Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 101 от 18.XI

НАРЕДБА № 43 ОТ 29 ОКТОМВРИ 2003 Г. ЗА ПРОИЗВОДСТВО И ТЪРГОВИЯ НА СЕМЕНА ОТ ЗЕЛЕНЧУКОВИ КУЛТУРИ

 

НАРЕДБА № 43 ОТ 29 ОКТОМВРИ 2003 Г. ЗА ПРОИЗВОДСТВО И ТЪРГОВИЯ НА СЕМЕНА ОТ ЗЕЛЕНЧУКОВИ КУЛТУРИ

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВО НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ

Обн. ДВ. бр.101 от 18 Ноември 2003г., отм. ДВ. бр.71 от 1 Септември 2006г.

Отменена с § 4 от заключителните разпоредби на Наредба № 96 от 8 август 2006 г. за търговия на посевен материал от зеленчукови култури на пазара на Европейския съюз - ДВ, бр. 71 от 1 септември 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.


Глава първа.
ОБЩА РАЗПОРЕДБА

Чл. 1. (1) С тази наредба се уреждат:

1. категориите семена, които се произвеждат, сертифицират и търгуват в страната;

2. условията и редът за сертификация на семената;

3. полската инспекция;

4. заготовката, опаковането и етикетирането на семената;

5. вземането на проби и извършването на анализи с цел сертификация;

6. проверката на стандартните семена;

7. последващото разфасоване на семената;

8. предлагането на пазара на сертифицирани и стандартни семена;

9. проверката на кълняемостта на семената;

10. условията и редът за извършване на последващ контрол.

(2) Наредбата се прилага за семената от зеленчуковите култури, посочени в приложение № 1.


Глава втора.
КАТЕГОРИИ СЕМЕНА ОТ ЗЕЛЕНЧУКОВИ КУЛТУРИ

Чл. 2. (1) На пазара се предлагат предбазови, базови и сертифицирани семена от зеленчуковите култури.

(2) На пазара могат да се предлагат и стандартни семена от зеленчукови култури, с изключение на индустриална цикория.


Чл. 3. (1) Предбазовите семена се произвеждат по методи и схеми за поддържане на сорта, под контрола на лицето по чл. 26 от Закона за посевния и посадъчен материал (ЗППМ) или притежателя на сертификата.

(2) Лицето по ал. 1 декларира писмено пред Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол (ИАСАС) спазването на методите и схемите при производството на предбазови семена.

(3) Предбазовите семена се предлагат на пазара, когато са сертифицирани по изискванията за базови.

(4) Предбазовите семена, сертифицирани по изискванията за базови, са предназначени за производство на базови, сертифицирани и стандартни семена.


Чл. 4. (1) Базови семена се произвеждат от всички видове зеленчукови култури и от родителски компоненти на хибридни семена.

(2) Базовите семена се използват за производството на сертифицирани семена.


Чл. 5. (1) Сертифицирани семена се произвеждат от всички видове зеленчукови култури.

(2) Сертифицираните семена се използват за производството на стандартни семена и зеленчуци.


Чл. 6. (1) Стандартните семена се произвеждат директно от предбазови, базови или сертифицирани семена.

(2) Стандартните семена се използват за производство на зеленчуци.

(3) Стандартните семена подлежат на задължителен последващ контрол от ИАСАС за проверка на тяхната сортова автентичност и сортова чистота.


Глава трета.
УСЛОВИЯ И РЕД ЗА СЕРТИФИКАЦИЯ НА СЕМЕНА

Раздел I.
Условия за сертификация на семена

Чл. 7. (1) Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол сертифицира семената по чл. 3, 4 и 5, които отговарят на изискванията на приложения № 2, 3, 4 и 5 и методите за полска инспекция и лабораторни анализи за посевни качества и здравно състояние на семената, утвърдени от министъра на земеделието и горите.

(2) Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол сертифицира семена от сортове, вписани в официалната сортова листа.


Чл. 8. (1) Сертификацията на семената се извършва въз основа на заявление по образец, утвърден от изпълнителния директор на ИАСАС.

(2) Към заявлението по ал. 1 се прилагат:

1. скица на посева, заверена от областната дирекция "Земеделие и гори";

2. документи за изходния материал;

3. писмена декларация на лицето по чл. 26 ЗППМ, че извършва методично ръководство на производството на базови и предбазови семена.

(3) Заявлението за сертификация се подава от лицата, получили разрешение по чл. 28 ЗППМ, в териториалното звено (ТЗ) на ИАСАС, в чийто район се намират площите за производство на сертифицирани семена.

(4) Заявлението за сертификация на семена се подава в срок до 30 дни след сеитбата.

(5) Инспекторите в териториалното звено на ИАСАС съставят досие на заявените за сертификация семена.


Раздел II.
Полска инспекция

Чл. 9. Полска инспекция се извършва за установяване съответствието на посева с изискванията на приложение № 2 и за установяване на сортовата автентичност, сортовата чистота и здравното състояние на културата по методи за полска инспекция, утвърдени от министъра на земеделието и горите.


Чл. 10. (1) Полската инспекция извършват инспекторите на ИАСАС и инспекторите, получили разрешение по чл. 6 ЗППМ.

(2) Когато полската инспекция се извършва от инспектор, получил разрешение по чл. 6 ЗППМ, към заявлението за сертификация се прилага договор, сключен между инспектора и заявителя.


Чл. 11. (1) Инспекторите на ИАСАС извършват полска инспекция за всички категории семена.

(2) Инспекторите, получили разрешение по чл. 6 ЗППМ, могат да извършват полски инспекции на сертифицирани и стандартни семена.

(3) При необходимост здравното състояние на посева може да се установи и от представител на Националната служба за растителна защита (НСРЗ).


Чл. 12. Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол контролира извършването на полска инспекция от инспекторите, получили разрешение по чл. 6 ЗППМ.


Чл. 13. (1) Полската инспекция се извършва, когато посевът има добре развити сортови признаци, позволяващи да се установи съответствието му с изискванията по чл. 9.

(2) Полската инспекция се извършва чрез прегледи на посевите.

(3) Заявителят е длъжен да уведоми ТЗ на ИАСАС, в което е подал заявлението за сертификация, 7 дни преди настъпване на съответната фаза на развитие на културата за извършване на преглед.


Чл. 14. (1) Резултатите от полската инспекция се отразяват в акт за полска инспекция по образец, утвърден от изпълнителния директор на ИАСАС.

(2) Актът се издава от инспектора, извършил полската инспекция, в тридневен срок от последния преглед на полето.

(3) Актът за полска инспекция се съставя в три екземпляра, като първият екземпляр се предоставя на заявителя, вторият екземпляр се прилага към досието, а третият екземпляр се съхранява от полския инспектор.


Чл. 15. Акт за полска инспекция на хибридните семена се издава, когато резултатите от последващия контрол на родителските компоненти показват, че всеки родителски компонент отговаря на изискванията за сортова автентичност и сортова чистота за съответната категория семена, съгласно методите за последващ контрол, утвърдени от министъра на земеделието и горите.


Чл. 16. С акта за полска инспекция на стандартни семена се удостоверяват сортовата чистота и автентичност на сорта.


Чл. 17. Когато резултатите от полската инспекция покажат несъответствие на посева с изискванията по чл. 9, но несъответствията могат да бъдат отстранени, инспекторът писмено определя срок за отстраняването им и след неговото изтичане извършва повторен преглед в същата фаза на развитие на културата. За извършване на повторен преглед заявителят заплаща такса съгласно тарифата по ЗППМ.


Чл. 18. (1) Когато резултатите от полската инспекция покажат несъответствие на посева с изискванията по чл. 9 и несъответствията не могат да бъдат отстранени или повторния преглед покаже, че не са отстранени, инспекторът уведомява писмено заявителя.

(2) Посевът по ал. 1 се бракува или със съгласието на заявителя се категоризира от инспектора в по-ниска категория, когато отговаря на изискванията по чл. 9 за нея. Бракуването или категоризирането на посева в по-ниска категория се отразява в акта за полска инспекция и се подписва от заявителя.


Чл. 19. (1) Когато заявителят не е съгласен с резултатите от извършен преглед, може в срок до 5 дни от тяхното получаване да поиска арбитражен преглед.

(2) Арбитражният преглед се извършва от комисия, определена със заповед на изпълнителния директор на ИАСАС, в присъствието на инспектора, извършил полската инспекция, и заявителя или упълномощено от него лице.

(3) Забранява се производителят да извършва допълнителни манипулации в посева между последния преглед и арбитражния преглед.

(4) Резултатът от арбитражния преглед е окончателен. Когато резултатът от арбитражния преглед потвърди заключението на акта за полска инспекция, заявителят заплаща такса съгласно тарифата по ЗППМ.


Раздел III.
Заготовка на семената

Чл. 20. (1) Семената, произведени от посевите, за които е издаден акт за полска инспекция, се почистват и се заготвят в хомогенни партиди и опаковки с нетно тегло или брой на семената, определени от заявителя.

(2) Партидите по ал. 1 трябва да имат максимални размери съгласно приложение № 4 или да бъдат опаковани в малки опаковки.


Раздел IV.
Вземане на проби

Чл. 21. (1) Проби за лабораторни анализи и последващ контрол на зеленчукови семена се вземат от партиди, заготвени съгласно чл. 20.

(2) Проби за извършване на контролни анализи се вземат при съхранението на семената и при предлагането им на пазара.

(3) Вземане на проби се извършва и при презаготовка.


Чл. 22. (1) Вземането на проби се извършва от пробовземачи, определени от изпълнителния директор на ИАСАС, по методи, утвърдени от министъра на земеделието и горите.

(2) Пробите се вземат в присъствието на заявителя или упълномощено от него лице.

(3) Пробовземачът взема изходна проба,от която формира шест средни проби. Средните проби са с размери съгласно приложение № 4 и служат за:

1. анализ за кълняемост и аналитична чистота;

2. анализ за влага;

3. здравен анализ - за културите по приложение № 5;

4. последващ контрол - за лабораторни тестове и/или за грунтов контрол;

5. съхранение в ТЗ на ИАСАС;

6. заявителя - по негово искане.

(4) Пробовземачът затваря и опакова средните проби съгласно методи за вземане на проби, утвърдени от министъра на земеделието и горите.

(5) Пробата по ал. 3, т. 5 се съхранява до изтичане срока на действие на сертификата и се ползва при необходимост от допълнителни изпитвания, включително за арбитражни анализи.


Чл. 23. (1) Пробовземачът изготвя протокол за взетите проби по образец, утвърден от изпълнителния директор на ИАСАС. Протоколът се подписва от пробовземача и от заявителя или от упълномощено от него лице.

(2) Протоколът по ал. 1 се прилага към досието.


Чл. 24. (1) Пробовземачът изпраща в 3-дневен срок взетите проби с екземпляр от протокола за лабораторни анализи и последващ контрол.

(2) Взетите проби се използват само за целите на лабораторни изпитвания и последващ контрол. Остатъчните количества не се връщат на заявителя.


Чл. 25. (1) Когато заявителят иска да провери посевните качества на семената преди окончателната им заготовка, може да вземе проби от тях за лабораторен анализ.

(2) Лабораторните анализи на пробите по ал. 1 се извършват в лаборатория на ИАСАС или в лаборатория по чл. 7 ЗППМ, като резултатите важат само за представената проба.


Раздел V.
Лабораторни анализи за посевни качества и здравно състояние

Чл. 26. (1) Средните проби се изследват за посевни качества - аналитична чистота, кълняемост и влага, в лаборатория на ИАСАС или лаборатория по чл. 7 ЗППМ, която е одобрена за извършване на анализи на зеленчукови култури.

(2) Средните проби се изследват за здравно състояние на културите по приложение № 5. Изследването за здравно състояние се извършва в лаборатория на НСРЗ или в лаборатория по чл. 8 ЗППМ.


Чл. 27. (1) Лабораторните анализи се извършват по методи, утвърдени от министъра на земеделието и горите, съгласно чл. 31, ал. 8 и 9 ЗППМ.

(2) Лабораторията, извършила анализа, издава документ за резултатите от него по образец, утвърден от изпълнителния директор на ИАСАС или от генералния директор на НСРЗ.

(3) Документът се изготвя в три екземпляра - един за лабораторията, един за ТЗ на ИАСАС, взело пробите, и един за заявителя.

(4) Документът се издава в 3-дневен срок от приключване на лабораторния анализ.


Чл. 28. Когато резултатите от лабораторните анализи показват, че семената отговарят на изискванията за посевни качества или здравно състояние, семената могат да бъдат предлагани на пазара.


Чл. 29. (1) Когато резултатите от лабораторните анализи показват, че семената не отговарят на изискванията за посевни качества или здравно състояние, лабораторията, извършила анализа, уведомява писмено заявителя и ТЗ, взело пробите.

(2) Забранява се предлагането на пазара на семената по ал. 1, а заявителят е длъжен да върне издадените етикети в ТЗ на ИАСАС.

(3) Семената, които не отговарят на изискванията за кълняемост, се предлагат на пазара само след разрешение по чл. 39 ЗППМ.

(4) Заявителят може да отстрани отклоненията от изискванията за кълняемост на семената чрез смесване със семена от други партиди от същия вид, сорт и размножение. В този случай се извършва повторно пробовземане и анализ.


Чл. 30. Заявителят може да отстрани отклоненията от изискванията за посевни качества на семената чрез презаготовка. В този случай семената се подлагат на повторен анализ.


Чл. 31. (1) Когато не е съгласен с резултатите от лабораторните анализи за посевни качества или от здравния анализ на семената, заявителят може да подаде заявление до изпълнителния директор на ИАСАС или до генералния директор на НСРЗ за извършване на арбитражен лабораторен анализ.

(2) Арбитражният анализ се извършва в Централната лаборатория на ИАСАС или в Централната лаборатория по карантина на растенията на НСРЗ.

(3) Когато резултатите от арбитражния анализ потвърдят резултатите от първия анализ, заявителят заплаща държавна такса.


Раздел VI.
Ред за издаване на сертификат

Чл. 32. (1) Сертификатът се издава от упълномощено от изпълнителния директор на ИАСАС лице в 5-дневен срок от приключване на лабораторните анализи.

(2) Сертификатът се издава в 2 екземпляра - един за заявителя и един за ТЗ на ИАСАС, което е взело пробите.

(3) Сертификатът има срок на валидност една година от датата на издаването.


Глава четвърта.
СТАНДАРТНИ СЕМЕНА

Чл. 33. (1) Полската инспекция на стандартни семена се извършва по реда на глава трета, раздел II.

(2) Стандартните семена, произведени от посеви, за които е издаден акт за полска инспекция, се почистват и се заготвят в хомогенни партиди по реда на глава трета, раздел III.

(3) Върху опаковките на стандартните семена се поставя етикет от производителя или заготвителя. Етикетът е с тъмножълт цвят и съдържа данните, посочени в приложение № 6.


Чл. 34. Производителите и заготвителите на стандартни семена водят регистър на произведените или заготвените партиди. Данните от регистъра се съхраняват в период 7 години.


Чл. 35. (1) Заготвителите на стандартни семена вземат проби от заготвените партиди за лабораторни анализи за посевни качества и за здравен анализ на семената. Пробите са с размер и тегло съгласно приложение № 4.

(2) Вземането на проби и лабораторните анализи за посевни качества и за здравно състояние на семената, се извършват съгласно методи, утвърдени от министъра на земеделието и горите, по чл. 31 ЗППМ.

(3) Лабораторните анализи за посевни качества на стандартните семена се извършват в лабораториите по чл. 7, ал. 3 ЗППМ, а за определяне на здравното състояние на семената - в лаборатории на НСРЗ или в лабораториите по чл. 8 ЗППМ. За резултатите от лабораторните анализи се издава документ по чл. 27, ал. 2.


Чл. 36. (1) На пазара се предлагат стандартни семена, вписани в Официалната сортова листа и отговарящи на изискванията на приложения № 2 и 3 и на методите за полска инспекция и за лабораторни анализи, утвърдени от министъра на земеделието и горите.

(2) Производителите и заготвителите на стандартни семена удостоверяват с фирмен документ съответствието на семената с изискванията на приложения № 2 и 3 и с методите за полска инспекция и за лабораторни анализи.

(3) Фирменият документ съдържа данните, посочени в приложение № 6, номера на акта за полска инспекция и номера на документа за лабораторен анализ.

(4) Фирменият документ има срок на валидност една година.


Чл. 37. (1) Производителят, заготвителят или търговецът на стандартните семена подава до ТЗ на ИАСАС, на чиято територия се намират семената, заявление по образец, утвърден от изпълнителния директор на ИАСАС, за предлагане на семената на пазара. Към заявлението се прилага фирменият документ.

(2) Въз основа на заявлението упълномощено от изпълнителния директор на ИАСАС лице взема проба за последващ контрол и контролна проба, които се съхраняват от ИАСАС.


Чл. 38. Когато партида стандартни семена, за която има издаден фирмен документ, бъде разфасована, разфасованите семена се предлагат на пазара след вземане на проби за последващ контрол.


Глава пета.
ОПАКОВАНЕ, ЕТИКЕТИРАНЕ И РАЗФАСОВАНЕ НА ЗЕЛЕНЧУКОВИ СЕМЕНА

Раздел I.
Опаковане и етикетиране на семена с цел предлагане на пазара

Чл. 39. (1) Семената се опаковат в хартиени, синтетични опаковки или в опаковки от друг подходящ за тяхното съхранение материал.

(2) Опаковките на семената се затварят чрез машинно зашиване или чрез топло залепване.


Чл. 40. (1) Върху външната страна на опаковката на семената, предназначени за сертификация, се поставя етикет, издаден от ИАСАС.

(2) Етикетът се изработва от устойчив на късане или самозалепващ се материал с размери 114 mm x 70 mm.

(3) Според категорията на семената етикетът е:

1. за предбазови семена - бял с диагонална виолетова ивица;

2. за базови семена - бял;

3. за сертифицирани семена - син.

(4) Етикетът се поставя по следните начини:

1. зашива се за опаковката;

2. залепва се върху опаковката, когато е самозалепващ се;

3. поставя се в опаковката, когато опаковката е прозрачна и етикетът може да бъде прочетен.


Чл. 41. (1) Етикетът съдържа данните, посочени в приложение № 6, написани на български език. Данните се отпечатват по начин, който не позволява тяхното заличаване.

(2) При етикетиране на генетично модифицирани сортове на етикета се отбелязва, че този сорт е генетично модифициран.

(3) В етикета се посочват всички химически третирания на семената. Използваните препарати се отбелязват с тяхното търговско наименование.


Чл. 42. Опаковките на семената се затварят и етикетите се поставят по такъв начин, че при отваряне да се наруши целостта на запечатването или да останат следи върху опаковката и при подмяна или подправяне на етикета да останат следи.


Чл. 43. (1) Заявителят е длъжен, преди да се извърши опаковане и етикетиране на семената, да отправя до ТЗ на ИАСАС писмено искане за издаване на етикети, в което се посочват: големината и броят на партидите, нетното тегло или броят на семената в опаковките и тяхното местонахождение. Искането се отправя до ТЗ на ИАСАС, на чиято територия се намират семената.

(2) Въз основа на искането ТЗ на ИАСАС издава на заявителя съответния брой етикети с идентификационните номера на партидите.

(3) Заявителят е длъжен да върне на ТЗ на ИАСАС, което е издало етикетите, останалите неизползвани етикети.

(4) Искането по ал. 1 се прилага към досието, а връщането на етикетите се отбелязва в него.


Чл. 44. Инспекторите на ИАСАС контролират опаковането и етикетирането на семената.


Чл. 45. (1) Забранява се отварянето на опаковките без разрешение на ИАСАС, освен при:

1. презаготовка на семената преди тяхното сертифициране;

2. допълнителни третирания на семената с цел растителна защита;

3. последващо разфасоване.

(2) В случаите по ал. 1 заявителят връща етикетите на отворените опаковки в ТЗ на ИАСАС, на територията на което се намират семената, и иска издаването на нови етикети. Връщането на етикетите и издаването на нови етикети се отбелязва в досието.


Чл. 46. Разпоредбите на този раздел не се отнасят за малките опаковки.


Раздел II.
Последващо разфасоване, опаковане и етикетиране на семената

Чл. 47. (1) При последващо разфасоване на опаковки сертифицирани семена притежателят на сертификата или търговецът на семената е длъжен да подаде заявление по образец, утвърден от изпълнителния директор на ИАСАС, до ТЗ на ИАСАС, на чиято територия се намират семената. Към заявлението се прилага копие на сертификата.

(2) Заявителят връща етикетите на опаковките, подлежащи на разфасоване, и получава нови.

(3) След приключването на последващото разфасоване заявителят уведомява ТЗ на ИАСАС.

(4) Упълномощено от изпълнителния директор на ИАСАС длъжностно лице проверява на място извършената разфасовка.

(5) Лицето по ал. 4 нанася в копието на сертификата извършените промени и ги заверява с официален печат.

(6) Разходите за присъствие на длъжностното лице са за сметка на заявителя.


Чл. 48. Когато при разфасоването на количества семена от партида останат семена в отделната опаковка, за която няма заявен етикет, пробовземачът ги запечатва.Тези семена не могат да се търгуват, но могат да се разфасоват по реда на тази глава.


Раздел III.
Малки опаковки

Чл. 49. (1) Разрешава се сертифицираните и стандартните семена да се предлагат на пазара под формата на малки опаковки.

(2) Малките опаковки са с максимално нетно тегло:

1. до 5 кг семена за бобови;

2. до 500 г семена от лук, кервел, аспержи, манголд, червено (салатно) цвекло, ряпа, дини, тиква, тиквички, моркови, репички, черен корен, спанак;

3. до 100 г семена от другите зеленчукови култури.

(3) Върху малките опаковки се посочват данните по приложение № 6 и данните за лицето, което е опаковало семената. Данните се отпечатват с размер на шрифта не по-малък от 12 пункта.

(4) Малките опаковки се изработват от следните материали, които гарантират съхранението на семената:

1. промазана хартия;

2. метално фолио или от друг синтетичен материал, подходящ за топло залепване;

3. метални опаковки.


Чл. 50. (1) Семената се разфасоват в малки опаковки по реда на чл. 47.

(2) Семената се разфасоват в малки опаковки от лица, получили разрешение по чл. 28 ЗППМ. Лицата, извършили разфасовката, отговарят за идентичността на семената в малки опаковки с тази на семената от разфасованите опаковки.


Чл. 51. (1) Семената, опаковани в малки опаковки, са сертифицирани или стандартни.

(2) Срокът на действие на сертификата или фирмения документ е:

1. две години за семената, съхранявани в опаковки по чл. 49, ал. 4, т. 1;

2. три години за семената, съхранявани в опаковки по чл. 49, ал. 4, т. 2 и 3.


Глава шеста.
ПРЕДЛАГАНЕ НА ПАЗАРА НА ЗЕЛЕНЧУКОВИ СЕМЕНА

Раздел I.
Внос на семена

Чл. 52. (1) Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол проверява съответствието на семената от внос с посоченото в документите по чл. 57, ал. 2 ЗППМ.

(2) За проверка на съответствието по ал. 1 пробовземач, определен от ИАСАС, взема изходна проба, от която се оформят средни проби по методи, утвърдени от министъра на земеделието и горите. Средните проби се използват за:

1. извършване на лабораторен анализ за посевни качества;

2. извършване на лабораторни анализи за здравно състояние;

3. извършване на последващ контрол;

4. съхранение в ИАСАС.

(3) Пробовземачът изготвя протокол за взетите проби по реда на чл. 23.


Чл. 53. (1) Лабораторният анализ на семената от внос се извършва в Централната лаборатория на ИАСАС/НСРЗ по реда на глава трета, раздел V.

(2) Забранява се предлагането на пазара и използването в страната на семената от внос до получаването на резултатите от лабораторния анализ.

(3) Когато резултатите от лабораторните анализи покажат, че семената отговарят на изискванията на приложения № 3 и 5, определено от изпълнителния директор на ИАСАС лице издава в 3-дневен срок документ за търговия в страната по чл. 58, ал. 9 ЗППМ. Документът може да се издаде, преди да са получени резултатите от грунтовия контрол.

(4) Документът за търговия на семената от внос има срок на действие една година от датата на издаването му.

(5) Когато резултатите от лабораторните анализи покажат, че семената не отговарят на изисквания на приложения № 3 и 5, Централната лаборатория на ИАСАС/НСРЗ писмено уведомява вносителя и ТЗ на ИАСАС, на чиято територията се намират семената, за изискванията, на които те не отговарят. Семената се изнасят от страната или се унищожават.

(6) Семената от внос, за които е издаден документ за търговия в страната, се предлагат на пазара с опаковките и етикетите, с които са внесени в страната, и с допълнителен етикет или стикер за малките опаковки, който съдържа данните на български език. Етикетът или стикерът се поставят върху опаковката по начин, който гарантира сигурността на опаковането и затварянето на опаковките.


Чл. 54. За извършване на лабораторен анализ на семената от внос вносителят заплаща държавна такса.


Раздел II.
Предлагане на пазара

Чл. 55. (1) Семената от зеленчукови култури се предлагат на пазара с ясно и четливо копие на сертификата или фирмения документ, върху което са поставени печатът и подписът на търговеца.

(2) Върху копието се изписват данните на купувача и продавача, количеството продадени семена и датата на продажбата.

(3) Фактите по ал. 2 се записват в книгата по чл. 62, ал. 1 ЗППМ. Търговецът се подписва срещу всеки запис в книгата.

(4) Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол контролира записаните в книгата продажби на семена.

(5) Когато предмет на търговията е цялата партида, оригиналът на сертификата/фирмения документ става притежание на купувача.


Раздел III.
Документи за износ

Чл. 56. Износът на всички категории сертифицирани семена се извършва със сертификат по чл. 32, ал. 1 ЗППМ или ISTA сертификат.


Чл. 57. (1) Износителите на семена подават в Централната лаборатория на ИАСАС заявление по образец за издаване на сертификат по ISTA и/или OEСD. или друг документ по чл. 61 ЗППМ.

(2) Вземането на проби от семената за износ за издаване на сертификатите по ал. 1 се извършва по реда на глава трета, раздел IV.

(3)Сертификатът се издава от длъжностно лице, упълномощено от изпълнителния директор на ИАСАС.


Глава седма.
ПРОВЕРКА НА КЪЛНЯЕМОСТТА НА СЕМЕНАТА

Чл. 58. (1) Партидите сертифицирани и стандартни семена се проверяват за съответствие на тяхната кълняемост с изискванията на приложение № 3 един месец преди изтичането на срока на валидност на сертификата, фирмения документ или документа за търговия на семена от внос.

(2) Проверката на съответствието по ал. 1 се извършва чрез лабораторен анализ на семената.


Чл. 59. (1) Лицето, което притежава семената, подава заявление за извършване на лабораторен анализ за проверка съответствието на кълняемостта на семената в ТЗ на ИАСАС, на чиято територия се намират семената.

(2) Заявлението по ал. 1 е по образец, утвърден от изпълнителния директор на ИАСАС, и се придружава от сертификата и документ за последващ контрол, когато е издаден такъв.

(3) Вземането на проби за лабораторен анализ по ал. 1 се извършва по реда на глава трета, раздел IV.


Чл. 60. (1) Когато резултатите от лабораторния анализ покажат, че семената отговарят на изискването за кълняемост, лабораторията издава документ за анализа. Документът се издава в два екземпляра, един от които се изпраща на ТЗ на ИАСАС, взело пробите, а другият се изпраща на заявителя.

(2) Въз основа на документа по ал. 1 ИАСАС издава на заявителя сертификат по образец, утвърден от изпълнителния директор на агенцията.

(3) Върху стария етикет се поставя самозалепващ се стикер по чл. 32, ал. 3 ЗППМ.


Чл. 61. (1) Когато резултатите от лабораторния анализ покажат, че семената не отговарят на изискването за кълняемост, лабораторията уведомява ТЗ на ИАСАС и заявителя.

(2) В случаите по ал. 1 ИАСАС анулира сертификата и забранява предлагането на пазара на семената, а издадените етикети се връщат в ТЗ на ИАСАС, на чиято територия се намират семената.

(3) Търговецът може да отстрани отклоненията от изискванията за кълняемост по реда на чл. 30.


Чл. 62. (1) Проверката на кълняемостта на стандартните семена се извършва по реда на чл. 58.

(2) Когато резултатите от лабораторния анализ покажат, че стандартните семена отговарят на изискването за кълняемост съгласно приложение № 3, заявителят е длъжен да издаде фирмен документ, в който да посочи установената кълняемост.

(3) В случаите по ал. 2 установената кълняемост на семената се посочва на етикета или на самозалепващ се стикер, поставен върху етикета, без да се закриват неговите реквизити.


Глава осма.
УСЛОВИЯ И РЕД ЗА ИЗВЪРШВАНЕ НА ПОСЛЕДВАЩ КОНТРОЛ

Чл. 63. (1) Последващ контрол на семена от зеленчукови култури се извършва за установяване сортовата им чистота и автентичност.

(2) Последващият контрол се извършва:

1. чрез грунтов контрол;

2. чрез лабораторни методи, утвърдени от министъра на земеделието и горите, съгласно чл. 37, ал. 4 ЗППМ.


Чл. 64. (1) На грунтов контрол подлежат всички партиди сертифицирани и стандартни семена.

(2) Грунтовият контрол се извършва от ИАСАС при съхранение и предлагане на пазара на семената.


Чл. 65. (1) На родителските компоненти на хибридните семена зеленчукови култури се извършва последващ контрол чрез лабораторни методи за културите, за които има такива методи, утвърдени от министъра на земеделието и горите.

(2) На хибридните семена зеленчукови култури се извършва последващ контрол чрез лабораторни методи за културите, за които има такива методи, утвърдени от министъра на земеделието и горите.


Чл. 66. Последващ контрол се извършва въз основа на взети проби.


Чл. 67. Взетите проби за родителските компоненти и хибридните семена от зеленчукови култури и протоколите за вземане на проби за последващ контрол се изпращат в Централната лаборатория на ИАСАС за извършване на лабораторните анализи.


Чл. 68. (1) Когато резултатите от лабораторния анализ показват, че семената отговарят на изискването за сортова чистота и автентичност, лабораторията издава документ за сортова чистота по образец, утвърден от изпълнителния директор на ИАСАС.

(2) Документът по ал. 1 се изготвя в три екземпляра: един за Централната лаборатория на ИАСАС, един за притежателя на семената и един за ТЗ на ИАСАС, взело пробите за последващ контрол.


Чл. 69. Когато резултатите от последващ контрол чрез лабораторни методи на родителските компоненти и хибридни семена зеленчукови култури показват, че семената не отговарят на изискванията, заявителят/притежателят на семената се уведомява писмено. В този случай на семената се извършва грунтов контрол и те не се търгуват до излизане на резултатите от грунтовия контрол.


Чл. 70. (1) Взетите проби за грунтов контрол и протоколите към тях се изпращат в ТЗ за грунтов контрол.

(2) При доказана сортова чистота и автентичност служител от ТЗ за грунтов контрол издава свидетелство по образец, утвърден от изпълнителния директор на ИАСАС, в три екземпляра, от които един за ТЗ на ИАСАС, взело пробите, един за притежателя на семената и един за съхранение в ТЗ за грунтов контрол.

(3) Когато посевът не отговаря на сортова чистота и автентичност по време на извършване на грунтов контрол, служителят по ал. 2 уведомява лицето, притежаващо семената, и му осигурява достъп до посева. Забранява се търговията с тези семена.


Чл. 71. Когато резултатите от грунтовия контрол показват, че предбазовите и базовите семена не отговарят на изискванията за сортова чистота и сортова автентичност за съответната категория, но отговарят на изискванията за по-ниска категория, служителят от ТЗ на ИАСАС одобрява семената за категорията, на която отговарят.


Чл. 72. (1) Когато резултатите от грунтовия контрол показват, че семената не отговарят на изискванията за сортова чистота и сортова автентичност за съответната категория, писмено се уведомява ТЗ на ИАСАС, взело пробите, и се посочват резултатите.

(2) Семената се бракуват и не могат да се търгуват.

(3) Официалните етикети се вземат от представител на ИАСАС, а етикетите на стандартните семена се премахват от опаковките от лицето по чл. 33, ал. 3.

(4) Лицето, на което е издаден сертификата/ фирмения документ за стандартните семена, или лицето, което притежава семената в търговската мрежа, от които са взети проби, или притежателят (вносителят) на семената от внос уведомява ТЗ на ИАСАС, взело пробите, за количествата налични и продадени семена, както и лицата, на които са продадени.


Чл. 73. Резултатите от последващ контрол на семената в търговската мрежа се отнасят само за партидите, от които са взети пробите.


Допълнителни разпоредби

§ 1. По смисъла на тази наредба:

1. "Официален етикет" е етикет, издаден от ИАСАС или от сертифициращ/контролен орган на страна - износител на семена.

2. "Грунтов контрол" е основен метод за проверка чрез полско парцелно изпитване на посевния материал с цел определяне на неговата сортовата автентичност и сортовата чистота.


§ 2. По смисъла на тази наредба категориите семена по чл. 2 са еквивалентни на категориите семена, произвеждани и търгувани в страната до влизане в сила на ЗППМ, съответно:

1. предбазови семена (ПБ) - на семена Супер елит (СЕ) и родителски компоненти;

2. базови семена (Б) - на семена Елит (Е) и родителски компоненти;

3. сертифицирани семена (С) - на семена Първо размножение (I р.), включително хибридните семена (F1) и семена Второ размножение;

4. стандартни семена (СТ) - няма еквивалентна категория.


§ 3. За всички "малки опаковки", които се търгуват с вече издаден семеконтролен документ и които отговарят на изискванията по чл. 49, ал. 4, срокът на действие на документа се коригира по чл. 51, ал. 2.


§ 4. Издаването на: актове за полска инспекция; протоколи за вземане на проби; документи за лабораторни анализи за посевни качества/здравно състояние, включително информативни анализи; сертификати; документи за сортова чистота от лабораторни методи и грунтов контрол и документи за търговия на семена от внос - се извършва в посочените в наредбата срокове, при условие че са заплатени таксите по тарифата от ЗППМ.


Заключителни разпоредби

§ 5. Тази наредба се издава на основание чл. 29, ал. 6 от Закона за посевния и посадъчния материал.


Приложение № 1 към чл. 1, ал. 1


Списък на видовете зеленчукови култури


1. Allium cepa L. - лук

2. Allium porrum L. - праз

3. Anethum graveolens L. - копър

4. Anthriscus cerefolium (L.) Hoffm. - кервел

5. Apium graveolens L. - целина

6. Asparagus officinalis L. - аспержи

7. Atriplex hortensis L. - лобода

8. Beta vulgaris L. var. vulgaris - манголд

9. Beta vulgaris L. var. conditiva Alef. - салатно цвекло

10. Brassica oleracea L. convar. acephala (DC.) Alef. var. sabellica L. - листно зеле

11. Brassica oleracea L. convar. botrytis (L.) Alef. var. botrytis L. - карфиол (цветно зеле)

12. Brassica oleracea L. convar. botrytis (L.) Alef. var. cymosa Duch. - броколи

13. Brassica oleracea L. convar. oleracea var. gemmifera DC. - брюкселско зеле

14. Brassica oleracea L. convar. capitata (L.) Alef. var. sabauda L. - савойско зеле

15. Brassica oleracea L. convar. capitata (L.) Alef. var. alba DC. - бяло главесто зеле

16. Brassica oleracea L. convar. capitata (L.) Alef. var. rubra DC. - червено главесто зеле

17. Brassica oleracea L. convar. acephala (DC.) Alef. var. gongylodes - алабаш

18. Brassica pekinensis (Lour.) Rupr. - китайско зеле

19. Brassica rapa L. var. rapa - турнепс

20. Capsicum annuum L. - пипер

21. Cichorium endivia L. - ендивия

22. Cichorium intybus L. (partim) - цикория обикновена (италианска)

23. Cichorium intybus L. (partim) - цикория индустриална

24. Citrullus lanatus (Thunb.) Matsum. et Nakai - дини

25. Cucumis melo L. - пъпеши

26. Cucumis sativus L. - краставици

27. Cucurbita maxima Duchesne - тиква

28. Cucurbita moschata Duch. - мускатна тиква

29. Cucurbita pepo L. - тиквички

30. Cynara cardunculus L. - кардун (вид артишок)

31. Cynara scolimus L. - артишок

32. Daucus carota L. - моркови

33. Foeniculum vulgare Miller. - резене

34. Hibiscus esculentus L. - бамя

35. Lactuca sativa L. - салата

36. Lens culinaris Medic. - леща

37. Lepidium sativum L. - градински крес

38. Lycopersicon lycopersicum (L.) Karsten ex Farw. /L. esculentum Mill./ - домати

39. Pastinaca sativa L. - пащърнак

40. Petroselinum crispum (Miller) Nyman ex A. W. Hill - магданоз

41. Phaseolus coccineus L. - многоцветен фасул

42. Phaseolus vulgaris L. - фасул градински

43. Pisum sativum L. (partim) - грах, с изключение на фуражен грах

44. Raphanus sativus L. - репички и ряпа

45. Rumex acetosa L. - киселец

46. Satureja hortensis L. - чубрица

47. Scorzonera hispanica L. - черен корен

48. Solanum melongena L. - патладжан

49. Spinacia oleracea L. - спанак

50. Valerianella locusta (L.) Laterr. - полска (кълнова) салата

51. Vicia faba L. (partim) - бакла

52. Zea mays ssp. saccharata Sturt. - захарна царевица


Приложение № 2 към чл. 7, ал. 1, чл. 36, ал. 1 и 2


Технологични норми за пространствена изолация на зеленчукови култури



  Минимални
Култура разстояния в метри
  при при
  открити естествена
  посеви изолация
1 2 3
1. Allium cepa L. - лук    
  Лук едногодишен    
  I година щеклинги    
  От други сортове на едного-    
  дишен и двугодишен лук:    
  - за базови, сертифицирани    
  и стандартни семена 1 1
  II година - семенници    
  От други сортове на едного-    
  дишен и двугодишен лук:    
  - за базови семена 1500 600
  - за сертифицирани семена 1000 500
  - за сертифицирани семена -    
  хибриди 1500 600
  - за стандартни семена 500 300
  - за стандартни семена -    
  хибриди 1000 500
  Лук двугодишен (арпаджик)    
  I година арпаджик и    
  щеклинги    
  От други сортове на едного-    
  дишен и двугодишен лук:    
  - за базови, сертифицирани    
  и стандартни семена 1 1
  II година - семенници    
  От други сортове на едного-    
  дишен и двугодишен лук:    
  - за базови семена 1500 600
  - за сертифицирани семена 1000 500
  - за сертифицирани семена -    
  хибриди 1500 600
  - за стандартни семена 500 300
  - за стандартни семена -    
  хибриди 1000 500
  Лук с ЦМС    
  От семенници на други сортове    
  и видове лук, както и от стрел-    
  кували растения в посеви за    
  производство на щеклинги 3000 2000
2. Allium porrum L. - праз    
  Щеклинги    
  От други сортове на вида:    
  - за базови, сертифицирани    
  и стандартни семена 1 1
  Семенници    
  От други сортове на вида:    
  - за базови семена 1500 600
  - за сертифицирани семена 1000 500
  - за сертифицирани семена -    
  хибриди 1500 600
  - за стандартни семена 500 300
  - за стандартни семена -    
  хибриди 1000 500
3. Anethum graveolens L. -    
  копър    
  - за базови семена 300 200
  - за сертифицирани семена 100 50
  - за стандартни семена 100 50
4. Anthriscus cerefolium    
  L. Hoffm. - кервел    
  - за базови семена 300 200
  - за сертифицирани семена 100 50
  - за стандартни семена 100 50
5. Apium graveolens L. - целина    
  Щеклинги    
  От други сортове и видове:    
  - когато щеклингите се раз-    
  саждат за базови семена 1 1
  - когато щеклингите се раз-    
  саждат за сертифицирани    
  семена 2000 600
  - когато щеклингите се раз-    
  саждат за стандартни семена 2000 600
  Семенници    
  От други сортове и видове:    
  - за базови семена 2000 600
  - за сертифицирани семена 1500 500
  - за стандартни семена 1000 300
6. Asparagus officinalis L. -    
  аспержи    
  - за базови семена 300 200
  - за сертифицирани семена 100 50
  - за стандартни семена 100 50
7. Atriplex hortensis L. - лобода    
  - за базови семена 300 200
  - за сертифицирани семена 100 50
  - за стандартни семена 100 50
8. Beta vulgaris L. var. vulgaris -    
  манголд    
  Щеклинги    
  От други сортове салатно    
  цвекло - 2-ра година,    
  и от спанак:    
  - за базови семена 1000 600
  - за сертифицирани семена 600 300
  - за стандартни семена 600 200
  Семенници    
  От други сортове на вида:    
  - за базови семена 2000 600
  - за сертифицирани семена 1500 500
  - за стандартни семена 1000 300
  От сортове на кръмно и за-    
  харно цвекло:    
  - за базови семена 5000 3000
  - за сертифицирани семена 3000 1500
  - за стандартни семена 1500 1000
9. Beta vulgaris L. var. conditiva    
  Alef. - салатно    
  цвекло    
  Щеклинги    
  От други сортове и видове:    
  - за базови семена 1000 600
  - за сертифицирани семена 600 300
  - за стандартни семена 600 200
  Семенници    
  От други сортове и видове:    
  - за базови семена 2000 600
  - за сертифицирани семена 1500 500
  - за стандартни семена 1000 300
  От сортове на кръмно и    
  захарно цвекло:    
  - за базови семена 5000 3000
  - за сертифицирани семена 3000 1500
  - за стандартни семена 1000 1000
10. Brassica oleracea L. convar.    
  acephala (DС.) Alef. var.    
  sabellica L. - листно зеле    
  Щеклинги    
  От други сортове и видове:    
  - за базови, сертифицирани    
  и стандартни семена 1 1
  Семенници    
  От други сортове и видове:    
  - за базови семена 2000 600
  - за сертифицирани семена 1500 400
  - за стандартни семена 1000 200
11. Brassica oleracea L. convar.    
  botrytis (L.) )Alef. var.    
  botrytis L. - карфиол (цветно    
  зеле)    
  Щеклинги    
  От други сортове и видове:    
  - за базови, сертифицирани    
  и стандартни семена 1 1
  Семенници    
  От други сортове и видове и    
  от листно, цветно, брюксел-    
  ско, главесто, къдраво зеле    
  и алабаш:    
  - за базови семена 2000 600
  - за сертифицирани семена 1500 400
  - за сертифицирани семена -    
  хибриди 2000 600
  - за стандартни семена 1000 200
12. Brassica oleracea L. convar    
  botrytis (L.) Alef.var. cymosa    
  Duch. - броколи    
  Щеклинги    
  От други сортове и видове:    
  - за базови, сертифицирани    
  и стандартни семена 1 1
  Семенници    
  От други сортове и видове:    
  - за базови семена 2000 600
  - за сертифицирани семена 1500 400
  - за сертифицирани семена -    
  хибриди 2000 600
  - за стандартни семена 1000 200
13. Brassica oleracea L. convar    
  oleracea var. gemmifera DC. -    
  брюкселско зеле    
  Щеклинги    
  От други сортове и видове:    
  - за базови, сертифицирани    
  и стандартни семена 1 1
  Семенници    
  От други сортове и видове:    
  - за базови семена 2000 600
  - за сертифицирани семена 1500 400
  - за стандартни семена 1000 200
14. Brassica oleracea L. convar.    
  capitata (L.) Alef.var.    
  sabauda L. - савойско зеле    
  Щеклинги    
  От други сортове и видове:    
  - за базови, сертифицирани    
  и стандартни семена 1 1
  Семенници    
  От други сортове и видове:    
  - за базови семена 2000 600
  - за сертифицирани семена 1500 400
  - за стандартни семена 1000 200
15. Brassica oleracea L. convar    
  capitata (L.) Alef. var alba    
  DC. - бяло главесто зеле    
  Щеклинги    
  От други сортове и видове:    
  - за базови, сертифицирани    
  и стандартни семена 1 1
  Семенници    
  От други сортове и видове и    
  от листоцветно, брюкселско,    
  главесто, къдраво зеле и    
  алабаш:    
  - за базови семена    
  - за сертифицирани семена 2000 600
  - за сертифицирани семена -    
  хибриди 1500 400
  - за стандартни семена 2000 600
    1000 200
16. Brassica oleracea L. convar    
  capitata (L.) Alef. var.rubra    
  DC. - червено главесто зеле    
  Щеклинги    
  От други сортове и видове:    
  - за базови, сертифицирани    
  и стандартни семена 1 1
  Семенници    
  От други сортове и видове и    
  от листоцветно, брюкселско,    
  главесто, къдраво зеле и    
  алабаш:    
  - за базови семена 2000 600
  - за сертифицирани семена 1500 400
  - за сертифицирани семена -    
  хибриди 2000 600
  - за стандартни семена 1000 200
17. Brassica oleracea L. convar.    
  acephala (DC.) Alef. var.    
  gongylodes - алабаш    
  Щеклинги    
  От други сортове и видове:    
  - за базови, сертифицирани    
  и стандартни семена 1 1
  Семенници    
  От други сортове и видове:    
  - за базови семена 2000 600
  - за сертифицирани семена 1500 400
  - за стандартни семена 1000 200
18. Brassica pekinensis (Lour.)    
  Rupr. - китайско зеле    
  Щеклинги    
  От други сортове и видове:    
  - за базови, сертифицирани    
  и стандартни семена 1 1
  Семенници    
  От други сортове и видове:    
  - за базови семена 2000 600
  - за сертифицирани семена 1500 400
  - за стандартни семена 1000 200
19. Brassica rapa L. var. rapa -    
  турнепс    
  От други сортове и видове:    
  - за базови, сертифицирани    
  и стандартни семена 1 1
  Семенници    
  От други сортове; от репички    
  и дива ряпа:    
  - за базови семена 2000 600
  - за сертифицирани семена 1500 400
  - за стандартни семена 1000 200
20. Capsicum annuum L. - пипер    
  От други сортове и видове:    
  - за базови семена 700 400
  - за сертифицирани семена 500 300
  - за сертифицирани семена -    
  хибриди 700 400
  - за стандартни семена 300 200
  - за стандартни семена -    
  хибриди 500 300
21. Cichorium endivia L. - ендивия    
  - за базови семена 1000 400
  - за сертифицирани семена 700 300
  - за стандартни семена 500 200
22. Cichorium intybus L. - цикория    
  обикновена    
  - за базови семена 1000 400
  - за сертифицирани семена 700 300
  - за стандартни семена 500 200
23. Cichorium intybus L. (partim) -    
  цикория индустриална    
  - за базови семена 1000 400
  - за сертифицирани семена 700 300
24. Citrullis lanatus L. (Thunb.)    
  Matsum. еt Nakai - дини    
  От други сортове и видове:    
  - за базови семена 1000 500
  - за сертифицирани семена 700 300
  - за сертифицирани семена -    
  хибриди 1000 500
  - за стандартни семена 500 200
  - за стандартни семена -    
  хибриди 700 300
25. Cucumis melo L. - пъпеши    
  От други сортове и видове:    
  - за базови семена 1000 500
  - за сертифицирани семена 700 300
  - за сертифицирани семена -    
  хибриди 1000 500
  - за стандартни семена 500 200
  - за стандартни семена -    
  хибриди 700 300
26. Cucumis sativus L. - краставици    
  От други сортове и видове:    
  - за базови семена 2000 600
  - за сертифицирани семена 1500 400
  - за сертифицирани семена -    
  хибриди 2000 600
  - за стандартни семена 1000 200
  - за стандартни семена -    
  хибриди 1500 400
27. Cucurbita maxima Duchesne    
  (Cucurbita moshata Duch.) -    
  тикви (мускатна тиква)    
  От други сортове и видове:    
  - за базови семена 2000 600
  - за сертифицирани семена 1500 400
  - за сертифицирани семена -    
  хибриди 2000 600
  - за стандартни семена 1000 200
28. Cucurbita pepo L. - тиквички    
  От други сортове и видове:    
  - за базови семена 2000 600
  - за сертифицирани семена 1500 400
  - за сертифицирани семена -    
  хибриди 2000 600
  - за стандартни семена 1000 200
  - за стандартни семена -    
  хибриди 1500 400
29. Cynara cardunсulus L.    
  (Cynara scolimus L.) - кардун    
  (вид артишок), артишок    
  - за базови семена 300 200
  - за сертифицирани семена 100 50
  - за стандартни семена 100 50
30. Daucus carota L. - моркови    
  Щеклинги    
  От други сортове и видове:    
  - за базови, сертифицирани    
  и стандартни семена 1 1
  Семенници    
  От други сортове и видове:    
  - за базови семена 2000 600
  - за сертифицирани семена 1500 400
  - за сертифицирани семена -    
  хибриди 2000 600
  - за стандартни семена 1000 200
  - за стандартни семена -    
  хибриди 1500 400
31. Foeniculum vulgare Miller -    
  резене    
  От други сортове и видове:    
  - за базови семена 300 200
  - за сертифицирани семена 100 50
  - за стандартни семена 100 50
32. Hibiscus esculentus L. - бамя    
  От други сортове на вида:    
  - за базови семена 600 400
  - за сертифицирани семена 400 200
  - за стандартни семена 200 100
33. Lactuca sativa L. var. secalina    
  Alef. - листна салата    
  От други сортове и видове:    
  - за базови семена 300 100
  - за сертифицирани семена 200 50
  - за сертифицирани семена -    
  хибриди 300 100
  - за стандартни семена 100 50
  - за стандартни семена -    
  хибриди 200 50
  Lactuca sativa L. var. acephala    
  Alef. - листна салата    
  От други сортове и видове:    
  - за базови семена 300 100
  - за сертифицирани семена 200 50
  - за сертифицирани семена -    
  хибриди 300 100
  - за стандартни семена 100 50
  - за стандартни семена -    
  хибриди 200 50
  Lactuca sativa L. var. capitata    
  Alef. - главеста салата    
  От други сортове и видове:    
  - за базови семена 300 100
  - за сертифицирани семена 200 50
  - за сертифицирани семена -    
  хибриди 300 100
  - за стандартни семена 100 50
  - за стандартни семена -    
  хибриди 200 50
  Lactuca sativa L. var. romana    
  Gam. - маруля    
  От други сортове и видове:    
  - за базови семена 300 100
  - за сертифицирани семена 200 50
  - за сертифицирани семена -    
  хибриди 300 100
  - за стандартни семена 100 50
  - за стандартни семена -    
  хибриди 200 50
34. Lepidium sativum L. - градин-    
  ски крес    
  - за базови семена 2000 600
  - за сертифицирани семена 1500 400
  - за стандартни семена 1000 200
35. Lycopersicon lycopersicum (L.)    
  Karsten еx Farw. (L. esculentum    
  Mill.) - домати    
  От други сортове на вида:    
  - за базови семена 10 5
  - за сертифицирани семена 10 5
  - за сертифицирани семена -    
  хибриди 10 5
  - за стандартни семена 10 5
  - за стандартни семена -    
  хибриди 10 5
  от тютюн и патладжан за    
  всички категории 200 100
36. Pastinaca sativa L. - пащърнак    
  Щеклинги    
  От други сортове и видове:    
  - когато щеклингите се раз-    
  саждат за базови семена 1 1
  - когато щеклингите не се    
  разсаждат за сертифици-    
  рани семена 2000 600
  Семенници    
  От други сортове и видове    
  (в т. ч. див пащърнак):    
  - за базови семена 2000 600
  - за сертифицирани семена 1500 400
  - за стандартни семена 1000 200
37. Petrosеlinum crispum (Miller)    
  Nyman ex А. W. Hill - магданоз    
  Щеклинги    
  От други сортове и видове:    
  - когато щеклингите се раз-    
  саждат за базови семена 1 1
  - когато щеклингите не се    
  разсаждат за сертифици-    
  рани семена 2000 600
  Семенници    
  От други сортове на вида:    
  - за базови семена 2000 600
  - за сертифицирани семена 1500 400
  - за стандартни семена 1000 200
38. Phaseolus coccineus L. -    
  многоцветен фасул    
  От други сортове на вида и    
  от Phaseolus vulgaris L.    
  - за базови семена 2000 600
  - за сертифицирани семена 1500 400
  - за стандартни семена 1000 200
39. Phaseolus vulgaris L. -    
  градински фасул    
  От други сортове на вида:    
  - за базови семена 30 15
  - за сертифицирани семена 20 10
  - за стандартни семена 15 10
  От полски и други видове    
  фасул:    
  - за базови семена 200 150
  - за сертифицирани семена 200 100
  - за стандартни семена 150 100
40. Pisum sativum L. (partim) -    
  градински грах    
  От други сортове на вида:    
  - за базови семена 100 50
  - за сертифицирани семена 50 20
  - за стандартни семена 30 10
41. Raphanus sativus L. - pяпа и    
  репички    
  Щеклинги    
  От други сортове и видове:    
  - когато щеклингите се раз-    
  саждат за базови семена 1 1
  - когато щеклингите не се    
  разсаждат за сертифици-    
  рани семена 2000 600
  Семенници    
  От други сортове и респек-    
  тивно репички/ряпа и от дива    
  ряпа    
  - за базови семена 2000 600
  - за сертифицирани семена 1500 400
  - за стандартни семена 1000 200
42. Rumex acetosa L. - киселец    
  - за базови семена 300 200
  - за сертифицирани семена 100 50
  - за стандартни семена 100 50
43. Satureja hortensis L. - чубрица    
  - за базови семена 300 200
  - за сертифицирани семена 100 50
  - за стандартни семена 100 50
44. Scorzonera hispanica L. -    
  черен корен    
  - за базови семена 2000 600
  - за сертифицирани семена 1500 400
  - за стандартни семена 1000 200
45. Solanum melongena L. -    
  патладжан    
  От други сортове на вида:    
  - за базови семена 1500 600
  - за сертифицирани семена 1000 400
  - за сертифицирани семена -    
  хибриди 1500 600
  - за стандартни семена 500 200
  - за стандартни семена -    
  хибриди 1000 400
46. Spinacia oleracea L. - спанак    
  От други сортове на вида:    
  - за базови семена 2000 600
  - за сертифицирани семена 1500 400
  - за стандартни семена 1000 200
47. Valerianella locusta (L.)    
  Laterr. - полска (кълнова)    
  салата    
  - за базови семена 300 200
  - за сертифицирани семена 100 50
  - за стандартни семена 100 50
48. Vicia faba L. (partim) - бакла 1000 500
49. Zea mays ssp. saccharata    
  Sturt. - захарна царевица    
  От други сортове на вида:    
  - за базови семена 300 200
  - за сертифицирани семена 100 50
  - за сертифицирани семена -    
  хибриди 300 200
  - за стандартни семена 100 50
  - за стандартни семена -    
  хибридни 100 50
50. Lens culinaris Medic. - леща 1 1


Забележка: При използуване на изолатори при всички зеленчукови видове - за базови семена, сертифицирани семена, включително хибриди и стандартни семена - пространствената изолация е минимум 10 м.


Условия, на които трябва да отговарят зеленчуковите култури при полска инспекция


Култура Сортова чистота, в %,
    не по-малко от:
    базови сертифи- стан-
    (Б) цирани дартни
      (С) (СТ)
1 2 3 4 5
1. Allium cepa L. - лук      
  I инспекция (преглед) 99 95 85
  II инспекция (преглед) 100 99 90
  Allium cepa L. - лук с      
  ЦМС      
  Мъжко стерилни рас-      
  тения в стерилната      
  линия (%):      
  I инспекция (преглед) 100 - -
  II инспекция (преглед) 100 - -
  Фертилни растения в      
  стерилната линия (%)      
  не повече:      
  I инспекция (преглед) 0 - -
  II инспекция (преглед) 0 - -
2. Allium porrum L. - праз      
  I инспекция (преглед) 95 90 80
  II инспекция (преглед) 98 95 85
3. Anethum graveolens -      
  копър 100 99  
4. Anthriscus cerefolium      
  ( L.) Hoffm - кервел 100 99 90
5. Apium graveolens -      
  целина      
  - когато щеклингите се      
  разсаждат      
  I инспекция (преглед) 99 95 85
  II инспекция (преглед) 100 99 90
  - когато щеклингите      
  не се разсаждат - 98 90
6. Asparagus officinalis L. -      
  аспержи 99 95 85
7. Atriplex hortensis L. -      
  лобода 99 95 85
8. Beta vulgaris L. var.      
  vulgaris - манголд      
  I инспекция (преглед) 99 95 85
  II инспекция (преглед) 100 99 90
9. Beta vulgaris L. var.      
  conditiva Alef. -      
  салатно цвекло      
  I инспекция (преглед) 99 95 85
  II инспекция (преглед) 100 99 90
10. Brassica oleracea L.      
  convar. acephala (DС.)      
  Alef.var. sabellica L. -      
  листно зеле      
  I инспекция (преглед) 99 95 85
  II инспекция (преглед) 100 98 90
11. Brassica oleracea L.      
  convar. botrytis (L.) Alef.      
  var. botrytis L. - карфиол      
  I инспекция (преглед) 99 95 85
  II инспекция (преглед) 100 98 90
12. Brassica oleracea L.      
  convar botrytis (L.) Alef.      
  var. cymosa L. - броколи      
  I инспекция (преглед) 99 95 85
  II инспекция (преглед) 100 98 90
13. Brassica oleracea L.      
  convar oleracea var.      
  gemmifera DC -      
  брюкселско зеле      
  I инспекция (преглед) 99 95 85
  II инспекция (преглед) 100 98 90
14. Brassica oleracea L.      
  convar capitata (L.) Alef.      
  var. sbauda L. -      
  савойско зеле      
  I инспекция (преглед) 99 95 85
  II инспекция (преглед) 100 98 90
15. Brassica oleracea L.      
  convar capitata (L.) Alef.      
  var. alba DC - бяло      
  главесто зеле      
  I инспекция 99 95 85
  II инспекция 100 98 90
16. Brassica oleracea L.      
  convar capitata (L.) Alef.      
  var.rubra DC - червено      
  главесто зеле      
  I инспекция (преглед) 99 95 85
  II инспекция (преглед) 100 98 90
17. Brassica oleracea L.      
  convar. acephala (DC)      
  Alef. var. gongylodes -      
  алабаш      
  I инспекция (преглед) 99 95 85
  II инспекция (преглед) 100 98 90
18. Brassica pekinensis (Lour.)      
  Rupr. - китайско зеле      
  I инспекция (преглед) 99 95 85
  II инспекция (преглед) 100 98 90
19. Brassica rapa L. var.      
  rapa - турнепс      
  I инспекция (преглед) 99 95 85
  II инспекция (преглед) 100 98 90
20. Capsicum annuum L. -      
  пипер      
  - директни сортове 100 95 90
  - хибридни сортове 100 98 93
21. Cichorium endivia L. -      
  ендивия      
  I инспекция (преглед) 99 95 85
  II инспекция (преглед) 100 98 90
22. Cichorium intybus L. -      
  цикория обикновена      
  I инспекция (преглед) 99 95 85
  II инспекция (преглед) 100 98 90
23. Cichorium intybus L.      
  (partim) - цикория      
  индустриална      
  I инспекция (преглед) 99 95 -
  II инспекция (преглед) 100 98 -
24. Citrullis lanatus (Thunb.)      
  Matsum. еt      
  Nakai - дини      
  Директни сортове 100 99 90
  Хибридни сортове:      
  А) Мъжкостерилни      
  линии в участъците      
  за размножаване на      
  линиите 100 - -
  Фертилни растения 3 - -
  Б) Мъжкостерилни      
  линии в хибридните      
  участъци - 100 100
  - Еднодомни растения в      
  майчиния компонент 0 5 5
25. Cucumis melo L. - пъпеши      
  Директни сортове 80 75 70
  Хибридни сортове:      
  А) Мъжкостерилни      
  линии в участъците      
  за размножаване на      
  линиите 100 - -
  Фертилни растения 3 - -
  Б)Мъжкостерилни      
  линии в хибридните      
  участъци - 100 100
  - Еднодомни растения      
  в майчиния компонент 0 5 5
26. Cucumis sativus L. -      
  краставици      
  Директни сортове 100 99 95
  Хибридни сортове      
  А) Женски линии в учас-      
  тъците за размножа-      
  ване на линиите 100 - -
  Б)Женски линии в хиб-      
  ридните участъци - 100 100
  Еднодомни растения, % - 3 3
27. Cucurbita maxima      
  Duchesne Gourd      
  (Cucurbita moshata      
  Duch.) - тикви,      
  мускатна тиква 100 99 90
28. Cucurbita pepo L. -      
  тиквички 100 99 90
29. Cynara cardunсulus L.      
  (C. scolymus L.) -      
  артишок, кардун 99 98 90
30. Daucus carota L. -      
  моркови      
  I инспекция (преглед) 99 92 85
  II инспекция (преглед) 100 99 90
31. Foeniculum vulgare      
  Miller - резене 100 99 90
32. Hibiscus esculentus L. -      
  бамя 100 99 90
33. Lactuca sativa var.secalina      
  Alef. - листна салата; 100 99 90
  Lactuca sativa var.      
  acephala Alef. - листна      
  салата;      
  Lactuca sativa var.capitala      
  Alef. - главеста салата;      
  Lactuca sativa var.romana      
  Lam. - маруля      
34. Lepidium sativum L. -      
  градински крес 100 99 90
35. Lycopersicon      
  lycopersicum (L): Karsten      
  Exfarw. (L. esculentum      
  L.) - домати      
  Директни и хибридни 100 99 95
36. Pastinaca sativa L. -      
  пащърнак      
  Когато щеклингите се      
  разсаждат:      
  I инспекция (преглед) 99 93 85
  II инспекция (преглед) 100 99 90
  Когато щеклингите не      
  се разсаждат - 98 90
37. Petrosеlinum crispum      
  (Miller) Nyman.ex.а.      
  W. Hill (p. sativum L.) -      
  магданоз      
  I инспекция (преглед) 99 92 85
  II инспекция (преглед) - 99 90
  Когато щеклингите не      
  се разсаждат - 96 87
38. Phaseolus cosineus L. -      
  многоцветен фасул 99 95 85
39. Phaseolus vulgaris L. -      
  градински фасул 100 99 90
40. Pisum sativum L. -      
  градински грах 100 99 90
41. Raphanus sativus L. -      
  pяпа и репички      
  Когато репичките се      
  разсаждат:      
  I инспекция (преглед) 99 95 85
  II инспекция (преглед) 100 99 90
  Когато репичките не      
  се разсаждат - 98 90
42. Rumex acetosa L. -      
  киселец 100 98 90
43. Satureja hortensis L. -      
  чубрица 100 100 100
44. Scorzonera      
  hispanica L. - черен      
  корен 100 99 90
45. Solanum      
  melongena L. -      
  патладжан      
  Директни сортове 100 99 90
  Хибридни сортове - - -
46. Spinacia oleracea L. -      
  спанак 100 99 90
47. Valerianella locusta L.      
  laterr - полска      
  (кълнова) салата 100 99 90
48. Zea mays ssp.      
  Saccharata sfurt. -      
  захарна царевица      
  - директни сортове 100 99 95
  - самоопрашени      
  линии 100 100 -
49. Vicia faba L. (partim) -      
  бакла 100 99 98,5
50. Lens culinaris Medic. -      
  леща 100 99 98,5


Забележка. Изискванията при полска инспекция, които се установяват в съответната фаза на развитие на културата при извършваните прегледи, са посочени в методиките за полска инспекция при зеленчукови култури.


Приложение № 3 към чл. 7, ал. 1, чл. 36, ал. 1 и 2, чл. 53, ал. 3 и 5, чл. 58, ал. 1 и чл. 62, ал. 2


Изисквания при лабораторни анализи за посевни качества


1. Семената от категориите базови, сертифицирани и стандартни трябва да съответстват на следните норми за кълняемост, аналитична чистота и съдържание на семена от други видове растения, съгласно таблицата:



  Мin ана- Маx съд. Мin къл-
  литична на сем. няемост
Видове чистота от др. (% кап-
  (% от раст. сули или
  теглото) % от чисти
    теглото семена)
1 2 3 4 5
1. Allium cepa L. - лук 97 0,5 70
2. Allium porrum L. -      
  праз 97 0,5 65
3. Anthriscus cerefolium      
  L. Hoffm. - kервел 96 1 70
4. Apium graveolens      
  L. - целина 97 1 70
5. Asparagus officinalis      
  L. - аспержи 96 0,5 70
6. Beta vulgaris L. var.      
  vulgaris - манголд 97 0,5 50 капс.
7. Beta vulgaris L.var.      
  conditiva Alef. -      
  салатно цвекло 97 0,5 70 капс.
8. Brassica oleracea      
  L.сonvar. acephala      
  (DС) Alef.var.      
  sabellica L. - листно      
  зеле 97 1 75
9. Brassica oleracea L.      
  сonvar. botrytis (L.)      
  Alef.var. botrytis L. -      
  карфиол (цветно зеле) 97 1 70
10. Brassica oleracea L.      
  сonvar. botrytis (L.)      
  Alef.var. cymosa      
  Duch - броколи 97 1 75
11. Brassica oleracea L.      
  сonvar. oleracea var.      
  gemmifera DC -      
  брюкселско зеле 97 1 75
12. Brassica oleracea L.      
  сonvar.capitata (L.)      
  Alef.var. sabauda L. -      
  савойско зеле 97 1 75
13. Brassica oleracea L.      
  сonvar.capitata (L.)      
  Alef.var.      
  alba DC - бяло      
  главесто зеле 97 1 75
14. Brassica oleracea L.      
  сonvar capitata (L.)      
  Alef.var.      
  rubra - червено      
  главесто зеле 97 1 75
15. Brassica oleracea L.      
  сonvar.acephala (DС)      
  Alef.var. gongylodes -      
  алабаш 97 1 75
16. Brassica pekinensis      
  (Lour.) Rupr. -      
  китайско зеле 97 1 75
17. Brassica rapa L. var.      
  rapa - турнепс 97 1 80
18. Capsicum      
  annuum L. - пипер 97 0,5 65
19. Cichorium      
  еndivia L. - ендивия 95 1 65
20. Cichorium      
  intybus L. - цикория      
  обикновена      
  (италианска) 95 1,5 65
21. Cichorium intybus L.      
  (partim) - цикория      
  индустриална 97 1 80
22. Citrullus lanatus L      
  (Thunb.) Matsum. et      
  Nakai - дини 98 0,1 75
23. Cucumis melo L. -      
  пъпеши 98 0,1 75
24. Cucumis sativus L. -      
  краставици 98 0,1 80
25. Cucurbita maxima      
  Duchesne Gourd      
  (Cucurbita moshata      
  Duch.) - тикви,      
  мускатна тиква 98 0,1 80
26. Cucurbita pepo L. -      
  тиквички 98 0,1 75
27. Cynara      
  cardunculus L.      
  (C.scolymus L.) -      
  артишок 96 0,5 65
28. Daucus carota L. -      
  моркови 95 1 65
29. Foeniculum vulgare      
  Miller - резене 96 1 70
30. Lactuca sativa L. -      
  салата 95 0,5 75
31. Lycopersicon      
  lycopersicum L.      
  Karsten ex Farw.      
  (L. esculentum Mill.) -      
  домати 97 0,5 75
32. Petroselinum crispum      
  (Miller) Nyman ex A.      
  W.Hill - магданоз 97 1 65
33. Phaseolus      
  coccineus L. - много-      
  цветен фасул 98 0,1 80
34. Phaseolus vulgaris L. -      
  градински фасул 98 0,1 75
35. Pisum sativum L.      
  (partim) - грах градински 98 0,1 80
36. Raphanus sativus L. -      
  ряпа и репички 97 1 70
37. Scorzonera      
  hispanica L. - черен      
  корен 95 1 70
38. Solanum melogena L. -      
  патладжан 96 0,5 65
39. Spinacia oleracea L. -      
  спанак 97 1 75
40. Valerianella locusta L.      
  Laterr. - полска      
  (кълнова) салата 95 1 65
41. Vicia faba L.      
  (partim) - бакла 98 0,1 80
42. Anethum      
  graveolens L. - копър 96 1 60
43. Atriplex hortensis L.      
  (A. nitens Schkur.) -      
  лобода 97 1 75
44. Hibiscus      
  esculentus L. - бамя 96 1 70
45. Lepidium savtium L. -      
  градински крес 96 1 80
46. Pastinaca sativa L. -      
  пащърнак 95 1 60
47. Rumex acetosa L. -      
  киселец 95 1 60
48. Satureja hortensis L. -      
  чубрица 95 1 60
49. Zea.mays - ssp.      
  saccharata Sturt. -      
  зах. царевица 98 0 85
50. Lens culinaris Medic. -      
  леща 98 0,5 85


2. Допълнителни изисквания:

2.1. Семената от бобовите зеленчукови култури не трябва да съдържат следните живи насекоми (инсекти):

Acanthoscelides obtectus sag.

Bruchus affinis froel.

Bruchus atomarius l.

Bruchus pisorum l.

Bruchus rufimanus boh.

2.2. Семената на зеленчуковите култури не трябва да съдържат живи акари.

3. Максималният % влага за семената на зеленчуковите култури е съгласно таблицата:


  Максимално
Видове съдържание
  на влага (%)
1 2
резене 10
алабаш, градински крес, домати, ендивия,  
всички видове зеле, краставици, лук, ма-  
руля, патладжан, пипер, праз, пъпеши,  
салата, тикви, тиквички, цикория, чуб-  
рица, леща 13
артишок, аспержи, бамя, бакла, грах, ди-  
ни, захарна царевица, кервел, киселец, ко-  
пър, магданоз, моркови, пащърнак, ре-  
вен, ряпа, репички, спанак, турнепс (ря-  
па), фасул (многоцветен и градински),  
цвекло (салатно и червено), целина,  
черен корен 14


Забележка: Други изисквания за посевни качества на семената са посочени в методите за лабораторни анализи на зеленчуковите култури.


Приложение № 4 към чл. 7, ал. 1, чл. 20, ал. 2, чл. 22, ал. 3, чл. 35, ал. 1


Големина/размери на партидите и пробите


1. Максималният размер на партидите семена в зависимост от вида култура е, както следва:

- Phaseolus vulgaris, Pisum sativum и Vicia faba - 25 тона;

- зеленчукови видове, чиито семена са с размери не по-малки от житно зърно, с изключение на Phaseolus vulgaris, Pisum sativum и Vicia faba - 20 тона;

- зеленчукови видове, чиито семена са с размери по-малки от житно зърно - 10 тона.

# Максималният размер на партидата не трябва да бъде превишен с повече от 5%.

2. Минимално тегло на пробите:



    Мин. тегло
  Видове на пробата
    (грамове)
  1 2
1. Allium cepa L. - лук 25
2. Allium porrum L. - праз 20
3. Anthriscus cerefolium L. Hoffm. - кервел 20
4. Apium graveolens L. - целина 5
5. Asparagus officinalis L. - аспержи 100
6. Beta vulgaris L. var. vulgaris - манголд 100
7. Beta vulgaris L.var. conditiva Alef. -  
  салатно цвекло 25
8. Brassica oleracea L.сonvar.acephala  
  (DС)Alef.var. sabellica L. - листно зеле 20
9. Brassica oleracea L. сonvar. botrytis (L.)  
  Alef.var. botrytis L. - карфиол  
  (цветно зеле) 20
10. Brassica oleracea L. сonvar. botrytis (L.)  
  Alef.var.cymosa Duch - броколи 20
11. Brassica oleracea L. сonvar. oleracea  
  var.gemmifera DC - брюкселско зеле 20
12. Brassica oleracea L. сonvar.capitata (L.)  
  Alef.var.sabauda L. - савойско зеле 20
13. Brassica oleracea L. сonvar.capitata (L.)  
  Alef.var.alba DC - бяло главесто зеле 20
14. Brassica oleracea L. сonvar capitata (L.)  
  Alef.var.rubra - червено главесто зеле 20
15. Brassica oleracea L. сonvar. acephala  
  (DС) Alef.var.gongylodes - алабаш 20
16. Brassica pekinensis (Lour.) Rupr. -  
  китайско зеле 40
17. Brassica rapa L. var. rapa - турнепс 15
18. Capsicum annuum L. - пипер 50
19. Cichorium еndivia L. - ендивия 15
20. Cichorium intybus L. - цикория  
  обикновена (италианска) 15
21. Cichorium intybus L. (partim) - цикория  
  индустриална 50
22. Citrullus lanatus L (Thunb.) Matsum.  
  еt Nakai - дини 250
23. Cucumis melo L. - пъпеши 100
24. Cucumis sativus L. - краставици 25
25. Cucurbita maxima Duchesne  
  (Cucurbita moshata Duch.) - тикви,  
  мускатна тиква 250
26. Cucurbita pepo L. - тиквички 150
27. Cynara cardunculus L. (C.scolymus L.) -  
  артишок, кардун 50
28. Daucus carota L. - моркови 10
29. Foeniculum vulgare Miller - резене 25
30. Lactuca sativa L. - салата 10
31. Lycopersicon lycopersicum L. Karsten  
  ex Farw. (L.esculentum Mill.) - домати 20
32. Petroselinum crispum (Miller) Nyman  
  ex a. W.Hill - магданоз 10
33. Phaseolus coccineus L. - многоцветен фасул 1000
34. Phaseolus vulgaris L. - градински фасул 700
35. Pisum sativum L. (partim) - грах градински 500
36. Raphanus sativus L. - ряпа и репички 50
37. Scorzonera hispanica L. - черен корен 30
38. Solanum melogena L. - патладжан 20
39. Spinacia oleracea L. - спанак 75
40. Valerianella locusta L. Laterr. -  
  полска (кълнова) салата 20
41. Vicia faba L. (partim) - бакла 1000
42. Anethum graveolens L. - копър 40
43. Atriplex hortensis L. (A. nitens Schkur.) -  
  лобода 60
44. Hibiscus esculentus L. - бамя 700
45. Lepidium sativum L. - градински крес 60
46. Pastinaca sativa L. - пащърнак 100
47. Rumex acetosa L. - киселец 30
48. Satureja hortensis L. - чубрица 20
49. Zea.mays - ssp. saccharata Sturt. -  
  зах. царевица 250
50. Lens culinaris Medic. -  
  леща 600


Забележка: За хибридите - F1 от споменатите видове, минималното тегло на една проба може да бъде намалено до една четвърт от определените тегла. Но пробата трябва да има тегло най-малко 5 г и да съдържа най-малко 400 семена.


Приложение № 5 към чл. 7, ал. 1, чл. 22, ал. 3, т. 3, чл. 26, ал. 2, чл. 53, ал. 3 и 5


Зеленчукови култури, за които се изисква лабораторен анализ за здравно състояние



Култура Болести
1 2 3
1. Capsicum annum L. - Антракноза (Colletotrichum
  пипер nigrum)
    Мана (Phytophtora capsici)
    Tobacco mosaic virus (TMV)
    Cucumber mosaic virus (CMV)
2. Citrullis lanatus Бактериен пригор
  (Thunb.) Matsum. (Pseudomonas syringae pv.
  еt Nakai - дини lachrymans)
    Антракноза (Colletotrichum
    lagenarium)
    Фузариоза (Fusarium niveum)
3. Cucumis melo L. - Антракноза (Colletotrichum
  пъпеши lagenarium)
    Фузариоза (Fusarium
    oxysporum f.sp. melonis)
    Cucumber mosaic virus (CMV)
    Squash mosaic virus (SqMV)
4. Cucumis sativus L. - Антракноза (Colletotrichum
  краставици lagenarium)
    Бактериен пригор
    (Pseudomonas syringae pv.
    lachrymans)
    Cucumber mosaic virus (CMV)
    Cucumber green mottle mosaic
    virus (CGMMV)
    Squash mosaic virus (SqMV)
5. Cucurbita maxima Бактериен пригор
  Duchesne Gourd - (Pseudomonas syringae pv.
  тикви lachrymans)
6. Cucurbita pepo L. - Бактериен пригор
  тиквички (Pseudomonas syringae pv.
    lachrymans)
7. Lycopersicum Бактериално изсъхване
  esculentum (L.) (Clavibacter michiganensis
  Karsten еx Farw./L. subsp. michiganensis)
  esculentum L./ - Бактериално струпясване
  домати (Pseudomonas syringae pv.
    tomato)
    Бактериално петносване
    (Xanthomonas campestris pv.
    vesicatoria)
    Tobacco mosaic virus (TMV)
    Tomato mosaic strain (ToMV)
8. Pisum sativum L. Аскохитоза (Ascochyta pisi)
  (partim) - градински Бактериоза (Pseudomonas
  грах syringae pv.pisi)
9. Lens culinaris Medic. - Бактериоза (Psendomonas
  леща radiciperda, Corynebacterium
    insidiosum)


Приложение № 6 към чл. 41, ал. 1, чл. 49, ал. 3


Етикети

I. Информация, която се поставя на официалния етикет на сертифицираните категории семена

1. държава/институция - Република България, Министерство на земеделието и горите;

2. контролен/сертифициращ орган, адрес - ИАСАС, София, бул. Цариградско шосе 125;

3. ботаническо име на вида на латински и наименование на вида на български език;

4. наименование на сорт или наименование на родителския компонент - изписани на български език;

5. категория;

6. номер на партидата;

7. произход на семената - държава;

8. дата на вземане на проби ( месец и година );

9. нетно тегло или брой на семената;

10. друга информация:

- когато семената са дражирани, гранулирани или инкрустирани, посочва се естеството на субстанциите/ добавките и приблизителното съотношение между теглото на капсулите и чистите семена или общото тегло;

- за сертифицирани семена (хибриди) - посочва се името на хибрида и думата "хибрид".

II. Информация, която се поставя на етикета за стандартните семена

1. име на заготвителя, който опакова и етикетира стандартни семена, и неговият регистрационен номер;

2. дата на опаковане и етикетиране на семената (месец и година);

3. ботаническо име на вида на латински и наименование на вида на български език;

4. сорт - изписан на български език;

5. категория: стандартни семена (СТ);

6. номер на партидата;

7. нетно тегло или брой на семената;

8. друга информация:

- когато семената са дражирани, гранулирани или инкрустирани, посочва се естеството на субстанциите/ добавките и приблизителното съотношение между теглото на капсулите и чистите семена или общото тегло;

III. Информация, която се отпечатва на "малките опаковки"

1. име на фирмата, която е отговорна за пакетирането на семената в "малки опаковки", и регистрационен номер;

2. дата на определяне кълняемостта на семената (месец и година);

3. срок на действие на документа;

4. ботаническо наименование на вида;

5. сорт - изписан на български език;

6. категория: предбазови (ПБ), базови (Б), сертифицирани (С), стандартни семена (СТ);

7. номер на партидата семена, която се разфасова в малки опаковки;

8. кълняемост в %;

9. нетно тегло или брой на семената;

10. произход на семената - държава;

11. друга информация:

- за сертифицирани семена (хибриди) - посочва се името на хибрида и думата "хибрид";

- химични третирания или /и "дражирани".


Промени настройката на бисквитките