Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 13 от 13.II

ЗАКОН ЗА КООПЕРАЦИИТЕ

 

ЗАКОН ЗА КООПЕРАЦИИТЕ ОТ 1953 Г.

Обн. ДВ. бр.13 от 13 Февруари 1953г., изм. ДВ. бр.29 от 10 Април 1956г., изм. ДВ. бр.90 от 11 Ноември 1958г., изм. ДВ. бр.83 от 25 Октомври 1968г., изм. ДВ. бр.55 от 14 Юли 1978г., отм. ДВ. бр.102 от 30 Декември 1983г.

Отменен с § 3 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за кооперативните организации - ДВ, бр. 102 от 30 декември 1983 г.


Чл. 1. Кооперациите като обществено-стопански социалистически организации съставляват неразделна част от социалистическата стопанска организация в Народната република България.

Организирането на трудещите се в кооперативни организации е доброволно и се подпомага и насърчава от държавата.


Чл. 2. Организационното устройство на кооперациите и техните съюзи, начинът на учредяването, редът и мястото, където се извършват регистрацията, устройството, сливането, вливането, разделянето, прекратяването, ликвидацията и др., се уреждат с правилник, утвърден от Министерския съвет.

(Изм. - ДВ, бр. 90 от 1958 г.) Останалите въпроси във връзка със задачите, функционирането, правата и задълженията на членовете-кооператори и др. се уреждат с примерни устави, приети от висшите представителни органи на кооперациите.


Чл. 3. Общият надзор над кооперациите се упражнява от Министерския съвет със съдействието на кооперативните съюзи и народните съвети на депутатите на трудещите се.


Чл. 4. Кооперациите и техните съюзи имат качеството на юридически лица, което придобиват от деня на регистрирането им.

Кооперативните съюзи имат правата и задълженията на кооперациите.


Чл. 5. (Изм. - ДВ, бр. 29 от 1956 г.) Кооперацията започва своята дейност от момента на регистрирането й в съответния районен съд.


Чл. 6. Всеки кооперативен съюз може да представлява пред съдилищата и арбитражните органи кооперациите от своята система и да защищава интересите им пред държавните учреждения, без да е необходимо пълномощно за това.


Чл. 7. (Изм. - ДВ, бр. 90 от 1958 г.) За своята издръжка кооперативните съюзи могат да събират вноски от членуващите в тях съюзи и кооперации. Размерът на вноските се определя от ръководствата на съответния централен съюз.


Чл. 8. Кооперациите се снабдяват с изпълнителни листове за вземанията си от гражданите въз основа на извлечения от сметките им, както и въз основа на документи, изхождащи от тях.

Те могат да прихващат своите вземания, макар и падежът им да не е настъпил, с дяловете и другите вземания на излезлите от кооперацията членове.


Чл. 9. Кооперациите се освобождават от данъци, такси и др. във връзка с тяхното образуване, сливане, вливане, разделяне, прекратяване и ликвидация, включително и за преминаването в тези случаи на движими и недвижими имущества от една кооперация в друга.

Когато членовете-кооператори внасят своя движим или недвижим имот за дялови вноски и други съобразно примерните устави, прехвърлянията и книжата по тях се освобождават от данъци, такси и др.


Чл. 10. Решенията на общото събрание за освобождаване, намаляване, опрощаване или разсрочване на отговорности на управителните и ревизионните органи и на членовете-кооператори нямат сила, докато не бъдат утвърдени от съответните централни съюзи.

(Изм. - ДВ, бр. 90 от 1958 г., отм. - ДВ, бр. 55 от 1978 г.).


ПРЕХОДНИ РАЗПОРЕЖДАНИЯ

Чл. 11. (Нов - ДВ, бр. 90 от 1958 г., изм. - ДВ, бр. 55 от 1978 г.) Решенията и действията на органите на кооперациите, ако противоречат на закона или на устава, се отменят от изпълнителния орган на по-горестоящата организация.

Отменяването на решенията и действията на органите на кооперацията става по жалба на кооператорите или по инициатива на по-горестоящия орган или организация.

Кооператорите могат да подават жалби в месечен срок, считан: при обжалване решение на общото събрание - от деня на събранието, при обжалване на решение или действие на управителния съвет или на председателя - от деня на съобщаването, а при липса на съобщаване - от деня, в който решението или действието е приведено в изпълнение.

Органът по ал. 1 се произнася по законосъобразността на обжалваното решение или действие, като го отменява или оставя в сила. До произнасянето същият може да спре изпълнението на решението или действието.


Чл. 12. (Нов - ДВ, бр. 90 от 1958 г.) Страната, която е недоволна от решението на органа по предходния член, може да го обжалва пред районния съд в двуседмичен срок от съобщението. Същото право има и кооператор, чиято жалба не е била решена от съответния орган в 20-дневен срок от подаването й. Срокът за обжалване в последния случай започва да тече от изтичането на 20-дневния срок.

Съдът може да спре изпълнението на решението или действието, докато се произнесе по жалбата.

Районният съд се произнася по законосъобразността на обжалваното решение или действие, като го отменява или оставя в сила. Решението не подлежи на обжалване.


Чл. 13. (Нов - ДВ, бр. 90 от 1958 г.) С молбата за отмяна на решението или действието на органа на кооперацията кооператорът може да предяви иск и за имуществените си права, които са накърнени с обжалваното решение или действие. По това искане по-горният орган и съдът се произнасят по същество.

Кооператор, чиито имуществени права са накърнени с решение или действие на орган на кооперацията, може да предяви иск на общо основание в защита на тия си права само ако решението или действието е отменено по реда, посочен по-горе, и ако въпросът не е решен по реда на предходната алинея.

Когато обжалваното решение или действие е било приведено в изпълнение, по-горният орган и районният съд, ако го отмени, постановява възстановяване на положението, съществувало преди вземане на решението или извършване на действието.

В случаите по предходните алинеи решението на съда подлежи на обжалване по общия исков ред, като по влезлите в сила решения се издават изпълнителни листове.


Чл. 14. (Нов - ДВ, бр. 90 от 1958 г., отм. - ДВ, бр. 83 от 1968).


ПРЕХОДНИ РАЗПОРЕЖДАНИЯ

Чл. 15. (Предишен текст на чл. 11 - ДВ, бр. 90 от 1958 г.) Частното занаятчийство се регламентира и контролира от Министерството на комуналното стопанство и благоустройството.

Условията и редът за упражняване на занаятчийска дейност, за откриване и закриване на занаятчийски заведения, както и за отношенията между ведомствата във връзка със занаятите, се установяват с правилник, одобрен от Министерския съвет по доклад на министъра на комуналното стопанство и благоустройството.


Чл. 16. (Предишен текст на чл. 12, изм. - ДВ, бр. 90 от 1958 г.) Занаятчийските заведения, открити без спазване разпоредбите на правилника, предвидени в чл. 15, се закриват със заповед на министъра на комуналното стопанство и благоустройството или на натоварените от него длъжностни лица.


Чл. 17. (Предишен текст на чл. 13 - ДВ, бр. 90 от 1958 г.) Всички трудово-производителни отдели при трудово-производителните кооперации и при потребителните кооперации са длъжни в 3-месечен срок от обнародването на настоящия закон в "Известия на Президиума на Народното събрание" да се превърнат в самостоятелни кооперации или да се слеят с кооперацията. В противен случай те се считат прекратени и се обявяват в ликвидация. Превръщането в самостоятелна кооперация става по реда на основаването на нова кооперация.


Чл. 18. (Предишен текст на чл. 14 - ДВ, бр. 90 от 1958 г.) Настоящият закон отменя Закона за кооперациите и Закона за трудово-производителните занаятчийски кооперации.


Преходни разпоредби
(Нова - ДВ, бр. 90 от 1958 г.)

Чл. 19. (Нов - ДВ, бр. 90 от 1958 г.) Заведените до влизането на настоящия закон в сила дела по спорове на членове-кооператори се разглеждат по досегашния ред.


Промени настройката на бисквитките