Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 96 от 11.X

ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ЗАСТРАХОВАНЕТО (ОБН., ДВ, БР. 86 ОТ 1996 Г.; ИЗМ., БР. 1 ОТ 1997 Г., БР. 21 ОТ 1997 Г. - РЕШЕНИЕ № 6 НА КОНСТИТУЦИОННИЯ СЪД ОТ 1997 Г.; ИЗМ., БР. 58 ОТ 1997 Г., БР. 21, 52, 93 И 132 ОТ 1998 Г., БР. 88 ОТ 1

 

ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ЗАСТРАХОВАНЕТО (ОБН., ДВ, БР. 86 ОТ 1996 Г.; ИЗМ., БР. 1 ОТ 1997 Г., БР. 21 ОТ 1997 Г. - РЕШЕНИЕ № 6 НА КОНСТИТУЦИОННИЯ СЪД ОТ 1997 Г.; ИЗМ., БР. 58 ОТ 1997 Г., БР. 21, 52, 93 И 132 ОТ 1998 Г., БР. 88 ОТ 1999 Г., БР. 83 И 97 ОТ 2000 Г., БР. 1, 102 И 110 ОТ 2001 Г.)

Обн. ДВ. бр.96 от 11 Октомври 2002г., изм. ДВ. бр.8 от 28 Януари 2003г., изм. ДВ. бр.85 от 28 Септември 2004г.

§ 1. В чл. 1 след думата "застрахователите" се добавя "застрахователните брокери и застрахователните агенти".


§ 2. В чл. 7 се правят следните изменения и допълнения:

1. Създава се нова ал. 3:

"(3) Алинеи 1 и 2 не се прилагат за сведенията, изисквани от Агенцията за застрахователен надзор."

2. Досегашната ал. 3 става ал. 4.


§ 3. В чл. 8 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 2 се създава т. 4:

"4. при застраховане и презастраховане - 4 млн. лв."

2. В ал. 4 думите "търговска банка" се заменят с "българска или чуждестранна банка, получила разрешение от Българската народна банка за извършване на банкова дейност".


§ 4. В чл. 9 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 след думите "само поименни" се поставя запетая и се добавя "като всяка акция дава право на един глас".

2. Алинея 3 се изменя така:

"(3) Местно или чуждестранно лице, пряко или чрез свързани лица, може да придобие 5, 25, 34, 50 или 67 на сто от акциите на едно застрахователно дружество с тримесечно писмено предизвестие, отправено до Агенцията за застрахователен надзор за всеки отделен случай."

3. Създават се нови ал. 4 и 5 и ал. 6 и 7:

"(4) Срокът на предизвестието започва да тече от представянето на следните доказателства:

1. декларация за произход на средства по ал. 8;

2. декларация по ал. 9;

3. декларация за свързани лица по смисъла на § 1, т. 5 от допълнителните разпоредби;

4. декларация, че вноските за придобиване на акциите не са направени със заемни средства;

5. за физическите лица - декларация за имотно състояние по установения за съдилищата и нотариалните производства образец;

6. документи за самоличност или за актуално правно състояние;

7. доказателства за професионалната квалификация и опита на физическото лице или на ръководните служители на юридическото лице;

8. доказателства за платени данъци и/или за липса на данъчни задължения от съответните органи по местожителството, седалището и мястото на стопанска дейност на лицето;

9. референция от компетентен орган, осъществяващ финансов надзор по местожителството или седалището на лицето по образец, утвърден от Агенцията за застрахователен надзор; и

10. одитираните финансови отчети за последните три години, ако лицето е било длъжно да ги изготвя.

(5) Агенцията за застрахователен надзор забранява придобиването по ал. 3, ако в срока на предизвестието установи, че лицето, което придобива дяловото участие, застрашава стабилността на застрахователя с недостатъчната си квалификация или кадрово осигуряване, с неясния произход на средствата или ако са получени сведения за неизплащане или укриване на данъци, за изпиране на пари или за финансови връзки с терористични или други престъпни организации. Агенцията за застрахователен надзор забранява придобиването по ал. 3, ако в едномесечен срок от подаването на предизвестието то не е било комплектувано с доказателствата по ал. 4.

(6) Лице, което притежава акционерно участие по ал. 3, уведомява Агенцията за застрахователен надзор, когато намалява акционерното си участие под 67, 50, 34, 25 или 5 на сто от капитала на застрахователя за всеки отделен случай в едномесечен срок преди прехвърлянето на акциите.

(7) Застрахователното дружество, съответно - "Централен депозитар" - АД, София, може да регистрира в книгата на акционерите промяна по ал. 3, ако Агенцията за застрахователен надзор не се произнесе в срока на предизвестието."

4. Досегашната ал. 4 става ал. 8 и се изменя така:

"(8) За придобиване на акции, представляващи над 1 на сто от капитала на застрахователно дружество, както и за всяко последващо увеличаване на акционерното участие с повече от 1 на сто заявителят доказва произхода на средствата за придобиването и удостоверява финансовото си състояние."

5. Досегашната ал. 5 става ал. 9.


§ 5. В чл. 10 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1:

а) след думата "прокурист" се поставя запетая и думите "и актюер" се заменят с "лицата, които са овластени да осъществяват правомощия по чл. 235 от Търговския закон и управител на клон на чуждестранен застраховател";

б) точка 2 се изменя така:

"2. има висше образование с придобита образователно-квалификационна степен не по-ниска от "магистър" и притежава подходяща професионална квалификация в сферата на икономиката или финансите."

2. Алинея 2 се изменя така:

"(2) Управител на клон на местен застраховател може да бъде лице с висше образование, което отговаря на условията по ал. 1, т. 1, 3 - 6 и 9."

3. В ал. 3 думите "ал. 1, т. 4 - 7 и 9" се заменят с "ал. 1, т. 3 - 7 и 9".

4. Създава се нова ал. 4:

"(4) Актюер може да бъде лице с висше образование по математика, информатика, икономика или по актюерски науки, което отговаря на изискванията по ал. 1, т. 3, 4, 7 и 9."

5. Досегашната ал. 4 става ал. 5 и се изменя така:

"(5) Притежаването на необходимия професионален опит в застраховането се доказва с документи, удостоверяващи наличието на стаж в застраховането, на длъжност с ръководни функции в банка или друга финансова институция, като преподавател или научен работник по икономика или право. Документите по предходното изречение трябва да доказват наличието на не по-малко от 5 години стаж за лицата по ал. 1 и не по-малко от 3 години за лицата по ал. 2, 3 и 4."

6. Създава се ал. 6:

"(6) Лицата по ал. 1 - 4 подлежат на одобрение от Агенцията за застрахователен надзор. Одобрението предхожда вписването в търговския регистър, съответно назначаването на длъжност, за която вписване не се изисква. Агенцията за застрахователен надзор се произнася в едномесечен срок от подаване на заявлението."


§ 6. В чл. 12, ал. 3 накрая се добавя "и сключва застраховка "Живот" със срок на действие не по-малък от 3 години".


§ 7. В чл. 13 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 думите "Председател на кооперация и на контролен съвет" се заменят с "Член на контролен съвет, на управителен съвет, изпълнителен директор на кооперация".

2. Създава се нова ал. 3:

"(3) Актюер може да бъде лице с висше образование по математика, информатика, икономика или по актюерски науки, което отговаря на изискванията по ал. 1, т. 3, 4 и 7 и не упражнява охранителна или сходна на нея дейност."

3. Досегашната ал. 3 става ал. 4 и се изменя така:

"(4) Притежаването на необходимия професионален опит в застраховането се доказва с документи, удостоверяващи наличието на поне 3 години стаж в застраховането, на длъжност с ръководни функции в банка или друга финансова институция, като преподавател или научен работник по икономика или право."

4. Създава се ал. 5:

"(5) Лицата по ал. 1, 2 и 3 подлежат на одобрение от Агенцията за застрахователен надзор. Одобрението предходжа вписването в регистъра за кооперациите, съответно назначаването. Агенцията за застрахователен надзор се произнася в едномесечен срок от подаване на заявлението."


§ 8. В чл. 17в, ал. 1, т. 1 думите "дава и отнема" се заменят с "издава и отнема".


§ 9. В чл. 20 се правят следните изменения:

1. Създава се нова ал. 3:

"(3) Агенцията за застрахователен надзор може да членува в международни специализирани организации, свързани с надзора и регулирането на застрахователните отношения. Вноските за членството в тези организации са за сметка на бюджета на Агенцията за застрахователен надзор."

2. Досегашната ал. 3 става ал. 4.

3. Досегашната ал. 4 става ал. 5 и се изменя така:

"(5) Средствата по ал. 4 се определят в размер 25 на сто от брутния годишен размер на средствата за работна заплата по бюджета на Агенцията за застрахователен надзор за съответната година и се включват в Закона за държавния бюджет на Република България за същата година."

4. Досегашната ал. 5 става ал. 6 и се изменя така:

"(6) Агенцията за застрахователен надзор задължително застрахова служителите си срещу злополука за сметка на своя бюджет."


§ 10. В чл. 21, ал. 1 накрая се добавя "и на застрахователните брокери".


§ 11. В чл. 22 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 1 се изменя така:

"(1) Агенцията за застрахователен надзор:

1. прави предложение до Националния съвет по застраховане за:

а) издаване или отказ за издаване на разрешение за извършване на застрахователна дейност, сливане, отделяне или разделяне на застрахователи;

б) отнемане на разрешение за извършване на застрахователна дейност;

2. разрешава откриване на клон на български застраховател в чужбина;

3. осъществява правомощията по чл. 9;

4. издава или отказва издаване на разрешение за прехвърляне на застрахователен портфейл между застрахователи, вливане на застрахователи и продажба на предприятие на застраховател в ликвидация;

5. издава, отказва издаване или отнема издаденото разрешение за извършване на дейност като застрахователен брокер;

6. одобрява лицата по чл. 10 и 13;

7. определя видовете застраховки извън тези по приложението към чл. 6, ал. 2;

8. дава допълнително разрешение по чл. 25, ал. 2;

9. определя минималния размер на застрахователните премии по задължителните застраховки по чл. 77, ал. 1, т. 1 и 2 и по застраховка "Гражданска отговорност" на собствениците, ползвателите, държателите и водачите на моторни превозни средства за чужбина;

10. одобрява общи условия, тарифи, застрахователно-технически планове, както и промените в тях по застраховките, включени в раздел I и раздел II, т. 1, 2, 3, 8, 9, 10, 13, 14, 15, 16, 17 и 18 от приложение № 1 към чл. 6, ал. 2;

11. одобрява техническите основи за калкулация на премийните ставки и застрахователните резерви за застраховки по живот, утвърждава таблиците за смъртност и определя максималния размер на техническата лихва на застрахователите по застраховки "Живот";

12. одобрява годишните презастрахователни програми на застрахователите, контролира сключените от тях презастрахователни договори и тяхното изпълнение;

13. прави искане за откриване на производство по ликвидация на застраховател;

14. прави искане за откриване на производство по несъстоятелност на застраховател;

15. упражнява надзор върху застрахователите в ликвидация и в несъстоятелност;

16. издава указания и заповеди по прилагането на този закон и свързаните с него нормативни актове;

17. одобрява създаването на застрахователни резерви по чл. 51, ал. 3, т. 7;

18. контролира цялостната дейност на застрахователите и застрахователните брокери, включително и спазване доброволността на застраховането;

19. взема решения по други въпроси, свързани с упражняването на надзор върху дейността на застрахователите и на застрахователните брокери."

2. Създава се нова ал. 2:

"(2) Предложението по ал. 1, т. 1, буква "а" се прави в двумесечен срок от датата на представяне в Агенцията за застрахователен надзор на всички изискуеми документи."

3. Досегашните ал. 2, 3 и 4 стават съответно ал. 3, 4 и 5.


§ 12. Създава се чл. 22б:

"Чл. 22б. (1) Агенцията за застрахователен надзор прилага мерките по ал. 2, когато установи, че застраховател, всяко едно от лицата по чл. 10 или 13, акционери, притежаващи 10 и повече на сто от акциите, или член-кооператори са извършили нарушения, изразяващи се във:

1. нарушаване разпоредбите на този закон, на подзаконовите актове по неговото прилагане, на актовете на Агенцията за застрахователен надзор, както и предлагане на общи условия и клаузи, които не са били одобрени от Агенцията за застрахователен надзор;

2. застрашаване интересите на застрахованите лица;

3. нарушаване на условията, при които е издадено разрешението;

4. извършване на сделки и действия, които засягат финансовата или организационната стабилност на застраховател;

5. възпрепятстване упражняването на застрахователния надзор.

(2) В случаите по ал. 1 Агенцията за застрахователен надзор прилага следните принудителни административни мерки:

1. разпорежда писмено да се преустановят и отстранят допуснатите нарушения или да се предприемат съответни мерки;

2. дава предписание за достигане на: доходност, която за застрахователите, предлагащи застраховки "Живот", е най-малко равна на техническата лихва; сигурност и ликвидност на инвестициите на застрахователните резерви и на собствения капитал;

3. налага мерки за оздравяване финансовото състояние на застрахователя;

4. задължава писмено застрахователя да увеличи собствените си средства в указан срок;

5. определя структурата на активите с цел гарантиране на плащанията по застрахователните договори;

6. разпорежда писмено на застрахователя да освободи едно или повече лица, оправомощени да го управляват или представляват, както и всяко едно от лицата по чл. 10 или 13;

7. забранява временно изплащането на дивиденти;

8. задължава застраховател, предлагащ задължително застраховане, да сключи договор с лице, на което е отказал сключването;

9. забранява временно на акционер да упражнява правото си на глас;

10. нарежда писмено на акционер да прехвърли притежаваните от него акции в срок, определен от Агенцията за застрахователен надзор;

11. назначава квестори с правомощията по чл. 33, ал. 2 за определен срок.

(3) Актовете за налагане на принудителните административни мерки по ал. 2, т. 1 - 5, 7, 8 и 9 подлежат на незабавно изпълнение и не могат да се обжалват по съдебен ред. Актовете, с които се налагат принудителните административни мерки по ал. 2, т. 6, 10 и 11, подлежат на обжалване пред Върховния административен съд, като обжалването не спира изпълнението им."


§ 13. Член 23 се изменя така:

"Чл. 23. Служителите на Агенцията за застрахователен надзор са длъжни да пазят в тайна сведенията, които са им станали известни при упражняването на надзор. Разкриването на тези сведения и данни може да стане само по реда на чл. 7, ал. 4."


§ 14. Член 24 се изменя така:

"Чл. 24. (1) Застрахователите са длъжни писмено да уведомяват Агенцията за застрахователен надзор за:

1. всички нововъзникнали факти и обстоятелства, които подлежат на вписване в регистрите на Агенцията за застрахователен надзор;

2. промените на вписаните обстоятелства в търговския регистър или в регистъра за кооперациите.

(2) В 7-дневен срок от настъпването на фактите и обстоятелствата, съответно от вписването в регистъра, застрахователят е длъжен да уведоми Агенцията за застрахователен надзор и да представи документите, удостоверяващи извършената промяна."


§ 15. В чл. 25, ал. 2 думите "и подвид" се заличават.


§ 16. В чл. 26 се правят следните изменения и допълнения:

1. След думите "извършване на застрахователна" се добавя "и/или презастрахователна".

2. В т. 5 думите "временно свободните парични средства" се заменят със "застрахователните резерви и собствените средства".

3. Точка 6 се изменя така:

"6. общи условия по застраховките, по които ще работи, тарифите и застрахователно-техническите планове по тях, както и техническите основи за калкулация на премийните ставки и застрахователните резерви;".


§ 17. В чл. 27 т. 5 се изменя така:

"5. удостоверение от българска или чуждестранна банка, получила разрешение от Българската народна банка за извършване на банкова дейност, за депозирана вноска от всеки учредител срещу бъдеща дългосрочна застраховка "Живот" за първата година."


§ 18. В чл. 31 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1:

а) точка 1 се отменя;

б) създават се т. 7 и 8:

"7. са нарушени изискванията на чл. 12, ал. 2 или 3;

8. застрахователят не изпълни наложена принудителна административна мярка по чл. 22б, ал. 2."

2. В ал. 2 т. 3 се отменя.

3. В ал. 3 изречение второ се изменя така: "В случаите по ал. 1, т. 5 и ал. 2, т. 2 - 8 Агенцията за застрахователен надзор уведомява прокуратурата."


§ 19. В чл. 33, ал. 2 се създава изречение второ:

"За своята работа квесторът получава възнаграждение за сметка на застрахователя, като размерът на възнаграждението се определя от Агенцията за застрахователен надзор."


§ 20. В чл. 34, ал. 2 думите "т. 1, 3, 5, 7 и 9" се заменят с "т. 1, 7, 8 и 9".


§ 21. В чл. 38, ал. 1, т. 4 думите "Българската народна банка" се заменят с "българска или чуждестранна банка, получила разрешение от Българската народна банка за извършване на банкова дейност".


§ 22. В чл. 39 думите "в страната" се заменят с "по реда на глава шеста".


§ 23. В чл. 43 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 1 се изменя така:

"(1) Застрахователен брокер е търговец, който по възлагане и срещу възнаграждение осъществява посредничество за сключване и изпълнение на застрахователни и/или презастрахователни договори и свързаните с тях консултантски услуги."

2. Създава се ал. 5:

"(5) Дейност като застрахователен брокер по смисъла на ал. 1 може да се извършва след връчване на разрешението по чл. 43б, ал. 2."


§ 24. В чл. 43а се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 се създават т. 6 и 7:

"6. не е акционер, както и член на ръководен или контролен орган на застраховател или застрахователна група;

7. не осъществява дейност като застрахователен агент."

2. Създава се нова ал. 2:

"(2) Притежаването на необходимия професионален опит в застраховането се доказва с документи, удостоверяващи не по-малко от две години стаж в застраховането. За стаж в застраховането се признава и стажът в държавния застрахователен надзор."

3. Досегашната ал. 2 става ал. 3 и се изменя така:

"(3) Когато застрахователният брокер е юридическо лице, обстоятелствата по:

1. алинея 1, т. 2 - 7 се установяват по отношение на лицата, които го управляват и/или представляват или осъществяват правомощията на управителни и представителни органи по упълномощаване;

2. алинея 1, т. 1 се установяват по отношение на поне едно от лицата по т. 1."

4. Създава се ал. 4:

"(4) Обстоятелствата по ал. 1, т. 6 и 7 се установяват и по отношение на застрахователния брокер - юридическо лице."


§ 25. В чл. 43б се правят следните изменения и допълнения:

1. Създава се нова ал. 2:

"(2) В едномесечен срок от издаване на разрешението брокерът заплаща дължимата такса за издаване на разрешение за извършване на дейност като застрахователен брокер, след което разрешението му се връчва."

2. Досегашната ал. 2 става ал. 3.


§ 26. В чл. 43в, ал. 1 се правят следните изменения и допълнения:

1. Създава се нова т. 5:

"5. когато в едногодишен срок от издаване на разрешението на застрахователен брокер в процес на учредяване по смисъла на Търговския закон брокерът не е вписан в търговския регистър;".

2. Създава се т. 6:

"6. при смърт на физическото лице - едноличен търговец, или при прекратяване на юридическото лице чрез преобразуване, по смисъла на този закон;".

3. Досегашната т. 5 става т. 7.


§ 27. В чл. 43г се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1:

а) създава се нова т. 6:

"6. сключва застрахователни договори, ако е упълномощен за това писмено от възложителя;";

б) досегашните т. 6, 7, 8 и 9 стават съответно т. 7, 8, 9 и 10, като в т. 10 накрая се поставя запетая и се добавя "ако е упълномощен за това с нотариално заверено пълномощно;".

2. В ал. 2, изречение първо накрая се добавя "освен при възлагане на посредничество във връзка със задължителна застраховка по чл. 77, ал. 1, т. 1 и 2".


§ 28. В чл. 44 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 след думата "физическо" се добавя "или юридическо".

2. Алинея 2 се изменя така:

"(2) Застрахователното агентство, осъществявано от физическо лице, е свободна професия. Застрахователният агент - физическо лице, не може да бъде в трудови правоотношения със застраховател."

3. Създава се ал. 4:

"(4) Застрахователният агент не може да преупълномощава други лица с правата, предоставени му от застрахователя."


§ 29. В чл. 44а се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 се създава изречение второ: "Когато застрахователният агент е юридическо лице, забраната по предходното изречение се отнася и за съдружниците или акционерите му, за лицата, които го управляват и представляват, както и за лицата, чрез които той осъществява дейността си по сключения договор за застрахователно агентство."

2. В ал. 3 след думите "застрахователен агент" се поставя тире и се добавя "физическо лице".

3. В ал. 4, изречение първо след думите "който представя" се добавя "месечно", а изречение четвърто се заличава.


§ 30. В чл. 46 след думите "търговската тайна на" се добавя "застрахователя и".


§ 31. Създава се глава пета "а":

"Глава пета "а"

ПОМИРИТЕЛНА КОМИСИЯ

Чл. 47а. (1) Асоциацията на българските застрахователи създава на свои разноски Помирителна комисия по сигнали и оплаквания на застраховани лица.

(2) Членовете на комисията могат да бъдат лица с висше юридическо образование или с поне 3-годишен опит в застраховането. Те са независими при изпълнение на своите функции и вземат становищата си по съвест и убеждение в съответствие със закона и обстоятелствата по преписката.

(3) Членовете на комисията:

1. разясняват правата на застрахованите и на кандидатите за застраховане;

2. разглеждат сигнали и оплаквания във връзка с нарушения на застрахователите;

3. посредничат за извънсъдебно решаване на спорове между застрахованите и застрахователите.

(4) Производствата пред комисията са безплатни.

(5) Становищата на членовете на комисията нямат обвързваща сила и не възпрепятстват правото на иск пред съда или арбитража. Жалби срещу застрахователи могат да се подават пред Агенцията за застрахователен надзор, ако в тримесечен срок от сезиране на комисията тя не е предприела съответните действия.

(6) Комисията представя доклад до Агенцията за застрахователен надзор на всеки три месеца.

(7) Агенцията за застрахователен надзор издава указания за прилагането на тази глава."


§ 32. Заглавието на глава шеста се изменя така: "Собствени средства, застрахователни резерви и тяхното инвестиране".


§ 33. В чл. 48 се правят следните изменения:

1. Алинея 2 се изменя така:

"(2) Гаранционният капитал съставлява една трета от границата на платежоспособност, но не може да бъде по-малък от размерите, посочени в приложения № 2.1 и 2.2. Когато акционерно дружество или клон на чуждестранен застраховател извършва няколко вида застраховки, за минимален размер се приема най-високият от определените размери по видове застраховки съгласно приложение № 2.1."

2. В ал. 3 думите "половината от собствения капитал, отразен в счетоводните документи" се заменят с "половината от собствения капитал, намален с невнесения основен капитал".

3. Алинея 4 се отменя.


§ 34. В чл. 49 се правят следните изменения:

1. Думата "определя" се заменя със "се определят".

2. В т. 1 думите "начина за установяване" се заменят с "елементите, които се включват при изчисляване на размера".

3. Точка 2 се изменя така:

"2. границата на платежоспособност и методите, по които тя се изчислява."


§ 35. В чл. 50 се правят следните изменения:

1. В ал. 1 думите "финансов план за оздравяване" се заменят с "план за достигане на границата на платежоспособност".

2. В ал. 3 думите "директорът на" се заличават, а думите "установената граница" се заменят с "установения размер".


§ 36. В чл. 51 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 3:

а) създава се нова т. 6:

"6. резерви по застраховки "Живот", свързани с инвестиционен фонд;";

б) досегашната т. 6 става т. 7.

2. В ал. 4 се създава изречение второ: "Застрахователят поддържа застрахователни резерви съгласно наредбата по предходното изречение в размер, съответстващ на задълженията по застрахователните договори."


§ 37. Създава се чл. 51а:

"Чл. 51а. (1) Когато застрахователят е изчислил границата на платежоспособност, собствените средства и/или застрахователните резерви в нарушение на наредбите по чл. 49 или чл. 51, ал. 4, за целите на застрахователния надзор Агенцията за застрахователен надзор преизчислява размерите им съгласно наредбите.

(2) Когато границата на платежоспособност и/или размерът на собствените средства, преизчислени по реда на ал. 1, не съответстват на чл. 48, ал. 1 и 2, се прилагат мерките по чл. 50.

(3) Когато застрахователните резерви са недостатъчни за изпълнение на задълженията по застрахователните договори, Агенцията за застрахователен надзор предписва те да се коригират. При неизпълнение на предписанието Агенцията за застраховетелен надзор прилага принудителни административни мерки по чл. 22б, ал. 2."


§ 38. Член 52 се изменя така:

"Чл. 52. (1) Застрахователят е длъжен да инвестира нетния размер на застрахователните резерви в следните активи и при посочените съотношения:

1. държавни ценни книжа, издадени и гарантирани от Република България - без ограничения;

2. необременени с тежести недвижими имоти - до 10 на сто от нетния размер на застрахователните резерви;

3. облигации, издадени и гарантирани от общините - до 5 на сто от нетния размер на застрахователните резерви;

4. акции и облигации, издадени от търговски дружества и приети за търговия на фондова борса - до 30 на сто от нетния размер на застрахователните резерви, но не повече от 10 на сто от акциите и облигациите на едно дружество;

5. банкови депозити - до 50 на сто от нетния размер на застрахователните резерви, но не повече от 25 на сто от нетния размер в една банка;

6. ипотечни облигации, издадени по Закона за ипотечните облигации - до 25 на сто от нетния размер на застрахователните резерви, но не повече от 15 на сто от ипотечните облигации, издадени от една банка;

7. активи по т. 1 - 6, посочени в общите условия и договорени в полицата по застраховки "Живот", свързани с инвестиционен фонд.

(2) Активите по ал. 1 не могат да се залагат, да се ипотекират и да се обременяват с други тежести.

(3) Относителният дял на инвестициите по ал. 1 в зависимост от вида на застрахователната дейност и структурата на сключваните застраховки трябва да осигурява сигурност, доходност и съответна за застраховките ликвидност."


§ 39. В чл. 53 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 1 се изменя така:

"(1) Собствените средства могат да се инвестират в дялове и акции на други търговски дружества. Застрахователят е длъжен да уведоми Агенцията за застрахователен надзор в 7-дневен срок от извършването на инвестицията, когато размерът на инвестицията в едно търговско дружество:

1. надвишава 10 на сто от капитала на дружеството, или

2. надвишава 30 000 лв."

2. Създава се ал. 3:

"(3) Застраховател не може да участва като неограничено отговорен съдружник в събирателни дружества, командитни дружества и командитни дружества с акции."


§ 40. В чл. 61, ал. 4 се създава изречение трето: "Последващите изменения в плана за ликвидация, промяната на срока на ликвидация, както и предложенията за смяна на ликвидатора се одобряват по същия ред."


§ 41. В чл. 62 се правят следните допълнения:

1. В ал. 2 се създава изречение второ: "Застрахователният портфейл може да бъде прехвърлен само на друг застраховател."

2. В ал. 3 се създава изречение второ: "При поискване от Агенцията за застрахователен надзор ликвидаторите са длъжни да предоставят информация за дейността си и за състоянието на застрахователя в ликвидация по начин и в срок, определени от Агенцията за застрахователен надзор."

3. Създават се ал. 4 и 5:

"(4) В случаите, когато с действията си ликвидаторът нарушава разпоредбите на този закон, одобрения план за ликвидация или застрашава интересите на застраховани лица, Агенцията за застрахователен надзор издава задължителни предписания на ликвидатора във връзка с дейността му, които подлежат на незабавно изпълнение, или взема решение за смяната му. Актовете за налагане на принудителните административни мерки по предходното изречение не подлежат на обжалване.

(5) Съдът вписва нов ликвидатор по искане на Агенцията за застрахователен надзор след представянето на решението по ал. 4."


§ 42. Заглавието на глава десета се изменя така: "Годишни и периодични отчети на застрахователите".


§ 43. Член 65 се изменя така:

"Чл. 65. (1) Застрахователят изготвя и представя в Агенцията за застрахователен надзор:

1. годишен финансов отчет - до 31 март следващата година;

2. годишни справки, доклади и приложения по образец, утвърден от Агенцията за застрахователен надзор - до 30 април следващата година;

3. тримесечни отчети, справки, доклади и приложения по образец, утвърден от Агенцията за застрахователен надзор - до края на месеца, следващ тримесечието.

(2) Управителните органи на застрахователя осигуряват и отговарят за изготвянето и съдържанието на отчетите и справките по ал. 1.

(3) Застрахователите изготвят и представят годишен актюерски доклад по образец, утвърден от Агенцията за застрахователен надзор, до 30 април следващата година.

(4) Годишният актюерски доклад се подписва от актюер, одобрен от Агенцията за застрахователен надзор и от представляващия застрахователя."


§ 44. Член 66 се изменя така:

"Чл. 66. (1) Годишният финансов отчет на застрахователя се заверява от двама регистрирани одитори, утвърдени от Агенцията за застрахователен надзор.

(2) Заедно с доклада за заверка на годишния финансов отчет на застрахователя регистрираните одитори представят и разширен одиторски доклад в Агенцията за застрахователен надзор до 30 април следващата година.

(3) Разширеният одиторски доклад се изготвя по образец, утвърден от Агенцията за застрахователен надзор.

(4) Лицата по ал. 1 уведомяват незабавно Агенцията за застрахователен надзор за всички обстоятелства, които могат да застрашат дейността на застрахователя.

(5) Застрахователните групи и застрахователните холдинги със смесена дейност изготвят и представят консолидираните си отчети в Агенцията за застрахователен надзор до 30 юни следващата година."


§ 45. В чл. 70, ал. 2 се създава изречение второ: "При поискване от Агенцията за застрахователен надзор синдиците са длъжни незабавно да предоставят информация за дейността си и за хода на производството по несъстоятелност."


§ 46. Заглавието на глава дванадесета се изменя така: "Задължително застраховане".


§ 47. В чл. 77, ал. 1 т. 2 се изменя така:

"2. "Злополука" - на пътниците в обществения транспорт;".


§ 48. В глава дванадесета наименованието на раздел III се изменя така: "Задължителна застраховка "Злополука".


§ 49. Член 84 се изменя така:

"Чл. 84. Когато началният и крайният пункт на пътуването са на територията на Република България, застраховка "Злополука" по чл. 77, ал. 1, т. 2 са длъжни да имат и да поддържат превозвачите, които извършват обществен превоз на пътници със:

1. релсови превозни средства;

2. тролейбуси и автобуси;

3. въздухоплавателни средства;

4. всички видове морски и речни плавателни съдове;

5. въжени линии и влекове;

6. таксиметрови автомобили."


§ 50. В чл. 86 се създава нова ал. 2:

"(2) Ако превозвачът няма договор за застраховка, пътникът или неговите наследници имат право да им се заплати минималната застрахователна сума от Гаранционния фонд."


§ 51. В чл. 88 се създава нова т. 2:

"2. обезщетение по задължителната застраховка "Злополука", ако превозвачът не е имал застраховка."


§ 52. В чл. 90 ал. 5 се изменя така:

"(5) Средствата на Гаранционния фонд се инвестират по реда на чл. 52, ал. 1, т. 1, 3 - 6."


§ 53. В чл. 91 се създава нова ал. 2:

"(2) След изплащане на застрахователната сума по чл. 88, т. 2 Гаранционният фонд има право на иск срещу превозвача до размера на платеното."


§ 54. В чл. 94 ал. 1 се изменя така:

"(1) Който сам или чрез друго лице извършва застраховане без разрешение, включително сключва застраховки, за които няма разрешение, се наказва:

1. извършителят - физическо лице - с глоба от 1000 до 5000 лв.;

2. юридическото лице - с имуществена санкция от 50 000 до 200 000 лв."


§ 55. В чл. 94б се правят следните изменения:

1. Алинеи 1 и 2 се изменят така:

"(1) Застраховател, който се отклони от одобрените от Агенцията за застрахователен надзор общи условия, тарифи, застрахователно-технически планове или програми за презастраховане, се наказва с имуществена санкция от 2000 до 10 000 лв.

(2) Застраховател, който наруши чл. 48, ал. 3, се наказва с имуществена санкция от 5000 до 15 000 лв."

2. Алинея 3 се отменя.


§ 56. В чл. 94в се правят следните изменения и допълнения:

1. Досегашният текст става ал. 1 и в нея след думите "застрахователен брокер" се поставя запетая и се добавя "ликвидатор или синдик".

2. Създава се ал. 2:

"(2) С административното наказание по ал. 1 се наказва и лице, което не изпълни наложена принудителна административна мярка по чл. 22б, ал. 2, когато тежестта на нарушението не обуславя отнемане на разрешението."


§ 57. В чл. 96, т. 1 думите "от 50 лв. до 200 лв." се заменят с "от 100 до 500 лв.".


§ 58. Член 97 се изменя така:

"Чл. 97. Лице, което наруши чл. 5, се наказва:

1. физическото лице - с глоба от 500 до 1000 лв;

2. юридическото лице - с имуществена санкция от 5000 до 10 000 лв."


§ 59. Създават се чл. 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105 и 106:

"Чл. 98. Застраховател, който извърши застраховане в нарушение на издаденото разрешение по чл. 28 или в нарушение на чл. 6, ал. 3, се наказва с имуществена санкция от 50 000 до 200 000 лв.

Чл. 99. (1) За придобиване или прехвърляне на акции от застрахователно дружество в нарушение на чл. 9, ал. 3 или в нарушение на забрана по чл. 9, ал. 5 се наказват:

1. физическите лица, независимо дали придобиват или прехвърлят акциите от свое име или за другиго, с глоба от 2000 до 10 000 лв.;

2. юридическите лица с имуществена санкция от 5000 до 10 000 лв.

(2) Даденото в замяна на акциите се отнема в полза на държавата.

(3) Наказанията по ал. 1 се налагат и на застрахователното дружество, и на неговите служители по чл. 10, ал. 1, които са вписали или са допуснали да се впише в Книгата на акционерите прехвърляне на акции в нарушение на чл. 9, ал. 3 или в нарушение на забрана по чл. 9, ал. 5.

Чл. 100. Застраховател, който наруши чл. 51, ал. 1 или 4, чл. 52, 53 или 54, се наказва с имуществена санкция от 5000 до 20 000 лв.

Чл. 101. Застраховател, който наруши чл. 56, 58 или 60а, се наказва с имуществена санкция от 2000 до 10 000 лв.

Чл. 102. (1) Застраховател, който не уведоми Агенцията за застрахователен надзор за откриване на производство по ликвидация в случаите по чл. 61, ал. 1 или не изпълни задълженията си по чл. 61, ал. 4, се наказва с имуществена санкция от 2000 до 10 000 лв.

(2) Лице, което наруши чл. 62, ал. 3 или чл. 70, ал. 2, се наказва с глоба от 1000 до 5000 лв.

Чл. 103. Физическо лице, извършило или допуснало извършването на нарушение по чл. 24, чл. 37, ал. 5, чл. 65 или 66, се наказва с глоба от 2000 до 10 000 лв.

Чл. 104. За нарушения на разпоредбите на този закон, извън случаите по чл. 94 - 103, както и на подзаконовите актове по прилагането му, наказанието е следното:

1. на физическо лице - глоба от 500 до 5000 лв.;

2. на юридическо лице - имуществена санкция от 1000 до 20 000 лв.

Чл. 105. За нарушение, извършено в едногодишен срок от влизането в сила на наказателно постановление, с което лицето е било наказано за същия вид нарушение, глобата или имуществената санкция по тази глава се налага в двоен размер.

Чл. 106. (1) Актът за установяване на административно нарушение се съставя от служители на Агенцията за застрахователен надзор, оправомощени за това от директора на Агенцията за застрахователен надзор, а в случаите по чл. 96 - от органите на Националната полиция.

(2) Наказателното постановление за глоба и имуществена санкция се издава от директора на Агенцията за застрахователен надзор, а за нарушенията по чл. 96 - от директора на регионалната дирекция на вътрешните работи, в чийто район е установено нарушението, или от оправомощено от него лице.

(3) За установяването на нарушението, за издаването, обжалването и изпълнението на наказателно постановление се прилага Законът за административните нарушения и наказания."


§ 60. В допълнителните разпоредби се правят следните изменения и допълнения:

1. В § 1:

а) точка 3 се изменя така:

"3. "Застрахователен холдинг със смесена дейност" е холдингово дружество по чл. 277 от Търговския закон, което не е застраховател и има поне едно дъщерно дружество по смисъла на чл. 277, ал. 3 от Търговския закон, което е застраховател.";

б) създава се нова т. 4:

"4. "Застрахователна група" е налице, когато застраховател има поне едно дъщерно дружество по смисъла на чл. 277, ал. 3 от Търговския закон, което е застраховател.";

в) досегашните т. 4, 5, 6 и 7 стават съответно т. 5, 6, 7 и 8;

г) създават се т. 9, 10 и 11:

"9. "Нетен размер на застрахователните резерви" е размерът на застрахователните резерви, намален с частта на презастрахователя.

10. "Техническа лихва" е лихвата, която се прилага при изчисляване на застрахователните премии и резерви.

11. "Общи условия" са типизирани клаузи, приложими към неограничен брой застрахователни договори."

2. Параграф 3 се отменя.


§ 61. В § 8 от преходните и заключителните разпоредби се правят следните изменения:

1. Алинеи 4 и 5 се отменят.

2. В ал. 8, изречение първо думите "след решение на Националния съвет по застраховане" се заличават.


§ 62. Приложение № 1 към чл. 6, ал. 2 се изменя така:

"Приложение № 1 към чл. 6, ал. 2

Раздел I

А. ВИДОВЕ ЗАСТРАХОВКИ. РИСКОВЕ.

1. Застраховка "Живот" и рента.

а) застраховка "Живот" с покритие на рисковете "смърт" или "доживяване на определена възраст" или "доживяване на определена възраст или по-ранна смърт";

б) застраховка за пенсия или рента, включваща спестовна част и задължение за еднократни или периодични плащания, дължими след изтичане на най-малко една година от плащането на премията или на първата разсрочена вноска.

При тези договори застрахователят изплаща фиксирани суми.

2. Женитбена и детска застраховка.

Застраховка за изплащане на фиксирана сума при женитба или раждане или изтичане на срока на застраховката, който е обвързан с навършване на определена възраст от дете.

3. Застраховка "Живот", свързана с инвестиционен фонд.

Застраховка по т. 1 и 2, при които застрахователните плащания са изцяло или частично зависими от стойността на и/или дохода от предварително определени активи.

4. Постоянна здравна застраховка.

а) застраховка за изплащане на медицински разходи или на фиксирани суми за диагностициране и лечение, произтичащи от злополука или заболяване, или от определени видове злополука или заболяване;

б) застраховка за изплащане на фиксирани еднократни или периодични суми за определен период или пожизнено, при неработоспособност, причинена от злополука или заболяване, или от определени видове злополука или заболяване.

5. Изкупуване на капитал.

Застраховка за определен срок, при която срещу получаване на премия застрахователят изплаща договорена сума при изтичане на срока.

6. Допълнителна застраховка.

Застраховка, осигуряваща допълнителни застрахователни покрития, включващи което и да е или комбинация от:

а) смърт вследствие на злополука;

б) трайно загубена или намалена работоспособност вследствие на злополука;

в) трайно загубена или намалена работоспособност вследствие на заболяване;

г) временна неработоспособност вследствие на злополука;

д) временна неработоспособност вследствие на заболяване;

е) безработица;

ж) хоспитализация;

з) тежки заболявания;

и) медицински разходи.

Раздел II

А. ВИДОВЕ ЗАСТРАХОВКИ. РИСКОВЕ.

1. Злополука (включително производствени злополуки и професионални заболявания):

- фиксирани парични суми;

- обезщетения;

- комбинация от горните две;

- обезщетения на пътници.

2. Заболяване:

- фиксирани парични суми;

- обезщетения;

- комбинация от горните две.

3. Сухопътни превозни средства (без релсови превозни средства).

Всяка щета или загуба, нанесена на:

- сухопътни моторни превозни средства;

- сухопътни безмоторни превозни средства.

4. Релсови превозни средства.

Всяка щета или загуба, нанесена на релсови превозни средства.

5. Летателни апарати.

Всяка щета или загуба, нанесена на летателни апарати.

6. Плавателни съдове (морски, речни и по езера и канали).

Всяка щета или загуба, нанесена на:

- речни и плавателни съдове по канали;

- плавателни съдове по езера;

- морски плавателни съдове.

7. Товари по време на превоз (включително стоки, багаж и други).

Всяка щета или загуба, нанесена на товари по време на превоз, без оглед на вида на транспорта.

8. Пожар и природни бедствия.

Всяка щета или загуба, нанесена на имущество (различно от това по т. 3, 4, 5, 6 и 7), предизвикана от:

- пожар;

- експлозия;

- имплозия;

- буря;

- други природни бедствия;

- атомна енергия;

- свлачища.

9. Други щети на имущество.

Всяка щета или загуба, нанесена на имущество (различно от това по т. 3, 4, 5, 6 и 7), предизвикана от градушка или измръзване и всякакво друго събитие, като кражба, освен включените в т. 8.

10. Гражданска отговорност, свързана с притежаването и използването на моторно превозно средство.

Всяка отговорност за вреди, възникваща при използването на сухопътни моторни превозни средства (включително гражданска отговорност на превозвача).

11. Гражданска отговорност, свързана с притежаването и използването на летателни апарати.

Всяка отговорност за вреди, възникваща при използването на летателни апарати (включително гражданска отговорност на превозвача).

12. Гражданска отговорност, свързана с притежаването и използването на плавателни съдове.

Всяка отговорност за вреди, възникваща при използването на плавателни съдове (включително гражданска отговорност на превозвача).

13. Обща гражданска отговорност.

Всяка отговорност за вреди, освен посочените в т. 10, 11 и 12.

14. Кредити:

- обща неплатежоспособност;

- експортни кредити;

- продажби с разсрочено плащане;

- ипотеки;

- селскостопански кредити.

15. Гаранции:

- преки;

- косвени.

16. Разни финансови загуби:

- рискове, свързани със заетостта;

- обща недостатъчност на доходи;

- лошо време;

- загуба на доходи;

- текущи общи разходи;

- непредвидени търговски разходи;

- загуби на пазарна стойност;

- загуби на рента или доход;

- косвени търговски загуби, освен горепосочените;

- други финансови загуби (нетърговски);

- други финансови загуби.

17. Правни разноски (правна защита).

Застраховка за покриване на съдебни разноски и други разходи за водене на дела.

18. Помощ при пътуване (асистанс).

Б. НАИМЕНОВАНИЕ НА РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА ПОВЕЧЕ ОТ ЕДИН ВИД ЗАСТРАХОВКИ.

Когато разрешението включва едновременно:

а) видовете по т. 1 и 2, се наричат "Застраховане срещу заболяване и злополука";

б) видовете по т. 1, 3, 7 и 10, се наричат "Автомобилно застраховане";

в) видовете по т. 1, 4, 6, 7 и 12, се наричат "Морско и транспортно застраховане";

г) видовете по т. 1, 5, 7 и 11, се наричат "Авиационно застраховане";

д) видовете по т. 8 и 9, се наричат "Застраховане на имущество";

е) видовете по т. 10, 11, 12 и 13, се наричат "Гражданска отговорност";

ж) видовете по т. 14 и 15, се наричат "Кредити и гаранции";

з) по всички видове, се наричат "Общо застраховане".

В. СПОМАГАТЕЛНИ РИСКОВЕ.

Застраховател, получил разрешение за един основен риск, отнасящ се към един или група видове застраховки по раздел II на приложението, може също да покрие рисковете, включени в други видове, без да се изисква разрешение за тези рискове, ако:

- са свързани с основния риск;

- се отнасят за предмета, който се покрива от основния риск;

- се покриват от договора, покриващ основния риск.

Рисковете, включени в раздел II, буква "А", т. 14 и 15 на това приложение, не могат да бъдат разглеждани като самостоятелни за други видове застраховки"."


§ 63. Приложение № 2 към чл. 48, ал. 2 се заменя с приложения № 2.1 и № 2.2, както следва:

"Приложение № 2.1 към чл. 48, ал. 2

Размер на минималния гаранционен капитал за акционерно дружество и клон на чуждестранен застраховател



Видове застраховки Размер на минимал-
  по приложение № 1 ния гаранционен
  към чл. 6, ал. 2 капитал (хил. лв.)
1. Застраховки по раздел I -  
  за всички видове 600
2. Застраховки по раздел II  
2.1. За видовете по  
  т. 10, 11, 13, 14 и 15 400
2.2. За видовете по  
  т. 1,2,3,4,5,6,7,8,16,17 и 18 300
2.3. За видовете по т. 9 и 12 200
3. За презастраховане  
3.1. За всички видове по  
  раздел I 900
3.2. За всички видове по  
  раздел II 600


Приложение № 2.2 към чл. 48, ал. 2


Размер на минималния гаранционен капитал за взаимозастрахователна кооперация


Ниво на достигнат Размер на минимал-
  годишен премиен ния гаранционен
  приход (хил. лв.) капитал (хил. лв.)
1. Под 500 100
2. От 501 до 1000 200
3. От 1001 до 1500 300
4. Над 1500 400

"


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 64. В случай че застрахователите в ликвидация не приключат производството в 3-месечен срок от влизането в сила на този закон, Агенцията за застрахователен надзор може с решение да освободи ликвидаторите и да назначи нови и/или да приеме нов план за ликвидация. Съдът вписва промените по фирменото дело при представяне на решението.


§ 65. В 6-месечен срок от влизането в сила на този закон застрахователните брокери, получили разрешение по чл. 43, ал. 4, представят декларация за липса на обстоятелствата по чл. 43а, ал. 1, т. 6 по отношение на всички лица по чл. 43а; в противен случай Агенцията за застрахователен надзор отнема издаденото разрешение.


§ 66. (1) Издадените разрешения за извършване на застрахователна дейност по подвидове застраховка "Постоянна здравна застраховка" и/или "Допълнителна застраховка" по заповедите на директора на Дирекцията за застрахователен надзор за определяне на видовете и подвидовете застраховки на основание чл. 22, ал. 1, т. 7 имат действието на разрешение за извършване на застрахователна дейност съответно по видовете застраховки "Постоянна здравна застраховка" по раздел I, т. 4 и "Допълнителна застраховка" по раздел I, т. 6 от приложението към чл. 6, ал. 2.

(2) Издадените разрешения за извършване на застрахователна дейност по подвидовете застраховки по раздел II от приложението към чл. 6, ал. 2 според заповедите на директора на Дирекцията за застрахователен надзор за определяне на видовете и подвидовете застраховки на основание чл. 22, ал. 1, т. 7 имат действие на разрешение за извършване на застрахователна дейност по съответните видове застраховки.


§ 67. (1) (Изм. - ДВ, бр. 85 от 2004 г.) В срок от една година от влизане в сила на този закон Асоциацията на българските застрахователи разработва обща методика за ликвидация на щети по застраховка "Гражданска отговорност" на собствениците, ползвателите, държателите и водачите на моторни превозни средства.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 85 от 2004 г.) Заместник-председателят на Комисията за финансов надзор, ръководещ управление "Застрахователен надзор" може да дава предписания по законосъобразността на методиката и във връзка със защита интересите на застрахованите лица.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 8 от 2003 г., в сила от 01.03.2003 г., изм. - ДВ, бр. 85 от 2004 г.) При неизпълнение на задължението по ал. 1 в посочения срок заместник-председателят на Комисията за финансов надзор, ръководещ управление "Застрахователен надзор" възлага разработването на методиката на определени от него експерти и я предлага на Комисията за финансов надзор за одобрение с наредба.


§ 68. (Отм. - ДВ, бр. 85 от 2004 г.)


§ 69. В Търговския закон (обн., ДВ, бр. 48 от 1991 г.; изм., бр. 25 от 1992 г., бр. 61 и 103 от 1993 г., бр. 63 от 1994 г., бр. 63 от 1995 г., бр. 42, 59, 83, 86, 104 от 1996 г., бр. 58, 100 и 124 от 1997 г., бр. 52 и 70 от 1998 г., бр. 33, 42, 64, 81, 90, 103 и 114 от 1999 г., бр. 84 от 2000 г., бр. 28 и 61 от 2002 г.) се създава чл. 381а:

"Преддоговорна информация

Чл. 381а. (1) Застрахователят е длъжен да предоставя на кандидата за застраховане преди сключването на застрахователния договор информация в подходяща писмена форма за съответния вид застраховка, която трябва да съдържа:

1. търговската фирма на застрахователя;

2. седалището, адреса на управление и адреса на клона, сключващ договора;

3. покритите рискове, изключенията от покритие, възможностите за изменение на застрахователния договор съобразно одобрените от Агенцията за застрахователен надзор общи условия;

4. срока и начините за прекратяване на договора;

5. срока и начините за плащане на премиите, последиците от неплащането, предпоставките и срока за плащане на обезщетение или застрахователна сума;

6. начините за калкулиране и разпределяне на бонуси, ако има предвидени такива;

7. откупните стойности и застрахователните суми при изтичане на срока на застрахователния договор - при договорите за застраховки по живот;

8. при договор за застраховка "Живот", свързана с инвестиционен фонд, да се изброят изчерпателно конкретните инвестиционни фондове, в които могат да бъдат инвестирани средствата;

9. възможността за намаляване на застрахователното обезщетение спрямо договорената застрахователна сума в зависимост от овехтяването на имуществото по време на срока на договора - при договорите за имуществено застраховане;

10. процедурите за извънсъдебно уреждане на спорове между страните по застрахователния договор, ако има предвидени такива.

(2) Застрахователят е длъжен да предоставя следната информация на застрахованото лице през периода на действие на договора:

1. всяка промяна в обстоятелствата по ал. 1, т. 1 и 2;

2. ежегодна информация за състоянието на бонусите;

3. постигнатата доходност по видове инвестиционни фондове - при договорите за застраховка "Живот", свързана с инвестиционен фонд.

(3) Когато застрахователният договор се сключва чрез брокер или застрахователен агент, информацията по ал. 1 се предоставя от тях."


§ 70. В Закона за железопътния транспорт (обн., ДВ, бр. 97 от 2000 г.; изм., бр. 47 от 2002 г.) § 11 от преходните и заключителните разпоредби се отменя.


§ 71. Параграф 62 влиза в сила от 1 януари 2003 г.

Законът е приет от XXXIХ Народно събрание на 26 септември 2002 г. и е подпечатан с официалния печат на Народното събрание.


Промени настройката на бисквитките