Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 17 от 21.II

СПОГОДБА МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РУСКАТА ФЕДЕРАЦИЯ ЗА ВОЕННОТЕХНИЧЕСКО СЪТРУДНИЧЕСТВО (УТВЪРДЕНА С РЕШЕНИЕ № 676 ОТ 22 ОКТОМВРИ 2002 Г. НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ. В СИЛА ОТ 6 ЯНУАРИ 2003 Г.)

 

СПОГОДБА МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РУСКАТА ФЕДЕРАЦИЯ ЗА ВОЕННОТЕХНИЧЕСКО СЪТРУДНИЧЕСТВО

(Утвърдена с Решение № 676 от 22 октомври 2002 г. на Министерския съвет. В сила от 6 януари 2003 г.)

Обн. ДВ. бр.17 от 21 Февруари 2003г.

Правителството на Република България и правителството на Руската федерация, наричани по-нататък "страни",

като се ръководят от взаимното желание да укрепват приятелските отношения между Република България и Руската федерация,

като се стремят към взаимноизгодно дългосрочно сътрудничество, основано на взаимно уважение, доверие и зачитане на интересите на всяка от страните,

като потвърждават своята привързаност към целите и принципите на Устава на Организацията на обединените нации,

се споразумяха за следното:


Член 1

Страните осъществяват военнотехническо сътрудничество в следните направления:

доставки на въоръжение, военна техника и друго специално имущество;

осигуряване на експлоатация, ремонт и модернизация на доставеното въоръжение и военна техника, а също и оказване на други услуги с военнотехническо предназначение;

изпълнение на научноизследователски и опитно-конструкторски работи за създаване на нови образци въоръжение и военна техника;

продажба на лицензи за производство на въоръжение и военна техника и оказване на техническо съдействие при организиране на производството им;

оказване на услуги при създаване на обекти с военно предназначение;

обмен на специалисти с цел реализация на съвместни програми в областта на военнотехническото сътрудничество;

подготовка на военни кадри и технически персонал в учебните заведения на страните с отчитане на техните потребности и възможности;

други направления на военнотехническото сътрудничество, от които страните са взаимно заинтересовани.


Член 2

Упълномощени органи на страните за изпълнение на тази спогодба са:

от българска страна - Министерството на отбраната на Република България,

от руска страна - Комитетът на Руската федерация по военнотехническо сътрудничество с чужди държави.


Член 3

Страните в съответствие със законодателството на своите държави съдействат за сключване между българските и руските предприятия, организации и учреждения на договори в областта на военнотехническото сътрудничество, в които се определят условията за доставки на продукция с военно предназначение.


Член 4

Страните осигуряват защита на информацията, получена в хода на реализиране на тази спогодба, която в съответствие със законодателството на държавите на страните представлява държавна тайна или е засекретена.

Необходимостта от запазване в тайна на предмета на сътрудничество или предаваната информация своевременно се довежда до знанието на другата страна.

Мерките по защита на такава информация по взаимна договореност на страните се определят в отделно споразумение.

Страните се задължават без предварително писмено съгласие на другата страна да не продават или да не предават на трета страна доставената є продукция с военно предназначение, в това число техническата документация към нея, а също информация, получена или придобита в резултат на военнотехническото сътрудничество.


Член 5

Страните осигуряват защита на интелектуалната собственост, предадена или създадена в рамките на тази спогодба и следващи договорености за нейното реализиране, и носят отговорност в случай на несанкционираното є използване в съответствие със законодателството на държавите на страните, а също и в съответствие с мeждународните договори, участници в които са Република България и Руската федерация.

Редът на използването, правната охрана и защита на получените резултати от интелектуалната дейност, а също разпределението на правата на страните върху резултатите от интелектуалната дейност, създадени в процеса на съвместната дейност в рамките на тази спогодба, са предмет на отделно споразумение.


Член 6

Тази спогодба не засяга задълженията на страните по други международни договори, участници в които са Република България и Руската федерация, и не е насочена срещу която и да е трета държава.


Член 7

Разногласията, свързани с изпълнението и тълкуването на разпоредбите на тази спогодба, се уреждат от страните по пътя на преговори и консултации.


Член 8

Тази спогодба може да бъде изменена или допълнена по взаимно съгласие на страните. Измененията и допълненията се оформят в съответен протокол, който се явява неразделна част от спогодбата.


Член 9

Тази спогодба се сключва за срок от 5 години и влиза в сила от датата на получаване на последното писмено уведомление за изпълнението от страните на вътрешноправните процедури, необходими за влизане на спогодбата в сила.

Действието на тази спогодба се продължава автоматично за следващите 5-годишни периоди, ако нито една от страните не по-малко от 6 месеца преди изтичане на съответния период на действие на тази спогодба не уведоми писмено другата страна за своето намерение да прекрати нейното действие.

Прекратяването на действието на тази спогодба не засяга по-нататъшното изпълнение на действащите договори и други споразумения, сключени в изпълнение на тази спогодба, освен ако страните не се договорят за друго.

В случай на прекратяване на действието на тази спогодба разпоредбите на член 4 и 5 остават в сила, освен ако страните не се споразумеят за друго.

Подписана в Москва на 5 септември 2002 г. в два екземпляра, всеки от които на български и руски език, като двата текста имат еднаква сила.


Промени настройката на бисквитките