ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ДЪРЖАВНА ЗАЩИТА НА ВЛОГОВЕ И СМЕТКИ В ТЪРГОВСКИ БАНКИ, ЗА КОИТО БЪЛГАРСКАТА НАРОДНА БАНКА Е ПОИСКАЛА ОТКРИВАНЕ НА ПРОИЗВОДСТВО ПО НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ (ДВ, БР. 46 ОТ 1996 Г.)
ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ДЪРЖАВНА ЗАЩИТА НА ВЛОГОВЕ И СМЕТКИ В ТЪРГОВСКИ БАНКИ, ЗА КОИТО БЪЛГАРСКАТА НАРОДНА БАНКА Е ПОИСКАЛА ОТКРИВАНЕ НА ПРОИЗВОДСТВО ПО НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ (ДВ, БР. 46 ОТ 1996 Г.)
Обн. ДВ. бр.90 от 24 Октомври 1996г.
§ 1. В чл. 5 изречение първо се изменя така:
"От датата на влизане в сила на решението на съда за обявяване на банка в несъстоятелност държавата встъпва в правата на съответните лица към банката до размера на средствата по откритите сметки към този момент, включително начислената лихва."
§ 2. В чл. 6 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 думите "3 дни след изтичането на срока по чл. 2, ал. 1" се заменят с "30 дни след датата на влизане в сила на решението на съда за обявяване на банката в несъстоятелност", а думите "30 дни след изтичане на този срок" се заменят с "60 дни след тази дата".
2. В ал. 2 думите "срока по чл. 2, ал. 1" се заменят с "датата на влизане в сила на решението на съда за обявяване на банката в несъстоятелност".
3. Алинея 3 се отменя.
4. Досегашната ал. 4 става ал. 3
§ 3. В чл. 8, ал. 2 накрая се добавят думите "и предвидените със закон средства от приватизацията на държавни предприятия във валута и левове."
§ 4. В чл. 10 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 думите "в левове и постъпленията от емисията на гаранционни държавни ценни книжа в щатски долари" се заменят с "и други постъпления".
2. В ал. 2 накрая се добавят думите "или ги изкупува."
§ 5. В допълнителните разпоредби се създава § 1а:
"§ 1а. (1) Разпоредбата на чл. 4, ал. 1, т. 1 се прилага и за:
1. приватизационните фондове;
2. фондациите и сдруженията с нестопанска цел по Закона за лицата и семейството, които са членове на Съюза на българските фондации и сдружения, както и за съюзите на инвалидите.
(2) Алинея 1, т. 2 се прилага след решение на министъра на финансите по предложение на съответния министър, упражняващ надзор върху тях, на основание резултатите от извършените финансова и данъчна проверка и при условие, че лицата по т. 2 нямат задължения към бюджета и дейността им се покрива с целите, за които са създадени."
§ 6. Параграф 2 се изменя така:
"§ 2. (1) При поставянето под особен надзор или при поискване откриване на производство по несъстоятелност на банка Управителният съвет на Българската народна банка налага като обезпечителни мерки възбрана и запор по установения от закона ред върху имуществото на членовете на надзорния и управителния съвет, съответно на директорите, както и на прокуристите.
(2) След влизане в сила на решението на съда за обявяване на банката в несъстоятелност наложените обезпечителни мерки по ал. 1 се считат за наложени от синдика и не могат да се вдигат и изменят от Управителния съвет на Българската народна банка.
(3) Лицата, които имат правомощията да управляват и представляват банката, съответно синдика, предявяват исковете срещу лицата по ал. 1."
§ 7. Параграф 7 се изменя така:
"§ 7. С решението си да поиска от съда обявяването на банка в несъстоятелност Управителният съвет на Българската народна банка сезира Главната прокуратура с искане за предварителна проверка за събиране на данни за извършено престъпление."
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 8. Наложените обезпечителни мерки до влизането в сила на този закон се считат за наложени от Управителния съвет на Българската народна банка и не могат да се изменят и вдигат от министъра на финансите.
§ 9. В чл. 73 от Закона за банките и кредитното дело (обн., ДВ, бр. 25 и 62 от 1992 г. - Решение № 8 на Конституционния съд от 1992 г.; изм., бр. 59 и бр. 109 от 1993 г., бр. 63 от 1994 г., бр. 63 от 1995 г., бр. 12 и 42 от 1996 г.) се създава ал. 3:
"(3) Съдът се произнася до шест месеца, от получаването на искането на Българската народна банка."
§ 10. Законът влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник".
Законът е приет от 37-о Народно събрание на 8 октомври 1996 г., приет повторно на 23 октомври 1996 г. на основание чл. 101, ал. 2 от Конституцията и е подпечатан с държавния печат.