Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 92 от 27.IX

ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАКАЗАТЕЛНИЯ КОДЕКС (ОБН., ДВ, БР. 26 ОТ 1968 Г.; ПОПР., БР. 29 ОТ 1968 Г.; ИЗМ. И ДОП., БР. 92 ОТ 1969 Г., БР. 26 И 27 ОТ 1973 Г., БР. 89 ОТ 1974 Г., БР. 95 ОТ 1975 Г., БР. 3 ОТ 1977 Г., БР. 54 ОТ 1978 Г., БР. 89 О

 

ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАКАЗАТЕЛНИЯ КОДЕКС (ДВ, БР. 26 ОТ 1968 Г.)

Обн. ДВ. бр.92 от 27 Септември 2002г., изм. ДВ. бр.26 от 30 Март 2004г., доп. ДВ. бр.103 от 23 Ноември 2004г., изм. ДВ. бр.86 от 28 Октомври 2005г.

§ 1. В чл. 23 ал. 2 се изменя така:

"(2) Наложените наказания пробация, обществено порицание и лишаване от права по чл. 37, ал. 1, т. 6, 7 и 9 се присъединяват към определеното най-тежко наказание. Ако е постановено лишаване от еднакви права, налага се онова от тях, което е за най-дълъг срок."


§ 2. Член 26 се изменя така:

"Чл. 26. (1) Разпоредбите на чл. 23 - 25 не се прилагат в случаите на продължавано престъпление - когато две или повече деяния, които осъществяват поотделно един или различни състави на едно и също престъпление, са извършени през непродължителни периоди от време, при една и съща обстановка и при еднородност на вината, при което последващите се явяват от обективна и субективна страна продължение на предшестващите.

(2) При продължаваното престъпление деецът се наказва съобразно включените в него деяния, взети в тяхната съвкупност, и с причинения от тях общ престъпен резултат.

(3) Когато отделните деяния осъществяват различни състави, продължаваното престъпление се наказва по по-тежкия от тях, като се вземат предвид значението на деянията, извършени при квалифициращи обстоятелства, и на самите квалифициращи обстоятелства за цялостната престъпна дейност.

(4) Когато квалифициращите обстоятелства не се отразяват значително върху тежестта на цялостната престъпна дейност, последната се подвежда по по-лекия състав, като квалифициращите обстоятелства се вземат предвид при определяне на наказанието.

(5) Когато някои от деянията са довършени, а други представляват опит и довършените деяния не се отразяват значително върху характера на цялостната престъпна дейност, на дееца се налага наказание като за опит.

(6) Разпоредбите на този член не се прилагат по отношение на престъпление против личността на различни граждани и за престъпления, извършени след внасянето на обвинителния акт за тях в съда, както и за престъпления, извършени преди внасянето на обвинителния акт, но невключени в него."


§ 3. В чл. 37, ал. 1 се правят следните изменения и допълнения:

1. Създава се нова т. 2:

"2. пробация;".

2. Досегашната т. 2 става т. 2а.

3. Точки 5 и 8 се отменят.


§ 4. В чл. 40 ал. 2 се отменя.


§ 5. Създава се чл. 42а:

"Чл. 42а. (1) Пробацията е съвкупност от ограничителни мерки за контрол и въздействие без лишаване от свобода, които се налагат заедно или поотделно.

(2) Ограничителните мерки включват:

1. задължителна регистрация по местоживеене;

2. периодични срещи с пробационен служител;

3. включване в квалификационни курсове и програми за обществено въздействие;

4. забрана за посещаване на посочени в присъдата места, райони и заведения;

5. безвъзмезден труд в полза на обществото.

(3) Ограничителните мерки се налагат на лица, навършили 16-годишна възраст, и са с продължителност от шест месеца до три години.

(4) Безвъзмездният труд в полза на обществото е за срок от 100 до 400 часа годишно и се налага за не повече от три поредни години.

(5) Пробацията се изпълнява по ред, определен със закон."


§ 6. В чл. 43 се правят следните изменения:

1. В ал. 1 думите "една година" се заменят с "две години".

2. Алинея 2 се изменя така:

"(2) Наказанието поправителен труд се изпълнява по местоработата на осъдения."

3. Алинея 4 се изменя така:

"(4) Присъдата, с която се налага наказание поправителен труд, се довежда до знанието на колектива по местоработата на осъдения."

4. Алинеи 5 и 6 се отменят.

5. Алинея 7 се изменя така:

"(7) Ако по време на изтърпяване на наказанието осъденият на поправителен труд бъде уволнен от работа, за размера на остатъка съдът постановява пробация."

6. В ал. 8 накрая думите "или не поиска от него да определи къде да изтърпи останалата част от наказанието" се заличават.


§ 7. В чл. 47, ал. 1 думите "от 0,50 лева" се заменят с "от 100 лева".


§ 8. Член 48 се отменя.


§ 9. В чл. 49, ал. 1 думите "от права по чл. 37, точки 6 - 8" се заменят с "от права по чл. 37, ал. 1, точки 6 и 7".


§ 10. В чл. 50 ал. 2 се отменя.


§ 11. В чл. 55, ал. 1, т. 2 се правят следните изменения и допълнения:

1. В буква "б" след думите "с поправителен труд" се поставя запетая и се добавя "пробация", думата "петдесет" се заменя със "сто", а след думите "а за непълнолетните - с" се добавя "пробационни мерки или с".

2. В буква "в" думите "и задължителното заселване" се заличават, а думата "петдесет" се заменя със "сто".


§ 12. В чл. 59 ал. 1 се изменя така:

"(1) Времето, през което спрямо осъдения е била взета мярка за неотклонение задържане под стража или домашен арест, се приспада при изпълнение на наказанието лишаване от свобода, поправителен труд или пробация. Когато наложеното наказание е поправителен труд или пробация, един ден задържане под стража или домашен арест се зачитат за три дни."


§ 13. В чл. 62 се създава т. 1а:

"1а. пробация за навършили 16 години."


§ 14. В чл. 63, ал. 1 се правят следните изменения и допълнения:

1. В т. 5 думите "поправителният труд, глобата, задължителното заселване" се заменят с "поправителният труд и глобата". Точката накрая се заменя с точка и запетая.

2. Създава се т. 6:

"6. пробацията за ненавършилите 16-годишна възраст непълнолетни - с обществено порицание."


§ 15. В чл. 66 се правят следните изменения:

1. В ал. 1 думите "задължително заселване или лишаване от право на местоживеене в определено населено място заедно или поотделно" се заличават.

2. В ал. 2 думите "или поправителен труд" се заличават.

3. Алинея 3 се отменя.


§ 16. В чл. 67 се правят следните изменения и допълнения:

1. Създава се нова ал. 3:

"(3) Когато отложеното наказание лишаване от свобода е не по-малко от шест месеца, съдът може да постанови пробация през изпитателния срок."

2. Досегашната ал. 3 става ал. 4.

3. Досегашната ал. 4 се отменя.


§ 17. В чл. 68 ал. 3 се изменя така:

"(3) Ако условно осъденият не изпълнява определената му пробация по реда на чл. 67, ал. 3 без основателна причина, съдът постановява да изтърпи изцяло или отчасти отложеното наказание лишаване от свобода."


§ 18. В чл. 70 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 2 се изменя така:

"(2) Разпоредбата на ал. 1 се прилага и по отношение на лица, осъдени за престъпление, представляващо опасен рецидив, ако е изтърпяно фактически не по-малко от две трети от наложеното наказание и неизтърпяната част от наказанието не е повече от три години."

2. В ал. 4 думите "чл. 37, точки 6 - 8" се заменят с "чл. 37, ал. 1, точки 6 и 7".

3. В ал. 5 думите "чл. 37, точки 6, 7 или 8" се заменят с "чл. 37, ал. 1, точки 6 или 7", а думите "както и отчасти или изцяло от изтърпяване на наказанието задължително заселване" се заличават.

4. В ал. 6 накрая се поставя запетая и се добавя "за което време съдът може да постанови пробация".

5. В ал. 7 в изречение първо накрая се добавя "или не изпълнява постановената пробация".


§ 19. Член 72 се отменя.


§ 20. В чл. 86, ал. 1, т. 2 думите "задължително заселване" се заменят с "пробация".


§ 21. В чл. 87, ал. 3 думите "чл. 37, точки 6 - 8" се заменят с "чл. 37, ал. 1, точки 6 и 7", а думите "задължително заселване" се заменят с "пробация".


§ 22. В чл. 93 се правят следните изменения и допълнения:

1. В т. 2 след думите "държавна власт" съюзът "и" се заменя със запетая, а думите "съдилищата и прокуратурата" се заменят с "органите на съдебната власт".

2. В т. 15, буква "в" накрая се поставя запетая и се добавя "както и служба в международно парламентарно събрание или международен съд".

3. В т. 17 накрая се добавя "и всяко химическо вещество по смисъла на Закона за забрана на химическото оръжие и за контрол на токсичните химически вещества и техните прекурсори".

4. В т. 18 накрая се поставя запетая и се добавя "с биологични, химически и радиационни оръжия, с взривни вещества, радиоактивни материали, токсични и химически вещества и техните прекурсори, с биологични агенти и токсини".

5. Създават се т. 20, 21, 22, 23 и 24:

"20. "Организирана престъпна група" е структурирано трайно сдружение на три или повече лица с цел да вършат съгласувано в страната или чужбина престъпления, за които е предвидено наказание лишаване от свобода повече от три години и чрез които се цели да се набави имотна облага. Сдружението е структурирано и без наличие на формално разпределение на функциите между участниците, продължителност на участието или развита структура.

21. "Компютърна информационна система" е всяко отделно устройство или съвкупност от взаимосвързани или сходни устройства, което в изпълнение на определена програма осигурява или един от елементите на което осигурява автоматична обработка на данни.

22. "Компютърни информационни данни" е всяко представяне на факти, информации или понятия във форма, поддаваща се на автоматична обработка, включително такава програма, която е в състояние да направи така, че дадена компютърна система да изпълни определена функция.

23. "Доставчик на компютърно-информационни услуги" е всяко юридическо или физическо лице, което предлага възможността за комуникация чрез компютърна система или което обработва или съхранява компютърни данни за тази комуникационна услуга или за нейните ползватели.

24. "Платежен инструмент" е веществено средство, различно от законно платежно средство (банкнота или монета), позволяващо, поради специфичната си природа самостоятелно или във връзка с друго средство, на титуляря да прехвърля пари или парична стойност, като например дебитна карта, кредитна карта, електронно портмоне или друга карта, издадена от финансова институция, чек или пътнически чек."


§ 23. Създава се чл. 108а:

"Чл. 108а. (1) Който с цел да създаде смут и страх в населението или да заплаши, или да принуди орган на властта, представител на обществеността или представител на чужда държава или на международна организация да извърши или пропусне нещо в кръга на неговите функции, извърши престъпление по чл. 115, 128, чл. 142, ал. 1, чл. 216, ал. 1, чл. 326, чл. 330, ал. 1, чл. 333, чл. 334, ал. 1, чл. 337, ал. 1, чл. 339, ал. 1, чл. 340, ал. 1 и 2, чл. 341а, ал. 1 - 3, чл. 341б, ал. 1, чл. 344, чл. 347, ал. 1, чл. 348, чл. 349, ал. 1 и 3, чл. 350, ал. 1, чл. 352, ал. 1, чл. 354, ал. 1, чл. 356е, ал. 1, чл. 356з, се наказва за тероризъм с лишаване от свобода от пет до петнадесет години, а когато е причинена смърт - с лишаване от свобода от петнадесет до тридесет години, доживотен затвор или доживотен затвор без замяна.

(2) Който по какъвто и да е начин, пряко или косвено, събира или предоставя средства за осъществяване на деянието по ал. 1, като знае или предполага, че те ще бъдат използвани с такава цел, се наказва с лишаване от свобода от три до петнадесет години и глоба до тридесет хиляди лева.

(3) Предметът на престъплението по ал. 2 се отнема в полза на държавата, а ако липсва или е отчужден, присъжда се неговата равностойност."


§ 24. В чл. 109 се правят следните изменения:

1. В ал. 1 думите "организация или" се заменят с "организирана престъпна", а думите "против републиката" се заменят с "по тази глава".

2. В ал. 2 думите "организация или" се заличават.

3. Алинея 3 се изменя така:

"(3) Участник в групата, който доброволно се предаде на органите на властта, разкрие всичко, което му е известно за групата и по този начин съществено улесни разкриването и доказването на извършени от нея престъпления, се наказва при условията на чл. 55."

4. В ал. 4 думите "организацията или" се заличават.


§ 25. Член 110 се изменя така:

"Чл. 110. За приготовление към престъпление по чл. 95, 96, 99, 106, 107 и чл. 108а, ал. 1 наказанието е лишаване от свобода до шест години."


§ 26. В чл. 114, ал. 2 след думите "по чл. 95 - 107" се поставя запетая и се добавя "чл. 108а".


§ 27. В чл. 116, ал. 1 се правят следните изменения и допълнения:

1. Създава се нова т. 10:

"10. извършено от лице, което действа по поръчение или в изпълнение на решение на организирана престъпна група;".

2. Досегашните т. 10 и 11 стават съответно т. 11 и 12.

3. В последното изречение думите "точки 10 и 11" се заменят с "точки 10 - 12".


§ 28. В чл. 131, ал. 1 се създават т. 8 - 12:

"8. от лице, което действа по поръчение или в изпълнение на решение на организирана престъпна група;

9. по начин или със средства, опасни за живота на мнозина или с особена жестокост;

10. с користна цел;

11. с цел да бъде улеснено или прикрито друго престъпление;

12. по хулигански подбуди."


§ 29. В чл. 142 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 съюзът "и" се заменя със "с цел", а след думата "противозаконно" се добавя "да".

2. В ал. 2:

а) в т. 7 след думите "отвличането е" се добавя "с користна цел или";

б) точка 8 се изменя така:

"8. деянието е извършено от лице, което действа по поръчение или в изпълнение на решение на организация или група по чл. 321а или организирана престъпна група."


§ 30. В чл. 152 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 2, т. 1 думата "шестнадесет" се заменя с "осемнадесет".

2. В ал. 3:

а) създава се нова т. 4:

"4. ако е извършено с цел въвличане в последващи развратни действия или проституция;";

б) досегашната т. 4 става т. 5.

3. Алинея 4 се изменя така:

"(4) За изнасилване наказанието е лишаване от свобода от десет до двадесет години:

1. ако изнасилената не е навършила четиринадесет години;

2. ако е причинена тежка телесна повреда;

3. ако е последвало самоубийство;

4. ако представлява особено тежък случай."


§ 31. В чл. 155 се правят следните изменения:

1. Алинея 1 се изменя така:

"(1) Който склонява друго лице към проституция, блудствени действия или съвкупление, се наказва с лишаване от свобода до три години и глоба от триста до шестстотин лева."

2. Алинея 3 се изменя така:

"(3) Когато деянията по ал. 1 и 2 са извършени с користна цел, наказанието е лишаване от свобода от една до шест години и глоба от петстотин до хиляда лева."

3. В ал. 5 т. 1 се изменя така:

"1. от лице, което действа по поръчение или в изпълнение на решение на организирана престъпна група;".


§ 32. В чл. 157 се правят следните изменения:

1. В ал. 1 думите "от една до пет години" се заменят с "от две до осем години".

2. В ал. 2 думите "16-годишна" се заменят с "14-годишна".

3. Алинея 4 се отменя.

4. Алинея 5 се изменя така:

"(5) Който с цел да си набави имотна облага свожда другиго към хомосексуални действия, както и този, който чрез даване или обещаване на облага склони другиго към такива действия, се наказва с лишаване от свобода до три години и с глоба до хиляда лева, като съдът може да постанови и пробационна мярка за определен срок да не посещава определено място, район или заведение."


§ 33. Член 159 се изменя така:

"Чл. 159. (1) Който създава, излага, представя, излъчва, предлага, продава, дава под наем или по друг начин разпространява произведения с порнографско съдържание, се наказва с лишаване от свобода до една година и глоба от хиляда до три хиляди лева.

(2) Който излага, представя, предлага, продава или дава под наем произведения с порнографско съдържание на лице, ненавършило 16-годишна възраст, се наказва с лишаване от свобода до три години и глоба до пет хиляди лева.

(3) За деяния по ал. 1 и 2 наказанието е лишаване от свобода до пет години и глоба до осем хиляди лева, ако за създаването на произведението е използван малолетен, непълнолетен или лице, което изглежда като такова.

(4) Когато деянието по ал. 1 - 3 е извършено по поръчение или в изпълнение на решение на организирана престъпна група, наказанието е лишаване от свобода от две до осем години и глоба до десет хиляди лева, като съдът може да постанови и конфискация на част или на цялото имущество на дееца.

(5) Който държи порнографско произведение, за създаването на което е използван малолетен, непълнолетен или лице, което изглежда като малолетен или непълнолетен, се наказва с лишаване от свобода до една година или глоба до две хиляди лева.

(6) Предметът на престъплението се отнема в полза на държавата, а ако липсва или е отчужден, се присъжда неговата равностойност."


§ 34. В глава втора "Престъпления против личността" се създава раздел IХ:

"Раздел IХ

Трафик на хора

Чл. 159а. (1) Който набира, транспортира, укрива или приема отделни лица или групи от хора с цел да бъдат използвани за развратни действия, за принудителен труд, за отнемане на телесни органи или за да бъдат държани в принудително подчинение независимо от съгласието им, се наказва с лишаване от свобода от една до осем години и глоба до осем хиляди лева.

(2) Когато деянието по ал. 1 е извършено:

1. спрямо лице, ненавършило осемнадесет години;

2. чрез използване на принуда или чрез въвеждане на лицето в заблуждение;

3. чрез отвличане или противозаконно лишаване от свобода;

4. чрез използване състояние на зависимост;

5. чрез злоупотреба с власт;

6. чрез обещаване, даване или получаване на облаги,

наказанието е лишаване от свобода от две до десет години и глоба до десет хиляди лева.

Чл. 159б. (1) Който набира, транспортира, укрива или приема отделни лица или групи от хора и ги преведе през границата на страната с целта по чл. 159а, ал. 1, се наказва с лишаване от свобода от три до осем години и глоба до десет хиляди лева.

(2) Ако деянието по ал. 1 е извършено при условията на чл. 159а, ал. 2, наказанието е лишаване от свобода от пет до десет години и глоба до петнадесет хиляди лева.

Чл. 159в. Когато деянието по чл. 159а и 159б представлява опасен рецидив или е извършено по поръчение или в изпълнение на решение на организирана престъпна група, наказанието е лишаване от свобода от пет до петнадесет години и глоба до двадесет хиляди лева, като съдът може да постанови и конфискация на част или на цялото имущество на дееца."


§ 35. В чл. 161 се правят следните изменения и допълнения:

1. Досегашният текст става ал. 1.

2. Създава се ал. 2:

"(2) За престъпления по чл. 133, чл. 135, ал. 1, 3 и 4 и чл. 139 - 141 наказателното преследване от общ характер се възбужда по тъжба на пострадалия до прокуратурата и не може да се прекрати по негово искане."


§ 36. В чл. 171 се правят следните допълнения:

1. В ал. 1 се създава т. 3:

"3. узнае неадресирано до него съобщение, изпратено по електронен път, или отклони от адресата му такова съобщение."

2. В ал. 3 след думата "телеграф" се поставя запетая и се добавя "чрез компютърна мрежа".


§ 37. В чл. 172, ал. 1 след думите "нечленуване в" се добавя "синдикална или друга организация" и се поставя запетая, а думите "тридесет лева" се заменят с "пет хиляди лева".


§ 38. Член 175 се изменя така:

"Чл. 175. (1) За престъпления по чл. 170, ал. 1 и 4, чл. 171, ал. 1, чл. 172, ал. 2 и чл. 173 наказателното преследване се възбужда по тъжба на пострадалия.

(2) За престъпления по чл. 167, чл. 169а - 169в, чл. 172, ал. 1 и чл. 174 наказателното преследване от общ характер се възбужда по тъжба на пострадалия до прокуратурата и не може да се прекрати по негово искане."


§ 39. В чл. 193 се правят следните изменения:

1. В ал. 1 думите "със спиртни" се заменят с "с алкохолни", думите "16-годишна" се заменят с "18-годишна", а думите "до пет лева" се заменят с "до петстотин лева".

2. Алинея 2 се изменя така:

"(2) Който продаде алкохолна напитка на лице, ненавършило 18-годишна възраст, или невменяем за лична употреба, се наказва с глоба до петстотин лева и поправителен труд, а ако върши това системно - с лишаване от свобода до една година и глоба до две хиляди лева."


§ 40. Член 193а се изменя така:

"Чл. 193а. За престъпления по чл. 182, ал. 2 и чл. 183 наказателното преследване се възбужда по тъжба на пострадалия."


§ 41. В чл. 199, ал. 1 се създава т. 5:

"5. извършен от лице, което действа по поръчение или в изпълнение на решение на организирана престъпна група."


§ 42. В чл. 202, ал. 2 се правят следните изменения и допълнения:

1. В т. 1 думата "или" се заменя със запетая.

2. В т. 2 накрая точката се заменя с "или".

3. Създава се т. 3:

"3. ако присвоените средства са от фондове, принадлежащи на Европейския съюз или предоставени от Европейския съюз на българската държава."

4. В ал. 3 думите "и може да го лиши от правото по чл. 37, точка 8" се заличават.


§ 43. В чл. 203, ал. 2 думите "чл. 37, точки 6, 7 и 8" се заменят с "чл. 37, ал. 1, точки 6 и 7".


§ 44. В чл. 206, ал. 2 след думите "принадлежи на дееца" се поставя запетая и се добавя "както и когато вещта принадлежи на дееца, но е обременена със залог и деецът се разпореди с нея неправомерно, без да запази правата на заложния кредитор, или когато деецът заложи чужда вещ, с което се затруднява удовлетворяването на кредитора".


§ 45. В чл. 212 се правят следните изменения и допълнения:

1. Създава се нова ал. 3:

"(3) Когато имуществото е от фондове, принадлежащи на Европейския съюз или предоставено от тях на българската държава, наказанието е лишаване от свобода от три до десет години."

2. Досегашните ал. 3, 4, 5 и 6 стават съответно ал. 4, 5, 6 и 7.


§ 46. Създава се нов чл. 212а:

"Чл. 212а. (1) Който с цел да набави за себе си или за другиго облага възбуди или поддържа заблуждение у някого, като внесе, измени, изтрие или заличи компютърни информационни данни или използва чужд електронен подпис и с това причини на него или на другиго вреда, се наказва за компютърна измама с лишаване от свобода от една до шест години и глоба до шест хиляди лева.

(2) Същото наказание се налага и на този, който, без да има право, внесе, измени, изтрие или заличи компютърни информационни данни, за да получи нещо, което не му се следва."


§ 47. Досегашният чл. 212а става чл. 212б.


§ 48. В чл. 216 се правят следните изменения и допълнения:

1. Създават се нови ал. 2 и 3:

"(2) Който унищожи, разруши или повреди свое ипотекирано или заложено имущество, се наказва с лишаване от свобода до пет години и глоба до две хиляди лева.

(3) Който, като осъществи нерегламентиран достъп до компютър от значение за предприятие, учреждение, юридическо или физическо лице, и по този начин унищожи или повреди чуждо имущество, се наказва с лишаване от свобода от една до шест години и глоба до десет хиляди лева."

2. Досегашните ал. 2 и 3 стават съответно ал. 4 и 5.

3. Досегашната ал. 4 става ал. 6 и в нея думите "по ал. 1 и 3" се заменят с "по ал. 1, 2, 3 и 5".


§ 49. В чл. 217 се правят следните изменения и допълнения:

1. Създава се нова ал. 3:

"(3) С наказанието по ал. 1 се наказва и този, който се разпореди със запорирана или заложена вещ, оставена му за пазене."

2. Досегашната ал. 3 става ал. 4.


§ 50. Член 218в се изменя така:

"Чл. 218в. За престъпления по чл. 216, ал. 1, 4 и 6, чл. 217, ал. 1 и 2, както и за кражба, обсебване, измама и изнудване, когато предмет на престъплението е частно имущество, наказателното преследване се възбужда по тъжба на пострадалия, ако той е съпруг, възходящ, низходящ или роднина по съребрена линия до втора степен на виновния или живее с него в едно общо домакинство, или ако пострадалият е настойник или попечител на виновния."


§ 51. Създава се чл. 225в:

"Чл. 225в. (1) Който, като изпълнява работа за юридическо лице или едноличен търговец, поиска или приеме дар или каквато и да е облага, която не му се следва, или приеме предложение или обещание за дар или облага, за да извърши или да не извърши действие в нарушение на задълженията си при осъществяване на търговска дейност, се наказва с лишаване от свобода до пет години или с глоба до двадесет хиляди лева.

(2) Който при осъществяване на търговска дейност предложи, обещае или даде дар или каквато и да е облага на лице, което изпълнява работа в юридическо лице или при едноличен търговец, за да извърши или да не извърши действие в нарушение на неговите задължения, се наказва с лишаване от свобода до три години или с глоба до петнадесет хиляди лева.

(3) Наказанията по предходните алинеи се налагат и когато със съгласие на лицето по ал. 1 дарът или облагата са предложени, обещани или дадени другиму.

(4) Който посредничи да се извърши някое от деянията по предходните алинеи, ако извършеното не представлява по-тежко престъпление, се наказва с лишаване от свобода до една година и глоба до пет хиляди лева.

(5) Предметът на престъплението се отнема в полза на държавата, а ако липсва или е отчужден, се присъжда неговата равностойност."


§ 52. В чл. 233 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 след думата "дейност" се добавя "с оръжие и", а думите "до 500 лв." се заменят с "до двеста хиляди лева".

2. В ал. 2 думите "до хиляда лв." се заменят с "до петстотин хиляди лева".

3. В ал. 3 думите "до 50 лв." се заменят с "до двадесет хиляди лева".

4. В ал. 4 думата "Стоките" се заменя с "Оръжието и стоките".


§ 53. В чл. 234 се правят следните изменения:

1. В ал. 1 думите "до една година" се заменят с "до три години".

2. В ал. 2 думите "три години" се заменят с "пет години".


§ 54. Създава се чл. 234б:

"Чл. 234б. (1) Който изкупува или извършва търговска дейност с отпадъци от черни или цветни метали без разрешение, което се изисква по нормативен акт, или в негово нарушение, се наказва с лишаване от свобода до три години и глоба от хиляда до двадесет хиляди лева.

(2) Отпадъците, предмет на деянието по ал. 1, се отнемат в полза на държавата, а ако липсват или са отчуждени, се присъжда тяхната равностойност."


§ 55. В чл. 242, ал. 1 се правят следните допълнения:

1. В буква "г" след думата "боеприпаси" се поставя запетая и се добавя "ядрен материал, ядрени съоръжения или други източници на йонизиращи лъчения".

2. Създава се буква "ж":

"ж) от лице, което действа по поръчение или в изпълнение на решение на организирана престъпна група."


§ 56. Член 249 се изменя така:

"Чл. 249. (1) Който използва платежен инструмент, независимо от неговия вид, издател, носител на информация, способ за авторизация и плащане, терминално устройство, връзка на платежния инструмент с банкова сметка, издаден в Република България или в чужбина, или данни от платежен инструмент, като номер на инструмента, персонален идентификационен номер на титуляря и други, без съгласието на титуляря, се наказва с лишаване от свобода до пет години и с глоба до двойния размер на получената сума.

(2) Който използва платежен инструмент, издаден в Република България или в чужбина, без да има покритие за сумата, за която е използван инструментът, се наказва с лишаване от свобода до две години и с глоба до двойния размер на получената сума.

(3) Когато с действията по ал. 1 и 2 са причинени другиму значителни вреди или са получени значителни неправомерни доходи, наказанието е лишаване от свобода от пет до десет години и глоба до петдесет хиляди лева, като съдът може да постанови и конфискация на част или на цялото имущество на дееца."


§ 57. Създава се чл. 274а:

"Чл. 274а. (1) Който държи или носи формено облекло, служебни знаци или надписи в нарушение на Закона за Министерството на вътрешните работи, се наказва с лишаване от свобода до две години и с глоба до петстотин лева.

(2) Ако деянието по ал. 1 е осъществено с цел извършване на друго престъпление, наказанието е лишаване от свобода до пет години и глоба до две хиляди лева."


§ 58. В чл. 277 ал. 2 се изменя така:

"(2) Същото наказание се налага и на онзи, който се разпорежда с вещ, поставена под запор и оставена му за пазене."


§ 59. В чл. 283б след думите "земеделските земи" се добавя "и Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти, Закона за приватизация и следприватизационен контрол".


§ 60. Член 296 се изменя така:

"Чл. 296. (1) Който попречи или осуети по какъвто и да е начин изпълнението на съдебно решение, се наказва с лишаване от свобода до три години или глоба до пет хиляди лева.

(2) Който с цел да попречи или да осуети изпълнението на съдебно решение унищожи, повреди, укрие или отчужди вещ, за която се отнася това решение, се наказва с лишаване от свобода до три години или глоба от хиляда до десет хиляди лева, ако извършеното не съставлява по-тежко престъпление."


§ 61. В чл. 301 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинеи 1, 2 и 3 се изменят така:

"(1) Длъжностно лице, което поиска или приеме дар или каквато и да е облага, която не му се следва, или приеме предложение или обещание за дар или облага, за да извърши или да не извърши действие по служба или загдето е извършило или не е извършило такова действие, се наказва за подкуп с лишаване от свобода до шест години и глоба до пет хиляди лева.

(2) Ако длъжностното лице е извършило някое от деянията по ал. 1, за да наруши или загдето е нарушило службата си, когато това нарушение не съставлява престъпление, наказанието е лишаване от свобода до осем години и глоба до десет хиляди лева.

(3) Ако длъжностното лице е извършило някое от деянията по ал. 1, за да извърши или загдето е извършило друго престъпление във връзка със службата, наказанието е лишаване от свобода до десет години и глоба до петнадесет хиляди лева."

2. Създава се ал. 5:

"(5) Наказанието по ал. 1 се налага и на чуждо длъжностно лице, което поиска или приеме подкуп или приеме предложение или обещание за подкуп."


§ 62. В чл. 302 се правят следните допълнения:

1. В т. 1 след думите "отговорно служебно положение" се поставя запетая и се добавя "включително съдия, съдебен заседател, прокурор или следовател".

2. В т. 4:

а) в буква "а" след думата "години" се поставя запетая и се добавя "глоба до двадесет хиляди лева";

б) в буква "б" след думата "години" се поставя запетая и се добавя "глоба до двадесет и пет хиляди лева".


§ 63. В чл. 302а след думата "години" и запетаята след нея се добавя "глоба до тридесет хиляди лева".


§ 64. Член 303 се изменя така:

"Чл. 303. Съобразно различията по предходните членове длъжностното лице и чуждото длъжностно лице се наказват и когато с тяхно съгласие дарът или облагата са предложени, обещани или дадени другиму."


§ 65. Член 304 се изменя така:

"Чл. 304. (1) Който предложи, обещае или даде дар или каквато и да е облага на длъжностно лице, за да извърши или да не извърши действие по служба или загдето е извършило или не е извършило такова действие, се наказва с лишаване от свобода до шест години и глоба до пет хиляди лева.

(2) Ако във връзка с подкупа длъжностното лице е нарушило служебните си задължения, наказанието е лишаване от свобода до осем години и глоба до седем хиляди лева, когато това нарушение не съставлява по-тежко наказуемо престъпление.

(3) Наказанието по ал. 1 се налага и на онзи, който предложи, обещае или даде подкуп на чуждо длъжностно лице."


§ 66. Член 304а се изменя така:

"Чл. 304а. Който предложи, обещае или даде подкуп на длъжностно лице, което заема отговорно служебно положение, включително съдия, съдебен заседател, прокурор или следовател, се наказва с лишаване от свобода до десет години и глоба до петнадесет хиляди лева."


§ 67. Създава се чл. 304б:

"Чл. 304б. (1) Който поиска или приеме дар или каквато и да е облага, която не му се следва, или приеме предложение или обещание за дар или облага, за да упражни влияние при вземане на решение от длъжностно лице или чуждо длъжностно лице във връзка със службата му, се наказва с лишаване от свобода до шест години или глоба до пет хиляди лева.

(2) Който предложи, обещае или даде дар или каквато и да е неследваща се облага на лице, което твърди, че може да упражни влияние по ал. 1, се наказва с лишаване от свобода до три години или глоба до три хиляди лева."


§ 68. Член 305 се изменя така:

"Чл. 305. (1) Наказанията за подкуп по предходните членове се налагат и на арбитър или вещо лице, назначено от съд, учреждение, предприятие или организация, когато те извършат такива деяния във връзка с тяхната дейност, както и на този, който предложи, обещае или даде такъв подкуп.

(2) Наказанията за подкуп по предходните членове се налагат и на защитник или повереник, когато те извършат такива деяния, за да помогнат да се реши в полза на противната страна или във вреда на доверителя наказателно или гражданско дело, както и на този, който предложи, обещае или даде такъв подкуп."


§ 69. Член 305а се изменя така:

"Чл. 305а. Който посредничи да се извърши някое от деянията по предходните членове, ако това не представлява по-тежко престъпление, се наказва с лишаване от свобода до три години и глоба до пет хиляди лева."


§ 70. Член 306 се изменя така:

"Чл. 306. Не се наказва онзи, който е предложил, обещал или дал подкуп, ако е бил изнуден от длъжностното лице, арбитъра или вещото лице да стори това и ако незабавно и доброволно е съобщил на властта."


§ 71. В чл. 307а думите "престъплението по чл. 301 - 307" се заменят с "престъпленията по този раздел".


§ 72. В чл. 313 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 след думите "писмена декларация" се добавя "или съобщение, изпратено по електронен път", думата "която" се заменя с "които", а думата "дава" се заменя с "дават".

2. В ал. 3 след думите "частен документ" се добавя "или съобщение, изпратено по електронен път", а думата "който" се заменя с "които".


§ 73. Създава се глава девета "а":

"Глава девета "а"

КОМПЮТЪРНИ ПРЕСТЪПЛЕНИЯ

Чл. 319а. (1) Който осъществи нерегламентиран достъп до ресурсите на компютър, копира или използва компютърни данни без разрешение, когато се изисква такова, се наказва с глоба до три хиляди лева.

(2) Ако деянието по ал. 1 е извършено от две или повече лица, сговорили се предварително за извършване на такова деяние, наказанието е лишаване от свобода до една година или глоба до три хиляди лева.

(3) Ако деянието по ал. 1 е извършено повторно, наказанието е лишаване от свобода до три години или глоба до пет хиляди лева.

(4) Ако деянията по ал. 1 - 3 са извършени по отношение на сведения, съставляващи държавна тайна, наказанието е от една до три години лишаване от свобода, ако не подлежи на по-тежко наказание.

(5) Ако от деянието по ал. 4 са настъпили тежки последици, наказанието е от една до осем години.

Чл. 319б. (1) Който без разрешение на лицето, което администрира или ползва компютър, добави, промени, изтрие или унищожи компютърна програма или данни, в немаловажни случаи, се наказва с лишаване от свобода до една година или глоба до две хиляди лева.

(2) Ако с деянието по ал. 1 са причинени значителни вреди или са настъпили други тежки последици, наказанието е лишаване от свобода до две години и глоба до три хиляди лева.

(3) Ако деянието по ал. 1 е извършено с цел имотна облага, наказанието е лишаване от свобода от една до три години и глоба до пет хиляди лева.

Чл. 319в. (1) Който извърши деяние по чл. 319б по отношение на данни, които се дават по силата на закон, по електронен път или на магнитен носител, се наказва с лишаване от свобода до две години и с глоба до три хиляди лева.

(2) Ако деянието по ал. 1 е с цел да се осуети изпълнение на задължение, наказанието е лишаване от свобода до три години и глоба до пет хиляди лева.

Чл. 319г. (1) Който въведе компютърен вирус в компютър или информационна мрежа, се наказва с глоба до три хиляди лева.

(2) Ако от деянието по ал. 1 са настъпили значителни вреди или е извършено повторно, наказанието е лишаване от свобода до три години и глоба до хиляда лева.

Чл. 319д. (1) Който разпространи компютърни или системни пароли и от това последва разкриване на лични данни или държавна тайна, се наказва с лишаване от свобода до една година.

(2) За деяние по ал. 1, извършено с користна цел, или ако с него са причинени значителни вреди, наказанието е лишаване от свобода до три години.

Чл. 319е. Който при доставяне на информационни услуги наруши разпоредбите на чл. 6, ал. 2, т. 5 от Закона за електронния документ и електронния подпис, се наказва с глоба до пет хиляди лева, ако не подлежи на по-тежко наказание."


§ 74. В чл. 320 се правят следните изменения и допълнения:

1. Досегашният текст става ал. 1.

2. Създава се ал. 2:

"(2) Наказанието за явно подбуждане към извършване на престъпление по чл. 108а, ал. 1 е лишаване от свобода до шест години."


§ 75. В чл. 320а след думите "престъпление по" се добавя "чл. 108а, ал. 1" и се поставя запетая.


§ 76. В чл. 321 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 1 се изменя така:

"(1) Който образува или ръководи организирана престъпна група, се наказва с лишаване от свобода от три до десет години."

2. В ал. 2 думите "до три" се заменят с "от една до шест".

3. Алинея 3 се изменя така:

"(3) Когато групата е въоръжена или създадена с цел да върши престъпления по чл. 243, 244, 253, 280, 337, чл. 339, ал. 1 - 4, чл. 354а, ал. 1 и 2, чл. 354б, ал. 1 - 4 и чл. 354в, ал. 1 или в нея участва длъжностно лице, наказанието е:

1. по ал. 1 - лишаване от свобода от пет до петнадесет години;

2. по ал. 2 - лишаване от свобода от три до десет години."

4. Създава се ал. 6:

"(6) Който се сговори с едно или повече лица да върши в страната или чужбина престъпления, за които е предвидено наказание лишаване от свобода повече от три години и чрез които се цели да се набави имотна облага или да се упражни противозаконно влияние върху дейността на орган на властта или местното самоуправление, се наказва с лишаване от свобода до шест години."


§ 77. В чл. 325, ал. 4 думите "по ал. 2" се заменят с "по ал. 1 и 2".


§ 78. В чл. 330, ал. 2 се създава т. 4:

"4. ако палежът е извършен от лице, което действа по поръчение или в изпълнение на решение на организация или група по чл. 321а или организирана престъпна група."


§ 79. В чл. 331 се правят следните изменения и допълнения:

1. Създава се нова ал. 2:

"(2) Който запали стърнище, вследствие на което предизвика пожар в горския фонд, се наказва с лишаване от свобода до три години и глоба от петстотин до пет хиляди лева."

2. Досегашната ал. 2 става ал. 3.


§ 80. В чл. 337, ал. 1 след думата "поправя" се добавя "разработва, съхранява,", след думата "огнестрелни" се поставя запетая и се добавя "химически, биологични или ядрени", а думите "до шест години" се заменят с "от една до шест години".


§ 81. В чл. 339 се правят следните допълнения:

1. В ал. 1 и 2 след думата "огнестрелни" се поставя запетая и се добавя "химически, биологични или ядрени".

2. В ал. 3 и 5 след думата "огнестрелно" се поставя запетая и се добавя "химическо, биологично или ядрено".


§ 82. В чл. 343 се правят следните изменения и допълнения:

1. Създава се нова ал. 2:

"(2) За престъпления по ал. 1, букви "а" и "б" деецът не се наказва, ако пострадалият поиска това."

2. Досегашните ал. 2 и 3 стават съответно ал. 3 и 4.


§ 83. В чл. 343а се правят следните изменения и допълнения:

1. Досегашният текст става ал. 1.

2. Създава се ал. 2:

"(2) За престъпление по ал. 1, буква "а" деецът не се наказва, ако пострадалият поиска това."


§ 84. В чл. 353б след думата "отпадъци" се поставя запетая и се добавя "токсични химически вещества, биологически агенти, токсини и радиоактивни вещества".


§ 85. В чл. 415, ал. 1 след думата "ядрено" съюзът "или" се заменя със запетая, а след думата "химическо" се поставя запетая и се добавя "бактериологическо, биологично или токсично".


§ 86. Създава се чл. 415а:

"Чл. 415а. Който предприема военни приготовления за използване на ядрено, химическо, бактериологическо, биологично или токсично оръжие като метод за водене на война, се наказва с лишаване от свобода от една до шест години."


Допълнителни разпоредби

§ 87. Навсякъде в Особената част наказанието глоба до сто лева се заменя с "глоба от сто до триста лева".

(Бел. ред. Сиела Норма - В случая става дума за въвеждане на минимален размер на наказанието глоба, в размер на сто до триста лева, а не за замяна на думите "глоба до сто лева". Това е мнението на участници в изработването на изменението до които редакцията се допита, поради неясната формулировка на изменението.)


§ 88. Навсякъде в Общата част думите "задължително заселване", "задължителното заселване", "лишаване от право на местоживеене в определено населено място" и "лишаване от правото на местоживеене в определено населено място" се заличават, а в Особената част думите "задължително заселване" и "задължителното заселване" се заменят съответно с "пробация" и "пробацията".


Преходни разпоредби

§ 89. (Изм. – ДВ, бр. 26 от 2004 г., в сила 01.01.2004 г.) Параграфи 1, 3, 5, 8, 9, 10, 11, 12 - по отношение на наказанието пробация, § 13 - 17, § 18, т. 2 - 5, § 19, 20, 21, § 42, т. 4, § 43 и 88 влизат в сила от 1 януари 2005 г.


§ 90. (Доп. – ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила 23.11.2004 г., изм. - ДВ, бр. 86 от 2005 г., в сила от 29.04.2006 г.) В Рецидивистите, осъдени с влезли в сила присъди при условията на действащия до влизането на този закон в сила чл. 26 (в сила от 8 август 1997 г.), изтърпяват наказание за всяко осъждане, но не повече от предвидения от закона максимален размер за най-тежкото от престъпленията, за които са осъдени. Наказанието се определя по реда на чл. 306 от Наказателно-процесуалния кодекс.


§ 91. Висящите производства към деня на влизане в сила на закона за престъпления по чл. 172, ал. 2, чл. 182, ал. 2 и чл. 183 се довършват по досегашния ред, ако в тримесечен срок от влизане в сила на закона пострадалият поиска това.


Законът е приет от ХХХIХ Народно събрание на 13 септември 2002 г. и е подпечатан с официалния печат на Народното събрание.


Заключителни разпоредби
КЪМ ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАКАЗАТЕЛНИЯ КОДЕКС

(ОБН. - ДВ, БР. 103 ОТ 2004 Г.)


§ 46. Този закон влиза в сила от 1 януари 2005 г., а § 44 влиза в сила от деня на обнародването на закона в "Държавен вестник".


Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ НАКАЗАТЕЛНО-ПРОЦЕСУАЛНИЯ КОДЕКС

(ОБН. – ДВ, БР. 86 ОТ 2005 Г., В СИЛА ОТ 29.04.2006 Г.)


§ 18. Кодексът влиза в сила шест месеца след обнародването му в “Държавен вестник”.


Промени настройката на бисквитките