Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 76 от 21.IX

НАРЕДБА № 1 ЗА МИТНИЧЕСКИ КОНТРОЛ ВЪРХУ ВНАСЯНИТЕ И ИЗНАСЯНИТЕ СТОКИ ОТ ФИЗИЧЕСКИ ЛИЦА

 

НАРЕДБА № 1 ЗА МИТНИЧЕСКИ КОНТРОЛ ВЪРХУ ВНАСЯНИТЕ И ИЗНАСЯНИТЕ СТОКИ ОТ ФИЗИЧЕСКИ ЛИЦА

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ИКОНОМИКАТА И ПЛАНИРАНЕТО

Обн. ДВ. бр.10 от 3 Февруари 1989г., изм. ДВ. бр.76 от 21 Септември 1990г., отм. ДВ. бр.24 от 26 Март 1991г.

Отменена с § 4, ал. 2 от преходните и заключителните разпоредби на Инструкция № 1 за митнически контрол върху внасяните и изнасяните стоки от физически лица - ДВ, бр. 24 от 26 март 1991 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С наредбата се урежда митническият контрол върху:

1. пренасяните предмети и валутни ценности от физически лица, които преминават по митническите пътища, посочени в чл. 4 от Закона за митниците;

2. придружаваните и непридружаваните международни пратки;

3. вноса, износа, транзита и временния внос и износ на пътните превозни средства;

4. внесените от чужбина и закупените с валута в НР България стоки и пътни превозни средства.


Чл. 2. Местните и чуждестранните физически лица, които по-долу ще бъдат наричани "пътници", имат право да пренасят през границата на НР България предмети и валутни ценности, да изпращат и получават пратки и да се разпореждат с тях само по реда, предвиден в Закона за митниците, Правилника за прилагане на Закона за митниците (ППЗМ) (обн., ДВ, бр. 12 от 1975 г., изм. и доп., бр. 49 от 1978 г.), Закона за сделките с валутни ценности и за валутния контрол (ЗСВЦВК), Наредбата за граничен контрол върху валутните ценности (НГКВЦ) (ДВ, бр. 59 от 1966 г.), ПМС № 33 от 1988 г. за усъвършенствуване на митническия режим за износ и внос на стоки от физически лица (ДВ, бр. 81 от 1988 г.), ПМС № 39 от 1988 г. за допълнителни мерки за ограничаване износа на суровини, материали и надпланови количества стоки за населението (ДВ, бр. 96 от 1988 г.) и тази наредба.


Чл. 3. Митническата облагаема стойност на стоките и пътните превозни средства, за които няма цени на дребно у нас, се определя съгласно приложение № 1.


Чл. 4. (1) Забранените за внос и износ предмети са посочени в приложение № 2.

(2) Не се разрешава безмитен износ на стоките от статия 1 до статия 17 в раздел I на Митническата тарифа с изключение на предвидените в тази наредба случаи.


Глава втора.
КОНТРОЛ ВЪРХУ ПЪТНИЦИТЕ И ТЕХНИТЕ БАГАЖИ

Чл. 5. Преди започване на митническата проверка служителят е длъжен да връчи на местните лица митническа декларация, а на чуждестранните - митническо упътване.


Чл. 6. (1) Всички местни лица, навършили 16 години, са длъжни да попълнят митническа декларация.

(2) Сведенията за предметите и валутните ценности на лица, ненавършили 16 години, се дават в декларацията на единия от родителите или на съпровождащите ги лица или в отделна декларация, ако тя ще е необходима за обмяна на български левове в страните, с банките на които Българската народна банка (БНБ) е сключила споразумение за това.

(3) Ако лице, ненавършило 16 години, пътува без придружител, може да не попълва декларация, но багажът му подлежи на проверка по общия ред.

(4) Лицата, посещаващи граничните събори, не попълват митническа декларация, а декларират устно подлежащите на деклариране предмети и валутни ценности.


Чл. 7. Пътниците са задължени да декларират:

1. при излизане:

а) изнасяните за подаръци предмети, ако общата им или единична стойност надвишава 100 лв. по цени на дребно у нас;

б) предмети със стойност над 100 лв. (пишещи машини, фотоапарати, радиоапарати, магнетофони, музикални инструменти и др.), изнасяни за лично ползуване по време на пътуването и престоя зад граница, които са длъжни да върнат;

в) български левове, чуждестранна валута, златни, сребърни и платинени изделия, скъпоценни камъни и други валутни ценности;

г) филателни марки (български и чуждестранни);

д) забранени за износ предмети (съгласно приложение № 2);

2. при влизане:

а) придобитите в чужбина предмети, като видеокасетофони, касетофони, фотоапарати, кинокамери, телевизори, музикални инструменти, пишещи машини, авточасти и др., с единична стойност над 100 лв. по цени на дребно у нас;

б) допълнителен багаж;

в) български левове, чуждестранна валута, златни, сребърни и платинени изделия, скъпоценни камъни и други валутни ценности;

г) филателни марки (български и чуждестранни);

д) предмети, пренасяни за други лица;

е) забранени за внос предмети (съгласно приложение № 2).


Чл. 8. (1) Декларациите се съхраняват у лицата по време на пътуването, престоя зад граница, завръщането в страната и след това като документ за собственост, както и за целите на митническия контрол.

(2) Освен за обявяване на внасяните и изнасяните предмети и валутни ценности декларациите служат и за: обмяна на разрешените за износ български левове на територията на страните, с които БНБ има споразумение за това; внасяне в банката на декларираните чуждестранна валута и други валутни ценности, доказване правото за разпореждане с декларираните при вноса предмети.

(3) За изгубването или унищожаването на декларацията по време на пътуването и престоя в чужбина се носи отговорност по чл. 56 от Закона за митниците.


Чл. 9. (1) Преди започване на митническата проверка на чуждестранните лица се връчва митническо упътване. То се подписва от тях, с което удостоверяват, че са го прочели.

(2) Декларираните при влизане предмети за лично ползуване се вписват в статистическите картони или в паспортите (пътните талони) на чуждестранните лица. Вписването се заверява с подпис, дата и личен печат на митническия служител и е основание за безпрепятствен износ на предметите. По същия начин се постъпва и с декларираните златни, сребърни и платинени изделия, скъпоценни камъни и други валутни ценности, включително филателни марки (без чуждестранна валута - банкноти, монети и чекове).

(3) За търговските мостри и образци от стоки се извършват формалностите за временен внос или транспорт само след обезпечаване на митните сборове в левове, получени от обменена по установения ред валута.


Чл. 10. (1) За мита, дължими от местни лица независимо от размера им, митницата може да издава митнически задължения за заплащането им в едномесечен срок.

(2) Ако лицето не е съгласно с определените по ал. 1 оценки и мито, митническо задължение не се издава, а предметите се задържат в митницата за обмитяване по общия ред.

(3) По искане на пътника и за негова сметка задържаните предмети могат да бъдат транспортирани до друга митница.


Чл. 11. Дължимите от чуждестранни лица мита се заплащат в левове, придобити по обмяна на валута по установения ред. Към митническия документ се прилага бордерото за обменената валута.


Чл. 12. Пътниците могат да изнасят без мито:

1. предмети за лично ползуване;

2. предмети за потребление;

3. (зал. - ДВ, бр. 76 от 1990 г.);

4. сключващите брак чуждестранни или местни лица, техните родители, братя, сестри, чичо и леля, баба и дядо могат да изнасят без мито еднократно сватбени подаръци на стойност 200 лв. по цени на дребно у нас извън подаръчните предмети по т. 3;

(т. 5 и 6 зал. - ДВ, бр. 76 от 1990 г.).


Чл. 13. (1) Пътниците могат да внасят без мито при всяко пътуване:

1. изнесените предмети за лично ползуване;

2. предмети за потребление;

3. по три предмета от всяко наименование на всеки пътник.

(2) За внасяните предмети, превишаващи количествата по предходната точка 3, се събира 30 на сто вносно мито.

(3) Забранява се вносът на предмети в количества над двойния размер от упоменатия в ал. 1, т. 3 на този член.

(4) Предмети с по-незначителна стойност се пропускат в количества, нямащи търговско предназначение.


Чл. 14. (1) Пътниците могат да внасят при всяко пътуване от облаганите с мито стоки, посочени в раздел II на Митническата тарифа, в количествата, определени в чл. 13, ал. 1, т. 3, и заплащат дължимото мито.

(2) Правата по ал. 1 не включват стоките по статии 1 и 21 на раздел II от Митническата тарифа и всеки пътник може да внесе с мито по едно наименование от тях. Вносът на повече от едно наименование е забранен.

(3) Вносът на стоки от раздел II на Митническата тарифа, надвишаващи три броя от всяко наименование, се разрешава след заплащане на 30 на сто мито, като се спазва ограничението по ал. 2.


Чл. 15. (1) Декларираните предмети от чуждестранни лица, предназначени за дарение на местни лица, се задържат от митническите служители срещу издаване на разписка, в която предметите се описват по начин да бъдат идентифицирани при обмитяването им в митницата.

(2) Декларираните предмети, които пътникът не обявява за дарение на местни лица, се вписват в статистическия картон на декларатора или в паспорта му, за да се осигури новоизносът им.

(3) Предметите, описани съгласно ал. 2, могат да се подарят на местни лица само след предварителното разрешение на митническите органи.


Чл. 16. (1) Чуждестранните лица, които са били на работа, специализация или са получили хонорари за положен труд в НР България, могат да изнасят без мито предмети за лично и семейно ползуване в размер на половината от полученото възнаграждение (заплата, хонорари и др.), като се спазват забраните, посочени в приложение № 2.

(2) На лицата по ал. 1, пътуващи с лични моторни превозни средства, се пропуска без мито горивото в нормалните резервоари на превозното средство. Износът на гориво над тези количества се разрешава без мито, ако лицата са го закупили в пределите на НР България срещу бонове, които се продават от поделенията на Туристическата агенция "Шипка" съгласно чл. 1 от ПМС № 6 от 1982 г. за продажба на петролни продукти (обн., ДВ, бр. 15 от 1982 г., изм. и доп., бр. 88 от 1986 г.). Покупката на бонове се доказва пред митницата с банковото бордеро или друг банков документ, в който е отразено количеството на горивото.


Чл. 17. (1) Местните и чуждестранните лица, живеещи в пограничните райони и снабдени със специални документи за преминаване на границата през определените контролно-пропускателни пунктове, могат да внасят и да изнасят предмети без мито съгласно сключените спогодби.

(2) Лицата, посещаващи граничните събори, имат право да внасят и да изнасят без мито подаръци за 100 лв. по цени на дребно у нас. На тези лица не се разрешава да внасят предмети, чиято единична или обща стойност по цени на дребно у нас надвишава 100 лв.


Глава трета.
КОНТРОЛ ВЪРХУ МЕЖДУНАРОДНИТЕ ПРАТКИ

Раздел I.
Внос

Чл. 18. (1) Международните пощенски пратки, пристигащи от чужбина в граничните разменни пунктове, се отправят до разменната пощенска станция при Столичната митница с транспортен лист, издаден от граничната митница въз основа на опис, съставен от пощенската служба.

(2) Транспортният лист по ал. 1 се издава в 2 екземпляра. Единият от тях остава в митницата, а вторият придружава пратките до разменната пощенска станция в митницата адресант, която го заверява и го връща на отправната митница.


Чл. 19. (1) Пощенските служби предявяват на митниците пристигналите международни пощенски пратки с опис в 2 екземпляра по реда на Наредбата за пощенските съобщения (обн., ДВ, бр. 97 от 1979 г.; попр., бр. 98 от 1979 г.) заедно със записките за изпращане и митнически декларации, придружаващи пратките.

(2) Единият екземпляр от описа по ал. 1 се задържа в митницата, а другият със записките за изпращане и митническите декларации се връща на пощенската служба.


Чл. 20. Местните физически лица могат да получават пощенски и други пратки съгласно разпоредбите на чл. 13, ал. 1, т. 3, ал. 2, ал. 3, ал. 4 и чл. 14 от тази наредба.


Раздел II.
Износ

Чл. 21. (1) Физическите лица могат да изпращат с разрешение на митницата или на началниците на пощенските станции пощенски и други пратки без заплащане на мито, ако стойността на вложените в тях стоки е до 100 лв., включително и лекарствени средства, но не повече от 30 бр. ампули и 2 опаковки от всички лекарствени форми.

(2) Митниците могат да разрешават износ и на пратки, които съдържат предмети над 100 лв., като събират дължимото мито върху цялата стойност на пратката.

(3) Изнасянето на лекарствени средства, които надвишават количествата по ал. 1, се разрешава от Държавното аптечно обединение или от упълномощени от него поделения.


Раздел III.
Транзит

Чл. 22. (1) Транзитното превозване на международните пощенски пратки през територията на НР България се допуска, ако те не съдържат предмети, забранени от Всемирната пощенска конвенция, международни договори, по които НР България е страна, или ако има забрана от други нормативни актове.

(2) Международните пощенски пратки, които съдържат предмети, забранени за внос в НР България, могат да се превозват транзитно само с разрешение на началника на митницата.


Глава четвърта.
КОНТРОЛ ВЪРХУ ПЪТНИТЕ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА

Раздел I.
Внос

Чл. 23. (1) Митниците разрешават вноса на пътните превозни средства и основни части за тях след представяне на документи (фактури, превозни документи, договори за покупко-продажба, регистрационни документи, документи за дарение, и др.), които удостоверяват, че вносителят е собственик. На основание представените документи митницата определя митото и го събира с квитанция за внос.

(2) Документите за собственост, които са необходими за обмитяването на леките автомобили, купетата, двигателите и блоковете за двигатели, трябва да съдържат описание за вида, марката, номера, работния обем на двигателя в кубически сантиметри, типа, модела, годината на производство и други технически данни за внасяния автомобил или части за него.

(3) Ако в документа по ал. 1 е посочен собственикът, но няма другите технически сведения, началникът на митницата или упълномощен от него служител назначава комисия да прегледа автомобила и частите и установи техническите данни.


Чл. 24. Инструментите, принадлежностите и частите, с които са окомплектовани пътните превозни средства съгласно чл. 72, ал. 1 от Наредба № 6 за регистрацията и отчета на пътните превозни средства (обн., ДВ, бр. 44 от 1975 г.; изм. и доп., бр. 90 от 1984 г., бр. 29 от 1985 г. и бр. 39 от 1986 г.), когато се внасят или изнасят заедно със съответното пътно превозно средство, не се облагат с мито.


Чл. 25. Местните физически лица могат да внасят купе (каросерия) за същата марка и модел лек автомобил, който притежават.


Чл. 26. Внасяните купета (оборудвани или не) и двигателите (комплектувани или не, със или без скоростна кутия) се обмитяват като нови и липсващите части не се намаляват от митническата облагаема стойност. Предното и задното окачване и кормилната уредба не са оборудване на купето, но ако се внасят заедно с него, се облагат с 60 на сто мито. Вносът на дизелов блок се разрешава, ако вносителят притежава същата марка дизелов двигател.


Чл. 27. Разрешава се на чуждестранните физически лица да заплащат в конвертируема валута вносното мито за леки автомобили, внасяни от местните физически лица.


Раздел II.
Износ

Чл. 28. (1) Местните физически лица могат да изнасят от НР България собствените си пътни превозни средства. Дължимото мито се изчислява върху застрахователната стойност на превозното средство.

(2) Чуждестранните лица, които са закупили леки автомобили с валута, могат да ги изнасят без мито.

(3) Чуждестранните физически лица, които са били на работа или специализация в НР България, могат да изнасят без мито велосипеди, мотопеди и мотоциклети, ако цената им не надвишава половината от полученото възнаграждение.

(4) Велосипеди, мотопеди и мотоциклети, закупени от чуждестранните лица с конвертируема валута от специализираните магазини, не се облагат с износно мито.


Раздел III.
Временен износ и внос на пътни превозни средства

Чл. 29. (1) Местните физически лица могат да изнасят временно пътни превозни средства при условие, че дължимото мито е обезпечено в пари или гаранция.

(2) Местните физически лица, изпратени на работа, командировка или специализация в чужбина, притежаващи леки автомобили с чуждестранни регистрационни документи и номера (табели), могат да ги внасят временно в НР България за срок до 3 месеца, ако пребивават в НР България по служба или за ползуване на годишен отпуск.


Чл. 30. При временен внос на пътни превозни средства от чуждестранни физически и юридически лица се изискват: документ за собственост (фактура, договор за покупка или друг документ, установяващ собствеността) или пълномощно, заверено от нотариус в страната на регистрацията на пътното превозно средство, или друг документ, доказващ законното владение на пътното превозно средство, чуждестранни регистрационни документи, ако пътното превозно средство се превозва на собствен ход, и свидетелство за управление (българско, чуждестранно или международно).


Чл. 31. (1) Чуждестранните физически лица, пребиваващи временно в НР България по лична инициатива (туризъм, гости, лечение и др.) за срок до 3 месеца или транзитно преминаващите през страната, могат да внасят временно за лично и семейно ползуване собствените си пътни превозни средства без обезпечаване на вносните митни сборове и без извършване на митнически формалности за временен внос.

(2) Временният внос на пътните превозни средства, внасяни от лицата по ал. 1, се счита за учреден, след като органите на ГКПП при МВР ги запишат в статистическите картони или задграничните паспорти.

(3) В случаите, когато внесените по ал. 2 пътни превозни средства не могат да се изнесат отново от собствениците им в срока на временното пребиваване в НР България поради транспортна злополука, технически повреди или други причини, собствениците им или лицата, приели на отговорно пазене тези пътни превозни средства, или органите на КАТ при МВР уведомяват най-близката митница, в района на която се намира пътното превозно средства, за да се поставят под митнически контрол.

(4) Чуждестранните физически лица, на които в статистическите картони или в задграничните паспорти са вписани собствените им пътни превозни средства, могат да напуснат НР България без временно внесените от тях пътни превозни средства или да получат продължаване на срока за временно пребиваване в НР България само след извършване на митническите формалности за временен внос.


Чл. 32. Чуждестранните физически лица от страните-членки на СИВ, могат да внасят временно в НР България собствените си пътни превозни средства независимо от срока и целите на временното пребиваване в страната без обезпечаване на вносните митни сборове и без извършване на митнически формалности за временен внос, ако временно внасяните пътни превозни средства са регистрирани в тези страни.


Чл. 33. (1) Чуждестранните физически лица могат да внасят временно в НР България пътни превозни средства за срок повече от 3 месеца, само след обезпечаване стойността на пътното превозно средство с депозит в пари или гаранция.

(2) Стойността на пътното превозно средство се обезпечава по цени на дребно у нас без признаване на износеност (амортизация) или съгласно приложение № 1.

(3) Не се разрешава на чуждестранните ученици и студенти да внасят временно в НР България мотоциклети и леки автомобили.


Глава пета.
МИТНИЧЕСКИ КОНТРОЛ НА ВНЕСЕНИТЕ ОТ ЧУЖБИНА И ЗАКУПЕНИТЕ С ВАЛУТА В НР БЪЛГАРИЯ СТОКИ И ПЪТНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА

Чл. 34. Предметите, внесени от чужбина или закупени от магазини в страната срещу чуждестранна валута, не могат да се продават или купуват; дават или приемат като подарък, за пазене, под наем, за ползуване или като залог преди изтичане на 3 години от датата на вноса или покупката. Тези действия могат да се извършват и преди изтичането на този срок, но само след предварително разрешение от митниците.


Чл. 35. Местните физически лица, внесли или закупили автомобили с валута, могат да отстъпват управлението им на родители, деца, братя и сестри, зет, снаха и внуци.


Чл. 36. Органите на КАТ при МВР могат да извършват промени в свидетелството за регистрация на леките автомобили и да ги пускат в движение при подмяна на купета след представяне на разрешение от Столичната митница.


Чл. 37. (1) Чуждестранните физически лица могат да прехвърлят собствеността на притежаваните от тях пътни превозни средства на други чуждестранни лица, временно пребиваващи в страната, или на ВТП "Кореком" с разрешение на митническите органи.

(2) Прехвърлянето на собствеността в случаите по ал. 1 се допуска от митниците, ако са налице следните условия:

1. купувачът да е друго чуждестранно лице или да е ВТП "Кореком";

2. прехвърлянето на собствеността да се извърши с писмен договор с нотариална заверка на подписите освен в случаите, когато страна по договора е ВТП "Кореком";

3. да е подадена молба до митницата, като в нея се посочват купувачът и покупната цена;

4. да е заплатено дължимото вносно мито съгласно Митническата тарифа за стоките, внасяни от юридически лица, върху договорната цена в чужда валута или лева, когато страна по договора е ВТП "Кореком".

(3) Ако условията по ал. 2 са налице, митниците разрешават прехвърлянето на собствеността и закриват допуснатия временен внос на пътни превозни средства на основание чл. 53, ал. 1, т. 2 от Правилника за прилагане на Закона за митниците. Ако формалностите за временен внос са извършени от друга митница, тя се уведомява от митницата, която дава разрешението за продажба.


Чл. 38. Нарушителите на чл. 34 се наказват съгласно Закона за митниците.


Чл. 39. За внасяните пътни превозни средства и стоки с по-значителна стойност митниците водят статистическо наблюдение по ред, определен от управление "Митници".


Допълнителни разпоредби

§ 1. По смисъла на тази наредба някои от употребяваните понятия имат следното значение:

1. "предмети за лично ползуване" са: облекло, обувки, тоалетни принадлежности, портативен радиоапарат, фотоапарат, фотокамера, музикални инструменти, пишеща машина, спортни и ловни принадлежности и други подобни предмети, предназначени за лично ползуване по време на посещението и отговарящи по вид и количество на професията на пътника, продължителността и целта на пътуването му;

2. "предмети за потребление" са хранителни продукти, отговарящи по вид и количество на личните нужди на пътника по време на пътуването до местопристигането, за консумирането на които не се изисква специално приготовление, а също и напитки и тютюневи изделия (само на пътници над 16 години) в количества: 1 л спиртни напитки, 2 л вино, 250 бр. цигари или 250 г други тютюневи изделия;

3. "подаръци и купени предмети" са предметите, внасяни в страната на временното пребиваване за подаръци и на лица, живеещи на територията на тази страна; предметите, придобити в страната на временното пребиваване с редовно внесена или получена валута и изнасяни за страната за лично и семейно ползуване, за домакинството или за подаръци от лица, живеещи на територията на страната на временното пребиваване;

4. "преселници" са лица, които се преселват на трайно местожителство от НР България в чужбина или от чужбина в НР България; за преселници се считат и чуждестранните лица, които са сключили брак с местни лица и пристигат да живеят в НР България повече от 6 месеца; местните лица, които са сключили брак с чуждестранни лица и заминават за трайно местожителство в чужбина за повече от 6 месеца; чуждестранните лица, сключили брак с местни лица, преживели в НР България най-малко една година и напускащи страната окончателно; местни лица, които запазват българското си гражданство, но заминават да живеят за постоянно в чужбина при децата си или при други чуждестранни лица;

5. "леки автомобили, произведени и закупени в социалистически страни" са леките автомобили, произведени изцяло в социалистически страни независимо от произхода на отделните части, детайли и агрегати, придобити от местни физически лица в социалистическа страна;

6. "леки автомобили от несоциалистическите страни" са леките автомобили, произведени в несоциалистическите страни независимо от кои страни се внасят.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 2. Внесените до 1 януари 1989 г. товарни автомобили се разрешават за внос от митниците и в случаите, когато автомобилите са по-стари от 5 години и няма организиран сервиз.


§ 3. Издадените разрешения за внос на основни части за леки автомобили остават в сила до 1 януари 1989 г.


§ 4. При вноса на стоки и пътни превозни средства, придобити в чужбина по дарение, митниците не събират такса "дарение".


§ 5. (1) Тази наредба е съгласувана с Министерството на външноикономическите връзки и Министерството на външните работи. Тя се издава на основание чл. 2 от ПМС № 33 от 1988 г. за усъвършенствуване на митническия режим за износ и внос на стоки от физически лица (ДВ, бр. 81 от 1988 г.) и чл. 75, ал. 2 от Закона за митниците.

(2) Отменя се Наредба № 1 за митнически контрол върху предметите, пренасяни от лица, които преминават държавната граница на Народна република България, издадена от МФ (обн., ДВ, бр. 23 от 1980 г., изм. и доп., бр. 59 от 1980 г., бр. 12 и 59 от 1981 г., бр. 4 от 1982 г., бр. 44 от 1983 г., бр. 38 и 54 от 1986 г., бр. 53 от 1987 г.); Наредба № 2 за митническо оформяване на моторните превозни средства, издадена от МФ (обн., ДВ, бр. 3 от 1976 г., изм. и доп., бр. 74 от 1976 г., бр. 96 от 1977 г., бр. 69 от 1978 г., бр. 44 от 1979 г., бр. 12 и 53 от 1981 г., бр. 1 от 1982 г., бр. 83 от 1985 г., бр. 84 от 1986 г.); Наредба № 4 за определяне митническата облагаема стойност на стоките, внасяни от физически лица, издадена от МФ и ДКП (обн., ДВ, бр. 36 от 1980 г., изм., бр. 97 от 1981 г., бр. 80 от 1982 г.) и Наредба № 5 за митнически контрол върху международните пощенски пратки, издадена от МФ (обн., ДВ, бр. 81 от 1980 г., изм. и доп., бр. 10 от 1982 г.).


Приложение № 1 към чл. 3



Списък за митническата облагаема стойност на някои стоки,
включени в раздел II на Митническата тарифа за стоките,
изнасяни и внасяни от физическите лица
 
    Митн. обл.
по Наименование на стоките Единица стойност
ред   мярка в лева за
      единица мярка
1 2 3 4
1. Нафтови печки:    
  а) до 2000 калории 1 брой 100
  б) над 2000 калории, за всеки 1000    
  или част от 1000 калории завишение 1 брой 50
2. Газови печки:    
  а) до 2000 калории 1 брой 100
  б) над 2000 калории, за всеки 1000    
  или част от 1000 калории завишение 1 брой 20
3. Газови уредби за моторни превозни    
  средства 1 комплект 500
4. Газови котлони и лампи:    
  а) единични 1 брой 40
  б) двойни 1 брой 60
5. Газови бойлери:    
  а) до 5 литра в минута 1 брой 100
  б) над 5 литра в минута 1 брой 140
6. Съставни части за стоките по    
  предходните поредни номера:    
  а) бутилки за газ пропан-бутан 1 литър 5
  б) лампи за газови бутилки 1 брой 25
  в) редукционни вентили за газови    
  бутилки 1 брой 15
7. Котли за парно отопление с нафтово    
  или газово гориво:    
  а) до 10 000 калории 1 брой 400
  б) до 20 000 калории 1 брой 600
  в) до 60 000 калории 1 брой 1100
8. Видеокасетофони:    
  а) само за възпроизвеждане 1 брой 1500
  б) стандартно изпълнение 1 брой 2500
9. Видеокамери:    
  а) стандартно изпълнение 1 брой 1800
  б) с вграден касетофон 1 брой 3000
10. Видеограмофони 1 брой 3000
11. Видеокасети - всички видове за 1 час  
  времетраене 20  
12. Видеоплочи 1 брой 40
13. Тонколони, на W по 5  
14. Усилватели - всякакви, когато    
  представляват отделно устройство,    
  за един W 10  
15. Товарни автомобили с товаропреносимост    
  до 3 и половина тона 1 куб. см 10
16. Трактори от тягов клас до 1,4 и    
  мощност на двигателя до 15 к. с. 1 к. с. 200
17. Самоходна селскостопанска и прикачна    
  техника:    
  а) самоходни селскостопански шасита 1 к. с. 200
  б) плугове с механична тяга 1 к. с. 200
  в) култиватори с механична тяга 1 к. с. 200
  г) косачки с механична тяга 1 к. с. 200
  д) пръскачки с механична тяга 1 к. с. 200
18. Мотоциклети и мотопеди 1 куб. см 10
19. Мозаични и шлайфмашини 1 брой 250
20. Електрожени и оксижени 1 брой 300
21. Купета за леки автомобили от    
  несоциалистически страни:    
  а) с обем на двигателя до 1300 куб. см 1 брой 3000
  б) с обем на двигателя до 1600 куб. см 1 брой 4000
  в) с обем на двигателя над 1600 куб. см 1 брой 4500
22. Двигатели за автомобили от    
  несоциалистически страни:    
  а) с обем на двигателя до 1300 куб. см 1 брой 1500
  б) с обем на двигателя до 1600 куб. см 1 брой 2300
  в) с обем на двигателя над 1600 куб. см 1 брой 3200
23. Блокове за двигатели на автомобили от    
  несоциалистически страни:    
  а) с обем на двигателя до 1300 куб. см 1 брой 180
  б) с обем на двигателя до 1600 куб. см 1 брой 220
  в) с обем на двигателя над 1600 куб. см 1 брой 360
24. Леки автомобили 1 куб. см 10


Забележки: 1. Митническата облагаема стойност на стоките, които не са посочени в списъка, се определя от митниците съобразно цените на аналогични или сходни стоки, предлагани на местния пазар.

2. При внос на пътни превозни средства и всички части за тях не се признава износеност.

3. Вносното мито за леки автомобили се изчислява в лева и превръща в конвертируема валута по курса с премия, прилаган от БНБ в деня на заплащането на митото.


Приложение № 2 към чл. 6, т. 1, буква "г", т. 2, буква "г" и чл. 9


Списък на предметите, забранени за износ и внос от НР България


I. Предмети, забранени за износ и внос


1. Огнестрелно и хладно оръжие, военно снаряжение, боеприпаси, взривни, запалителни и отровни вещества.

2. Наркотични вещества и приспособления за употребата им.

3. Застрашаващи сигурността на държавата, обществения ред, здравето и морала на населението.


Забележки: 1. Предметите, посочени в точки 2 и 3, са забранени и за транзитно пренасяне през територията на НР България.

2. Печатни произведения и други носители на информация, съдържащи религиозни и други видове мирогледни концепции, които не противоречат на националното законодателство и на поетите международни ангажименти на НР България, не са включени в т. 3.

3. Вносът и износът на оръжия и боеприпаси за провеждане на състезания и за лични нужди се разрешават от органите на Министерството на вътрешните работи. Чуждестранните лица, транзитно преминаващи или временно пребиваващи в страната, внасят и изнасят собственото си ловно и друго лично оръжие без разрешение, но задължително го декларират на контролно-пропускателните пунктове.


II. Предмети, забранени за износ


Освен предметите, изброени в раздел I, забранени за износ са и:


А. Хранителни стоки


1. Месо и месни продукти.

2. Мляко и млечни продукти.

3. Фасул и леща.

4. Брашно и грис - всички видове.

5. Захар.

6. Олио и други растителни масла.

7. Вносни хранителни продукти и подправки (вкл. кафе и какао).

8. Детски храни.

9. Ориз.

10. Червен пипер - млян.

11. Зърнени храни и изделия от тях.

12. Захарни изделия - всякакви.

13. Консервирани храни.


Забележка. Физическите лица могат да изнасят без мито предмети за потребление (месни и млечни продукти, вносни хранителни продукти и детски храни), необходими им по време на пътуването до местопристигането.


Б. Нехранителни стоки


1. Облекло и обувки - бебешки и детски.

2. Памучни и вълнени тъкани.

3. Чаршафи, калъфки и пликове - всички видове.

4. Тъкани от естествена коприна.

5. Одеяла - всякакви.

6. Трикотажни облекла - всякакви.

7. Прахосмукачки.

8. Часовници за двойнотарифни електромери.

9. Водомери.

10. Кабели и проводници.

11. Хастари - всякакви.

12. Хавлии и хавлиени кърпи.

13. Конфекция - мъжка и дамска, от вълнени платове и смес.

14. Обувки - всякакви.

15. Електрически печки.

16. Електрически радиатори.

17. Хладилници и замразители.

18. Бои и лакове - всякакви.

19. Вълна и вълнени прежди.

20. Естествени кожи и изделия от тях.

21. Миещи и перилни препарати.

22. Месингова арматура - битова.

23. Паметници на културата (произведения на изкуството, монети, предмети с историческа, научна, художествена или друга културна стойност).


Забележки: 1. Забраната не се прилага, когато описаните в списъка стоки са закупени от специализираните магазини за продажба срещу валута или от други магазини в размер 50 на сто от левовата равностойност на конвертируемата валута, обменена в българска банка или в туристическо бюро. Тези стоки не се облагат с мито.

2. Лицата, които се изселват от Народна република България, и заминаващите в чужбина на работа, учение и др. могат да изнасят от същите предмети в количества, необходими им за лично и семейно ползуване.

3. Предметите по т. 23 могат да се изнасят с разрешение на Комитета за култура.

4. Пратките, изпращани на основание чл. 92, т. 4 от Правилника за прилагане на Закона за митниците, могат да съдържат до 2 кг хранителни стоки от забранените за износ и от стоките в раздел I на Митническата тарифа в размер до 100 лв.


Промени настройката на бисквитките