Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 100 от 14.XI

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 251 ОТ 6 НОЕМВРИ 2003 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБАТА ЗА ИЗИСКВАНИЯТА ЗА ЕТИКЕТИРАНЕТО И ПРЕДСТАВЯНЕТО НА ХРАНИТЕ, ПРИЕТА С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 136 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2000 Г. (ОБН., ДВ, БР. 62 ОТ 2000 Г.; ИЗМ. И ДОП., БР.

 

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 251 ОТ 6 НОЕМВРИ 2003 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБАТА ЗА ИЗИСКВАНИЯТА ЗА ЕТИКЕТИРАНЕТО И ПРЕДСТАВЯНЕТО НА ХРАНИТЕ, ПРИЕТА С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 136 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2000 Г. (ОБН., ДВ, БР. 62 ОТ 2000 Г.; ИЗМ. И ДОП., БР. 40 ОТ 2002 Г. И БР. 19 ОТ 2003 Г.)

Обн. ДВ. бр.100 от 14 Ноември 2003г.

МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ

ПОСТАНОВИ:


§ 1. Член 1 се изменя така:

"Чл. 1. С наредбата се определят изискванията за етикетирането и представянето, включително рекламирането на храните с цел защита на потребителите срещу невярна и подвеждаща информация."


§ 2. В чл. 2, т. 2 думата "заведения" се заменя с "места".


§ 3. Член 3 се изменя така:

"Чл. 3. Наредбата не се прилага за етикетиране на вино и спиртни напитки, определени в Закона за виното и спиртните напитки, както и до изискванията за представяне на информация за съдържанието на енергия и хранителни вещества."


§ 4. В чл. 4, т. 1, буква "а" думата "минимална" се заличава.


§ 5. В чл. 5 след думите "при представяне" се поставя запетая и се добавя "включително рекламиране".


§ 6. В чл. 6 се правят следните изменения и допълнения:

1. Досегашният текст става ал. 1.

2. Точка 1 се изменя така:

"1. наименование, под което храната се продава;".

3. (*) Точка 7 се изменя така:

"7. нетно количество на предварително опакованите в отсъствие на потребителя храни, следвано от символа на единиците за измерване на маса;".

4. Точка 13 се изменя така:

"13. действителното обемно алкохолно съдържание за напитки, различни от напитките, произведени от грозде и съдържащи повече от

1,2 на сто vol., но не повече от 15 на сто vol. алкохол."

5. Създава се ал. 2:

"(2) Указанието за употреба по ал. 1, т. 11 се посочва по начин, който да позволява правилната употреба на храната."


§ 7. (*) Създава се чл. 6а:

"Чл. 6а. (1) При етикетирането се обявява алкохолно съдържание на напитките по чл. 6, ал. 1, т. 13, определено при 20 градуса С.

(2) Числото за съдържанието на алкохол се представя с точност до една цифра след десетичната запетая.

(3) Допустимото отклонение от обявеното алкохолно съдържание е:

1. за бири с алкохолно съдържание не по-голямо от 5,5 на сто vol. - +/- 0,5 на сто vol.;

2. за бири с алкохолно съдържание, по-голямо от 5,5 на сто vol., и за напитки по чл. 6, ал. 1, т. 13, произведени от плодове или на основата на ферментирал мед - +/- 1 на сто vol.;

3. за напитки по чл. 6, ал. 1, т. 13, съдържащи накиснати плодове или части от растения - +/- 1,5 на сто vol.;

4. за напитки по чл. 6, ал. 1, т. 13, различни от напитките по т. 1 - 3 - +/- 0,3 на сто vol.

(4) Отклоненията по ал. 3 се допускат независимо от отклоненията, произтичащи от метода за анализ, използван при определяне на алкохолното съдържание."


§ 8. В чл. 7 се правят следните изменения:

1. Думите "чл. 6" се заменят с "чл. 6, ал. 1".

2. В ал. 4 думите "кв. см" се заменят със "cm2".


§ 9. (*) Създава се чл. 8а:

"Чл. 8а. (1) Допуска се данните по чл. 6, ал. 1, т. 10 и 11 да бъдат нанесени само в търговските документи при етикетирането на предварително опакованите храни, които са предназначени за:

1. крайния потребител, но се продават на етап, предхождащ продажбата на крайния потребител, както и когато този етап не е продажба на места за обществено хранене;

2. доставка на места за обществено хранене, за да бъдат приготвени, преработени, разделяни или нарязани.

(2) Търговските документи по ал. 1, съдържащи всички данни на етикетирането, трябва да придружават храните, за които се отнасят, или да са изпратени преди доставката или едновременно с нея.

(3) В случаите по ал. 1 данните по чл. 6, ал. 1, т. 1, 5 и 8 се нанасят и на външната опаковка, в която храните се представят за продажба, като данните относно срока на минимална трайност, а при бързоразвалящите се храни - относно срока на трайност, се посочват в съответствие с чл. 28, ал. 2 и 3 и чл. 29."


§ 10. (*) В чл. 9 се правят следните изменения:

1. Алинея 1 се изменя така:

"(1) Етикетирането на храните не е задължително, когато:

1. тяхното количество се измерва в присъствието на потребителя;

2. не са предварително опаковани в потребителска опаковка;

3. са предназначени за снабдяване на местата за обществено хранене."

2. В ал. 2 думите "чл. 6" се заменят с "чл. 6, ал. 1".


§ 11. В чл. 10 се правят следните изменения и допълнения:

1. Досегашният текст става ал. 1 и в нея думите "чл. 6" се заменят с "чл. 6, ал. 1".

2. Създава се ал. 2:

"(2) Алинея 1 не се прилага за напитки, извлечени на основата на кафе, чай, екстракт от кафе или екстракт от чай, когато наименованието, под което се предлагат на пазара, съдържа думата "кафе" или "чай"."


§ 12. В чл. 11 се правят следните изменения:

1. Досегашният текст става ал. 1 и в нея думите "чл. 6" се заменят с "чл. 6, ал. 1".

2. Създават се ал. 2 и 3:

"(2) В допълнение към изискванията по чл. 6, ал. 1, т. 2 и 5 е допустимо въвеждане и на други задължителни обозначения в съответствие с наредбите по чл. 4 от Закона за храните само ако не водят до заблуда на потребителя.

(3) При обявяване на действителното обемно алкохолно съдържание за напитките по чл. 6, ал. 1, т. 13 числото и символът могат да се предшестват от думата "алкохол" или от съкращението "алк."."


§ 13. В чл. 12 се създава ал. 4:

"(4) Наименованието, под което храна от внос се разпространява на територията на страната, може да се различава от наименованието в страната производител, при условие че съществува българска храна, за която традиционно се използва същото наименование, и тя се различава напълно по състав и начин на производство."


§ 14. В чл. 16 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 5 след думата "зеленчуци" се поставя запетая и думите "или подправки" се заменят с "подправки или билки".

2. Създава се ал. 6:

"(6) Когато съставка на храна съдържа няколко компонента, те се считат за съставки на тази храна."


§ 15. (*) В чл. 17 т. 2 се изменя така:

"2. газирана вода, в чието наименование е посочено, че е газирана;".


§ 16. В чл. 18 т. 3 се изменя така:

"3. технологичните средства, които се използват като спомагателни вещества при производството на храната и не присъстват в крайния продукт;".


§ 17. В чл. 19, ал. 1 изречение първо се изменя така:

"Водата и летливите вещества се включват в списъка на съставките, когато тяхното количество е над 5 на сто от теглото на храната."


§ 18. В чл. 20 се създава ал. 4:

"(4) Хининът и/или кофеинът, използвани като овкусители при производството и направата на дадена храна, се посочват поименно в списъка на съставките по чл. 6, ал. 1, т. 2 непосредствено след наименованието "овкусител"."


§ 19. Член 21 се изменя така:

"Чл. 21. (1) Ароматичните продукти се обявяват в списъка на съставките с термина "аромат/аромати", с наименованието на веществото или с описанието му.

(2) Терминът "натурален" или друг еднозначен термин се добавя само към наименованието на съставка, която представлява натурално ароматично съединение, и/или на ароматични продукти съгласно Наредба № 15 от 2002 г. за изискванията към използването на ароматичните продукти (ДВ, бр. 70 от 2002 г.).

(3) Когато наименованието на ароматичния продукт обозначава растително или животинско естество или произход на използваните продукти, терминът "натурален", както и всеки друг еднозначен термин може да се използва само ако ароматната част е изолирана чрез подходящи физични, ензимни или микробиологични процеси, както и чрез традиционните методи за приготвяне на храни, изцяло или почти изцяло от храната или от източника на съответния ароматичен продукт."


§ 20. Член 23 се изменя така:

"Чл. 23. (1) Количеството на съставките или категориите на съставките на храната се обявяват задължително върху етикета, когато:

1. наименованието на определена съставка или категория съставки се съдържа в наименованието на храната;

2. се подчертава наличието на дадена съставка или категория съставки в храната чрез текст или чрез картинно или графично изображение върху етикета;

3. наличието на дадена съставка или категория съставки е съществено за характеризиране на храната и отличаването й от други подобни по наименование или по външен вид храни.

(2) Количеството на съставката или на категорията съставки се обявява в проценти непосредствено до наименованието им. Посочва се количеството им в момента на производството на храната.

(3) Изискванията по ал. 1 не се прилагат за съставка или за категория съставки, когато е налице някое от следните условия:

1. нетното количество на съставката или на категорията съставки след отцеждане е обявено в съответствие с чл. 25, ал. 3;

2. количеството на съставката или на категорията съставки се изисква да бъде обявено на етикета съгласно наредби по чл. 4 от Закона за храните;

3. съставката или категорията съставки се използват в малки количества за ароматизиране;

4. съставката или категорията съставки, въпреки че фигурират в търговското наименование на храната, не могат да ръководят избора на потребителя, тъй като промените в количеството не са съществени за характеризирането на храната или не я отличават от подобни храни;

5. в случаите по чл. 17, т. 5."


§ 21. В чл. 25 ал. 1 се изменя така:

"(1) Нетното количество на предварително опакованите храни се изразява във:

1. единици за обем - литър, сантилитър или милилитър - при течности;

2. единици за маса - килограм или грам - при останалите храни."


§ 22. В чл. 27 т. 2 и 3 се изменят така:

"2. храната се продава на бройка или се измерва в присъствието на купувача;

3. когато нетното й количество е под 5 g или 5 ml, с изключение на опакованите подправки и билки."


§ 23. В чл. 28, ал. 3, изречение второ думата "минимална" се заличава.


§ 24. (*) Член 30 се изменя така:

"Чл. 30. (1) Не се изисква обявяване на срока на минимална трайност за:

1. пресни плодове и зеленчуци, които не са белени, нарязани или обработени по друг начин;

2. безалкохолни напитки, напитки от плодове и напитките по чл. 6, ал. 1, т. 13 в опаковки с обем, по-голям от 5 l, когато върху опаковката изрично е посочено, че са предназначени за местата за обществено хранене;

3. напитки, съдържащи над 10 на сто vol., но не повече от 15 на сто vol. алкохол и непроизведени от грозде;

4. тестени и сладкарски изделия, които трябва да се консумират до 24 часа от производството им;

5. оцет;

6. готварска сол;

7. захар;

8. захарни изделия, състоящи се основно от ароматизирани и/или оцветени захари;

9. дъвка и подобни дъвчащи продукти;

10. индивидуални порции сладолед.

(2) Изискването по ал. 1, т. 1 не се отнася до покълнали семена и подобни продукти като бобови кълнове."


§ 25. В чл. 31, ал. 4 се правят следните изменения:

1. В т. 1, буква "а" думите "и пакетиране" се заменят с "или опаковане".

2. В т. 2 думите "10 кв. см" се заменят с "10 cm2".

3. Точка 3 се изменя така:

"3. когато срокът на минимална трайност или срокът на трайност при бързоразвалящите се храни е обозначен върху етикета и е в некодиран вид."


§ 26. Създава се чл. 32:

"Чл. 32. (1) При етикетирането, представянето и рекламирането на храни се забраняват:

1. използването на думите "диетична" или "диета" самостоятелно или в съчетание с други думи, определящи тези храни;

2. всички други означения или всяко представяне, които създават впечатление, че храната е със специално предназначение.

(2) Допуска се храни, чиито състав и характеристики ги правят подходящи за храни със специално предназначение, да бъдат обозначавани като "диетични"."

(3) Обозначаването по ал. 2 се извършва при спазване изискванията на Наредбата за изискванията към храните за нискоенергийни диети за намаляване на телесното тегло, приета с Постановление № 252 на Министерския съвет от 2002 г. (ДВ, бр. 107 от 2002 г.), или на Наредбата за изискванията към диетичните храни за специални медицински цели, приета с Постановление № 248 на Министерския съвет от 2002 г. (ДВ, бр. 107 от 2002 г.)."


§ 27. В чл. 8, 24 и 26 думите "чл. 6" се заменят с "чл. 6, ал. 1".


§ 28. В § 1 от допълнителната разпоредба се правят следните изменения:

1. Точка 2 се изменя така:

"2. "Предварително опакована храна" е единица за предлагане на крайния потребител и на местата за обществено хранене, която се състои от храна и опаковка, в която храната е изцяло или частично обвита преди предлагането й, по начин, изключващ промяната на съдържанието, без отваряне или изменения в опаковката."

2. Точка 16 се заличава.

3. Досегашната т. 17 става т. 16.

4. Създава се нова т. 17:

"17. "Течна среда" са: вода, водни разтвори на соли, саламура, водни разтвори на хранителни киселини, оцет, захарен разтвор, водни разтвори на други подслаждащи вещества, сокове от плодове и зеленчуци при плодовете и зеленчуците, както и смеси между изброените продукти, включително когато са в замразено състояние, доколкото течността е само допълнение към основните елементи на рецептурата на дадена храна и не е от решаващо значение за потребителя."


§ 29. В § 4 от преходните и заключителните разпоредби ал. 2 се отменя.


§ 30. В приложение № 1 към чл. 10 се правят следните изменения и допълнения:

1. В заглавието думите "чл. 6" се заменят с "чл. 6, ал. 1".

2. В таблицата след думите "Храни, чиято трайност е удължена поради използването на опаковъчни газове" в колона "Категория на храната" се създава нов ред: "Напитки, които след възстановяването на концентрата или на сухото вещество съдържат кофеин от какъвто и да е произход в количество, по-голямо от 150 mg/l, и са предназначени за консумация, без да претърпят модификация" и срещу него в колона "Задължителни данни" се добавя: "Високо съдържание на кофеин". Това обозначение трябва да съпровожда наименованието, под което се продава напитката.


§ 31. В приложение № 2 към чл. 20, ал. 2 се правят следните изменения и допълнения:

1. Навсякъде думата "теглото" се заменя с "количеството".

2. В колона "Наименование на съставката" след думите "Смеси от зеленчуци, ненадвишаващи 10 на сто от количеството на храната" се създава нов ред:

"Скелетни мускули(**) от бозайници и птици, годни за консумация от човека, с естествено включени или прилежащи тъкани, когато общото съдържание на мазнини и съединителна тъкан не надхвърля стойностите, посочени по-долу, и когато месото (с изключение на механично обезкостеното месо(***)) представлява съставка на друг хранителен продукт, както следва:



Вид месо Мазнини Съединителна
  (%) тъкан(****)
    (%)
От бозайници (различно от 25 25
заешко и свинско) и смеси    
от месо на различни видове,    
в които преобладава месото    
от бозайници    
Свинско 30 25
Птиче и заешко 15 10


Ако тези максимални граници бъдат превишени, но всички други критерии от определението за "месо" бъдат удовлетворени, съдържанието на месо трябва да се намали съответно в списъка на съставките, като освен термина "месо" трябва да се посочи и наличието на мазнини и/или съединителна тъкан.

**Диафрагмата и дъвкателните мускули са части от скелетната мускулатура, докато сърцето, езикът, мускулите на главата (различни от дъвкателните), мускулите на китката, петата и опашката се изключват.

***Механично обезкостено месо означава месо, получено по механичен начин от кости, покрити с месо, с изключение на месото от костите на главата, от крайните части под последните стави на предните и задните крайници, а при свинете - и от опашните прешлени. Това месо е предназначено за производство на термично обработени месни продукти.

****Съдържанието на съединителна тъкан се изчислява въз основа на съотношението между съдържанието на колаген и на месен белтък. Съдържанието на колаген означава съдържанието на хидроксипролин, умножено по множител 8."

3. Срещу текста в т. 2 в колона "Наименование на категорията" се добавя "...месо" и наименованието/наименованията на животинските видове, от които то произхожда.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 32. Разпоредбите на § 6, т. 3, § 7 и § 10, т. 3 влизат в сила 3 месеца след обнародването на постановлението в "Държавен вестник". Храните, етикетирани преди това, които не отговарят на въведените изисквания, могат да се продават до изчерпването им на пазара, но не по-късно от 6 месеца от влизането в сила на разпоредбите.


§ 33. Разпоредбите на § 9, т. 2, § 15 и 24 влизат в сила от 1 юли 2004 г. Храните, които се намират на пазара към тази дата и не отговарят на въведените изисквания, могат да се продават до изчерпването им на пазара, ако са били етикетирани преди 1 юли 2004 г.


Промени настройката на бисквитките