Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 22 от 27.II

НСС № 5 - ПРЕДСТАВЯНЕ НА ФИНАНСОВИТЕ ОТЧЕТИ НА СПЕЦИАЛИЗИРАНИТЕ ИНВЕСТИЦИОННИ ПРЕДПРИЯТИЯ

 

НСС № 5 - ПРЕДСТАВЯНЕ НА ФИНАНСОВИТЕ ОТЧЕТИ НА СПЕЦИАЛИЗИРАНИТЕ ИНВЕСТИЦИОННИ ПРЕДПРИЯТИЯ

Обн. ДВ. бр.22 от 27 Февруари 2002г., отм. ДВ. бр.30 от 7 Април 2005г.

Отменен с § 1 от Заключителните разпоредби на Постановление № 46 oт 21 март 2005 г. за приемане на Национални стандарти за финансови отчети за малки и средни предприятия – ДВ, бр. 30 от 7 април 2005 г., в сила от 1 януари 2005 г.


Цел

НСС 5 определя изискванията към съдържанието и представянето на финансовите отчети на специализираните инвестиционни предприятия и отчитането на сделките с ценните книжа в тях.


Обхват

1. Този стандарт се прилага от специализираните инвестиционни предприятия при изготвянето на финансовите отчети, както и за отчитането на ценните книжа.


Определения

2. В този стандарт се използват определения със следното значение:

Специализирано инвестиционно предприятие - дружество с предмет на дейност, свързан с осъществяването на сделки с ценни книжа.

Когато по закон е приет разрешителен режим за осъществяването на сделки, свързани с ценни книжа, за специализирано инвестиционно предприятие се счита всяко дружество, получило разрешение за осъществяването на тази дейност.

За целите на този стандарт специализирани инвестиционни предприятия са:

а) инвестиционните посредници, и

б) инвестиционните дружества от затворен или отворен тип.

Сделки, свързани с ценни книжа:

а) организиране на официален пазар на ценни книжа;

б) посредничество за сключване на сделки с ценни книжа;

в) поемане на емисии на ценни книжа;

г) управление на индивидуални портфейли от ценни книжа и/или на пари;

д) попечителска дейност, свързана с ценни книжа и с пари на клиенти, държани в депозитарна институция;

е) инвестиране на принципа на разпределение на риска на парични средства в ценни книжа, набрани чрез публично предлагане;

ж) сделки с ценни книжа за собствена или за чужда сметка;

з) инвестиционни консултации относно ценни книжа;

и) консултации и анализи на предприятия относно финансиране на дейността им;

к) изготвяне на проспекти за публично предлагане на ценни книжа;

л) представителство на притежатели на ценни книжа;

м) заемане на ценни книжа;

н) предоставяне на небанкови заеми за покупка на ценни книжа;

о) други.

Ценни книжа - прехвърлими права или документи, материализиращи прехвърлими права, които поради естеството си могат да бъдат предлагани публично. В зависимост от начина на разпореждане на предприятията с тях те могат да бъдат:

а) безналични ценни книжа - ценни книжа, намиращи се по сметки в депозитарна институция, чието издаване и разпореждане има действие от момента на регистрацията им в депозитарната институция;

б) налични ценни книжа - ценни книжа, намиращи се в предприятията или в техни банкови сметки, чието издаване и разпореждане не се регистрира в депозитарна институция.

В зависимост от конкретния им вид те могат да бъдат:

а) капиталови ценни книжа - прехвърлими права, материализиращи дял на собственост в капитала на други предприятия и/или участие в разпределението на печалбата на тези предприятия (акции и дялове);

б) дългови ценни книжа - прехвърлими права, възникнали вследствие на предоставени в заем парични средства или други активи с предварително определен или определяем доход (облигации и други подобни);

в) компенсаторни ценни книжа - вид дългови ценни книжа, които се емитират по ред, определен в специален закон (компенсаторни записи, жилищни компенсаторни записи, поименни компенсаторни записи и др.);

г) инвестиционни договори - договори, при които клиентите предоставят парични средства или други имуществени права на специализирани инвестиционни предприятия, без да участват пряко в тяхното управление, с цел получаване на доход.

Регулиран пазар на ценни книжа - официален пазар на фондова борса и неофициален пазар на ценни книжа, на които или посредством които:

а) присъствено или чрез единна неприсъствена система редовно се сключват сделки за покупка и продажба на ценни книжа и се правят предложения и покани за сключване на такива сделки;

б) редовно се огласява информация за сключените сделки с ценни книжа и предложенията за сключване на такива сделки.

Инвестиционен портфейл - съвкупност от ценни книжа, чието основно предназначение е получаването на икономическа изгода в дългосрочен план чрез продажба и/или разпределение. Те се отчитат като дългосрочни финансови активи.

Оборотен портфейл - съвкупност от ценни книжа, чието основно предназначение е получаването на икономическа изгода в краткосрочен план чрез покупко-продажби. Те се отчитат като краткосрочни финансови активи.


Общи положения

3. Специализираните инвестиционни предприятия организират:

а) отделно отчитане за своите ценни книжа и за ценните книжа на инвеститорите;

б) отделно отчитане за своите парични средства и за паричните средства на инвеститорите;

в) аналитично отчитане за намиращите се в централен депозитар ценни книжа и парични средства.


Отчитане на ценните книжа при първоначалното им придобиване

4.1. Ценните книжа - собственост на специализираните инвестиционни предприятия, се отчитат по реда на НСС 32 - Финансови инструменти и по реда на останалите национални счетоводни стандарти, уреждащи отчитането на дялово участие.


4.2. Чуждите ценни книжа, придобити от специализираното инвестиционно предприятие за търговия за собствена сметка, се отчитат първоначално по справедлива стойност.


4.3. Чуждите ценни книжа, предоставени на инвестиционното предприятие за търговия за сметка на инвеститора, се отчитат първоначално по цена на поръчката.

Определяне на справедлива цена при първоначално придобиване на ценните книжа на инвеститорите в специализираните инвестиционни предприятия за търговия за собствена сметка


5.1. Справедливата стойност на ценните книжа при тяхното придобиване (поемане) е тяхната пазарна стойност, определена като най-вероятната настояща цена, която нормално може да се получи на регулиран пазар на ценни книжа за конкретния вид ценна книга, като се вземат под внимание всички фактори, оказващи влияние върху цената, без каквито и да било:

а) завишения или намаления от специални условия (включително произтичащи от авансови, отложени или разсрочени плащания) или обстоятелства;

б) разходи, които предприятието може да понесе по продажбата или при друг вариант на освобождаване от ценните книжа;

в) надбавки или отбиви, отпускани във връзка с продажбата от свързани лица.


5.2. Когато за ценните книжа не може да се определи най-вероятна настояща цена по реда на т. 5.1, специализираните инвестиционни предприятия прилагат един от следните методи:

а) метод на аналога (сравнителен метод), изразяващ се в анализ на получена от различни източници информация - при липса на регулиран пазар на ценни книжа за конкретния вид ценна книга. Източници на такава информация могат да бъдат:

- настоящите цени на активен пазар на ценни книжа от различно естество, които цени се коригират, за да се отразят тези различия;

- скорошните цени на по-малко активни пазари, които цени се коригират, за да се отразят промените в икономическите условия в периода след датата, на която са се осъществили сделките на тези цени;

б) метод на дисконтираните парични потоци (метод на настоящата стойност), изразяващ се в прогнозиране на дисконтирани парични потоци на базата на настоящата пазарна доходност за подобни ценни книжа с процент на дисконтиране, отразяващ настоящите пазарни оценки на несигурността в сумата и в разпределението във времето на паричните потоци;

в) метод на чистата стойност на активите, изразяващ се в определяне на нетната стойност на активите, като от балансовата стойност на ценните книжа на портфейла на специализираното инвестиционно предприятие, от вземанията за лихви и дивиденти от тези ценни книжа, от паричните средства по банкови сметки и на каса се приспадне балансовата стойност на задълженията за управление на получените заеми и други.


5.3. В случаите, когато от различните източници на информация се получат различни заключения относно справедливата стойност на ценните книжа, специализираното инвестиционно предприятие разглежда причините за тези различия и определя сравнително тесен интервал на приемливи оценки, в рамките на който избира най-достоверната оценка на справедливата стойност на ценните книжа.


5.4. При съществени затруднения в определянето на справедливата стойност на ценните книжа се ползват лицензирани независими оценители с опит по отношение на ценни книжа от подобен вид.


5.5. Справедливата стойност на ценните книжа се определя:

а) без да се взема под внимание допълнителната стойност, извличана от създаването на портфейл от ценни книжа;

б) като се коригира с всички отбиви и надбавки, проявили се при осъществяването на сделката по придобиването им;

в) като в първоначалната оценка на ценните книжа не се включват преките разходи, които могат да бъдат надеждно измерени и съотнесени към сделката по придобиването им, които разходи са обичайни за дейността на специализираните инвестиционни предприятия;

г) като разходите за комисиони и такси, свързани със сделки по покупко-продажби на ценни книжа, не се включват в справедливата стойност на ценните книжа при първоначалното им отчитане, а се отразяват като финансови разходи.

Последващо отчитане на ценните книжа на инвеститорите в специализираните инвестиционни предприятия за търговия за сметка на инвеститора


6.1. След първоначалното им завеждане по цената на поръчката ценните книжа се отчитат по справедливата им стойност към датата на оценката, която не се коригира с очаквани разходи по бъдещи сделки, осъществявани с тях.


6.2. Справедливата стойност на ценните книжа се определя на базата на:

а) средно претеглената цена на сключените с тях сделки на регулиран пазар на ценни книжа в най-близката дата от последния 30-дневен период, на която дата тези ценни книжа са се търгували в обем, не по-малък от обема на притежаваните от специализираното инвестиционно предприятие ценни книжа;

б) средно претеглената цена "купува", която се котира постоянно за тях, при условие че е налице достатъчна сигурност за възможността същите ценни книжа да бъдат продадени от специализираното инвестиционно предприятие по тази цена - когато не може да се приложи предходната база.


6.3. Честотата на последващото отчитане на ценните книжа по справедлива стойност се определя в счетоводната политика на специализираното инвестиционно предприятие.


6.4. Разликите в стойността на ценните книжа на инвеститорите, възникнали в резултат на измененията в справедливата им стойност, се отчитат като увеличение или намаление на стойността на ценните книжа и като коректив на цената на поръчката на инвеститора.


Отчитане на валутните средства на инвеститорите

7.1. Валутните средства на инвеститорите в специализираните инвестиционни предприятия се оценяват текущо по централния валутен курс. Честотата на оценките се определя от ръководството на специализираното инвестиционно предприятие.


7.2. Валутните разлики, възникнали при оценяване на валутните средства на инвеститорите в специализираните инвестиционни предприятия, се отчитат в увеличение или намаление на стойността на валутните средства и като коректив на цената на поръчката на инвеститора.


Счетоводна политика

8. Специализираните инвестиционни предприятия разработват и оповестяват счетоводната си политика, съобразена със:

а) счетоводното законодателство;

б) специализираните нормативни актове, уреждащи дейността им;

в) изискванията на надзорния орган, осъществяващ контрола и регулиращ дейността им.


Финансови отчети

9.1. Специализираните инвестиционни предприятия съставят счетоводен баланс в двустранна или едностранна форма съгласно приложения № 1 и 2 към този стандарт.


9.2. Инвестиционните дружества от отворен тип:

а) размерът на капитала към датата на счетоводния баланс се записва в статия "Основен капитал";

б) отчетените премии от обратно изкупени акции се посочват в статия "Премии от емисия";

в) отбивите от емисия и от обратно изкупени акции се посочват в отделна статия "Отбиви от емисия и от обратно изкупени акции".


9.3. Специализираните инвестиционните предприятия съставят отчет за приходите и разходите в двустранна или едностранна форма съгласно приложения № 3 и 4 към този стандарт.


9.4. В статия "Разходи за външни услуги" следва да се посочат:

а) разходите за възнаграждение на управляващото дружество;

б) разходите за възнаграждение на банката депозитар;

в) разходите за одитиране;

г) разходите за възнаграждение на членовете на управителните и контролните органи на управляващото дружество.


9.5. Специализираните инвестиционни предприятия съставят отчет за паричния поток съгласно приложение № 5 към този стандарт.


9.6. Специализираните инвестиционни предприятия съставят отчет за собствения капитал съгласно приложение № 6 към този стандарт.


9.7. Приложението към годишния финансов отчет на специализираните инвестиционни предприятия се изготвя в съответствие със счетоводното законодателство, специализираните нормативни актове, с които се урежда дейността им, и изискванията на надзорния орган, който осъществява контрола и регулира дейността на специализираните инвестиционни предприятия.


9.8. Надзорният орган, който осъществява контрола и регулира дейността на специализираните инвестиционни предприятия, определя формата и съдържанието на приложението към годишния финансов отчет.


Приложение № 1 към НСС 5


С Ч Е Т О В О Д Е Н Б А Л А Н С
на .......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
към .....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
 
АКТИВ   ПАСИВ  
РАЗДЕЛИ, ГРУПИ, СТАТИИ сума (хил.лв.) РАЗДЕЛИ, ГРУПИ, СТАТИИ сума (хил.лв.)
  текуща предходна   текуща предходна
  година година   година година
а 1 2 а 1 2
А. Дълготрайни (дългосрочни) активи     А. Собствен капитал    
I.Дългосрочни финансови активи     I.Основен капитал    
1. Капиталови ценни книжа     В т.ч. невнесен    
в.т.ч. контролно участие     II. Резерви    
в т.ч. значително участие     Премии от емисия    
2. Дългови ценни книжа     Резерв от последващи оценки на активите и пасивите    
-държавни ценни книжа     Целеви резерви в.т.ч.    
-компенсаторни ценни книжа     Общи резерви    
-облигации     Специализирани резерви :    
-други     Други резерви    
3. Инвестиционни имоти     ОБЩО ЗА ГРУПА II:    
4. Дългосрочни вземания от свързани предприятия     III. Финансов резултат    
5.Дългосрочни вземания по заеми     1. От предходни години в т.ч.    
6. Други     неразпределена печалба    
ОБЩО ЗА ГРУПА I:     непокрита загуба    
II. Дългосрочни нефинансови активи     2. От текущия период в т.ч.    
1. Дълготрайни материални активи     печалба    
2. Дълготрайни нематериални активи     загуба    
ОБЩО ЗА ГРУПА II:     ОБЩО ЗА ГРУПА III:    
III. Разходи за бъдещи периоди     ОБЩО ЗА РАЗДЕЛ А:    
ОБЩО ЗА РАЗДЕЛ А:     Б. Дългосрочни пасиви    
Б. Краткотрайни (краткосрочни) активи     I. Дългосрочни задължения    
I. Парични средства     1. Задължения към свързани предприятия    
1. Парични средства в брой     2. Задължения към финансови предприятия    
2. Парични средства в разплащателни сметки     в.т.ч към банки    
3. Блокирани парични средства     3. Задължения по търговски заеми    
4. Други парични средства     4. Задължения по получени аванси    
ОБЩО ЗА ГРУПА I:     5. Отсрочени данъци    
II. Краткосрочни финансови активи     6. Други дългосрочни задължения    
1. Капиталови ценни книжа     ОБЩО ЗА ГРУПА I:    
в.т.ч контролно участие          
в т.ч. значително участие     II. Приходи за бъдещи периоди и финансирания    
2. Дългови ценни книжа     ОБЩО ЗА РАЗДЕЛ Б:    
-държавни ценни книжа     В. Краткосрочни пасиви    
-компенсаторни ценни книжа     I. Краткосрочни задължения    
-облигации     1. Задължения към свързани предприятия    
-други     2. Задължения към акционерите за дивиденти    
3. Изкупени собствени акции     3. Задължения в ценни книжа    
4. Благородни метали и скъпоценни камъни     4. Задължения към финансови предприятия    
5. Други краткосрочни финансови активи     в т.ч. към банки    
ОБЩО ЗА ГРУПА II:     5. Задължения по търговски заеми    
III. Краткосрочни нефинансови активи     В т.ч. по лизинг    
1. Материални запаси     6. Задължения към доставчици    
2. Краткосрочни вземания в т.ч. от     7. Задължения по получени аванси    
свързани предприятия     8. Задължения към персонала    
ОБЩО ЗА ГРУПА III:     9. Данъчни задължения    
IV. Разходи за бъдещи периоди     10. Задължения към осигурителни предприятия    
ОБЩО ЗА РАЗДЕЛ Б:     11. Други    
В. Получени активи за управление     ОБЩО ЗА ГРУПА I:    
I. Ценни книжа на клиенти     II. Приходи за бъдещи периоди и финансирания    
1. Индивидуален портфейл от ценни книжа на клиенти     ОБЩО ЗА РАЗДЕЛ В:    
2. Ценни книжа на клиенти в депозитарна институция     Г. Задължения по получени активи за управление    
3. Други ценни книжа на клиенти     I. Задължения по получени ценни книжа на клиенти    
ОБЩО ЗА ГРУПА I:     1. Задължения по индивидуален портфейл от ценни книжа на клиенти    
II. Парични средства на клиенти     2. Задължения по ценни книжа на клиенти в депозитарна институция    
1. Индивидуални портфейли от парични средства на клиенти     3. Задължения по други ценни книжа на клиенти    
2. Парични средства на клиенти в депозитарна институция     ОБЩО ЗА ГРУПА I:    
3. Други парични средства на клиенти     II. Задължения по предоставени парични средства от клиенти    
ОБЩО ЗА ГРУПА II:     1. Задължения по индивидуален портфейл от парични средства на клиенти    
ОБЩО ЗА РАЗДЕЛ В:     2. Задължения по парични средства на клиенти в депозитарна институция    
      3. Задължения по други парични средства на клиенти    
      ОБЩО ЗА ГРУПА II:    
      ОБЩО ЗА РАЗДЕЛ Г:    
СУМА НА АКТИВА:     СУМА НА ПАСИВА    
Г. УСЛОВНИ АКТИВИ     Д. УСЛОВНИ ПАСИВИ    
1.Поета емисия на ценни книжа     1.Задължения по поета емисия на ценни книжа    
2. Други условни активи     2. Други условни пасиви    
ОБЩО ЗА РАЗДЕЛ Г:     ОБЩО ЗА РАЗДЕЛ Д:    


Дата: .......... Съставител:................... Ръководител:...............


Приложение № 2 към НСС 5


С Ч Е Т О В О Д Е Н Б А Л А Н С
(едностранен)
 
на . . . . . . . . . . . . . .
към. . . . . . . . . . . . . .
 
РАЗДЕЛИ, ГРУПИ, СТАТИИ сума (хил.лв.)
  Текуща година Предходна година
а 1 2
А. Дълготрайни (дългосрочни) активи    
I. Дългосрочни финансови активи    
1. Капиталови ценни книжа    
в т.ч. контролно участие    
в т.ч значително участие    
2. Дългови ценни книжа    
- държавни ценни книжа    
-компенсаторни ценни книжа    
-облигации    
- други    
3. Инвестиционни имоти    
4. Дългосрочни вземания от свързани предприятия    
5.Дългосрочни вземания по заеми    
6. Други    
ОБЩО ЗА ГРУПА I:    
II. Дългосрочни нефинансови активи    
1. Дълготрайни материални активи    
2. Дълготрайни нематериални активи    
ОБЩО ЗА ГРУПА II:    
ОБЩО ЗА РАЗДЕЛ А:    
Б. Краткотрайни (краткосрочни) активи    
I.Парични средства    
1. Парични средства в брой    
2. Парични средства в разплащателни сметки    
3. Блокирани парични средства    
4. Други парични средства    
ОБЩО ЗА ГРУПА I:    
II. Краткосрочни финансови активи    
1. Капиталови ценни книжа    
в т.ч. контролно участие    
в т.ч. значително участие    
2. Дългови ценни нижа    
- държавни ценни книжа    
- компенсаторни ценни книжа    
- облигации    
- други    
3. Изкупени собствени акции    
4. Благородни метали и скъпоценни камъни    
5. Други краткосрочни финансови активи    
ОБЩО ЗА ГРУПА II:    
III. Краткосрочни нефинансови активи    
1. Материални запаси    
2. Краткосрочни вземания в т.ч. от:    
свързани предприятия    
ОБЩО ЗА ГРУПА III:    
ОБЩО ЗА РАЗДЕЛ Б:    
В. Получени активи за управление    
I. Ценни книжа на клиенти    
1. Индивидуален портфейл от ценни книжа на клиенти    
2. Ценни книжа на клиенти в депозитарна институция    
3. Други ценни книжа на клиенти    
ОБЩО ЗА ГРУПА I:    
II. Парични средства на клиенти    
1. Индивидуални портфейли от парични средства на клиенти    
2. Парични средства на клиенти в депозитарна институция    
3. Други парични средства на клиенти    
ОБЩО ЗА ГРУПА II:    
ОБЩО ЗА РАЗДЕЛ В:    
Г. Разходи за бъдещи периоди    
Д. Краткосрочни пасиви    
I. Краткосрочни задължения    
1. Задължения към свързани предприятия    
2. Задължения към акционерите за дивиденти    
3. Задължения в ценни книжа    
4. Задължения към финансови предприятия    
в. т. ч към банки    
5. Задължения по търговски заеми    
в.т. ч по лизинг    
6. Задължения към доставчици    
7. Задължения по получени аванси    
8. Задължения към персонала    
9. Данъчни задължения    
10. Задължения към осигурителни предприятия    
11. Други краткосрочни задължения    
ОБЩО ЗА ГРУПА I:    
II. Приходи за бъдещи периоди и финансирания    
ОБЩО ЗА РАЗДЕЛ Д:    
Е. Задължения по получени активи за управление    
I. Задължения по получени ценни книжа на клиенти    
1. Задължения по индивидуален портфейл от ценни книжа на клиенти    
2. Задължения по ценни книжа на клиенти в депозитарна институция    
3. Задължения по други ценни книжа на клиенти    
ОБЩО ЗА ГРУПА I:    
II. Задължения по предоставени парични средства от клиенти    
1. Задължения по индивидуален портфейл от парични средства на клиенти    
2. Задължения по парични средства на клиенти в депозитарна институция    
3. Задължения по други парични средства на клиенти    
ОБЩО ЗА ГРУПА II:    
ОБЩО ЗА РАЗДЕЛ Е:    
Ж. Обща сума на активите след отчисляване на краткосрочните пасиви    
ВСИЧКО: А+Б+В+Г-Д-Е    
З. Дългосрочни пасиви    
I. Дългосрочни задължения    
1. Задължения към свързани предприятия    
2. Задължения към финансови предприятия    
в. т. ч към банки    
3. Задължения по търговски заеми    
4. Задължения по облигационни заеми    
5. Задължения по получени аванси    
5. Отсрочени данъци    
7. Други дългосрочни задължения    
ОБЩО ЗА ГРУПА I:    
II. Приходи за бъдещи периоди и финансирания    
ОБЩО ЗА РАЗДЕЛ З:    
И. Собствен капитал    
I. Основен капитал в т.ч. невнесен    
II. Резерви    
Премии от емисия    
Резерв от последващи оценки на активите и пасивите    
Целеви резерви в.т.ч    
Общи резерви    
Специализирани резерви    
Други    
ОБЩО ЗА ГРУПА II:    
III. Финансов резултат    
1. От предходни години в т.ч.:    
неразпределена печалба    
непокрита загуба    
2. От текущия период в. т. ч:    
печалба    
загуба    
ОБЩО ЗА ГРУПА III:    
ОБЩО ЗА РАЗДЕЛ И:    
К. Обща сума на задължения със срок на изплащане над    
една година и собствения капитал (З+И)    
Л. Условни активи    
М. Условни пасиви    
 
Дата:................. Съставител:................Ръководител:.....................................................................................................................................................................................................................................................................


Приложение № 3 към НСС 5


ОТЧЕТ
за приходите и разходите (двустранен)
на ........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
за ........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
 
Наименование на разходите сума (хил.лв.) Наименование на приходите сума (хил.лв.)
  текуща предходна   текуща предходна
  година година   година година
А 1 2 а 1 2
А. Разходи за обичайната дейност     А. Приходи от обичайната дейност    
I.Финансови разходи     I.Финансови приходи    
Отрицателни разлики от промяна на валутни курсове     Приходи от участия    
      в т.ч. дивиденти    
Разходи от операции с финансови активи и инструменти     Положителни разлики от промяна на валутни курсове    
Разходи за лихви     Приходи от операции с финансови активи и инструменти    
Други разходи по финансови операции     Приходи от лихви    
ОБЩО ЗА ГРУПА I:     Други приходи от финансови операции    
II. Разходи по икономически елементи     ОБЩО ЗА ГРУПА I:    
Разходи за материали     II. Нефинансови приходи    
Разходи за външни услуги     Нефинансови приходи от продажби на активи    
Разходи за възнаграждения     Други нефинансови приходи    
Разходи за осигуровки     ОБЩО ЗА ГРУПА II:    
Разходи за амортизации          
Други разходи, в.т.ч.          
Провизии     III. Приходи от финансирания    
ОБЩО ЗА ГРУПА II:     Б. Общо приходи от деността (I+II+III)    
Б. Общо разходи за деността (I+II)     В. Загуба от обичайната дейност    
В. Печалба от обичайната дейност     IV. Извънредни приходи    
III. Извънредни разходи     Г. Общо приходи (I+II+III+IV)    
Г. Общо разходи (I+II+III)     Д. Счетоводна загуба    
Д. Счетоводна печалба          
IV. Разходи за данъци          
1. Данъци от печалбата          
2. Други          
ОБЩО ЗА ГРУПА IV:          
Е. ПЕЧАЛБА (Д-IV)     Е. ЗАГУБА (Д+IV)    
ВСИЧКО (Г+IV+Е)     ВСИЧКО (Г+Е)    
 
Дата: .................... Съставител:................. Ръководител: ..................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................


Приложение № 4 към НСС 5


ОТЧЕТ
за приходите и разходите
(едностранен)
 
Наименование на приходите и разходите сума (хил.лв.)
  текуща предходна
  година година
А 1 2
I Финансови приходи    
Приходи от участия    
в.т.ч дивиденти    
Положителни курсови разлики    
Приходи от операции с финансови    
активи и инструменти    
Приходи от лихви    
Други приходи по финансови операции    
ОБЩО ЗА ГРУПА I:    
II Финансови разходи    
Отрицателни курсови разлики    
Разходи от операции с финансови активи    
и инструменти    
Разходи за лихви    
Други разходи по финансови операции    
ОБЩО ЗА ГРУПА II:    
III. Нефинансови приходи    
Нефинансови приходи от продажби на активи    
Други нефинансови приходи    
ОБЩО ЗА ГРУПА III:    
IV. Приходи от финансирания    
V. Разходи по икономически елементи    
Разходи за материали    
Разходи за външни услуги    
Разходи за възнаграждения    
Разходи за осигуровки    
Разходи за амортизации    
Други разходи в.т.ч    
Провизии    
ОБЩО ЗА ГРУПА V:    
VI. Печалба/загуба от обичайната дейност    
VII. Извънредни приходи/ разходи    
VIII. Счетоводна печалба/загуба    
IХ. Разходи за данъци    
Данъци от печалбата    
Други    
ОБЩО ЗА ГРУПА IХ:    
Х. Печалба/загуба    
 
Дата:.............. Съставител:................. Ръководител:....................................................................................................................................................................................................................................................................
 


Приложение № 5 към НСС 5


ОТЧЕТ
за паричните потоци по прекия метод
на ............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
за .......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
 
Наименование на паричните потоци Текущ период Предходен период
  Постъпления Плащания Нетен Постъпления Плащания Нетен
      поток     поток
а 1 2 3 4 5 6
А. Парични потоци от специализирана            
инвестиционна дейност            
I. Парични потоци от собствена инвестиционна дейност            
Парични потоци, свързани с краткосрочни финансови активи            
Парични потоци свързани с дългосрочни финансови активи            
Лихви, комисионни, дивиденти и други подобни            
Положителни и отрицателни валутни курсови разлики            
Други парични потоци от собствена инвестиционна дейност            
Всичко парични потоци от собствена            
инвестиционна дейност I:            
II. Парични потоци от възложена инвестиционна дейност            
Парични потоци свързани с ценни книжа на клиенти            
Парични потоци свързани с парични средства на клиенти            
Други парични потоци от възложена инвестиционна дейност            
Всичко парични потоци от възложена            
инвестиционна дейност II.            
Всичко парични потоци от специализирана            
инвестиционна дейност (А)            
Б. Парични потоци от неспециализирана            
инвестиционна дейност            
Парични потоци, свързани с търговски контрагенти            
Парични потоци, свързани с дълготрайни активи            
Бизнескомбинации - придобивания            
Лихви, комисионни, дивиденти и други подобни            
Парични потоци, свързани с трудови възнаграждения            
Положителни и отрицателни валутни курсови разлики            
Плащания при разпределения на печалби            
Платени и възстановени данъци върху печалбата            
Други парични потоци от неспециализирана            
инвестиционна дейност            
Всичко парични потоци от неспециализирана            
инвестиционна дейност (Б)            
В. Парични потоци от финансова дейност            
Емитиране и обратно придобиване на ценни книжа            
Допълнителни вноски и връщането им на собствениците            
Парични потоци, свързани с получени            
или предоставени заеми            
Лихви, комисионни, дивиденти и други подобни            
Плащания на задължения по финансов лизинг            
Положителни и отрицателни валутни курсови разлики            
Други парични потоци от финансова дейност            
Всичко парични потоци от финансова дейност (В)            
Г. Изменение на паричните средства през периода (А+Б+В)            
Д. Парични средства в началото на периода            
Е. Парични средства в края на периода            
 
Дата:....................... Съставител: ................ Ръководител: .............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................


Приложение № 6 към НСС 5


 
ОТЧЕТ ЗА СОБСТВЕНИЯ КАПИТАЛ
на .......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
за .......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
 
Показатели Основен РЕЗЕРВИ Резерв Финансов
  капитал пре- резерв целеви резерви от пре- резултат
    мии от общи спе- други води Пе- За-
    от послед-   циа- ре-   чалба губа
    еми- ващи   лизи- зер-      
    сия оценки   рани ви      
      на акти-            
      вите и            
      паси-            
      вите            
А 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Салдо в началото на отчетния период                  
1. Изменение за сметка на                  
собствениците, в т.ч.                  
а)увеличение                  
б)намаление                  
2. Финансов резултат за текущия период                  
3. Разпределение на печалба                  
през годината за:                  
- дивиденти                  
- основен капитал и резерви                  
- други цели                  
4. Покриване на загуба                  
5. Преоценка на дълготрайни материални                  
активи, в т.ч.                  
а) увеличение                  
б) намаление                  
6. Преоценка на финансови инструменти:                  
а) увеличение                  
б) намаление                  
7. Промени в счетоводната политика,                  
грешки и други                  
8. Други изменения в собствения капитал                  
Салдо към края на отчетния период                  
9. Промени от преводи на годишни счетоводни                  
отчети на предприятия в чужбина                  
10. Промени от преизчисляване на счетоводни                  
отчети при свръхинфлация                  
Преизчислен собствен капитал към                  
края на отчетния период                  
 
Дата: ......................... Съставител:.................. Ръководител: ..........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................


Промени настройката на бисквитките