марки пластмаси, разрешени в Народна република България за опаковки на хранителни продукти и за съдове за храна.


Чл. 20. (1) За установяване безвредността на пластмасите и каучука от играчките се приготвят извлеци в извличаща среда (дестилирана вода), при което:

1. пластмасата или каучукът не трябва да променят органолептичните свойства на извличащата среда (прозрачност, цвят, мирис и вкус);

2. в извличащата среда не трябва да се отделят компоненти, влизащи в състава на основната маса или образуващи се в резултат на химични взаимодействия (мономери, пластификатори, стабилизатори, катализатори, багрила, непределни съединения, тежки метали и др.).

(2) В извлеците от детски играчки се допускат максимални количества от следните вещества (посочени в мг/л): цинк 5,0; мед 1,0; барий 0,1; хром 0,1; никел 0,1; антимон 0,05; арсен 0,05; олово 0,03; кадмий 0,001; селен 0,001; живак 0,0005; стирол 0,1.

(3) Пластификаторите, използувани в пластмасовите играчки, да бъдат без примеси, безцветни, без неприятен мирис, да имат добра съвместимост с полимера и да са стабилно свързани с него.


Чл. 21. (1) При производството на детски играчки от текстилни материали не се разрешава използуването на скубливи платове за играчки на деца до 3 г. За деца над 3 г. се разрешават платове със скубливост до 13 мг (средноаритметична стойност от 3 скубания).

(2) Пълнежът за играчките по ал. 1 трябва да бъде изпран, да не съдържа твърди и остри частици и да бъде капсулиран, когато частиците са с размер до 3 мм.


Чл. 22. (1) Конструкцията на куклите да позволява събличането и изпирането на облеклото им.

(2) Косата на куклите да се присажда машинно. Производството на кукли с лепени перуки не се допуска.


Чл. 23. (1) За оцветяване на детски играчки се допускат само безвредни за здравето багрила, пигменти и лакове, като за употребата на всяко ново багрилно вещество се иска разрешение от МНЗСГ съгласно чл. 21, т. 2 от Закона за народното здраве.

(2) Багрилата трябва да оцветяват играчките в ярки и светлоустойчиви цветове и да отговарят на следните изисквания:

1. да не съдържат механични примеси;

2. да са устойчиви на сухо и мокро триене, на измиване с вода или сапунен разтвор, както и на слюнка и пот;

3. обагрената повърхност на играчките да няма мирис, да бъде гладка и да не е лепкава при пипане.

(3) Играчките за деца до 6 г., оцветени с маслени или туткални бои, се покриват с два-три слоя прозрачен нитроцелулозен лак или маслен лак за образуване на трайна покривка. Оцветяването с лакови бои не изисква друго покриване с лак.


Чл. 24. Пластелините да не съдържат тежки метали и повече от 0,2 на сто свободни алкали. Използуваните за оцветяването им багрилни вещества да не се извличат при употребата им.


Чл. 25. (1) В игрите от хартия и картон текстовете трябва да бъдат напечатани с контрастни цветове на светъл фон. В игрите за деца до 10 г. височината на буквите да бъде не по-малка от 2,30 мм, а за деца над 10 г. - не по-малка от 1,75 мм. Рисунките им трябва да бъдат ясни.

(2) Вътрешното покритие на маските трябва да бъде устойчиво на слюнка и пот.


Чл. 26. Нивото на шума, издаван от играчките при употребата им в жилище (измерен на разстояние 1 м от играчките), се допуска, както следва: при играчките с двигателен механизъм до 45 децибела; при играчките с мелодичен звуков ефект до 45 децибела; при играчките с други звукови ефекти до 65 децибела; при играчките с усложнен режим на работа, издаващи импулсен звук, до 75 децибела.


Чл. 27. (1) По големина и тежест играчките да бъдат съобразени с физическите възможности на възрастовата група, за която са предназначени. Масата на играчките (с изключение на едрогабаритните и механизираните) не трябва да надвишава 100 г за деца до 1 г., 400 г за деца до 7 г. и 800 г за деца до 10 г.

(2) Шнуровете за играчките-возила да нямат възли или възлови съединения. Играчките за деца до 3 г. трябва да имат шнурове, не по-тънки от 2 мм, не по-дълги от 700980 мм (в зависимост от масата на играчката) и на захващания край да имат подходяща и безопасна дръжка или примка.


Чл. 28. (1) Играчките (дървени, метални и др.) да бъдат добре шлайфани и полирани. Грапавостта на видимите им повърхнини трябва да бъде не по-голяма от 32 микрометра.

(2) Детските играчки да нямат заострени ръбове, ъгли и върхове, които могат да причиняват наранявания на децата. Всички видими ръбове и върхове на играчките да бъдат закръглени с радиус на кривината, не по-малък от 1,5 мм.

(3) При падане на играчката от височина 850С50 мм или при удар върху нея не трябва да се получават деформации или счупвания, които при последващото й използуване могат да представляват опасност от наранявания от трески, остри ръбове и др.

(4) Забранява се изработването на играчки, имитиращи хладно оръжие (шпага, нож и др.), от метал, дърво и твърди пластмаси. Изработените от други материали такива играчки трябва да имат заоблени върхове и ръбове с радиус на кривината, не по-малък от 5 мм.

(5) Не се допуска използуването на гвоздеи за сглобяване на дървени играчки. При използуване на винтове или други закрепващи детайли от метал острите им краища да бъдат скрити.

(6) Използуваните в детските играчки спирални пружини да бъдат поставени в защитни кутии, когато разстоянието между две навивки е по-голямо от 3 мм.


Чл. 29. (1) Детайлите на играчки за деца до 3 г. да имат диаметър, не по-малък от 32 мм.

(2) Детайлите на играчките да бъдат закрепени към тях по начин, който да не позволява отделянето им.

(3) Разстоянието между подвижните и неподвижните елементи, свързани шарнирно, а също и между колелата и корпуса на возилата да не бъде по-малко от 5 мм или по-голямо от 12 мм.


Чл. 30. (1) Изхвърляните детайли от изстрелващите играчки не трябва да бъдат от метал или друга твърда материя и да не са с куршумообразна форма. Те се изработват от мека материя, закръглени или с мек наконечник (смукателна глава) от каучук. Тяхната кинетична енергия не трябва да надвишава 0,5 джаула.

(2) Стрелите трябва да имат мек наконечник (смукателна глава) от каучук. Диаметърът на наконечника да бъде най-малко 3 пъти по-голям от диаметъра на стрелата, но не по-малък от 25 мм. Стрелите, използувани в жилище, да бъдат с кръгли магнитни наконечници с диаметър, не по-малък от 25 мм. Наконечникът не трябва да се отделя от стрелата под действието на сила, по-малка от 50 нютона.

(3) Към изстрелващите играчки трябва да има писмено указание, че с тях не се изстрелват други предмети (моливи, гвоздеи и др.) освен фабричните детайли.


Чл. 31. (1) Мундщуците на музикалните духови играчки (тръби, свирки и др.) да бъдат със заоблени и гладки ръбове и да са направени от материал, който може да се измива и дезинфекцира. Проверката на звука на тези играчки при тяхното производство да се извършва с пневматична инсталация.


Чл. 32. (1) Едрогабаритните надувни играчки, предназначени за игра във вода, трябва да се произвеждат от полимерно фолио с дебелина, не по-малка от 0,25 мм, да имат не по-малко от 2 изолирани въздушни камери и широчина на заваръчния шев, не по-малка от 1,5 мм. Те трябва да издържат налягане, не по-малко от 300 нютона.

(2) Надувните каучукови и полимерни играчки да имат клапан със здраво фиксирана монолитна запушалка, която да издържа налягане върху играчката със сила 50 нютона, без да се отпушва.

(3) Върху водните играчки на видно място до запушалката да бъде написано следното предупреждение: "Внимание, не оказва помощ при плуване! Да се използува само при дълбочина на водата до раменете!" Буквите да бъдат неизтриваеми от играчката, оцветени контрастно и не по-малки от 5 мм.


Чл. 33. (1) Микроелектродвигателите, използувани в играчки за деца до 7 г., да имат електрическо напрежение, не по-голямо от 12 волта, а в играчките за деца над 7 г. - не по-голямо от 18 волта.

(2) Захранващото напрежение на играчките, включени към мрежа с променлив ток, да бъде не по-голямо от 12 волта и да се подава с понижаващ трансформатор, монтиран отделно от играчката. Използуването на автотрансформатори се забранява.


Чл. 34. Играчка, съдържаща източник на топлина, да не се възпламенява при нейното използуване.


Чл. 35. (1) Оптическите играчки с корекция на зрението да дават изображение на предметите във фокус с височина, не по-малка от 2,75 мм, и да имат устойчива фокусировка на оптическата система без произволни изменения.

(2) Оптически играчки без корекция на зрението да имат минимално разстояние 250 мм от окото до наблюдавания предмет.

(3) Окулярите на филмоскопите да бъдат най-малко с шесткратно увеличение.

(4) Биноклите без корекция на зрението да бъдат с плоски паралелни стъкла.

(5) Стереоскопите с подвижна оптическа система да имат изменящо се устройство с междуцентрово разстояние от 50 до 64 мм.

(6) Конструкцията на калейдоскопите да изключва достъпа на децата до пълнителите им. Светоразсейващите стъкла на калейдоскопите да имат коефициент на светопропускане 0,5.


Допълнителни разпоредби

§ 1. Всички детски играчки, които не отговарят на изискванията на тази наредба, се считат за вредни за здравето и по преценка на органите на държавния санитарен контрол се унищожават или се преработват, ако това е възможно.


§ 2. Нарушителите на тази наредба се наказват съгласно чл. 101 от Закона за народното здраве.


§ 3. Контролът по изпълнението на наредбата се възлага на органите на държавния санитарен контрол.


Заключителни разпоредби

§ 4. Тази наредба се издава на основание § 2 от заключителните разпоредби във връзка с чл. 20 от Закона за народното здраве. Отменят се Санитарни правила № 013 за детските играчки (ДВ, бр. 38 от 1972 г.).


Заключителни разпоредби
КЪМ ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 273 ОТ 19 НОЕМВРИ 2003 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБАТА ЗА СЪЩЕСТВЕНИТЕ ИЗИСКВАНИЯ И ОЦЕНЯВАНЕ НА СЪОТВЕТСТВИЕТО НА ИГРАЧКИТЕ

(ОБН. - ДВ, БР. 104 ОТ 2003 Г.)


§ 25. В едномесечен срок от влизането в сила на постановлението министърът на здравеопазването да отмени Наредба № 3 от 1988 г. за хигиенните изисквания при производството и продажбата на детски играчки (ДВ, бр. 25 от 1988 г.).


Промени настройката на бисквитките