Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 9 от 31.I

ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА АКЦИЗИТЕ (ОБН., ДВ, БР. 19 ОТ 1994 Г.; ИЗМ. И ДОП., БР. 58 И 70 ОТ 1995 Г., БР. 21, 56 И 107 ОТ 1996 Г., БР. 51 ОТ 1997 Г., БР. 15, 89 И 153 ОТ 1998 Г., БР. 103 ОТ 1999 Г., БР. 102 ОТ 2000 Г., БР. 110 ОТ 2

 

ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА АКЦИЗИТЕ (ОБН., ДВ, БР. 19 ОТ 1994 Г.; ИЗМ. И ДОП., БР. 58 И 70 ОТ 1995 Г., БР. 21, 56 И 107 ОТ 1996 Г., БР. 51 ОТ 1997 Г., БР. 15, 89 И 153 ОТ 1998 Г., БР. 103 ОТ 1999 Г., БР. 102 ОТ 2000 Г., БР. 110 ОТ 2001 Г., БР. 45 ОТ 2002 Г.)

В сила от 01.01.2003 г.

Обн. ДВ. бр.118 от 20 Декември 2002г., попр. ДВ. бр.9 от 31 Януари 2003г.

§ 1. В чл. 2 се правят следните изменения:

1. В т. 3:

а) в изречение първо думите "вина и" и "400 литра вино и" се заличават;

б) в изречение второ думите "вина и" се заличават.

2. В т. 7 думите "и други пощенски" се заменят с "пощенски и други".


§ 2. В чл. 4 се правят следните изменения и допълнения:

1. Създава се т. 2а:

"2а. за междинните продукти - като абсолютна сума в левове за 1 хектолитър краен продукт;".

2. Точка 4 се отменя.

3. Създава се т. 9б:

"9б. за пътнически автомобили, товаро-пътнически и състезателни автомобили за не повече от 9 човека, включително водача, с мощност на двигателя над 120 киловата (kW) по системата DIN, съответно 126 киловата (kW) по системата SAE - като абсолютна сума в левове за 1 киловат, в зависимост от мощността на двигателя".

4. В т. 12 думите "вина или" и "за всеки литър произведено вино и" се заличават.


§ 3. В чл. 4а, ал. 3 думите "вина и спиртни напитки се бутилират, облагат се по раздел I от Тарифата за акцизите, като спиртните напитки се облепват с бандерол" се заменят със "спиртните напитки се бутилират, облагат се по раздел I от Тарифата за акцизите и се облепват с бандерол".


§ 4. В чл. 5 ал. 2 се изменя така:

"(2) При внос на стоки акцизът се начислява от митническите органи, като определеният размер на дължимия акциз се взема под отчет по реда, определен за митническото задължение."


§ 5. В чл. 7 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинеи 5, 6 и 7 се изменят така:

"(5) Вносителят на стоки внася ефективно начисления от митническите органи акциз, както следва:

1. в републиканския бюджет по сметка на съответното митническо учреждение, оформящо вноса;

2. в републиканския бюджет по сметка на съответното митническо учреждение, оформящо вноса, или касата на митническото учреждение, когато вносител е нерегистрирано по този закон физическо лице, което не е едноличен търговец.

(6) Акцизът по ал. 5 не може да се прихваща от данъчните или митническите органи с други задължения.

(7) Митническите органи разрешават вдигането на стоките след заплащане или обезпечаване на начисления дължим акциз по реда, определен за митническото задължение."

2. Създава се нова ал. 8:

"(8) Митническата администрация предоставя на данъчната администрация информация за приетите митнически декларации и получените плащания на акциза при внос по електронен път в срок до 14 дни от изтичането на всеки календарен месец. Информацията се предоставя при условия и по ред, определени със заповед на министъра на финансите."

3. Досегашните ал. 8 и 9 стават съответно ал. 9 и 10.


§ 6. Член 7а се отменя.


§ 7. В чл. 8, ал. 1 се отменя.


§ 8. В чл. 10 се правят следните изменения:

1. Алинея 2 се изменя така:

"(2) При сделка със стоки, подлежащи на облагане с акциз, лицата по чл. 3, ал. 1 издават фактура, в която се посочват продажната цена и сумата на начисления акциз."

2. Алинея 4 се изменя така:

"(4) Производственият лист за производство на ракия от физическо лице се представя в съответната териториална данъчна дирекция до 7 дни от датата на производството."


§ 9. В чл. 11 се правят следните изменения:

1. (попр. - ДВ, бр. 9 от 2003 г.) Алинея 2 се изменя така:

"(2) Бутилираните спиртни напитки, предназначени за местния пазар, се продават само в бутилки до 1,5 л, облепени с бандерол. При използване на опаковки над 1,5 л за спиртни напитки от внос същите се облепват със специален бандерол по ред, определен от министъра на финансите. Редът и начинът за въвеждане на бандеролите за спиртни напитки се определят от Министерския съвет."

2. В ал. 6, изречение първо думите "вина и" се заличават.

3. В ал. 10 думите "надпис: "FOR DUTY FREE ONLY" се заменят с "надпис, който задължително съдържа думите "duty free".


§ 10. Член 12в се изменя така:

"Чл. 12в. (1) Безмитна търговия със стоки в обекти, разположени в зоните за митнически контрол на аерогарите, пристанищата, в зоните на граничните контролно-пропускателни пунктове по суша, в самолетите, корабите и влаковете в международен рейс, както и в специализираните магазини за обслужване на Дипломатическия корпус, се осъществява само от местно юридическо лице - търговско дружество с внесен капитал най-малко от 250 000 лв. след получаване на разрешение от министъра на финансите за всеки отделен обект, което лице:

1. не е в производство по несъстоятелност или в ликвидация;

2. няма изискуеми и ликвидни публични задължения над 3000 лв.;

3. няма влезли в сила наказателни постановления за нарушаване на митническото и данъчното законодателство с наложена имуществена санкция над 2000 лв.;

4. се представлява от лица, които:

а) не са осъждани за умишлено престъпление от общ характер, освен ако са реабилитирани;

б) не са били членове на управителен или контролен орган на дружество, прекратено поради несъстоятелност през последните две години, предхождащи датата на решението за откриване на производство по несъстоятелност, ако са останали неудовлетворени кредитори.

(2) Броят, видът и местоположението на обектите за безмитна търговия се определят от министъра на финансите, съгласувано с министъра на вътрешните работи, за всеки граничен контролно-пропускателен пункт, аерогара или пристанище. За обектите се организира надзор така, че да не се допускат лица и превозни средства на територията на страната без митнически контрол. Обектите за обслужване на Дипломатическия корпус се определят съвместно от министъра на финансите и министъра на външните работи.

(3) Правото за извършване на безмитна търговия на борда на самолети, кораби и влакове, както и на територията на аерогари и пристанища, принадлежи на лицето, което ги експлоатира, като то е длъжно да докаже, че отговоря на условията по ал. 1, като представи необходимите писмени документи. Това право може да бъде упражнено чрез трето лице, което отговаря на условията по ал. 1 и докаже съответствието си с тях. Договорът и доказателствата за съответствие се обявяват в Министерството на финансите.

(4) Обектите за безмитна търговия в зоната на сухопътните гранични контролно-пропускателни пунктове, на аерогарите и на пристанищата въз основа на конкурс се отдават за ползване на търговските дружества по ал. 1 от министъра на финансите за срок до 10 години с разрешението.

(5) Редът за разрешаване и организиране на безмитна търговия и контролът върху продажбата на стоки в тези обекти, включени в разрешението за безмитна търговия, се определят с наредба на министъра на финансите.

(6) За участие в конкурс, за издаване на разрешение за извършване на дейност като безмитен оператор и за издаване на разрешение за опериране на обект за безмитна търговия се събират държавни такси в размери, определени от Министерския съвет.

(7) Контролът по спазване реда и правилата за дейността в обектите за безмитна търговия се осъществява от митническите органи, които заверяват 24-часовия отчет за обекта, към който се прилагат копия от издадените фискални бонове. Митническите органи осъществяват контрол за спазване на нормите за безмитен внос. Влизащите в страната автомобили, независимо от вида им, могат да зареждат безмитно горива само в нормалните им резервоари, като номерът на превозното средство се посочва във фискалния бон.

(8) Разрешението за безмитна търговия се отнема от министъра на финансите, когато безмитният оператор допусне съществени нарушения на условията в разрешението или не отговаря на изискванията по ал. 1, т. 1 - 4. Несъответствията по ал. 1, т. 2 и 4 могат да бъдат отстранени в срока, необходим за съответното действие.

(9) Разрешението за обекти за безмитна търговия се обезсилва, независимо от срока, за който е издадено, когато това произтича от ангажимент от страна на Република България за съответствие с изискванията на Европейския съюз.

(10) Конкурсите за безмитни оператори се провеждат два пъти годишно:

1. през втората седмица на януари и

2. през втората седмица на юли."


§ 11. В чл. 17а се правят следните изменения:

1. Алинея 8 се изменя така:

"(8) Лице, което продава или съхранява в търговско помещение, различно от търговските обекти, лицензирани за безмитна търговия, бутилирани спиртни напитки и тютюневи изделия, облепени с бандерол по чл. 11, ал. 9, съответно с надпис по чл. 11, ал. 10, се наказва с глоба - за физическите лица, които не са търговци, или с имуществена санкция - за юридическите лица и едноличните търговци, в двойния размер на дължимия акциз, но не по-малко от 1000 лв. при първо нарушение и не по-малко от 2000 лв. при повторно нарушение."

2. В ал. 9 думите "FOR DUTY FREE ONLY" се заменят с "по чл. 11, ал. 10".

3. Алинея 10 се изменя така:

"(10) Лице, което продава или съхранява в търговски обект, лицензиран за безмитна търговия, бутилирани спиртни напитки без бандерол по чл. 11, ал. 9 или тютюневи изделия без надпис по чл. 11, ал. 10, се наказва с имуществена санкция в размер 5000 лв. при първо нарушение и 10 000 лв. при повторно нарушение."

4. Алинея 11 се изменя така:

"(11) Стоките по ал. 1 - 10 се отнемат в полза на държавата."


§ 12. В чл. 17б се правят следните изменения и допълнения:

1. Досегашният текст става ал. 1.

2. Създава се ал. 2:

"(2) Лице, което наруши реда или начина за въвеждане на бандероли за бутилирани спиртни напитки по чл. 11, ал. 2, както и лице, което продава тези напитки, се наказва с глоба - за физическите лица, съответно с имуществена санкция - за юридическите лица и едноличните търговци, в размер 2000 лв. при първо нарушение и 5000 лв. при повторно нарушение."


§ 13. В чл. 17ж думите "чл. 7, ал. 9" се заменят с "чл. 7, ал. 10".


§ 14. Създава се член 17н:

"Чл. 17н. Митнически служител, който не изпълни задължението си по чл. 7, ал. 8, се наказва с глоба от 200 до 500 лв., а при повторност - от 500 до 1000 лв."


§ 15. Създава се чл. 22:

"Чл. 22. Митнически орган, който не изпълни задължението си по чл. 12в, ал. 7, се наказва с глоба от 250 до 1000 лв."


§ 16. В § 2 от допълнителните разпоредби се правят следните изменения и допълнения:

1. В т. 7 навсякъде думите "алкохолно съдържание над 1 обемен процент" се заменят с "алкохолно съдържание по обем, превишаващо 1 % vol".

2. Точка 11 се изменя така:

"11. "Спиртни напитки" са всички продукти, включени в код по Комбинираната номенклатура (КН) 2208 с действително алкохолно съдържание по обем, превишаващо 1,2 % vol, както и продуктите, включени в кодове по КН 2204, 2205 и 2206 с действително алкохолно съдържание по обем, превишаващо 22 % vol, и които:

а) са предназначени за консумация;

б) имат специфични органолептични характеристики."

3. Точка 12 се изменя така:

"12. "Вина" са следните продукти:

а) "тихи вина" - всички продукти, включени в кодове по КН 2204 и 2205, но непопадащи в обхвата на буква "б", и:

- с действително алкохолно съдържание по обем, превишаващо 1,2 % vol, но непревишаващо 15 % vol, и при условие, че алкохолът, съдържащ се в крайния продукт, се дължи изцяло на ферментация, или

- с действително алкохолно съдържание по обем, превишаващо 15 % vol, но непревишаващо 18 % vol, при условие, че са били произведени без каквото и да е обогатяване и при условие, че алкохолът, съдържащ се в крайния продукт, се дължи изцяло на ферментация;

б) "шумящи вина" - всички продукти, включени в кодове по КН 2204 10, 2204 21 10, 2204 29 10 0 и 2205, които:

- се съхраняват в бутилки със "запушалки-гъбки", задържани от скоби или връзки, или които имат свръхналягане, дължащо се на разтворен въглероден диоксид, равно на 3 бара или повече, и

- са с действително алкохолно съдържание по обем, превишаващо 1,2 % vol, но непревишаващо 15 % vol, и при условие, че алкохолът, съдържащ се в крайния продукт, се дължи изцяло на ферментация."

4. Създават се т. 12а и 12б:

"12а. "Ферментирали напитки, различни от виното и пивото (други ферментирали напитки)" са следните продукти:

а) "други тихи ферментирали напитки" - всички продукти, включени в кодове по КН 2204 и 2205, но непопадащи в обхвата на т. 12, и продуктите, включени в код по КН 2206, но непопадащи в обхвата на буква "б" и т. 16, и:

- с действително алкохолно съдържание по обем, превишаващо 1,2 % vol, но непревишаващо 10 % vol, или

- с действително алкохолно съдържание по обем, превишаващо 10 % vol, но непревишаващо 15 % vol, и при условие, че алкохолът, съдържащ се в крайния продукт, се дължи изцяло на ферментация;

б) "други шумящи ферментирали напитки" - всички продукти, включени в кодове по КН 22060031 0, 22060039 0, както и продуктите, включени в кодове по КН 2204 10, 2204 21 10 0, 2204 29 10 0 и 2205, но непопадащи в обхвата на т. 12, които:

- се съхраняват в бутилки със "запушалки-гъбки", задържани от скоби или връзки, или имат свърхналягане, дължащо се на разтворен въглероден диоксид, равно на 3 бара или повече, и

- са с действително алкохолно съдържание по обем, превишаващо 1,2 % vol, но непревишаващо 13 % vol, или

- са с действително алкохолно съдържание по обем, превишаващо 13 % vol, но непревишаващо 15 % vol, и при условие, че алкохолът, съдържащ се в крайния продукт, се дължи изцяло на ферментация.

12б. "Междинни продукти" са всички крайни продукти с действително алкохолно съдържание по обем, превишаващо 1,2 % vol, но непревишаващо 22 % vol, включени в кодове по КН 2204, 2205 и 2206, но непопадащи в обхвата на т. 12, 12а и 16."

5. В т. 16 думите "с код по Митническата тарифа на Република България" се заменят с "включен в код по КН".

6. Създава се т. 26:

"26. "Код по КН" са тарифни позиции, подпозиции и тарифни номера по Комбинираната номенклатура на Република България."

7. Създава се т. 27:

"27. "Вносител" е лице, извършващо внос на стоки по смисъла на т. 2."


§ 17. В Тарифата за акцизите се правят следните изменения и допълнения:

1. В т. 2 числото "0,3" се заменя с "0".

2. Създава се т. 2а:



"2а. Междинни продукти 90 лв. за 1 хекто-
  литър краен
  продукт."


3. В т. 3 думите "включително ракии, бренди и алкохолни напитки с алкохолно съдържание над 1,2 обемни процента до 15 обемни процента" се заличават и числото "0,035" се заменя с "0,05".

4. Точка 11 се изменя така:


"11. Пътнически автомобили,
товаро-пътнически и състезателни
автомобили за не повече от 9 човека,
включително водача, с мощност на
двигателя:
- над 120 киловата      
(kW)      
по системата DIN над 120 kW  
  до 150 kW 35 лв. за 1 kW
  над 150 kW 60 лв. за 1 kW
- над 126 киловата      
(kW)      
по системата SAE над 126 kW  
  до 157,5 kW 33,33 лв. за 1 kW
  над 157,5 kW 57,14 лв. за 1 kW
Преизчисляването на мощността
на двигателите на автомобилите
от киловати (kW) в конски сили се
извършва при съотношение
1 киловат (kW), равен на
1,36 конски сили."


5. В т. 14:

а) в т. 14.2.1 числата "300" и "500" се заменят съответно с "400" и "600";

б) в т. 14.2.2 числата "300" и "550" се заменят съответно с "400" и "650".

6. В т. 17 числото "110" се заменя с "210".

Преходни и заключителни разпоредби


§ 18. Навсякъде в закона думите "Митническата тарифа" се заменят с "Комбинираната номенклатура".


§ 19. Отнетите в полза на държавата акцизни стоки за нарушения по закона, с изключение на автомобили и горива, се унищожават, ако до влизането в сила на този закон е изтекла една година от датата на влизането в сила на наказателното постановление.


§ 20. (1) Заварените оператори на обекти за безмитна търговия са длъжни да внесат и заявят за вписване в търговския регистър капитала си в съответствие с изискванията на чл. 12в, ал. 1 при кандидатстването за ново разрешение. Новото разрешение се издава след като капиталът бъде вписан.

(2) Безмитни оператори, на които с акт на министъра на финансите са предоставени права по предходни разрешения, за подновяването на договорите могат да упражнят тези права и да получат ново разрешение за съответните обекти до края на 2003 г. Срокът на новото разрешение започва от изтичане на срока на заварения договор.

(3) Първият конкурс за безмитни оператори се провежда в срок 45 дни от влизането на този закон в сила.


§ 21. Бутилираните спиртни напитки над 1,5 л, предназначени за местния пазар и облепени с бандерол, се продават до изчерпване на количествата, но не по-късно от 30 юни 2003 г.


§ 22. В Закона за пътищата (обн., ДВ, бр. 26 от 2000 г.; изм., бр. 88 от 2000 г., бр. 111 от 2001 г., бр. 47 от 2002 г.) се правят следните изменения и допълнения:

1. В чл. 45, ал. 1 думите "автомобилни бензини и дизелово гориво" се заменят с "горива по чл. 46".

2. В чл. 46 се създава т. 4:

"4. втечнени нефтен газ и други газообразни въглеводороди - в размер 140 лв. на тон."

3. В чл. 47:

а) в ал. 1 думите "автомобилни бензини и дизелово гориво" се заменят с "горива по чл. 46";

б) в ал. 7 думите "автомобилни бензини и дизелово гориво" се заменят с "горива по чл. 46".

4. В чл. 58, ал. 3 думите "автомобилни бензини и дизелово гориво" се заменят с "горива по чл. 46".

5. В § 2, ал. 1 от допълнителните разпоредби след думата "бензини" се поставя запетая и думите "и дизеловото гориво" се заменят с "дизеловото гориво и втечнените нефтен газ и други газообразни въглеводороди".


§ 23. Законът влиза в сила от 1 януари 2003 г.

-------------------------

Законът е приет от ХХХIХ Народно събрание на 12 декември 2002 г. и е подпечатан с официалния печат на Народното събрание.


Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ ЗАКОНА ЗА АКЦИЗИТЕ И ДАНЪЧНИТЕ СКЛАДОВЕ

(ОБН. - ДВ, БР. 91 ОТ 2005 г.)


§ 1. (1) (В сила от 01.07.2006 г.) Този закон отменя Закона за акцизите (обн., ДВ, бр. 19 от 1994 г.; изм., бр. 58 и 70 от 1995 г., бр. 21, 56 и 107 от 1996 г., бр. 51 от 1997 г., бр. 15, 89 и 153 от 1998 г., бр. 103 от 1999 г., бр. 102 от 2000 г., бр. 110 от 2001 г., бр. 45 и 118 от 2002 г.; попр., бр. 9 от 2003 г.; изм., бр. 37, 103 и 112 от 2003 г., бр. 53 и 113 от 2004 г.), с изключение на чл. 11, ал. 9 и 10, чл. 12в, чл. 17а, ал. 10, § 2, т. 25 от допълнителните разпоредби, § 26 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за акцизите (ДВ, бр. 110 от 2001 г.) и § 20 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за акцизите (ДВ, бр. 118 от 2002 г.), които се прилагат до приемането на закон за безмитната търговия.

(2) Лицата по § 20, ал. 2 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за акцизите (ДВ, бр. 118 от 2002 г.) с разрешения, чиито срок е изтекъл след 31 юли 2005 г., продължават дейността си на безмитни оператори до приемането на закон за безмитната търговия.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .


Промени настройката на бисквитките