Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 94 от 14.XI

ЗАКОН ЗА ЕЛЕКТРОСТОПАНСТВОТО

 

ЗАКОН ЗА ЕЛЕКТРОСТОПАНСТВОТО ОТ 1948 Г.

Обн. ДВ. бр.71 от 27 Март 1948г., изм. ДВ. бр.94 от 14 Ноември 1952г., отм. ДВ. бр.95 от 12 Декември 1975г.

Отменен с § 5 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за електростопанството - ДВ, бр. 95 от 12 декември 1975 г., в сила от 1 юли 1976 г.


I. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. Електростопанството и електроизграждането в Народната Република България се уреждат от държавата, чрез Министерството на електрификацията и мелиорациите.

Изключват се от обсега на закона ония чисто заводски електроцентрали, които не са свързани с обществената електроразпределителна система.


Чл. 2. Енергийните източници и всички съоръжения за производството, пренос и разпределение на енергията, както и електропромишлеността, са държавна общонародна собственост.

Срещу отстъпените електроцентрали и съоръжения бившите собственици получават обезщетение, в размер и по реда, определен от Министерския съвет.


Чл. 3. Държавата може да преотстъпва на местните органи на държавната власт, на държавните предприятия, или на обществени организации - водни синдикати, кооперации и др. - строежа и експлоатацията на енергийни обекти от местно значение, или за собствени нужди.

З а б е л е ж к а. Временно се преотстъпват на съответните предприятия от Министерството на индустрията и занаятите онези чисто заводски централи, които, макар че са свързани с обществената мрежа, се намират в деня на влизане в сила на настоящия закон, вградена в общата индустриална сграда, или двора на предприятието, и служат предимно за неговото обслужване.

Това преотстъпване става при следните условия:

а) пускането в действие и спирането на тези електрически централи, или отделни техни агрегати, ще става, по начало, по разпореждане на съответната служба от Министерството на електрификацията и мелиорациите. По изключение, тия електрически централи могат да бъдат пуснати в действие и по собствен почин от отговорните органи на предприятието, но само тогава, когато предприятието е изключено от обществената мрежа, със задължение да уведомят незабавно органите на Министерството на електрификацията и мелиорациите;

б) тези заводски електроцентрали се контролират планово, технико-стопански и кадрово от Министерството на електрификацията и мелиорациите, като техническият персонал се назначава със съгласието на Министерството на електрификацията и мелиорациите.

(Буква "в" отм. - Изв., бр. 94 от 1952 г.)


Чл. 4. Министерството на електрификацията и мелиорациите провежда пълния планов, технически и стопански контрол върху всички енергийни и електропромишлени обекти в страната и планира и ръководи тяхната стопанска и техническа дейност.


Чл. 5. Цените на електрическата енергия се определят от Министерския съвет.

(Ал. 2 отм. - Изв., бр. 94 от 1952 г.)


Чл. 6. Министърът на електрификацията и мелиорациите одобрява годишните финансово-стопански планове и отчети, техническите проекти и сметки на всички електростопански и електропромишлени организации и предприятия.

За обсъждане на по-големи и важни технически проекти и сметки, при Министерството се създава експертен съвет, състава на който се определя от министъра.


II. ПРЕХОДНИ РАЗПОРЕЖДАНИЯ

Чл. 7. Когато, засегнат от настоящия закон, електростопански обект е принадлежност към комбинирано предприятие, разпоредбите на закона се отнасят само до електростопанската част.


Чл. 8. Собствеността на електростопанските предприятия, които попадат в разпорежданията на чл. 24 от Договора за мир с България, не се засяга от настоящия закон.


Чл. 9. Считат се неразделна част от електростопанското предприятие всички машинни съоръжения, инсталации, сгради и други, които имат връзка с производството, преноса, трансформацията и разпределението на електрическата енергия.


Чл. 10. От деня на публикуване на настоящия закон, всички договори за електроснабдяване, сключени с електростопанските предприятия, се считат унищожени по право.


Чл. 11. Законът за Главната дирекция за електрификацията на България се отменява.

По предложение на министъра на електрификацията и мелиорациите, Министерският съвет разпределя активите и пасивите на Главната дирекция за електрификацията между държавните предприятия на самоиздръжка при министерството.


Чл. 12. Министерският съвет, по предложение на Министъра на електрификацията и мелиорациите, определя размера на задълженията, които съответното предприятие на самоиздръжка при Министерството на електрификацията и мелиорациите следва да поеме за сметка на засегнатите държавни, общински и др. електростопански предприятия, които не са предмет на Закона за национализация на частни индустриални и минни предприятия.


Чл. 13. Държавното електроснабдително предприятие "Въча" се включва с целия си актив и пасив в съответното предприятие на самоиздръжка при Министерството на електрификацията и мелиорациите.

Времето, прослужено от щатните служители при електрическа централа "Въча" от 1 януари 1924 година до влизането на настоящия закон в сила, се счита, изцяло за пенсия, при фонда "Пенсии за изслужено време", като следуемите се вноски за пенсия, включително субсидията и лихвата върху тях за това време, са в тяжест и се внасят от предприятието "Въча", респективно предприятието, поемащо активите и пасивите на "Въча".


Чл. 14. В Закона за електрификацията, навсякъде вместо министерство, респективно министър на обществените сгради, пътищата и благоустройството, да се чете министерство, респективно Министър на електрификацията и мелиорациите, а вместо "Главен директор за електрификацията на България", да се чете "съответния помощник-министър при Министерството на електрификацията и мелиорациите".


Чл. 15. За приложението на настоящия закон и за устройството на сектор електрификация при министерството, Министерството на електрификацията и мелиорациите изработва правилници, които се одобряват от Министерския съвет.

Настоящият закон да се обнародва в "Държавен вестник" и да се тури в действие.

Законът за електростопанството е приет от Великото народно събрание, четиринадесето заседание, на 4 март 1948 г. Обнародван е с Указ № 399 на Президиума на Великото народно събрание, като изпълнението му е възложено на министъра на електрификацията и мелиорациите.


Чл. 16. (*) (Нов - Изв., бр. 94 от 1952 г.) Нарушителите на разпорежданията на настоящия закон и на издадените въз основа на същия правилници и наредби се наказват с глоба от 8 до 400 лв.

Наказателните постановления се издават от министъра на електрификацията. Същите подлежат на обжалване по реда на раздел седми, глава ХХХVIII от Наказателно-процесуалния кодекс.


Бел. ред. Сиела Норма

(* Бел. ред. Сиела Норма) Размерът на глобата в текста на чл. 16 (от 80 до 4000 лв.) е приведен в съответствие с паричната реформа по ПМС № 149 от 22 юли 1961 г. за изменение мащаба на цените и обмяна на намиращите се сега в обращение пари с нови пари (Изв., бр. 59 от 25 юли 1961 г.).


Законът за електростопанството е приет от Великото народно събрание, четиринадесето заседание, на 4 март 1948 г. Обнародван е с Указ № 399 на Президиума на Великото народно събрание, като изпълнението му е възложено на министъра на електрификацията и мелиорациите.


Промени настройката на бисквитките