Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 99 от 22.X

ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА КОНТРОЛ НАД ВЗРИВНИТЕ ВЕЩЕСТВА, ОГНЕСТРЕЛНИТЕ ОРЪЖИЯ И БОЕПРИПАСИТЕ (ОБН., ДВ, БР. 133 ОТ 1998 Г.; ИЗМ., БР. 85 ОТ 2000 Г.)

 

ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА КОНТРОЛ НАД ВЗРИВНИТЕ ВЕЩЕСТВА, ОГНЕСТРЕЛНИТЕ ОРЪЖИЯ И БОЕПРИПАСИТЕ (ОБН., ДВ, БР. 133 ОТ 1998 Г.; ИЗМ., БР. 85 ОТ 2000 Г.)

Обн. ДВ. бр.99 от 22 Октомври 2002г.

§ 1. В чл. 3, ал. 1 думите "Взривните вещества" се заменят с "Взривни вещества по смисъла на този закон".


§ 2. Член 4 се изменя така:

"Чл. 4. Огнестрелни оръжия по смисъла на този закон са технически уреди, които чрез използване енергия на взривни вещества могат да изхвърлят твърди предмети, имащи дулен пробег, които получават целенасочено движение и причиняват механично поразяване на целта."


§ 3. В чл. 5 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 2 след думата "определени" се добавя "в правилника за прилагане на закона".

2. В ал. 3:

а) след думата "определени" се добавя "в правилника за прилагане на закона", а след думата "самоотбрана" се добавя "(самоохрана)";

б) в т. 1 след думата "пистолети" запетаята се заменя със съюза "и", а думите "и гладкоцевни пушки" се заличават;

в) в т. 4 накрая се добавя "обезопасени от нежелателен достъп и сработване по предназначение съгласно правилника за прилагане на закона".


§ 4. В чл. 6, ал. 1 думата "Боеприпасите" се заменя с "Боеприпаси по смисъла на този закон".


§ 5. Създава се чл. 7а:

"Чл. 7а. (1) Към Министерството на вътрешните работи се изгражда и поддържа единен автоматизиран регистър за дейностите по този закон.

(2) Единният автоматизиран регистър съдържа:

1. данни за издадените разрешения и отказите за издаване;

2. данните, включени в разрешенията, идентифициращи физическите и юридическите лица, които са ги получили;

3. описания на огнестрелните оръжия, боеприпасите и взривните вещества;

4. данни за извършените административни нарушения, наложените за тях наказания и/или принудителни административни мерки по този закон.

(3) Информацията от eдинния автоматизиран регистър може да се използва само за осъществяване на контрол по този закон и за разкриване, предотвратяване и пресичане на престъпления.

(4) Редът за достъп до данните, съхранявани в eдинния автоматизиран регистър, се определя с наредба на министъра на вътрешните работи в съответствие с разпоредбите на Закона за защита на личните данни."


§ 6. В чл. 8, ал. 3 се създават т. 5 и 6:

"5. дават задължителни предписания, свързани с безопасното съхраняване, носене и използване на взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите, в съответствие с нормативно установените мерки за сигурност;

6. проверяват редовността на водене на регистъра по чл. 10, ал. 3."


§ 7. В чл. 10 се създават ал. 3 и 4:

"(3) Търговците, чиято търговска дейност изцяло или частично се състои в производство, търговия, замяна, отдаване под наем, ремонт или преработване на огнестрелни оръжия, водят регистър, който съдържа информация за:

1. вида, марката, модела, калибъра и серийния номер на огнестрелното оръжие;

2. имената и адреса на доставчика;

3. имената и адреса на лицето, придобиващо огнестрелното оръжие.

(4) При прекратяване дейността на търговците по този закон в тримесечен срок регистърът по ал. 3 се предава на съответните структурни звена на Министерството на вътрешните работи, имащи контролни правомощия по този закон."


§ 8. В чл. 11, ал. 2 след думата "боеприпаси" се добавя "за търговски цели".


§ 9. В чл. 12 се правят следните изменения и допълнения:

1. Досегашният текст става ал. 1 и в нея след думите "се отнемат от" се добавя "лица, регистрирани като".

2. В т. 3 накрая се добавя "или не притежават психологическа пригодност за боравене с огнестрелно оръжие според заключение на специализирана за целта институция".

3. Точка 4 се изменя така:

"4. системно злоупотребяват с алкохол или употребяват наркотични вещества."

4. Създават се ал. 2, 3 и 4:

"(2) Когато заключението за психологическата пригодност за боравене с огнестрелно оръжие се издава от Института по психология на Министерството на вътрешните работи, се събира такса в размер, определен от Министерския съвет.

(3) Условията и редът за установяване на психологическата пригодност за боравене с огнестрелно оръжие се определят с наредба на министъра на вътрешните работи и министъра на здравеопазването.

(4) Условията и редът за установяване на системната злоупотреба с алкохол или употреба на наркотични вещества се определят с наредба на министъра на вътрешните работи и министъра на здравеопазването."


§ 10. В чл. 13, т. 2 буква "в" се изменя така:

"в) системно злоупотребява с алкохол или употребява наркотични вещества;".


§ 11. Член 14 се изменя така:

"Чл. 14. (1) Юридическите и физическите лица могат да придобиват, съхраняват, носят и употребяват взривни вещества, огнестрелни оръжия и боеприпаси за охрана, самоохрана, промишлени, ловни, спортни и културни цели.

(2) На служителите на юридически лица, на физическите лица и на лицата, регистрирани като еднолични търговци, се разрешава да носят огнестрелно оръжие за целите по ал. 1.

(3) Огнестрелното оръжие, придобито от юридически лица и лица, регистрирани като еднолични търговци за охрана, може да се носи само при осъществяване на охранителна дейност. През останалото време оръжието се съхранява на установените за това места.

(4) Огнестрелното оръжие, придобито за самоотбрана, може да се използва при осъществяване на охранителна дейност след вписване в съответните отчетни документи на охранявания обект.

(5) Юридическите лица и едноличните търговци при осъществяване на охранителна дейност с ползване на огнестрелно оръжие задължително застраховат служителите си със застраховка "Гражданска отговорност" за нанесени имуществени и неимуществени вреди.

(6) Служителите на юридическите лица, които използват оръжие за охрана, и физическите лица, които използват оръжие за самоотбрана, задължително се застраховат със застраховка "Гражданска отговорност" за нанесени имуществени и неимуществени вреди."


§ 12. Създават се чл. 14а, 14б, 14в, 14г и 14д:

"Чл. 14а. Физическите лица могат да носят само по един брой огнестрелно оръжие за самоотбрана (самоохрана) от изброените в издаденото по надлежния ред разрешение за носене и употреба.

Чл. 14б. (1) Разрешение за придобиване на огнестрелно оръжие и боеприпаси за спортни цели се издава на:

1. спортни организации по смисъла на Закона за физическото възпитание и спорта;

2. физически лица, които членуват в спортни клубове по спортна стрелба, ловна стрелба, биатлон и модерен петобой и отговарят на другите условия по този закон и правилника за прилагането му.

(2) Употребата на огнестрелни оръжия и боеприпаси за спортни и тренировъчни цели се извършва само на стрелбища. За изразходваните боеприпаси лицата, които са собственици или ползватели на стрелбищата, съставят протокол.

(3) Лица, ненавършили пълнолетие, се допускат до употреба на огнестрелни оръжия и боеприпаси под ръководството на правоспособни инструктори или треньори.

Чл. 14в. Ловното оръжие се пренася до мястото на лова в разглобен вид или в калъф, като боеприпасите се пренасят отделно от оръжието.

Чл. 14г. Физическите лица могат да придобиват, съхраняват, пренасят и употребяват взривни вещества по чл. 3, ал. 2, т. 3 по ред, определен в правилника за прилагане на закона.

Чл. 14д. (1) Огнестрелното оръжие и боеприпасите за него се съхраняват по ред, определен с правилника за прилагане на закона.

(2) Редът за колекциониране на огнестрелно оръжие и боеприпаси се урежда с правилника за прилагане на закона."


§ 13. В чл. 15 се правят следните изменения:

1. Алинеи 1 и 2 се изменят така:

"(1) Лице, придобило огнестрелно оръжие и боеприпаси за него въз основа на издадено разрешение, в едноседмичен срок е длъжно да подаде необходимите документи за получаване на разрешение за носене и употреба.

(2) Физическо лице, което има разрешение за носене и употреба на огнестрелно оръжие и боеприпаси, при подаването на заявление за промяна на постоянния адрес или адресна карта за нов настоящ адрес в едноседмичен срок е длъжно писмено да уведоми службата на Министерството на вътрешните работи, в която му е издадено разрешението."

2. Алинея 3 се отменя.


§ 14. Създават се чл. 15а и 15б:

"Чл. 15а. Забранява се откритото носене на огнестрелно оръжие освен при осъществяване на охранителна дейност.

Чл. 15б. (1) Забранява се носенето на огнестрелно оръжие:

1. на политически, синдикални и културни мероприятия;

2. на спортни мероприятия, освен ако е необходимо за самото мероприятие;

3. в увеселителни и питейни заведения и барове;

4. при и след употреба на алкохол или наркотични вещества.

(2) Забраната по ал. 1, т. 1 - 3 не се отнася за лица, изпълняващи служебни задължения по охрана на мероприятия и обекти по ал. 1.

(3) Забранява се съхраняването, носенето и пренасянето на огнестрелни оръжия за охрана, за самоотбрана (самоохрана), за спортни и за културни цели с патрон в цевта."


§ 15. В чл. 16 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1:

а) думите "едноличните търговци" се заменят с "от лица, регистрирани като еднолични търговци";

б) създават се т. 3 и 4:

"3. на лица, които не са преминали курса за безопасно боравене с огнестрелно оръжие;

4. при недоказана или отпаднала необходимост."

2. Алинея 2 се изменя така:

"(2) Условията и редът за провеждане на курсовете за безопасно боравене с огнестрелно оръжие се определят с наредба на министъра на вътрешните работи. Когато курсовете за безопасно боравене с огнестрелно оръжие се провеждат от Министерството на вътрешните работи, се събира такса в размер, определен от Министерския съвет."

3. Създават се ал. 3 и 4:

"(3) Разрешения за придобиване на огнестрелно оръжие за охрана от юридически лица не се издават, а издадените се отнемат в случаите по чл. 13.

(4) Изискванията на този закон не се прилагат, когато чуждестранни лица с особени заслуги към Република България придобият и/или изнасят огнестрелно оръжие, получено като награда. Условията и редът за придобиване, съхраняване, носене, употреба и износ на огнестрелното оръжие в тези случаи се определят в правилника за прилагане на закона."


§ 16. Създават се чл. 18а и 18б:

"Чл. 18а. (1) Който намери взривни вещества, огнестрелни оръжия и боеприпаси, незабавно уведомява органите на Министерството на вътрешните работи, без да нарушава месторазположението им.

(2) При наследяване на вещите по ал. 1 наследникът в срок седем дни от откриване на наследството иска разрешение от органите на Министерството на вътрешните работи за съхраняването или носенето им.

(3) В срока по ал. 2 се иска разрешение и когато огнестрелното оръжие е придобито като награда.

Чл. 18б. Забранява се преотстъпването на други лица за ползване или съхраняване на взривни вещества, огнестрелни оръжия и боеприпаси, както и даването на разрешения за дейности с тях освен в случаите, посочени в правилника за прилагане на закона."


§ 17. В чл. 25 се правят следните изменения:

1. В ал. 1 думите "една година" се заменят с "от една до пет години".

2. В ал. 2 думите "други упойващи" се заменят с "наркотични".

3. Алинея 3 се изменя така:

"(3) В рамките на срока, за който е отнето разрешението, собственикът на иззетото огнестрелно оръжие и боеприпаси може да прехвърли собствеността върху тях на лица, притежаващи разрешение за придобиване."


§ 18. Създава се чл. 27а:

"Чл. 27а. Който наруши разпоредбата на чл. 15, се наказва с глоба от 100 до 200 лв."


§ 19. В преходните и заключителните разпоредби се правят следните изменения:

1. Параграф 7 се изменя така:

"§ 7. Разрешава се на държавните служители - офицери, сержанти и граждански лица от Министерството на вътрешните работи и на кадровите военнослужещи от въоръжените сили, прослужили не по-малко от десет години, да закупят огнестрелно оръжие."

2. Параграф 8 се изменя така:

"§ 8. Разпоредбите на този закон не се отнасят за огнестрелни оръжия, произведени или чиито модели са разработени преди 1 януари 1870 г., ако в тях не могат да бъдат заредени боеприпаси за забранени оръжия или за оръжия, за които се изисква разрешение, както и за огнестрелни оръжия, които чрез използване на технически средства са направени да не изстрелват боеприпаси и са проверени от оправомощените за това лица."


Преходни разпоредби

§ 20. (1) Лицата, придобили по досегашния ред гладкоцевни пушки за самоотбрана, са длъжни в едномесечен срок от влизането в сила на този закон да ги предадат на съхранение на органа, издал разрешението, и в тригодишен срок от предаването им да прехвърлят собствеността върху тях по реда, предвиден в този закон и в правилника за прилагането му.

(2) В случаите, когато в тригодишния срок по ал. 1 собствениците на гладкоцевни пушки не са прехвърлили собствеността върху тях, оръжието остава в полза на държавата, като на собствениците се изплаща сума в размер на пазарната му стойност. Условията и редът за изчисляване и изплащане на сумите се определят в правилника за прилагане на закона.

Законът е приет от ХХХIХ Народно събрание на 9 октомври 2002 г. и е подпечатан с официалния печат на Народното събрание.


Промени настройката на бисквитките