ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 253 ОТ 7 НОЕМВРИ 2003 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ГОРИТЕ, ПРИЕТ С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 80 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 1998 Г. (ОБН., ДВ, БР. 41 ОТ 1998 Г.; ИЗМ. И ДОП., БР. 74 ОТ 2002 Г.; ПОПР., БР. 79
ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 253 ОТ 7 НОЕМВРИ 2003 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ГОРИТЕ, ПРИЕТ С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 80 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 1998 Г. (ОБН., ДВ, БР. 41 ОТ 1998 Г.; ИЗМ. И ДОП., БР. 74 ОТ 2002 Г.; ПОПР., БР. 79 ОТ 2002 Г.; ИЗМ., БР. 31 И 48 ОТ 2003 Г.)
Обн. ДВ. бр.101 от 18 Ноември 2003г.
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:
§ 1. В чл. 2 ал. 1 се отменя.
§ 2. Член 3 се отменя.
§ 3. В чл. 4 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 1 се отменя.
2. В ал. 2:
а) в т. 1 думите "отделните извори" се заменят с "водните обекти", а думите "Наредба № 2 за санитарно-охранителните зони около водоизточниците и съоръженията за питейно-битово водоснабдяване от 1989 г. (ДВ, бр. 68 от 1989 г.)" се заменят с "Наредба № 3 от 2000 г. за условията и реда за проучване, проектиране, утвърждаване и експлоатация на санитарно-охранителните зони около водоизточниците и съоръженията за питейно-битово водоснабдяване и около водоизточниците на минерални води, използвани за лечебни, профилактични, питейни и хигиенни нужди (ДВ, бр. 88 от 2000 г.)";
б) в т. 2 след думата "островите" се добавя "по река Дунав";
в) в т. 4 накрая се добавя "и пещери";
г) в т. 5 накрая се поставя точка и запетая и се добавя "научноизследователски и учебно-опитни гори; гори, попадащи в териториалния обхват на единични и групови паметници на културата и техните охранителни зони".
§ 4. В чл. 5 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 думите "министъра на земеделието, горите и аграрната реформа по предложение" се заменят с "началника".
2. В ал. 3 след думата "прекатегоризиране" се добавя "на защитни и рекреационни гори и земи от горския фонд".
3. Алинея 7 се изменя така:
"(7) Заявленията, подадени от заинтересувани министерства и ведомства, се разглеждат от комисия, назначена със заповед на началника на Националното управление по горите, а заявленията, подадени от общини, физически и юридически лица - от комисия, назначена от оправомощено от началника на Националното управление по горите длъжностно лице. Комисията е в състав: председател - представител на регионалното управление на горите, и членове - собствениците или упълномощени от тях лица, представители на държавните лесничейства, на районните инспекции на околната среда и водите и на общинските администрации, на чиято територия се намират горите."
4. Алинея 9 се изменя така:
"(9) В 7-дневен срок от получаване на документите по ал. 8 началникът на Националното управление по горите изпраща предложението за категоризиране или прекатегоризиране за съгласуване от заинтересуваните министерства и ведомства."
5. Създават се ал. 10, 11, 12 и 13:
"(10) Министерствата и ведомствата по ал. 9 в 14-дневен срок дават становище по предложението за категоризиране или прекатегоризиране. Непроизнасянето в срок се счита за мълчаливо съгласие с предложението.
(11) В 14-дневен срок от изтичането на срока по ал. 10 началникът на Националното управление по горите се произнася по заявлението за категоризиране или прекатегоризиране, както следва:
1. утвърждава протокола за категоризиране и прекатегоризиране на горите и земите от горския фонд, когато заинтересуваните министерства и ведомства са съгласували предложението;
2. издава мотивиран отказ, когато някое от заинтересуваните министерства и ведомства е отказало да съгласува предложението.
(12) Копие от акта на началника на Националното управление по горите се връчва на заявителя срещу подпис или се изпраща по пощата с препоръчано писмо с обратна разписка. Отказът подлежи на обжалване по реда на Закона за административното производство.
(13) При изработване на лесоустройствени проекти за държавните лесничейства и държавните дивечовъдни станции се изготвят обобщени протоколи за всички защитни и рекреационни гори и земи и гори и земи в защитени територии, които са утвърдени по реда на ал. 3 - 11."
§ 5. В глава първа раздел II се отменя.
§ 6. В глава първа, раздел III се създават чл. 12а и 12б:
"Чл. 12а. След изтичането на срока по чл. 10, ал. 3 от Закона за горите министърът на земеделието и горите издава заповед за придобиване на горите и земите от горския фонд от държавата по цени, определени с наредба на Министерския съвет. Заповедта се връчва на лицата по реда на Гражданския процесуален кодекс.
Чл. 12б. Собствениците на гори и земи от горския фонд са длъжни да ги стопанисват по начин, който не променя тяхното предназначение, и да изпълняват изискванията на устройствените проекти, планове и програми, като не влошават състоянието им."
§ 7. В чл. 13 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинеи 1, 2 и 3 се изменят така:
"(1) В горския фонд могат да се включват:
1. земеделски земи, негодни за земеделско ползване;
2. слабопродуктивни земеделски земи;
3. земи, които са рекултивирани за горскостопанско ползване;
4. земи от корекции на водни течения.
(2) Включването в горския фонд на негодни за земеделско ползване или слабопродуктивни земи се извършва по искане на техните собственици след промяна на предназначението им при условията и по реда на Закона за опазване на земеделските земи.
(3) Включването в горския фонд на земи, които са рекултивирани за горскостопанско ползване, се извършва служебно въз основа на протокол за приета техническа рекултивация, изготвен при условията и по реда на Наредба № 26 от 1996 г. за рекултивация на нарушени терени, подобряване на слабопродуктивни земи, отнемане и оползотворяване на хумусния пласт (обн., ДВ, бр. 89 от 1996 г.; изм. и доп., бр. 30 от 2002 г.)."
2. Създават се ал. 4 - 10:
"(4) Въз основа на решението на Комисията за земеделските земи или на протокола за техническа рекултивация министърът на земеделието и горите издава заповед за включване на земите по ал. 2 и 3 в горския фонд.
(5) Комисията по ал. 4 служебно изпраща копие от решението за промяна на предназначението в Националното управление по горите.
(6) За включване в горския фонд на обектите по ал. 1, залесени или самозалесили се след 1 март 2003 г., собствениците подават заявление до държавното лесничейство по местонахождението на имота. Към заявлението се прилага документ за правото на собственост на имота.
(7) В 14-дневен срок от подаване на заявлението по ал. 6 държавното лесничейство служебно го изпраща в Националното управление по горите, придружено със:
1. писмено становище;
2. скица на имота от лесоустройствената карта;
3. таксационна характеристика на насаждението;
4. скица или скица-проект на новообразуващия се имот, издадена по реда на Наредбата за поддържане и осъвременяване на картата на възстановената собственост, с обозначени координатни точки.
(8) В едномесечен срок от получаване на документите по ал. 7 в Националното управление по горите заявлението се разглежда от комисия, назначена със заповед на началника на Националното управление по горите, която се произнася с мотивирано решение.
(9) В 7-дневен срок от постановяване на решението по ал. 8 началникът на Националното управление по горите прави предложение до министъра на земеделието и горите за издаване на заповед за включване в горския фонд или за постановяване на мотивиран отказ.
(10) В едномесечен срок от получаване на предложението по ал. 9 министърът на земеделието и горите издава заповед за включването на земеделските територии в горския фонд или се произнася с мотивиран отказ по заявлението."
§ 8. Членове 14, 15 и 16 се отменят.
§ 9. Член 17 се изменя така:
"Чл. 17. (1) Документите, които се прилагат към искането за предварително съгласуване на изключване на гори и на земи от горския фонд по чл. 14б, ал. 3, се изготвят:
1. при условията и по реда на чл. 125 от Закона за устройство на територията - за задание за изработване на подробен устройствен план;
2. по реда на Наредба № 33 от 1996 г. за поддържане и осъвременяване на картата на възстановената собственост (ДВ, бр. 3 от 1996 г.; изм. и доп., бр. 9 от 2001 г.) - за скицата на трасето или площадката с обозначени координати.
(2) Скицата на трасето или площадката с обозначени координати, която се прилага към заявлението по чл. 14в, ал. 2, т. 3 и чл. 16а, ал. 2, т. 2 от Закона за горите и § 123, ал. 2, т. 6 от Закона за изменение и допълнение на Закона за горите (ДВ, бр. 16 от 2003 г.), се издава от общинската служба по земеделие и гори по местонахождението на имота и представлява скица-проект на новообразуващия се имот, издадена по реда на Наредба № 33 от 1996 г. за поддържане и осъвременяване на картата на възстановената собственост с обозначени координатни точки.
(3) Скицата-проект на новообразуващия се имот се придружава с партида от регистъра на земеделските земи и на гори и земи от горския фонд към картата на възстановената собственост, съдържаща части от "А" до "Е", издадена от общинската служба по земеделие и гори. В забележка към част "А" се посочва целта, за която се издава документът.
(4) Скицата-проект по ал. 1 и 2 се съгласува служебно от общинската служба по земеделие и гори със съответното държавно лесничейство по местонахождението на имота. Директорът на държавното лесничейство дава становище по скицата-проект в 7-дневен срок. Непроизнасянето в срок се счита за мълчаливо съгласие.
(5) Националното управление по горите изпраща на службата по кадастъра по местонахождението на имота препис от актовете за изключените от горския фонд гори и земи в 7-дневен срок от заплащането на таксата по чл. 19, ал. 1 и 3 от Закона за горите. Когато с решението за промяна на предназначението на част от поземления имот се образуват нови имоти съгласно чл. 24, ал. 3 от Закона за кадастъра и имотния регистър, службата по кадастъра дава идентификатори на новообразуваните поземлени имоти."
§ 10. Член 18 се изменя така:
"Чл. 18. (1) За закупуване от държавата на гори и земи от горския фонд - собственост на физически лица и/или на юридически лица, и/или на общини по чл. 15а от Закона за горите, заинтересуваното лице в срок до 30 април подава писмено заявление до началника на Националното управление по горите.
(2) Към заявлението по ал. 1 се прилагат:
1. документ за собственост на имота;
2. заверена скица от лесоустройствената карта с обозначени гори и земи от горския фонд, които се предлагат на държавата за закупуване, издадена от държавното лесничейство по местонахождението на имота;
3. доклад от оценителя и удостоверение за оценка на горите и земите от горския фонд, които се предлагат на държавата за закупуване.
(3) В срок до 1 юли заявленията по ал. 1 се разглеждат от комисията по чл. 14в, ал. 3 от Закона за горите, която дава становище по тях за закупуване или за постановяване на отказ за закупуване. Актът на комисията се утвърждава от началника на Националното управление по горите.
(4) Въз основа на становището на комисията по ал. 3 началникът на Националното управление по горите прави предложение до министъра на земеделието и горите за издаване на заповед за закупуване на гори и земи от горския фонд или за постановяване на отказ за закупуване.
(5) В едномесечен срок от постъпване на предложението по ал. 4 министърът на земеделието и горите издава заповед за закупуване на гори и земи от горския фонд или се произнася с отказ по заявлението.
(6) В 14-дневен срок от влизането в сила на заповедта по ал. 5 началникът на Националното управление по горите сключва договор за закупуване. Директорът на съответното държавно лесничейство подава молба за вписване на договора в имотния регистър по местонахождението на имота.
(7) Министърът на земеделието и горите представлява държавата като страна по договора по ал. 6."
§ 11. Член 19 се изменя така:
"Чл. 19. (1) Държавните лесничейства ежегодно до 31 декември изготвят списък на недървопроизводителните земи в горския фонд - частна държавна собственост, за отдаване под наем с търг или конкурс през следващата календарна година. Списъкът се утвърждава от началника на съответното регионално управление на горите и се обявява в 7-дневен срок от датата на изготвянето му в сградата на държавното лесничейство и в сградата на общинската администрация, намиращи се в района на дейност на съответното държавно лесничейство.
(2) В едномесечен срок от обявяването на списъка по ал. 1 заинтересуваните лица подават заявление до директора на държавното лесничейство за ползване на недървопроизводителни земи.
(3) Въз основа на заявлението по ал. 2 директорът на държавното лесничейство прави предложение до началника на Националното управление по горите за провеждане на процедура за отдаване под наем. Към предложението се прилагат доклад и удостоверение за оценка съгласно наредбата по чл. 19, ал. 1 от Закона за горите и копие-извлечение от лесоустройствената карта.
(4) Първоначалната годишна цена на наема, от която започва наддаването при търга, съответно оферирането при конкурса, се определя като стойност, равна на 1/30 от цената на правото на ползване, определена съгласно наредбата по чл. 19, ал. 1 от Закона за горите.
(5) В двумесечен срок от постъпване на документите по ал. 3 началникът на Националното управление по горите прави предложение до министъра на земеделието и горите за издаване на заповед за провеждане на търг или конкурс.
(6) В едномесечен срок от постъпване на предложението по ал. 5 министърът на земеделието и горите издава заповед за откриване на процедурата. В заповедта се определят мястото, датата и часът на провеждането на търга или конкурса, както и мястото, датата и часът на подаване на заявленията за участие.
(7) Когато освен наддаване на наемната цена предложенията на кандидатите се оценяват и по степента на достигане на други критерии, свързани с ползването и подобряването на качествата на съответните площи, се провежда конкурс. Със заповедта за провеждане на конкурс се определят и:
1. изискванията към участниците и/или към съдържанието на предложенията за участие в конкурса;
2. методиката за оценяване на предложенията в конкурса.
(8) Заповедта по ал. 6 се публикува в един централен ежедневник не по-късно от 14 дни преди изтичането на срока за подаване на заявленията за участие.
(9) Заявлението за участие в търга или конкурса се подава в непрозрачен плик, върху който се изписват името или фирмата на кандидата и адрес за кореспонденция.
(10) Кандидатите предлагат наемна цена в левове. В случаите на провеждане на конкурс към предложената наемна цена се прилагат предложения и по изискванията, определени със заповедта по ал. 6.
(11) Документите на участниците в търга или конкурса се разглеждат от комисия, назначена със заповед на началника на Националното управление по горите след изтичането на срока за подаване на документи за участие в съответната процедура.
(12) Комисията се състои най-малко от 5-има членове. Определят се и двама резервни членове. Председател на комисията е служител на Националното управление по горите, на регионалното управление на горите или на държавното лесничейство.
(13) Член на комисията не може да бъде лице, което:
1. има материален интерес от отдаването под наем на земите;
2. е "свързано лице" по смисъла на Търговския закон с някой от кандидатите в процедурата или с членове на техните управителни и/или контролни органи.
(14) Членовете на комисията са длъжни да пазят в тайна обстоятелствата, които са узнали във връзка със своята работа в комисията. За тези обстоятелства и за обстоятелствата по ал. 13 те представят декларация при назначаването им.
(15) Комисията взема решения с обикновено мнозинство.
(16) На заседанието на комисията се води протокол. Ако някой от членовете на комисията има особено мнение, то се отбелязва в протокола и към него се прилагат писмени мотиви. В 3-дневен срок от приключването на работата си комисията представя на началника на Националното управление по горите протокола и цялата документация, събрана в хода на провеждането на съответната процедура.
(17) В 7-дневен срок от представянето на документацията по ал. 16 въз основа на резултатите от търга или конкурса и предложение на началника на Националното управление по горите министърът на земеделието и горите издава заповед, с която определя класирането на кандидатите. Копие от заповедта се връчва на участниците срещу подпис или им се изпраща по пощата с препоръчано писмо с обратна разписка. Заповедта за класиране подлежи на обжалване по реда на Закона за административното производство.
(18) В 14-дневен срок от влизането в сила на заповедта за класиране началникът на Националното управление по горите сключва договор с кандидата, класиран на първо място.
(19) В случай че кандидатът, класиран на първо място, откаже да сключи договор, началникът на Националното управление по горите предлага последователно на класираните на следващите места да сключат договор за наем.
(20) В случаите по чл. 15д, ал. 2 от Закона за горите отдаването под наем се извършва за срок от една до три години."
§ 12. Създава се чл. 19а:
"Чл. 19а. (1) Учредяването на ограничено вещно право на плодоползване върху насаждения за плодопроизводство в държавния горския фонд, стопанисвани и управлявани от Националното управление по горите, неговите структури и специализирани териториални звена, се извършва със заповед на министъра на земеделието и горите по предложение на началника на Националното управление по горите по реда на Закона за държавната собственост и правилника за прилагането му.
(2) Въз основа на заповедта по ал. 1 началникът на Националното управление по горите сключва договор за учредяване на ограничено вещно право на плодоползване."
§ 13. Членове 20 и 21 се изменят така:
"Чл. 20. В случаите по чл. 14а, ал. 2 от Закона за горите за изключване на гори и земи от горския фонд - собственост на физически лица и/или на юридически лица, с изключение на общините, заинтересуваното лице, по чието искане е извършено отчуждаването, след приключване на отчуждителното производство по Закона за държавната собственост или по Закона за общинската собственост подава заявление за изключване на земи и гори от горския фонд при промяна на предназначението им.
Чл. 21. (1) За отдаване под наем без търг или конкурс на недървопроизводителни земи - частна държавна собственост, за здравни, образователни и хуманитарни дейности се подава заявление до министъра на земеделието и горите чрез държавното лесничейство, в чийто териториален обхват на дейност се намират съответните недървопроизводителни земи.
(2) Към заявлението по ал. 1 съответното държавно лесничейство служебно прилага доклад и удостоверение за оценка на земите съгласно наредбата по чл. 19, ал. 1 от Закона за горите и копие-извлечение от лесоустройствената карта.
(3) В 14-дневен срок от подаване на заявлението държавното лесничейство комплектува преписката с документите по ал. 2 и я изпраща в Националното управление по горите.
(4) В едномесечен срок от постъпване на преписката в Националното управление по горите комисията по чл. 14в, ал. 3 от Закона за горите дава становище по заявлението.
(5) Въз основа на становището по ал. 4 началникът на Националното управление по горите прави предложение до министъра на земеделието и горите за издаване на заповед за отдаване под наем без провеждане на търг или конкурс или за постановяване на мотивиран отказ.
(6) В едномесечен срок от получаване на предложението по ал. 5 министърът на земеделието и горите издава заповед за отдаване под наем без провеждане на търг или конкурс или се произнася с мотивиран отказ по заявлението.
(7) Със заповедта за отдаване под наем на недървопроизводителните площи се определя и годишната наемна цена, която е в размер 1/30 от правото на ползване, определено с оценката по ал. 2.
(8) В 14-дневен срок от влизането в сила на заповедта по ал. 6 началникът на Националното управление по горите сключва договор за наем.
(9) В случаите по чл. 15д, ал. 3 от Закона за горите отдаването под наем се извършва за срок от една до три години."
§ 14. Член 22 се отменя.
§ 15. В чл. 23 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 думите "ал. 2 и 3" се заменят с "ал. 2, 3 и 4", а накрая се поставя запетая и се добавя "към което се прилагат документите по чл. 16а, ал. 2 от Закона за горите".
2. Алинеи 2 и 3 се изменят така:
"(2) В 14-дневен срок от постъпване на документите по ал. 1 началникът на Националното управление по горите прави предложение до министъра на земеделието и горите за удовлетворяване на заявлението и изготвя проект на съответния акт за учредяване на право на ползване или сервитут.
(3) В 14-дневен срок от получаване на предложението по ал. 2 министърът на земеделието и горите издава заповед за учредяване на право на ползване или сервитут или внася за обсъждане в Министерския съвет проект на решение за учредяване на право на ползване или сервитут, или се произнася с мотивиран отказ по заявлението."
§ 16. Член 26 се изменя така:
"Чл. 26. Управлението на държавния горски фонд, охраната на всички гори и земи от горския фонд и контролът на дейностите, извършвани в тях, както и контролът при транспортирането и преработването на дървесината и страничните ползвания се осъществяват от Националното управление по горите, от неговите структури и специализирани териториални звена и от държавните дивечовъдни станции."
§ 17. Създават се чл. 26а и 26б:
"Чл. 26а. (1) Функциите и задачите на специализираните териториални звена за изпитване и определяне на посевните и посадъчните качества на горските репродуктивни материали се определят със заповед на началника на Националното управление по горите.
(2) Специализираните териториални звена по ал. 1 издават международни семеконтролни свидетелства за семената за лесовъдски цели, предназначени за експорт.
Чл. 26б. (1) Националният съвет по горите провежда най-малко две редовни заседания годишно.
(2) При необходимост председателят на Националния съвет по горите свиква извънредни заседания по своя инициатива, по писмено искане на най-малко 1/3 от членовете или по решение, взето на последното заседание на съвета.
(3) Заседанията на Националния съвет по горите се свикват от неговия председател и се считат за редовни, ако присъстват не по-малко от половината от членовете му. При липса на кворум председателят отлага заседанието за друга дата, но не по-късно от 14 дни, и заседанието се счита за редовно независимо от броя на присъстващите членове.
(4) Всяко редовно заседание на Националния съвет по горите протича при предварително обявен дневен ред, който заедно с материалите за заседанието се изпраща на членовете му най-малко 7 дни преди датата на заседанието.
(5) На заседанието могат да се включват и въпроси, невключени в предварително обявения дневен ред, само ако присъстват всички членове на Националния съвет по горите и те са съгласни.
(6) Заседанието се води от председателя, а при отсъствието му - от заместник-председателя.
(7) Решенията на съвета се вземат с обикновено мнозинство от присъстващите негови членове с явно гласуване.
(8) За решенията на съвета се съставя протокол, който се утвърждава от министъра на земеделието и горите.
(9) При подписване на протокола с особено мнение членът на съвета в срок два работни дни от провеждане на заседанието представя на председателя на съвета писмени мотиви към особеното мнение, които са неразделна част от протокола."
§ 18. Член 27 се отменя.
§ 19. В чл. 28 се правят следните изменение и допълнения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Началникът на Националното управление по горите определя териториалния обхват на дейност на структурите и специализираните териториални звена на Националното управление по горите, както и техните седалища."
2. Създават се нови ал. 2, 3 и 4:
"(2) Териториалният обхват на дейност по ал. 1 обхваща горите и земите от горския фонд, прилежащите ловностопански райони и водните обекти, ползвани за любителски риболов, а по отношение на контрола по спазването на този закон и на актовете по неговото прилагане - и съответните урбанизирани територии.
(3) В горите и земите от горския фонд, включени в района на дейност на държавните лесничейства и на държавните дивечовъдни станции, се обособяват горскостопански и охранителни участъци.
(4) В ловностопанските райони, извън горите и земите от горския фонд, включени в района на дейност на държавните лесничейства и държавните дивечовъдни станции, се обособяват охранявани участъци."
3. Досегашната ал. 3 става ал. 6 и се изменя така:
"(6) Началникът на Националното управление по горите със заповед определя организацията и дейността на горската и ловната стража, охраната и контрола в горския фонд."
4. Досегашната ал. 4 става ал. 5.
§ 20. Членове 29 и 30 се отменят.
§ 21. В чл. 32 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинеи 1 и 2 се изменят така:
"(1) Собствениците на гори и земи от горския фонд могат да направят предложение до директора на държавното лесничейство за предоставяне на имотите им за управление от съответната структура на Националното управление по горите.
(2) В едномесечен срок от внасянето на предложението директорът на държавното лесничейство се произнася по искането, като при положително становище предлага на собствениците проект на договор за управление."
2. Създава се ал. 3:
"(3) В случаите на предоставяне за управление на гори и земи от горския фонд от собствениците им на лицата, регистрирани по реда на чл. 39, ал. 2 или чл. 57а от Закона за горите, собствениците уведомяват за това съответното държавно лесничейство по местонахождението на имота."
§ 22. Член 33 се изменя така:
"Чл. 33. (1) В 14-дневен срок от изтичането на срока по чл. 25, ал. 6 от Закона за горите съответният орган по чл. 25, ал. 3 или 5 от Закона за горите се произнася по искането за утвърждаване на лесоустройствения проект, план или програма, както следва:
1. утвърждава лесоустройствения проект, план или програма, когато заинтересуваните министерства и ведомства са съгласували предложението;
2. издава мотивиран отказ, когато някое от заинтересуваните министерства и ведомства е отказало да съгласува искането.
(2) Екземпляр от утвърдените лесоустройствени проекти, планове и/или програми се предоставя на регионалните управления на горите, както и на държавните лесничейства за осъществяване на функциите им по чл. 23 и 24 от Закона за горите.
(3) Лесоустройствените проекти, планове и програми се изработват от физически или юридически лица, регистрирани за осъществяване на дейността по чл. 39, ал. 1, т. 3 от Закона за горите. Лесоустройствени програми могат да бъдат изработвани и от държавните лесничейства и държавните дивечовъдни станции.
(4) Контролът по инвентаризацията и лесоустройството на горите и земите от горския фонд се осъществява от Националното управление по горите и от неговите структури или от специализираните териториални звена."
§ 23. В чл. 34 ал. 4 се изменя така:
"(4) Средствата за обозначаване границите на имотите на терена са за сметка на техните собственици."
§ 24. В чл. 35 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Директорът на държавното лесничейство уведомява собствениците на земи и гори от горския фонд с площ, по-малка от 500 дка, за възможността да се обединят с цел групиране на горите им в масиви за общо лесоустройство 3 месеца преди лесоустрояването на горите в района на съответния им териториален обхват на дейност."
2. В ал. 2, 3, 4 и 5 думата "устройство" се заменя с "лесоустройство".
3. Създава се ал. 6:
"(6) Собствениците на гори и земи от горския фонд с площ, по-малка от 500 дка, обединили се за съвместно управление на техните гори съгласно чл. 25, ал. 7 от Закона за горите, подават заявление до началника на Националното управление по горите за изработване на лесоустройствен проект в годината на устройство на горите и земите на съответното държавно лесничейство в съответния им териториален обхват на дейност."
§ 25. В чл. 36 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 2 след думата "лесничейства" се поставя запетая и се добавя "държавни дивечовъдни станции".
2. Алинея 3 се изменя така:
"(3) За изготвяне на отчета по ал. 1 Националното управление по горите може да организира национална инвентаризация съгласно условията на наредбата по чл. 25, ал. 2 от Закона за горите."
§ 26. В чл. 38 ал. 1 се отменя.
§ 27. Член 39 се отменя.
§ 28. В чл. 41 ал. 1 и 2 се отменят.
§ 29. Член 42 се отменя.
§ 30. Член 43 се изменя така:
"Чл. 43. (1) Охраната на горите и земите от горския фонд, дивеча и рибните ресурси във водните обекти, ползвани за любителски риболов, се осъществява от горски и ловни стражари.
(2) За горски стражари на контролни горски пунктове и за горски и ловни стражари на охранявани участъци се назначават лица с висше лесовъдско образование или със средно лесовъдско образование по специалностите "горско и ловно стопанство", "горско стопанство и дърводобив", "помощник-лесовъд", "горско стопанство", "горско и ловно стопанство и дърводобив" с минимум втора квалификационна степен или по други приравнени към тях от Министерството на образованието и науката специалности.
(3) За подвижна горска и ловна стража могат да се назначават лица, отговарящи на изискванията по ал. 2 и притежаващи свидетелство за управление на моторно превозно средство."
§ 31. Член 44 се изменя така:
"Чл. 44. (1) Лицата по чл. 43 са длъжни в срок 6 месеца от назначаването им да предприемат необходимите действия за получаване на разрешение за носене, съхраняване и употреба на огнестрелно оръжие.
(2) Разходите, свързани с издаването на разрешителното за носене, съхраняване и употреба на огнестрелно оръжие на служителите по горите, както и неговата презаверка са за сметка на работодателя.
(3) При отказ за издаване или подновяване на разрешителното по ал. 1 работодателят на основание чл. 328, ал. 1, т. 12 от Кодекса на труда прекратява трудовия договор на съответния горски или ловен стражар, като лицето възстановява направените от работодателя разходи по ал. 2."
§ 32. Създава се чл. 44а:
"Чл. 44а. С цел предотвратяване или пресичане на нарушенията служителите по горите имат право да осъществяват правомощията си и извън установеното работно време и извън териториалния обхват на дейност на съответното държавно лесничейство."
§ 33. В чл. 45 се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст става ал. 1 и се изменя така:
"(1) Служителите по горите имат право да носят късо нарезно огнестрелно оръжие и помощни средства при изпълнение на служебните си задължения."
2. Създават се ал. 2 и 3:
"(2) Горските и ловните стражари при изпълнение на служебните си задължения задължително носят късо нарезно огнестрелно оръжие и имат право да носят гладкоцевно оръжие и помощни средства.
(3) Служителите по горите при изпълнение на служебните си задължения се легитимират със служебни карти, издадени по образец, утвърден със заповед на началника на Националното управление по горите."
§ 34. Членове 47 - 54 се отменят.
§ 35. Член 55 се изменя така:
"Чл. 55. (1) Горските разсадници се вписват в публичния регистър по чл. 41а, ал. 2 от Закона за горите, който се води и съхранява от длъжностно лице, определено със заповед на директора на държавното лесничейство. Актът по вписването в регистъра се удостоверява с подпис на длъжностното лице и отбелязване на датата. За извършеното вписване на заявителя се издава удостоверение за регистрация. Регистърът се води по образец.
(2) Писмено заявление за регистрация на горски разсадник по смисъла на чл. 41а, ал. 2 от Закона за горите се подава от собственика на разсадника, който е регистрирано лице за упражняване на частна лесовъдска практика по чл. 39, ал. 1, т. 2 от Закона за горите или е търговец, вписан в публичния регистър по чл. 57а от Закона за горите, или има сключен договор най-малко с едно такова лице. Заявлението се подава до директора на съответното държавно лесничейство, на чиято територия се намира разсадникът. Заявлението съдържа следните данни:
1. населено място, в чието землище се намира разсадникът;
2. обща площ на разсадника, като отделно се посочва производствената площ;
3. наименование на заявителя, седалище и адрес на управление, а за едноличните търговци и за физическите лица - постоянен адрес;
4. код на регистрация БУЛСТАТ, данъчна регистрация и регистрация по Закона за данък върху добавената стойност (ако лицето е регистрирано), а за едноличен търговец и физическо лице - и единен граждански номер.
(3) Към заявлението по ал. 2 се прилагат документ за собственост и скица на разсадника с номера на имотите от действащия подробен устройствен план на разсадника (план за застрояване).
(4) В 14-дневен срок от подаване на заявлението, комплектувано с документите по ал. 3, държавното лесничейство вписва горския разсадник в регистъра.
(5) Държавното лесничейство не може да отказва вписване на разсадник в регистъра освен в случаите, когато не са спазени изискванията по ал. 2 и 3. Когато представените документи по ал. 2 и 3 са непълни или неточни, държавното лесничейство уведомява заявителя. Ако в 7-дневен срок заявителят не отстрани пропуските, заявлението се оставя без разглеждане. След отстраняване на пропуските може да бъде подадено ново заявление, което се разглежда по общия ред.
(6) Държавните горски разсадници се регистрират служебно.
(7) В регистрираните горски разсадници задължително се води контролна книга по образец, утвърден с наредбата по чл. 41а, ал. 4 от Закона за горите. Неразделна част от контролната книга са сертификатите за произхода на изходните репродуктивни материали.
(8) Книгата по ал. 7 се води и съхранява от регистрирания лесовъд за упражняване на частна лесовъдска практика, а за държавните разсадници - от длъжностно лице, определено със заповед на директора на съответното държавно лесничейство.
(9) При поискване от длъжностно лице - представител на контролен орган, предоставянето на книгата не може да бъде отказано, а контролният орган е задължен да впише в нея датата на проверка и установените резултати от нея.
(10) Отписване от регистъра на горски разсадник - собственост на физическо лице и/или на юридическо лице, се извършва след подаване на писмено заявление от собственика или служебно в следните случаи:
1. при повече от две влезли в сила наказателни постановления за извършени нарушения по Закона за горите и нормативните актове, свързани с дейността на разсадника и с търговията с горски репродуктивни материали;
2. при отказ на собственика да допусне за проверка контролен орган или да предостави необходимата информация, свързана с производствената дейност и търговията на разсадника, установен с констативен протокол;
3. при установено от контролен орган наличие на болести и/или вредители и опасност от разпространението им;
4. при неизпълнение на предписания на контролен орган;
5. при отписване на регистрираното лице по чл. 39, ал. 1, т. 2 и чл. 57а от Закона за горите.
(11) Директорът на държавното лесничейство издава мотивирана заповед за отписване на разсадника от регистъра."
§ 36. Членове 56 и 57 се отменят.
§ 37. В чл. 58 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинеи 1 и 2 се изменят така:
"(1) Безвъзмездното предоставяне на репродуктивни материали и технологични планове за залесяване по смисъла на чл. 42, ал. 3 от Закона за горите се разрешава от Националното управление по горите и се извършва от държавното лесничейство, като разходите са елемент от бюджета на Националното управление по горите.
(2) Държавното лесничейство съгласува с регионалното управление на горите всяко искане за безвъзмездно предоставяне на репродуктивен материал."
2. Създават се ал. 3 - 18:
"(3) Не се предоставят безвъзмездно репродуктивни материали на лица, които се подпомагат по национални и международни програми и необходимите горски репродуктивни материали са предвидени в одобрените им проекти.
(4) За безвъзмездното предоставяне на репродуктивни материали се подава писмено заявление в държавното лесничейство в срока по чл. 42, ал. 4 от Закона за горите. В заявлението се посочват:
1. името и адресът на заявителя;
2. целта и законовото основание, въз основа на които се предоставят репродуктивните материали;
3. видът на репродуктивните материали;
4. необходимите количества по дървесни видове;
5. размерът и местонахождението на площта, предвидена за залесяване;
6. собствеността на земята за залесяване.
(5) Към заявлението по ал. 4 се прилага декларация относно обстоятелствата по ал. 3.
(6) За залесяване се предоставят предимно семенни фиданки, а по изключение - и школувани. Общият брой на заявените школувани фиданки по дървесни видове за един заявител (ползвател) през годината не може да надвишава 50.
(7) За развитие на пчеларството се предоставят само фиданки от медоносни видове - липа, бяла акация, конски кестен и аморфа, а за бубарството - от черница.
(8) В случай че държавното лесничейство не е в състояние напълно или частично да изпълни заявката по видове и количества, заявлението с информация за изпълнената част от нея се изпраща служебно в регионалното управление на горите. В този случай началникът на регионалното управление на горите разпорежда заявката да бъде изпълнена от най-близкото държавно лесничейство, разполагащо с такива материали.
(9) При невъзможност да бъдат осигурени исканите репродуктивни материали директорът на държавното лесничейство в 10-дневен срок от получаване на заявлението прави мотивиран писмен отказ.
(10) Предоставянето на репродуктивни материали за опитни и научни цели се разрешава от началника на Националното управление по горите след подадено заявление по ал. 4.
(11) Когато се предвижда залесяване върху площ, по-голяма от 10 дка, заявленията се подават в следните срокове:
1. една и половина вегетационни години преди залесяване със широколистните видове;
2. две и половина вегетационни години преди залесяване с иглолистните видове.
(12) В рамките на една календарна година един заявител не може да подава повече от едно заявление и да ползва повече от 3000 броя фиданки по реда на чл. 42, ал. 4 от Закона за горите.
(13) Фиданки за залесяване с доброволен труд се предоставят само за залесяване в горския фонд.
(14) Безвъзмездно предоставени репродуктивни материали могат да се използват само за целите, за които са разрешени.
(15) Фиданки за залесяване, произведени в държавните горски разсадници, се предоставят безвъзмездно от началника на Националното управление по горите в следните случаи:
1. фиданки, които подлежат на бракуване - технологичен отпад вследствие на сортиране, прерасли;
2. излишни фиданки в общия баланс на Националното управление по горите, чието оставане за доотглеждане ще влоши тяхното качество и ще бъде икономически неизгодно.
(16) В случаите по ал. 15 заявлението по ал. 4 се подава в държавното лесничейство и служебно се изпраща в Националното управление по горите, придружено с писмено становище на регионалното управление на горите.
(17) Въз основа на подадените заявления и очакваните нужди държавното лесничейство и регионалното управление на горите ежегодно предвиждат в плановете си за производство необходимите фиданки за безвъзмездно предоставяне.
(18) Създадените горски култури в горския фонд и върху земеделските земи се вписват в регистъра на новосъздадените горски култури и се инвентаризират от държавното лесничейство."
§ 38. Членове 59 и 60 се отменят.
§ 39. Член 61 се изменя така:
"Чл. 61. (1) Създаването на гори от бързорастящи видове (тополи, върби, бяла акация и др.) върху незалесени земи - собственост на физически лица и/или на юридически лица, и/или на общини, със средства от бюджета на Националното управление по горите се допуска само върху подходящи месторастения, отговарящи на растежните изисквания на избрания дървесен вид. За целта собственикът подава писмено заявление до държавното лесничейство, на чиято територия се намира имотът за залесяване. В заявлението се посочват:
1. трите имена и постоянният адрес на заявителя - физическо лице, или фирмата и седалището на заявителя - юридическо лице;
2. код на регистрация БУЛСТАТ и данъчен номер за заявителя - едноличен търговец, юридическо лице или община;
3. единен граждански номер - за физически лица и еднолични търговци;
4. площ и вид на имота;
5. документ за собственост;
6. скица на имота с посочен кадастрален номер.
(2) При осигуряване на необходимите средства от бюджета на Националното управление по горите държавното лесничейство сключва договор със собственика. Договорът се вписва в службата по вписванията по местонахождението на имота. Разходите по вписването са за сметка на заявителя. Изпълнението на договора започва след вписването му и след заплащане от заявителя на разходите по вписването.
(3) Страните договарят количеството дървесина, което всяка от тях ще получи при сечта.
(4) Стойността на договореното количество дървесина за държавното лесничейство не може да бъде по-малка от стойността на общия размер на направените разходи от бюджета на Националното управление по горите за създаване на културата, изчислени към датата на подписване на договора."
§ 40. Член 63 се изменя така:
"Чл. 63. (1) Предоставянето на междуредия в новосъздадени горски култури и невъзобновени сечища за земеделско ползване по смисъла на чл. 15г от Закона за горите се извършва от държавното лесничейство след подаване на писмено заявление от кандидат-ползвателя.
(2) В заявлението по ал. 1 се посочват:
1. името на лицето-заявител;
2. постоянен адрес за заявител - физическо лице, и адрес на управление по съдебна регистрация за заявител - юридическо лице и едноличен търговец;
3. заявена площ за селскостопанско ползване по местонахождение.
(3) Ползвателят извършва за своя сметка предвидените за съответната година лесовъдски мероприятия в културата и е длъжен да опазва от повреди засадените фиданки.
(4) Заплатените такси от ползвателя не подлежат на възстановяване при предсрочно прекратяване на договора."
§ 41. Създава се чл. 63а:
"Чл. 63а. (1) Държавата запазва правото си на собственост върху дървесината, налична към датата на учредяване правото на ползване върху площите, предоставени по чл. 42, ал. 7 от Закона за горите.
(2) Върху предоставените площи се създават горски култури, чийто срок за отсичане е в рамките на срока, за който е учредено правото на ползване. Изключение се допуска само при залесяване с корков дъб.
(3) Дървесината, произведена в срока на предоставеното право на ползване, е собственост на ползвателя.
(4) Ползването на дървесина, както и провеждането на лесовъдските мероприятия в предоставените площи се извършват съгласно Закона за горите и одобрените лесоустройствени проекти."
§ 42. Член 65 се отменя.
§ 43. Член 66 се изменя така:
"Чл. 66. (1) Държавните лесничейства, държавните дивечовъдни станции и другите собственици на новосъздадени горски култури в горския фонд и върху земеделски земи ежегодно извършват инвентаризация на културите при условията и по реда на наредбата по чл. 42, ал. 1 от Закона за горите.
(2) Всички горски култури се инвентаризират до 3-годишна възраст, а създадените във високопланинската зона над 1600 м надморска височина и върху земи със силна или много силна ерозираност на почвата - до петата година.
(3) Културите с установен при инвентаризацията среден процент на прихващане от 25 до 80 на сто подлежат на попълване, а културите с прихващане под 25 на сто - на презалесяване. Попълват се и културите с над 80 на сто прихващане, в които са загинали на петна не по-малко от 5 на сто от броя на първоначално засадените фиданки на декар.
(4) Културите, подлежащите на презалесяване, както и културите, унищожени от природни бедствия, паша, болести, вредители и незаконни сечи в периода от провеждане на последната инвентаризация до извършване на плановата лесоустройствена ревизия, се отписват от регистъра на горските култури."
§ 44. Член 67 се отменя.
§ 45. Членове 70 и 71 се отменят.
§ 46. Член 72 се изменя така:
"Чл. 72. (1) Възстановяването на нарушени терени в горския фонд се извършва по проекти за техническа и биологична рекултивация, изготвени съгласно изискванията на Наредба № 26 от 1996 г. за рекултивация на нарушени терени, подобряване на слабопродуктивни земи, отнемане и оползотворяване на хумусния пласт.
(2) Земи и гори от горския фонд - публична и частна държавна собственост, върху които е учредено право на ползване и/или сервитути по чл. 16 от Закона за горите, се предават на собственика рекултивирани и почистени от строителни отпадъци след изпълнението на целта, за която е учредено правото, или след приключване на срока на ползване.
(3) Приемането на терените по ал. 2 се извършва от комисия, назначена със заповед на министъра на земеделието и горите или на упълномощено от него длъжностно лице.
(4) Протоколът от работата на комисията с направените констатации и предписания се утвърждава от министъра на земеделието и горите.
(5) Не се учредява право на ползване и сервитути върху други терени, включващи земи и гори от горския фонд - публична и частна държавна собственост, на ползватели, които не са спазили изискванията по ал. 2."
§ 47. В чл. 74 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинеи 1, 3 и 5 се отменят.
2. В ал. 6 думите "фазата и" се заличават, а след думите "се допуска промяна на сечта" се добавя "по предложение на собственика на гората или на държавното лесничейство".
3. Алинеи 7, 8 и 9 се изменят така:
"(7) Необходимостта от промяната по ал. 6 се установява от комисия, назначена от началника на Националното управление по горите или от оправомощени от него длъжности лица, в която се включват представители на заинтересуваните министерства и ведомства, участвали при съгласуването на лесоустройствения проект. Констатациите на комисията се отразяват в протокол.
(8) Промяната се одобрява от лицата, назначили комисията по ал. 7.
(9) За гори - собственост на физически лица и/или на юридически лица, и/или на общини, предложението за промяна по ал. 6 се представя в държавното лесничейство."
4. Създават се ал. 10 - 13:
"(10) За горите в държавния горски фонд предложението за промяна по ал. 6 се представя в регионалното управление на горите.
(11) В случаите, когато с промяната се предвижда провеждане на санитарни сечи, предложението се одобрява след съгласуване с лесозащитна станция.
(12) В случаите, когато необходимостта от промяна на вида и/или интензивността на сечта е в гори, които попадат в защитена територия, в комисията по ал. 7 се включва представител на съответната регионална инспекция по опазване на околната среда и водите. Началникът на Националното управление по горите или оправомощените от него длъжностни лица по ал. 7 одобряват промяната след съгласуване на протокола на комисията от министъра на околната среда и водите.
(13) Одобрената промяна на вида и/или интензивността на сечта е в сила до края на действие на лесоустройствения проект."
§ 48. Член 75 се изменя така:
"Чл. 75. В горите се провеждат възобновителни сечи с предварително естествено семенно възобновяване, сечи за съчетаване на естествено и изкуствено възобновяване и сечи с последващо семенно и/или вегетативно възобновяване."
§ 49. В чл. 76 ал. 1 се отменя.
§ 50. В чл. 77 се правят следните изменения:
1. Алинеи 1, 2, 3, 6, 7, 8, 9 и 10 се отменят.
2. Алинея 11 се изменя така:
"(11) Санитарна сеч се провежда във всички случаи при наличие на повреди на дървостоя, причинени от биотични и/или абиотични фактори."
3. Алинеи 12 и 13 се отменят.
§ 51. Член 78 се изменя така:
"Чл. 78. Началникът на регионалното управление на горите издава разрешение за продължаване срока за сеч по чл. 51, ал. 2 от Закона за горите."
§ 52. В чл. 79 ал. 1, 2 и 5 се отменят.
§ 53. В чл. 80 се правят следните изменения:
1. Алинеи 1 и 2 се изменят така:
"(1) Ползването на дървесина от горите в държавния горски фонд се извършва възмездно с изключение на случаите по чл. 61, ал. 1 от Закона за горите.
(2) Възмездното ползване на дървесина се осъществява по един от следните начини:
1. по такси на корен;
2. чрез възлагане на добива и продажба на добитата дървесина от склад;
3. чрез търг, конкурс или преговори за предоставяне на сечища;
4. чрез търг, конкурс или преговори за предоставяне изпълнението на дейностите, предвидени в лесоустройствените проекти за цели лесничейства или за части от тях;
5. чрез концесия;
6. от държавните лесничейства, които самостоятелно организират и изпълняват дейностите по добив и транспортиране."
2. Алинеи 3 и 4 се отменят.
3. В ал. 6 думите "или 4" се заличават.
4. В ал. 7 думите "местното население за собствени нужди" се заменят с "по реда на чл. 53, ал. 1 от Закона за горите".
5. В ал. 8 думите "или 4" се заличават.
§ 54. В чл. 86 се правят следните изменения:
1. В ал. 1 думата "устройствените" се заменя с "лесоустройствените".
2. Алинеи 2, 3 и 4 се изменят така:
"(2) Планирането на ползването на дървесина от горите по ал. 1 включва дейностите по ежегодния подбор на подлежащите за сеч насаждения и определяне обема на годишното ползване. Насажденията се групират така, че да обхванат всички предвидени за сеч насаждения в дадения район.
(3) Годишното ползване по ал. 1 се одобрява от регионалното управление на горите по представен годишен план по образец, утвърден от началника на Националното управление по горите. Годишният план е в сила за календарната година, за която е изготвен и одобрен.
(4) Годишният план се изготвя по видове сечи, видове гори и дървесни видове и се представя в регионалното управление на горите до 30 април в годината на маркирането от:
1. държавното лесничейство - за ползване в държавния горски фонд;
2. общината чрез държавното лесничейство - за ползване в горите - общинска собственост."
3. Създава се нова ал. 5:
"(5) В плана за годишно ползване на дървесина могат да се включат насаждения въз основа на одобрена по реда на чл. 74 промяна на вида и/или интензивността на сечта с план-извлечение по образец, утвърден от началника на Националното управление по горите."
4. Създават се ал. 6, 7 и 8:
"(6) Към план-извлеченията по ал. 5 се прилага обяснителна записка, в която се посочва основанието, налагащо промяната, а когато предлаганата сеч ще се провежда в част от насаждението, се прилага и скица.
(7) По време на лесоустройство до утвърждаване на лесоустройствения проект за насаждения, в които се планира ползване, се изготвя план-извлечение, което се съгласува с лицето, на което е възложено изработването на лесоустройствения проект, и се одобрява по реда на чл. 74.
(8) План-извлечения се изготвят и за промяна на вида и/или интензивността на сечта в насаждения, в които се провежда научноизследователска и учебно-опитна дейност, като те се одобряват след решение на съответния научен (факултетен) съвет."
5. Досегашната ал. 5 става ал. 9 и се изменя така:
"(9) Ползването в гори - собственост на физически лица и/или на юридически лица, се извършва въз основа на заявление по образец, подадено от собствениците или от упълномощено от тях лице, одобрено от директора на държавното лесничейство. Към заявлението се прилагат следните документи:
1. документ за собственост;
2. удостоверение за наследници, когато гората е възстановена на наследниците на починал собственик;
3. нотариално заверено пълномощно, когато заявителят не е собственик;
4. технологичен план по образец, когато се налага прокарване на горски пътища или опазване на подраст;
5. предложение за промяна на вида и/или интензивността на сечта, ако такава се налага."
6. Създава се ал. 10:
"(10) За ползване в гори - собственост на физически лица и/или на юридически лица, с площ на всеки поземлен имот под 20 дка към заявлението по ал. 9 се прилагат документите по т. 1, 2 и 3."
§ 55. В чл. 87 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Маркирането на дърветата за сеч в държавните и общинските гори се извършва след одобряване на годишния план и/или план-извлечението."
2. Създават се нови ал. 2 и 3:
"(2) Маркирането на дърветата за сеч в горите - собственост на физически лица и/или на юридически лица, се извършва преди подаване на заявлението по чл. 86, ал. 9.
(3) В случаите, в които е предложена промяна на вида и/или интензивността на сечта в горите - собственост на физически лица и/или на юридически лица, маркирането на дърветата за сеч се извършва след одобряване на предложението по реда на чл. 74."
3. Досегашната ал. 2 става ал. 4.
4. Алинеи 5 и 6 се отменят.
5. Алинея 7 се изменя така:
"(7) Маркирането на насажденията, предвидени за сеч, се извършва от служителите по горите и от лицата, вписани в публичния регистър по чл. 39, ал. 2 от Закона за горите."
6. Създават се ал. 8 - 22:
"(8) В процеса на маркиране се определя подходяща технология за добив на дървесината.
(9) За определената технология и наличната пътна мрежа лицето, което извършва маркирането, изготвя технологична схема.
(10) Изчисляването на обема и категориите дървесина се извършва по утвърдена от началника на Националното управление по горите нормативно-справочна база и/или по действащия лесоустройствен проект, като се изготвя сортиментна ведомост и/или карнет-опис по образец.
(11) Регионалните управления на горите проверяват и контролират не по-малко от 20 на сто от маркирания лесосечен фонд за държавните и общинските гори по видове гори и видове сечи, като се обхваща работата на всички участници в маркирането.
(12) Директорът на държавното лесничейство и неговият заместник осъществяват контрола върху целия маркиран лесосечен фонд на съответното държавно лесничейство.
(13) За горите - собственост на физически лица и/или на юридически лица, контролът се извършва от директора на държавното лесничейство или от упълномощено от него длъжностно лице.
(14) За резултатите от контрола по маркирането на насажденията се съставя констативен протокол по образец.
(15) В комплектувания лесосечен фонд приоритетно се включват насаждения, в които:
1. не е приключила сечта;
2. ще се извеждат санитарни сечи;
3. е възникнала необходимост от събиране на суха и паднала дървесина.
(16) В комплектувания лесосечен фонд не се включват насаждения, които са маркирани преди повече от две години. За включването им те се премаркират.
(17) Държавното лесничейство до 15 октомври на годината, предхождаща годината на започване на сечта, изготвя и представя за одобряване от регионалното управление на горите опис на комплектувания лесосечен фонд за държавните гори и отчет на комплектувания лесосечен фонд.
(18) Регионалното управление на горите до 31 октомври на годината преди сечта представя в Националното управление по горите обобщен отчет на комплектувания лесосечен фонд.
(19) Промени в комплектувания лесосечен фонд могат да се извършват само от регионалното управление на горите след писмено искане от държавното лесничейство.
(20) Държавното лесничейство до 15 януари в годината на сечта записва одобрения опис по ал. 18 в книга за ползването, изготвена по образец.
(21) Държавното лесничейство води книга за ползването от гори - собственост на физически лица, на юридически лица и на общини.
(22) Регионалното управление на горите проверява и заверява книгите за ползване по ал. 20 и 21 до 20 януари на следващата година."
§ 56. В чл. 87а ал. 1 се изменя така:
"(1) Процедурите за предоставяне ползването на дървесина от горите се провеждат в съответствие с график, одобрен от:
1. началника на регионалното управление на горите - за процедури по чл. 80, ал. 2, т. 2;
2. началника на Националното управление по горите - за процедури по чл. 80, ал. 2, т. 3 и 4."
§ 57. В чл. 87б ал. 2 се отменя.
§ 58. В чл. 87в, ал. 5 се правят следните изменения и допълнения:
1. В т. 2 след думите "абиотични фактори" се поставя точка и запетая, а думите "и е невъзможно дървесината в обекта да се измери преди сечта" се заличават.
2. Точка 4 се изменя така:
"4. за задоволяване потребностите на потребители с годишен обем на преработената през предходната година от тях технологична дървесина на територията на Република България не по-малко от 50 000 куб. м;".
3. Създават се т. 5 и 6:
"5. за усвояване на дървесината от изключените площи от държавния горски фонд;
6. за усвояване на дървесината от площи от държавния горски фонд, върху които е учредено право на ползване и/или сервитути."
§ 59. В чл. 87е се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1, изречение второ след думите "т. 2" се добавя "и 3".
2. В ал. 11 се създава т. 10:
"10. документ, удостоверяващ обстоятелството, че търговецът е вписан в публичния регистър на Националното управление по горите по чл. 57а от Закона за горите."
§ 60. В чл. 87ж, ал. 2 след думите "т. 3 - 7" се добавя "и 10".
§ 61. В чл. 87л, ал. 7 след думата "ползване" се добавя "или възлагане на добива".
§ 62. В чл. 87н се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 след думата "сеч" се добавя "и извоз".
2. В ал. 2:
а) в изречение първо след думите "по категории" се добавя "или сортименти";
б) в изречение второ след думата "дървесина" се добавя "или сортимент".
3. Алинея 10 се изменя така:
"(10) Констативният протокол за освидетелстване на сечището се подписва от лицето, регистрирано за упражняване на частна лесовъдска практика за дейността по чл. 39, ал. 1, т. 5 от Закона за горите, с което ползвателят има сключен трудов договор."
§ 63. В чл. 87о, ал. 10 след думите "и количествата" се поставя запетая и се добавя "или категориите".
§ 64. В чл. 87п се правят следните изменения:
1. В ал. 1 думите "ал. 4" се заменят с "ал. 2, т. 2 и 6", а след думата "сортименти" се добавя "по един от следните начини".
2. В ал. 2, т. 1 думите "по сортиментна ведомост на маркирания лесосечен фонд" се заличават.
3. Алинея 4 се отменя.
§ 65. В чл. 87р се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 3 се създава т. 6:
"6. изисквания към кандидатите."
2. В ал. 7 т. 2 се изменя така:
"2. документ за самоличност на физическото лице - участник или представител на търговеца при провеждането на процедурата;".
3. Алинея 14 се отменя.
§ 66. Създава се чл. 87у:
"Чл. 87у. (1) Дърводобивните и дървопреработвателните предприятия по чл. 57, ал. 6 от Закона за горите подават заявление до съответното държавно лесничейство или община. Заявлението се подава до 30 октомври на годината, предхождаща извършването на добива, и в него се посочва количеството дървесина по категории и/или сортименти, които предприятието желае да добие. Към заявлението се прилагат следните документи:
1. решение за съдебна регистрация;
2. удостоверение за актуално състояние на съдебната регистрация;
3. документ за въвеждане в експлоатация на обекта, в който се извършва преработката на дървесина, издаден от компетентните органи;
4. декларация за количеството дървесина по категории и/или сортименти, добита или преработена от предприятието през последната година.
(2) Дървесината, която се предлага за добив, се определя въз основа на получените заявления по ал. 1 в срок до 31 декември, както следва:
1. от директора на държавното лесничейство - за горите - държавна собственост;
2. по решение на общинския съвет - за горите - общинска собственост.
(3) Възлагане на добива на дървесина се осъществява при условията и по реда на Закона за обществените поръчки, като в решението за откриване на процедурата възложителят включва изискване кандидатите да отговарят на условията по чл. 57, ал. 6 от Закона за горите."
§ 67. Създава се чл. 87ф:
"Чл. 87ф. (1) Държавното лесничейство възлага изпълнението на дейностите, предвидени в лесоустройствените проекти за лесничейства или за части от тях, включени в района му на дейност, когато:
1. на територията на съответното лесничейство не са регистрирани предприятия по чл. 57, ал. 6 от Закона за горите;
2. през предходната година усвоената дървесина от комплектувания лесосечен фонд в съответното лесничейство е по-малко от 30 на сто от одобреното годишно ползване.
(2) В дейностите по ал. 1 не се включват ползване по такса на корен и страничните ползвания от горите, когато се извършват с нестопанска цел.
(3) В обхвата на дейностите по ал. 1 се включват и поддръжката на горската пътна мрежа, и инфраструктура, както и строителството по чл. 81 от Закона за горите, предвидено за периода.
(4) Право за участие в процедурите имат търговци, които са регистрирани в публичния регистър на Националното управление по горите по чл. 57а от Закона за горите."
§ 68. В чл. 88 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинеи 1 - 4 се отменят.
2. Алинея 5 се изменя така:
"(5) Правоимащите лица по чл. 57, ал. 9 от Закона за горите ползват дървесина от държавните гори по такса на корен по списъци, изготвени от кметовете на общините или на населените места в съответствие с определения им лимит и съгласувани от държавното лесничейство."
3. Създава се нова ал. 6:
"(6) В списъците по ал. 5, заверени по съответния ред, се вписват трите имена и единният граждански номер на не повече от един член на домакинство."
4. Досегашната ал. 6 става ал. 7 и се изменя така:
"(7) Правоимащите лица по чл. 57, ал. 9 и 10 от Закона за горите ползват правата си, когато не могат да задоволят личните си нужди с дървесина от собствените им гори."
5. Създава се ал. 8:
"(8) Ползването на дървен строителен материал по чл. 37, ал. 1 от Закона за горите се извършва с разрешение от началника на Националното управление по горите или от оправомощено от него длъжностно лице въз основа на подадено заявление. Към заявлението се прилагат:
1. удостоверение за трудов и/или служебен стаж;
2. декларация по образец, утвърден от началника на Националното управление по горите."
§ 69. В чл. 89 се правят следните изменения:
1. Алинеи 1 и 2 се отменят.
2. Алинея 6 се отменя.
3. Алинея 7 се изменя така:
"(7) Ползване на отпадъчната дървесина от държавните гори по реда на чл. 88, ал. 5 се разрешава след приключване на сечта и освидетелстване на сечищата."
§ 70. Членове 90 и 91 се отменят.
§ 71. В чл. 93 се създават ал. 3 - 10:
"(3) Посоката на поваляне на дърветата се определя съобразно наклона на дървото, наклона на терена, посоката на извоза, наличния подраст и околните стоящи дървета. При поваляне на дърветата задължително се спазват правилата за безопасна работа.
(4) Дървата се складират върху подложки на отцедливи места в правилни правоъгълни фигури с плътно нареждане, като дебелите им краища се поставят в противоположни посоки.
(5) Когато при сечта и извоза е налице опасност от повреждане на други стоящи на корен немаркирани дървета, те следва да бъдат защитени от ползвателя по подходящ начин с подръчни материали.
(6) При неизпълнение на условията за сеч и извоз, установено от комисия, включваща представители на държавното лесничейство, в присъствието на собственика на гората или на ползвателя, отразено в констативен протокол, директорът на държавното лесничейство със заповед може да спре сечта и извоза на добитата дървесина до отстраняване на нарушенията, констатирани с протокола.
(7) Дървените материали от сечищата се извозват и спускат до временните складове по определените пътища и спускове съобразно технологичния план.
(8) През периода април - октомври ползвателите на букова дървесина са длъжни да я транспортират от временен склад в срок до един месец след сечта.
(9) Извозените дървени материали на временен склад (камионна станция или претоварен пункт) се подреждат и складират върху подложки по сортименти.
(10) При измерване на добитите материали в сечището или на временните складове ползвателят води опис и отбелязва с траен знак кубатурата върху челата на материалите."
§ 72. Създава се чл. 93а:
"Чл. 93а. (1) Извозът на добита от горите дървесина се извършва по горски пътища, въжени линии и спускове по начин, който не уврежда почвата и не причинява повреди на оставащите дървета и на съществуващия подраст, на пътните платна и на съоръженията в горите, при спазване изискванията на чл. 93, ал. 5.
(2) Не се допуска движение на верижни машини по пътища с трайна настилка в горския фонд.
(3) Временни горски въжени линии се проектират и изграждат при следните условия и ред:
1. директорът на държавното лесничейство одобрява трасе за изграждане на въжени линии на базата на изготвени техническо задание и скица;
2. техническият проект за въжени линии с дължина над 500 м се одобрява от началника на регионалното управление на горите, а под 500 м - от директора на държавното лесничейство.
(4) Закриването на въжените линии се извършва с протокол, изготвен от комисия, включваща представители на държавното лесничейство. Закриването на въжените линии се извършва в присъствието на ползвателя.
(5) Изграждането на временни извозни пътища и спускове се извършва при наличието на технологичен план и скица, одобрени от директора на държавното лесничейство, като срокът за изграждане се определя в позволителното за сеч. Изградените извозни пътища и спускове се закриват с протокол, изготвен от комисия, включваща представители на държавното лесничейство. Закриването на извозни пътища и спускове се извършва в присъствието на ползвателя."
§ 73. В чл. 94 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинеи 1 и 2 се отменят.
2. Алинея 3 се изменя така:
"(3) Дървесината, изнесена извън местата, указани за нейното измерване в позволителното за сеч и извоз, и необявена за измерване, се описва в протокол и остава в разпореждане на държавното лесничейство."
3. Създава се нова ал. 5:
"(5) Транспортирането по ал. 4 се извършва в срока, определен в позволителното за транспортиране."
4. Досегашната ал. 5 става ал. 6.
5. Досегашната ал. 6 става ал. 7 и в нея се правят следните изменения и допълнения:
а) думата "при" се заменя с "преди";
б) създава се изречение второ:
"Преди транспортирането на дървесината документът се заверява от длъжностно лице, определено от директора на съответното държавно лесничейство."
6. Досегашната ал. 7 става ал. 8.
7. Създава се ал. 9:
"(9) Ползвателите на дървесина представят в държавното лесничейство втория екземпляр от документите по ал. 7 и 8 в 3-дневен срок от издаването им, придружени с опис. Описът се заверява от упълномощен със заповед на директора служител на държавното лесничейство."
8. Досегашната ал. 8 става ал. 10.
§ 74. В чл. 96 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинеи 1 и 2 се изменят така:
"(1) Държавното лесничейство издава позволителни за сеч и извоз до временен склад, изготвени по образец, както следва:
1. за държавните гори - на ползвателя или на длъжностно лице, оправомощено от директора на държавното лесничейство;
2. за горите - собственост на физически лица, на юридически лица или на общини - на собственика или на упълномощено от него лице.
(2) В позволителното за сеч и извоз до временен склад се определят сроковете за сеч и извоз, като позволително се издава за всяко насаждение или имот поотделно."
2. Алинея 6 се изменя така:
"(6) Продължаването на сроковете за сеч и извоз до временен склад се разрешава въз основа на заявление, подадено не по-късно от 10 дни преди изтичането на сроковете, както следва:
1. от държавното лесничейство - за горите - държавна собственост;
2. от лицето, на което е издадено позволителното - за горите - собственост на физически лица, на юридически лица или на общини."
3. Алинея 8 се изменя така:
"(8) Общият срок за сеч и извоз за едно насаждение от държавните и общинските гори не може да бъде по-дълъг от 18 последователни месеца."
4. Създава се нова ал. 9:
"(9) Позволителните за сеч и извоз до временен склад се издават на основание на утвърден от държавното лесничейство технологичен план по образец."
5. Създава се нова ал. 10:
"(10) Технологичният план по ал. 9 се изготвя от ползвателя на дървесина, съгласува се със собственика на гората и се утвърждава от директора на държавното лесничейство."
6. Създават се ал. 11 - 14:
"(11) Когато при извършване на сечта и извоза се налагат промени на утвърдения технологичен план, измененията се одобряват от директора на държавното лесничейство.
(12) Въз основа на издаденото позволително по ал. 1 на ползвателите по чл. 57, ал. 9 и 10 от Закона за горите се издава позволително за сеч по образец.
(13) Извозът от склад на отсечената и складирана дървесина на ползвателите по чл. 59, ал. 9 и 10 от Закона за горите се извършва след издаване на позволително за извоз по образец.
(14) Извозът на вършината и отпадъчната дървесина по чл. 89, ал. 7 се извършва след издаване на позволително за извоз."
7. Досегашната ал. 9 става ал. 15.
8. Създават се ал. 16, 17, 18 и 19:
"(16) Сечищата се почистват по един от следните начини:
1. събиране на отпадъците и изнасянето им извън сечищата;
2. събиране на отпадъците на купчини в сечищата;
3. разхвърляне на отпадъците равномерно по цялото сечище;
4. нареждане на отпадъците по хоризонталите във вид на ленти или по извозните пътища;
5. изгаряне на отпадъците в сечището.
(17) Начините за почистване на сечищата по ал. 1, т. 1 и 2 се прилагат при всички видове възобновителни сечи, по т. 1, 2 и 3 - при отгледни сечи, а т. 4 и 5 - при голите сечи и реконструкции.
(18) При неизпълнение на изискванията за сечта и почистването на сечищата директорът на държавното лесничейство въз основа на констативен протокол със заповед може да спре сечта и извоза на добитата дървесина.
(19) Забранява се почистването на сечище чрез изгаряне на отпадъци по време на пожароопасния сезон."
9. Досегашната ал. 10 става ал. 20.
§ 75. В чл. 97 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 3 думата "акт" се заменя с "констативен протокол по образец".
2. В ал. 4 думата "акта" се заменя с думите "констативния протокол по ал. 3".
3. Създават се ал. 5, 6 и 7:
"(5) За всяко сечище в държавното лесничейство се води досие по години.
(6) Към досиетата по ал. 5 за сечища в държавните и общинските гори се прилагат:
1. сортиментна ведомост и/или карнет-опис на маркираната дървесина със скица на извозните пътища;
2. констативен протокол за извършена проверка на маркирането;
3. технологичен план;
4. позволително за сеч;
5. опис на позволителните за транспортиране;
6. опис на превозните билети;
7. опис на позволителните за извоз;
8. констативен протокол за освидетелстване на сечището.
(7) Към досието по ал. 5 за сечища в горите - собственост на физически лица и на юридически лица, се прилагат:
1. документите по чл. 86, ал. 10;
2. позволително за сеч;
3. констативен протокол за освидетелстване на сечището."
§ 76. В чл. 98 се правят следните изменения и допълнения:
1. Създава се нова ал. 1:
"(1) Ползването на дървесина по чл. 61, ал. 1 от Закона за горите за изграждане на строежи по чл. 81, ал. 1 от Закона за горите се допуска по реда на Закона за горите, Закона за устройство на територията и на нормативните актове по прилагането им."
2. Досегашната ал. 1 става ал. 2 и се изменя така:
"(2) Разрешение за добив на дървесина по чл. 61, ал. 1 от Закона за горите се издава от началника на регионалното управление на горите въз основа на представено искане, придружено с обяснителна записка и спецификация."
3. Алинея 3 се изменя така:
"(3) След използване на материалите, добити по чл. 61, ал. 1 от Закона за горите по предвиденото предназначение, ръководителят на съответната структура или териториално звено подписва протокол за установяване на действително вложената дървесина, който се прилага към счетоводната документация."
4. Създават се ал. 4 и 5:
"(4) Когато поради обстоятелства, които не могат да бъдат предвидени, остане дървесина, добита по чл. 61, ал. 1 от Закона за горите, тя се съхранява и се използва за същите или за други цели от определените в чл. 61, ал. 1 от Закона за горите при контрол от страна на ръководителя на съответната структурата или териториално звено на Националното управление по горите.
(5) Издаденото разрешение по ал. 2 важи до края на следващата календарна година."
5. Досегашната ал. 2 става ал. 6 и се изменя така:
"(6) Разрешенията за отсичане на материалите по чл. 61, ал. 2 от Закона за горите в размер до 50 куб. м се издават от държавното лесничейство, а за по-големи количества - от регионалното управление на горите."
§ 77. В чл. 102, ал. 1 след думите "за ползване" се поставя тире и се добавя "находищата или местообитанията".
§ 78. В чл. 104, ал. 4, изречение първо след думите "на сеч" се добавя "с изключение на добив на кори от корков дъб".
§ 79. Създава се чл. 104а:
"Чл. 104а. (1) Добивът на кора от корков дъб се извършва в периода от 1 май до 15 юли при минимален диаметър на стъблото 15 см на височина 1,30 м.
(2) Максималната височина за сваляне на първичен корк от централното стъбло и скелетните клони при диаметър на височина 1,30 м е, както следва:
1. от 15 до 18 см - 1 м;
2. от 18,1 до 22 см - 1,2 м;
3. по-голям от 22,1 см - 1,5 м.
(3) Максималната височина за сваляне на вторичен корк от централното стъбло и скелетните клони при диаметър на височина 1,3 м е, както следва:
1. до 25 см - 1,5 м;
2. от 25,1 до 30 см - 1,8 м;
3. от 30,1 до 40 см - 2 м;
4. над 40,1 см - 2,5 м.
(4) Първият вторичен корк се сваля на петата година след свалянето на първичния корк, а на всеки 10 години след нея се извършва следващото сваляне.
(5) Дърветата, предвидени за добив на коркова кора, се номерират и се описват в таксационен карнет, одобрен от директора на държавното лесничейство, като срещу всеки номер се вписват: диаметър на височина 1,3 м; височина, на която трябва да бъде свален коркът, и година на сваляне.
(6) Таксационният карнет по ал. 5 се съхранява до следващото сваляне на кората.
(7) С цел недопускане влошаване на санитарното състояние добитата мъжка кора се изнася извън горския фонд за сметка на ползвателя."
§ 80. В чл. 108 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинеи 2 и 3 се отменят.
2. Алинея 4 се изменя така:
"(4) Преотстъпването на правото на паша в горите - частна собственост, се извършва по реда на чл. 101, ал. 3 и 4."
3. Създава се ал. 7:
"(7) Годишният план по чл. 68, ал. 1 от Закона за горите се изготвя по образец. Годишният план се изготвя до 31 декември на предходната година на основание на лесоустройствените проекти, планове и програми и на промените, настъпили в резултат на проведените мероприятия."
§ 81. В чл. 110 се правят следните изменения:
1. В ал. 1:
а) точки 1 и 2 се отменят;
б) точка 3 се изменя така:
"3. базите за интензивно стопанисване на дивеча и държавните ловностопански райони в държавните дивечовъдни станции съгласно предвижданията на лесоустройствения проект;".
2. Алинея 3 се отменя.
§ 82. Член 112 се изменя така:
"Чл. 112. За организирането на съвместни мероприятия по опазването на горите и на земите от горския фонд Националното управление по горите и неговите структури изготвят съвместни планове и програми за взаимодействие с органите на държавната и на местната власт и с неправителствени организации и могат да сключват договори за тяхното изпълнение."
§ 83. В чл. 114 ал. 2 се отменя.
§ 84. В чл. 116, ал. 1 думата "поделения" се заменя с "териториални звена".
§ 85. В чл. 117 ал. 4 се изменя така:
"(4) Общините и юридическите лица - собственици на гори, за своя сметка провеждат предписаните от лесозащитните станции, държавните лесничейства и държавните дивечовъдни станции защитни мероприятия."
§ 86. В чл. 119 ал. 2 и 3 се отменят.
§ 87. В чл. 120 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 2 се изменя така:
"(2) Директорите на държавните лесничейства и държавните дивечовъдни станции издават на лицата по ал. 1 служебни карти по образец."
2. Създават се ал. 3 и 4:
"(3) Лицата по ал. 1 могат да охраняват и да извършват проверки само в горите и земите от горския фонд - собственост на оправомощилите ги лица.
(4) При констатиране на нарушения лицата по ал. 1 съставят констативни протоколи, които в 7-дневен срок се представят в съответното държавно лесничейство."
§ 88. В чл. 121 се правят следните изменения:
1. В ал. 1 думата " Ръководителят" се заменя с " Началникът".
2. В ал. 3 думите "оповестяват и чрез средствата за масово осведомяване" се заменят с "обнародват в "Държавен вестник".
3. Алинеи 4 и 5 се изменят така:
"(4) Непосредственото организиране и провеждане на противопожарните мероприятия в горите и земите от горския фонд се извършват от държавните лесничейства и от субектите, управляващи гори и земи от горския фонд.
(5) През пожароопасния сезон държавните лесничейства, съответно държавните дивечовъдни станции и субектите, управляващи гори и земи от горския фонд, при необходимост назначават лица, които да извършват наблюдение върху имотите и да сигнализират при възникване на пожари. На лицата, извършващи наблюдението, се осигуряват преносими средства за радиовръзка или мобилни телефони."
4. Алинеи 7 и 8 се изменят така:
"(7) Всяка година до началото на пожароопасния сезон:
1. държавните лесничейства, съответно държавните дивечовъдни станции, изготвят план за действие при гасене на горски пожари и оперативен план за противопожарни мероприятия, които ще се извършват в техния район, независимо от собствеността на земите и горите от горския фонд;
2. субектите, управляващи гори и земи от горския фонд, изготвят и предоставят на държавните лесничейства план за действие при гасене на горски пожари и оперативен план за противопожарни мероприятия, които ще се извършват в техния район;
3. в плановете за гасене на горски пожари се включват и задълженията на собствениците, лицата и организациите по чл. 77, ал. 7 от Закона за горите.
(8) Собствениците на гори и земи от горския фонд са длъжни да провеждат противопожарни мероприятия и да участват в гасенето на горски пожари."
5. Алинея 10 се изменя така:
"(10) Непосредственото организиране на борбата с горски пожари се извършва от службите за пожарна и аварийна безопасност и от държавните лесничейства, съответно от държавните дивечовъдни станции."
§ 89. В чл. 122 ал. 3 се изменя така:
"(3) Собствениците или ползвателите на въздушни електропроводни линии, газопроводи, петролопроводи и други линейни съоръжения, преминаващи през горския фонд, са длъжни:
1. да поддържат в пожаробезопасно състояние трасето на линейното съоръжение, включващо и сервитутната зона, като го почистват периодично от дървета, клони, храсти, изсъхнали преди, и от други горими материали;
2. да изнасят отрязаната дървесна маса, изсъхналите треви и други горими материали;
3. да определят и обезопасяват особено опасните в пожарно отношение места по трасето на линейното съоръжение, преминаващо през горския фонд, с последващо уведомление на държавното лесничейство;
4. при забелязан горски пожар да уведомят незабавно органите на Национална служба "Пожарна и аварийна безопасност" и съответното държавно лесничейство."
§ 90. Член 123 се отменя.
§ 91. В чл. 124 ал. 3 се отменя.
§ 92. В чл. 125 ал. 1 се изменя така:
"(1) Кметовете на общини и на населени места организират ежегодно доброволни формирования за гасене на горски пожари, осигурени с инструменти за гасене на пожар, и определят сборния пункт при подаден сигнал за пожар. Списъците на участниците в доброволните формирования се представят преди началото на пожароопасния сезон в държавното лесничейство и в регионалното поделение на Национална служба "Пожарна и аварийна безопасност"."
§ 93. Член 127 се отменя.
§ 94. В глава пета, раздел IV се създава чл. 128а:
"Чл. 128а. Служителите по горите контролират:
1. дейностите, извършвани в горите и в земите от горския фонд;
2. транспортирането и преработката на дървесина и страничните ползвания."
§ 95. В чл. 129 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 2 се изменя така:
"(2) В контролните горски пунктове се води дневник за проверените транспортни средства, превозващи дървени материали и други горски продукти, и се извършва заверка на придружаващите ги документи."
2. Създава се нова ал. 3:
"(3) Контролните горски пунктове са постоянни и временни."
3. Досегашната ал. 3 става ал. 4 и се изменя така:
"(4) Горските стражари на постоянните горски пунктове са служители на съответното регионално управление на горите."
§ 96. В чл. 130 се правят следните изменения:
1. Алинея 1 се отменя.
2. В ал. 3:
а) точка 1 се изменя така:
"1. регионалните управления на горите, а те от своя страна - на държавните лесничейства, държавните дивечовъдни станции и учебни опитни горски стопанства, чиито директори със заповед предоставят контролната горска марка на служителите по горите;";
б) в т. 2 думите "лицензираните лесовъди" се заменят с "лицата, упражняващи частна лесовъдска практика".
3. Алинея 4 се отменя.
§ 97. В чл. 131 се правят следните изменения:
1. Алинеи 1 и 3 се отменят.
2. Алинеи 4 и 5 се изменят така:
"(4) Дървесината, добита от ползватели, на които не е предоставена експедиционна горска марка, се маркира с експедиционна горска марка от служител по горите на съответното държавно лесничейство.
(5) Ползвателите, на които е била предоставена експедиционна горска марка, я връщат в държавното лесничейство в срок, определен с констативния протокол за освидетелстване на сечището."
§ 98. Създават се чл. 131а, 131б и 131в:
"Чл. 131а. (1) Облата дървесина от внос се маркира с експедиционна горска марка, а фасонираните дървени материали - с производствена марка, в мястото на тяхното разтоварване или претоварване.
(2) Маркираната дървесина по ал. 1 се придружава с превозен билет.
Чл. 131б. (1) Дървесината, добита извън горския фонд при условията и по реда на Закона за опазване на селскостопанското имущество, преди транспортиране се маркира с марка - собственост на общината, на чиято територия е извършен добивът. Марката се изработва по образец, утвърден от министъра на земеделието и горите. Маркирането се извършва от длъжностно лице, определено от кмета на общината.
(2) Дървесината, добита извън горския фонд при условията и по реда на Закона за опазване на селскостопанското имущество, се транспортира придружена с превозен билет или с писмено удостоверение, издадено от длъжностно лице, определено от кмета на общината. За всяко транспортно средство се издава отделен превозен билет или удостоверение, което съдържа всички реквизити на превозния билет.
Чл. 131в. (1) Маркирането с контролна горска марка на облите дървени материали се извършва на един от отрезите преди натоварването им, а дървата за горене се маркират на не по-малко от 30 на сто от общия им обем.
(2) Маркирането с експедиционна горска марка на облите дървени материали и на дървата за горене се извършва на видно място преди транспортирането им по начин, позволяващ контрола по време на транспорта, при спазване изискванията на ал. 1."
§ 99. В чл. 132 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Фасонираните дървени материали и преработените дърва за горене преди експедирането им се маркират от производителя и/или търговеца на видно място с притежавана от тях производствена марка, регистрирана в държавното лесничейство."
2. Алинея 4 се изменя така:
"(4) Производителите на фасонирани дървени материали и на преработени дърва за горене водят дневник по образец за постъпилия, преработения и експедирания дървен материал. Дневникът се регистрира, прошнурова и прономерова от съответното държавно лесничейство след представяне на документ за въвеждане в експлоатация на обекта, в който се извършва преработката на дървесина, издаден от компетентните органи."
3. Създават се ал. 5, 6, 7 и 8:
"(5) Лицата по ал. 4 представят на всеки 6 месеца обобщена справка в съответното държавно лесничейство за количествата на постъпилите, преработените и експедираните дървени материали.
(6) Фасонираните дървени материали и преработените дърва за горене при транспортиране се придружават от превозен билет за преработени дървени материали, издаден от производителя на материалите. Превозните билети за преработените дървени материали се предоставят на производителя от държавното лесничейство след заплащане на стойността им.
(7) Производителите на фасонирани дървени материали и преработени дърва за горене представят в държавното лесничейство втория екземпляр от документите по ал. 6 в 3-дневен срок от издаването им и опис. Описът се заверява от упълномощен със заповед на директора служител на държавното лесничейство.
(8) Държавното лесничейство регистрира производствените марки и предоставя превозни билети за преработени дървени материали на производителя и/или търговеца след представяне на документ за въвеждане в експлоатация на обекта, в който се извършва преработката на дървесина, издаден от компетентните органи."
§ 100. В чл. 133 се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст става ал. 1 и се изменя така:
"(1) Юридическите лица и физическите лица, които притежават складове и извършват търговски сделки с обли или фасонирани дървени материали, са длъжни да водят дневник за постъпилите и експедираните дървени материали и за документите, с които са придобити и продадени. Дневникът се води по образец и се регистрира, прошнурова и прономерова в съответното държавно лесничейство."
2. Създава се ал. 2:
"(2) Лицата по ал. 1 представят на всеки 6 месеца обобщена справка в съответното държавно лесничейство за количествата на постъпилите и експедираните дървени материали."
§ 101. В чл. 135 се правят следните изменения:
1. Алинея 2 се изменя така:
"(2) Изваждането от употреба на горските марки се извършва със заповед на началника на Националното управление по горите."
2. Алинея 3 се отменя.
§ 102. Членове 136, 138, 139 и 140 се отменят.
§ 103. В чл. 141 след думата "фонд" се поставя тире и се добавя "собственост на физически лица или на юридически лица, или на общини", а думите "а за горите и земите от държавния горски фонд - Националното управление по горите" се заличават.
§ 104. В чл. 142 се правят следните изменения:
1. В ал. 1 думите "чл. 140, ал. 1" се заменят с "чл. 81, ал. 1 от Закона за горите", а след думата "горите" се добавя "и неговите структури".
2. Алинея 2 се изменя така:
"(2) За обектите по ал. 1 се изготвя подробен устройствен план или парцеларен план, който се приема от общинския експертен съвет за устройство на територията."
3. Алинея 3 се отменя.
4. Алинея 4 се изменя така:
"(4) Одобреният подробен устройствен план или парцеларен план се отразява в цифровия модел на лесоустройствения проект."
5. Алинея 5 се отменя.
§ 105. Член 143 се отменя.
§ 106. В чл. 144 се правят следните изменения:
1. В ал. 1 думите "Инспекцията за държавен териториалноустройствен и строителен контрол" се заменят с "Дирекция "Национален строителен контрол", а думите "премахване на незаконното строителство или предписание за узаконяването му" се заменят с "процедиране по реда на Закона за устройство на територията".
2. В ал. 2 думите "частично застроително решение" се заменят с "подробен устройствен план или парцеларен план".
§ 107. Членове 145 и 146 се отменят.
§ 108. В чл. 148 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 4 думите "служители по горите в държавните лесничейства с констативен протокол" се заменят с "експерт-оценител по реда на наредбата по чл. 19, ал. 1 от Закона за горите".
2. Създава се ал. 5:
"(5) Оценката на щетата по ал. 4 е за сметка на нейния причинител."
§ 109. Членове 149 - 153 се отменят.
§ 110. В чл. 154 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1:
а) в т. 1 цифрата "8" се заменя с числото "11";
б) в т. 2 думите "5 и 6" се заличават.
2. Алинея 2 се изменя така:
"(2) В случаите, когато ограждането е предвидено в лесоустройствени проекти, планове и програми, разрешението за ограждане се счита за издадено с акта за утвърждаване на съответния проект, план или програма от компетентния орган по чл. 25, ал. 3 или 5."
3. Създават се ал. 3 и 4:
"(3) В случаите, когато ограждането не е предвидено в лесоустройствени проекти, планове и програми, разрешение за ограждане се издава от директора на държавното лесничейство въз основа на подадено писмено заявление от собственика на имота и в съответствие с изискванията, определени по реда на чл. 48, ал. 2 и 7 от Закона за устройство на територията.
(4) Разрешението за ограждане се издава в 7-дневен срок от подаване на заявлението по ал. 3."
§ 111. Член 156 се изменя така:
"Чл. 156. Финансирането на дейностите по управление, възпроизводство, стопанисване, охрана и защита на горите и земите от държавния горски фонд се извършва за сметка на събраните приходи по реда на чл. 93 от Закона за горите и на предоставени средства от бюджета на Министерството на земеделието и горите за съответната година по реда на чл. 94 от Закона за горите."
§ 112. Член 157 се изменя така:
"Чл. 157. Средствата за издръжка на горската и на ловната стража по чл. 94, т. 1 от Закона за горите, както и за мероприятията по чл. 94, т. 14 от Закона за горите се осигуряват ежегодно със закона за държавния бюджет на Република България чрез бюджета на Министерството на земеделието и горите за съответната година."
§ 113. Член 158 се изменя така:
"Чл. 158. За неплатени в срокове за доброволно плащане суми и приходи по бюджета на Националното управление по горите се дължи лихва съгласно Закона за лихвите върху данъци и такси и други подобни държавни вземания."
§ 114. В чл. 159 думите "в приход на Националния фонд "Българска гора" се заменят с "и приходи по бюджета на Министерството на земеделието и горите".
§ 115. Член 160 се отменя.
§ 116. Създават се чл. 160а и 160б:
"Чл. 160а. (1) Лице, което в нарушение на чл. 26а, ал. 2 издава международни семеконтролни свидетелства за семена, предназначени за експорт, се наказва с глоба от 50 до 500 лв.
(2) Когато нарушението е извършено от юридическо лице или от едноличен търговец, се налага имуществена санкция в размер от 500 до 3000 лв.
Чл. 160б. (1) Лице, което не изпълни разпоредбите на чл. 55, ал. 6 и 8, се наказва с глоба от 50 до 500 лв.
(2) Когато нарушението по ал. 1 е извършено от юридическо лице или от едноличен търговец, на нарушителя се налага имуществена санкция в размер от 500 до 3000 лв."
§ 117. Член 161 се отменя.
§ 118. Създават се чл. 161а, 161б, 161в и 161г:
"Чл. 161а. (1) Който използва репродуктивни материали, предоставени му безвъзмездно за цели, различни от разрешените, се наказва с глоба от 50 до 500 лв.
(2) Когато нарушението по ал. 1 е извършено от юридическо лице или от едноличен търговец, на нарушителя се налага имуществена санкция в размер от 500 до 3000 лв.
Чл. 161б. (1) Който използва за земеделско ползване междуредия в новосъздадени горски култури или невъзобновени сечища не по установения в чл. 63, ал. 1 ред, се наказва с глоба от 50 до 500 лв.
(2) Който, използвайки за земеделско ползване междуредия в новосъздадени горски култури или невъзобновени сечища, повреди засадените фиданки, се наказва с глоба от 50 до 500 лв.
(3) Когато нарушението по ал. 1 и 2 е извършено от юридическо лице или от едноличен търговец, на нарушителя се налага имуществена санкция в размер от 500 до 3000 лв.
Чл. 161в. (1) Който в нарушение на чл. 94, ал. 7 или 8 транспортира дървени материали без документ, се наказва с глоба от 100 до 1000 лв.
(2) Който в нарушение на чл. 94, ал. 9 не представи в държавното лесничейство втория екземпляр от документите по чл. 94, ал. 7 или 8 в 3-дневен срок от издаването им, придружени с опис, се наказва с глоба от 100 до 1000 лв.
(3) Когато нарушението е извършено от юридическо лице или от едноличен търговец, на нарушителя се налага имуществена санкция в размер от 200 до 2000 лв.
Чл. 161г. (1) Който в нарушение на чл. 96, ал. 19 почиства сечище чрез изгаряне на отпадъци по време на пожароопасния сезон, се наказва с глоба от 500 до 1000 лв., ако деянието не съставлява престъпление.
(2) Когато нарушението по ал. 1 е извършено от юридическо лице или от едноличен търговец, на нарушителя се налага имуществена санкция в размер от 1000 до 2000 лв."
§ 119. Член 167 се изменя така:
"Чл. 167. (1) Производител и/или търговец на фасониран дървен материал или на преработени дърва за горене, който в нарушение на чл. 132, ал. 1 не притежава производствена марка и/или не маркира с притежаваната от него производствена марка фасонираните дървени материали или преработените дърва за горене преди експедирането им, се наказва с глоба от 100 до 1000 лв.
(2) Който не води дневник в нарушение на чл. 132, ал. 4 или чл. 133, ал. 1, се наказва с глоба от 100 до 1000 лв.
(3) Който в нарушение на чл. 132, ал. 6 не издава превозен билет за фасониран дървен материал или за преработени дърва за горене, се наказва с глоба от 100 до 1000 лв.
(4) Който в нарушение на чл. 132, ал. 6 транспортира фасониран дървен материал или преработени дърва за горене без превозен билет, се наказва с глоба от 100 до 1000 лв.
(5) Който в нарушение на чл. 132, ал. 7 не представи в държавното лесничейство втория екземпляр от документите по чл. 132, ал. 6 в срок или не предостави опис, се наказва с глоба от 100 до 1000 лв.
(6) Когато нарушението по ал. 1 - 5 е извършено от юридическо лице или от едноличен търговец, на нарушителя се налага имуществена санкция в размер от 200 до 2000 лв.
(7) За нарушение по чл. 132, ал. 4 или по чл. 133, ал. 1 началникът на Националното управление по горите или упълномощено от него длъжностно лице издава заповед за забрана на ползването на цеховете за преработка на дървесина, складовете и обектите за продажба на дървесина, в които е извършено нарушението, за срок до 6 месеца. Заповедта влиза в сила от момента на издаването й, а органът, който я е издал, запечатва съответния обект.
(8) Лице, което разпечата или нареди да бъдат разпечатани обектите по ал. 7, или наруши забраната за ползването им, се наказва с глоба от 1000 до 5000 лв.
(9) На юридически лица и еднолични търговци, които в нарушение на забраната по ал. 7 извършват дейност в запечатаните обекти, се налага имуществена санкция от 2000 до 10 000 лв."
§ 120. Член 169 се изменя така:
"Чл. 169. (1) Който в нарушение на чл. 131, ал. 5 не върне предоставената му експедиционна марка в срока, определен с констативния протокол за освидетелстване на сечището, се наказва с глоба от 50 до 200 лв.
(2) На юридическо лице или на едноличен търговец, който извърши нарушение по ал. 1, се налага имуществена санкция в размер от 100 до 400 лв."
§ 121. Член 170 се изменя така:
"Чл. 170. (1) Който наруши разпоредбите на чл. 122 и 124, се наказва с глоба от 100 до 1000 лв.
(2) Когато нарушението е извършено от юридическо лице или от едноличен търговец, се налага имуществена санкция в размер от 200 до 2000 лв."
§ 122. Член 171 се отменя.
§ 123. В § 1а от допълнителните разпоредби се създават т. 7 - 17:
"7. "Гори с влошено състояние" са:
а) насаждения със семенен и/или издънков произход, включени в стопанския клас за реконструкция, в които по лесоустройствен проект е предвидено залесяване и когато:
- автохтонната и стопански ценната растителност е изместена от горски съобщества, които не изпълняват функциите си - месторастенията са от типа Д1, Д2, Д3, Д2-3,СД2, СД3, С1, С2, ВС2 и ВС2-3;
- са дървесно-храстови формации на бедни и сухи месторастения върху лесопригодни терени от типа А0, А1, А1-2, АВ1 и АВ1-2 със силна или много силна ерозираност на почвата;
б) са естествени насаждения и култури със средна пълнота по ЛУП до 0,2 включително, в които е предвидено залесяване;
в) са невъзобновени сечища, опожарени и изсъхнали култури и насаждения със степен на поражение над 80 на сто.
8. "Първичен корк" е тази кора, която се сваля от дърветата на корковия дъб (Q.suber) за първи път.
9. "Вторичен корк" е тази кора, която се сваля от дърветата на корковия дъб (Q.suber) след сваляне на първичния корк.
10. "Горскостопански участък" е административно-стопанска единица, обхващаща площта на група отдели, попадащи в един или няколко водосбора или териториално обединени района в териториалния обхват на дейност на държавното лесничейство или държавната дивечовъдна станция, в който управлението, ползването и опазването на горите се извършват в определените с лесоустройствените проекти граници.
11. "Охраняван участък" е част от територията на горскостопански участък, включена в границите на държавното лесничейство или държавната дивечовъдна станция, охраняваща се от горска/ловна стража с цел опазване на горите, дивеча и рибата.
12. "Подраст" са появилите се под короните на дърветата по естествен път или изкуствено внесени екземпляри от дървесни видове, на които се разчита за възобновяване на горите.
13. "Освидетелстване на сечище" е дейност, при която се проверява изпълнението на задълженията по позволителното за сеч и констатациите се отразяват в констативен протокол, който се подписва от представители на собственика на гората и на ползвателя.
14. "Пожароопасен сезон" е период от време, през което горските насаждения се характеризират с голяма пожарна опасност в зависимост от метеорологичните условия и риска от възникване на пожари.
15. "Фасонирани дървени материали" са дървени материали от масивна дървесина, получени чрез рязане или фрезоване, които имат определена форма, размери и качество, подлежащи на стандаритизация.
16. "Гола сеч" е възобновителна сеч, при която за период не по-дълъг от една година се отсичат всички дървета на зрялото насаждение на определена територия.
17. "Възобновителна сеч" е сеч, при която след изсичане на дървета се осигурява възобновяване на насаждението."
§ 124. В допълнителните разпоредби се създават § 1в и 1г:
"§ 1в. Комплектуването на лесосечния фонд в държавните и общинските гори включва подбора на маркираните насаждения, в които ще се осъществява добив на дървесина през следващата календарна година. В комплектувания лесосечен фонд могат да се включват и гори - собственост на физически лица и на юридически лица, предоставени за управление на държавното лесничейство.
§ 1г. (1) Образците на документите, предвидени в Закона за горите и в правилника за прилагането му, се утвърждават със заповед на началника на Националното управление по горите, ако с нормативен акт не е предвиден друг ред.
(2) Със заповедта по ал. 1 се определят и условията и редът за предоставяне и отчитане на документите."
§ 125. Параграф 6 от преходните и заключителните разпоредби се отменя.
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 126. В двумесечен срок от влизането в сила на постановлението собствениците на горски разсадници, съществуващи към датата на обнародване на Закона за горите, подават заявление за регистрация на горските разсадници в държавното лесничейство, на чиято територия се намира разсадникът.
§ 127. Навсякъде в правилника думите "министъра на земеделието, горите и аграрната реформа" и "министърът на земеделието, горите и аграрната реформа" се заменят съответно с "министъра на земеделието и горите" и "министърът на земеделието и горите".
§ 128. Навсякъде в правилника думите "устройствените проекти, планове и програми" се заменят с "лесоустройствените проекти, планове и програми".
§ 129. В Правилника за прилагане на Закона за лова и опазване на дивеча, приет с Постановление № 151 на Министерския съвет от 2001 г. (обн., ДВ, бр. 58 от 2001 г.; Решение № 3722 на Върховния административен съд от 2002 г. - бр. 43 от 2002 г.; изм. и доп., бр. 41 от 2003 г.), се правят следните изменения:
1. Член 105 се изменя така:
"Чл. 105. (1) За ловни стражари на охраняваните участъци се назначават лица с висше лесовъдско образование или със средно лесовъдско образование по специалностите "горско и ловно стопанство", "горско стопанство и дърводобив", "помощник-лесовъд", "горско стопанство", "горско и ловно стопанство и дърводобив" с минимум втора квалификационна степен или по други приравнени към тях от Министерството на образованието и науката специалности.
(2) За подвижна ловна стража се назначават лица, отговарящи на изискванията на ал. 1 и притежаващи свидетелство за управление на моторно превозно средство."
2. В чл. 108 се правят следните изменения и допълнения:
а) в ал. 1 след числото "31" съюзът "и" се заменя с "както и лицата, стопанисващи", а запетаята след думата "надзиратели", думите "отговарящи на изискванията на чл. 105", както и запетаята след числото "105" се заличават;
б) създава се нова ал. 2:
"(2) За ловни надзиратели се назначават лица, които отговарят на изискванията на чл. 105, ал. 1 или са завършили специализирани курсове за квалификация по програма, утвърдена от началника на Националното управление по горите;";
в) досегашните ал. 2 и 3 стават съответно ал. 3 и 4;
г) досегашната ал. 4 става ал. 5 и в нея цифрата "3" се заменя с "4".