Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 96 от 11.X

НАРЕДБА № 8 ОТ 3 ОКТОМВРИ 2002 Г. ЗА БЕЗМИТНА ТЪРГОВИЯ

 

НАРЕДБА № 8 ОТ 3 ОКТОМВРИ 2002 Г. ЗА БЕЗМИТНА ТЪРГОВИЯ

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВО НА ФИНАНСИТЕ

Обн. ДВ. бр.96 от 11 Октомври 2002г., отм. ДВ. бр.54 от 1 Юли 2005г.

Отменена с § 1 от Преходните и заключителните разпоредби на Наредба № 5 от 10 юни 2005 г. за безмитната търговия - ДВ, бр. 54 от 1 юли 2005 г., в сила от 01.07.2005 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. Тази наредба урежда условията и реда за извършване на безмитна търговия като особен вид търговска дейност, извършвана от безмитни оператори при специален режим под контрола на държавата, изискванията към търговските обекти за безмитна търговия, както и контрола върху дейността на безмитните оператори.


Чл. 2. (1) Безмитната търговия се извършва само на дребно в търговски обекти за безмитна търговия, разположени в райони за безмитна търговия.

(2) Райони за безмитна търговия са:

1. в зоните на шосейните гранични контролно-пропускателни пунктове (ГКПП) - зоните за митнически контрол, които обхващат територията между митническия и граничния паспортно-визов контрол (но извън зоната за граничен контрол), от една страна, и държавната граница, от друга страна, както и аналогичните зони на ГКПП на международни железопътни гари, летища и пристанища;

2. салоните за пътници на борда на самолетите и корабите в международен рейс, както и в международните пътнически влакове, в случай че физическите и юридическите лица, които оперират тези транспортни средства, имат право да извършват безмитна търговия съгласно тази наредба или съгласно закона на държавата, приложим за съответното транспортно средство и/или неговия оператор;

3. магазинът за обслужване на чуждестранни дипломатически служители и приравнените към тях служители на международни организации, намиращ се в София.

(3) Търговските обекти за безмитна търговия са недвижими имоти или движимости (съоръжения) или части от недвижими имоти или съоръжения, ползвани от безмитните оператори за извършване на безмитна търговия и поради това подчинени на специалния режим, предвиден в тази наредба.


Чл. 3. Стоките, предлагани в търговските обекти за безмитна търговия, трябва да отговарят на изискванията, предвидени в българското законодателство.


Глава втора.
УСЛОВИЯ И РЕД ЗА ИЗВЪРШВАНЕ НА ДЕЙНОСТ КАТО БЕЗМИТЕН ОПЕРАТОР

Раздел I.
Общи изисквания към безмитните оператори

Чл. 4. (1) Безмитната търговия се извършва от безмитни оператори, получили разрешение за извършването на тази дейност въз основа на конкурс при условията и по реда на тази наредба.

(2) Безмитен оператор може да бъде само местно юридическо лице - търговско дружество с вписан и изцяло внесен капитал в размер не по-малко от 250 000 лв.

(3) Разрешение за извършване на дейност като безмитен оператор се издава след провеждане на конкурс. Разрешението е за срок до 10 години и не може да се прехвърля или преотстъпва под каквато и да е форма.

(4) Право на участие в конкурса има само лице по ал. 2, което:

1. не е в производство по несъстоятелност или в ликвидация;

2. няма изискуеми и ликвидни публични задължения над 3000 лв.;

3. няма влезли в сила наказателни постановления за нарушение на данъчното или митническото законодателство с наложена глоба, съответно имуществена санкция в размер над 1000 лв.;

4. се представлява от лица, които:

а) не са осъждани за умишлено престъпление от общ характер, освен ако са реабилитирани;

б) не са били членове на управителен или контролен орган на дружество, прекратено поради несъстоятелност, през последните две години, предхождащи датата на решението за откриване на производство по несъстоятелност, ако са останали неудовлетворени кредитори.


Раздел II.
Конкурси за издаване на разрешения за извършване на дейност като безмитен оператор и за опериране на обекти за безмитна търговия

Чл. 5. (1) Конкурсите за издаване на разрешения за дейност като безмитен оператор и за опериране на обект за безмитна търговия се провеждат два пъти годишно - през втората седмица на януари и юли за календарна година, от междуведомствена комисия, назначена със заповед на министъра на финансите, наричана по-нататък "комисията".

(2) За участие в конкурс по ал. 1, за издаване на разрешение за извършване на дейност като безмитен оператор и за издаване на разрешение за опериране на обект за безмитна търговия се събират държавни такси, определени със закон.

(3) В комисията за провеждане на конкурса участват двама представители на Министерството на финансите, по един представител на Агенция "Митници" и Главна данъчна дирекция, Министерството на вътрешните работи и Министерството на регионалното развитие и благоустройството, определени от съответните министри.

(4) При конкурс за обекти в зоните по чл. 2, ал. 2, т. 2 в комисията за провеждане на конкурса участва и представител на Министерството на транспорта и съобщенията, а при конкурс за обекта в зоните по чл. 2, ал. 2, т. 3 в комисията за провеждане на конкурса участва и представител на Министерството на външните работи.

(5) Дейността на комисията се ръководи от председател, който се определя в заповедта по ал. 1.

(6) Комисията избира от състава си секретар, който организира и осигурява чрез администрацията на Министерството на финансите организационно-техническото обслужване на комисията.

(7) Със заповедта по ал. 1 министърът на финансите обявява конкурса, като определя неговия предмет и условия.


Чл. 6. (1) Комисията се свиква на заседание от нейния председател въз основа на обявения конкурс.

(2) Заседанията на комисията са редовни, когато присъстват най-малко петима от членовете й.

(3) Решенията се приемат с явно гласуване, ако за тях са гласували най-малко четирима от присъстващите членове.

(4) За заседанията и взетите решения се съставя протокол, който се подписва от членовете на комисията. Когато протоколът е подписан с особено мнение, то се мотивира и прилага към него.


Чл. 7. (1) Комисията определя със свое решение, взето в 7-дневен срок от назначаването й:

1. мястото, крайния срок и реда за подаване на заявленията и приложените към тях документи;

2. мястото и крайния срок за обявяване на резултатите от конкурса;

3. мястото, където може да се получи допълнителна информация за конкурса.

(2) Комисията публикува съобщение за предмета, условията и провеждането на конкурса в най-малко един централен ежедневник и най-малко 30 дни преди крайната дата за подаване на документите.


Чл. 8. (1) За участие в конкурса заявителите подават заявление по образец, одобрен от комисията, към който прилагат:

1. препис от съдебно решение или удостоверение за регистрация на заявителя;

2. удостоверение за актуална съдебна регистрация, издадено не по-рано от 2 месеца преди датата на подаване на заявлението за участие в конкурса;

3. документ за данъчна регистрация на заявителя;

4. документи, удостоверяващи наличието или липсата на обстоятелствата по чл. 4, ал. 4, т. 1, 2 и т. 4, буква "а";

5. декларации за обстоятелствата по чл. 4, ал. 4, т. 3 и т. 4, буква "б";

6. документи относно финансовото състояние на заявителя, издадени от правоспособни лица, одитори, или от обслужващи заявителя банкови финансови институции;

7. писмени референции, потвърждаващи трайни установени отношения с чуждестранни фирми;

8. бизнеспрограма, съдържаща данни за:

а) практически опит на заявителя;

б) традиции в обслужването на пътникопоток в обекти за безмитна търговия, включително осигуряването на писмена и устна информация на английски език;

в) възможностите на заявителя за изграждане и поддържане на модерни търговски обекти за безмитна търговия, отговарящи на изискванията на тази наредба и изискванията относно устройството на зоните на ГКПП;

г) възможностите за осигуряване непрекъснато работно време на обектите за безмитна търговия в зоните на ГКПП;

д) проекти и прогнози за развитието на обектите, за които кандидатства заявителят;

9. документ за платена такса за участие в конкурса, определена със закон.

(2) Заявленията с приложените към тях документи се подават в Министерството на финансите в запечатан непрозрачен плик, върху който се отбелязва предметът на конкурса и пълното наименование и адрес на заявителя. Подадените заявления се завеждат в специален регистър, а на заявителя се издава удостоверение с входящия номер, деня и часа на подаването.


Чл. 9. (1) Заявленията се разглеждат от комисията в 14-дневен срок от изтичане на срока за подаването им.

(2) Не се разглеждат заявления, които:

1. са подадени след срока, определен от комисията;

2. са подадени в незапечатан или прозрачен плик;

3. не съдържат някой от необходимите документи по чл. 8, ал. 1.

(3) Комисията разглежда заявленията, отговарящи на изискванията, оценява ги съобразно предмета, условията и критериите на конкурса, като взема предвид правата, предоставени с акт на министъра на финансите по предходни разрешения, и изготвя мотивиран доклад до министъра на финансите, съдържащ предложение за класация по обекти и заявители.

(4) Членовете на комисията и други длъжностни лица, които имат достъп до информацията в заявленията и приложените към тях документи, която представлява търговска тайна, са длъжни да я опазват като служебна тайна.


Чл. 10. (1) След получаване на доклада по чл. 9, ал. 3 министърът на финансите определя участника/участниците, спечелили конкурса, и съответно участниците, класирани на следващите места. Класацията се обявява по обекти за безмитна търговия, като за всеки обект се класират максимум трима заявители, отговарящи на изискванията за издаване на разрешение за безмитен оператор или притежаващи разрешение за безмитен оператор.

(2) В случай че само някой или някои от обектите на съответния безмитен оператор не отговарят на изискванията на наредбата, министърът на финансите дава допълнителен срок за привеждане на обекта/обектите в съответствие с изискванията на наредбата. Ако след изтичане на този срок обектът или обектите продължават да не отговарят на изискванията на наредбата, разрешението на безмитния оператор може да бъде отнето само за съответния обект или обекти.

(3) В случай че разрешението на безмитния оператор за всички обекти, които той оперира, бъде отнето, разрешението му за извършване на дейност като безмитен оператор се прекратява по право.


Раздел III.
Издаване и отнемане на разрешения за безмитни оператори

Чл. 11. (1) Разрешение за безмитен оператор се издава на участник, класиран на първо място за съответния обект, за който е проведен конкурс, след като представи документ за внесена такса за издаване на разрешение за безмитен оператор и/или за опериране на търговски обект за безмитна търговия.

(2) В случай че заявителят, класиран на първо място за съответния обект за безмитна търговия, не внесе дължимите такси, разрешението се издава на втория или третия класиран заявител, като те се канят последователно и им се дава съответно 7-дневен срок за внасяне на държавните такси.

(3) Когато за съответен обект за безмитна търговия никой от класираните на първите три места не плати държавната такса, комисията провежда ново класиране за този обект между останалите участници в конкурса, кандидатствали за него.

(4) Когато в резултат на конкурса не се издаде разрешение за съответен търговски обект за безмитна търговия, за този обект се обявява нов конкурс.


Чл. 12. (1) Разрешение за дейност като безмитен оператор се отнема със заповед на министъра на финансите, ако контролните органи установят, че:

1. безмитният оператор не отговаря на изискванията по тази наредба за извършване на тази дейност, или

2. търговският обект или търговските обекти за безмитна търговия на съответния безмитен оператор не отговаря или не отговарят на изискванията на наредбата, или

3. безмитният оператор не изпълнява условията на договора по чл. 18.

(2) Разрешението за дейност като безмитен оператор или за опериране на обект се прекратява независимо от срока, за който е издадено, когато това се налага във връзка с поет ангажимент от страна на Република България за съответствие с изискванията на Европейския съюз.


Глава трета.
ТЪРГОВСКИ ОБЕКТИ ЗА ИЗВЪРШВАНЕ НА БЕЗМИТНА ТЪРГОВИЯ

Раздел I.
Откриване и закриване на търговските обекти за безмитна търговия. Собственост и ползване на недвижими имоти - търговски обекти за безмитна търговия

Чл. 13. (1) За всеки район за безмитна търговия по чл. 2, ал. 2 броят, видът и местата на обектите, предназначени да оперират като търговски обекти за безмитна търговия, се определят, както следва:

1. за ГКПП на международен шосеен път - от министъра на финансите съгласувано с министъра на вътрешните работи и министъра на регионалното развитие и благоустройството;

2. за ГКПП на летище, железопътна гара или пристанище - от министъра на финансите по предложение на министъра на транспорта и съобщенията и министъра на вътрешните работи.

(2) Магазин за обслужване на чуждестранни дипломатически служители и приравнените към тях служители на международни организации със статут на район за безмитна търговия се открива само в София. Магазинът се открива с разрешение на министъра на финансите по предложение на министъра на външните работи.

(3) Определянето на обектите по ал. 1 и 2 се извършва съобразно особеностите на съответния район за безмитна търговия и броя и местоположението на съществуващите обекти за безмитна търговия.


Чл. 14. Недвижими имоти - публична или частна държавна или общинска собственост се предоставят за ползване като търговски обекти за безмитна търговия при спазване на законовите изисквания.


Раздел II.
Изисквания към търговските обекти за безмитна търговия

Чл. 15. (1) Търговските обекти за безмитна търговия, собственост на безмитните оператори, ползвани или наети от тях, независимо от основанието за ползване и изискванията, поставени в митническото законодателство по отношение на оперирането им, трябва да отговарят и на следните изисквания:

1. обектите трябва да са надеждно защитени и осигурени срещу посегателства на трети лица;

2. в случаите, когато тези обекти се помещават в части от сгради или съоръжения, търговските обекти трябва да са ясно отделени от останалата част на сградата чрез подходящи средства, за да се препятства проникване в тях през останалата част на сградата;

3. да е осигурено предоставяне на услуги във връзка с продажбите на английски език - писмена или устна информация, обяснения от служители и други подобни, включително и информация за нормите за безмитен внос.

(2) В обектите за безмитна търговия могат да работят само физически лица, които не са осъждани за умишлено престъпление от общ характер, освен ако са реабилитирани или амнистирани, и на които не е налагано с влязло в сила наказателно постановление или съдебен акт административно наказание за митнически или данъчни нарушения през последните 24 месеца преди започване на работата при съответния оператор.


Раздел III.
Разрешение за търговски обект за безмитна търговия

Чл. 16. (1) Разрешението за опериране на обект за безмитна търговия се дава от министъра на финансите въз основа на конкурс, проведен по реда на глава втора, раздел II.

(2) Разрешението за опериране на търговски обект за безмитна търговия се издава чрез вписване на съответния обект в приложение към разрешението за извършване на дейност като безмитен оператор, издадено по тази наредба. В приложението се отбелязва точното местоположение на търговския обект, датата на издаване на разрешението и датата на вписването му.


Чл. 17. Разрешението за откриване и опериране на обект на безмитна търговия е за срок до 10 години, като безмитната търговия в обекта може да се извършва само от безмитен оператор, който притежава валидно разрешение за тази дейност.


Чл. 18. (1) Лицата, получили разрешение за извършване на безмитна търговия, сключват договори в писмена форма с министъра на финансите в 7-дневен срок от получаване на разрешението по чл. 17.

(2) Правото за упражняване на дейността в отделен обект за безмитна търговия възниква въз основа на издадените разрешения и договор с министъра на финансите по ал. 1.

(3) В договорите по ал. 1 задължително се включват клаузи, осигуряващи изпълнението на условията, при които е издадено разрешението.


Глава четвърта.
КОНТРОЛ

Чл. 19. Контролът върху обектите за безмитна търговия се осъществява от митническите и данъчните органи. Те имат право на достъп до всички помещения в търговските обекти за безмитна търговия и до документацията по всяко време.


Допълнителни разпоредби

§ 1. По смисъла на тази наредба "безмитна търговия" е продажбата на дребно в магазини и на други места, в които това е разрешено по реда на тази наредба, на стоки, за които не са заплатени мита, акциз и данък върху добавената стойност, а заплатените се възстановяват по ред, определен в съответните нормативни актове.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 2. (1) (В сила от 01.10.2002 г.) Лицата, получили разрешение за извършване на валутна търговия по реда на Постановление № 15 на Министерския съвет от 1991 г. за изменение на валутния режим и чиито права съгласно § 26 от ПЗР на Закона за изменение и допълнение на Закона за акцизите (ДВ, бр. 110 от 2001 г.) са изтекли или изтичат до първия конкурс, запазват качеството си на безмитни оператори и могат да продължат извършването на безмитна търговия по същия ред и условия до провеждането на първия конкурс.

(2) Лицата, получили разрешение за извършване на валутна търговия по реда на Постановление № 15 на Министерския съвет от 1991 г. за изменение на валутния режим и чиито права не изтичат до първия конкурс, проведен по реда на тази наредба, продължават да извършват дейност като безмитни оператори до изтичане на срока по § 26 на Закона за изменение и допълнение на Закона за акцизите.

(3) Лицата по ал. 2, на които изтичат правата съгласно § 26 на Закона за изменение и допълнение на Закона за акцизите и са запазили качеството си на безмитни оператори след влизане на тази наредба в сила, продължават дейността си до първия конкурс, следващ изтичането на срока по § 26 на Закона за изменение и допълнение на Закона за акцизите.


§ 3. (1) Недвижимите имоти и съоръжения, в които се извършва безмитна търговия към датата на влизането в сила на тази наредба, придобиват статут на търговски обекти за безмитна търговия по смисъла на тази наредба независимо от собствеността върху тях, ако дейността в тях се извършва от безмитни оператори по § 2. Това важи и за магазина за обслужване на чуждестранни дипломатически служители в София.

(2) Безмитните оператори по § 2, ал. 2 са длъжни да приведат заварените търговски обекти по ал. 1 в съответствие с изискванията на тази наредба в едногодишен срок от влизането й в сила.

(3) Заварен търговски обект за безмитна търговия по ал. 1 продължава да се ползва от съответния безмитен оператор, докато той има валидно разрешение за безмитна търговия за съответния обект за безмитна търговия.


§ 4. Тази наредба се издава на основание чл. 12в, ал. 2 от Закона за акцизите (обн., ДВ, бр. 19 от 1994 г.; изм. и доп., бр. 58 и 70 от 1995 г., бр. 21, 56 и 107 от 1996 г., бр. 51 от 1997 г., бр. 15, 89 и 153 от 1998 г., бр. 103 от 1999 г., бр. 102 от 2000 г., бр. 110 от 2001 г. и бр. 45 от 2002 г.).


§ 5. Наредбата влиза в сила от деня на обнародването й в "Държавен вестник" с изключение на § 2, ал. 1 от преходните и заключителните разпоредби, който влиза в сила от 1 октомври 2002 г.


Промени настройката на бисквитките