СПОРАЗУМЕНИЕ МЕЖДУ МИНИСТЕРСТВОТО НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И МИНИСТЕРСТВОТО НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО НА УКРАЙНА ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО В ОБЛАСТТА НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО И МЕДИЦИНСКАТА НАУКА (ОДОБРЕНО С ИЗВЛЕЧЕНИЕ ОТ ПРОТОКОЛ № 37 ОТ ЗА
СПОРАЗУМЕНИЕ МЕЖДУ МИНИСТЕРСТВОТО НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И МИНИСТЕРСТВОТО НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО НА УКРАЙНА ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО В ОБЛАСТТА НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО И МЕДИЦИНСКАТА НАУКА
(Одобрено с извлечение от Протокол № 37 от заседанието на Министерския съвет на 19 септември 2002 г. В сила от 25 септември 2002 г.)
Обн. ДВ. бр.100 от 25 Октомври 2002г.
Министерството на здравеопазването на Република България и Министерството на здравеопазването на Украйна, наричани по-долу "страните",
с намерение да съдействат за сътрудничеството между двете страни в областта на здравеопазването и медицинската наука се договориха за следното:
Член 1
Страните съдействат и развиват сътрудничеството в областта на здравеопазването и медицинската наука на основата на равенство и взаимна изгода. Най-важните насоки на сътрудничеството, определени като приоритети, се уточняват по взаимно споразумение, отчитайки взаимните интереси на двете страни.
Член 2
Страните съдействат по-специално за следните форми на сътрудничество:
обмен на информация в областта на здравеопазването, по която те са заинтересовани;
обмен на специалисти с цел обучение и консултации в области, определени като приоритети;
обмен на опит и резултати по проблеми, определени като приоритети за двете държави;
участие на учени в национални научни медицински мероприятия;
съвместни научни и практически проекти;
съдействие за курсове и семинари по взаимно съгласие от двете страни.
Член 3
Страните развиват и разширяват сътрудничеството в следните приоритетни области:
първична и специализирана медицинска помощ;
профилактика на болестите и обществено здравеопазване;
превенция и контрол на СПИН и полово предавани болести;
околна среда и здраве;
държавна лекарствена политика;
епидемиологичен надзор на заразните и паразитните болести;
хигиена на храните и санитарен контрол на продуктите и стоките;
нормативни актове в областта на здравеопазването;
медицинска статистика;
здравно-санитарни последствия от извънредни ситуации.
Други области на сътрудничество могат да се определят допълнително.
Член 4
Страните насърчават сътрудничеството между български и украински научноизследователски институти, медицински университети и лечебни заведения с цел обмяна на опит в областта на медицинската наука и информация за лекарствени продукти, развитие на нови технологии и ново медицинско оборудване.
Член 5
Страните обменят информация за конгреси и симпозиуми с международно участие в областта на здравеопазването и медицината. За целта страните си изпращат информация ежегодно.
Член 6
Страните осигуряват спешни медицински услуги на гражданите на всяка от страните по време на краткосрочното им пребиваване на територията на всяка от страните в съответствие със законодателството в тази страна.
Член 7
За да активират дейността си, страните координират своята политика в областта на здравеопазването със Световната здравна организация.
Член 8
Всички форми на сътрудничество, произлизащи от това споразумение, се прилагат в съответствие със законодателството, действащо в двете страни.
Член 9
Това споразумение се сключва за срок 5 години и влиза в сила от датата на неговото подписване. Страните могат да денонсират споразумението, като с писмена нота известят по дипломатически канали за намерението си да го денонсират. Денонсирането влиза в сила 6 месеца след датата на получаване на нотата.
Подписано в Киев на 25 септември 2002 г. в два еднообразни екземпляра на български, украински и английски език, като всеки текст е автентичен.
В случай на различия английският текст е меродавен.