НАРЕДБА № 1 ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ФУНКЦИОНИРАНЕТО НА ЕДИННАТА КАТАЛОЖНА СИСТЕМА
НАРЕДБА № 1 ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ФУНКЦИОНИРАНЕТО НА ЕДИННАТА КАТАЛОЖНА СИСТЕМА
Обн. ДВ. бр.29 от 14 Април 1987г., отм. ДВ. бр.3 от 12 Януари 1988г.
Отменено основание. Виж § 3, т. 1 от преходните и заключителните разпоредби на Постановление № 64 на Министерския съвет от 18 декември 1987 г. за приемане на нормативни актове и нормативи за стопанската дейност, с която се отменя Правилника за стопанската дейност от 1986 г. - ДВ, бр. 3 от 12 януари 1988 г.
Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. (1) Наредбата определя реда за по-нататъшното организиране и функциониране на Единната каталожна система (ЕКС), както и правата и задълженията на органите и организациите, свързани с тази дейност.
(2) Организирането на ЕКС включва координираното изграждане на отрасловите каталожни системи (ОКС) - тяхната структура, нормативна и методическа база.
(3) Функционирането на ЕКС обхваща планирането, съставянето, приемането, регистрирането, отпечатването и разпространяването на каталожните листове, тяхното актуализиране и информационното обслужване на потребителите на системата.
Чл. 2. Целта на ЕКС е да съдействува за постигане високо качество и ефективност на произвежданата продукция и използуваните технологии във всички области на народното стопанство, като предоставя своевременно подбрана, систематизирана, достоверна и непрекъснато актуализирана информация, предназначена за разработващите, произвеждащите и ползуващите съответната продукция или технологии.
Чл. 3. (1) Единната каталожна система се състои от каталожни системи на промишлеността, строителството, селското стопанство и горското стопанство и промишленост.
(2) В отрасъла Промишленост функционират следните отраслови каталожни системи:
1. Металургия и минерални ресурси (ОКСММР);
2. Химическа промишленост (ОКСХП);
3. Машиностроене (ОКСМ);
4. Лека промишленост (ОКСЛП);
5. Електроника и електротехника (ОКСЕЕ).
(3) В отрасъла Строителство функционира отраслова каталожна система Строителство (ОКСС).
(4) В отрасъла Селско стопанство функционира отраслова каталожна система Селско стопанство и хранителна промишленост (ОКСССХрП).
(5) В отрасъла Горско стопанство и горска промишленост функционира отраслова каталожна система Дървообработваща и мебелна промишленост (ОКСДМП).
(6) Отделните отраслови каталожни системи се означават с кодове съгласно приложението.
Чл. 4. (1) Всяка ОКС представлява систематизирана поредица от каталози. Структурите на отделните каталожни системи - наименованията и подреждането на каталозите им, се формират въз основа на номенклатурата на продукцията и производствените технологии в съответния отрасъл при спазване на установените единни принципи, така че да осигуряват ефективно използуване на системите.
(2) Функционирането на ОКС се осъществява от техни центрове.
(3) За всяка ОКС отговаря съответен орган, определен от Министерския съвет.
Раздел II.
НОРМАТИВНА И МЕТОДИЧЕСКА БАЗА
Чл. 5. Нормативната и методическата база на ЕКС се формира на национално и отраслово равнище.
Чл. 6. Документите на национално равнище са:
1. Наредба № 1 за организацията и функционирането на Единната каталожна система;
2. български държавни стандарти за структурата и оформянето на каталожните листове и за оформяне на каталозите;
3. методически указания за изграждане и функциониране на ОКС.
Чл. 7. (1) Документите на отраслово равнище са:
1. отраслова нормала за структура на ОКС;
2. указания за структурата и съдържанието на информацията в каталожните листове за групи обекти на каталогизация, еднородни в информационно отношение;
3. други нормативни и методически документи, които конкретизират тези на национално равнище.
(2) Нормативните и методическите документи на ОКС с изключение на отрасловите нормали се приемат от технически съвет на центъра на ОКС и се регистрират от него.
Раздел III.
ОБЕКТИ НА КАТАЛОГИЗИРАНЕ
Чл. 8. Обект на каталогизация в ОКС е продукцията на съответните отрасли и технологиите на производство и от внос, както и техни съставни части, които имат широко приложение и съществено значение за народното стопанство, съобразно критериите на чл. 9. На каталогизация подлежат и придобитите чрез международен трансфер технологии, предназначени за широко прилагане.
Чл. 9. (1) Задължително се каталогизират обекти, отговарящи на следните изисквания:
1. да са на високо техническо и икономическо равнище, установено от органа, който ги е утвърдил, съответно разрешил производството или вноса им;
2. да имат утвърдена по установения ред техническа документация (не се отнася за внасяната продукция).
(2) Не подлежат на задължително каталогизиране обектите:
1. предназначени само за вътрешнозаводско потребление;
2. произвеждани по еднократни или специални поръчки;
3. с бързо изменящи се изисквания (модна продукция);
4. предназначени само за износ.
Раздел IV.
ПЛАНИРАНЕ И ФИНАНСИРАНЕ
Чл. 10. Единната каталожна система функционира въз основа на координираща отделните ОКС програма, приета от Съвета по каталогизация при Държавния комитет за изследвания и технологии (ДКИТ) и Комитета по качеството (Ккач).
Чл. 11. Отрасловите каталожни системи функционират въз основа на петгодишни програми и годишни планове, утвърдени от органите, отговарящи за тях.
Чл. 12. (1) Изпълнението на задачите на национално равнище от координиращата програма за функциониране на ЕКС се финансира от ДКИТ и Ккач.
(2) Изпълнението на задачите на отраслово равнище се осигурява финансово от органите, отговарящи за ОКС.
Раздел V.
СЪСТАВЯНЕ, ПРИЕМАНЕ, РЕГИСТРИРАНЕ, ОТПЕЧАТВАНЕ И РАЗПРОСТРАНЯВАНЕ НА КАТАЛОЖНИТЕ ЛИСТОВЕ
Чл. 13. Проектите за каталожни листове се съставят от центровете на ОКС, а при необходимост - и с помощта на подизпълнители - организации за изследвания и технологии, проектантски организации и др.
Чл. 14. (1) Проектите за каталожни листове се съставят въз основа на предварително приети указания за структурата и съдържанието на информацията в каталожните листове за всяка група обекти на каталогизация, еднородни в информационно отношение.
(2) Събирането на информация за обекта на каталогизиране се извършва от центровете на ОКС или от техни подизпълнители по предварително съставен от центъра въпросник.
Чл. 15. (1) Съставените проекти за каталожни листове се разглеждат и приемат от технически съвет при центъра на ОКС, съставен от подходящи специалисти и назначен със заповед на органа, отговарящ за ОКС.
(2) Протоколът на съвета трябва да съдържа категорични заключения относно:
1. спазване изискванията на чл. 9;
2. спазване изискванията на БДС 14559-78 "Единна каталожна система. Структура и оформяне на каталожните листове".
Чл. 16. Приетите каталожни листове се вписват от съответния център в специален регистър на ОКС.
Чл. 17. Срокът за съставяне, приемане и регистриране на каталожните листове е не повече от 3 месеца.
Чл. 18. Регистрираните каталожни листове се подготвят за печат от съответния център при спазване на БДС 14559-78. Центърът организира отпечатването на каталожните листове.
Чл. 19. Отпечатаните каталожни листове се разпращат от центъра на потребителите, които са се абонирали.
Чл. 20. Актуализирането на каталожните листове се извършва от центровете на ОКС при настъпили изменения на отразените в тях данни и показатели:
1. въз основа на промени в нормативни актове и документи, технически документации и др.;
2. по предписание на специализирани държавни органи;
3. по основателни предложения от автори или производители на каталогизирани обекти;
4. по основателни предложения на потребители на каталожни листове.
Чл. 21. (1) Актуализирането се извършва чрез внасяне в каталожните листове на изменения или допълнения или чрез заменянето им.
(2) Измененията или допълненията в каталожните листове влизат в сила след вписването им в регистъра на ОКС и се поместват в бюлетина на ОКС. При повече от три изменения и допълнения в един каталожен лист той се заменя с цялостно актуализиран лист.
(3) При значителни еднократни изменения в даден каталожен лист той се заменя с актуализиран лист.
(4) Редът за заменяне на каталожните листове е същият, както при съставянето, приемането и регистрирането на нови каталожни листове.
Чл. 22. (1) За всеки каталожен лист центърът на ОКС съставя досие, което съдържа:
1. документ за възлагане съставянето на каталожен лист;
2. писмо за изпращане на въпросник, ако има такъв;
3. попълнения въпросник;
4. проект на каталожния лист;
5. протокол на техническия съвет или препратка към него;
6. регистрирано копие от каталожния лист;
7. подготвения за отпечатване оригинал на каталожния лист;
8. екземпляр от отпечатания каталожен лист;
9. всички документи, свързани с актуализирането на каталожния лист.
(2) Досиетата на каталожните листове се съхраняват в центровете на ОКС.
Раздел VI.
ИНФОРМАЦИОННО ОБСЛУЖВАНЕ
Чл. 23. Информационното обслужване на потребителите на ЕКС се осъществява чрез централната, отрасловите и потребителските каталожни библиотеки, бюлетините и указателите на ОКС.
Чл. 24. (1) Централната каталожна библиотека се формира в състава на Централната научно-техническа библиотека при Централния институт за научно-техническа информация и Информационния център за трансфер на технологии.
(2) Отрасловите каталожни библиотеки се създават към центровете на ОКС.
(3) Потребителските каталожни библиотеки се създават и поддържат от самите потребители (ведомства, организации, институти, предприятия и др.).
(4) Каталожните библиотеки се разполагат в помещения, предоставящи възможност за трайно съхраняване на каталозите, бюлетините, указателите, нормативните и методическите документи на ЕКС и за тяхното удобно използуване.
(5) Каталожните библиотеки се завеждат от специално определени за целта лица, които поддържат отделните каталози и обслужват посетителите на библиотеките.
Чл. 25. Бюлетините на отрасловите каталожни системи се издават от техните центрове тримесечно. Те съдържат информация за регистрираните, отпечатаните, отменените, заменените или частично изменените каталожни листове през съответното тримесечие.
Чл. 26. Указателите на отрасловите каталожни системи се издават от техните центрове годишно. Те съдържат информация за действуващите и отпечатаните към 1 януари на съответната година каталожни листове и за отменените през предходната година.
Раздел VII.
ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ОРГАНИТЕ, ОТГОВОРНИ ЗА ФУНКЦИОНИРАНЕТО И ИЗПОЛЗУВАНЕТО НА ЕДИННАТА КАТАЛОЖНА СИСТЕМА
Чл. 27. Държавният комитет за изследвания и технологии и Комитетът по качеството като координатори на ЕКС:
1. определят основните направления за развитието на ЕКС, съставят и утвърждават координиращи програми и финансират изпълнението на задачите на национално равнище;
2. разработват и утвърждават нормативните и методическите документи за управление на ЕКС на национално равнище;
3. координират нормативните и методическите документи на отраслово равнище и петгодишните програми и годишните планове на отрасловите каталожни системи;
4. координират изграждането на информационно търсещи системи в ЕКС;
5. упражняват контрол по функционирането на ЕКС и периодично информират централните партийни и държавни органи за нейното състояние;
6. създават съвместен Съвет по каталогизация, който координира функционирането и развитието на ОКС. В съвета се включват водещите специалисти по каталогизация от ДКИТ и Ккач, ръководителите на центровете на ОКС, изтъкнати специалисти от съответните области на народното стопанство и др.
Чл. 28. Органите, отговарящи за отрасловите каталожни системи:
1. създават центрове на ОКС и осигуряват условия за тяхното функциониране;
2. изискват от институтите и предприятията - автори на технологии или производители на продукция, подлежащи на каталогизиране, да изпращат своевременно в центровете на ОКС информация за произвежданата от тях продукция или прилагани технологии, както и за настъпили или предстоящи да настъпят изменения в каталогизираните вече обекти в изпълнение на чл. 147, т. 2 от Правилника за стопанската дейност (ДВ, бр. 3 от 1987 г.);
3. утвърждават петгодишните програми и годишните планове за функционирането на ОКС след съгласуване с ДКИТ и Ккач;
4. осигуряват организирането и функционирането на отрасловите каталожни библиотеки;
5. контролират дейността на центровете на ОКС и използуването на каталожните листове;
6. отчитат пред ДКИТ и Ккач функционирането на отрасловите каталожни системи всяко шестмесечие до 15-то число на следващия месец.
Чл. 29. Центровете на ОКС:
1. разработват проектите на петгодишните програми и на годишните планове за функционирането на отрасловите каталожни системи и ги предлагат за утвърждаване от органа, отговарящ за отрасловата каталожна система;
2. разработват проектите за нормативните и другите документи на отрасловите каталожни системи;
3. съставят и актуализират каталожните листове и съхраняват досиетата им. При необходимост съставят и изпращат въпросник на подизпълнителя за събиране необходимата информация за обекта на каталогизиране;
4. съставят бюлетините и указателите на ОКС;
5. разпространяват отпечатаните каталожни листове, бюлетини и указатели на ОКС по изградена от тях абонаментна система;
6. изпращат безплатно по 2 екземпляра от отпечатаните каталожни листове, бюлетини и указатели на Централната каталожна библиотека и по 1 екземпляр от каталожните листове за технологии - на Информационния център за трансфер на технологии;
7. създават и поддържат отрасловите каталожни библиотеки и оказват методическа помощ на каталожните библиотеки на потребителите;
8. отчитат своята дейност пред органа, който отговаря за ОКС, всяко тримесечие до 10-то число на следващия месец.
Чл. 30. Подизпълнителите на центровете на ОКС - организации за изследвания и технологии, проектантски организации и др., които разполагат с информация за обекта на каталогизиране и на които е изпратен въпросник за каталожен лист, са длъжни да го върнат попълнен не по-късно от 15 дни след получаването му. Попълването на въпросника се извършва от отговорно лице с необходимата техническа квалификация, което отговаря за пълнотата и достоверността на вписаната информация. Попълненият въпросник се подписва и от ръководителя на организацията-подизпълнител.
Чл. 31. Самоуправляващите се стопански организации, които произвеждат продукция или прилагат технологии, обект на каталогизация в ЕКС, в изпълнение на чл. 147, т. 2 от Правилника за стопанската дейност:
1. изпращат в центъра на съответната ОКС уведомително писмо с информация за всяко ново изделие или технология не по-късно от 3 месеца преди започване на редовното производство;
2. изпращат такова писмо в същия срок и за всяка предстояща промяна в каталогизирана вече тяхна продукция или технология.
Чл. 32. Министерствата, другите ведомства и самоуправляващите се стопански организации организират задължително използуване на ЕКС.
Чл. 33. Нормоконтролът, качественият технически контрол в конструкторските, проектантските и технологичните организации, техническите и експертните технико-икономически съвети и приемателните комисии на нови изделия и технологии не приемат проектни и технически документации, технологии и промишлена продукция на по-ниско равнище от отразеното за аналогични обекти в ЕКС.
Чл. 34. Отделните потребители на ЕКС:
1. се абонират за каталозите или за разделите на каталози, които са свързани с тяхната дейност;
2. използуват задължително информацията от каталожните листове в своите разработки и проекти, както и при оценки, експертизи, рецензии и др. за установяване на постигнатото равнище;
3. предлагат на центъра на съответната ОКС съставянето или актуализирането на каталожни листове;
4. не възлагат за разработване продукция и технологии, които са вече каталогизирани, ако не изискват повишаване на техните експлоатационни, функционални, икономически или други потребителски качества;
5. залагат в заданията на научноизследователски, конструкторски, технологични, проектни и други разработки изисквания и показатели, които са не по-ниски от дадените за аналогични обекти в ЕКС;
6. съобщават в центъра на съответната ОКС за констатирани в произвеждана продукция или действуваща технология отклонения от данните и показателите, заложени в каталожния лист;
7. използуват задължително каталожните листове при сключване на договори, възлагане на проекти и при подготовка на производството.
Раздел VIII.
КОНТРОЛ ПО ФУНКЦИОНИРАНЕТО НА ЕДИННАТА КАТАЛОЖНА СИСТЕМА
Чл. 35. Контролът по функционирането на ЕКС се осъществява на две равнища - национално и отраслово.
Чл. 36. На национално равнище контролът се извършва от ДКИТ и от Ккач съобразно тяхната компетентност.
Чл. 37. На отраслово равнище контролът се извършва от контролните звена на органите, отговарящи за ОКС.
Чл. 38. Обект на контрол са:
1. организацията и дейността на центровете на ОКС;
2. изпълнението на координиращата програма на ЕКС и на петгодишните програми и годишните планове на ОКС;
3. нормативната и методическата база на ЕКС;
4. спазването на изискванията към обектите на каталогизиране;
5. спазването на установените изисквания относно структурата, съдържанието и оформянето на каталожните листове и на каталозите;
6. спазването на установения ред за съставяне, приемане, регистриране, отпечатване и разпространяване на каталожните листове, бюлетините и указателите на ОКС;
7. организацията и поддържането на каталожните библиотеки;
8. използуването на ОКС от техните потребители.
Чл. 39. Контролните звена, посочени в чл. 36 и 37, действуват по установения ред въз основа на планове, които са неразделна част от плановете за контролната дейност на съответните органи.
Чл. 40. При извършване на контрола на национално или отраслово равнище се привличат и външни квалифицирани специалисти по каталогизация.
Чл. 41. Въз основа на протокола за извършената проверка проверената организация взема мерки за отстраняване на констатираните недостатъци в определения срок.
Заключителни разпоредби
§ 1. Тази наредба се издава на основание чл. 148 от Правилника за стопанската дейност.
§ 2. Наредбата отменя Наредба № 5 на Държавния комитет за наука и технически прогрес и Държавния комитет за стандартизация за прилагане на основните положения за изграждане, внедряване и функциониране на Единната каталожна система и на отрасловите каталожни системи (ДВ, бр. 97 от 1980 г.).
Приложение към чл. 3, ал. 6
№ по | Наименование на отрасловата | Код |
ред | каталожна система |
1. | Металургия и минерални ресурси | 01 |
2. | Химическа промишленост | 02 |
3. | Машиностроене | 04 |
4. | Лека промишленост | 05 |
5. | Електроника и електротехника | 09 |
6. | Строителство | 20 |
7. | Селско стопанство и хранителна промишленост | 18 |
8. | Дървообработваща и мебелна промишленост | 03 |