Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 100 от 25.X

НАРЕДБА № 3 ЗА ПРИДОБИВАНЕ НА ПРАВОСПОСОБНОСТ ЗА ЗАВАРЧИЦИ

 

НАРЕДБА № 3 ЗА ПРИДОБИВАНЕ НА ПРАВОСПОСОБНОСТ ЗА ЗАВАРЧИЦИ

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЪРА НА НАРОДНАТА ПРОСВЕТА И МИНИСТЪРА НА МАШИНОСТРОЕНЕТО

Обн. ДВ. бр.25 от 27 Март 1979г., изм. ДВ. бр.94 от 2 Декември 1983г., отм. ДВ. бр.100 от 25 Октомври 2002г.

Отменена с § 4 преходните и заключителните разпоредби на Наредба № 7 от 11 октомври 2002 г. за условията и реда за придобиване на правоспособност по заваряване - ДВ, бр. 100 от 25 октомври 2002 г.


Раздел I.
ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ. СТЕПЕНИ НА ПРАВОСПОСОБНОСТ

Чл. 1. Тази наредба урежда обучението на лицата, които желаят да придобият правоспособност за заварчици на металите и пластмасите в различни технологични условия, при производство, монтаж и ремонт на обекти и съоръжения, степените на правоспособност, изпитите, отчетността и контрола над дейността им.


Чл. 2. (1) Придобиваната правоспособност III, II и I степен е в тясна връзка с трите степени на професионална квалификация - начална, средна и висша, и съответствуващите им разреди.

(2) Най-висока степен на правоспособност е I степен.

(3) Началният разред от всяка степен на професионална квалификация се присвоява едновременно с придобиването на съответната степен на правоспособност.

(4) Присвояването на следващите по-високи разреди в съответната степен на правоспособност се извършва в курсовете за повишаване на разреди.


Чл. 3. За преминаване от по-ниска в по-висока степен на правоспособност се допускат всички заварчици по съответната професия и специализация, на които е присвоен най-високият разред на притежаваната от тях степен на правоспособност.


Чл. 4. (1) В резултат на получената теоретична и практическа подготовка за заваръчни работи и дейност лицата могат да придобиват правоспособност за рязане и заваряване на метали и пластмаси по следните работнически професии и специализации:

1. заварчик - газово заваряване и рязане III, II и I степен. По тази професия може да се придобива и специализацията газово рязане на полуавтоматични и автоматични резачки - III степен;

2. заварчик - ръчно електродъгово заваряване на въглеродни и нисколегирани стомани, неизискващи предварително нагряване, III, II и I степен. По тази професия допълнително могат да се придобиват и следните специализации:

а) ръчно електродъгово заваряване на въглеродни и легирани стомани, изискващи предварително нагряване - II и I степен;

б) ръчно електродъгово заваряване на чугун - II и I степен;

в) ръчно електродъгово заваряване на аустенитни стомани - II и I степен;

г) ръчно електродъгово заваряване с целулозни електроди - II и I степен;

д) ръчно електродъгово заваряване на цветни метали - I степен;

е) ръчно електродъгово заваряване на биметални и разнородни материали - I степен;

3. заварчик - полуавтоматично и автоматично заваряване на стомани в защитна газова среда с топим електрод (МАГ и МИГ) - III, II и I степен. По тази професия допълнително могат да се придобиват и следните специализации:

а) полуавтоматично заваряване на цветни и леки метали в защитна газова среда с топим електрод - II и I степен;

б) автоматично и механизирано заваряване в защитна газова среда с топим електрод - II и I степен;

в) полуавтоматично заваряване с тръбен електроден тел - II и I степен;

4. заварчик - заваряване на стомани в защитна среда от инертни газове с нетопим електрод (ВИГ) - III, II и I степен. По тази професия допълнително могат да се придобиват и следните специализации:

а) автоматично и механизирано заваряване на стомани в защитна среда от инертни газове с нетопим електрод - II и I степен;

б) заваряване на цветни и леки метали в защитна среда от инертни газове с нетопим електрод - II и I степен;

5. заварчик - заваряване на стомани под слой от флюс - III, II и I степен. По тази професия допълнително могат да се придобиват и следните специализации:

а) заваряване на аустенитни стомани под слой от флюс - II и I степен;

б) заваряване на биметални и разнородни материали под слой от флюс - II и I степен;

6. заварчик - автоматично заваряване с принудително формиране на шева - III, II и I степен;

7. заварчик - плазмено заваряване и рязане - III, II и I степен;

8. заварчик - електросъпротивително и кондензаторно заваряване - III, II и I степен. По тази професия допълнително може да се придобива и специализацията заваряване на шпилки - II и I степен;

9. заварчик - алумино-термитно заваряване - III и II степен;

10. заварчик - физични методи на заваряване - I степен;

11. заварчик - заваряване на пластмаси - II и I степен. Тази професия има допълнителна специализация: автоматично и механизирано заваряване на пластмаси - II и I степен;

12. работник на ацетиленова станция - обслужване на ацетиленови станции - III степен.

(2) По професиите и специализациите, посочени в т. 1 и 2, букви "а" и "в" и т. 3 и 4 за II и I степен на правоспособност, заварчиците могат да се обучават или да защитават притежаваната от тях степен за заваряване на листов материал и тръби само на листов материал или само на тръби според положения квалификационен изпит.


Чл. 5. Въз основа на получената квалификация и степен на правоспособност по професии и специализации заварчиците придобиват правата да упражняват дейност:

1. трета степен заварчици на метали имат право да прихващат и заваряват в долно, хоризонтално по вертикална равнина и вертикално положение неотговорни съоръжения, машинни части, конструкции и др., неподлежащи на контрол от контролните инспекции, с изисквания само за геометрията на заварените шевове. Тази степен включва характеристиката на работата за I и II разред;

2. втора степен заварчици на метали имат право да заваряват листови материали и тръби във всички пространствени положения, поднадзорни съоръжения, конструкции, съдове под налягане и тръбопроводи, чиито заваръчни шевове съгласно техническите предписания се подлагат на рентгено- или гама-дефектоскопия и изпитване на опън и огъване или смачкване (за тръби). Тази степен включва характеристика на работата за III, IV и V разред;

3. първа степен заварчици на метали имат право да заваряват листови материали и тръби във всички пространствени положения, поднадзорни съоръжения, конструкции, съдове под налягане, тръбопроводи от всички категории и др., чиито заваръчни шевове съгласно техническите предписания се подлагат на рентгено- или гама- дефектоскопия, изпитвания на опън и огъване или смачкване (за тръби), ударна жилавост и металографски анализ. Тази степен включва характеристиката на работата за VI и VII разред;

4. за заваряване на съоръжения, конструкции и др. с особено високи технически изисквания спрямо качеството на заварените съединения независимо от притежаваната I степен на правоспособност заварчикът се подлага на контролен изпит по практика - технологични проби, пред качествен контрол в предприятието;

5. втора степен заварчици на пластмаси имат право да заваряват съоръжения и конструкции, работещи при надналягане до 0,5 атм включително;

6. първа степен заварчици на пластмаси имат право да заваряват съоръжения и конструкции, работещи при надналягане над 0,5 атм.


Раздел II.
ОСОБЕНИ ИЗИСКВАНИЯ ПРИ ПОДГОТОВКАТА НА ЗАВАРЧИЦИТЕ

Чл. 6. (1) Подготовката на заварчици по газово заваряване и рязане и по ръчно електродъгово заваряване на въглеродни и нисколегирани стомани се извършва в професионалните учебни заведения, както и в краткотрайни курсове, организирани от специализираните професионални учебни центрове към стопанските организации на съответните стопански министерства. Подготовката по останалите професии и специализации, посочени в чл. 4, се извършва в краткотрайни курсове.

(2) Организирането и провеждането на обучението в професионалните учебни заведения се извършват по Правилника за техникумите, средните професионално-технически и професионално-техническите училища (ДВ, бр. 80 от 1975 г.), а в краткотрайните курсове - съгласно изискванията на Временната наредба № 0-15 на МНП от 1972 г. (необнародвана) и тази наредба.

(3) Прекратяването на курса на обучение в краткотрайните курсове поради неспазване на технологичните изисквания за заваряване става от Института по заваряване при Научно-производствения комбинат "Заваръчна техника" (НПК "ЗТ") към Министерството на машиностроенето след съгласуване с МНП.


Чл. 7. (1) Подготовката на заварчици по газово заваряване и рязане и по ръчно електродъгово заваряване на въглеродни и нисколегирани стомани III степен в краткотрайни курсове се извършва, когато броят на заварчиците, подготвяни от учебните заведения, е недостатъчен за задоволяване нуждите на стопанските организации (СО).

(2) Текущата и допълнителната потребност от тези заварчици и необходимостта от организиране на краткотрайни курсове се определят от стопанските организации след съгласуване със съответната окръжна държавна инспекция по труда.


Чл. 8. В краткотрайните курсове може да се организира обучение за придобиване на правоспособност за работа само по една от професиите или специализациите, определени с чл. 4.


Чл. 9. (1) Специализираните професионални учебни центрове към Института по заваряване при НПК "ЗТ" на Министерството на машиностроенето, при Монтажно управление "Контролно-заваръчно" за отрасъл "Строителство" и при стопанска организация "Енергоремонт" за отрасъл "Енергетика" могат да провеждат краткотрайни курсове за придобиване на правоспособност:

1. за нови работници по всички професии и специализации, посочени в чл. 2;

2. за опресняване на знанията;

3. за преквалификация за придобиване на правоспособност за всички заварчици III степен - из средата на работниците и служителите от СО;

4. за придобиване на по-висока степен на правоспособност.

(2) В професионалните учебни центрове (ПУЦ) или стопанските организации могат да бъдат организирани филиали за провеждане на обучение в краткотрайни курсове за заварчици за III и II степен по всички професии и специализации по заваряване. Това става след разрешение на съответните специализирани ПУЦ при следните условия:

1. налична материално-техническа и учебна база (необходимия брой заваръчни апарати и работни места);

2. правоспособни преподаватели по теория и практика.

(3) Професионалните учебни заведения, които обучават заварчици, могат да организират и краткотрайни курсове за подготовка на заварчици III степен за нуждите на стопанските организации, ако това не пречи на редовното обучение.


Чл. 10. Организирането на краткотрайни курсове независимо от придобиваната степен на правоспособност става само при наличието на съответната учебна и материално-техническа база. Тя се изгражда в зависимост от изискванията към подготовката и съдържанието на обучението, определено с учебните програми по теория и практика за съответната степен на правоспособност, работническа професия и специализация по заваряване.


Чл. 11. За курсисти в краткотрайните курсове могат да кандидатствуват само лица:

1. навършили 18 години;

2. завършили основно образование;

3. медицински освидетелствувани от лекари специалисти: офталмолог,

отомолог, невролог, хирург и интернист, които са дали заключение, че са здрави психически и физически и годни за съответния вид работа.


Чл. 12. Преподаватели в различните направления на професионална подготовка и квалификация могат да бъдат:

1. по теория - машинни инженери по специалността "технология на металите и металообработващи машини" или учители - специалисти и средни техници по специалността "технология на машиностроенето - топла обработка";

2. по практика - лица, притежаващи добра практическа подготовка и свидетелство за правоспособност с квалификация най-малко една степен по-висока от предвидената за придобиване в курса, а за I степен - равна на придобиваната в курса.


Чл. 13. (1) Специализираните ПУЦ до 1 декември на всяка календарна година изпращат до заинтересуваните ПУЦ и стопанските организации план-график за курсовете, които ще организират през следващата учебна година.

(2) Професионалните учебни центрове и стопанските организации, които искат да обучават свои работници в курсовете, организирани от съответния специализиран ПУЦ за придобиване на правоспособност по някоя от професиите и специализациите по заваряване, правят заявки до тях до 15-то число на третия месец от всяко тримесечие. Специализираният ПУЦ в срок от 10 дни от получаване на заявките съобщава на предявителите им датите и мястото на провеждане на занятията за съответните курсове.

(3) Издръжката на курсистите се поема от ПУЦ или стопанската организация, която ги е изпратила на обучение. За всяка професия и съответните й специализации по степени на правоспособност и за проверочните изпити въз основа на учебните планове за обучение се разработват калкулации за разходите по подготовката на един курсист, утвърдени от съответното стопанско министерство.

(4) Професионалните учебни центрове и стопанските организации, които искат да организират и провеждат еднократно самостоятелни курсове или да организират филиали, трябва да поискат от съответния специализиран ПУЦ два месеца преди започване на курсовете разрешение за откриването им.

(5) В искането на ПУЦ и стопанските организации, които искат да провеждат самостоятелно курсове, се посочват: организацията, която иска да организира и проведе съответните курсове, броят на курсовете по степени на правоспособност и по професии и специализации, броят на курсистите по курсове, поименен списък на курсистите с образователния ценз на всеки, а за II степен - притежаваната в момента правоспособност и разред по курсове, броят на осигурените заваръчни апарати и работни места, изпитателни лаборатории, имената на преподавателите по теория и практика, техният образователен ценз и правоспособност.

(6) Разрешение за откриване на краткотрайните курсове към ПУЦ или стопанските организации се издава не по-късно от 30 дни преди откриване на обучението.


Чл. 14. (1) Лица, придобили правоспособност по една от работническите професии, посочени в чл. 4, могат да се обучават в курсове за придобиване на по-висока степен само по същата професия, с изключение на случаите:

1. за II степен по професията "заваряване на стомани в защитна газова среда с нетопим електрод (ВИГ)" могат да се обучават и лица с III степен на правоспособност по професията "газово заваряване и рязане";

2. за II степен по професиите "заваряване на стомани в защитна газова среда с топим електрод (МАГ и МИГ)", "заваряване на стомани под слой от флюс" и "автоматично заваряване с принудително формиране на шева" могат да се обучават и лица с III степен по професията "ръчно електродъгово заваряване";

3. приемането в курсове за повишаване на степента на правоспособност става само след присвоен най-висок разред на притежаваната от лицето степен на правоспособност и професия.

(2) Лица, придобили правоспособност по една от работническите професии, посочени в чл. 4, могат да се обучават в курсове по някоя от съответните за професията специализации след преминаване на 6-месечен трудов стаж по притежаваната от тях степен на правоспособност.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 94 от 1983 г.) Заварчиците I степен на всеки три години се явяват на проверочен изпит по практика за защита на притежаваната правоспособност, организиран от специализираните ПУЦ, по специално утвърден конспект. Изпитът се провежда от специализираните ПУЦ по график в един учебен ден.

(4) Заварчиците II степен, които в продължение на 3 години не са преминали в I степен на правоспособност, се явяват на проверочен изпит, организиран от специализираните ПУЦ.


Чл. 15. (1) Обучението на заварчици с придобиване на правоспособност в професионалните учебни заведения се провежда по учебни планове и програми, одобрени от МНП, съответно съгласувани с Института по заваряване при НПК "ЗТ" при Министерството на машиностроенето.

(2) Обучението в краткотрайните курсове за всички работнически професии и специализации по заваряване, независимо от кого е организирано, се провежда по единни учебни планове и програми, съставени:

1. за III степен - от Министерството на машиностроенето, респективно от Института по заваряване, одобрени от МНП;

2. за II и I степен и съответните им специализации - от съответните стопански министерства, респективно специализираните ПУЦ, съответно съгласувани с Института по заваряване при НПК "ЗТ" при Министерството на машиностроенето и одобрени от МНП;

3. за II и I степен - в учебните програми по теория на специалността и по учебна практика се включват раздели за специфичните особености в технологията и условията, при които се извършва заваряването за отрасли "Строителство" и "Енергетика". Те не се изучават в курсовете на другите отрасли.


Чл. 16. Присвояването на следващите по-високи разреди от съответната степен на правоспособност се извършва в курсове за повишаване в разред по учебни планове и програми, разработени от специализираните ПУЦ към съответните министерства и одобрени от ръководствата на министерствата съгласно изискванията на Наредба № 2 за ръководството и контрола на професионалното обучение на изпълнителските кадри (ДВ, бр. 8 от 1977 г.).


Чл. 17. (1) В часовете по практика се провежда инструктаж на курсистите за правилата на охрана на труда и техника на безопасност за работа със заваръчните апаратури и други намиращи се в участъка за обучение машини и уреди.

(2) На всеки курсист се осигуряват работно облекло и лични предпазни средства.


Чл. 18. Курсовете за придобиване на I степен се водят с откъсване от производството там, където е осигурена необходимата учебна и материално-техническа база. Обучението се организира и провежда само от специализираните ПУЦ.


Раздел III.
ИЗПИТИ И ИЗДАВАНЕ НА СВИДЕТЕЛСТВА ЗА ПРАВОСПОСОБНОСТ

Чл. 19. Организирането на квалификационните изпити и издаването на свидетелствата за правоспособност в професионалните учебни заведения става съгласно изискванията на чл. 144 и 225 на Правилника за техникумите, средните професионално-технически и професионално-техническите училища и тази наредба.


Чл. 20. (1) Изпитите за всички степени на правоспособност в краткотрайните курсове се провеждат там, където е проведено обучението от изпитна комисия с председател - специалистът, водил обучението по теория на специалността, и членове: преподавателите по практика и теория. Когато изпитът се провежда в стопанските организации или ПУЦ, в изпитната комисия се включват и отговорникът по охрана на труда и техника на безопасност и представител на специализирания ПУЦ.

(2) Изпитите по практика се провеждат върху изпитни образци, определени от стандарти. Изпитните образци предварително се щемпеловат от изпитната комисия. Изпити, за които липсват стандарти, се провеждат върху изпитни образци, одобрени от специализираните ПУЦ.

(3) При оценка "слаб" по теория или практика курсистите се явяват на поправителен изпит по реда, установен във Временната наредба № 0-15 на МНП от 1972 г.

(4) Изпитната комисия, провела квалификационния изпит, в 20-дневен срок представя оформени: оригинала на изпитния протокол и протоколите от проведените изпитвания на изпитните образци, по 2 снимки на курсистите във формат 3 х 4, както и платежно нареждане (за курсовете, проведени във филиалите, или еднократно проведените курсове) на ръководството на специализирания ПУЦ за издаване на свидетелства за правоспособност.


Чл. 21. (1) На положилите успешно квалификационния изпит се издава свидетелство за правоспособност по образец, одобрен от МНП.

(2) Свидетелството за правоспособност се издава, след като лицето навърши 18-годишна възраст.

(3) В свидетелството, което се издава, се вписват словом степента на правоспособност и разредът, както и наименованието на съответната работническа професия и специализация по заваряване.


Чл. 22. (1) Свидетелство за правоспособност за III и II степен се издава от професионалните учебни заведения и специализираните ПУЦ, а за I степен - само от специализираните ПУЦ.

(2) На лице, загубило свидетелството за правоспособност, се издава дубликат от професионалното учебно заведение или от специализирания ПУЦ, където е проведено обучението.

(3) Удостоверяването на загубени свидетелства за правоспособност се потвърждава писмено от органите по охрана на труда, където е на месторабота лицето.


Раздел IV.
ОТЧЕТНОСТ И КОНТРОЛ НАД ДЕЙНОСТТА НА ЗАВАРЧИЦИТЕ

Чл. 23. (1) Свидетелствата за правоспособност се подписват от председателя на изпитната комисия и от директора на учебното заведение (специализирания ПУЦ), в което завършилият е положил квалификационен изпит, и се подпечатват с печата на учебното заведение (специализирания ПУЦ).

(2) Регистрационният номер на свидетелството за правоспособност се дава от книгата за вписване свидетелствата за професионална подготовка на квалифицирани работници. Тя се води както в учебните заведения, така и в специализираните ПУЦ.


Чл. 24. Специализираният ПУЦ, който е издал разрешение на СО или ПУЦ, както и на тези, които ще провеждат еднократно краткотрайни курсове, е длъжен да осъществява учебно-методическо ръководство и контрол за спазване на условията и изискванията по организацията на обучението и провеждането на квалификационните изпити.


Чл. 25. (1) Контролът по технология на заваряването при различните методи на заваряване, както и непосредствената дейност на всички заварчици независимо от стопанската им подчиненост, се осъществява от Института по заваряване, а по охрана на труда - от ЦС на БПС и неговите органи.

(2) Заварчиците по време на работа са длъжни да носят със себе си документи за правоспособност.

(3) Органите по контрола могат да изземат за срок от един месец свидетелството за правоспособност на всеки заварчик, който системно нарушава технологичната дисциплина, не спазва правилата на безопасност на труда, идва в нетрезво състояние на работа или ако изпада в такова състояние по време на работа.

(4) Институтът по заваряване въз основа на свои проверки, както и въз основа на мотивиран доклад на органите по охрана на труда може да лиши от правоспособност за срок от 2 години заварчици от всички степени, които и след трикратно отнемане на свидетелството им за правоспособност продължават да правят нарушения. Лишаване от правоспособност може да става и в случай на еднократно грубо нарушение на трудовата и технологичната дисциплина, съпроводена от сериозни последици.

(5) Лица, придобили правоспособност по съответните работнически професии и специализации от III степен, но непостъпили на работа по професията в срок от 3 години (II степен - които отбиват редовната си военна служба) и тези с II и I степен - от 6 месеца, губят придобитата правоспособност.

(6) Лица с правоспособност I степен, неявили се на задължителния проверочен изпит по практика, губят правата си по придобитата правоспособност.

(7) Лице, което е загубило правата си за правоспособност, за да започне отново работа по съответната професия и специализация, се явява на курс за опресняване и на проверочен изпит (теория и практика) пред комисия, назначена от съответния специализиран ПУЦ.

(8) Изпитната комисия дава заключение за годността на лицето да изпълнява дейностите, произтичащи от правоспособността му, въз основа на данните от нивото на квалификацията му и резултатите от медицинското освидетелствуване. При отрицателно заключение на комисията за годността и квалификацията на лицето тя отнема заверката за правоспособност по професията.


Допълнителни разпоредби

§ 1. Лицата, придобили правоспособност на заварчици извън страната, са длъжни да легализират притежаваните от тях документи за правоспособност, с изключение на тези, издадени в СССР. Легализираните документи стават валидни за постъпване на работа след определяне на съответната степен на правоспособност.


§ 2. За издаване на свидетелство за правоспособност, валидно за постъпване на работа в страната, задължително се полага проверочен изпит за съответната професия, специализация и степен на правоспособност, с изключение на случаите, описани в § 3 и 4.


§ 3. Когато документите за правоспособност са издадени в страна, с която НРБ има сключено двустранно споразумение за признаване на правоспособност и приравняване на квалификационните системи, свидетелство за правоспособност се издава от специализираните ПУЦ срещу:

1. легализирани документи за правоспособност;

2. снимка - формат 3 х 4 в два броя;

3. такса за издаване на свидетелство за правоспособност.


§ 4. Документи за правоспособност, издадени в СССР за III и II степен, са валидни за постъпване на работа в страната без легализиране. Лицата, които притежават документи за I степен на правоспособност, полагат проверочен изпит за потвърждаване на квалификацията пред комисия, назначена от съответния специализиран ПУЦ.


§ 5. Ръководствата на стопанските организации нямат право да възлагат изпълнението на заваръчни работи или да назначават на работа като заварчици лица, които нямат свидетелство за правоспособност за съответната професия и специализация, както и необходимата степен на правоспособност.


Преходни разпоредби

§ 6. Квалификационните книжки, издадени на заварчиците от всички степени от НИИЗА към ММ, както и тези, издадени от специализираните ПУЦ към Министерството на строителството и строителните материали и към Министерството на енергетиката преди влизане в сила на тази наредба, са валидни за цялата страна в срок до 1 януари 1982 г. В този срок трябва да завърши и подмяната на старите квалификационни книжки със свидетелства за правоспособност.


§ 7. В етапа на претарифициране на работниците в случаите, когато притежават по-нисък разред за работното им място от този, предвиден с новите тарифно-квалификационни справочници, те могат да се явят направо на изпит по теория и практика за предвидения по-висок разред, ако същият не е включен в по-висока степен на квалификация и правоспособност.


Заключителни разпоредби

§ 8. Тази наредба се издава на основание чл. 78 от Закона за народната просвета и чл. 23 от Указа за народната просвета във връзка с чл. 37 от Закона за по-тясна връзка на училището с живота и за по-нататъшното развитие на народното образование в НР България.


§ 9. Тази наредба отменя раздел I, глави I и II и точки 42, 46, 47 и 48 на глава V от Правилника за подготовка на изпълнителски, контролни и ръководни кадри по газокислородно рязане и заваряване (ДВ, бр. 51 от 1970 г.) и раздели I и II и точка 47 на раздел III от Правилника за подготовка на изпълнителски, контролни и ръководни кадри по електродъгово заваряване (ДВ, бр. 55 от 1965 г.).


Промени настройката на бисквитките