Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 13 от 9.II

ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА СОБСТВЕНОСТТА И ПОЛЗУВАНЕТО НА ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ ЗЕМИ (ДВ, БР. 17 ОТ 1991 Г.)

 

ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА СОБСТВЕНОСТТА И ПОЛЗУВАНЕТО НА ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ ЗЕМИ (ДВ, БР. 17 ОТ 1991 Г.)

Обн. ДВ. бр.99 от 22 Октомври 2002г., изм. ДВ. бр.38 от 11 Май 2004г., изм. ДВ. бр.87 от 1 Ноември 2005г., изм. ДВ. бр.13 от 9 Февруари 2007г., изм. ДВ. бр.10 от 6 Февруари 2009г., изм. ДВ. бр.94 от 27 Ноември 2009г.

§ 1. В чл. 2, т. 1 думите "в строителните граници на населените места и селищните образувания, определени със застроителен и регулационен план" се заменят с "в границите на урбанизираните територии (населени места и селищни образувания), определени с подробен устройствен план".


§ 2. В чл. 4 се правят следните изменения:

1. В ал. 2 думите "Закона за териториално и селищно устройство" се заменят със "Закона за устройство на територията".

2. Алинея 5 се изменя така:

"(5) Включването на земеделски земи в границите на урбанизираните територии (населени места и селищни образувания) се извършва съгласно Закона за опазване на земеделските земи и Закона за устройство на територията."


§ 3. В чл. 5 се правят следните изменения и допълнения:

1. Досегашният текст става ал. 1.

2. Създават се ал. 2 и 3:

"(2) Не се дължи държавна такса за вписване на решения на общинската служба по земеделие и гори със сила на констативен нотариален акт за собственост.

(3) Нотариалната такса за заверяване на подписите на страните по договори за аренда и договори за наем със срок повече от една година на земеделски земи се определя независимо от материалния интерес."


§ 4. В чл. 7 ал. 6 се отменя.


§ 5. В чл. 10 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 7 думите "в строителните граници на населените места, определени със застроителен и регулационен план" се заменят с "в границите на урбанизираните територии (населени места), определени с подробен устройствен план".

2. В ал. 12 думите "във и извън строителните граници на населените места" се заменят с "във и извън границите на урбанизираните територии (населени места)".

3. В ал. 14 след думите "отнети от собствениците им по" се добавя "Наредбата-закон за съдене от Народен съд виновниците за въвличане България в Световната война срещу съюзените народи и за злодеянията, свързани с нея (обн., ДВ, бр. 219 от 1944 г.; изм., бр. 261 от 1944 г., бр. 9 от 1945 г.)".


§ 6. В чл. 10б, ал. 1 се правят следните изменения и допълнения:

1. В изречение първо думите "строителните граници на населените места" се заменят с "границите на урбанизираните територии (населени места)".

2. В изречение трето след думите "не се произнесе в срок" се добавя "или откаже искането за предоставяне до 50 на сто от наличния общински поземлен фонд".

3. Изречение четвърто се заличава.


§ 7. В чл. 11, ал. 4 накрая се поставя запетая и се добавя "ако не може да бъде обезщетен със земите по чл. 19".


§ 8. В чл. 17 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 2 се отменя.

2. В ал. 8 се създава изречение трето: "Засегнатите лица при отстраняване на явната фактическа грешка се обезщетяват по реда на чл. 10б, ал. 1."


§ 9. Член 18 се изменя така:

"Чл. 18. (1) Собствениците на земеделски земи в масиви с трайни насаждения, оризови полета и хидромелиоративни съоръжения са длъжни при стопанисването им да изпълняват всички агрохимически и агротехнически мероприятия.

(2) Собствениците по ал. 1 не могат да унищожават намиращите се в собствените им масиви трайни насаждения, оризови полета и хидромелиоративни съоръжения преди изтичането на амортизационния им срок освен с разрешение на министъра на земеделието и горите или упълномощено от него лице.

(3) Трайните насаждения подлежат на унищожаване по реда на ал. 2 в едногодишен срок от издаването на разрешението."


§ 10. В чл. 19, изречение второ след думите "10-годишен срок" се добавя "от влизане в сила на плана за земеразделяне и одобрената карта на съществуващи и възстановими стари реални граници".


§ 11. В чл. 19а се правят следните изменения и допълнения:

1. Досегашният текст става ал. 1 и думите "със земи от общинския поземлен фонд" се заличават.

2. Създават се ал. 4 - 10:

"(4) При обезщетяване на собствениците общинската служба по земеделие и гори се произнася с решение за:

1. определяне правото на обезщетение по реда на чл. 10б, чл. 10в и чл. 35 с посочване на стойността на обезщетението;

2. определяне на стойността на обезщетението със земя и/или с поименни компенсационни бонове съобразно коефициента по ал. 5;

3. обезщетяване на собствениците с поименни компенсационни бонове;

4. обезщетяване на собствениците със земеделска земя.

(5) Общинската служба по земеделие и гори с протоколно решение определя коефициент, представляващ съотношението между стойността на предоставените за обезщетяване земи и стойността на дължимото обезщетение със земи за територията на общината, с който се намалява стойността на обезщетението със земя на всички правоимащи.

(6) Когато при определянето на обезщетението със земя се образуват имоти с размери, по-малки от 3 дка за ниви, 2 дка за ливади и 1 дка за трайни насаждения, обезщетяването се извършва чрез предоставянето на имот в съсобственост, като всеки съсобственик има идеална част, съответстваща на стойността на обезщетението.

(7) Решенията на общинските служби по земеделие и гори по ал. 4, т. 1 и 4 могат да се изменят на основанията и по реда, посочени в чл. 14, ал. 7 - в едногодишен срок от влизането им в сила, но не по-късно от 2 години от влизането в сила на плана за обезщетяване, както и при условията и по реда на чл. 14, ал. 6.

(8) При обжалване на решения на общинските служби по земеделие и гори за определяне на стойността на обезщетението по ал. 4, т. 1 съдебно-счетоводните експертизи се възлагат на вещи лица, включени в списък, одобрен от министъра на земеделието и горите и от министъра на финансите.

(9) Общинската служба по земеделие и гори се произнася с решение за определяне на право на обезщетение по ал. 4, т. 3, когато при условията на чл. 35, ал. 1 актовете на съда или на органите по поземлената собственост, на които то се основава, са били постановени или представени след определяне на коефициента по ал. 5.

(10) За решението на общинската служба по земеделие и гори по ал. 4, т. 4 се прилагат съответно разпоредбите на чл. 17, ал. 1, изречения четвърто - осмо."


§ 12. В чл. 20 се правят следните допълнения:

1. В ал. 2 се създават изречения трето и четвърто: "Земеделските имоти, предоставяни на малоимотни и безимотни граждани с план за оземляване, не могат да бъдат с размери, по-малки от 3 дка за ниви, 2 дка за ливади и 1 дка за трайни насаждения. По писмено съгласие на подлежащите на оземляване лица могат да им се предоставят имоти за оземляване под тези размери."

2. В ал. 3 се създава изречение второ: "При липса или недостиг на земи и със съгласието на безимотните и малоимотните граждани оземляването може да се извърши и в други землища на общината."


§ 13. В чл. 21 се правят следните изменения:

1. В ал. 1, т. 2 думите "в поземления фонд" се заменят с "в Държавния поземлен фонд".

2. Алинея 2 се изменя така:

"(2) Измежду кандидатите от един и същ ред с предимство в следната поредност се ползват лицата, които:

1. са регистрирани в общинската служба за социално подпомагане и/или в бюрото по труда, които не притежават земя или имат по-малко земя;

2. не притежават земя или имат по-малко земя."


§ 14. В чл. 24 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1, изречение второ думите "замяна с равностойни по количество и качество земеделски земи" се заменят със "замяна със земеделски земи на физически и юридически лица по парична равностойност, определена съгласно наредбата по чл. 36, ал. 2".

2. В ал. 3 се създава изречение второ: "При отпадане на необходимостта, свързана с отбраната и сигурността на страната, тези земеделски земи се включват в Държавния поземлен фонд с решение на Министерския съвет."

3. В ал. 7 се създава изречение второ: "Изземването им от лицата, които ги държат или владеят без правно основание или ги ползват не по предназначение, се извършва при условията и по реда на чл. 34, независимо от начина, по който държавата ги е придобила."


§ 15. Създава се чл. 24а:

"Чл. 24а. (1) Отдаването на земите от Държавния поземлен фонд под наем или аренда се извършва чрез търг или конкурс при условия, ред и цени, определени в правилника за прилагане на закона. Въз основа на резултатите от проведения търг или конкурс се сключва договор за наем или аренда. Срокът на договора за наем не може да бъде по-дълъг от 10 години.

(2) Земеделските земи от Държавния поземлен фонд могат да се отдават под наем или аренда без търг или конкурс:

1. когато са заети с трайни насаждения;

2. когато не са били използвани две или повече стопански години;

3. на ползвателите по реда на чл. 24, ал. 2, когато те са образували търговски дружества;

4. при приватизация на търговските дружества по т. 3 - за срока, с който задължението за запазване предмета на дейност съгласно договора за приватизация надвишава срока на договора за наем или аренда."


§ 16. В чл. 29, ал. 1 изречение трето се изменя така: "При липса на такава земя собствениците се обезщетяват с поименни компенсационни бонове."


§ 17. В чл. 31, ал. 1 думите "и поземлените комисии" се заменят с "областните дирекции "Земеделие и гори" и общинските служби по земеделие и гори".


§ 18. В чл. 33 се правят следните изменения:

1. Алинея 1 се изменя така:

"(1) Общинските служби по земеделие и гори са органи на Министерството на земеделието и горите. Те се образуват, преобразуват и прекратяват от министъра на земеделието и горите по предложение на областните дирекции "Земеделие и гори". Той назначава и освобождава състава им."

2. В ал. 2 изречение първо се изменя така: "Общинските служби по земеделие и гори възстановяват собствеността върху земи и гори по реда на закона, провеждат аграрната държавна политика на територията, както и извършват друга дейност, определена с правилника за прилагане на закона и устройствения правилник на Министерството на земеделието и горите."

3. Алинея 5 се изменя така:

"(5) Министърът на земеделието и горите определя числеността на персонала на общинските служби по земеделие и гори."


§ 19. В чл. 34в думите "нотариални актове" се заменят с "констативни нотариални актове".


§ 20. В чл. 35, ал. 3, изречение трето думите "придобиване на собственост" се заменят с "ползване и придобиване на собственост".


§ 21. В чл. 36, ал. 2 след думите "Размерът на обезщетенията по ал. 1" се поставя запетая и се добавя "включително за земеделски земи, включени в границите на урбанизираните територии (населени места и селищни образувания)".


§ 22. В чл. 37 думите "наредба на Министерския съвет" се заменят с "правилника за прилагане на закона".


§ 23. След чл. 37а се създава глава пета "а" с чл. 37б - 37д:

"Глава пета "а"

ПОЛЗВАНЕ НА ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ ЗЕМИ

Чл. 37б. Всеки собственик подава в общинската служба по земеделие и гори по местонахождение на имота декларация по образец, в която се посочват формата на стопанисване и начинът на трайно ползване на земите. Декларацията, подадена от един упълномощен наследник на починал собственик, ползва всички наследници. Ползвателите на земеделски земи са длъжни да представят в общинската служба по земеделие и гори копие от договорите за наем, аренда или съвместна обработка на земята. Общинската служба по земеделие и гори води регистър на собствениците и ползвателите на земеделски земи и предоставя информация за тях с цел насърчаване на уедрено ползване и създаване на масиви.

Чл. 37в. (1) Масиви за ползване на земеделските земи могат да се създават по писмено споразумение между собствениците и ползвателите, копие от което се представя на общинската служба по земеделие и гори и кметството на населеното място.

(2) Масивите се отразяват върху извадка от картата на землището и се обявяват публично в кметството и общинската служба по земеделие и гори.

Чл. 37г. Условията и редът за определянето на масивите за ползване на земеделските земи и за сключване, изменение и прекратяване на споразумението се определят в правилника за прилагането на закона.

Чл. 37д. (1) Държавата насърчава извършването на замени и покупко-продажби между съседни имоти с цел тяхното окрупняване, като поема разходите, свързани с техническите дейности по осъществяването на замените и покупко-продажбите.

(2) Лицата не могат да се разпореждат с придобитите по ал. 1 земеделски земи от държавния и от общинския поземлен фонд за срок 10 години."


§ 24. Създава се чл. 38а:

"Чл. 38а. Лице, което не изпълни задължението си в срока по чл. 18, ал. 3, се наказва с глоба или имуществена санкция от 500 до 1000 лв."


§ 25. В § 4 от преходните и заключителните разпоредби се правят следните изменения:

1. В ал. 3 думите "строителните граници на населените места" се заменят с "границите на урбанизираните територии".

2. В ал. 5 думите "строителните граници на населени места или селищни образувания" се заменят с "границите на урбанизираните територии".


§ 26. В § 4а, ал. 4 от преходните и заключителните разпоредби думата "парцел" се заменя с "урегулиран поземлен имот, определен с плана за новообразуваните имоти по § 4к".


§ 27. В § 4к от преходните и заключителните разпоредби се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 думите "кадастрален план" се заменят с "помощен план".

2. В ал. 2, изречение първо думите "Кадастралният план" се заменят с "Помощният план", а изречение второ се заличава.

3. Алинеи 4, 5 и 6 се изменят така:

"(4) Съдържанието на плановете по ал. 1 и редът за тяхното изработване, приемане и съобщаване на заинтересуваните се определят с правилника за прилагането на закона.

(5) Плановете по ал. 1 се изработват от лица, придобили правоспособност по реда на Закона за кадастъра и имотния регистър.

(6) Планът на новообразуваните имоти се одобрява от областния управител. Заповедта се обнародва в "Държавен вестник", разгласява се чрез средствата за масово осведомяване, включително чрез два централни ежедневника, и се обявява на подходящи места с публичен достъп в сградите на общината и кметството. Жалби срещу одобрения план на новообразуваните имоти могат да се подават пред окръжния съд в 14-дневен срок от обнародването на заповедта в "Държавен вестник".

4. В ал. 8, т. 1 думите "кадастралният план" се заменят с "помощният план".

5. В ал. 9 думите "в рамките на одобрените средства" се заличават.

6. В ал. 10 думите "За земите по § 4, ал. 2 и 3" се заменят със "За земите по § 4", а думите "кадастрален план" се заменят с "помощен план".

7. Създава се ал. 11:

"(11) Когато заповедта за одобряване на плана на новообразуваните имоти по ал. 6 влезе в сила, след като за съответната територия са одобрени кадастралната карта и кадастралните регистри и е обявено въвеждането на имотния регистър, новообразуваните имоти се нанасят в кадастъра, а заповедта по ал. 7 се вписва в имотния регистър по реда на Закона за кадастъра и имотния регистър."


§ 28. Параграф 6 от преходните и заключителните разпоредби се отменя.


§ 29. Параграф 18 от преходните и заключителните разпоредби се отменя.


Преходни разпоредби

§ 30. (1) Заинтересуваните лица в шестмесечен срок от влизането в сила на този закон могат да поискат от общинската служба по земеделие и гори да отмени решенията, с които е отказано да им бъде възстановена собствеността върху земеделски земи, конфискувани с присъда по Наредбата-закон за съдене от Народен съд виновниците за въвличане България в Световната война срещу съюзените народи и за злодеянията, свързани с нея.

(2) Лицата, които не са подали заявление пред поземлената комисия за възстановяване на конфискувани земеделски земи с присъда по Наредбата-закон за съдене от Народен съд виновниците за въвличане България в Световната война срещу съюзените народи и злодеянията, свързани с нея, имат право да извършат това в шестмесечен срок от влизането в сила на този закон.


§ 31. Лицата по чл. 10в, ал. 1, т. 2 и 3 могат да подадат заявления пред Министерството на земеделието и горите в шестмесечен срок от влизането в сила на този закон.


§ 32. (1) Поземлените комисии по глава четвърта се преобразуват в общински служби по земеделие и гори към областните дирекции "Земеделие и гори" от деня на влизането в сила на този закон.

(2) Дейността, имуществото, архивът, правата и задълженията на поземлените комисии преминават към общинските служби по земеделие и гори.


§ 33. (1) Срокът по чл. 5, ал. 1 тече от датата на влизане в сила на решенията на общинските служби по земеделие и гори за възстановено право на собственост.

(2) За заварените решения на поземлените комисии за възстановено право на собственост, които са влезли в сила, срокът по чл. 5, ал. 1 тече от влизането в сила на този закон.


§ 34. (1) За заварените решения едногодишният срок по чл. 19а, ал. 7 тече от влизането в сила на този закон.

(2) Списъкът по чл. 19а, ал. 8 се обнародва в "Държавен вестник" в едномесечен срок от влизането в сила на този закон.


§ 35. (1) (Изм. - ДВ, бр. 38 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 87 от 2005 г., в сила от 26.10.2005 г., изм. - ДВ, бр. 13 от 2007 г.) Сумите за ползване на прилежащите и застроени земи по чл. 27, ал. 6 не се дължат в случаите, когато правоимащите лица в петгодишен от влизането в сила на този закон подадат искане до министъра на земеделието и горите за придобиване на правото на собственост върху тях.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 38 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 87 от 2005 г., в сила от 26.10.2005 г., изм. - ДВ, бр. 13 от 2007 г.) Когато срокът по ал. 1 не бъде спазен правото на собственост върху земите по ал. 1 се придобива при условията и по реда на Закона за държавната собственост. Сумите за ползването на земите са дължими.

(3) (Новa - ДВ, бр. 13 от 2007 г., отм. - ДВ, бр. 10 от 2009 г., в сила от 15.02.2009 г.)

(4) (Новa - ДВ, бр. 13 от 2007 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 10 от 2009 г., в сила от 15.02.2009 г., отм. - ДВ, бр. 94 от 2009 г.)


§ 36. Декларациите по чл. 37б, ал. 1 се подават в шестмесечен срок от влизането в сила на този закон. При промяна на формата на стопанисване и начина на трайно ползване на земите собствениците подават нова декларация в едномесечен срок от настъпването на промяната.


§ 37. Навсякъде в закона думите "поземлена/та комисия" и "поземлените комисии" се заменят съответно с "общинска/та служба по земеделие и гори" и "общинските служби по земеделие и гори".


§ 38. В Закона за арендата в земеделието (обн., ДВ, бр. 82 от 1996 г.; изм., бр. 35 и 113 от 1999 г.) думите "поземлена/та комисия" се заменят с "общинска/та служба по земеделие и гори".


§ 39. В Закона за възстановяване на собствеността върху горите и земите от горския фонд (обн., ДВ, бр. 110 от 1997 г.; изм., бр. 33, 59 и 133 от 1998 г., бр. 49 от 1999 г., бр. 26 и 36 от 2001 г., бр. 45 и 63 от 2002 г.) думите "поземлена/та комисия" и "поземлени/те комисии" се заменят съответно с "общинска/та служба по земеделие и гори" и "общински/те служби по земеделие и гори".


§ 40. В § 6, ал. 4 от Закона за кадастъра и имотния регистър (обн., ДВ, бр. 34 от 2000 г.; изм., бр. 45 от 2002 г.) думите "поземлените комисии" се заменят с "общинските служби по земеделие и гори".


§ 41. В чл. 25, ал. 5 от Закона за горите (обн., ДВ, бр. 125 от 1997 г.; изм., бр. 79 и 133 от 1998 г., бр. 26 от 1999 г., бр. 29 и 78 от 2000 г., бр. 77 и 79 от 2002 г.) думите "Поземлените комисии" се заменят с "Общинските служби по земеделие и гори".

-------------------------

Законът е приет от ХХХIХ Народно събрание на 9 октомври 2002 г. и е подпечатан с официалния печат на Народното събрание.


Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ ЗАКОНА ЗА ВЕТЕРИНАРНОМЕДИЦИНСКАТА ДЕЙНОСТ

(ОБН. - ДВ, БР. 87 ОТ 2005 Г.)


§ 27. Законът влиза в сила в 6-месечен срок от обнародването му в "Държавен вестник" с изключение на:

1. параграф 22, който влиза в сила от 26 октомври 2005 г. ;

2. членове 259 - 275, които влизат в сила от 1 януари 2006 г.;

3. членове 56, 61 и 192, които влизат в сила от 1 октомври 2006 г.;

4. членове 52 - 54, чл. 60, чл. 67 - 76, чл. 77, ал. 3, чл. 78 - 100, чл. 112, 175, чл. 195, ал. 3, т. 2 - 4, чл. 199, ал. 4, т. 2 - 4, чл. 269, 289, 330 - 339, 342, чл. 343, ал. 5, чл. 382, ал. 1, чл. 401 и 410 и § 18, които влизат в сила от 1 януари 2007 г.


Промени настройката на бисквитките