Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 119 от 27.XII

НАРЕДБА ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ВЪЗЛАГАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНИ ПОРЪЧКИ, СВЪРЗАНИ С ОТБРАНАТА И СИГУРНОСТТА НА СТРАНАТА

 

НАРЕДБА ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ВЪЗЛАГАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНИ ПОРЪЧКИ, СВЪРЗАНИ С ОТБРАНАТА И СИГУРНОСТТА НА СТРАНАТА

Обн. ДВ. бр.119 от 27 Декември 2002г., отм. ДВ. бр.80 от 14 Септември 2004г.

Отменена с § 3 от Преходните и заключителните разпоредби на Наредба за условията и реда за възлагане на специални обществени поръчки – ДВ, бр. 80 от 14 септември 2004 г., в сила от 1 октомври 2004 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С наредбата се определят условията и редът за възлагане на обществени поръчки, свързани с отбраната и сигурността на страната, които са предмет на класифицирана информация, представляваща държавна тайна, или изпълнението на които трябва да е придружено със специални мерки за сигурност в съответствие с действащото законодателство в страната, наричани по-нататък "специални обществени поръчки".


Чл. 2. Възложители на специални обществени поръчки са субектите по чл. 4, ал. 1 от Закона за обществените поръчки (ЗОП), когато изпълняват функции по отбраната и сигурността на страната.


Чл. 3. Кандидатите за изпълнители на специална обществена поръчка са субектите по чл. 5 ЗОП, които отговарят на условията и реда за достъп до класифицирана информация или на изискванията за прилагане на специалните мерки за сигурност.


Глава втора.
ВЪЗЛАГАНЕ НА СПЕЦИАЛНИ ОБЩЕСТВЕНИ ПОРЪЧКИ, КОИТО ИМАТ ЗА ПРЕДМЕТ КЛАСИФИЦИРАНА ИНФОРМАЦИЯ, ПРЕДСТАВЛЯВАЩА ДЪРЖАВНА ТАЙНА

Раздел I.
Проучване

Чл. 4. (1) Възложителят взема решение за откриване на процедура за възлагане на специална обществена поръчка след мотивирано писмено становище от служителя по сигурността на информацията относно това, дали в предмета на поръчката е включена информация, подлежаща на класификация като държавна тайна съгласно изискванията на Закона за защита на класифицираната информация (ЗЗКИ).

(2) Възложителят организира и провежда процедурата за възлагане на специална обществена поръчка и сключва договора за нея чрез ръководителя или упълномощено от него длъжностно лице.

(3) Решението по ал. 1 трябва да съдържа:

1. описание на предмета на специалната обществена поръчка;

2. правно и фактическо основание за възлагане на поръчката;

3. ниво на класификация на информацията;

4. начина на възлагане - преговори или конкурс;

5. основните технически и икономически изисквания за изпълнение на специалната обществена поръчка;

6. срок и място за изпълнение на поръчката;

7. лица, които да извършат проучване с цел установяване на възможни изпълнители на поръчката и срок за извършването му;

8. други изисквания по преценка на възложителя с оглед предмета на поръчката;

9. критерии за оценка на предложенията и начин за определяне на тежестта им в комплексната оценка на предложението, когато избраният начин на възлагане на специалната обществена поръчка е конкурс, и критерии за водене на преговорите, когато начинът за възлагане на специалната обществена поръчка е чрез преговори.

(4) Лицата по ал. 3, т. 7 извършват проучването при спазване на изискванията за защита от нерегламентиран достъп до класифицирана информация и изготвят доклад до възложителя. Докладът съдържа резултатите от проучването и списък на установените възможни изпълнители.


Чл. 5. (1) Въз основа на доклада по чл. 4, ал. 4 възложителят или упълномощено от него длъжностно лице отправя запитване до лицата, посочени в доклада по чл. 4, ал. 4, за желание за участие, след което отправя искане до компетентната служба за сигурност за проучване по смисъла на ЗЗКИ на посочените в доклада възможни изпълнители и съответните им подизпълнители, писмено заявили желание за участие.

(2) След приключване на проучването компетентната служба за сигурност уведомява писмено възложителя за резултата. При отказ на службата за сигурност да издаде документ за достъп до класифицирана информация по смисъла на ЗЗКИ възложителят отправя искане за проучване на други възможни изпълнители.


Раздел II.
Комисия по провеждането на процедурата за възлагане на специална обществена поръчка

Чл. 6. (1) Възложителят с решение назначава комисия, която да проведе преговори с лицата, получили документ за достъп до класифицирана информация, съответно да проведе конкурсна процедура по документи.

(2) Решението по ал. 1 съдържа и срока за провеждане на преговори, съответно срока за работата на комисията.


Чл. 7. (1) В състава на комисиите, назначавани по реда на раздели III и IV, се включват лица, които притежават съответната професионална квалификация и практически опит в съответствие с предмета и характера на специалната обществена поръчка, като задължително се включват и правоспособен юрист и финансист.

(2) Лицата по ал. 1 трябва да имат право на достъп до нивото на класификация, посочено в решението по чл. 4, ал. 3, т. 3, и да не са участвали в проучването по чл. 4, ал. 4.

(3) Членовете на комисиите трябва да отговарят на изискванията на чл. 38 ЗОП.


Раздел III.
Възлагане чрез преговори

Чл. 8. (1) Комисията уведомява писмено лицата, получили документ за достъп до класифицирана информация и заявили желание за участие, за деня и часа за водене на преговорите.

(2) При провеждането на преговорите лицата по ал. 1 трябва да представят на комисията:

1. документ за регистрация на кандидата;

2. доказателства за техническата възможност за изпълнение на поръчката;

3. евентуалните подизпълнители, които ще участват в изпълнението на поръчката;

4. удостоверения от съответните компетентни органи относно липсата на обстоятелствата по чл. 24, ал. 1, т. 1, 3 и 5 ЗОП;

5. декларация, че не са налице обстоятелствата по чл. 24, ал. 1, т. 4 и 6 ЗОП;

6. други документи по преценка на комисията.

(3) Комисията съставя протокол за проведените преговори, който съдържа състава на комисията и резултатите от преговорите.

(4) Протоколът на комисията се подписва от всички членове и се предава на възложителя заедно с подготвения договор за възлагане на специалната обществена поръчка.


Чл. 9. (1) Комисията предлага в протокола сключване на договор с лицето, чието предложение за изпълнение на специалната поръчка отговаря в най-голяма степен на обявените с решението по чл. 4, ал. 3 изисквания. Протоколът се утвърждава от възложителя.

(2) В случай че при преговорите не се постигне съответствие с изискванията на чл. 4, ал. 3, комисията информира за това възложителя. В този случай възложителят може:

1. да прекрати процедурата по преговорите;

2. да прекрати процедурата и да открие нова.


Чл. 10. (1) Възложителят и лицето, определено за изпълнител, сключват договора за възлагане на специалната обществена поръчка по реда на Търговския закон или Закона за задълженията и договорите в 5-дневен срок от представянето на протокола за водените преговори на възложителя.

(2) В договора за възлагане на специалната обществена поръчка задължително се определят и:

1. специфичните изисквания за защита на класифицираната информация, свързани с обема и нивото на класификация за сигурност;

2. лицата, имащи достъп до класифицираната информация;

3. клаузи за отговорност в случай на неспазване на изискванията за индустриална сигурност;

4. лицето, което ще осъществява контрол по реда на чл. 105 ЗЗКИ.


Чл. 11. В случай че лицето, определено за изпълнител, не подпише договора за възлагане на специалната обществена поръчка, възложителят може да сключи договор с друго от лицата, което в най-голяма степен отговаря на изискванията на чл. 4, ал. 3.


Раздел IV.
Възлагане чрез конкурс по документи

Чл. 12. Лицата, получили документ за достъп до класифицирана информация, представят своите предложения в непрозрачен запечатан плик в срок, посочен от възложителя. Предлаганата цена се представя в отделен запечатан плик, поставен в плика с предложението.


Чл. 13. (1) При разглеждането и оценката на предложенията комисията се ръководи от изискванията и критериите, посочени в решението по чл. 4, ал. 3.

(2) Комисията съставя протокол за дейността си, в който определя и изпълнителя на специалната обществена поръчка. В случай че са подадени и разгледани две и повече предложения, комисията извършва и класиране съобразно критериите, посочени в решението по чл. 4, ал. 3. Протоколът се утвърждава от възложителя.

(3) Договорът за изпълнение на специалната обществена поръчка се сключва при условията и по реда на чл. 10. В случай че лицето, определено за изпълнител, откаже да сключи договор, възложителят може:

1. да прекрати процедурата;

2. да сключи договор с друго лице, подало предложение и получило документ за достъп до класифицирана информация;

3. да прекрати процедурата и да открие нова процедура.


Глава трета.
ВЪЗЛАГАНЕ НА СПЕЦИАЛНИ ОБЩЕСТВЕНИ ПОРЪЧКИ, ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА КОИТО ТРЯБВА ДА Е ПРИДРУЖЕНО СЪС СПЕЦИАЛНИ МЕРКИ ЗА СИГУРНОСТ

Чл. 14. (1) Възложителят взема решение за откриване на процедура по възлагане на специална обществена поръчка по реда на тази глава след мотивирано писмено становище от компетентен орган за необходимостта от прилагането на специални мерки за сигурност при изпълнение на поръчката.

(2) В решението по ал. 1 възложителят посочва:

1. предмета на специалната обществена поръчка;

2. правно и фактическо основание за възлагане на поръчката;

3. срок и място за изпълнение на поръчката;

4. предвидените специални мерки;

5. срок и лица, които извършват проучване за възможните изпълнители на поръчката, отговарящи на изискванията за прилагане на специалните мерки за сигурност;

6. други изисквания по преценка на възложителя с оглед изпълнението на поръчката.


Чл. 15. Лицата по чл. 14, ал. 2, т. 5 извършват проучването по реда на чл. 4, ал. 4 в определения с решението срок и изготвят доклад до възложителя. Докладът съдържа резултатите от проучването и списък на установените възможни изпълнители.


Чл. 16. Възложителят отправя искане до компетентната служба за сигурност и/или служба за обществен ред за становище относно надеждността на възможните изпълнители на специалната поръчка с оглед предмета на конкретната поръчка.


Чл. 17. При възлагане на специална обществена поръчка и сключване на договор по реда на тази глава се прилагат съответно правилата на глава втора, с изключение на разпоредбите относно правото на достъп до класифицирана информация.


Чл. 18. (1) Възложителят има право да развали договора едностранно, в случай че след сключването му възникнат или станат известни обстоятелства, в резултат на които изпълнителят не отговаря на изискванията за изпълнение на определените специални мерки за сигурност.

(2) Възложителят уведомява писмено компетентната служба за сигурност и/или служба за обществен ред за причините за развалянето на договора.


Чл. 19. За всички неуредени в наредбата въпроси, свързани с възлагането на специални обществени поръчки, се прилагат разпоредбите на ЗОП и ЗЗКИ.


Глава четвърта.
АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

Чл. 20. За нарушаване разпоредбите на наредбата виновните лица се наказват по чл. 32 от Закона за административните нарушения и наказания, освен ако за извършените нарушения се предвиждат със закон по-тежки наказания.


Допълнителни разпоредби

§ 1. По смисъла на чл. 16 надежден е този кандидат, за когото липсват данни за дейност, насочена срещу сигурността и/или отбраната на страната.


§ 2. Служители по сигурността на информацията са лицата по § 1, т. 4 ЗЗКИ.


§ 3. Служби за сигурност са службите по смисъла на § 1, т. 1 ЗЗКИ.


§ 4. Служби за обществен ред са службите по смисъла на § 1, т. 2 ЗЗКИ.


Заключителни разпоредби

§ 5. Наредбата се приема на основание чл. 6, т. 1 от Закона за обществените поръчки.


Промени настройката на бисквитките