Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 68 от 1.VIII

ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ДЪРЖАВНИТЕ ПОМОЩИ

 

ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ДЪРЖАВНИТЕ ПОМОЩИ ОТ 2003 Г.

Обн. ДВ. бр.68 от 1 Август 2003г., отм. ДВ. бр.59 от 7 Юли 2004г.

Отменен с Параграф единствен на Заключителната разпоредба на Постановление № 117 от 4 юни 2004 г. за приемане на Правилник за прилагане на Закона за държавните помощи - ДВ, бр. 59 от 2004 г.


Раздел I.
Общи положения

Чл. 1. (1) С правилника се уреждат условията и редът за предоставяне на помощите, които могат да бъдат приети за допустими по смисъла на закона, производството пред Комисията за защита на конкуренцията, наричана по-нататък "комисията", по разрешаването и контролирането на предоставянето на помощи, както и наблюдението и координацията за осигуряване на прозрачност на държавните помощи, осъществявани от министъра на финансите.

(2) Правилникът се прилага и по отношение на държавните помощи, предоставяни на предприятията, на които държавата или общината е възложила извършването на услуги от обществен интерес.


Раздел II.
Държавна помощ за малки и средни предприятия

Чл. 2. Държавна помощ за малки и средни предприятия се разрешава за инвестиции в материални и нематериални активи, за консултантски и други услуги и дейности, при условие че:

1. помощта се отпуска за подобряване дейността на предприятието;

2. помощта е необходима за постигане на конкретен икономически резултат, обоснован в подаденото до комисията уведомление;

3. помощта е пропорционална - нейният размер е съотносим със средствата, необходими за реализиране на проекта;

4. предприятието е независимо в пазарната си политика.


Чл. 3. (1) Приемливи разходи за малки и средни предприятия са разходите за:

1. инвестиции в дълготрайни материални активи (земя, сгради, машини, съоръжения);

2. инвестиции в нематериални активи (разходи по придобиване на технологии, включително придобиване на патентни права, лицензии, ноу-хау или непатентовани технически познания);

3. заплати на персонала за новосъздадени работни места;

4. консултантски услуги;

5. наем, създаване и поддържане на щандове при участие в панаири.

(2) Приемливите разходи за малки и средни предприятия от отрасъл транспорт не включват разходите за транспортните съоръжения и транспортното оборудване, с изключение на разходите за железопътно подвижно оборудване.


Чл. 4. (1) За държавна помощ за малки и средни предприятия в целеви райони по смисъла на чл. 4, т. 1 от закона помощта не може да надвишава 50 на сто нетен еквивалент плюс 15 на сто брутен еквивалент от общите приемливи разходи на проекта, при условие че:

1. общият нетен интензитет не надвишава 65 на сто;

2. поддържането на инвестицията е за не по-малко от 5 години;

3. минималното ниво на самофинансиране на инвестицията от предприятието е не по-малко от 25 на сто от общите приемливи разходи на проекта.

(2) При държавна помощ за услуги, освен консултантските, брутната помощ не може да надвишава 50 на сто от разходите за тези услуги. Услугите не трябва да са постоянни или периодични дейности или обикновени текущи разходи в предприятието, като обикновени данъчни консултантски услуги, регулярни законови услуги или рекламиране.

(3) За участие в панаири и изложби брутната помощ не трябва да надвишава 50 на сто от допълнителните разходи, произтичащи от наемането, изграждането и преместването на щанд. Тези изключения не се прилагат при първото участие на предприятието в определен панаир или изложба.


Чл. 5. Държавна помощ за малки и средни предприятия, предназначена за инвестиции в дълготрайни материални активи и в нематериални активи, е допустима, ако общият нетен интензитет на помощта не надвишава 50 на сто нетен еквивалент плюс 15 на сто брутен еквивалент от приемливите разходи, изчислени по реда на чл. 8.


Чл. 6. Държавна помощ за текущи разходи на малки и средни предприятия е допустима единствено при условията и по реда на чл. 30 и 31 под формата на оперативна помощ.


Чл. 7. Държавна помощ за малки и средни предприятия, предназначена за защита и опазване на околната среда, се разрешава при условията и по реда на раздел III.


Чл. 8. (1) Интензитетът на допустимата помощ по този раздел се изчислява съответно като процент от приемливите разходи на инвестицията или като процент от разходите за работна заплата на персонала за новосъздадените с въвеждането на инвестицията работни места, или като комбинация от тях, при условие че интензитетът на помощта не надвишава максимално допустимия размер.

(2) В случаите, в които помощта е изчислена на базата на разходите за инвестицията, приемливите разходи за материални активи са разходите за инвестиции в земя, сгради, машини и съоръжения.

(3) В случаите, в които помощта е изчислена на базата на броя на създадените работни места, сумата на помощта се определя като процент от разходите за заплати за тях за двугодишен период, при положение че:

1. работните места са свързани с осъществяването на проект за инвестиции в материални или нематериални активи и са създадени в рамките на 3 години след завършването на проекта;

2. инвестиционният проект води до нетно увеличаване броя на работните места в предприятието - получател на помощта, в сравнение със средната стойност за предходните 12 месеца, и

3. създадените работни места бъдат запазени най-малко за 5 години.


Раздел III.
Държавна помощ за защита и опазване на околната среда

Чл. 9. (1) Държавна помощ за инвестиции с цел привеждане в съответствие с изискванията на нови или с изменение на съществуващи нормативни актове по околната среда се разрешава, при условие че:

1. приемливите разходи са стриктно ограничени до допълнителните разходи за инвестиции в земя, сгради, оборудване и нематериални активи (включително внедряване на най-добрите налични техники), необходими за привеждане в съответствие с изискванията на задължителната нормативна уредба и/или за изпълнението на мерки за подобряване качеството на околната среда; приемливите разходи се изчисляват в нетен еквивалент от доходите, придобити от всяко увеличение на капацитета, от икономията на разходите и от допълнителното спомагателно производство за първите 5 години от съществуването на инвестицията;

2. инвестиционната помощ за малки и средни предприятия е за привеждане в съответствие с изискванията на нови нормативни актове по околната среда и се представя в 3-годишен период от приемането им; разрешеният интензитет е до 15 на сто в брутен еквивалент от общите приемливи разходи;

3. разрешеният интензитет на инвестиционната помощ за подобряване дейността на предприятието в съответствие със съществуващи норми по околната среда е до 60 на сто от приемливите разходи за инвестиции (максимално допустимият размер на интензитета за регионална помощ, определен за целеви райони по чл. 4, т. 1 от закона, плюс 10 на сто) в брутен еквивалент.

(2) Инвестиционна помощ за ефективно използване на енергията, за използване на възoбновяеми източници и за комбинирано производство на електрическа и топлинна енергия се разрешава, при условие че:

1. приемливите разходи са стриктно ограничени до допълнителните разходи за инвестиции в земя, сгради, оборудване и нематериални активи (включително внедряване на най-добрите налични техники), необходими за привеждане в съответствие с изискванията на задължителните норми по околна среда и/или за изпълнението на мерки за подобряване качеството на околната среда; приемливите разходи се изчисляват в нетен еквивалент от доходите, придобити от всяко увеличение на капацитета, от икономията на разходите и от допълнителното спомагателно производство за първите 5 години от съществуването на инвестицията;

2. допълнителните разходи при използване на възобновяеми източници или при комбинирано производство на електрическа и топлинна енергия са определени като допълнителни в сравнение с разходите на инсталациите, произвеждащи енергия по традиционен начин;

3. разрешеният интензитет на инвестиционната помощ за ефективно използване на енергията, за използване на възобновяеми енергийни източници и за комбинирано производство на електрическа и топлинна енергия е до 60 на сто от общите приемливи разходи (максимално допустимият размер на интензитета за регионална помощ, определен за целеви райони по чл. 4, т. 1 от закона, плюс 10 на сто) в брутен еквивалент.


Чл. 10. (1) Помощ за ликвидиране замърсяванията на почвата или на надземните или подземните води вследствие на промишлени площадки се предоставя, когато лицето, отговорно за замърсяването, не може да бъде идентифицирано или то не може да поеме разходите. В тези случаи помощ може да получи лицето, отговарящо за рехабилитацията на терена.

(2) Интензитетът на помощта за възстановяване на замърсени промишлени площадки възлиза до 100 на сто от приемливите разходи плюс 15 на сто от разходите за дейността. Приемливите разходи са равни на разходите за дейността по почистването на терена, намалени с увеличението на цената на земята.

(3) Общата сума на помощта не може да надвишава действителните разходи за възстановяване, направени от предприятието получател.


Чл. 11. (1) Помощ за преместване на предприятие се предоставя, при условие че:

1. преместването е във връзка с изисквания за опазване на околната среда, произтичащи от административен акт или от съдебно решение;

2. предприятието прилага задължителните норми по околна среда за района, в който е преместено.

(2) Приемливите разходи са ограничени само до разходите, свързани с преместването.

(3) При изчисляването на разходите, свързани с преместването, се вземат предвид сумите, получени от продажбата или отдаването под наем на изоставения при преместването терен, платените обезщетения в случай на отчуждаване и разходите, свързани с покупката на земя, строителството или закупуването на нов завод със същия капацитет като този, който е бил напуснат.

(4) При изчисляване на разходите по ал. 3 могат да бъдат взети предвид и всякакви други печалби за местещото се предприятие, като например подобряване на технологията или отчетността вследствие на преместването.

(5) При изчисляване на приемливите разходи при предоставянето на помощ за защита и опазване на околната среда не се вземат предвид инвестиции, свързани с увеличаване на производствения капацитет.


Чл. 12. Помощ за консултантски и други услуги се предоставя съгласно условията на раздел II.


Чл. 13. Предоставянето на оперативна помощ е допустимо в следните форми:

1. оперативна помощ за прилагане на щадящи околната среда методи и технологии за управление на отпадъците и за ефективно използване на енергията, при която помощта се ограничава стриктно до компенсиране на допълнителните разходи, сравнени с пазарните цени на подобни продукти и услуги, при условие че:

а) тази помощ има временен характер до 5 години и е намаляваща;

б) интензитетът й достига до 100 на сто от допълнителните разходи през първите 5 години, като в края на този период трябва да се сведе до нула;

в) интензитетът й през първите 5 години не надвишава 50 на сто от допълнителните разходи в случаите, когато помощта не е намаляваща;

2. оперативна помощ под формата на преотстъпване или намаляване на данъчни задължения, свързани с опазване на околната среда, при която отписването се извършва в случай на въвеждането на нов данък в действащ отрасъл или за продукт, по отношение на който е извършено хармонизиране на данъчното законодателство; разпоредбите се прилагат към съществуващите данъци, ако те имат положителен ефект по отношение опазването на околната среда; може да се разрешават отстъпки на заинтересуваните фирми, когато данъците са въведени или са необходими данъчни облекчения поради настъпили значителни изменения в икономическите условия, които поставят предприятията в неизгодно положение;

3. оперативна помощ за използване на възобновяеми енергийни източници, при която приемливи са разходите, които покриват разликата между производствените разходи за използване на възобновяеми енергийни източници и пазарната цена на тази енергия; такава помощ е допустима единствено при износване на машините; при определяне размера на оперативната помощ се взема предвид цялата инвестиционна помощ, предоставена на съответното предприятие и свързана с новия завод; комисията може да разреши оперативна помощ, по-голяма от размера на инвестицията, когато общите разходи след износване на съоръженията са все още по-високи от пазарните цени на енергията;

4. оперативна помощ за комбинирано производство на електро- и топлоенергия, при която помощта се предоставя на предприятия, произвеждащи и разпространяващи електро- и топлоенергия за обществено потребление, когато разходите за производството им надвишават пазарните цени; оперативната помощ може да бъде предоставяна и за индустриална употреба на комбинирано производство на електро- и топлоенергия, когато може да бъде доказано, че производствените разходи на единица енергия, произвеждаща такава енергия, надвишават пазарната цена на единица конвенционална енергия.


Раздел IV.
Държавна помощ за стимулиране на заетостта

Чл. 14. Държавна помощ за стимулиране на заетостта е допустима, при условие че помощта е свързана със създаването на нови работни места за лица, които никога не са имали работа или са останали безработни.


Чл. 15. (1) Схемите за помощ за създаване или насърчаване на заетост могат да бъдат разрешени при следните условия:

1. помощите за създаване на заетост са предоставени в области и отрасли, които не могат и не се ползват от помощ за регионално развитие и брутният интензитет на помощта не надвишава 15 на сто за малките предприятия и 7,5 на сто за средните предприятия;

2. помощите за създаване на заетост са предоставени в области и отрасли, които могат да бъдат ползватели на помощ за регионално развитие и брутният интензитет на помощта не надвишава одобрения максимален размер на регионална помощ, определен в регионалната карта към момента на предоставяне; в случаите, в които получателят е малко или средно предприятие, максимално допустимият размер на интензитета се увеличава, както следва:

а) за помощи в райони по чл. 4, т. 1 от закона - с 15-процентни пункта брутен интензитет и при условие, че общият нетен интензитет не надвишава 75 на сто;

б) за помощи в райони по чл. 4, т. 3 от закона - с 10-процентни пункта брутен интензитет и при условие, че общият нетен интензитет не надвишава 30 на сто.

(2) По-високите ставки по ал. 1, т. 2, букви "а" и "б" се прилагат само ако получателят поема поне 25 на сто от разходите по проекта и създадената заетост е само в района, който има право на съответната регионална помощ.

(3) Ставките по ал. 1 се прилагат към интензитета на помощта, изчислена като процент от разходите за работни заплати за две години, ако:

1. новосъздадените работни места представляват нетно нарастване на броя работници в сравнение със средната стойност за предходните 12 месеца и в предприятието, и в обединението;

2. новосъздадените работни места бъдат запазени най-малко за три години, а когато се отнася за малко или средно предприятие - за две години;

3. новосъздадените работни места са заети от лица, които никога не са имали работа или са загубили работата си.


Чл. 16. (1) Схеми за помощ за назначаване на работници в неравностойно положение и на работници с призната степен на инвалидност се разрешават само ако отговарят на условията по чл. 15.

(2) Брутният интензитет на помощта в този случай не може да надвишава 50 на сто от общите разходи за заплата за работниците в неравностойно положение и 60 на сто от общите разходи за заплата за работниците с призната степен на инвалидност.

(3) Схемите по ал. 1 трябва да отговарят и на следните условия:

1. създадената заетост да води до нетно нарастване на броя на заетите служители, освен когато:

а) освободените работни места са били овакантени доброволно;

б) освободените работни места са вследствие на законосъобразно уволнение за неспазване на трудовата дисциплина;

2. трудовите договори са за период най-малко 12 месеца.


Чл. 17. Схеми за помощ за назначаване на работници с призната степен на инвалидност могат да бъдат одобрени, ако заедно с помощта по чл. 16 не надвишават нивото, необходимо за компенсиране на намалената работоспособност, причинена от степента на инвалидност, и покриват някой от следните разходи:

1. за адаптиране на работни места;

2. за персонал, зает изключително в подпомагане на наетите работници с призната степен на инвалидност;

3. за адаптиране на работни инструменти към специфичните изисквания на степента на инвалидност.


Чл. 18. Държавна помощ за създаване на нови работни места, свързана с нови инвестиции в предприятието, е допустима като регионална помощ по раздел VII.


Чл. 19. Държавна помощ за поддържане на работни места за предприятия, които могат да бъдат оздравявани или преструктурирани, е допустима при условията и по реда на раздел V.


Чл. 20. Не се считат за държавна помощ по този раздел общите нормативни или административни мерки, предназначени за професионално обучение или производствена практика на ученици и студенти, както и мерките, насочени към обучение за намиране на работа на лица с призната степен на инвалидност и на социално слаби лица.


Раздел V.
Държавна помощ за оздравяване и преструктуриране на предприятия в затруднение

Чл. 21. (1) Държавна помощ за оздравяване на предприятия в затруднение е допустима, при условие че:

1. помощта се предоставя за подкрепа ликвидността на предприятието в затруднение чрез предоставяне на държавен заем или държавна гаранция по заем, като лихвеният процент по заема трябва да е сравним с този за финансово стабилните фирми и по-точно с референтния лихвен процент, определен от Българската народна банка;

2. помощта се предоставя еднократно за период 6 месеца, необходим на предприятието получател за изработване на план за оздравяване; уведомяването на помощта за оздравяване е съпроводено с ангажимент за предприятието получател не по-късно от 6 месеца след разрешаване на помощта да представи на комисията план за оздравяване или доказателство, че заемът е бил напълно възстановен и/или действието на гаранцията е прекратено;

3. помощта, свързана със заеми, бъде възстановена до 12 месеца от получаването на последния транш от заема; в противен случай държавната гаранция се отменя;

4. помощта е абсолютно необходима за избягване на сериозни социални или икономически проблеми, решаването на които не е възможно с общи законови и административни мерки;

5. помощта е ограничена до минималния размер на средствата, необходими за функционирането на предприятието получател като участник на пазара за времето, за което е разрешена помощта (например до сумите за заплати и редовни доставки на суровини).

(2) Планът за оздравяване предварително се съгласува със заинтересуваните структури и се представя в определения от комисията срок. При непредставяне на план или на доказателства, че заемът е изплатен или че действието на държавната гаранция е прекратено, комисията може да постанови решение по чл. 17 от закона.

(3) Не се допуска предоставянето на помощ за оздравяване или преструктуриране на новосъздадено предприятие дори в случаите, когато първоначалното му финансово положение е несигурно.


Чл. 22. (1) Държавна помощ за преструктуриране на предприятие в затруднение се разрешава, при условие че:

1. помощта е за реорганизация и рационализация на дейността и обикновено включва оттегляне от губеща дейност и преструктуриране на онези съществуващи дейности, които могат да станат отново конкурентоспособни;

2. помощта се получава еднократно за период 10 години; повторна помощ за преструктуриране на същото предприятие в рамките на този период може да бъде одобрена само когато планът за преструктуриране, въз основа на който е отпусната първата помощ, не е могъл да бъде изпълнен поради настъпването на обстоятелства, които по никакъв начин не са могли да бъдат предвидени по време на съставянето му; срокът започва да тече от момента на приключването на оздравителния период или от прекратяването на действието на плана за преструктуриране;

3. помощта се предоставя под формата на:

а) парични и/или апортни вноски за увеличаване капитала на предприятието;

б) опрощаване на дългове, заеми или активирани гаранции по заеми;

в) освобождаване от законоустановени данъци или вноски за социално осигуряване;

г) получаване на държавна или общинска гаранция по заеми;

4. предприятието е представило на комисията за одобрение жизнеспособен план за преструктуриране с всички подробности и пазарно проучване, както и обосновани структурни мерки и/или дългосрочни гаранции за неговото икономическо развитие, като основните средства за постигане на оздравяване на предприятието следва да бъдат от вътрешен характер или основани на общоприети икономически тенденции;

5. програмата за преструктуриране на предприятие от отрасъл, в който има свръхпроизводствен капацитет, трябва да включва план с график за намаляване на производствения капацитет на предприятието; намаляването представлява компенсаторна мярка в полза на конкурентите на предприятието получател и следва да бъде пропорционално на ограничителния ефект на отпуснатата помощ върху конкуренцията;

6. помощта не се използва за подобряване на производствения капацитет на предприятието, с изключение на случаите, когато това е необходимо за възстановяване на съществуващи дългосрочни икономически връзки, без това да засяга съществено конкуренцията на съответния пазар;

7. предприятието има управленски капацитет за реализиране целите на помощта;

8. помощта е ограничена до минималния размер на средствата, необходими за преструктурирането на предприятието, като получателят трябва да има значителен принос със собствени ресурси към плана за преструктуриране, включително чрез продажба на активите, които не са от съществено значение за оцеляването на предприятието или от външно финансиране на пазарна основа; помощта не трябва да се използва за нови инвестиции, които не са от съществено значение за предприятието.

(2) В случаите на помощ от държавата или от общините за компенсиране на социални разходи по преструктурирането, включително освобождаване на работници или служители, които разходи съгласно действащото трудово законодателство трябва да се поемат от предприятието в затруднение, размерът и интензитетът на помощта следва да бъдат ограничени до строго необходимия минимум.

(3) В отраслите, в които се наблюдава структурно свръхпроизводство в национален мащаб, планът за преструктуриране следва да допринася, пропорционално на получената помощ, за подобряването на пазарната среда посредством необратимото намаляване на производствения капацитет.

(4) След преценка на съответния пазар комисията може да проучи включването на компенсаторни мерки в плана дори и в отрасли, в които не се наблюдава структурно свръхпроизводство.


Чл. 23. Предприятието - получател на помощта, трябва да приложи изцяло приетия от комисията план за преструктуриране, както и да изпълни всички други задължения, постановени в нейното решение. Всеки, който предоставя държавна помощ по този раздел, е длъжен на всеки 6 месеца или при поискване да уведоми министъра на финансите за хода на изпълнението на плана за преструктуриране. При отклонение от одобрения план министърът на финансите уведомява комисията.


Раздел VI.
Държавна помощ за научноизследователска и развойна дейност

Чл. 24. Държавна помощ за фундаментални научни изследвания е допустима за извършване на изследователска дейност, насочена към разширяването на научно-технически познания, които не са свързани с промишлени или търговски цели, като резултатите от тези изследвания се предоставят свободно на всички интересуващи се и при нормални пазарни условия.


Чл. 25. Държавна помощ за изследователска дейност е допустима за приложни изследвания, резултатът от които е придобиване на нови познания и тяхното използване за разработване на нови или значително подобряване на съществуващи продукти, за разработване на нови или усъвършенстване на съществуващи технологии или услуги.


Чл. 26. (1) Държавна помощ за допазарна изследователска дейност е допустима за разработване на план, схема или чертеж на нови продукти, методи или услуги, видоизменени или подобрени, за да бъдат продавани или използвани, както и създаването на първи прототип, който не би могъл да бъде продаван. Дейността може да включва формулировка на концепция и чертеж на други продукти, методи или услуги и първоначални демонстрационни или пилотни проекти, които не могат да бъдат използвани за промишлена или търговска употреба.

(2) Държавна помощ за допазарна изследователска дейност не се предоставя за постоянни или периодични промени на продуктите, производствените линии, производствените процеси и други операции в ход, дори ако подобни промени представляват подобрения.


Чл. 27. При изчисляване интензитета на помощта по чл. 24, 25 и 26 приемливи са следните разходи:

1. за заплащане възнагражденията на персонала, работещ единствено в сферата на научната дейност;

2. за инструменти, оборудване, земя и помещения, използвани единствено и постоянно за научната дейност;

3. за заплащане на консултантски и други подобни услуги, използвани единствено за научната дейност, включително техническо познание, патенти и хонорари на външни консултанти;

4. допълнителни разходи вследствие на научната дейност;

5. други текущи разходи като материали, помощни средства и сходни продукти, свързани с научната дейност.


Чл. 28. (1) Брутният интензитет на държавната помощ по този раздел се определя, както следва:

1. за помощта по чл. 24 - до 100 на сто от стойността на общите приемливи разходи на проекта за всички предприятия;

2. за помощта по чл. 25:

а) за големи предприятия - до 50 на сто от стойността на общите приемливи разходи на проекта;

б) за малки и средни предприятия - до 60 на сто от стойността на общите приемливи разходи на проекта;

в) за предприятия, функциониращи в целеви райони по чл. 4, т. 1 от закона - до 60 на сто от стойността на общите приемливи разходи на проекта;

3. за помощта по чл. 26:

а) за големи предприятия - до 25 на сто от стойността на общите приемливи разходи на проекта;

б) за малки и средни предприятия - до 35 на сто от стойността на общите приемливи разходи на проекта;

в) за предприятия, функциониращи в целеви райони по чл. 4, т. 1 от закона - до 35 на сто от стойността на общите приемливи разходи на проекта.

(2) За големи предприятия помощта за придобиване на патент или технология не може да надвишава 25 на сто от стойността на общите приемливи разходи на проекта, а за малки и средни предприятия и за предприятия, функциониращи в целеви райони по чл. 4, т. 1 от закона - 35 на сто от стойността на общите приемливи разходи на проекта.


Раздел VII.
Държавна помощ за регионално развитие

Чл. 29. (1) Държавна помощ за регионално развитие е насочената към подпомагане на първоначални инвестиции и откриване на нови работни места, свързани с тези инвестиции, с цел насърчаване развитието на определен район на Република България.

(2) Помощта може да бъде предоставена под формата на субсидия, кредити при облекчени условия, данъчни облекчения, държавни гаранции, изкупуване на дялове от държавата при благоприятни условия, намаляване на вноските за социално осигуряване, доставка на стоки и услуги при цени, по-ниски от пазарните, и др.

(3) Първоначалната инвестиция трябва да бъде насочена към инвестиции в материални и нематериални активи за създаване на ново предприятие, за разширяване на съществуващо предприятие или за започване на дейност, водеща до фундаментални промени на определен продукт или производство в съществуващото предприятие, и се изчислява като процент от общата инвестиция.

(4) Приемливите разходи при помощта за първоначална инвестиция, изчислена като процент от стойността на общата инвестиция, са:

1. разходите за материални активи - инвестиции в земя, сгради, фабрики и машини за създаване на ново или разширяване на дейността на вече действащо предприятие или при фундаментална промяна на произвежданите стоки или на производствения процес; в отрасъл транспорт разходите за транспортно оборудване не са приемливи;

2. частта от разходите за нематериални активи, свързана с трансфер на технологии чрез придобиване на патенти, лицензии, за ноу-хау и непатентовани ноу-хау; тези разходи са ограничени до 25 на сто от стойността на материалните активи.

(5) Активите по ал. 4 следва да бъдат:

1. използвани единствено от предприятието получател;

2. разглеждани като амортизируеми активи;

3. закупени от трети страни при нормални пазарни условия;

4. включени в активите на предприятието получател най-малко за 5-годишен срок.

(6) Новосъздадените работни места, свързани с първоначалната инвестиция, включват годишното нетно увеличение на броя на новосъздадените работни места. За да бъдат приемливи за регионална помощ, работните места трябва да бъдат създадени в течение на 3 години след приключване на инвестицията и помощта да е свързана изцяло с дейността, произтичаща от инвестицията.

(7) Помощта за създаване на работни места, свързани с първоначална инвестиция, не може да надвишава процента от общите разходи за заплати, равен на позволения интензитет за този район.

(8) Размерът на помощта за създаване на работни места, свързани с първоначална инвестиция, не може да надвишава определен процент от изчисления двугодишен разход за заплати на едно наето лице (бруто разходи за заплата преди облагането й с данъци плюс задължителни осигурителни вноски), умножен по броя на новосъздадените работни места. Този процент е равен на позволения интензитет за регионална помощ за съответния район.

(9) Инвестициите и свързаните с тези инвестиции новооткрити работни места трябва да бъдат поддържани не по-малко от 5 години в предприятието получател, като минималното участие на получателя на помощта по проекта не може да бъде по-малко от 25 на сто от същия проект.


Чл. 30. В изключителни случаи е допустима и оперативна помощ за намаляване текущите разходи на предприятието за изплащане на възнаграждения, работни заплати, компенсиране на документирани транспортни разходи в отдалечени и слабо населени райони, наеми и други консумативи, при условие че:

1. помощта допринася за развитието на определен район на страната;

2. размерът на помощта е пропорционален на затрудненията на съответния район;

3. помощта е ограничена във времето и е прогресивно намаляваща;

4. помощта не е за експортно ориентирани дейности.


Чл. 31. (1) Интензитетът на помощта по този раздел се определя, както следва:

1. за големи предприятия, функциониращи в целеви райони по чл. 4, т. 1 от закона - до 50 на сто от нетния еквивалент на помощта;

2. за малки и средни предприятия, функциониращи в целеви райони по чл. 4, т. 1 от закона - до 50 на сто от нетния еквивалент на помощта плюс 15 на сто в брутно изражение.

(2) Максималният размер на нетния еквивалент на помощта по ал. 1 не може да бъде надвишен в случаите, когато помощ е допустима и на друго основание или по други схеми за помощ. В този случай органът или лицето, което предоставя помощта, уведомява комисията за предпочитаната схема за помощ.

(3) Нетният еквивалент на допустимата помощ се изчислява по методика съгласно приложение № 1.


Раздел VIII.
Държавна помощ за обучение

Чл. 32. (1) Държавна помощ за обучение е допустима, при положение че обучението (общо и специално) на работници от едно или повече предприятия или отрасъл на промишлеността намалява разходите на предприятието за обучение на персонала за придобиване на нови умения.

(2) Приемливи разходи за обучение са разходите за:

1. закупуване на материали, учебници и помагала и други текущи разходи, свързани с обучението;

2. заплащане на личните разходи на обучаващите до общата стойност на другите приемливи разходи по т. 1, 3, 4, 5 и 6, свързани с учебния процес, като се вземе предвид само времето, през което обучаващите са взели участие, а часовете на производство се намаляват;

3. пътуване на обучаваните и обучаващите;

4. заплащане на амортизационните отчисления за инструментите и оборудването, използвани предимно по проекта за обучение;

5. управление на обучението;

6. заплащане на консултантските услуги, свързани с проекта на обучение.

(3) Помощта за обучение е приложима във всички отрасли.


Чл. 33. Брутният интензитет на помощта по чл. 32 се определя, както следва:

1. за общо обучение на работници или служители:

а) на големи предприятия - до 50 на сто от стойността на общите приемливи разходи на проекта, а ако са и в целеви райони по чл. 4, т. 1 от закона - до 60 на сто;

б) на малки и средни предприятия - до 70 на сто от стойността на общите приемливи разходи на проекта, а ако са и в целеви райони по чл. 4, т. 1 от закона - до 80 на сто;

2. за специално обучение на работници и служители:

а) на големи предприятия - до 25 на сто от стойността на общите приемливи разходи на проекта, а ако са и в целеви райони по чл. 4, т. 1 от закона - до 35 на сто;

б) за работници и служители на малки и средни предприятия - до 35 на сто от стойността на общите приемливи разходи на проекта, а ако са и в целеви райони по чл. 4, т. 1 от закона - до 45 на сто;

3. за обучение в областта на морския транспорт независимо дали се предоставя за общо или за специално обучение - до 100 на сто от стойността на общите приемливи разходи на проекта, при положение че обучаваният не е член на екипажа на кораба, но е извънщатен негов служител, и обучението се провежда на борда на кораб, вписан в българския корабен регистър.


Раздел IX.
Минимална помощ

Чл. 34. (1) Размерът на минималната помощ, определен в чл. 1, ал. 6 от закона, се изчислява, като:

1. в размера на субсидията се включат законоустановените такси, данъци и другите фискални задължения, дължими от получателя на помощта;

2. всяка друга форма на помощ (кредит, държавна гаранция и др.) се преизчислява до равностойност на паричен еквивалент.

(2) Минималната помощ е допустима за всички предприятия независимо от тяхната големина и пазарна сила.

(3) Получаването на минимална помощ не е пречка за получаване на други помощи.

(4) Всеки, който предоставя минимална помощ, е длъжен да уведоми в срок до 5 дни след предоставянето й министъра на финансите по реда на чл. 104.


Раздел X.
Комбиниране на държавни помощи от различни източници и по различни схеми

Чл. 35. При комбиниране на помощи по различни схеми за регионална помощ общият размер на предоставените помощи от едни и същи или от различни органи или лица не може да надвишава максималния размер на помощта, определен в чл. 31, ал. 1.


Чл. 36. При комбиниране на регионална помощ или помощ за други цели общият размер на предоставените помощи не може да надвишава максималния интензитет на съответната помощ, определен в този правилник.


Раздел XI.
Държавна помощ за въгледобива

Чл. 37. Помощите, отпускани на предприятия в областта на въгледобива, се оценяват при условията и по реда на този раздел.


Чл. 38. (1) Помощта за въгледобивната промишленост може да бъде съвместима със закона само ако е съобразена с чл. 39 - 43, без да се засягат схемите за държавна помощ за научни изследвания и технологично развитие, за опазване на околната среда и за обучение.

(2) Помощта може да покрива само разходи, свързани с въгледобива, за:

1. производство на електричество;

2. комбинирано производство на топлоенергия и електричество;

3. производство на кокс и загряване на доменните пещи в стоманодобивната промишленост.


Чл. 39. Помощ, предназначена да покрие текущите производствени разходи на производствени единици, чиито дейности се съкращават, може да бъде съвместима със закона само ако отговаря на следните условия:

1. дейността на съответните производствени единици е част от план за закриването им с краен срок не по-късно от 31 декември 2007 г.;

2. предвижданата помощ за 1 тон въглища не надвишава разликата между очакваните производствени разходи и очакваните приходи (свързани с въглищата) за една финансова година; действително изплатената помощ ще подлежи на годишна корекция, базираща се на действителните приходи и разходи, извършени не по-късно от края на финансовата година след годината, през която е предоставена помощта;

3. размерът на помощта за един тон въглищен еквивалент не може да бъде основание доставните цени на въглищата в Република България да бъдат по-ниски от тези за въглища от същото качество от трети страни;

4. помощта не води до никакво нарушение на конкуренцията между производителите, купувачите и потребителите на въглища в Република България;

5. помощта не води до никакво нарушение на конкуренцията на пазара на електричество, на пазара на комбинираното производство на топлоенергия и електричество, на пазара на производството на кокс и на пазара на стомана.


Чл. 40. (1) Помощ за предприятие или група от предприятия може да бъде одобрена като съвместима със закона само ако допринася за поддържане на достъпа до запасите от въглища. Едно предприятие може да получи помощ само по едно от условията по ал. 2 и 4. Натрупване на помощ по ал. 2 и 4 е недопустимо.

(2) Помощ за покриване на разходи, свързани с първоначална инвестиция, може да бъде обявена за съвместима със закона само ако отговаря на условията по чл. 39, т. 3, 4 и 5, както и на следните условия:

1. помощта е насочена към съществуващи предприятия, които не са получавали помощ или които са получили одобрена от комисията помощ съгласно чл. 39 и са показали, че са в състояние да постигнат конкурентоспособно положение спрямо цените на въглища с подобно качество от трети страни;

2. предприятията са изработили план за действие и финансов план, показващи, че предоставената помощ за въпросния инвестиционен проект ще осигури икономическа жизненост на тези предприятия;

3. предвижданата помощ и действително предоставената помощ не надвишават 30 на сто от общите разходи на съответния инвестиционен проект, което ще даде възможност на предприятието получател да стане конкурентоспособно по отношение цените на въглища с подобно качество от трети страни.

(3) Предоставената в съответствие с ал. 2 помощ е платима еднократно или на части в течение на няколко години и не може да бъде изплащана след 31 декември 2010 г.

(4) Помощ, планирана за покриване на производствени загуби, може да бъде обявена за съвместима със закона само ако отговаря на условията по чл. 39, т. 2 - 5, както и на следните условия:

1. дейността на съответното предприятие или група предприятия съставлява част от плана за достъп до запасите от въглища;

2. помощта ще бъде предоставена на предприятията, които ще дадат най-добрите икономически резултати от гледна точка на нивото и вида на производствените разходи и в рамките на количеството местни въглища, които ще се произведат съобразно плана по т. 1.


Чл. 41. (1) Общият размер на помощта, предоставена на въгледобива съгласно чл. 39 и чл. 40, ал. 4, трябва да следва низходяща тенденция, водеща към значително намаление на въгледобива. Не се предоставя помощ по чл. 39 за редуциране на дейност след 31 декември 2007 г.

(2) За всяка година след 2003 г. общият размер на помощта за въгледобива, предоставена съгласно чл. 39 и 40, не може да надвишава размера на помощта, разрешена за 2001 г.


Чл. 42. (1) Държавна помощ за покриване на извънредни разходи на предприятия, извършващи в момента или извършвали преди това дейност, свързана с въгледобива, която им позволява да покриват разходи, произтичащи или произтекли от рационализация и преструктуриране на въгледобива, несвързани с текущото производство (наследени пасиви), може да бъде призната за съвместима със закона, при условие че изплатената помощ не надвишава тези разходи. Такава помощ може да се използва за покриване на разходи, направени само от предприятия, които извършват или са извършвали преструктуриране, т. е. разходи, свързани с възстановяване на околната среда на бивши въгледобивни обекти.

(2) Категориите разходи, произтичащи от рационализация и преструктуриране на въгледобива, са описани в приложение № 2.


Чл. 43. (1) Разрешеният размер на помощта, предоставяна съгласно която и да е от разпоредбите на този раздел, се изчислява, като се взема предвид предоставената помощ за същите цели чрез всеки друг национален ресурс под каквато и да е форма.

(2) Всяка помощ, получена от предприятията, трябва да бъде отразена в отчета за приходите и разходите като отделна позиция на приходната част. Когато предприятие, получаващо помощ, предоставена съгласно този раздел, работи не само в областта на въгледобива, но извършва и друга икономическа дейност, предоставените средства ще бъдат предмет на отделно счетоводно отчитане, така че финансовите постъпления по този раздел да могат да бъдат ясно установени. Средствата, получени като помощ, трябва да бъдат управлявани по начин, който не дава възможност да бъдат прехвърляни към други дейности.


Чл. 44. (1) Всеки, който предоставя помощ, следва да подаде уведомление в съответствие с чл. 7 от закона с оглед оценката на съвместимостта й с правилата на този раздел, както и на следните допълнителни правила:

1. всеки, който предоставя помощ на въгледобивната промишленост, предоставя на комисията цялата необходима информация за текущото състояние на енергетиката, за да се докаже оцененият производствен капацитет като част от плана за достъп до въглищните запаси; минималното ниво на производство, необходимо да гарантира този достъп, както и съобразно категориите помощ, предвидени в този раздел, подходящите видове помощ, имайки предвид спецификата на въгледобивната промишленост в страната;

2. производствените разходи се изчисляват в съответствие с 3-месечните общи отчети на средствата, изпратени на комисията от въгледобивните предприятия или от асоциации на въгледобивни предприятия; при изчисляването на производствените разходи въгледобивните предприятия прилагат определените за данъчните цели амортизационни отчисления и лихвите върху взетите назаем средства; приемливите разходи за лихви върху взетите назаем средства се основават на пазарните лихвени проценти и се ограничават до операциите, изброени в § 1, т. 23 от допълнителната разпоредба;

3. като част от уведомяването на плановете по чл. 39 и чл. 40, ал. 2 и 3 всеки, който предоставя помощ, представя на комисията цялата информация, отнасяща се до намаляване на газовете, предизвикващи парников ефект; информацията трябва да съдържа подробни данни за намаляването на отделяния газ, произтичащо от положените усилия за използване на технологии за чисто изгаряне на въглищата.

(2) Всеки, който предоставя помощ, уведомява комисията за всяка промяна на първоначално представения на комисията план в съответствие с ал. 1, т. 3.

(3) Всеки, който предоставя помощ, изпраща уведомление за цялата финансова помощ, която възнамерява да предостави на въгледобивната промишленост през една финансова година, уточнявайки естеството на подпомагане съгласно формите на помощ по чл. 39 и чл. 40, ал. 2 и 3. На комисията се предоставя изчерпателна информация, за да се направи изчисление и се предвидят производствените разходи и тяхното отношение към представения пред комисията план по ал. 1, т. 3.

(4) Всеки, който предоставя помощ, изпраща уведомление за сумата и пълна информация относно изчисляването на действително платената помощ през една финансова година, но не по-късно от 6 месеца след края на настоящата година. Преди края на следващата финансова година задължително се обявява всяка направена промяна на първоначално предоставената сума.

(5) При уведомяване по чл. 39 и чл. 40, ал. 2 и 3 всеки, който предоставя помощ, обявява действително изплатената помощ и предоставя цялата необходима информация за проверка изпълнението на условията и критериите по предходните разпоредби.


Раздел XII.
Държавна помощ за корабостроенето

Чл. 45. Помощите, отпускани на предприятия в областта на корабостроенето, се оценяват при условията и по реда на този раздел.


Чл. 46. (1) Производствената помощ, предоставена чрез държавни или общински ресурси под каквато и да е форма за пряко или косвено подпомагане на договори за корабостроене или преустройство на кораби, но не и за кораборемонт, може да бъде считана за съвместима с чл. 1, ал. 3 от закона само ако е в съответствие с разпоредбите на този раздел. Това условие се прилага не само за помощ, отпусната на предприятия, извършващи такива дейности, но и за предприятия със сродни производства.

(2) За целите на този раздел косвено отпуснатата помощ включва всички налични форми на помощ за корабособственици или за трети лица, като помощ за строителството или преустройството на кораби под формата на кредити при облекчени условия, държавни гаранции и данъчни преференции.

(3) Никоя помощ, предоставена по този раздел, не може да бъде обвързана с дискриминационни практики срещу продукти с произход от страните, с които Република България има сключени международни договори за контрол на държавните помощи. Помощ, отпусната от Република България на нейни корабособственици или на трети лица на територията на страната за строителство или преустройство на кораби, не може да нарушава или да застрашава конкуренцията при сключване на договори за обществени поръчки между корабостроителниците в Република България и корабостроителниците в страните, с които Република България има сключени международни договори за контрол на държавните помощи.


Чл. 47. (1) С цел защита на отрасъла от нелоялната конкуренция на международния пазар комисията може временно да одобри защитен механизъм при следните условия:

1. помощта е с цел покриване на понесените от отрасъла значителни материални щети и се отнася за ограничен пазарен сегмент и време;

2. помощта има максимален интензитет в размер 6 на сто от стойността на договора (преди облагането с данък), който размер ще бъде в сила от датата на подписване на окончателния договор.

(2) Алинея 1 не се прилага по отношение на кораб, доставен 3 години след датата на подписването на окончателния договор. В този случай максимално допустимият размер, приложим към договора, ще бъде размерът, който е в сила 3 години преди датата на доставка на кораба. Комисията може да разреши продължение на тригодишния лимит за доставка, когато се установи, че е налице едно от следните обстоятелства:

1. това е оправдано от техническата сложност на съответния индивидуален проект за строителство на кораб;

2. това е оправдано от закъснения вследствие на непредвидени прекъсвания на производството от съществен и обективен характер в работната програма на корабостроителницата, дължащи се на изключителни обстоятелства, които не са могли да бъдат предвидени както от предприятието, така и извън него.


Чл. 48. Предоставянето на помощ на конкретни получатели в рамките на вече одобрена от комисията схема не изисква предварително уведомяване или разрешение от комисията.


Чл. 49. (1) Помощ за покриване на обичайните разходи при намаляване на капацитет чрез общо или частично закриване на корабостроителници, кораборемонтни или преустройващи корабите предприятия може да се счита съвместима със закона, при условие че намаляването на капацитета е действително и необратимо.

(2) Приемливите разходи за помощта по ал. 1 са:

1. плащанията на работници, останали без работа или пенсионирани преди пенсионна възраст;

2. стойността на консултантските услуги за работници, на които им предстои да останат без работа, за безработни или пенсионирани преди пенсионна възраст, включително плащания, извършени от корабостроителници за улесняване изграждането на малки предприятия, които са независими от корабостроителниците по ал. 1 и чиято основна дейност не е корабостроене, кораборемонт или преустройство на кораби;

3. плащанията на работници за професионална преквалификация;

4. разходите за развитие на корабостроителници, за техните сгради, инсталации и инфраструктура, които ще се използват за цели, различни от посочените в § 1, т. 22 - 26 от допълнителната разпоредба.


Чл. 50. (1) За предприятия, които изцяло прекратяват дейността си, свързана с корабостроене, кораборемонт или преустройство на кораби, мерките, които могат да бъдат приети за съвместими със закона, са следните:

1. помощ в размер, който не надвишава по-високата от следните две стойности, определени в доклад на независими консултанти:

а) остатъчната стойност на инсталациите, като се изключва частта от всякаква преоценка на активите след 1 януари 1991 г., превишаваща националния темп на инфлация;

б) частта от постоянните разходи, отнасящи се до инсталациите за период от 3 години, намалена с евентуалните приходи, които подпомаганото предприятие ще извлече от тяхното закриване;

2. помощ под формата на кредити или гаранции по кредити за оборотен капитал, необходим за подпомагане на предприятието за приключване на вече поети ангажименти, при условие че това се свежда до необходимия минимум и че значителната част от работата вече е извършена.

(2) Размерът и интензитетът на помощта трябва да бъдат обосновани с оглед предвижданите закривания, като се вземат предвид структурните проблеми на съответния район.

(3) Размерът и интензитетът на помощта в случай на преустройство към други промишлени дейности трябва да бъдат обосновани на закона и правилата, приложими към новите дейности.

(4) Корабостроителното, кораборемонтното или корабопреустройващото предприятие, получило помощ за закриване, трябва да остане затворено за период не по-малък от 10 години. При неспазване на този срок комисията може да постанови решение по чл. 17 от закона.


Чл. 51. (1) Помощ за оздравяване и преструктуриране на предприятия в затруднение, включително финансово подпомагане, отписване на дългове, субсидирани кредити, компенсиране на загуби, държавни гаранции и данъчни облекчения, може по изключение да се счита съвместима със закона, при условие че е съобразена с разпоредбите на раздел V. В случаи на преструктуриране се вземат предвид и следните допълнителни специфични условия:

1. предприятието да не е получавало такава помощ;

2. помощта да е еднократна и да е поето ясно и недвусмислено задължение от отпускащия орган, че друга помощ няма да бъде отпускана на предприятието или неговите правоприемници в бъдеще;

3. да има реално и необратимо намаление на производството на корабостроителното, кораборемонтното или корабопреустройващото предприятие, съответстващо на нивото на отпуснатата помощ (в това отношение нивото на действителното производство в предшестващите 5 години ще бъде определящият фактор за исканото ниво на намаление на капацитета);

4. затворените мощности са били редовно използвани за корабостроене, кораборемонт или преустройство на кораби до датата на уведомлението за конкретната помощ в съответствие с чл. 56;

5. закритите мощности трябва да останат недействащи за не по-малко от 10 години след одобрението на помощта от комисията;

6. ако закритите мощности се използват отново за алтернативни цели, те трябва да бъдат независими от въпросната корабостроителница и дейностите не трябва да бъдат свързани по принцип с корабостроенето, кораборемонта или преустройството на кораби;

7. отпускащият помощта трябва да се съгласи да сътрудничи напълно с мерки за контрол, установени от комисията, включително контрол на място от независими експерти, когато е необходимо.

(2) При оценяване редовността на производството и неговото намаление комисията не взема предвид намаленията в производствата и на други предприятия от отрасъла в страната, а само нивото на действителното производство през предшестващите 5 години. Единственият случай, в който се вземат предвид намаленията в производствата на други предприятия - от отрасъла в страната, е, когато намаленията на производството в предприятията получатели са невъзможни, без да навредят на жизнеността на плана за преструктуриране. Планът за преструктуриране се представя на комисията заедно с формата за уведомление.

(3) В случай на операции за преструктуриране, продължаващи няколко години и включващи големи размери помощ, комисията може да изиска помощта да бъде изплатена на части, ако това е било предмет на предварително уведомление и одобрение от комисията.


Чл. 52. Помощ, отпусната за иновации в съществуващи корабостроителни, кораборемонтни и корабопреустройващи предприятия, може да се счита съвместима със закона до максимален интензитет на помощта в размер 10 на сто в брутно изражение, при условие че тя се отнася до промишленото приложение на доказано нови продукти и процеси, които не се използват понастоящем за търговски нужди от други производители в този отрасъл в страната и които могат да представляват риск за технологичен или промишлен провал. Условията за отпускане са следните:

1. помощта да е ограничена до подпомагане разходите за инвестиране и промишлени дейности, които са свързани изключително с иновационната част на проекта;

2. размерът и интензитетът на помощта да е ограничен до необходимия минимум, имайки предвид степента на риск, свързан с проекта.


Чл. 53. Помощ, отпусната за инвестиране с цел съживяване или модернизиране на съществуващи корабостроителници и подобряване производителността на съществуващите инсталации, когато не е свързана с финансовото преструктуриране на съответната корабостроителница, може да се счита за съвместима със закона:

1. в районите по чл. 4, т. 1 от закона и съответстващи на картата за отпускането на регионална помощ, като интензитетът на помощта не надвишава 22,5 на сто;

2. в районите по чл. 4, т. 3 от закона и съответстващи на картата за отпускането на регионална помощ, при условие че интензитетът на помощта не надвишава по-ниския между 12,5 на сто или максимално допустимия размер за регионална помощ;

3. помощта е ограничена до подпомагане на приемливите разходи, определени в раздел VII.


Чл. 54. Помощ, отпусната за покриването на разходи от корабостроителни, кораборемонтни или корабопреустройващи предприятия за проекти за изследване и развитие, може да се счита за съвместима със закона, ако е отпусната в съответствие с разпоредбите на раздел VI.


Чл. 55. Помощ, отпусната за покриване разходите на корабостроителни, кораборемонтни или корабопреустройващи предприятия за защита на околната среда, може да се счита за съвместима със закона, ако е отпусната в съответствие с разпоредбите на раздел III.


Чл. 56. (1) Помощ за корабостроителни и кораборемонтни предприятия - предмет на регулиране от този раздел, подлежи на уведомяване по чл. 7 от закона, като се спазват специалните правила по ал. 2 и се представят при поискване докладите по приложение № 3.

(2) Не могат да бъдат отпуснати помощи, преди комисията да бъде уведомена и да ги разреши, когато се отнасят до:

1. всяка програма за помощ - нова или съществуваща, или всяко изменение на съществуваща програма - предмет на регулиране от този раздел;

2. всяко решение за прилагане на общо приложима програма за помощ, включително общо приложими програми за регионална помощ към предприятията - предмет на регулиране от този раздел, освен ако помощта е под минималния праг по чл. 1, ал. 6 от закона;

3. всяко индивидуално приложение на програми за помощ в случаите, посочени в чл. 49 и 51, или при изрично предвиждане от комисията в одобрението й на съответната програма за помощ.


Раздел XIII.
Държавна помощ за оздравяване, преструктуриране и затваряне на предприятия от отрасъл стоманодобив

Чл. 57. Помощите, отпускани на предприятия за оздравяване, преструктуриране или затваряне в областта на стоманодобива, се оценяват при условията и по реда на този раздел.


Чл. 58. Регионалната помощ за инвестиционни проекти в отрасъл стоманодобив е несъвместима с принципите на свободната конкуренция.


Чл. 59. Помощ за оздравяване и преструктуриране на предприятия в затруднение от отрасъл стоманодобив, посочени в приложение № 4, е несъвместима с принципите на свободната конкуренция.


Чл. 60. Помощ за затваряне на предприятия, посочени в приложение № 4, може да бъде съвместима със закона, когато е предназначена за изплащане обезщетения на работниците от стоманодобивни предприятия, останали без работа или при преждевременното им пенсиониране, при условие че:

1. плащанията произтичат от пълното или частичното затваряне на стоманодобивното предприятие и не са могли да бъдат предвидени;

2. помощта не надхвърля 50 на сто от размера на обезщетението, което се дължи съгласно действащото законодателство.


Чл. 61. (1) Помощта за стоманодобивни предприятия, които преустановяват производство на продукти от чугун и стомана, може да се счита съвместима със закона, при условие че стоманодобивните предприятия:

1. са юридически лица към датата на влизането в сила на закона - 20 юни 2002 г.;

2. редовно са произвеждали продукти от чугун и стомана до датата на уведомяване на конкретна помощ пред комисията;

3. не са извършвали реорганизация на производството или заводската структура след датата на влизането в сила на закона - 20 юни 2002 г.;

4. не са контролирани и не контролират, пряко или непряко, стоманодобивно предприятие или предприятие, което контролира други стоманодобивни предприятия;

5. закриват и демонтират инсталациите, използвани за производството на продукти от чугун и стомана, в рамките на 6 месеца след спиране на производството или 6 месеца след одобрението на помощта от комисията.

(2) Помощта за стоманодобивните предприятия, които изпълняват условията по ал. 1, но са контролирани или контролират, пряко или непряко, стоманодобивно предприятие, може да се счита съвместима с принципите на свободната конкуренция, при условие че:

1. предприятието, което се закрива, е фактически и юридически отделено от общата структура (субект на контрол) най-малко 6 месеца преди изплащането на помощта;

2. сметките по активите и пасивите на предприятието, което се закрива, са заверени като верни и точни от независим одитор;

3. има действително и подлежащо на проверка намаление на производствения капацитет, което да доведе до съществен благоприятен ефект за промишлеността като цяло; това намаление се изразява в намаление на производствения капацитет на продуктите от чугун и стомана и затварянето на предприятието е осъществено за период от 5 години след датата на подпомогнатото затваряне или датата на последното изплащане на помощ, одобрена съгласно този член; извършеното след посочения период намаление на производствения капацитет води до значително общо подобрение на съотношението между предлагането и търсенето на пазара.

(3) Всеки, който има намерение да предостави помощ за оздравяване и преструктуриране на фирми в затруднение от отрасъл стоманодобив и помощ за затваряне в този отрасъл, е длъжен предварително да изпрати индивидуално уведомление.


Раздел XIV.
Държавна помощ за предприятия в областта на шосейния и железния транспорт и вътрешните водни пътища

Чл. 62. Помощите, отпускани на предприятия в областта на автомобилния, железния и по вътрешните водни пътища транспорт, свързани с дейностите по осъществяване на превози, се оценяват по правилата в този раздел.


Чл. 63. (1) Държавни помощи за координация на транспорта са допустими, когато отговарят на едно от следните условия:

1. помощта се дава на предприятия, които поемат разходи, свързани с използваната от тях инфраструктура, докато други предприятия не понасят подобни разходи;

2. целта на помощта е да стимулира проучването и/или развиването на транспортни системи и технологии, които са икономически по-изгодни за Република България.

(2) Държавна помощ е допустима, когато се отпуска за определен срок, предназначена е да улесни развитието на вътрешния воден транспорт по р. Дунав и представлява:

1. инвестиции в инфраструктурата на вътрешноводни транспортни терминали;

2. инвестиции в неподвижни и подвижни съоръжения, необходими за товарно-разтоварните операции;

3. инвестиции с цел придобиване на нов или допълнителен транспортен тонаж чрез закупуването на нови кораби;

4. мерки за регулиране капацитета на флота по вътрешните водни пътища.

(3) При определяне размера на предоставената по ал. 1, т. 1 помощ трябва да бъдат взети под внимание инфраструктурните разходи, характерни за конкретния вид транспорт, които нямат еквивалент в конкуриращите видове транспорт.

(4) Помощта по ал. 1, т. 2 трябва да бъде ограничена до фазите на проучването и разработването и може да обхваща търговското използване на тези системи и технологии при допълнителни условия, които трябва да бъдат уточнени с договор, сключен между компетентния орган и ползвателя на помощта.

(5) Предоставената по ал. 2, т. 1 и 2 помощ не може да надвишава 50 на сто от общата сума на инвестицията, като целта на помощта е развитието на нов или допълнителен транспортен тонаж по вътрешните водни пътища.

(6) Предоставената по ал. 2, т. 3 помощ се предоставя под формата на данъчни облекчения за транспортните предприятия, които инвестират от печалбата си в закупуването на нови кораби.


Чл. 64. (1) Държавни помощи са допустими под формата на компенсации, предоставяни в полза на транспортни предприятия за наложени задължения, свързани с извършване на услуги от обществен интерес.

(2) Услуги от обществен интерес са задълженията за извършване на обществен превоз, възлагани в интерес на обществото. Те обхващат транспортни услуги, които предприятията, ако изхождат от своите икономически интереси, не биха поели или не биха поели в същата степен или при същите условия. Поемането на задължение да се извършват подобни услуги включва задължение за поддържане на определено ниво на услугата, задължение за предоставянето й и задължение за експлоатирането й при определени тарифи.

(3) Компетентните държавни органи могат да поддържат или налагат задължение за предоставяне на услуги по смисъла на ал. 2 по някои градски, крайградски и регионални линии.


Чл. 65. (1) Държавни помощи са допустими, когато се предоставят като временна мярка и целят подпомагане развитието на комбинирания транспорт.

(2) Помощите по ал. 1 включват:

1. инвестиции в инфраструктурата, или

2. осигуряване на или инвестиране в стационарни и подвижни претоварни съоръжения, или

3. инвестиции в транспортно оборудване, специално предназначено за комбиниран транспорт и използвано предимно за него, или

4. покриване на разходи за експлоатация на транзитни комбинирани транспортни линии.

(3) Държавните помощи по този член се предоставят чрез договор, сключен между компетентен държавен орган и превозвач, при условия и по ред, предвидени в закон.


Чл. 66. Компетентните органи могат да предоставят държавни помощи на транспортни предприятия. За целта те сключват договори за извършване на услуги от обществен интерес с оглед гарантиране на необходимите транспортни услуги, особено на тези, отчитащи фактори от социален и екологичен, градоустройствен и териториалноустройствен характер или предлагащи специални тарифи за някои категории пътници.


Чл. 67. Когато за отпускането на държавни помощи не се изисква задължително сключването на договор, прилагат се условията и редът съгласно съответния нормативен акт.


Чл. 68. При транспортни предприятия, които наред с изпълнението на задълженията за обществени услуги извършват и друга дейност, обществените услуги се извършват от отделни подразделения, отговарящи на следните изисквания:

1. оперативното счетоводство на всяка от тези дейности се води отделно и делът на активите, предназначени за отделните дейности, се определя в съответствие с действащото счетоводно законодателство;

2. разходите се балансират с приходи от дейността и постъпления от държавния или общинския ресурс без прехвърляне на средства между отделните видове дейности на предприятието.


Чл. 69. (1) Когато компетентните органи решат да наложат, изцяло или частично, дадено задължение за обществена услуга и това може да бъде направено по повече от един начин, като при всички се осигурява определено ниво на транспортните услуги, при сходни условия се избира най-изгодният начин.

(2) Нивото на транспортните услуги се оценява, като се отчитат:

1. общественият интерес;

2. възможността да се прибегне до други форми на транспорт, които да отговорят на съответните транспортни нужди;

3. транспортните тарифи и условия, които могат да бъдат предложени на потребителите.


Чл. 70. (1) Всяко задължение за поддържане на определено ниво на услугата или за предоставянето й се разглежда като икономическа неизгодност, когато намаляването на финансовата тежест в резултат на цялостно или частично преустановяване на задължение по отношение на операция или група от операции, засегнати от това задължение, надвишава намаляването на приходите като резултат от това преустановяване.

(2) Икономическата неизгодност се определя на базата на справка за годишните икономически загуби, представени от разликата между намаленията в годишната финансова тежест и годишните приходи вследствие преустановяването на задължението.

(3) Когато задължението за поддържане на определено ниво на услугата или за предоставянето й покрива една или повече категории от пътническия и стоковия превоз като цяло или съществена част от дадена мрежа, финансовата тежест, която би била премахната чрез преустановяване на задължението, се изчислява чрез разпределяне на общите разходи на транспортната дейност между различните категории превоз. В този случай икономическата загуба ще бъде равна на разликата между разходите, разпределими към тази част от дейността на транспортното предприятие, която е засегната от задължението за обществена услуга, и съответните приходи.

(4) Икономическата неизгодност се определя, като се вземат под внимание последствията от задължението, наложено на транспортното предприятие като цяло.


Чл. 71. Всяко задължение за осъществяване на услуга от обществен интерес при определени тарифи ще се разглежда като икономически неизгодно, когато разликата между приходите от превоза, за който е наложено задължението, и финансовата тежест на такъв превоз е по-малка от разликата между приходите, които ще бъдат генерирани от този превоз, и съответната финансова тежест, ако дейността е извършвана изцяло на търговска основа, като се отчитат както разходите на операциите, предмет на задължението, така и състоянието на пазара.


Чл. 72. (1) Размерът на компенсацията се определя съгласно нормативния акт, въз основа на който са наложени или поети задълженията за извършване на услуги от обществен интерес.

(2) При условие че липсва изрична уредба, компенсацията в случаите по ал. 1 се определя въз основа на икономическата неизгодност, чието изчисляване е било направено чрез разпределяне на общите разходи на транспортната дейност върху отделните нейни части. Размерът на компенсацията е равен на разликата между разходите, разпределени върху тази част от транспортната дейност, която е засегната от задължението за обществена услуга, и съответните приходи.

(3) Размерът на компенсацията в случай на задължение за поддържане на определено ниво на услугата и за предоставянето й е равен на разликата между намаляването на финансовата тежест и намаляването на приходите от транспортната дейност, ако цялото или част от въпросното задължение е било преустановено за определен период от време. От определената компенсация се изключва целият период на преустановяване.


Чл. 73. Размерът на компенсацията по отношение на финансови тежести от транспортните дейности, произтичащи от прилагането в пътническия транспорт на транспортни тарифи и условия, наложени в интерес на една или повече категории лица, се определя съгласно нормативния акт, въз основа на който са наложени тежестите. При липса на изрична уредба се прилагат съответно чл. 74 и 75.


Чл. 74. (1) В случай на задължение за осъществяването на услуга от обществен интерес при определени тарифи размерът на компенсацията е равен на разликата между двете суми, както следва:

1. разликата между, от една страна, продукта от очаквания брой мерни единици транспорт и съществуващата най-благоприятна тарифа, гарантираща интересите на потребителите, ако въпросното задължение не съществува, или когато няма такава, тарифата, която транспортното предприятие би използвало, ако действа изцяло на търговска основа и отчита както разходите по въпросното опериране, така и състоянието на пазара, и от друга страна, продукта от действителния брой мерни единици транспорт и тарифата, наложена за въпросния период;

2. разликата между разходите, които биха били понесени, като се прилага или съществуващата най-благоприятна тарифа, или тарифата, която транспортното предприятие би приложило, ако работи изцяло на търговска основа, и действителните разходи по задължителната тарифа.

(2) Когато поради състоянието на пазара компенсацията, изчислена в съответствие с разпоредбите на ал. 1, не е достатъчна да покрие общите разходи на превоза, засегнат от въпросното задължение, размерът на компенсацията е равен на разликата между тези разходи и приходите от този превоз. Всяка компенсация, която вече е била изплатена по чл. 72, се взема предвид при изчисляването на тази компенсация.

(3) Разходите, които са следствие от спазването на наложени задължения за извършване на услуги от обществен интерес, се изчисляват на базата на ефективно управление на транспортната дейност и осигуряване на добро качество на транспортните услуги.

(4) Лихвите, свързани с основен капитал, могат да бъдат приспадани от лихвите, взети под внимание при изчисляване на разходите по ал. 2.


Чл. 75. (1) Размерът на компенсацията се определя предварително за период поне от една година, като едновременно с това се определят условията, при които се налага корекция на размера.

(2) Корекцията на размера по ал. 1 се извършва след годишното счетоводно приключване на съответното транспортно предприятие.

(3) Изплащането на определената компенсация се извършва на части, разпределени по тримесечия. Изплащането на корекциите става в срок, определен в договора или в нормативния акт.


Раздел XV.
Държавна помощ за въздушния транспорт

Чл. 76. (1) Помощите, отпускани на въздушните превозвачи, се оценяват по правилата на този раздел.

(2) По правилата на този раздел се оценяват и дейности, извършвани на територията на летищата, които пряко или непряко биха могли да облагодетелстват превозвачите и съдържат елементи на помощ.

(3) Правилата на този раздел не се прилагат по отношение на мерки за развитие на летищната инфраструктура, доколкото служат за посрещане на планираните нужди, както и за мерки по изпълнението на националната политика за защита на околната среда и транспорта.

(4) Пълното или частичното опрощаване на фискални и социални задължения съгласно нормите на съответните закони, както и социалните помощи се оценяват като държавна помощ по смисъла на този раздел само в случаите, когато предоставят на определено предприятие конкурентно предимство и нарушават правилата на свободната стопанска инициатива.

(5) Държавна помощ със социален характер може да бъде предоставяна само на определена категория пътници (напр. деца, инвалиди и др.) при условията на чл. 3, ал. 1 от закона.


Чл. 77. (1) Не се допуска предоставяне на помощи, насочени към покриване на оперативни загуби.

(2) Изключения от ал. 1 се допускат с разрешение на комисията при обезщетяване на превозвачи, извършващи редовен вътрешен обществен превоз.

(3) Обезщетяването по ал. 2 се счита за допустимо, когато във връзка с редовния обществен превоз на превозвача са наложени задължения и мерки, свързани с осигуряване на определени стандарти при обслужването на линиите, включително във връзка с ценообразуването, капацитета, редовността и продължителността на полетите, които превозвачът не би предприел, ако се ръководи единствено от своите икономически интереси.


Чл. 78. (1) Държавна помощ, предоставена във връзка с програми за преструктуриране на превозвачи, се допуска по изключение с разрешение на комисията. Помощта трябва да отговаря на следните условия:

1. част от нея да е отпусната за социални цели, насочени към повишаване производителността на работната сила;

2. да бъде част от обширна програма за преструктуриране, насочена към оздравяване на превозвача, така че да може да се очаква, че в рамките на разумен период той ще бъде жизнеспособен и ще функционира нормално без допълнителна помощ;

3. целта на програмата за помощ да не бъде увеличаване на капацитета и на предлагането на заинтересувания превозвач;

4. предоставянето на помощта да бъде с ограничена продължителност.

(2) Помощ за преструктуриране се отпуска еднократно и следва да се използва единствено за целите на програмата за преструктуриране и да бъде пропорционална на нейните нужди.

(3) За периода на преструктуриране превозвачът не може да придобива акционерно и дялово участие в други въздушни превозвачи.

(4) Реализацията на програмата за преструктуриране, финансирана със съдействието на държавната помощ, и изпълнението на задълженията и условията, които са част от разрешението по ал. 1, се проверяват от комисията и от министъра на финансите.


Чл. 79. (1) При приватизация на превозвач комисията оценява наличието на елементи на държавна помощ по следните критерии:

1. не е налице държавна помощ и не се изисква предварително уведомление, ако:

а) продажбата е осъществена чрез публично предлагане, публичен търг или публично оповестен конкурс при условия, осигуряващи прозрачност и равнопоставеност;

б) предприятието е продадено на купувача, предложил най-висока цена;

в) заинтересуваните страни разполагат с достатъчно време за подготовка на предложения и получават цялата информация, необходима за изготвяне на точна оценка;

2. налице са елементи на държавна помощ и се изисква предварително уведомление, ако:

а) продажбата е извършена чрез методи, ограничаващи конкуренцията, или когато не са налице условията по т. 1;

б) продажбата е предшествана от опрощаване на дългове от държавата, от предприятия с държавно участие или от други държавни органи;

в) продажбата е предшествана от превръщане на дълг в капитал или от рекапитализация;

г) продажбата е осъществена при условия, които биха били неприемливи за транзакция между инвеститори при условията на свободна стопанска инициатива.

(2) Комисията преценява съвместимостта на помощ, която е елемент от приватизационен процес, според критериите по чл. 4 от закона.


Раздел XVI.
Държавна помощ за морския транспорт

Чл. 80. Помощите, отпускани в областта на морския транспорт, се оценяват по правилата на този раздел.


Чл. 81. (1) Държавни помощи могат да се предоставят само за кораби, вписани в регистрите на Република България.

(2) За да бъдат приети като допустими по реда на чл. 4 от закона, държавните помощи в областта на морския транспорт трябва да са свързани със:

1. гарантирането на заетостта в страната (на борд и на суша);

2. подобряване на безопасността;

3. развитието и запазването на ноу-хау и специфични знания и умения в областта на мореплаването.


Чл. 82. (1) За защита на отрасъла и на заетите в него човешки ресурси могат да се прилагат:

1. фискални мерки по отношение на корабособствениците под формата на:

а) ускорена амортизация на корабите;

б) освобождаване от облагане с данък печалба, реализирана от продажба на кораби, при условие че тази печалба се реинвестира в обновяване на флота на компанията; тези облекчения са ограничени до дейности, свързани с търговското корабоплаване;

в) замяна на корпоративния данък с тонажен данък при условия и по ред, определени със закон;

2. социални мерки по отношение на морските лица под формата на:

а) намалени осигурителни ставки за социално осигуряване на български морски лица, наети на кораби под българско знаме;

б) намалени ставки на данъка върху доходите на български морски лица, наети на кораби под българско знаме.

(2) Помощта в областта на социалното осигуряване и облагането с данък на доходите на морските лица, която цели намаляване на тежестите, които понасят корабособствениците, без да се намалява нивото на социалното осигуряване, може да се счита за съвместима със закона и при максимално допустимото редуциране на задължението до нула.


Чл. 83. (1) Помощта за комплектуване на корабите с екипажи се прилага предимно по отношение на корабите за далечно плаване с цел намаляване на разходите за наемане на морски лица и представлява заплащане или възстановяване на разходите за репатриране на български морски лица, наети на кораби под българско знаме.

(2) Предоставяне на помощ за покриване на заплатите в нетно изражение на морски лица е недопустима.


Чл. 84. (1) Държавната помощ за инвестиции в морския транспорт е недопустима освен при следните условия и доколкото съответства на правилата за държавните помощи за корабостроенето:

1. за подновяване на флота, когато е част от структурна реформа, водеща до намаляване капацитета на целия флот;

2. при определени ограничени обстоятелства могат да бъдат разрешени други помощи за инвестиции с цел подобряване на машините и съоръженията на борда на плавателните съдове, както и за да се насърчи плаването с безопасни и чисти кораби чрез осигуряване на стимули за усъвършенстване на регистрираните в Република България кораби до стандарти, превишаващи задължителните екологични стандарти и стандартите по безопасност, установени в международни конвенции, и до по-високи стандарти, които се очаква да се приемат, с което се увеличават екологичният контрол и контролът на безопасността.


Чл. 85. Регионалната помощ за корабоплавателните предприятия със седалище в по-слаборазвити райони може да бъде разрешена само ако е ясно, че ползите за региона ще настъпят в разумен период от време и помощта отговаря на критериите по раздел VII.


Чл. 86. Държавните помощи за обучение и квалификация се предоставят по реда на раздел VIII.


Чл. 87. Комисията разглежда помощите за преструктуриране и оздравяване в областта на корабоплаването в съответствие с разпоредбите в раздел V.


Чл. 88. (1) Компенсирането на текущите загуби, реализирани като пряк резултат от изпълнението на определени задължения за обществена услуга, е допустима държавна помощ по смисъла за закона, при условие че са изпълнени следните условия:

1. договорите за обществени услуги да бъдат в съответствие със свободната конкуренция и да са възлагани чрез търг;

2. да бъде дадена достатъчна публичност на обявата за търга; всички изисквания, отнасящи се до нивото и честотата на услугата, капацитета, цените и изискваните стандарти и прочие, са определени по ясен и прозрачен начин, така че да се осигурят равни условия за наддаване за всички превозвачи, които имат правото на достъп до маршрута;

3. компенсирането да бъде пряко свързано с изчисления дефицит, който операторът реализира при осигуряването на услугата; за всяка такава услуга се води отделно счетоводство, така че да се гарантира липсата на свръхкомпенсиране или кръстосано субсидиране и невъзможността системата да бъде използвана за подпомагане на неефикасен мениджмънт и оперативни методи; когато на тази основа държавата отпуска субсидия, тя е ограничена до възстановяване на понесените допълнителни разходи (заедно с разумна възвръщаемост от вложения капитал).

(2) Продължителността на договорите за обществени услуги е ограничена до 5 години поради опасност от създаване на монопол. След изтичането на договорния период подобни договори следва да бъдат обект на повторно преразглеждане по съответната процедура.

(3) Ограничения за достъп до маршрута в полза на един единствен оператор могат да бъдат наложени, само ако договорът за обществена услуга е сключен при спазване на гореспоменатите условия и няма конкурент, който предоставя или демонстрира намерения за предоставяне на услуги по този маршрут. Условията на всяко ограничение или изключителност трябва да бъдат съвместими с чл. 1, ал. 4 от закона.


Чл. 89. В случаите, когато корабно предприятие извършва и други търговски дейности, се изисква прозрачно счетоводство с цел предотвратяване пренасочването на средства към дейности, които не са свързани с морски транспорт.


Раздел XVII.
Многоотраслова програма за регионална помощ за големи инвестиционни проекти

Чл. 90. Този раздел се прилага само за регионалната помощ, предназначена да насърчава първоначалните инвестиции, включително създаването на нови работни места, свързани с тези първоначални инвестиции, в райони по чл. 4, т. 1 и 3 от закона. Този раздел не засяга оценката на предложения за помощ и по чл. 4, т. 2 и 4 от закона. По отношение на отраслите стоманодобив и производство на синтетични влакна разделът се отнася и за малките и средните предприятия.


Чл. 91. Този раздел не се прилага за държавната помощ за оздравяване и преструктуриране по раздел V, за държавната помощ за научноизследователската и развойна дейност по раздел VI, както и за държавната помощ за опазване на околната среда по раздел III.


Чл. 92. Този раздел не оказва влияние върху действието на специфичните правила за държавни помощи в областта на транспорта и въгледобива.


Чл. 93. Като се спазват критериите за съвместимост по раздели II и VII и задължението за уведомление по чл. 95, регионалната помощ за инвестиции, включващи приемливи разходи при разрешен таван на интензитет на регионалната помощ, посочени по-долу, ще е предмет на коригиран по-нисък таван на интензитета на регионалната помощ, както следва:

1. при разрешени разходи до 100 млн. лв. - 100 на сто от одобрения таван на интензитета на регионалната помощ;

2. при разрешени разходи за частта от 100 до 200 млн. лв. - 50 на сто от одобрения таван на интензитета на регионалната помощ;

3. при разрешени разходи за частта, надхвърляща 200 млн. лв. - 34 на сто от одобрения таван на интензитета на регионалната помощ.


Чл. 94. Разрешеният размер на помощта за проект, надхвърлящ 100 млн. лв., се изчислява съгласно формулата:

МРП = R x (100 + 0,50 B + 0,34 C),

където:

МРП е максималният размер на помощта;

R - некоригираният одобрен таван на интензитета на регионалната помощ;

В са разрешените разходи между 100 и 200 млн. лв.;

С - разрешените разходи над 200 млн. лв., ако има такива.


Чл. 95. (1) Всеки, който предоставя помощ, е длъжен да уведоми за всеки отделен случай на подпомагане на регионални инвестиционни проекти, ако предлаганата помощ надхвърля максималната сума, която инвестиция от 200 млн. лв. би получила съгласно правилата на чл. 93. Проектите, за които се изпращат индивидуални уведомления, не отговарят на условията за подпомагане в областта на инвестиционните проекти, ако:

1. получателят на помощта притежава повече от 25 на сто от продажбите на дадения продукт или ще притежава повече от 25 на сто от тези продажби след приключване на инвестиционния проект, или

2. мощностите, създавани с проекта, надхвърлят 5 на сто от размерите на пазара, измерен с конкретни данни за потреблението на съответния продукт, освен ако средногодишният ръст на явното потребление на продукта за последните 5 години надхвърля средногодишния ръст на брутния вътрешен продукт в Европейската икономическа зона.

(2) За целите на ал. 1 се дефинира явното потребление на подходящите нива на базата на направена сегментация на пазара, която е всеобщо приета по отношение на въпросните продукти и за която има налични статистически данни.


Чл. 96. Максимално допустимият размер на интензитета на помощта, която даден проект може да получи при условията на чл. 95, може да бъде увеличен чрез умножение по множител 1,15, ако проектът се съфинансира от структурните фондове. Делът на съфинансирането трябва да е най-малко 10 на сто от общите разходи, предоставени за сметка на държавни или общински ресурси, ако проектът се намира в район, който отговаря на условията за подпомагане по чл. 4, т. 3 от закона, и най-малко 25 на сто от общите разходи, предоставени за сметка на държавни или общински ресурси, ако проектът се намира в район, който отговаря на условията за подпомагане по чл. 4, т. 1 от закона.


Чл. 97. Увеличението на помощта по чл. 96 не може да създава такъв интензитет на помощта, който да е по-голям от максимално допустимия за инвестиция от 200 млн. лв., т. е. 75 на сто от некоригирания таван на интензитет на регионалната помощ.


Чл. 98. Регионалната помощ за стоманодобивната промишленост е несъвместима с принципите на свободната конкуренция.


Чл. 99. (1) Всеки, който отпуска помощ за инвестиции над 100 млн. лв., предоставя информация на комисията и на Министерството на финансите съгласно приложение № 5.

(2) Информацията по ал. 1 се изпраща не по-късно от 20 работни дни от датата на отпускането на помощта.


Чл. 100. (1) Всеки предоставящ помощ води подробна документация за отпускането на индивидуални помощи. Документацията съдържа цялата информация, необходима за установяване на факта, че е спазен максималният интензитет на помощта, определен в този раздел.

(2) Информацията по ал. 1 се съхранява в срок до 10 години от датата на отпускането на помощта. При писмено поискване от комисията и Министерството на финансите лицата по ал. 1 са длъжни да предоставят исканата информация в срок 20 работни дни, освен ако в искането е посочен по-дълъг срок.


Чл. 101. Максималният интензитет на помощта за регионални инвестиции в отрасъл автомобилостроене съгласно дефиницията по приложение № 6, отпуснат по силата на одобрена схема в полза на проекти, които включват или разрешени разходи над 100 млн. лв., или размер на помощта над 10 млн. лв., изразена в нетен еквивалент, се равнява на 30 на сто от съответния таван на регионална помощ.


Чл. 102. Разходи, направени по инвестиционни проекти в отрасъл производство на синтетични влакна съгласно дефиницията по приложение № 7, не отговарят на условията за инвестиционно субсидиране.


Чл. 103. За държавна помощ по този раздел се използва уведомлението по приложение № 8.


Раздел XVIII.
Производство пред комисията за защита на конкуренцията

Чл. 104. (1) Уведомлението по чл. 7 от закона е писмено и съдържа:

1. за помощите по раздели IV, V, VI и VII - данните, посочени в приложения № 9, 10, 11 и 12;

2. за помощите по раздел XII - данните, посочени в приложения № 3 и 13;

3. за всички останали помощи - данните, посочени в приложение № 13, заедно с конкретно посочените приложения в разпоредбите на съответния раздел, за който се отнася помощта.

(2) Молбата по чл. 9, ал. 1, т. 2 от закона трябва да е написана на български език и да съдържа:

1. името, съдебната регистрация, предмета на дейност, седалището и адреса на управление:

а) на предприятието, което я подава;

б) на предприятието - получател на държавната помощ;

2. обстоятелствата, на които се основава молбата, като изрично се посочи органът или лицето, което предоставя държавната помощ, и нейният размер;

3. искане към комисията;

4. подпис на лицето, представляващо предприятието.

(3) С молбата по ал. 2 се представят:

1. удостоверения за актуалното състояние на предприятията по ал. 2;

2. доказателства в подкрепа на твърденията за извършено нарушение на закона;

3. пълномощно - когато молбата се подава от пълномощник на дружеството.

(4) Документите по ал. 3 трябва да са на български език или да са придружени с легализиран превод. Когато са приложени копия, те трябва да са надлежно заверени за вярност с оригиналите.

(5) Уведомленията, свързани с държавните помощи, предвидени в проектобюджета за следващата финансова година, се изготвят и изпращат в комисията в 7-дневен срок, считано от датата на внасяне на проектобюджета в Министерския съвет.


Чл. 105. (1) Уведомлението и молбата се завеждат в деловодството на комисията и се вписват в отделна книга по реда на постъпването им.

(2) В срок 5 дни от получаването на уведомлението или молбата директорът на дирекция "Правно-икономически анализи" в комисията извършва проверка на редовността им. Ако уведомлението или молбата не отговаря на формалните изисквания на чл. 104, на подателя се изпраща съобщение да отстрани допуснатите непълноти и/или нередовности и му се дава подходящ срок за това.

(3) Ако подателят на уведомлението не отстрани посочените нередовности в срока по ал. 2, изпраща му се уведомително писмо, че не е изпълнил задължението по чл. 7 от закона, за което е предвидено налагането на глоба, и му се дава нов 7-дневен срок за привеждане на уведомлението в съответствие с изискванията на чл. 104. Ако и в този срок нередовностите не бъдат отстранени, комисията преценява дали да образува производство по собствена инициатива.

(4) Ако подателят на молбата не отстрани посочените нередовности в срока по ал. 2, приема се, че тя е оттеглена и се отнася към дело.


Чл. 106. (1) По редовните уведомления и молби председателят на комисията в 5-дневен срок считано от датата на постъпване на уведомлението или молбата образува преписка и я възлага на член на комисията - докладчик.

(2) При образуване на производство по собствена инициатива решението на комисията се отбелязва в протокола от заседанието й. Председателят на комисията образува преписка и я възлага на член на комисията - докладчик, в 3-дневен срок от решението.

(3) След образуване на преписката уведомлението, молбата или решението по ал. 2 се изпраща в Министерството на финансите.


Чл. 107. (1) Докладчикът извършва първоначално проучване на обстоятелствата, съдържащи се в уведомлението или молбата.

(2) Ако по време на проучването по ал. 1 се установи, че са налице условията по чл. 15, ал. 1 от закона или че държавната помощ попада в обхвата на решение за групово освобождаване по чл. 8 от закона, изготвя се проект на решение за прекратяване на производството.

(3) Ако по време на първоначалното проучване се прецени, че е необходимо да се извърши пълно проучване или разследване, докладчикът по преписката определя работна група за цялостно проучване.

(4) При необходимост като член на работната група може да бъде включен и външен експерт.


Чл. 108. (1) Устните обяснения на страните, на представителите на предприятия и на другите държавни и местни органи, снети по време на проучването или разследването, се протоколират и се подписват от лицето, дало обясненията, и от докладчика или от члена на работната група, снел обясненията.

(2) В протокола по ал. 1 се отразява и предоставянето на писмени доказателства от страните по време на снемане на устните им обяснения.


Чл. 109. (1) При приключване на проучването или разследването докладчикът по преписката определя фактите и обстоятелствата, които представляват защитена търговска или служебна тайна на страните по чл. 10, ал. 3 от закона, и разпорежда съхраняването им в отделна папка.

(2) Когато прецени, че разследването или проучването е извършено пълно и всестранно и събраните доказателства са достатъчни за произнасяне от комисията, докладчикът поканва страните да се запознаят със събраните доказателства, с изключение на тези по ал. 1.

(3) След запознаване със събраните доказателства страните имат право да правят искания, бележки и възражения, които се записват в протокол и се подписват от страната и от докладчика или от определен от него член на работната група.


Чл. 110. Когато прецени, че са налице съмнения, че помощта е несъвместима с принципите на свободната конкуренция, комисията се произнася с решение за извършване на допълнително проучване.


Чл. 111. (1) Ако в срок до 3 месеца от вземането на решението по чл. 11, ал. 1 от закона комисията не се произнесе с решение, предоставящият помощта писмено уведомява комисията, че ако тя не се произнесе в 15-дневен срок от получаването на това уведомление, държавната помощ ще бъде предоставена.

(2) Ако комисията не се произнесе в срока по ал. 1, държавната помощ се предоставя при същите условия, посочени в първоначалното уведомление, като предоставящият помощта уведомява за това Министерството на финансите и предоставя цялата информация за вписването й в централния регистър на държавните помощи.


Чл. 112. (1) Разглеждането на преписката в заседание започва с доклад на члена на комисията - докладчик.

(2) Когато счете, че обстоятелствата по преписката са изяснени, председателят предоставя възможност на страните за изразяване на становища.

(3) Когато преписката не е изяснена пълно и всестранно, комисията с определение връща преписката за допълнително разследване с конкретни указания, които са задължителни за докладчика.

(4) След изясняване на фактическата и правната страна по случая председателят закрива заседанието и съобщава деня за произнасяне на комисията.


Чл. 113. (1) Заседанията на комисията са открити.

(2) По време на заседанието се води протокол, който се подписва от председателя и от протоколчика.


Чл. 114. (1) Решението на комисията се подписва от всички членове, участвали в гласуването.

(2) Член на комисията, който не е съгласен с решението, го подписва с особено мнение. Особеното мнение се мотивира в 3-дневен срок и се прилага към решението.


Чл. 115. В 7-дневен срок от постановяване на решението по чл. 15 от закона докладчикът изготвя мотивите и представя решението на членовете на комисията за подпис.


Чл. 116. (1) Решенията на комисията подлежат на обжалване пред Върховния административен съд в 14-дневен срок от съобщаването им по реда на Гражданския процесуален кодекс.

(2) При обжалване на решението председателят на комисията в 3-дневен срок от получаването на жалбата изпраща във Върховния административен съд цялата преписка, включително обжалваното решение, и уведомява жалбоподателя за това.

(3) Когато преписката съдържа и материали, съставляващи защитена търговска или служебна тайна на страните, те се изпращат в отделна папка с изрично указание за това.


Чл. 117. Копие от решението на комисията, а когато решението е обжалвано - и копие от жалбата, се изпращат в Министерството на финансите.


Раздел XIX.
Наблюдение на държавните помощи

Чл. 118. (1) До 31 март на текущата година всеки, който предоставя държавна помощ, представя на министъра на финансите годишен доклад за отпуснатите държавни помощи на базата на отчетните данни за предходната година съгласно приложение № 14.

(2) На базата на получените от съответните органи доклади министърът на финансите изготвя консолидиран годишен доклад за държавните помощи, който представя общия обем, разпределението и размера на държавните помощи в Република България на национално и регионално ниво.

(3) Консолидираният годишен доклад се представя на Народното събрание, Министерския съвет, Европейската комисия и на Комисията за защита на конкуренцията. Докладът се публикува в официалната страница на Министерството на финансите в интернет и в списание "Бюджетът".


Чл. 119. (1) Министърът на финансите поддържа централен регистър на държавните помощи, който представлява електронна база от данни, съдържаща минимално необходимата информация съгласно приложение № 15.

(2) Всеки, който предоставя държавна помощ, е длъжен да поддържа подробен регистър на държавните помощи по формата на годишния доклад и да осигури необходимия административен капацитет за това. Информацията в регистъра, както и първичната документация се съхраняват до 10 години след датата на последното плащане по дадена схема на помощ или индивидуална помощ.

(3) За нуждите на регистъра комисията предоставя на министерството в 14-дневен срок:

1. копия от постъпилите уведомления и решенията за образуване на производство по собствена инициатива;

2. копия от постановените решения по чл. 15 от закона;

3. информация дали постановеното решение на комисията е обжалвано.

(4) Министърът на финансите поддържа и актуализира текущо регистъра на държавните помощи с данните:

1. съдържащи се в уведомленията и решенията, предоставени от комисията;

2. съдържащи се в докладите по чл. 118, ал. 1;

3. за предоставените минимални помощи с оглед проследяване на натрупването им.

(5) Данните от централния регистър се използват от министъра на финансите при подготовката на консолидирания годишен доклад за държавните помощи, както и за изготвяне на специфични доклади, експертизи, становища по конкретни случаи на държавни помощи, поискани от Министерския съвет и от Европейската комисия.


Чл. 120. (1) Министърът на финансите съвместно с Европейската комисия извършва оценка на максималния интензитет на помощта и на специфичния местен обхват на районите в Република България, приемливи за национална регионална помощ. За целта министърът на финансите разработва регионална карта на държавните помощи, която се одобрява от Министерския съвет, след което се предлага за приемане от Съвета по асоцииране.

(2) При поискване Националният статистически институт предоставя на министъра на финансите данни за брутния вътрешен продукт на глава от населението и други конкретни показатели за шестте района за планиране на статистическо ниво NUTS II за три последователни предходни години в съответствие с методологията, възприета в Европейския съюз.

(3) Срокът на валидност на регионалната карта за държавните помощи е до 31 декември 2006 г. или до датата на присъединяването на Република България към Европейския съюз в зависимост от това кое събитие ще настъпи по-рано.

(4) За нуждите на държавните помощи министърът на финансите определя всяка година референтен лихвен процент и фактор за преобразуване на различните видове помощи.


Допълнителни разпоредби

§ 1. По смисъла на правилника:

1. "Всеки, който предоставя държавна помощ" е всеки орган на централната изпълнителна власт и на местното самоуправление, както и всяко лице, включително неправителствена организация, банка, предприятие с държавно или общинско участие и друго юридическо лице, които пряко или косвено предоставят под каквато и да е форма държавна помощ по смисъла на чл. 1, ал. 3 от закона.

2. "Малки и средни предприятия" са предприятията по чл. 3 от Закона за малките и средните предприятия.

3. "Големи предприятия" са предприятията, които не отговарят на условията за малки и средни предприятия по чл. 3 от Закона за малките и средните предприятия.

4. "Субсидия" е всяка безвъзмездна държавна помощ независимо от правното основание за предоставянето й и от предоставящия помощта.

5. "Първоначална инвестиция" е инвестицията във:

а) материални дълготрайни активи за създаване на ново предприятие, за разширяване на съществуващо предприятие или за започване на стопанска дейност, водеща до съществени промени на произвеждания продукт или на производствения процес на съществуващо предприятие, свързана с рационализация, диверсификация (разнообразяване) или модернизация;

б) материални дълготрайни активи под формата на покупка на предприятие, което е закрито или би било закрито, ако не е било закупено; изключват се случаите, в които разглежданото предприятие се определя като предприятие в затруднение;

в) нематериални активи за закупуването на технологии, включително чрез придобиване на патенти, лицензии, ноу-хау или друго непатентовано техническо познание.

6. "Инвестиция в материални активи" е инвестицията в материални активи, отнасящи се до създаване на ново предприятие, разширяване на съществуващо или дейности, включващи фундаментални промени на продукт или производствен процес на съществуващо предприятие (в частност чрез рационализация, разширяване или модернизация). Инвестиция в материални активи под формата на сливане на предприятие, което е било закрито или би било закрито, ако не е било купено, също се счита за инвестиция в материални активи.

7. "Инвестиция в нематериални активи" е инвестицията под формата на трансфер на технология чрез придобиване на патент, лицензия, ноу-хау или непатентовано техническо познание.

8. "Оперативна помощ" е държавната помощ, предоставяна за намаляване на текущите разходи на предприятието за заплати, транспортни разходи, наеми и др. Обикновено регионалната помощ, предназначена за намаляване на текущите загуби на предприятието, е забранена. По изключение оперативна помощ може да бъде предоставена в райони само при едновременното изпълнение на следните три условия: помощта е оправдана от гледна точка на приноса й за развитието на района, нивото й е пропорционално на затрудненията, които тя се стреми да облекчи, и тя е прогресивно намаляваща и ограничена във времето, като често помощта за текуща дейност приема формата на данъчни облекчения или намаляване на вноските за социално осигуряване съгласно съответните закони.

9. "Голям инвестиционен проект" е инвестиционният проект, включващ всички фиксирани инвестиции на производствен обект, извършени от едно или повече предприятия за период от 3 години. Производственият обект представлява икономически неделима серия от единици на основния капитал, които изпълняват определена техническа задача, свързани са помежду си физически или функционално и имат ясно определени цели, например производство на точно определен продукт. В случаите, когато на базата на едни и същи суровини се произвеждат два или повече продукта, счита се, че производствените единици за тези продукти представляват един-единствен производствен обект.

10. "Район" е част от територията на Република България, в която е допустима определена държавна помощ на предприятията, извършващи стопанска дейност в него, с оглед целите за икономическо развитие и регионалната политика на държавата.

11. "Регионална карта на държавните помощи" е одобрената от Министерския съвет и приета от Съвета по асоцииране карта на районите в Република България, които отговарят на определени условия за предоставяне на държавна помощ.

12. "Предприятие в затруднение" е предприятието (независимо от размера му), което не е в състояние с помощта на собствени средства или със средства, получени от собствениците/акционерите или кредиторите на фирмата, да преустанови загубите, като при липса на външна намеса от страна на държавните органи почти със сигурност ще се наложи да преустанови стопанската си дейност в краткосрочен или средносрочен план. Обичайните характеристики за предприятие в затруднение са: увеличаване на загубите, намаляване на оборота, по-чести складови инвентаризации, свръхпроизводство, намален паричен поток, нарастващи дългове, увеличаващо се лихвено бреме и намаляваща или нулева нетна стойност на активите. В по-тежки случаи предприятието може вече да е станало неплатежоспособно или да е доведено до процедура за колективна несъстоятелност съобразно българското законодателство.

13. "Нетен интензитет на помощта" е нетният еквивалент на помощта след облагане на помощта с данъци, изразен в процент от общите приемливи разходи на проекта, а в случаите, когато държавната помощ е допусната за създаване на работни места - разходите за възнаграждение за период от две години.

14. "Брутен интензитет на помощта" е номиналната стойност на отпуснатата помощ, т.е. преди облагането на помощта с данъци, с отстъпка в случай на субсидиране на лихвения процент, изразена в процент от общите приемливи разходи на проекта.

15. "Нетен еквивалент на помощта" e крайната полза, която предприятието смята да извлече от помощта, след като се приспаднат корпоративните данъци върху помощта, а при субсидиран лихвен процент - наложените от държавата данъци върху превишението.

16. "Брутен еквивалент на помощта" е номиналната стойност на отпуснатата помощ преди приспадане на корпоративните данъци върху помощта или с отстъпката в случай на държавна помощ при субсидиран лихвен процент на заема.

17. "Иновация" е създаването и прилагането на съвършено нови или съществено обновени продукти или процеси, които не са били използвани или прилагани в съответния пазар от други страни.

18. "Въглища" са висококачествените, среднокачествените и нискокачествените въглища от категория А и Б по смисъла на международната класификационна система за въглищата, формулирана от Икономическата комисия на Организацията на обединените нации за Европа.

19. "План за използване на запасите от въглища" е планът, осигуряващ производството на минимално количество местни въглища, необходимо за гарантиране достъпа до въглищните запаси.

20. "План за закриване" е планът, осигуряващ мерки, завършващи с окончателно закриване на производствени единици във въгледобива.

21. "Разходи за първоначални инвестиции" са определени капитални разходи, пряко свързани с инфраструктурна дейност, или с оборудване, необходимо за разработване на въглищни запаси в съществуващи мини.

22. "Производствени разходи" са разходите, свързани с текущото производство. Те включват (отделно от разходите по минните операции) операции за обогатяване на въглища (промиване, оразмеряване и сортиране) и за транспортиране до пункта за доставка.

23. "Текущи производствени загуби" е положителната разлика между производствения разход при добиването на въглищата и продажната цена, свободно договорена между договарящите се страни в светлината на преобладаващите условия на световния пазар.

24. "Корабостроене" е изграждането в страната на самоходни мореплавателни търговски съдове.

25. "Самоходни мореплавателни търговски съдове" са:

а) съдовете с не по-малко от 100 бруто регистър тона, използвани за превозване на пътници и/или стоки;

б) съдовете с не по-малко от 100 бруто регистър тона за изпълнение на специализирани услуги (напр. драги и ледоразбивачи);

в) влекачите с не по-малко от 365 kW;

г) рибарските съдове с не по-малко от 100 бруто регистър тона за износ извън страната;

д) незавършените скелета на споменатите по-горе съдове, които са плаващи и подвижни.

26. "Самоходен мореплавателен търговски съд" е съд, който чрез своето постоянно движение и управление има всички характеристики на самостоятелно плаване в открито море. Военни съдове (т.е. съдове, които съгласно техните основни структурни характеристики и възможности специфично са предназначени за използване изключително за военни цели, като бойни кораби и други съдове за нападателни или отбранителни действия) и направените модификации или добавени свойства на други съдове изключително за военни цели ще бъдат изключени, при условие че всякакви мерки или практики, приложени по отношение на такива съдове, модификации или черти, не са измамни действия, предприети в полза на търговското корабостроене, несъвместими с този раздел.

27. "Кораборемонт" е ремонтът или поправянето в страната на самоходни мореплавателни търговски съдове.

28. "Преустройство на кораби" е преобразуването в страната на самоходни мореплавателни търговски съдове с не по-малко от 1000 бруто регистър тона, при условие че операциите за преобразуване имат за последица радикални промени на плана за товарни кораби, скелета, двигателната система или инфраструктурата за приемане на пътници.

29. "Градски и крайградски линии" са транспортните линии, експлоатирани с цел задоволяване транспортните потребности на даден град или община, както и потребностите от транспортни услуги между съответния град или община и прилежащите зони.

30. "Регионални линии" са транспортните линии, експлоатирани с цел задоволяване транспортните потребности на даден регион.

31. "Задължение да превозва" е задължението, наложено на дадено транспортно предприятие, по отношение на линии или инсталации, с които работи чрез лицензия или друго еквивалентно разрешение, както и всички необходими мерки, които осигуряват осъществяването на транспортна услуга, задоволяваща установени стандарти за приемственост, редовност и капацитет. То включва също задължението да се предлагат допълнителни услуги и задължението да се поддържат в добро състояние линии и оборудване, доколкото това надвишава изискванията на мрежата като цяло - и инсталации, след като са преустановени услугите.

32. "Задължение за превозване" е задължението, наложено на транспортните предприятия, да приемат и превозват пътници или стоки на определени тарифи и при определени условия.

33. "Тарифни задължения" са задълженията, наложени на транспортните предприятия, да прилагат, в частност за определени категории пътници, стоки или по определени линии тарифи, определени или одобрени от държавен орган, които противоречат на търговските интереси на даденото транспортно предприятие и които са резултат от специални тарифни условия или от налагането на специални тарифни условия, или от отказа да бъдат променени специални тарифни условия. Тарифните задължения не включват задълженията, произтичащи от общи мерки на дадена ценова политика, прилагана към икономиката като цяло, или от мерки, предприети по отношение на транспортните тарифи и условия като цяло с оглед организацията на транспортния пазар или на част от него.

34. "Работници в неравностойно положение" са лицата, които принадлежат към категория, която не може да има достъп до пазара на труда без подкрепа, т. е. лицата, които отговарят поне на един от следните критерии:

а) лица под 25 години или лица, които не са намерили работа повече от две години след завършване на обучението си, или лица, които не са имали платена постоянна работа;

б) лица, принадлежащи към етническа група, които трябва да подобрят своята езикова и занаятчийска квалификация или своя професионален опит с оглед увеличаване на перспективата за достъп до постоянна заетост;

в) лица, които желаят да постъпят или да се върнат на работа, ако не са работили или учили през последните две години или са се отказали от работа поради трудности от трудово или семейно естество;

г) самотни родители;

д) лица без средно образование, които нямат работа или са я загубили;

е) лица над 50-годишна възраст, които нямат работа или са я загубили;

ж) дългосрочно безработни лица за период от 12 месеца в рамките на последните 16 месеца или 6 от последните 8 месеца, в случай че лицата са под 25 години;

з) лица с наркотично пристрастяване;

и) лица, които нямат постоянно платена работа след излежаване на присъда;

к) жени, живеещи в райони, където нивото на заетост на мъжете надвишава нивото на заетост на жените със 150 на сто за поне две от последните три календарни години.

35. "Специално" е обучението, което представлява овладяване на умения, пряко и основно приложими към настоящата или бъдещата длъжност в предприятието получател и предоставящо квалификации, които не са използваеми или са само до определена степен използваеми и в други предприятия или отрасли.

36. "Общо" е обучението, което не представлява овладяване на умения, пряко и основно приложими към настоящата или бъдещата длъжност в предприятието получател и предоставящо квалификации, които не са използваеми и в други предприятия или отрасли, и по този начин увеличава възможностите на обучавания да намери или да смени работата си.

37. "Тонажен данък" е фиксиран данък, изчислен на базата на нетния тонаж на притежавания от компанията флот, който се заплаща независимо от финансовия резултат на компанията, при условия и по ред, определени със закон.

38. "Далечно плаване" е плаването, което не е крайбрежно или не е във вътрешните води на Република България.

39. "Автомобилостроене" е развитието, производството и монтажът на моторни превозни средства, двигатели за моторни превозни средства и модули и субсистеми за такива превозни средства или двигатели директно от производителя или от доставчик на компоненти от първи ред и в последния случай - само в контекста на "общ проект".

40. "Моторни превозни средства" са пътническите автомобили, фургоните, камионите, влекачите, автобусите, пътническите вагони и другите търговски превозни средства. Не се включват състезателните коли, превозните средства, които не са предназначени за използване по шосе (например превозни средства, проектирани за използване на сняг или за превозване на хора по писти за голф), мотоциклетите, ремаркетата, земеделските и горските трактори, караваните, превозните средства със специално предназначение (например пожарни коли, подвижни работилници), камионите за смет, работните камиони и военните превозни средства, предназначени за армията.

41. "Двигатели за моторни превозни средства" са турбодвигателите, двигателите с многоточково запалване, електрическите и турбинните двигатели, газовите, хибридните или другите двигатели за моторни превозни средства.

42. "Модул" или "подсистема" е комплект от първостепенни компоненти, предназначен за превозно средство или двигател, който е произведен, сглобен или монтиран от доставчик на компоненти от първи ред и е доставен чрез компютризирана система за поръчки или на базата на навременна доставка. Логистичната помощ и системите за зареждане и субконтрактните довършителни действия, като боядисване на части, които формират част от производствената верига, също трябва да се класифицират сред тези модули и субсистеми.

43. "Доставчик на компоненти от първи ред" е доставчикът, независим или не, който снабдява производителя, споделяйки отговорността за проектиране и развитие, и който произвежда, сглобява или снабдява производителя на превозни средства с части или модули на етапа на производството или сглобяването. Като индустриални партньори такива доставчици често са свързани с производителя чрез договор, който е с приблизително същата продължителност като живота на модела (например до въвеждане на нов стил на модела). Доставчикът на компоненти от първи ред може също да доставя услуги, особено логистични услуги, като управление на центъра за поддръжка.

44. "Общ проект" е проектът, който групира заедно, на реалното местоположение на инвестицията или в един или няколко индустриални парка, които са в сравнителна географска близост, един или повече проекта на доставчици на компоненти от първи ред за снабдяването с модули или подсистеми за произвежданите превозни средства или двигатели. Общият проект е с продължителност, равна на живота на инвестиционния проект на производителя на моторното превозно средство. Инвестицията на даден доставчик на компоненти от първи ред се вписва в определението за общ проект, ако поне половината от производството, резултат от тази инвестиция, се доставя на заинтересувания производител в съответната фабрика.

45. "Нов промишлен обект" е нова фабрика на ново местонахождение, която още не е била развита, и е изправена пред следните проблеми: липса на подходяща инфраструктура, липса на организирани канали за снабдяване, липса на специфична работна сила, квалифицирана за нуждите на предприятието, и липса на подизпълнителски структури. Когато подобни услуги могат да бъдат осигурени от предприятие от същата икономическа група, разположено в близост, проектът се счита за разширение, даже и ако всъщност е бил построен върху чист терен.

46. "Въздушен превозвач" е лице, получило разрешение да извършва превоз по въздуха на пътници, поща и/или товари срещу възнаграждение.

47. "Приемливи разходи" са разходите, които единствено се вземат предвид при оценката на съвместимостта на държавната помощ и нейния интензитет и са строго ограничени по своя характер в зависимост от различните цели на предоставяне на държавната помощ.


Заключителни разпоредби

§ 2. Правилникът се приема на основание § 8 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за държавните помощи.


Приложение № 1 към чл. 31, ал. 3


МЕТОДИКА ЗА ИЗЧИСЛЯВАНЕ НА НЕТНИЯ ЕКВИВАЛЕНТ НА ИНВЕСТИЦИОННАТА ПОМОЩ


(Отделена като самостоятелен акт)


Приложение № 2 към чл. 42, ал. 2


Определяне на приемливите разходи, свързани с рационализация и преструктуриране на въгледобива


1. Извършени и предвидени разходи само от предприятия, които извършват или са извършили преструктуриране и рационализиране:

а) разходи за изплащане на социални осигуровки на работници, които ще бъдат пенсионирани, преди да са навършили пенсионна възраст;

б) други извънредни разходи за работници, които са загубили работата си вследствие на преструктуриране и рационализиране;

в) изплащане на пенсии и помощи, нерегламентирани със закон, на работници, които са загубили работата си вследствие на преструктурирането и рационализирането, и на работници, имащи право на такива плащания преди преструктурирането;

г) покриване на разходите, направени от предприятията за адаптация на работници с цел да им се помогне да си намерят нова работа извън въгледобивната промишленост, особено разходи за обучение;

д) предоставяне на безплатни въглища на работници, които са загубили своята работа вследствие на преструктуриране и рационализиране, и на работници, имащи право на такива доставки преди преструктурирането;

е) остатъчни разходи, произтичащи от административни, правни или данъчни разпоредби;

ж) допълнително обезопасяване на подземни работи поради затварянето на производствени единици;

з) щети в мините, при условие че са причинени от производствени единици, предмет на затваряне поради преструктуриране;

и) разходи, свързани с възстановяване на бивши въгледобивни обекти, особено:

- остатъчни разходи, произтичащи от обезщетяване на органите, отговорни за водоснабдяването и отстраняването на отпадни води;

- други извънредни разходи, произтичащи от водоснабдяването и отстраняването на отпадни води;

к) остатъчни разходи за покриване здравната застраховка на бивши миньори;

л) изключителна съществена амортизация, при условие че тя е вследствие затваряне на производствени единици (без да се взема предвид всяка ревалвация, която е възникнала от 1 януари 1994 г. и която надвишава ръста на инфлация).

2. Извършени и предвидени разходи от няколко предприятия:

а) увеличение на приноса, извън изисквания принос от законодателството, за покриване на разходите за социално осигуряване вследствие намалението на броя на контрибуторите след извършеното преструктуриране;

б) разходи, произтичащи от преструктурирането, свързани с водоснабдяването и отстраняването на отпадни води;

в) повишаване на приноса за органите, отговарящи за водоснабдяването и отстраняването на отпадни води, при условие че това увеличение е в резултат на намалението след преструктурирането на производството на въглища, предмет на облагане.


Приложение № 3 към чл. 56, ал. 1


I. Доклад за поръчките на търговски кораб.

II. Доклад за финансовата помощ на компанията.

III. Доклад на корабостроителница с възможност за строителство на търговски кораби над 5000 бруто регистър тона.

Докладите трябва да съдържат:

1. Фирмата на предприятието.

2. Общ наличен капацитет.

3. Данни за дока/пристана.

4. Описание на плановете за бъдещо разширяване или намаляване на капацитета.

5. Производство за годината и ниво на производството в предшестващите 4 години.

6. Структура на собствеността (структура на капитала, дял на пряка и непряка държавна собственост).

7. Финансови отчети (баланс, отчет за приходите и разходите, включително (ако са налични) отделни сметки, включващи корабостроителните дейности на холдинга).

8. Трансфер на държавни ресурси (включително гаранции за дългове, облигации и т. н.).

9. Освобождавания от финансови или други задължения (включително данъчни облекчения и т. н.).

10. Капиталов принос (включително с акции, оттегляне на капитал, дивиденти, заеми и тяхното възстановяване и т. н.).

11. Отписване на дългове.

12. Трансфер на загуби.


Приложение № 4 към чл. 59


Дефиниция на стоманодобивната промишленост за целите на многоотрасловата програма


За целите на многоотрасловата програма стоманодобивната промишленост обхваща предприятия, които се занимават с производство на продукти от стомана, както следва:



Продукт Код на комбинираната номенклатура*
1 2
Чугун 7201
Феросплави 7202 11 20, 7202 11 80, 7202 99 11
Железни продукти, 7203
получени чрез пря-  
ко редуциране на  
желязна руда и дру-  
ги порести желез-  
ни продукти  
Желязо и нелеги- 7206
рана стомана  
Полуготови продук- 7207 11 11; 7207 11 14; 7207 11 16;
ти от желязо и не- 7207 12 10; 7207 19 11; 7207 19 14;
легирана стомана 7207 19 16; 7207 19 31; 7207 20 11;
  7207 20 15; 7207 20 17; 7207 20 32;
  7207 20 51; 7207 20 55; 7207 20 57;
  7207 20 71
Плоски валцувани 7208 10 00; 7208 25 00; 7208 26 00;
продукти от желязо 7208 27 00; 7208 36 00; 7208 37;
и нелегирана сто- 7208 38; 7208 39; 7208 40; 7208 51;
мана 7208 52; 7208 53; 7208 54; 7208 90 10;
  7209 15 00; 7209 16; 7209 17; 7209 18;
  7209 25 00; 7209 26; 7209 27; 7209 28;
  7209 90 10; 7210 11 10; 7210 12 11;
  7210 12 19; 7210 20 10; 7210 30 10;
  7210 41 10; 7210 49 10; 7210 50 10;
  7210 61 10; 7210 69 10; 7210 70 31;
  7210 70 39; 7210 90 31; 7210 90 33;
  7210 90 38; 7211 13 00; 7211 14;
  7211 19; 7211 23 10; 7211 23 51;
  7211 29 20; 7211 90 11; 7212 10 10;
  7212 10 91; 7212 20 11; 7212 30 11;
  7212 40 10; 7212 40 91; 7212 50 31;
  7212 50 51; 7212 60 11; 7212 60 91
Арматурни и други 7213 10 00; 7213 20 00; 7213 91;
пръти, горещо вал- 7213 99
цувани, нешаблон-  
но намотани, от же-  
лязо и нелегирана  
стомана  
Други арматурни 7214 20 00; 7214 30 00; 7214 91;
пръти от желязо и 7214 99; 7215 90 10
нелегирана стомана  
Винкели, профили и 7216 10 00; 7216 21 00; 7216 22 00;
секции от желязо и 7216 31; 7216 32; 7216 33; 7216 40;
нелегирана стомана 7216 50; 7216 99 10
Неръждаема 7218 10 00; 7218 91 11; 7218 91 19;
стомана 7218 99 11; 7218 99 20
Плоски валцувани 7219 11 00; 7219 12; 7219 13; 7219 14;
продукти от неръж- 7219 21; 7219 22; 7219 23 00; 7219 24 00;
даема стомана 7219 31 00; 7219 32; 7219 33; 7219 34;
  7219 35; 7219 90 10; 7220 11 00;
  7220 12 00; 7220 20 10; 7220 90 11;
  7220 90 31
Арматурни и други 7221 00; 7222 11; 7222 19; 7222 30 10;
пръти от неръждае- 7222 40 10; 7222 40 30
ма стомана  
Плоски валцувани 7225 11 00; 7225 19; 7225 20 20;
продукти от други 7225 30 00; 7225 40; 7225 50 00;
видове легирана 7225 91 10; 7225 92 10; 7225 99 10;
стомана 7226 11 10; 7226 19 10; 7226 19 30;
  7226 20 20; 7226 91; 7226 92 10;
  7226 93 20; 7226 94 20; 7226 99 20
   
  *ОВ № L 279, 23.Х.2001, страница 1.
Арматурни и други 7224 10 00; 7224 90 01; 7224 90 05;
пръти от други ви- 7224 90 08; 7224 90 15; 7224 90 31;
дове легирана сто- 7224 90 39; 7227 10 00; 7227 20 00;
мана 7227 90; 7228 10 10; 7228 10 30;
  7228 20 11; 7228 20 19; 7228 20 30;
  7228 30 20; 7228 30 41; 7228 30 49;
  7228 30 61; 7228 30 69; 7228 30 70;
  7228 30 89; 7228 60 10; 7228 70 10;
  7228 70 31; 7228 80
Ламарина на листа 7301 10 00
Релси и траверси 7302 10 31; 7302 10 39; 7302 10 90;
  7302 20 00; 7302 40 10; 7302 10 20
Безшевни тръби и 7303; 7304
кухи профили  
Заваръчно желязо 7305
или стоманени тръ-  
би и тръбопроводи,  
външният диаме-  
тър на които пре-  
вишава 406,4 мм  


Приложение № 5 към чл. 99, ал. 1


Формуляр за последващ мониторинг


1. Заглавие на схемата (или да се посочи дали помощта е еднократна).

2. Държавен орган, който отпуска помощта.

3. Ако правната основа е схема за подпомагане, одобрена от комисията, следва да се посочи номер и дата на решението за одобрението на помощта.

4. Да се посочат регионът и общината.

5. Да се посочи името на дружеството, дали е малко или средно предприятие или голямо дружество и при необходимост - имената на дъщерните дружества.

6. Да се посочи типът на проекта и дали става дума за ново предприятие, разширение на съществуващо предприятие или нещо друго.

7. Да се посочат общите разходи и разрешените разходи за капиталните вложения, които ще се инвестират през времетраенето на проекта.

8. Номинален размер на помощта и брутен и нетен еквивалент.

9. Да се посочи с какви условия е обвързано плащането на предлаганата помощ, ако има такива.


Приложение № 6 към чл. 101


Дефиниция на производството на моторни превозни средства (автомобилостроене) за целите на многоотрасловата програма


"Производство на моторни превозни средства" са дейностите, свързани с проектирането, производството и монтажа на моторни превозни средства, двигатели за моторни превозни средства и модули и подсистеми за такива средства и двигатели, било пряко от производителя или от първоразряден доставчик на компоненти, като във втория случай - само в контекста на "целия проект".

1. Моторни превозни средства.

Терминът "моторни превозни средства" означава пътнически коли, фургони, пътни влекачи, пътни машини, автобуси, междуградски автобуси и други превозни средства, използвани с търговска цел. Терминът не включва спортни коли, коли, предназначени за непътно използване (например за използване на снежна покривка или за превоз на лица на игрище за голф), мотоциклети, влекачи, селскостопански и горски трактори, каравани, моторни превозни средства със специално предназначение (например пожарни коли, подвижни работилници), коли за смет, коли за извършване на определен вид работа (например високоповдигачи с вилкова хватка, портални автомобили и товарни автомобили-платформи) и военни автомобили с армейско предназначение.

2. Двигатели за моторни превозни средства.

Терминът "автомобилен двигател" означава дизелов двигател и двигател с искрово запалване, както и електрически двигатели, турбини, газови, хибридни и други двигатели за моторни превозни средства.

3. Модули и подсистеми.

Термините "модул" и "подсистема" означават набор от основни компоненти, предназначени за моторно превозно средство или двигател, който се произвежда, сглобява или напасва от първоразряден доставчик на компоненти и се доставя посредством компютърна система за поръчки или на базата на навременния принцип. Системите за материално-техническо обезпечение и складиране и цялостни операции на подизпълнители, които представляват част от производствената верига, като например боядисване на възлови монтажи, следва също да бъдат класифицирани при тези модули и подсистеми.

4. Първоразряден доставчик на компоненти.

Терминът "първоразряден доставчик" означава доставчик, независим или не, който снабдява даден производител и носи обща отговорност за дизайна и разработката, както и за производството, монтажа и доставките на възлови елементи или модули за производител на моторни превозни средства на етапа на производството или монтажа. В качеството си на промишлени партньори тези доставчици често се обвързват с даден производител чрез договор, чиято продължителност е приблизително равна на живота на модела (например приключва в момента, в който моделът се префасонира). Първоразрядният доставчик на компоненти може също така да предлага услуги и по-конкретно услуги, свързани с материално-техническото обезпечение, например управление на център за доставки.

5. Цялостен проект.

Върху действителния терен на инвестицията или на един или няколко индустриални парка, намиращи се в сравнително близко географско съседство, даден производител може да интегрира един или повече проекта на първоразрядни доставчици за доставка на модули или подсистеми за произвежданите моторни превозни средства или двигатели. Терминът "цялостен проект" означава проект, който групира такива проекти. Цялостният проект има продължителност, която е равна на продължителността на инвестиционния проект на производителя на моторни превозни средства. Инвестицията на даден първоразряден доставчик на компоненти се вмества в дефиницията на цялостен проект, ако най-малко половината от продукцията, която е резултат от тази инвестиция, се доставя на производителя на съответния завод.


Приложение № 7 към чл. 102


Дефиниция на производството на синтетични влакна за целите на многоотрасловата програма


За целите на многоотрасловата програма производството на синтетични влакна се дефинира по следния начин:

- екструдиране/текстуриране на всички родови типове влакна и прежди на основата на полиестер, полиамид, акрил и полипропилен, независимо от крайните потребители; или

- полимеризация (включително поликондензация), която е интегрирана с екструдиране, що се отнася до използваното техническо оборудване; или

- всеки спомагателен процес, свързан с едновременното инсталиране на мощности за екструдиране/текстуриране от бъдещия получател или от друго дружество, от същата група, който поради специфичния характер на производствената дейност обикновено се интегрира с такива мощности, що се отнася до използваното техническо оборудване.


Приложение № 8 към чл. 103


Уведомление за регионална помощ за големи инвестиционни проекти


Раздел 1

1.1. Информация за уведомление на държавен орган:

1.1.1. Име и адрес на държавния орган.

1.1.2. Име, телефон, факс и електронен адрес; длъжност на лицето за връзка при необходимост.

1.2. Информация за контакт при постоянно представителство: име, телефон, факс и електронен адрес; длъжност на лицето за връзка при необходимост.

Раздел 2 - Получател на помощта

2.1. Структура на дружеството или дружествата, които инвестират в проекта:

2.1.1. Самоличност на получателя на помощта.

2.1.2. Ако юридическата самоличност на получателя на помощта е различна от предприятието/предприятията, финансиращо/финансиращи проекта, или от тези, които получават помощта, описват се и разликите между тях.

2.1.3. Идентифицира се дъщерната група на получателя на помощта, описва се структурата на групата и структурата на собствеността на всяко дъщерно дружество.

2.2. За дружество или дружества, които инвестират в проекта, се посочват следните данни, отнасящи се за последните 3 финансови години:

2.2.1. Международен оборот, оборот в Европейската икономическа зона, оборот в страната.

2.2.2. Печалба след данъка и паричен поток (на консолидирана основа).

2.2.3. Работна сила в международен аспект, на нивото на Европейската икономическа зона и в страната.

2.2.4. Пазарна разбивка на продажбите в страната, в останалата част от Европейската икономическа зона и извън нея.

2.2.5. Одитирани финансови отчети и годишен отчет за последните 3 години.

2.3. Ако инвестицията се влага в съществуващ промишлен обект, посочват се следните данни за даденото предприятие, отнасящи се за последните 3 финансови години:

2.3.1. Общ оборот.

2.3.2. Печалба след данъка и паричен поток.

2.3.3. Работна сила.

2.3.4. Пазарно разпределение на продажбите: в страната, в Европейската икономическа зона и извън нея.

Раздел 3 - Предоставяне на държавна помощ

За всяка мярка относно предлагана държавна помощ се изисква следната информация:

3.1. Подробности:

3.1.1. Наименование на схемата (или се посочва дали помощта е еднократна).

3.1.2. Правно основание (закон, указ и пр.).

3.1.3. Държавен орган, който отпуска помощта.

3.1.4. Ако правната основа е схема за подпомагане, одобрена от комисията, посочват се датата и номерът на решението, с което е дадено одобрение на проекта.

3.2. Форма на предлаганата помощ:

3.2.1. Представлява ли предлаганата помощ субсидия, лихвена дотация, намаление на вноските за социално осигуряване, данъчно облекчение, дялово участие, преобразуване на дълг или отписване на задължения, кредит при облекчени условия, отсрочване на данъци, сума, която е предмет на гаранционна схема, или нещо друго?

3.2.2. Посочват се условията, с които е обвързано плащането на предложената субсидия.

3.3. Размер на предлаганата помощ:

3.3.1. Номинална сума на помощта и нейният брутен и нетен еквивалент.

3.3.2. Подлежи ли мярката за помощ на облагане с данък печалба (или на друго данъчно облагане)? Ако подлежи частично на данъчно облагане, каква е неговата степен?

3.3.3. Пълна схема на плащанията по предлаганата субсидия. Относно пакета от предлаганата държавна помощ се изисква следната информация:

3.3.4. Характеристика на мерките за помощ:

а) има ли мярка за помощ от целия пакет, която още не е дефинирана; ако да, посочва се коя;

б) посочва се коя от посочените мерки не представлява държавна помощ и по каква причина (причини).

3.3.5. Финансиране от източници в Общността (Европейската инвестиционна банка, Социалния фонд, Регионалния фонд, др.):

3.3.6. Някои от посочените мерки ще бъдат ли съфинансирани от средства на Общността? Пояснява се.

3.3.7. Ще се търси ли допълнителна подкрепа за същия проект от други европейски или международни финансови институции? Ако да, каква е предвидената сума?

3.4. Кумулиране на мерки за държавна помощ:

3.4.1. Предполагаем брутен еквивалент на помощта (преди облагането с данък) на комбинираните мерки за подпомагане.

3.4.2. Предполагаем нетен еквивалент на помощта (преди облагането с данък) на комбинираните мерки за подпомагане.

Раздел 4 - Субсидиран проект

4.1. Местоположение на обекта: посочват се регионът и общината, както и адресът.

4.2. Времетраене на проекта:

4.2.1. Посочват се началната дата на инвестиционния проект, както и крайната дата на приключване на инвестицията.

4.2.2. Посочват се заплануваната начална дата на новото производство и годината, в която се очаква работа с пълна мощност.

4.3. Описание на проекта:

4.3.1. Посочва се какъв тип е проектът и дали се отнася за ново предприятие, за разширяване на съществуващи мощности или за нещо друго.

4.3.2. Прави се кратко общо описание на проекта.

4.4. Разбивка на разходите по проекта:

4.4.1. Обща стойност на капиталните вложения, които ще бъдат инвестирани, както и амортизацията за жизнения цикъл на проекта.

4.4.2. Подробна разбивка на капиталовите и некапиталовите разходи, които се отнасят до инвестиционния проект.

4.5. Общи разходи по финансирането на проекта: посочват се общите разходи по финансирането на инвестиционния проект.

Раздел 5 - Характеристика на продукта и пазара

5.1. Характеристика на продукта (продуктите) съгласно проекта:

5.1.1. Посочва се точно какъв продукт/какви продукти ще се произвежда/произвеждат от субсидираната мощност след приключване на инвестицията и съответните подотрасли, към които спадат тези продукти.

5.1.2. Какъв продукт се подменя с новото производство? Ако сменените продукти не се произвеждат на същото място, посочва се къде се произвеждат в момента.

5.1.3. Какви други продукти могат да се произвеждат от същите нови мощности при ниски или при никакви допълнителни разходи?

5.2. Съображения, свързани с капацитета:

5.2.1. Съображения за влиянието на проекта в количествено отношение върху общия жизнеспособен капацитет на получателя на помощта в страната и в Европейската икономическа зона (включително на ниво дъщерни предприятия) за всеки един от продуктите, за които се отнася помощта (в единици годишно - за годината, предшестваща началото на проекта, и след приключването му).

5.2.2. Приблизителна оценка на общия капацитет на всички производители от европейския икономически пазар за всеки един от продуктите, за които се отнася помощта.

5.3. Данни за пазара:

5.3.1. Данни за явното потребление на въпросните продукти за всяка от последните 6 финансови години. Ако има статистика от други източници, включват се и тези данни, за да се илюстрира отговорът.

5.3.2. Прогноза за развитието на явното потребление на въпросните продукти за следващите 3 финансови години. Ако има статистика от независими източници, включват се и тези данни, за да се илюстрира отговорът.

5.3.3. Пазарът на дадения продукт в упадък ли е и ако е, какви са причините?

5.3.4. Приблизителна оценка на пазарните дялове (в стойност) на получателя на помощта или на групата, към която принадлежи получателят, за годината, предшестваща началото на проекта, и след приключването му.

Дата: ......... Подпис на подателя: ..........


Приложение № 9 към чл. 104, ал. 1, т. 1


Уведомление за държавна помощ за заетост


1. Данни за предоставящия държавната помощ - Министерския съвет или друг държавен орган, който въз основа на закон или друг нормативен акт предоставя индивидуална помощ и схема на държавна помощ и следи за нейното изпълнение (посочва се отговорен служител, име и телефон за връзка).

2. Наименование на индивидуалната помощ или схемата на държавна помощ.

3. Правно основание (когато предоставянето на помощта се предвижда в индивидуален административен акт, се прилага копие от него).

4. Наименование на предприятието/предприятията - получател/получатели на държавната помощ, и данни за седалището и адреса на управление.

5. Удостоверение за актуално състояние на предприятието - получател на помощта.

6. При схема на държавна помощ:

6.1. Държавната помощ нова ли е? (Отговаря се с "да" или "не".)

6.2. В случай че схемата замества съществуваща схема, последната се посочва със следните реквизити:

а) наименование и размер на схемата;

б) дата на уведомяване на комисията;

в) решение, с което схемата е одобрена;

г) как схемата е била променяна - продължителност, бюджет, условия и др.

6.3. В случай че схемата е нова, посочват се нейните цели:

а) създаване на работни места;

б) запазване/поддържане на работни места;

в) целево възстановяване;

г) квалификация;

д) самоосигуряващи се лица.

7. Схемата прилага ли се до определени райони? В случай че е така, посочва се дали:

а) районите са обхванати изцяло;

б) районите са обхванати частично;

в) районите са подходящи за регионални помощи съгласно чл. 4, т. 1 от закона;

г) районите са подходящи за регионални помощи съгласно чл. 4, т. 3 от закона;

д) районите не са подходящи за регионални помощи.

8. Описват се всички определени отрасли и дейности, типът на предприятието (голямо, малко или средно) и категориите работници.

9. Форма на държавната помощ и описание на условията на помощта:

а) безвъзмездни субсидии;

б) кредити при облекчени условия;

в) субсидиране на лихви;

г) данъци при облекчени условия;

д) освобождаване от държавно обществено осигуряване - за сметка на работодателя или за сметка на работника;

е) гаранции;

ж) други - описват се подробно.

10. Бюджет - посочва се общата сума на помощта или оценката на загубите от такси, данъци и други фискални задължения за година на всички инструменти на помощта, включени в схемата.

11. Продължителност на схемата - посочва се датата, до която помощта, отпусната по схемата, може да се ползва.

12. Цел на помощта.

13. Размер на помощта.

14. Ако помощта подпомага създаването на работни места:

а) какъв е максималният размер на помощта за създаване на работни места (в цифрово изражение и/или като процент от разходите за работна заплата);

б) каква е продължителността на помощта;

в) какви са условията за получаване - продължение, обучение и др.

15. Ако помощта подпомага запазването на заетостта:

а) какъв е максималният размер на помощта за работно място, което е застрашено от закриване (в цифрово изражение и/или като процент от разходите за работна заплата);

б) каква е продължителността на помощта;

в) при какви обстоятелства е отпусната помощта (природни бедствия, преструктуриране, преустройство, райони съгласно чл. 4, т. 1 от закона);

г) при какви допълнителни условия е отпусната помощта.

16. В случай на помощ за квалификация:

а) какъв е максималният размер на помощта (в цифрово изражение за предприятие и/или като процент от разходите за обучение без разходите за работна заплата);

б) при какви обстоятелства е определена продължителността (представяне на нова технология, нови дейности на предприятието, преустройство на предприятието, стажуване и др.);

в) каква е целта на обучението (общо, специализирано техническо, езиково или управленско обучение), организацията на труда и др.

17. Ако схемата подпомага дейност по създаване на работни места за самоосигуряващи се лица:

а) какъв е максималният размер на помощта за един получател (определя се подробно в цифрово изражение и/или като процент от определени разходи);

б) каква е продължителността на помощта;

в) посочва се дали помощта е свързана с инвестиции;

г) какви са условията за получаване.

18. Възможност за комбиниране с други схеми на помощ.

19. Бележки.

Забележка. Прилага се декларация, подписана от представляващия предприятието - получател на държавната помощ, относно получените държавни помощи (или ако такива са планирани да бъдат предоставени) през периода на действие на помощта - предмет на това уведомление. Декларацията включва изявление и за размера на получените минимални държавни помощи за 3 години назад.

Дата: ......... Подпис на подателя: .........


Приложение № 10 към чл. 104, ал. 1, т. 1


Уведомление относно помощ за оздравяване


1. Данни за предоставящия държавната помощ - Министерския съвет или друг държавен орган, който въз основа на закон или друг нормативен акт предоставя индивидуална помощ и схема на държавна помощ и следи за нейното изпълнение (посочва се отговорен служител, име и телефон за връзка).

2. Информация за предприятието:

2.1. Наименование на предприятието, седалище и адрес на управление.

2.2. Удостоверение за актуално състояние на получателя на помощта.

2.3. Отрасъл, в който работи.

2.4. Работни места (при възможност консолидирани).

2.5. Оперативни и финансови разходи за последните 12 месеца.

2.6. Максимален размер на помощта.

3. Допълнителни документи, които се представят задължително:

а) последен отчет за приходите и разходите и баланс;

б) план за оздравяване за 6 месеца напред, включително помощта, която ще бъде необходима за този период;

в) копие от предложението за заем, свързан с помощта за оздравяване на предприятието, имащо икономически трудности, с условията за усвояване на заетите суми и условията за връщането им;

г) копие от проектогаранцията на въпросния заем, когато заемът трябва да бъде гарантиран.

Забележка. Прилага се декларация, подписана от представляващия предприятието - получател на държавната помощ, относно получените държавни помощи (или ако такива са планирани да бъдат предоставени) през периода на действие на помощта - предмет на това уведомление. Декларацията включва изявление и за размера на получените минимални държавни помощи за 3 години назад.

Дата: ......... Подпис на подателя: .........


Приложение № 11 към чл. 104, ал. 1, т. 1


Уведомление относно индивидуална помощ за преструктуриране


1. Данни за предоставящия държавната помощ - Министерския съвет или друг държавен орган, който въз основа на закон или друг нормативен акт предоставя индивидуална помощ и схема на държавна помощ и следи за нейното изпълнение (посочва се отговорен служител, име и телефон за връзка).

2. Информация за получателя на помощта:

2.1. Наименование на предприятието, седалище и адрес на управление.

2.2. Удостоверение за актуално състояние.

2.3. Отрасъл, в който работи.

2.4. Списък на споразуменията с акционерите, ако има такива.

2.5. Ако предприятието принадлежи към икономическа група - копие от пълната актуална организационна структура на цялата група, показваща връзките между членовете (капитал и право на глас).

Забележка. Ако предприятието произхожда от закупуване на активи вследствие на ликвидация или наблюдавани от съда административни процедури, информация се дава за предприятието/предприятията.

2.6. Местоположение на основните производства с брой на наетия персонал.

2.7. Ако предприятието се третира като малко или средно, се представят доказателства, че то отговаря на условията за такова предприятие. В случая следва да се поясни защо за предприятието не може да бъде избрана схема на помощ по преструктуриране на малки и средни предприятия.

2.8. Копие от последните 3 отчета за приходите и разходите на предприятието, а когато това е невъзможно - копие от последния отчет.

2.9. Копие от всяко решение на съда, с което се назначава член на управителния съвет.

3. Проучвания на пазара:

Представя се копие от проучванията на пазарите, обслужвани от предприятието, имащо икономически трудности, с името на фирмата, която ги е извършила. Пазарното проучване следва да включва:

а) точна дефиниция на пазара, обхванат от проучването;

б) имената на основните конкуренти на предприятието със съответните пазарни дялове;

в) развитие на пазарните дялове на предприятието през последните 3 години;

г) оценка на общите производствени мощности и търсенето;

д) прогнози за тенденциите в търсенето, съвкупните производствени мощности и ценовите промени в средносрочен план.

Забележка. Посочва се дали има или няма излишък на производствени мощности на пазара.

4. Описание на помощта:

а) доказателства, че затрудненията на предприятието са негови собствени, а не са резултат от произволно разпределение на разходите в определена група;

б) посочва се дали предприятието вече е получавало помощ за оздравяване;

в) посочва се дали предприятието и всички негови клонове, в които то притежава не по-малко от 25 на сто от капитала или правата на глас, вече са получавали помощ за преструктуриране или помощ, считана за такава;

г) посочват се формата, под която е предоставена помощта, и общият размер на включените финансови изгоди;

д) описват се компенсаторните мерки, предложени с оглед потискане действието на конкуренцията.

Посочват се всички помощи от всякакъв вид, които предприятието вероятно ще получи преди края на периода за преструктуриране, освен ако попадат в обхвата на правилото за минимална помощ.

Забележки: 1. Ако предприятието е получавало помощ за оздравяване, се посочва датата на одобряването й.

2. Ако предприятието е получавало помощ за преструктуриране или помощ, считана за такава, се посочват номерата на предишните решения на комисията.

5. План за преструктуриране, изготвен в съответствие с раздел V или съдържащ поне следната информация:

5.1. представяне на различни идеи за пазара, произтичащи от проучването му;

5.2. анализ на причините предприятието да изпадне в затруднение;

5.3. предвижданата бъдеща стратегия на предприятието;

5.4. описание на различните предвиждани мерки за преструктуриране и разходите за тях;

5.5. сравнителна оценка на икономическите и социалните последствия на регионално и/или национално ниво от евентуално ликвидиране на предприятието, имащо икономически трудности, и от прилагането на плана за преструктуриране;

5.6. график за въвеждане на различни мерки и краен срок за прилагането на плана за преструктуриране в неговата цялост;

5.7. точно описание на финансовите ангажименти при преструктурирането, включващо:

а) използване на наличния капитал;

б) продажба на активи или клонове в помощ на преструктурирането;

в) финансови ангажименти от страна на различни частни акционери и на основните банки кредитори;

г) размер на държавната помощ и доказване на нуждата от тази сума;

д) ако е уместно - отпускане на заеми, които подлежат на връщане, или включване в клауза за "по-добро бъдеще", за да се гарантира връщането на помощта;

5.8. очаквани приходи и разходи за следващите 5 години и очаквана възвръщаемост на капитала;

5.9. името на автора на плана за преструктуриране и датата, на която е изготвен.

Забележки: 1. Получателят на помощта се задължава да предоставя цялата необходима информация за всички видове помощи, отпускани му за преструктуриране (по схема или не), до изтичането на периода за преструктуриране.

2. Прилага се декларация, подписана от представляващия предприятието - получател на държавната помощ, относно получените държавни помощи (или ако такива са планирани да бъдат предоставени) през периода на действие на помощта - предмет на това уведомление. Декларацията включва изявление и за размера на получените минимални държавни помощи за 3 години назад.

Дата: ......... Подпис на подателя: .........


Приложение № 12 към чл. 104, ал. 1, т. 1


Уведомление за регионална държавна помощ


1. Данни за предоставящия държавната помощ - Министерския съвет или друг държавен орган, който въз основа на закон или друг нормативен акт предоставя индивидуална помощ и схема на държавна помощ и следи за нейното изпълнение (посочва се отговорен служител, име и телефон за връзка).

2. Наименование на индивидуалната помощ или схемата на държавна помощ.

3. Нормативна основа (прилага се копие от нормативния акт, въз основа на който се предвижда отпускане на помощта, и се посочват съответните препратки към други нормативни актове, ако има такива).

4. Наименование на предприятието/предприятията - получател/получатели на държавната помощ, и данни за седалището и адреса на управление.

5. Удостоверение за актуално състояние на предприятието - получател на помощта.

6. При схема на държавна помощ:

6.1. Държавната помощ нова ли е? (Отговаря се с "да" или "не".)

6.2. В случай че схемата замества съществуваща схема, за последната се посочват следните данни:

а) наименование и размер на схемата;

б) дата на уведомяване на комисията;

в) решение, с което схемата е одобрена;

г) как схемата е била променяна - продължителност, бюджет, условия и др.

6.3. В случай че схемата е нова, посочват се нейните цели:

а) производствена инвестиция;

б) създаване на работни места, свързани с тази инвестиция;

в) помощ за текуща дейност.

Забележка. В случай че схемата е свързана с производствена инвестиция или създаване на работни места, свързани с тази инвестиция:

- молбата за помощ трябва да бъде предоставена преди началото на работата по инвестиционния проект, с изключение на някои данъчни схеми (да се посочи дали това е така);

- получателят трябва задължително да участва в инвестицията с минимум 25 на сто от общия й размер, която част да не съдържа държавна помощ (да се посочи дали това е така).

7. Схемата отнася ли се за:

а) всички предприятия;

б) само за малки и средни предприятия;

в) само за малки предприятия.

8. Схемата отнася ли се за осигуряване помощ на предприятия в икономическо затруднение и за финансово преструктуриране на предприятия, имащи икономически трудности. (Отговаря се с "да" или "не".)

9. Посочва се формата на държавната помощ и описание на условията на помощта.

Примерният списък на възможните държавни помощи включва:

а) размер на субсидията;

б) данъчни облекчения;

в) отстъпка в лихвата;

г) нисколихвени заеми;

д) намаление на социалните осигуровки;

е) покупка на ценни книжа при благоприятни условия;

ж) гаранции;

з) доставка на стоки и/или услуги с отстъпка;

и) ускорена амортизация;

к) други (описват се);

л) други (описват се подробно).

10. Схемата обхваща ли инвестиция за основен капитал, отнасящ се до:

а) изграждане на ново предприятие;

б) разширяване на съществуващо предприятие;

в) започване на нова дейност (чрез рационализация, разширяване или модернизация);

г) покупката на предприятие, което е закрито или би било закрито, ако не бъде закупено.

11. Посочва се дали заместващата инвестиция е изключена от схемата или не. В случай че не е, районът, обхванат от схемата, трябва да бъде напълно подходящ за помощ съгласно чл. 4, т. 1 от закона и помощта, предоставена чрез схемата, трябва да бъде проучена съгласно т. 23 и следващите (тези обстоятелства се описват подробно).

12. Посочва се каква е стандартната база според схемата за установяване на приемливите разходи:

а) земя;

б) нематериални инвестиции (описват се подробно);

в) сгради;

г) заводи, машини;

д) други (описват се подробно).

Забележки: 1. Необходимо е схемата да съдържа клаузи, че разходите за приемливите нематериални инвестиции (когато такива са предвидени) не трябва да надвишават 25 на сто от стандартната основа при големи предприятия.

2. Инвестицията трябва да бъде използвана единствено в предприятието, получаващо регионалната помощ, и след това да бъде включена в активите й.

3. Посочва се каква предохранителна мярка е взета от страна на компетентните органи, за да осигурят задържането на приемливите нематериални активи в предприятието, получаващо регионалната помощ, през последните 5 години.

13. Посочва се помощта данъчно облагаема ли е или не е.

14. Предоставят се всички необходими параметри, необходими за изчисляване на интензитета на помощта, като:

а) размер на субсидиите;

б) действащи амортизационни планове;

в) данъчна ставка/данъчни ставки на фирмената печалба;

г) нисколихвени заеми и намаление на лихвите и детайлно се посочват: максималната стойност на отстъпката; максималният период на заема; максималният процент1; максималната продължителност на гратисния период;

- гаранции - видове заеми, които биха могли да бъдат гарантирани.

Забележки: 1. В случай на нисколихвен заем се посочва и минималният лихвен процент.

2. Предоставя се информация, позволяваща изчисляването на интензитета на гаранцията, включваща периода, процента и общата стойност на гаранцията.

3. Посочва се какви мерки са взети от страна на компетентните органи за осигуряване поддръжката на капиталовложението за минимален период 5 години.

15. Ако помощта е за създаване на работни места, свързани с инвестицията, посочва се дали капиталовложението се отнася до:

а) изграждане на ново предприятие;

б) разширяване на съществуващо предприятие;

в) започване на нова дейност (чрез рационализация, разширяване или модернизация);

г) покупката на предприятие, което е закрито или би било закрито, ако не е било закупено;

д) други (описват се подробно).

16. Посочва се дали тези работни места са свързани единствено с предвидените в проекта първоначални инвестиции или не са свързани.

17. Ако инвестицията не е за изграждане на ново предприятие, посочва се какъв е указаният срок за изчисляване на създадените работни места.

18. Посочва се има ли закрити работни места през периода, по време на който те са били създавани.2

1Сумата на заема като процент или пропорция на приемливото капиталовложение.

2Броят на работните места съответства на броя на заетите лица на пълно работно време за една година, на почасово заетите и наетите за сезонна работа.

19. Посочва се изчислена ли е помощта на базата на:

а) процент на работната заплата към създадените работни места;

б) обща стойност на едно новосъздадено работно място;

в) други (посочват се изчерпателно).

Забележки: 1. Разходите за заплата включват брутната сума, т. е. преди облагането й с данък, и отчисленията за задължително социално осигуряване. Посочват се за всеки отделен случай параметрите, необходими за изчисляване интензитета на помощта.

2. Посочва се какви предохранителни мерки са предприети от страна на компетентните органи за осигуряване поддържането на заетостта за минимум 5 години.

20. Ако схемата предоставя помощ за текуща дейност, посочва се какви са естествените затруднения за преодоляване в областта. Те се описват подробно и се определя тяхната значимост.

21. Излагат се аргументи, че осигуряването на помощта е оправдано от гледна точка на развитието на областта.

22. Посочва се по какъв начин формата на помощта и нейната продължителност ще доведат до преодоляване на тези затруднения.

23. Излагат се аргументи, че равнището на помощта е пропорционално на тези затруднения.

24. Предоставят се изготвените планове за осигуряване прогресивно намаляване на помощта.

25. Когато помощта е за транспорт в отдалечени и слабонаселени райони, излагат се аргументи, че в областта действително се изискват допълнителни разходи.

26. Посочва се максималният общ размер на разрешената помощ (на базата на съотношението помощ/километър или тон/километър).

27. Посочва се процентът на допълнителните разходи, покрити от помощта.

28. Посочва се какви предохранителни мерки са предприети от националните органи, за да се осигури, че:

а) помощта е дадена само във връзка с допълнителните разходи за транспорт на стоки в страната (без допълнителни разходи за транспорт от други държави);

б) помощта е изчислена на базата на най-икономичния вид транспорт и най-късия маршрут между мястото на производство или преработка и търговския пункт;

в) не е дадена помощ за транспорт и превоз на продукти, за които няма алтернативен маршрут (продукти на добивната промишленост, ВЕЦ и др.).

29. Посочва се обхватът на схемата за държавна помощ като цяло и в частност:

а) приложима ли е за земеделски продукти;

б) приложима ли е за преработка на земеделски продукти;

в) приложима ли е за производство, преработка и маркетинг на рибни продукти;

г) прилага ли се за отрасъл транспорт;

д) прилага ли се за един от следните отрасли: стоманодобив, корабостроене, синтетични влакна и автомобилостроене (посочва към кои точно);

е) прилага ли се за инвестиции;

ж) прилага ли се в някои отрасли.

Забележки: 1. Ако схемата се прилага за транспорт, трябва да съдържа условието, че транспортното оборудване (движимите активи) е изключено от приемливите разходи на инвестицията.

2. Ако схемата се прилага за инвестиции, в нея следва да се посочи включва ли тя условието комисията да бъде уведомена поотделно за всяка помощ за голям инвестиционен проект.

3. Посочва се в кои отрасли се прилага схемата.

30. Посочва се, ако схемата осигурява различни видове регионална помощ и/или комбинация от инвестиция и регионална помощ за работна заетост, свързана с тази инвестиция, може ли те да бъдат комбинирани и с друг вид помощ и обхванати в същите приемливи разходи.

Забележка. Посочва се какви са включените процедури.

30.1. Може ли помощта съгласно схемата да бъде комбинирана с друг вид помощ?

Забележка. Посочва се какви са включените процедури.

Схемата трябва да включва условието, че там, където помощта е комбинирана по такъв начин, общият й размер не трябва да надвишава тавана на интензитета, определен за този район. Посочва се схемата включва ли такава клауза.

30.2. Посочва се какви мерки са предприети от предоставящия помощта за осигуряване на изискванията за комбиниране на различни видове държавна помощ.

31. Каква е продължителността на схемата?

Приспособена ли е схемата към автоматични промени на регионалната карта - интензитет, обхват? (Отговаря се с "да" или "не".)

Забележка. Посочва се срокът за приемане на административен акт, чрез който на предприятието се предоставя правото за ползване на помощта.

32. Бюджет на схемата - предназначение, разбивка за годината.

Забележка. Посочва се къде съществуващата схема се изменя или разширява, какъв е бил най-големият получен годишен бюджет, за къде е предназначена схемата, какъв е следващият отпуснат бюджет за изменение/разширение.

33. Ако се променя съществуваща схема, към уведомлението се прилага последният отчет за нейното използване.

Забележка. Прилага се декларация, подписана от представляващия предприятието - получател на държавната помощ, относно получените държавни помощи (или ако такива са планирани да бъдат предоставени) през периода на действие на помощта - предмет на това уведомление. Декларацията включва изявление и за размера на получените минимални държавни помощи за 3 години назад.

Дата: ......... Подпис на подателя: .........


Приложение № 13 към чл. 104, ал. 1, т. 2 и 3


Стандартна форма за уведомление на държавна помощ


1. Данни за предоставящия държавната помощ - Министерския съвет или друг държавен орган, който въз основа на закон или друг нормативен акт предоставя индивидуална помощ и схема на държавна помощ и следи за нейното изпълнение (посочва се отговорен служител, име и телефон за връзка).

2. Наименование на индивидуалната помощ или на схемата на държавна помощ.

3. Правно основание - когато предоставянето на помощта се предвижда в индивидуален административен акт, прилага се копие от него.

4. Наименование на предприятието/предприятията - получател/получатели на държавната помощ, и данни за седалището и адреса на управление.

5. Удостоверение за актуално състояние на предприятието - получател на помощта.

6. При схема на държавна помощ:

6.1. Държавната помощ нова ли е? (Отговаря се с "да" или "не".)

6.2. В случай че схемата замества съществуваща схема, за последната се посочват следните данни:

а) наименование и размер на схемата;

б) дата на уведомяване на комисията;

в) решение, с което схемата е одобрена;

г) как схемата е била променяна - продължителност, бюджет, условия и др.

6.3. В случай че схемата е нова, посочват се нейните цели.

7. Форма на държавната помощ и описание на условията на помощта:

Примерният списък на държавните помощи включва:

а) субсидия;

б) данъчни облекчения;

в) отстъпка в лихвата;

г) нисколихвени заеми;

д) намаление на социалните осигуровки;

е) покупка на ценни книжа при благоприятни условия;

ж) гаранции;

з) доставка на стоки и/или услуги с отстъпка;

и) ускорена амортизация;

к) други (описват се подробно).

8. Посочва се каква е стандартната база според индивидуалната помощ или схемата на държавна помощ за установяване на приемливите разходи:

а) земя;

б) нематериални инвестиции (описват се подробно);

в) сгради;

г) заводи, машини;

д) други (описват се подробно).

9. Посочва се дали помощта подлежи на данъчно облагане, или не подлежи.

10. Предоставят се всички параметри, необходими за изчисляване на интензитета на помощта, като:

а) размер на субсидията;

б) действащи амортизационни планове;

в) счетоводна печалба;

г) разходи за данъци, свързани с печалбата;

д) нисколихвени заеми и намаление на лихвите, като детайлно се посочват максималната стойност на отстъпката, максималният период на заема, максималният процент* и максималната продължителност на гратисния период;

е) гаранции - видове заеми, които биха могли да бъдат гарантирани.

Забележки: 1. В случай на нисколихвен заем се посочва и минималният лихвен процент.

2. Предоставя се информация за периода, процента и общата стойност на гаранцията, позволяваща изчисляването интензитета на помощта.

*Сумата на заема като процент или пропорция на приемливото капиталовложение.

Посочват се взетите мерки от страна на компетентните органи, насочени към осигуряване поддръжката на капиталовложението за минимален период 5 години.

11. Може ли помощта съгласно схемата да бъде комбинирана с друга помощ или по други схеми?

Схемата трябва да включва условието, че когато помощта е комбинирана по такъв начин, общият й размер не трябва да надвишава максималния размер на интензитета, определен за конкретния случай. Посочва се включена ли е такава клауза.

12. Посочва се какви мерки са взети от предоставящия помощта за изпълнение на изискванията за комбиниране на различни видове държавна помощ.

13. Каква е продължителността на схемата?

14. Приспособена ли е схемата към автоматични промени на регионалната карта - интензитет, обхват. (Отговаря се с "да" или "не".)

Забележка. Посочва се срокът за приемане на съответния административен акт, с който на предприятието се предоставя правото за ползване на помощта.

15. Бюджет на схемата - предназначение, разбивка за годината.

Забележки: 1. Посочва се къде съществуващата схема се изменя или разширява, какъв е бил най-големият получен годишен бюджет, за къде е предназначена схемата, какъв е следващият отпуснат бюджет за изменение/разширение.

Ако схемата се променя или съществуваща схема се разширява, към уведомлението се прилага последният отчет за нейното изпълнение.

2. Прилага се декларация, подписана от представляващия предприятието - получател на държавната помощ, относно получените държавни помощи (или ако такива са планирани да бъдат предоставени) през периода на действие на помощта - предмет на това уведомление. Декларацията включва изявление и за размера на получените минимални държавни помощи за 3 години назад.

Дата: ......... Подпис на подателя: .........


Приложение № 14 към чл. 118, ал. 1


Годишен доклад за държавните помощи


Част I

1. Наименование на програмата за помощ.

2. Държавен орган, отговарящ за изпълнението на програмата.

3. Отговорно лице за подготовката и представянето на доклада (име, телефон за връзка).

Част II

1. Разходи съгласно програмата за отчетния период.

2. Наименование на схемите, съдържащи се в програмата, и общите разходи.

3. Орган, одобрил схемите на държавна помощ (Народното събрание, Министерският съвет, министерство, агенция).

4. Нормативен акт и продължителност на схемата.

5. Финансов източник на помощта (републиканският бюджет, извънбюджетна сметка, фонд и др.).

6. Описание на индивидуалните помощи, съдържащи се в програмата.

7. Състояние на схемата - подадено уведомление (посочват се номерът и датата на писмото до Комисията за защита на конкуренцията), в процес на изпълнение, приключена, замразена, отменена, възстановена.

8. Ако държавните помощи, предоставени съгласно схеми или чрез индивидуални помощи, са разрешени от Комисията за защита на конкуренцията, посочват се номерът и датата на решението.

Част III

1. Описва се всяка отделна схема на помощ или индивидуална помощ съгласно програмата за помощ по отделни видове помощ (например субсидия, заем при облекчени условия, държавна гаранция, данъчно облекчение); определя се и всяка отделна предоставена помощ чрез нейната форма.

Посочва се частта от схемата или индивидуално предоставената помощ съгласно програмата, изпълнявана през отчетния период, като се представя делът на разходите, насочени към нови проекти по време на отчетния период.

Определят се разходите и оценката на данъчните облекчения за периода, следващ отчетния, като се разграничи новият от вече съществуващ проект.

2. Посочва се броят на получателите на помощта за всяка отделна схема на помощ или индивидуална помощ съгласно програмата (за отчетния период) с разбивка по райони, форми на държавна помощ, размер на разрешената и действително предоставената помощ, брой на създадените работни места и брой на поддържаните работни места. Ако помощта е предоставена за научноизследователска дейност, придобиване на патенти и трансфер на технологии - описва се частта от разходите през отчетния период, насочени към фундаментални изследвания и прилагане на научните изследвания в икономическите дейности. Описва се подробно делът на разходите за предприятието и за изследователската институция.

3. Посочват се петте най-големи получатели за всяка отделна схема:

3.1. Пълното наименование на предприятието по съдебна регистрация, точен адрес и код по БУЛСТАТ;

3.2. Името на лицето за връзка (директор, главен счетоводител), телефон, телекс, е-mail;

3.3. Отрасловата принадлежност на предприятието;

3.4. Размерът, формата и целта на разрешената или предоставената помощ;

3.5. Интензитетът на помощта;

3.6. Броят на новосъздадените и поддържаните работни места.

Част IV

За всяка отделна схема на помощ или индивидуална държавна помощ се посочват:

1. Приемливите разходи за всеки отделен вид помощ (например за инвестиция: земя, сгради, машини, оборудване, ноу-хау, патенти и др.; за научно-развойна дейност: за персонал, включен в изследователската дейност; разходи за инструменти и оборудване, използвани единствено и постоянно за изследователската дейност; разходи за консултантски услуги и др.; за обучение: лични разходи на обучаващия, разходи за пътуване на обучаващите и обучаваните, текущи разходи, като материали и помагала, амортизация на инструменти и оборудване, използвани предимно по проекта на обучение, разходи за управление и консултантски услуги, свързани с проекта на обучение, и др.).

2. Дали предприятията получатели се идентифицират като малки или средни предприятия.

3. Дали схемата на помощ или индивидуалната помощ съгласно програмата са изменени през отчетния период (ако са изменени, описва се каква е промяната).

4. Ако схемата осигурява "оперативна помощ", посочват се данни за временния и намаляващия характер на помощта.

5. Ако схемата е предназначена за оздравяване, посочва се дали помощта за оздравяване е ограничена до 6 месеца и дали е основана на принципа "един път - последен път".

6. Ако помощта е предназначена за преструктуриране, посочва се дали се базира на обоснован и перспективен план за възстановяване жизнеспособността на предприятието.


Приложение № 15 към чл. 119, ал. 1


Минимално необходима информация, подлежаща на вписване в регистъра за държавните помощи


1. Наименование на схемата на помощ или индивидуално предоставената помощ, включително минималната помощ.

2. Дата на одобряване на схемата или индивидуалната помощ.

3. Орган, одобрил схемата на помощ или индивидуално отпусната помощ.

4. Нормативен акт, въз основа на който се отпуска помощта.

5. Принципал, отговорен за изпълнението на схемата на помощ или индивидуално отпуснатата помощ.

6. Финансов източник на държавната помощ (републикански бюджет, извънбюджетна сметка, фонд и др.).

7. Размер на помощта (в левово или във валутно изражение).

8. Интензитет на помощта.

9. Форма на помощта:

а) субсидия;

б) заем при облекчени условия (включително данни за продължителността, гратисния период, начина на погасяване, размера на начисляваната лихва и др.);

в) данъчни облекчения;

г) гаранция (включително данни за това, как са обезпечени гаранцията и разходите, направени за нея);

д) други.

10. Цел на схемата на помощ или индивидуално отпуснатата помощ (регионална, хоризонтална, отраслова).

11. Състояние на схемата на помощ или индивидуално отпуснатата помощ (подадено уведомление, в процес на изпълнение, приключена, замразена, отменена, възстановена, разрешена - ако схемата на държавна помощ или индивидуално предоставената помощ са разрешени от Комисията за защита на конкуренцията, посочват се номерът и датата на решението).

12. Възможност за кумулиране (натрупване) на помощта с друга отпусната помощ.

13. Период на действие на схемата на помощ или индивидуално предоставената помощ.

14. Получател/получатели на помощта:

а) наименование на предприятието;

б) адрес и телефон за връзка;

в) код по БУЛСТАТ;

г) отраслова принадлежност;

д) материалноотговорно лице;

е) други.


Промени настройката на бисквитките