НАРЕДБА № 3 ОТ 24 ЯНУАРИ 1995 Г. ЗА ВЕТЕРИНАРНОМЕДИЦИНСКИТЕ ИЗИСКВАНИЯ ПРИ ИЗНОС НА ЖИВИ ЖИВОТНИ ОТ ЕДЪР И ДРЕБЕН РОГАТ ДОБИТЪК И МЕСО ОТ ТЯХ
НАРЕДБА № 3 ОТ 24 ЯНУАРИ 1995 Г. ЗА ВЕТЕРИНАРНОМЕДИЦИНСКИТЕ ИЗИСКВАНИЯ ПРИ ИЗНОС НА ЖИВИ ЖИВОТНИ ОТ ЕДЪР И ДРЕБЕН РОГАТ ДОБИТЪК И МЕСО ОТ ТЯХ
Обн. ДВ. бр.10 от 31 Януари 1995г., изм. ДВ. бр.19 от 24 Февруари 1995г.
Отменено основание. Виж § 2 от заключителните разпоредби на Закона за ветеринарномедицинската дейност, с който се отменя Закона за ветеринарното дело - ДВ, бр. 42 от 5 май 1999 г., в сила от 07.06.1999 г.
Раздел I.
Общи положения
Чл. 1. С тази наредба се уреждат ветеринарномедицинските изисквания при износ на живи животни от едър рогат добитък (ЕРД), дребен рогат добитък (ДРД) и месо от тях за:
1. одобряване на карантинно депо;
2. издаване на ветеринарномедицинско разрешение за износ;
3. идентифициране на животните и придвижването им до карантинното депо;
4. ветеринарномедицинската документация и диагностичните изследвания на животните в карантинното депо;
5. издаване на здравен ветеринарномедицински сертификат.
Раздел II.
Одобряване на карантинно депо
Чл. 2. (Изм. - ДВ, бр. 19 от 1995 г., в сила от 24.02.1995 г.) Карантинните депа се одобряват ежегодно от 1 януари до 31 март от Националната ветеринарномедицинска служба (НВМС) към Министерството на земеделието и хранителната промишленост за срок една година.
Чл. 3. Карантинните депа да отговарят на следните изисквания:
1. да са на разстояние най-малко 500 м от други ферми, кланици, месо- и млекопреработвателни предприятия;
2. да са стабилно оградени;
3. да са денонощно охранявани;
4. да са водоснабдени и електрифицирани, като качествата на водата да отговарят на изискванията за питейна вода за животни;
5. да са с един вход/изход, оборудван с дезинфекционна площадка и склад за съхранение на дезинфекционни материали;
6. да имат рампа за товарене и разтоварване на животни;
7. да използват общинската трупосъбирателна площадка, оборудвана съгласно Наредбата за екарисажната дейност (ДВ, бр. 82 от 1994 г.);
8. да имат ветеринарномедицински пункт за водене на изискваната документация, снабден с хладилник за съхраняване на проби.
Чл. 4. В карантинните депа се допуска събиране и отглеждане само на ЕРД или ДРД.
Чл. 5. За одобряване на карантинните депа износителите подават молба до НВМС.
Чл. 6. (1) Ветеринарномедицинската експертиза на предложеното от износителя карантинно депо се извършва от съответната регионална ветеринарномедицинска служба (РВМС) в срок 5 дни от подаване на молбата по чл. 5.
(2) Експертизата по ал. 1 се извършва от комисия, назначена от директора на РВМС, в състав: главен епизоотолог, главен лекар на районна ветеринарна лечебница и главния лекар на съответния държавен ветеринарен участък, в чийто район се намира карантинното депо.
(3) Протоколът с констатациите от експертизата на комисията се представя в НВМС.
(4) За одобреното карантинно депо НВМС издава разрешително.
Чл. 7. (1) Националната ветеринарномедицинска служба води регистър на одобрените карантинни депа с отделен регистрационен номер за всяко депо.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 1995 г., в сила от 24.02.1995 г.) Копие от списъка на одобрените карантинни депа се представя в Министерството на земеделието и хранителната промишленост.
Чл. 8. (1) Одобреното карантинно депо се ползва само от износители, на чието име са издадени от НВМС разрешителни за депото и за износ на животни.
(2) В одобреното карантинно депо се допуска събиране и заготовка на животни за износ, собственост само на един износител.
(3) Износителят назначава ветеринарен лекар, ветеринарен техник или сключва договор с директора на съответната РВМС за обслужване на депото.
Чл. 9. Националната ветеринарномедицинска служба и нейните поделения извършват проверки в одобрените депа по всяко време.
Раздел III.
Издаване на ветеринарномедицинско разрешително за износ
Чл. 10. За издаване на ветеринарномедицинско разрешително за износ износителят подава в НВМС молба по образец (приложение № 1), придружена със следните документи:
1. съдебно решение за регистрация на фирмата (заверено копие);
2. код по ЕКПОУ;
3. документ за собственост или договор за наемане на одобрено карантинно депо.
Чл. 11. Разрешителното за износ се издава в срок до 3 работни дни от датата на подаване на молбата в НВМС.
Раздел IV.
Идентифициране на животните и придвижването им до карантинното депо
Чл. 12. (Доп. - ДВ, бр. 19 от 1995 г., в сила от 24.02.1995 г.) Преди придвижването им от мястото на произход животните се маркират от износителя чрез поставяне на ушни марки със съответните номера, които не се повтарят и са с инициали БГ.
(2) При маркирането се изготвя списък на животните по номерата на ушните марки, като се отбелязват за всяко животно неговият собственик и точният му адрес.
(3) Списъкът по ал. 2 се съставя в два еднообразни екземпляра, единият от които се съхранява при ветеринарния лекар от съответния държавен ветеринарен участък (ДВУ), а другият придружава партидата животни и при пристигането им се предава на ветеринарния лекар, обслужващ карантинното депо. Тези списъци се съхраняват в срок три месеца след датата на издаването им.
(4) Освидетелстването на говедата се извършва след представяне от техния собственик на ветеринарномедицинска здравна книжка и свидетелство за собственост на всяко животно, които заедно със списъка по ал. 2 се предават на обслужващия депото ветеринарен лекар.
Чл. 13. За придвижване на животните от мястото на произход до карантинното депо се издава ветеринарномедицинско свидетелство по образец (приложение № 2).
Чл. 14. (Доп. - ДВ, бр. 19 от 1995 г., в сила от 24.02.1995 г.) В депото животните се поставят под карантина за 15-дневен срок, с изключение на млечните агнета.
Раздел V.
Ветеринарномедицинска документация и диагностични изследвания на животните в карантинното депо
Чл. 15. В срок 48 часа преди постъпване на животните в карантинното депо държавният ветеринарен лекар извършва проверка относно:
1. наличие на друг вид животни;
2. хигиенното състояние на помещенията;
3. изправността на дезинфекционната площадка;
4. обезпеченост с необходимия помощен персонал за провеждане на ветеринарните мероприятия.
Чл. 16. (Изм. - ДВ, бр. 19 от 1995 г., в сила от 24.02.1995 г.) Държавният ветеринарен лекар, контролиращ депото, води следната задължителна ветеринарномедицинска диагностика и документация:
1. дневник за приемане на животните, в който се посочват датата на пристигането им, броят, видът, полът, възрастта и предназначението (клане, доотглеждане или разплод), номерата на ушните марки, серията и номерът на ветеринарномедицинското свидетелство за придвижване;
2. папка за съхранение на ветеринарномедицинските свидетелства и списъците по чл. 12, ал. 2;
3. дневник за извършените клинични прегледи, в които се посочват диагнозата, терапевтичните третирания и умрелите животни;
4. дневник за взети материали за лабораторнодиагностични изследвания с отразени в него вид и брой на пробите, номерата на ушните марки на животните, от които са взети пробите, и установените резултати;
5. папка за резултатите от лабораторнодиагностичните изследвания;
6. папка с протоколи за извършени туберкулизации за животните от рода на ЕРД;
7. папка за съхранение на ветеринарномедицинските здравни книжки и свидетелства за собственост на постъпилите животни от рода на ЕРД;
8. папка за съхранение на издадените ветеринарномедицински сертификати за износ.
Чл. 17. При износ за страните от Европейския съюз задължително се извършват следните диагностични изследвания:
1. на говеда, предназначени за клане:
а) туберкулоза - алергично изследване (извършва се 3 дни от постъпване на последното животно от партидата в депото);
б) шап - серологичен тест за наличие на антитела (изследват се всички животни на осмия ден от постъпване на последното животно от партидата в депото); пробите се изследват в Централния научноизследователски ветеринарномедицински институт (ЦНИВМИ) - София;
2. на говеда, предназначени за разплод или доотглеждане:
а) изследванията по т. 1;
б) бруцелоза и ензоотична левкоза - кръвни проби за серологично изследване (вземат се на осмия ден от постъпване на последното животно от партидата в депото), едновременно с кръвните проби за шап (двойна проба); пробите се изследват в ЦНИВМИ. Останалите три серологични изследвания за ензоотична левкоза се извършват в изходната ферма;
3. на овце и кози, предназначени за клане, за шап - серологично изследване на 10% от животните (бозаещите агнета не се изследват);
4. на овце и кози за разплод и доотглеждане:
а) шап - изследването по т. 3;
б) бруцелоза - серологично изследване на всички животни над 6 месеца, едновременно с изследването за шап в ЦНИВМИ - София.
Чл. 17а. (Нов - ДВ, бр. 19 от 1995 г., в сила от 24.02.1995 г.) За изпълнение на всички ветеринарномедицински мероприятия, произтичащи от тази наредба, износителят сключва договор с РВМС, на чиято територия се намира депото.
Чл. 18. Задължителните диагностични изследвания при износ за страни, нечленуващи в Европейския съюз, се извършват съгласно ветеринарно- медицинските изисквания на страната вносител.
Раздел VI.
Издаване на здравен ветеринарномедицински сертификат
Чл. 19. Ветеринарномедицинските сертификати за износ се издават от НВМС в съответствие с международните изисквания.
Чл. 20. Сертификатите се зачисляват като ценни книжа на главния епизоотолог на съответната РВМС с опис на серията и номерата и за тяхното съхранение се води дневник.
Чл. 21. (1) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 1995 г., в сила от 24.02.1995 г.) Главният епизоотолог предоставя на държавния ветеринарен лекар, контролиращ за депото, сертификатите за всяка пратка поотделно и не по-рано от 5 дни преди износа.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 1995 г., в сила от 24.02.1995 г.) Предоставените сертификати се завеждат от главния епизоотолог в дневник, в който се посочват датата, трите имена и длъжността на държавния ветеринарен лекар, контролиращ за депото.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 1995 г., в сила от 24.02.1995 г.) Сертификатите се попълват и подписват от държавния ветеринарен лекар, контролиращ за депото, в деня на товаренето на партидата.
Чл. 22. (Доп. - ДВ, бр. 19 от 1995 г., в сила от 24.02.1995 г.) Издаденият сертификат се приподписва и преподпечатва от главния епизоотолог с подпис и печат с цвят, различен от този на държавния ветеринарен лекар контролиращ депото, който поставя собствен кодов номер, съставен от номера на региона, номера на регистрираното депо и произволно избран трицифрен номер, който е различен за всеки сертификат. Кодовият номер се записва в дневника по чл. 21, ал. 2.
Чл. 23. След оформяне на сертификата съгласно изискванията по предходните членове първата му страница се изпраща незабавно по факс до държавната ветеринарна служба на страната вносител и до входящия граничен пункт на първата страна - член на Европейския съюз, през която преминават животните.
Чл. 24. При отсъствие на главния епизоотолог директорът на РВМС упълномощава друг държавен ветеринарен лекар.
Чл. 25. Разходите, свързани с ветеринарното обслужване на депата, лабораторнодиагностичните изследвания и по уведомяването на съответните ветеринарни служби, се заплащат от износителя.
Чл. 26. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 19 от 1995 г., в сила от 24.02.1995 г.) Извозването на месо от ЕРД и ДРД от депото до граничния пункт се извършва със специализирани транспортни средства.
Чл. 27. (Изм. - ДВ, бр. 19 от 1995 г., в сила от 24.02.1995 г.) Зареждането на всяка нова партида животни става след пълното опразване, почистване, измиване, дезинфекция и едноседмичен престой на помещението без животни.
Заключителни разпоредби
§ 1. Тази наредба се издава на основание чл. 35 от Закона за ветеринарното дело и е съобразена с изискванията на Европейския съюз.
§ 2. Наредбата влиза в сила от деня на обнародването й в "Държавен вестник".
Заключителни разпоредби
КЪМ НАРЕДБАТA ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 3 ОТ 1995 Г. ЗА ВЕТЕРИНАРНОМЕДИЦИНСКИТЕ ИЗИСКВАНИЯ ПРИ ИЗНОС НА ЖИВИ ЖИВОТНИ ОТ ЕДЪР И ДРЕБЕН РОГАТ ДОБИТЪК И МЕСО ОТ ТЯХ
(ОБН. - ДВ, БР. 19 ОТ 1995 Г., В СИЛА ОТ 24.02.1995 Г.)
§ 10. Навсякъде в наредбата думите "Министерство на земеделието" се заменят с "Министерство на земеделието и хранителната промишленост".
§ 11. Тази наредба влиза в сила от деня на обнародването й в "Държавен вестник".
Приложение № 1 към чл. 10
МОЛБА
за издаване на ветеринарномедицинско разрешение за износ на едър рогат добитък и дребен рогат добитък
Молбата съдържа следните данни:
Износител:
а) име на фирмата;
б) ЕКПОУ;
в) седалище на фирмата;
г) адрес на фирмата;
д) телефон и факс;
е) име на представителя на износителя;
ж) описание на стоката;
з) заявено количество за износ (брой, вид, пол и предназначение на животните);
и) страната вносител;
к) за страните - членки на Европейския съюз, се посочва входящият граничен пункт (не важи при транспортиране със самолет).
Приложение № 2 към чл. 13
(Изм. - ДВ, бр. 19 от 1995 г., в сила от 24.02.1995 г.)
Важи само за придвижване на животни, предназначени за износ! |
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ | Екземпляр 1 |
МИНИСТЕРСТВО НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО | 1. Придружава товара |
И ХРАНИТЕЛНАТА ПРОМИШЛЕНОСТ | 2. Важи вместо квитанция |
НАЦИОНАЛНА ВЕТЕРИНАРНО- | 3. Талон |
МЕДИЦИНСКА СЛУЖБА | 4. За счетоводството |
РВМС (гр./с.) . . . . . . . . . . | Събрана такса . . . лв. |
словом. . . . . . . | |
ДВУ (гр./с.) . . . . . . . . . . . | Длъжност и подпис на |
отчетника | |
Серия . . . . . № . . . . . . . . | . . . . . . . . . . . . |
ВЕТЕРИНАРНОМЕДИЦИНСКО СВИДЕТЕЛСТВО ЗА ПРИДВИЖВАНЕ НА ЖИВИ |
ДВУКОПИТНИ ЖИВОТНИ ЗА ИЗНОС ДО КАРАНТИННИ ДЕПА |
1. Произход на животните . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . |
(посочва се населеното място, откъдето са закупени) |
2. Собственик на животни - частно лице или фирма (упълномощено |
лице), адрес, гр./с. . . . . , л. п. серия . . № . . . , ЕГН . . . . . . |
Съдебно решение за регистрация на фирмата . . . . . . . . . . . . . |
3. Вид, брой, порода, пол, възраст и предназначение на животните |
(клане, доотглеждане, разплод) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . |
4. Номера на ушните марки, при поредни номера се посочват от . . . |
до . . . . . . ., ако номерата не са поредни, се отбелязва всеки номер. |
5. Държавен контролен номер на превозно средство . . . . . . . . . |
6. Дата и резултати от задължителните диагностични изследвания за |
туберкулоза. . . . . . . бруцелоза . . . . ., ензоотична левкоза . . . . . . |
(да се задраска, ако не е необходимо). |
7. Място на разтоварване: карантинно депо . . . . . . . . . . . . |
гр./с. . . . . . . ., община . . . . . . . ., регион . . . . . . . . . . |
Долуподписаният държавен ветеринарен лекар удостоверявам с настоящото ветеринарно свидетелство, |
че животните са родени и отгледани в Република България, предварително са прегледани |
от мен и са намерени за здрави и годни за придвижване до карантинното |
депо. Мястото, откъдето произхождат, е свободно от заразни болести по този вид |
животни. Транспортират се в почистено, измито и дезинфекцирано превозно средство. |
Свидетелството се издава от държавен ветеринарен лекар за всяко населено място, |
откъдето произхождат животните, и има валидност 3 дни от деня на оформянето му. |
Гр./с. . . . . . . ден . . . . . . месец . . . . . 199 . . г. |
Държавен ветеринарен лекар: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . |
(име, фамилия, подпис и печат) |