Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 62 от 11.VII

СПОРАЗУМЕНИЕ МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА КУБА ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО В ОБЛАСТТА НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО И МЕДИЦИНСКАТА НАУКА (УТВЪРДЕНО С РЕШЕНИЕ № 23 ОТ 22 ЯНУАРИ 2001 Г. НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ. В СИЛА О

 

СПОРАЗУМЕНИЕ МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА КУБА ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО В ОБЛАСТТА НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО И МЕДИЦИНСКАТА НАУКА

(Утвърдено с Решение № 23 от 22 януари 2001 г. на Министерския съвет. В сила от 30 май 2003 г.)

Обн. ДВ. бр.62 от 11 Юли 2003г.

Правителството на Република България и правителството на Република Куба, наричани по-нататък "договарящи страни", желаейки да съдействат за разширяването и задълбочаването на сътрудничеството между двете страни в областта на здравеопазването и медицинската наука, се споразумяват за следното:


Член 1

Договарящите страни съдействат за развитието и разширяването на сътрудничеството в областта на здравеопазването, медицинската наука и медицинското образование на основата на равенство и взаимен интерес в съответствие с действащото законодателство във всяка от страните.


Член 2

Договарящите страни използват следните форми на сътрудничество:

- обмен на здравна и статистическа информация;

- обмен на научно-медицинска информация;

- обмен на нормативни документи в областта на здравеопазването;

- обмен на специалисти в областта на медицината и здравеопазването;

- участие в конгреси, симпозиуми и други научни форуми;

- обмен на опит и резултати по приоритетни за страните проблеми;

- изпълнение на съвместни проекти.


Член 3

Договарящите страни насърчават и развиват сътрудничеството в следните области:

- първична медицинска помощ;

- лекарствена политика (медикаменти и ваксини, получени по биотехнологичен път);

- физиотерапия, балнеология и курортология;

- гериатрия и геронтология;

- хигиена на детско-юношеската възраст;

- трансплантация на органи и тъкани;

- неврология и психиатрия;

- онкология;

- сърдечно-съдови заболявания;

- здравна промоция.

Изброените области не изключват възможност за сътрудничество в други области, които могат да бъдат договорени впоследствие.


Член 4

Договарящите страни съдействат за развитие на сътрудничеството между своите компетентни органи в областта на профилактиката на заразните и паразитните болести и държавния санитарен контрол.


Член 5

Договарящите страни взаимно се информират за научните мероприятия с международно участие в своите страни. За тази цел те си изпращат ежегодно списъците на конгреси и симпозиуми, организирани от съответните медицински дружества на страните през следващата година.


Член 6

Договарящите страни съдействат и подкрепят прякото сътрудничество между научноизследователските институти и националните центрове, като сътрудничеството е насочено главно към информационен обмен, научноизследователски резултати, обмен на специалисти и провеждане на съвместни научноизследователски проекти.


Член 7

Договарящите страни съдействат за прякото сътрудничество между висшите медицински учебни заведения. Те обменят информация и опит по въпросите на:

- следдипломна квалификация и специализация на медицински, стоматологични и фармацевтични кадри;

- медицинска наука;

- медицинска литература.


Член 8

Изпълнението на това споразумение се възлага от българска страна на Министерството на здравеопазването на Република България, а от кубинска страна - на Министерството на общественото здраве на Република Куба. Министерствата на здравеопазването на двете страни подписват планове за сътрудничество, в които ще бъдат уточнени финансовите условия на сътрудничеството.


Член 9

Договарящите страни създават съвместна работна група, включваща по трима представители от всяка страна. Тази работна група е орган на Смесената междуправителствена комисия за икономическо, търговско и научно-техническо сътрудничество и обобщава и анализира резултатите от сътрудничеството. На всеки две години участващите в работната група се срещат по ред във всяка една от страните.


Член 10

На специалистите от двете страни, разменени в рамките на това споразумение, се оказва безплатна спешна медицинска помощ в държавни лечебни заведения в случай на внезапно възникнали заболявания (вкл. стоматологични, без ортопедични стоматологични услуги) в обем, достатъчен за завръщането им в родината.


Член 11

Договарящите страни осъществяват ежегодно обмен на специалисти и експертни групи на безвалутна основа в размер 50 дни годишно. Страните взаимно ще се информират за имената, длъжностите, специалностите и работните програми на предложените за обмен експерти минимум 60 дни преди съгласуваната дата.


Член 12

Договарящите страни могат да променят съдържанието на това споразумение след съгласуване.


Член 13

Това споразумение се сключва за срок от 5 години и влиза в сила в деня на получаване на втората от дипломатическите ноти, с които двете договарящи страни се уведомяват взаимно за изпълнение на изискванията на вътрешното законодателство на всяка една от тях за влизане на споразумението в сила.

Действието на споразумението продължава автоматически за нови периоди от пет години, ако нито една от договарящите страни не извести писмено другата за желанието си да прекрати неговото действие 6 месеца преди изтичане на съответния период.


Член 14

С влизането в сила на това споразумение се прекратява действието на Спогодбата между правителството на Народна република България и правителството на Република Куба за сътрудничество в областта на здравеопазването, подписана на 29 ноември 1968 г. в Хавана.

Съставено в Хавана на 2 ноември 2000 г. в два оригинални екземпляра на български и испански език, като всеки от текстовете има еднаква сила.


Промени настройката на бисквитките