МЕМОРАНДУМ ЗА РАЗБИРАТЕЛСТВО МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ВЪРХОВНОТО ГЛАВНО КОМАНДВАНЕ НА ВЪОРЪЖЕНИТЕ СИЛИ НА НАТО В ЕВРОПА ОТНОСНО ОСИГУРЯВАНЕТО НА ПОДДРЪЖКА ОТ СТРАНАТА-ДОМАКИН ЗА ПРОВЕЖДАНЕТО НА УЧЕНИЕТО ПО ПАРТНЬОРСТВО ЗА МИР "КОО
МЕМОРАНДУМ ЗА РАЗБИРАТЕЛСТВО МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ВЪРХОВНОТО ГЛАВНО КОМАНДВАНЕ НА ВЪОРЪЖЕНИТЕ СИЛИ НА НАТО В ЕВРОПА ОТНОСНО ОСИГУРЯВАНЕТО НА ПОДДРЪЖКА ОТ СТРАНАТА-ДОМАКИН ЗА ПРОВЕЖДАНЕТО НА УЧЕНИЕТО ПО ПАРТНЬОРСТВО ЗА МИР "КООПЕРАТИВ КИЙ 2003"
(Ратифицирано със закон, приет от ХХХIХ Народно събрание на 30 юли 2003 г. - ДВ, бр. 71 от 2003 г. В сила от 12 август 2003 г.)
Обн. ДВ. бр.76 от 29 Август 2003г.
Преамбюл
Преамбюл
Правителството на Република България, от една страна, и Върховното главно командване на Въоръжените сили на НАТО в Европа (наричано по-долу "ВГК"), представлявано от Командването на Съюзните военновъздушни сили за Южна Европа (наричан по-долу "СВВСЮЕ"), от друга страна, наричани по-долу общо "страните":
имайки предвид разпоредбите на Споразумението между страните по Северноатлантическия договор относно статута на техните въоръжени сили (ССВС/НАТО) от 19 юни 1951 г./ Лондон;
имайки предвид разпоредбите на Споразумението между страните - членки на НАТО, и страните партньори, участващи в Партньорство за мир, относно статута на техните въоръжени сили (ССВС/ПзМ), от 19 юни 1995 г./Брюксел;
имайки предвид, че учение КООПЕРАТИВ КИЙ 2003 (учението) ще се проведе на територията на Република България от 1 до 13 септември 2003 г.;
имайки предвид, че Регионалният щаб на съюзните сили в Южна Европа (РЩССЮЕ) е военната структура на НАТО, отговорна за планирането на учението;
имайки предвид, че Командването на Съюзните ВВС за Южна Европа е военната структура на НАТО, отговорна за провеждането на учението;
имайки предвид, че изпращащите страни (ИС) са поканени и ще участват с части и личен състав от техните въоръжени сили в учението;
отбелязвайки желанието за установяването на еднообразни правила, които да се прилагат към въоръжените сили на участващите НАТО и ПЗМ държави при провеждането на учението;
желаейки да установят изискванията за поддръжка от страната домакин към държавите участнички от НАТО и ПЗМ, както и задълженията на държавите участнички от НАТО и ПзМ към страната домакин;
се договориха за следното:
Определения
Член първи
1.1. Въоръжени сили/сили - целият военен и цивилен личен състав на щабовете на НАТО и на изпращащите страни, който е дислоциран във или на територията на Република България с цел провеждане на учението. Този термин включва също така авиационната техника, превозните средства, комуникационните системи, складовете, оборудването, амунициите, ракетите, огнестрелното оръжие и провизиите, както и всички средства, придвижвани по въздуха и по земята, заедно с техните средства за обслужване, необходими за разгръщането на въоръжените сили.
1.2. Страна домакин (СД) - Република България, представлявана от Министерството на отбраната, която се е съгласила да приеме и временно домакинства силите, така както са дефинирани в пар.1.1, за времето на тяхното разполагане, действие или транзитно преминаване през нейната територия.
1.3. Поддръжка от страната домакин (ПСД) - гражданското или военното съдействие, предоставяно от страната-домакин на силите и на КВВСЮЕ за времето на учението.
1.4. Изпращаща страна (ИС) - страна - членка на НАТО, или страна - участничка в Партньорство за мир, изпращаща сили извън своята територия за участие в учението.
1.5. Тренировъчни зони - тези български военни тренировъчни зони, в които българският личен състав и силите са дислоцирани във връзка с учението.
1.6. Технически правила (ТП) - последващ документ, който определя поддръжката от страната-домакин и изяснява процедурите и другите мерки, необходими да гарантират, че изпращащите страни, страната-домакин и КВВСЮЕ ефективно ще изпълняват своите задължения, регламентирани в този Меморандум за разбирателство.
1.7. Общи разходи на НАТО - тези разходи, по които е постигнато предварително съгласие да бъдат колективна отговорност на Алианса.
1.8. Съвместни разходи - тези разходи, по които е постигнато предварително съгласие да бъдат споделена отговорност на повече от една държава.
1.9. Преки национални разходи - тези разходи, които се приемат за отговорност на отделната държава.
1.10. Общо финансиране на НАТО - финансиране, предоставено от страните - членки на НАТО, чрез ВГК за покриване на общи разходи на НАТО.
1.11. Офицер, отговарящ за поддръжката от страната домакин (ООПСД) - офицер, определен от властите на страната-домакин, отговорен за цялостното предоставяне на поддръжка и услуги от СД спрямо участниците. ООПСД има за задача да координира изпълнението на тези задължения с местните власти и се подпомага във всяко съоръжение - база /пристанище/ летище, от подчинен нему офицер, назначен да изпълнява същите функции на съответното ниво.
1.12. План за провеждане на учението (Екзоплан) - Екзопланът е документ, който урежда специфични детайли за провеждане на учението.
1.13. Защита на въоръжените сили (ЗВС) - всички предприети мерки и използвани средства за минимизиране уязвимостта на личния състав, съоръженията, оборудването и операциите откъм всякаква заплаха и във всяка ситуация с цел запазване живота на личния състав, както и свободата на действие и оперативната ефективност на въоръжената сила.
1.14. Наблюдатели - военни или цивилни длъжностни лица, различни от член на въоръжената сила, които са били поканени да присъстват изцяло на или на част от планирането и провеждането на учението.
1.15. Съвместни правила за изпълнение - последващ документ, който включва най-подробната информация за изискваната и предлагана поддръжка, специфичните процедури на съответните райони с цел изпълнение на договореностите за поддръжка и детайлите за възстановяване на разходи.
Цел
Член втори
2.1. Целта на този меморандум за разбирателство (МР) е да определи процедурите за осигуряване на поддръжка от СД и да регламентира другите задължения на СД, на ВГК/Командващия учението от страна на НАТО и на ИС във връзка с учението.
2.2. Този меморандум за разбирателство няма за цел да бъде в противоречие със законодателството на СД или на влезлите в сила международни споразумения, по които СД или ИС са страни.
Обхват и общи положения
Член трети
3.1. Този МР представлява правната рамка, която осигурява необходимите условия за бързото влизане на силите и успешното провеждане на учението.
3.2. Поддръжката, предоставяна от страната-домакин по този МР, започва с влизането на първите компоненти на силите на българска територия и продължава, докато последният компонент на силите напусне тази територия.
3.3. Разпоредбите на ССВС/ПзМ и на ССВС/НАТО се прилагат по отношение на всички провеждани дейности, свързани с учението. СД признава оперативните и логистичните центрове, създадени от НАТО във връзка с изпълнението на този МР за подразделенения на ВГК, а дейностите на такива подразделения за дейности, предприемани от ВГК. ВГК и такива подразделения са юридически лица. СД гарантира, че по време на учението целият личен състав на въоръжените сили се ползва от привилегиите и имунитетите, предоставени от ССВС/ПзМ/НАТО.
Правни и административни въпроси
Член четвърти
4.1. Статутът на личния състав на силите се определя в съответствие с разпоредбите на ССВС/НАТО/ПзМ.
4.2. СД освобождава:
4.2.1. личния състав на въоръжените сили от гранични такси и визови процедури при влизане в /напускане на територията на СД;
4.2.2. личния състав на въоръжените сили от процедурите на СД по регистрация и контрол на чужденците при влизане във/напускане на нейната територия, но това няма да се счита за придобиване на право на постоянно пребиваване на територията на СД;
4.3. Оборудването, помощните стоки и материали, внесени временно от въоръжените сили на територията на СД за целите на учението, от всички митни сборове в съответствие с разпоредбата на чл.XI от ССВС/НАТО/ССВС/ПзМ.
4.4. При влизане във/излизане от територията на СД личният състав на ИС представя следните документи, при поискване:
4.4.1. карта за самоличност/паспорт, съдържащ(а) имена, рождена дата, звание и номер (ако има такъв), място на изпълнение на службата и снимка;
4.4.2. заповед за индивидуално или групово придвижване, изготвена на езика на ИС и на английски език.
4.5. При влизане във/напускане на територията на СД ИС представят на митническите органи митнически формуляр, определен от СД.
4.5.1. военният личен състав на ИС може да притежава и носи оръжие и амуниции, докато е на територията на СД във връзка с учението, при условие, че е оторизиран за това от своите командвания, само за целите на учението и при спазване на ограничението, че по време на учението няма да се провеждат бойни стрелби; във връзка с чл. VI от ССВС/НАТО и този член наличието на такова оторизиране за носене на оръжия се указва в заповедта за индивидуално или групово придвижване;
4.5.2. използването на оръжие извън тренировъчните зони е строго забранено; СД информира членовете на въоръжените сили за българското национално законодателство във връзка с носенето и използването на оръжие/огнестрелно оръжие.
4.6. Всички искания, различни от договорните, възникнали в резултат на учението или по време на дислоцирането, периода на учението и предислоцирането от и до зоните на учението, се уреждат в съответствие със ССВС/НАТО/ПзМ.
4.7. Искания, възникнали от действия или бездействия на личния състав на ИС или от този на ВГК/Командващия учението от страна на НАТО, при изпълнение на техни служебни задължения, причинили щета на територията на СД, се уреждат в съответствие с чл.VIII от ССВС/НАТО.
4.8. В съответствие с чл.IV от ССВС/НАТО като приложимо СД признава за валидни на своята територия без шофьорски изпит или такса военната шофьорска книжка, националното или международното свидетелство за правоуправление, притежавани от личния състав на ИС за използване на транспортни средства за целите на учението.
4.9. Митническите процедури се прилагат в съответствие със ССВС/НАТО/ПзМ.
4.10. ИС предоставят на Министерството на отбраната на СД чрез Генералния щаб на Българската армия най-малко 45 дни преди началото на учението списък на личния състав, съдържащ име, звание и служебен номер, както и списък на оборудването и материалите, които ще бъдат използвани по време на учението. В списъка задължително се включва информация относно датите на пристигане/заминаване и местата за влизане/напускане.
4.11. Манифестите за личния състав и за материалите се изготвят в три екземпляра на базата на основните артикули и се представят едновременно с обяснително изявление за съдържащите се в манифестите данни на митническите органи на СД при влизане в територията на СД. Манифестите се изготвят отделно за всеки товар и към всеки контейнер се прикрепва бележка, указваща името на учението/мероприятието.
4.12. ИС имат право на достъп до и проверка на мунициите, посочени в Екзоплана, докато са на територията на СД. Всички въпроси относно това къде, кога и как да бъдат използвани мунициите, се решават чрез координация със СД и подлежат на включване в Екзоплана.
4.13. Всички материали и оборудване, внесени на територията на СД от ИС, с изключение на тези, за които СД е дала съгласие да останат на нейна територия, или на тези, които са изразходени за целите на учението и/или са изгубени, ще бъдат реекспортирани от територията на СД след края на учението. Материалите, внесени за целите на учението, не могат да бъдат заменяни, продавани или дарявани на българския военен или цивилен личен състав. Същите правила се прилагат и спрямо личните вещи на Силите на ИС. Протоколи за изразходените или изгубени по време на учението консумативи се изготвят преди завършване на учението, одобряват се от военните органи на СД и се предоставят на митническите органи на излизане от територията на СД като приложение към манифеста за влизане в страната. Ако бъдат изгубени неизползвани артикули или такива бъдат повредени по време на учението, ИС съставят официално писмо, в което се указват тези обстоятелства, и го предоставят наред с доклада на Групата за определяне на щети и загуби (чл. 9.3) на митническите органи при излизане от територията на СД.
4.14. Носенето на отговорност за правонарушения, извършени от въоръжените сили, се определя в съответствие с чл. VII от ССВС/НАТО/ПзМ, където е приложим.
4.15. Ако член на въоръжената сила е задържан от органите на военната или цивилната полиция на СД, ръководният състав на учението, най-старшият представител на СД, най-старшият представител на СВВСЮЕ и съответният представител на ИС, вземащи участие в учението, се информират незабавно. Те от своя страна следва да информират съответните свои щабове.
4.16. Като се има предвид, че са възможни национални ограничения относно качването на лица на борда на национална военна авиационна техника, определените за старши национални представители в България са задължени да имат правото или да разрешават на членовете на въоръжената сила или на различни от тях лица (цивилни, ВИП, почетни гости, представители на масмедиите, курсанти, резервисти, наблюдатели и т.н.) да се качват на борда на национална военна авиационна техника за целите на учението или да отказват такова качване. Старшите национални представители трябва да представят писмено уведомление за съответните им национални решения по този въпрос 30 дни преди началото на учението.
Задължения на страната-домакин
Член пети
5.1. Страната-домакин:
5.1.1. разрешава на силите да се дислоцират в определените тренировъчни зони и да проведат учението в съответствие с утвърдените планове за учението и за осигуряване на неговата поддръжка;
5.1.2. взема необходимите мерки за улесняване използването на местата за пристигане и заминаване, както и използването на шосета и жп пътища, указани в Екзоплана, с цел осигуряване влизането, посрещането, придвижването до и от тренировъчните зони, последващото предислоциране и необходимото последващо осигуряване на силите;
5.1.3. предоставя информация относно своите национални процедури и правила за извършване на полети;
5.1.4. информира ИС за националното си законодателство в областта на защитата на околната среда, приложимо за времето, докато техните сили са дислоцирани за учението;
5.1.5. дава информация на КВВСЮЕ за приблизителната стойност на основните услуги най-малко 30 дни преди началото на учението; стандартите и разходите се определят съвместно в случаите, когато това е възможно;
5.1.6. събира административните и финансовите документи, необходими за възстановяване на разходите на Министерството на отбраната на СД за ресурсите, заявени и предоставени на ИС и КВВСЮЕ;
5.1.7. дава насоки и предоставя съдействие на ВГК/Командващия учението от страна на НАТО и ИС при сключване на договори, при поискване от тяхна страна.
Задължения на ВГК
Член шести
6.1. ВГК чрез КВВСЮЕ:
6.1.1. гарантира, доколкото е възможно, че типът, количеството и качеството на поддръжката, изисквана за целите на учението, са определени в документите по изпълнението;
6.1.2. информира своевременно за всяка промяна в обстоятелства от значение за поддръжката от СД;
6.1.3. определя и степенува по значение исканата ПСД и одобрява предложените цени за общи разноски;
6.1.4. гарантира възстановяване на средствата на СД за предоставената ПСД, ако се касае за заплащане чрез общото финансиране, предназначено за учението;
6.1.5. поканва ИС да участват в договореностите за ПСД за учението на основата на разпоредбите на този МР;
6.1.6. поканва наблюдатели да присъстват изцяло на или на част от планирането и провеждането на учението.
Задължения на изпращащите страни
Член седми
7.1. Изпращащите страни:
7.1.1. в съответствие с чл. II от ССВС/НАТО съблюдават законите на СД и се въздържат от дейности, които са в противоречие с неговите разпоредби;
7.1.2. провеждат учението и използват съоръженията на СД в съответствие с Екзоплана и правилата за провеждане на учението;
7.1.3. възстановяват средствата на СД за всички доставки и услуги, осигурени от СД по искане на ИС в съответствие с принципите в този МР и последващите документи;
7.1.4. спазват финансовите разпоредби на този МР;
7.1.5. спазват разпоредбите за защита на информацията, регламентирани в чл. 12;
7.1.6. спазват съответните митнически процедури, описани в този МР;
7.1.7. спазват изложените детайлно в Екзоплана процедури и правила относно въпроси от административен характер и такива, свързани с личния състав, включително внос на валута; преводачески услуги, използване на транспортни средства, процедури по докладване и репатриране на болни, както и предоставянето на информация за учението на обществеността;
7.1.8. спазват българските национални процедури и правила за извършване на полети.
Доставки и услуги, предоставяни от страната-домакин
Член осми
8.1. СД предоставя или организира предоставянето на доставки и услуги, които ще бъдат уточнени в Техническите правила/Съвместните правила за изпълнение, на базата на възстановяване на разходите или безплатно.
8.2. Данък върху добавената стойност и акцизи, платени от КВВСЮЕ или от ИС за всички стоки и услуги, извън посочените в пар. 8.3.1, закупени от КВВСЮЕ или от ИС на територията на СД за целите на учението, се възстановяват в съответствие със законодателството на СД. СД уведомява КВВСЮЕ и ИС за изискванията на законодателството си в тази връзка.
8.3.1. вносът или покупката на горива, масла и смазочни материали за авиационната техника, когато се внасят или купуват от КВВСЮЕ или от ИС и са за целите на учението, се освобождават от данък върху добавената стойност и акциз;
8.3.2. освобождават се от данък върху добавената стойност и акциз доставките на стоки и услуги за целите на учението, предоставяни от СД на КВВСЮЕ или на ИС;
8.3.3. в случаите по пар. 8.3.1 и пар. 8.3.2 министърът на отбраната или упълномощено от него лице удостоверява пред данъчната администрация, че вносът, покупката или доставката са за целите на учението и изпълнява задълженията на координиращ орган по смисъла на законодателство на СД;
8.4.1. в случаите по пар. 8.3.2 МО на СД сключва договори с избрани от него изпълнители. За изпълнители се избират субекти - физически или юридически лица, регистрирани като търговци по смисъла на Търговския закон на Република България;
8.4.2. при избора на изпълнител МО ще предпочита субектите по пар. 8.4.1 да бъдат производители и/или доставчици, коректни партньори на Министерството на отбраната;
8.4.3. за откриване на процедурата за избор на изпълнител министърът на отбраната в своя заповед определя лицата, които да проведат преговорите, критериите, на които трябва да отговарят кандидатите, както и необходимите документи, които последните трябва да представят. Във всички случаи обаче при избора на изпълнител се съблюдават следните критерии:
а) предложенията на кандидатите да бъдат икономически обосновани, като приоритет се дава на тези с най-изгодни икономически условия - най-ниска предложена цена;
б) предлагани отстъпки, свързани с броя на участниците в учението;
в) най-кратък срок на доставка;
г) качество на предлаганите услуги;
8.4.4. задължително е възможните изпълнители да се проучват от Служба "Сигурност - Военна полиция и Военно контраразузнаване" към министъра на отбраната за тяхната надеждност и прилагането на специални мерки за сигурност, свързани с изпълнение на договорите по провеждането на учението;
8.4.5. сред лицата по пар. 8.4.3 за избор на изпълнител задължително се включват правоспособни юрист и финансист;
8.4.6. при наличието на повече от един кандидат лицата по пар. 8.4.3 провеждат преговори с тях за постигане на възможно най-изгодните условия за осигуряването на необходимите стоки и предоставянето на необходимите услуги;
8.4.7. лицата по пар. 8.4.3 представят на министъра на отбраната за утвърждаване протокол за дейността си с предложение за изпълнител, с който да бъде сключен договор за доставка на стоки и услуги за целите на учението. Утвърденият протокол не подлежи на съдебен контрол.
Разрешаване на противоречия в случай на загуби, щети и други инциденти
Член девети
9.1. Исканията от и срещу личния състав и исканията за обезщетения се разглеждат в съответствие със ССВС/НАТО/ПзМ.
9.2. Участниците си сътрудничат за разрешаване на противоречията посредством взаимно съгласие.
9.3. Група за определяне на щети и загуби (ГОЩЗ) се създава в зоните за провеждане на учението от СД. Членовете на Групата за определяне на щети и загуби са представители на СД, на Командващия учението от страна на НАТО и на ИС, за която се предполага, че е причинила щетата.
9.4. Щети и загуби, дори когато те са възникнали по време на провеждане на учението, се разследват, докладват и подават от ГОЩЗ.
9.5. Страната-домакин, Командващият учението от страна на НАТО и ИС трябва да осигурят, че поне един от офицерите им за свръзка е запознат с процеса по разглеждане на искове и е натоварен да изпълнява функциите на основно лице за контакт между властите на ИС, Командващия учението от страна на НАТО и властите на СД по въпроси, свързани с щети и искове:
а) докладване - докладването на искове включва незабавното разпространяване на информация относно щети/наранявания или потенциални искове, най-малко до: (1) Групата за гражданско-военно сътрудничество; и (2) командния ред на властите на ИС, чиито членове с действието или бездействието си са могли да причинят щетите/нараняванията; както и (3) разпространяване на информация относно подаването на искове до съответния ищец или на неговия (неговата) представител (ка);
б) разследване - разследването на искове включва вземането на свидетелски показания и фотографии, както и събирането на физически доказателства, когато това е възможно; лицата, разследващи искове, би следвало да използват дигитална камера за заснемане на щетите винаги когато това е възможно; вземането на свидетелски показания включва записване на името, адреса, телефонните номера и електронните адреси, ако е подходящо; когато планират провеждането на значително придвижване или маньовър на или в близост до гражданска собственост, командващите и офицерите за свръзка, отговарящи за контрола на щетите/исковете, би следвало да обмислят възможността за заснемане на тази собственост преди предприемането на военните или административните действия, които могат да причинят щети на такава собственост;
в) документиране - необходимо е да бъдат документирани исковете чрез надлежно попълване, копиране и изпращане на формулярите за искове, в които са изложени обстоятелствата по инцидента и които описват действията, предприети по подаден иск.
9.6. Необходимата подготовка за провеждане на учението се извършва в зоните, определени от СД. ИС са длъжни да възстановят зоните, използвани за тази цел, в първоначалния им вид в случай, че им е причинена щета.
9.7. Всички аварии или катастрофи с авиационна техника, участваща в учението, се разследват в съответствие със Стандартизационното споразумение на НАТО 3531 за безопасно разследване и докладване на аварии/катастрофи с участието на военна авиационна техника и/или ракети и със съответните български правила, въвеждащи това Стандартизационно споразумение.
Финансови разпоредби
Член десети
10.1. Дейностите на националните или многонационалните въоръжени сили и на отделните войски, придадени към НАТО и участващи в учението, се освобождават от всички данъци, такси и други налози съгласно този меморандум за разбирателство и българското законодателство.
10.2. В случаите, в които Командващият учението от страна на НАТО определи, че дадени разходи са едновременно подходящи и могат да бъдат понесени от Общото финансиране на НАТО (от одобрените бюджетни суми), РЩССЮЕ разрешава общо финансиране за тези разходи и определя Командващия учението от страна на НАТО, който да възстанови разходите директно на СД. Възстановяване на разходите е възможно само ако Командващият учението от страна на НАТО (или определено от него лице) предварително се е съгласил по отношение изискванията и цената, и съответната документация за предоставяне или осигуряване на продукта или услугата на съответните органи на НАТО е била предадена.
10.3. Когато дадени разходи са определени като такива, свързани с повече от една държава, но не могат да бъдат определени като общи разходи на НАТО, тези разходи могат да бъдат разглеждани като съвместни разходи и могат, по взаимно съгласие на заинтересованите държави, да бъдат разпределени в съответствие с формула за поделяне на разходите, установена между тези държави.
10.4. ИС могат да придобиват изискваните доставки и услуги на място при същите условия, приложими по отношение въоръжените сили на СД.
10.5. Стойността на гражданските и военните материали и услуги се определя по същата тарифа, която се ползва и от СД, като са възможни разлики в цената, дължащи се на схемата за доставка, местата за доставка или други подобни обстоятелства.
10.6. Договорните искове се разглеждат и решават от СД в съответствие със законодателството на СД, с възстановяване на разходите от Командващия учението от страна на НАТО или от ИС, което е приложимо.
10.7. При изграждането на логистични центрове за осигуряването на учението не се планира строителство или възстановяване на инфраструктура. СД не изисква от Командващия учението от страна на НАТО или от ИС да заплащат за възстановяване на предоставените от СД съоръжения.
Защита на въоръжените сили
Член единадесети
11.1. Всестранна и ефективна защита на въоръжените сили се планира за учението, като тя ще се детайлизира в технически правила. ЗВС се прилага в съответствие с политиката и процедурите на НАТО и по начин, съвместим със ССВС/НАТО/ПзМ. При никакви обстоятелства ЗВС няма да се изисква или прилага в противоречие със ССВС/НАТО/ПзМ или със законите на страната-домакин.
11.2. По подходящ начин страната-домакин уведомява изпращащите страни и Командващия учението от страна на НАТО за предложените от нея мерки и ограничения, свързани със ЗВС.
11.3. По подходящ начин всяка от изпращащите страни следва да определи и осигури своите изисквания и ограничения, свързани със ЗВС, на страната-домакин чрез Командващия учението от страната на НАТО.
11.4. В допълнение към отговорностите, описани в политиката и процедурите на НАТО по ЗВС, Командващият учението от страна НАТО е отговорен за координирането на всички изисквани и осигурени мерки по ЗВС от страната-домакин и изпращащите страни и прилагането им по подходящ начин за защита на въоръжените сили.
11.5. Изпращащите страни и ВГК/ КВВСЮЕ уведомяват Министерството на отбраната на страната-домакин за техния избор на евентуални контрагенти преди сключването на каквито и да било договори, предметът на които е предоставяне на стоки и услуги за периода на учението, с цел своевременно предприемане от страната-домакин на специални мерки за сигурност, свързани с изпълнението на такива договори.
Защита на класифицираната информация
Член дванадесети
12.1. Страните прилагат разпоредбите на Споразумението по сигурността между Република България и НАТО от 02.11.1994 г., Брюксел.
12.2. Цялата класифицирана информация, обменяна или създавана във връзка с планирането и провеждането на учението, се използва, предава, съхранява, обработва и защитава в съответствие със законодателството на СД за защитата на класифицирана информация, доколкото то предоставя ниво на защита не по-ниско от определеното за защита на класифицирана информация на НАТО, регламентирана в документа С-М (2002) 49 ( FINAL) в рамките на Организацията на Северноатлантическия договор.
12.3. Класифицирана информация, предоставяна от СД на който и да е от участниците в учението, не може да бъде предоставяна на трета страна без предварителното съгласие на СД.
12.4. При необходимост от обмен на класифицирана информация упълномощеният старши национален представител представя списък на лицата, оторизирани за работа с класифицирани материали. За държавите от Партньорство за мир този въпрос се урежда от двустранни технически правила.
12.5. Личният състав на участниците се задължава да използва цялата класифицирана и некласифицирана информация, създадена или получена по време на планиране или провеждане на учението, само за неговите цели и да я предостави на СД за унищожаване в края на учението.
12.6. Участниците се задължават да посочат оторизирано лице, което да отговаря за изпълнение на задължението по чл. 12.5.
12.7. ИС искат разрешение от СД най-малко 30 дни преди началото на учението за правене на снимки, телевизионни и видеофилми.
Околната среда
Член тринадесети
13.1. СД предоставя на ИС и на Командващия учението от страна на НАТО информация относно правилата за опазване на околната среда, които ще се прилагат при провеждане на учението. Тези правила се предоставят не по-късно от 30 дни преди започването на учението. След оповестяване от СД на екологичните стандарти всички държави трябва да ги спазват по време на учението.
13.2. Вреда (включително замърсяване на околната среда), причинена на околната среда в резултат на извършваните дейности, се разследва и документира от Групата за определяне на щети и загуби. ИС са отговорни за правомерното използване на почвата, въздуха и водата и за мерките за възстановяване на замърсената околна среда. ИС вземат предварително всички необходими мерки за предотвратяване на замърсяването на подземни ресурси, реки, езера и морето.
Карти, схеми, снимки и огледи
Член четиринадесети
14.1. Преди началото на учението ИС са длъжни да предадат на СД имената на техните представители, оторизирани да работят с карти. Картите, плановете и схемите се предават на тези лица при представяне на надлежен документ и подлежат на връщане не по-късно от последния ден на учението при представяне на същия документ.
14.2. Картите, схемите и аерофотоснимките следва да се съхраняват внимателно и да се върнат на представителя на СД в състоянието, в което се намират, дори и в случай на причинена щета. Обезщетението се заплаща в съответствие с доклада за причинените щети, изготвен от представителя на СД.
14.3. Аерофотозаснемане за целите на учението се извършва по предварителен план, съгласувано със СД.
14.4. Зареждането и разреждането на аерофотокамерите става в присъствието на представител на СД, когато това е поискано.
14.5. Проявяването на аерофотофилми се извършва при координация с представител на СД.
14.6. Преди края на учението целият снимков материал се предоставя на СД.
Участие на изпращащи страни
Член петнадесети
Изпращащите страни, желаещи да участват в учението при условията на този МР, изразяват своето намерение чрез подписване от упълномощен представител на изпращащата страна на една от двете форми: нота за присъединяване (НП) означава пълно съгласие с всички условия на този МР; Изявление за намерение (ИН) за участие показва, че ИС има резерви по отношение една или повече от разпоредбите на този МР; техните резерви би следвало да бъдат посочени в това Изявление за намерение. Формата на Нотата за присъединяване и на Изявлението за намерение са установени в Анекс Б към този МР.
Влизане в сила и срок на действие
Член шестнадесети
Този МР влиза в сила от датата на обнародване на закона за ратификация на този МР от страна на Република България, за което тя уведомява ВГК. Той остава в сила за по-дългия от периодите - докато последният компонент на въоръжените сили напусне територията на СД или докато приключат процедурите по сигурността и пълно и окончателно се уредят финансовите въпроси и искания.
Спорове, изменения и допълнения
Член седемнадесети
17.1. За уреждането на всички въпроси, които не са изрично регламентирани в този МР, се прилагат разпоредбите на ССВС/НАТО/ПзМ.
17.2. Всяко противоречие относно тълкуването или прилагането на този МР се урежда чрез консултации между заинтересованите страни без прибягване до външна юрисдикция.
17.3. Този МР може да бъде изменян или допълван по всяко време по взаимно писмено съгласие на страните, по искане на която и да е страна.
Този меморандум за разбирателство е съставен в три оригинални екземпляра на английски език, който е единствено меродавен. В уверение на което долуподписаните, надлежно упълномощени от своите власти, подписаха този меморандум за разбирателство.
АНЕКС А КЪМ МР
АНЕКС А КЪМ МР
Следните документи се прилагат, доколкото не противоречат на законодателството на страната-домакин:
1. Споразумение между страните по Северноатлантическия договор относно Статута на техните въоръжени сили, подписано на 19 юни 1951 г. в Лондон, наричано за краткост "ССВС/НАТО".
2. Протокол за статута на Международните военни щабове, създадени в съответствие със Северноатлантическия договор (Парижки протокол) от 28 август 1952 г.
3. МС 36/2 - Разпределение на отговорностите във военно време между националните командвания и основни подчинени командвания на съюзните командвания.
4. МС 317 - Структура на въоръжените сили на НАТО.
5. МС 319/1 - Принципи и политики на НАТО по логистиката.
6. МС 326/1 - Принципи и политики за медицинското осигуряване.
7. МС 334/1 - Принципи и политики на НАТО за осигуряването на поддръжка от страната-домакин.
8. МС 336/1 - Концепция на НАТО за придвижване и транспорт.
9. С 400/2 - МС Ръководство за военно изпълнение на стратегията на Алианса.
10. Стандартизационно(и) споразумение(я) на НАТО (СТАНАГ) и директиви за логистична подкрепа и възстановяване на финансови разходи.
11. Концепция на НАТО за военноморски операции (CONMAROPS).
12. ALP-9, Логистична доктрина на сухопътните сили.
13. ALP-11, Логистика на многонационалните военноморски сили.
14. АJР-4.5, Съюзна съвместна публикация за доктрина и процедури за осигуряване на съюзна съвместна поддръжка от страната-домакин.
15. ALP-13, Доктрина за логистиката на ВВС (проект).
16. ААР-6 Терминологичен речник.
17. Насоки за планиране на операции (GOP).
18. С-М (2002) 49, Сигурност в рамките на Организацията на Северноатлантическия договор.
АНЕКС Б КЪМ МР
АНЕКС Б КЪМ МР
Нота за присъединяване (НП)/Изявление за |
намерение (ИН) за участие в осигуряването на |
поддръжка от страната-домакин и във финан- |
совите и други задължения, създадени в Ре- |
публика България за учение "КООПЕРАТИВ |
КИЙ 2003" |
Правителството на ........................................................................................................................................................................................, |
представлявано от ........................................................................................................................................................................................, |
Имайки предвид решението, че Въоръжените |
ще участват в учение ................................................................; |
Имайки предвид общата концепция на НАТО |
за провеждане на операции/учения по ПзМ в |
рамките на доктрината на НАТО, и |
Желаейки да участват в договореностите по |
отношение осигуряването на поддръжка от |
страната-домакин и във финансовите и други |
задължения, постигнати между правител- |
ството на Република България (страната-до- |
макин) и Върховното главно командване на |
въоръжените сили на НАТО в Европа (ВГК) |
и другите изпращащи страни във връзка с под- |
дръжката на такива въоръжени сили по вре- |
ме на учението, |
ИЗБИРА ДА УЧАСТВА В И ДА БЪДЕ ОБ- |
ВЪРЗАНО ОТ РАЗПОРЕДБИТЕ НА: |
Меморандума за разбирателство между пра- |
вителството на Република България и Върхов- |
ното главно командване на въоръжените сили |
на НАТО в Европа за осигуряването на под- |
дръжка от страната-домакин за провеждането |
на учението по Партньорство за мир "Коопе- |
ратив Кий 2003"(МР за поддръжка от страна- |
та-домакин), влязъл в сила на 12 август 2003 г., |
както следва: |
Като изпращаща страна (посочена в МР като |
"Изпращаща страна") за планирането, под- |
готовката [и участието в учението] на учение- |
то чрез горепосочения МР. [При необходимост |
от посочване на резерви следната формулировка |
може да бъде добавена към съответното изрече- |
ние: "при следните резерви:", след което се |
изброяват резервите, ако е подходящо.] |
ЗА ПРАВИТЕЛСТВОТО НА ....................... (ИС) |
Страната-домакин ще осигури поддръжка на |
въоръжените сили на правителството на |
............................................... (ИС), участваща в |
учението при условията на разпоредбите на |
МР за осигуряване на поддръжка от страната- |
домакин. |