Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 5 от 20.I

НАРЕДБА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА НА ВИДОВЕТЕ ПЛАЩАНИЯ НА ВОЕННОСЛУЖЕЩИТЕ ОТ ПОДЕЛЕНИЯТА НА БЮДЖЕТНА ИЗДРЪЖКА ОТ СИСТЕМАТА НА МИНИСТЕРСТВОТО НА ОТБРАНАТА

 

НАРЕДБА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА НА ВИДОВЕТЕ ПЛАЩАНИЯ НА ВОЕННОСЛУЖЕЩИТЕ ОТ ПОДЕЛЕНИЯТА НА БЮДЖЕТНА ИЗДРЪЖКА ОТ СИСТЕМАТА НА МИНИСТЕРСТВОТО НА ОТБРАНАТА

НЕОБНАРОДВАНА - ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВО НА ОТБРАНАТА


Обявена за нищожна с Решение № 2174 от 11.03.2004 г. по адм. д. № 3680/2003 г., 5 чл. с-в на ВАС - ДВ, бр. 21 от 16 март 2004 г., в сила от 16.03.2004 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. Тази наредба урежда въпросите за организацията на видовете плащания на военнослужещите от поделенията на бюджетна издръжка от системата на Министерството на отбраната и се прилага в мирно време.


Чл. 2. (1) Заплатите на военнослужещите се определят и изплащат въз основа на утвърдени щатове.

(2) По нареждане на осигуряващия финансов орган отделни военнослужещи може да бъдат зачислявани на заплата към други поделения. В този случай преписи от заповедите за встъпване в длъжност се изпращат на поделението, в което военнослужещите се зачисляват на заплата. При промяна в служебното им положение поделението, към което се числят по щат, изпраща препис от заповедта на поделението, към което се числят на заплата.


Чл. 3. (1) Зачисляването на заплата на приетите на кадрова военна служба военнослужещи става от датата на подписването на акта за встъпване в длъжност.

(2) На завършилите военни училища курсанти и школници, както и на завършилите военна академия, за времето на отпуска, след завършването им, заплатата се изплаща от съответното военно училище (академия).

(3) Курсантите и школниците по предходната алинея се снабдяват с книжки за пенсионни документи от военните училища.

(4) Приетите на кадрова военна служба се снабдяват с книжки за пенсионни документи от поделението, в което са назначени.

(5) В книжката за пенсионни документи се издават:

1) на курсантите - удостоверение за срока на наборната военна служба след навършване на пълнолетие и удостоверение за кадровата военна служба включително за времето на отпуска по ал. 2 след срока на наборната военна служба;

2) на школниците - удостоверение за срока на наборната военна служба след навършване на пълнолетие и удостоверение за кадровата военна служба включително за времето на отпуска по ал. 2 след срока на наборната военна служба.

(6) Зачисляването на заплата на приетите на наборна военна служба военнослужещи става от датата на явяването на наборника на военна служба и издаването на заповед на командира на поделението.


Чл. 4. (1) При преназначаване на кадрови военнослужещ заплатата за новата длъжност се изплаща от датата на подписването на акта за встъпване в длъжност.

(2) Преназначаването на военнослужещ на наборна военна служба на нова длъжност става със заповед на командира на поделението и заплатата за новата длъжност се изплаща от датата на заповедта.

(3) При преместване на кадрови военнослужещ от едно поделение в друго в първото поделение заплата се изплаща до датата на сдаване на длъжността, а във второто - от датата на встъпване в длъжност. От поделението, от което се премества военнослужещият, му се издава удостоверение по образец (приложение № 1).

(4) В случай че по силата на нормативен акт на Министерския съвет са увеличени основното месечно възнаграждение и/или допълнителните възнаграждения от дата преди преместването на кадроВия военнослужещ и той не е получил увеличението, разликата му се доплаща в поделението, в което е преместен, въз основа на удостоверението по предходната алинея.

(5) При преместване на военнослужещ на наборна военна служба заплата му се изплаща в поделението, където се намира в момента на изплащане на заплатите. Отчисляването и зачисляването на заплата се извършва с паричен атестат по образец (приложение № 2).


Чл. 5. Актът за встъпване в длъжност по чл. 3, ал. 1 и чл. 4, ал. 1 се обявява със заповед на командира на поделението.


Чл. 6. Когато денят на сдаване на длъжността от кадровия военнослужещ съвпада с предпочивен или предпразничен ден, той се отчислява от поделението в последния почивен или празничен ден.


Чл. 7. (1) Освобождаването от кадрова военна служба става със заповед на длъжностното лице, което има право да освободи военнослужещия от кадрова военна служба.

(2) В заповедта за освобождаване от кадрова военна служба се включва срокът за сдаване на длъжността.

(3) В последния ден на сдаване на длъжността командирът на поделението издава заповед за отчисляване на военнослужещия от списъчния състав на поделението.

(4) На освободените от кадрова военна служба се изплащат заплати до датата на заповедта на командира на поделението за отчисляването им от списъчния състав.

(5) При сдаване и приемане на длъжност се изплащат заплати и на двете материалноотговорни лица.


Чл. 8. (1) При отменена от съда заповед за освобождаване на кадровия военнослужещ се изплаща обезщетение в размер на брутното му месечно възнаграждение за времето, през което е останал без работа, но за не повече от шест месеца.

(2) Когато кадровият военнослужещ от датата на освобождаването до датата на възстановяването му от съда е работил на по-нископлатена работа, му се изплаща разликата във възнагражденията, но за не повече от шест месеца.


Чл. 9. (1) При освобождаване от наборна военна служба изплащането на заплатите на военнослужещите на наборна военна служба става до датата на отчисляването им от списъците на поделението.

(2) Намиращите се на лечение в момента, когато се уволнява наборът им, продължават да получават заплата за звание и за заеманата последна длъжност до датата на заповедта, с която се отчисляват от списъците на поделението.


Чл. 10 (1) При внасяне на корекции в щата или при влизането в сила на нов щат, когато не се изисква заповед за назначаване на военнослужещи на видоизменена или нова длъжност, командирът на поделението ги обявява в заповед, въз основа на която заплатите на военнослужещите се изплащат от датата на влизането в сила на корекциите или новия щат.

(2) В случаите по предходната алинея, когато към датата на влизане в сила на корекциите или на новия щат няма влязла в сила заповед на съответното длъжностно лице за назначаване на военнослужещите на видоизменена или нова длъжност, изплащането на заплатите им се извършва от датата на встъпването в длъжност въз основа на заповед за назначаване.

(3) За времето между датата на влизане в сила на корекциите в щата или на новия щат и датата на встъпване във видоизменената или в новата длъжност въз основа на заповед за назначаване на военнослужещия се изплаща месечното възнаграждение, предвидено за заеманата до този момент длъжност.


Чл. 11. (1) Кадровите военнослужещи, взети в разпореждане по щат на министъра на отбраната на основание чл. 90 от Правилника за кадрова военна служба, получават заплата за звание, заплата за последната заемана длъжност, допълнително възнаграждение за продължителна служба и порционни пари. Те нямат право на други допълнителни възнаграждения.

(2) Когато взетите в разпореждане бъдат повишени в звание или придобият право на по-голям размер допълнително възнаграждение за продължителна служба, те получават новия им размер.

(3) На взетите в разпореждане се изплащат заплати по новите размери, ако през периода на разпореждането са извършени промени в размерите на заплатите за звание, за длъжност и на порционните пари.

(4) При освобождаване от кадрова военна служба на взетите в разпореждане еднократното парично обезщетение се изплаща по размера на възнаграждението по ал. 1, получавано преди датата на освобождаването, без порционните пари.


Чл. 12. При изчисляване на заплатата за непълен месец месечният й размер се дели на броя на работните дни от месеца и получената сума се умножава по броя на отработените дни.


Чл. 13. Ако при изплащане на заплатата и на другите видове парични възнаграждения и обезщетения възникнат съмнения за размерите и правото за получаването им, изплаща се безспорната сума и се отправя запитване до по-горестоящия финансов орган.


Чл. 14. За всички допълнителни възнаграждения, които са свързани със срок на изплащане, финансовият орган води необходимата отчетност и контролира срока, за който се отнасят.


Чл. 15. (1) Военнослужещите получават полагащите им се възнаграждения, обезщетения и помощи в следните срокове:

1. заплати - до 15 дни след датата, определена за изплащането им;

2. обезщетения.

а) при преместване в друго населено място - до 45 дни от датата на встъпване в длъжност в новото поделение;

б) при освобождаване от кадрова военна служба - до 45 дни след освобождаване от кадрова военна служба;

в) при тежка или средна телесна повреда и при смърт при или по повод изпълнение на военната служба - до 45 дни от получаване в поделението на необходимите документи, удостоверяващи правото за получаване на обезщетението;

г) при професионални заболявания или травми с трайни последици - до 15 дни след датата, определена за изплащане на заплатите;

д) за неползван платен отпуск - до 45 дни след освобождаване от кадрова военна служба;

е) при отпуск за отглеждане на малко дете - до 15 дни след датата, определена за изплащане на заплатите;

3. помощи - до 30 дни от получаването в поделението на документите, необходими за изплащането на помощта, или от установяване правото за изплащането й.

(2) След сроковете по предходната алинея вземанията стават изискуеми и се получават заедно с лихва, равна на основния лихвен процент за съответния период.

(3) За неполучени в определения срок суми по вина на военнослужещия лихва не се дължи.


Чл. 16. (1) Без съгласието на военнослужещия не могат да се правят удръжки от възнаграждението му освен за:

1) получени аванси;

2) надвзети суми вследствие на технически грешки;

3) данъци, които по специални закони могат да се удържат от трудовото възнаграждение;

4) запори, наложени по съдебен ред;

5) удръжки при привличане към имуществена отговорност.

(2) Общият размер на месечните удръжки по т. 4 и 5 от предходната алинея не може да надвишава размера, установен в Гражданския процесуален кодекс.


Глава втора.
ОСНОВНИ ВИДОВЕ ПАРИЧНИ ВЪЗНАГРАЖДЕНИЯ

Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 17. (1) Военнослужещите получават основно месечно възнаграждение, което се образува от:

1. заплата за звание - заплатата за притежаваното военно звание;

2. заплата за длъжност - заплатата за заеманата длъжност.

(2) Брутното месечно възнаграждение на кадровите военнослужещи включва основното месечно възнаграждение и другите допълнителни възнаграждения.


Раздел II.
ЗАПЛАТА ЗА ЗВАНИЕ

Чл. 18. Военнослужещите получават заплата за притежаваното военно звание в размери, определени от Министерския съвет и обявени със заповед на министъра на отбраната.


Чл. 19. Заплатата за военно звание се изплаща от датата на заповедта за повишаване във военно звание, а на приетите на кадрова военна служба от запаса - от датата на встъпването им в длъжност в поделението.


Чл. 20. При понижаване във военно звание заплатата за по-ниското звание се изплаща от датата на заповедта за понижаването.


Раздел III.
ЗАПЛАТА ЗА ДЛЪЖНОСТ

Чл. 21. (1) На кадровите военнослужещи се изплащат заплати за заеманите от тях длъжности, съответстващи на вписаните шифри в утвърдените щатове, по размери, определени от Министерския съвет и обявени със заповед на министъра на отбраната.

(2) Военнослужещите на наборна военна служба и курсантите и школниците от военните училища получават заплати за длъжност, определени от Министерския съвет и обявени със заповед на министъра на отбраната.


Чл. 22. (1) Слушателите във Военната академия "Г. С. Раковски" и Военномедицинската академия и докторантите на редовна докторантура в страната получават заплати за длъжностите, които са поемали до зачисляването им в академиите.

(2) Кадровите военнослужещи, приети във висши военни училища в чужбина, и докторантите, приети на редовна докторантура в чужбина, получават заплати по размери и условия, определени от Министерския съвет.


Чл. 23. (1) При понижаване в длъжност поради структурни промени кадровите военнослужещи получават заплата за новата длъжност.

(2) При налагане на дисциплинарно наказание "понижаване в длъжност с една степен за срок от 6 месеца до 1 година" кадровите военнослужещи получават заплатата за по-ниската длъжност по шифъра на длъжността, указан в заповедта за наложеното наказание, за срока на наказанието.

(3) При налагане на дисциплинарно наказание "понижаване във военно звание с една степен" кадровите военнослужещи получават заплатата за по-ниското звание за срока на наказанието.

(4) По-ниският размер на заплатата по ал. 1 се изплаща от датата на встъпване в новата длъжност, а по ал. 2 и 3 - от датата на заповедта за наложеното наказание.

(5) При изтичане на сроковете на наказанията по ал. 2 и/или 3 на наказаните лица се възстановява правото за получаване на определената заплата за длъжността и/или званието.

(6) При отмяна на наложено наказание по ал. 2 и/или 3 по реда на чл. 289 от Закона за отбраната и Въоръжените сили на Република България на лицата се възстановява правото да получават размера на определената заплата за длъжността и/или званието от датата, посочена в заповедта за отмяна на наложеното наказание.


Чл. 24. (1) На сержантите и войниците на кадрова военна служба, постъпили на редовно обучение във военни училища като курсанти или школници, се изплащат заплати за длъжностите, които са заемали до зачисляването им във военното училище до придобиване право на по-висок размер.

(2) На военнослужещите на наборна военна служба, постъпили на редовно обучение във военни училища като курсанти или школници, до отслужване срока на наборната военна служба, се изплащат заплати за длъжностите, които са заемали до зачисляването им във военното училище, ако това е по-благоприятно за тях или до придобиване право на по-висок размер.


Чл. 25. Курсантите и школниците, отчислени от военните училища за дисциплинарни нарушения или слаб успех преди изтичането на срока на наборната военна служба, до назначаването им на длъжност в поделението, където се изпращат, получават заплата за военното звание и за длъжност за войник на наборна военна служба, което са притежавали до датата на заповедта на началника на училището за отчисляването им.


Чл. 26. Курсантите и школниците от военните училища, отчислени по болест преди изтичане на срока на наборната им военна служба, при назначаването им на нова длъжност запазват размера на получаваната от тях заплата, ако това е по-благоприятно за тях, или до придобиване право на по-висок размер.


Раздел IV.
ЗАПЛАТА ЗА ВРЕМЕТО НА ПЛАТЕН ОТПУСК

Чл. 27. (1) За времето на платен годишен отпуск и на видовете допълнителни отпуски по Закона за отбраната и Въоръжените сили на Република България на кадровите военнослужещи се изплаща възнаграждение в размер на брутното им месечно възнаграждение, получено за месеца, предхождащ месеца на излизането в отпуск.

(2) Когато през месеца, предхождащ месеца на излизането в платен отпуск, кадровият военнослужещ е бил в неплатен отпуск или в отпуск по болест, възнаграждението за времето на платения отпуск се определя от брутното месечно възнаграждение, получено от военнослужещия преди ползването на неплатения отпуск или отпуска по болест.

(3) Когато по силата на нормативен акт на Министерския съвет от определена дата са увеличени основното месечно възнаграждение и/или допълнителните възнаграждения и кадровият военнослужещ е бил в платен отпуск към или след датата на увеличението и то не е взето предвид при определяне на възнаграждението за времето на отпуска, към възнаграждението се изплаща добавка, определена в процентно съотношение на новото към предишното брутно месечно възнаграждение.

(4) За времето на платен служебен отпуск на кадровия военнослужещ се изплаща възнаграждение по реда на предходните алинеи.

(5) За времето на отпуск по Закона за отбраната и Въоръжените сили на Република България военнослужещите на наборна военна служба получават определената им заплата.


Чл. 28. При излизане в платен годишен отпуск на кадровия военнослужещ заплатата може да се изплати авансово.


Раздел V.
ЗАПЛАТИ НА ОТСТРАНЕНИТЕ ОТ ДЛЪЖНОСТ, ПРИ ИЗТЪРПЯВАНЕ НАКАЗАНИЕ "ПОПРАВИТЕЛЕН ТРУД", НА ИЗПРАТЕНИТЕ ВЪВ ВОЕННОИЗПРАВИТЕЛНИТЕ МЕСТА И НА ОТКЛОНИЛИТЕ СЕ ОТ ВОЕННА СЛУЖБА

Чл. 29. (1) Когато спрямо обвиняем кадрови военнослужещ бъде взета мярка за неотклонение задържане под стража или домашен арест, длъжностното лице, което е назначило кадровия военнослужещ, го отстранява временно от длъжност и изплащането на заплатата му се спира от датата на отстраняването.

(2) Когато взетата мярка за неотклонение е по-лека от посочените по предходната алинея, кадровият военнослужещ може да бъде временно отстранен от длъжност от командира на поделението по мотивирано искане на военнопрокурорските или на съдебните органи, като изплащането на заплатата му се спира от деня на отстраняването.

(3) Ако кадровият военнослужещ бъде оправдан или следствието бъде прекратено, или съдът му наложи наказание, което няма за последица уволнение, той получава брутното си месечно възнаграждение за цялото време на отстраняването му.


Чл. 30. (1) Кадровият военнослужещ не получава основно месечно възнаграждение и допълнителни възнаграждения за времето, през което се намира в отклонение от военна служба.

(2) Когато командирът на поделението е отстранил временно от служба кадрови военнослужещ, който се явява в състояние, което не му позволява да изпълнява служебните си задължения, или след употреба на алкохол или друго силно упойващо средство, за времето на отстраняването военнослужещият не получава основно месечно възнаграждение и допълнителни възнаграждения.


Чл. 31. (1) Кадровите военнослужещи, осъдени на наказание "поправителен труд", получават брутното си месечно възнаграждение в размер, намален с процента, определен в присъдата.

(2) Във ведомостта за заплатите се начислява пълният размер на брутното месечно възнаграждение, а намалението по предходната алинея се удържа и внася в приход на държавния бюджет.


Чл. 32. (1) Кадровите военнослужещи, осъдени на лишаване от свобода до 2 години с влязла в сила присъда от военните или общите съдилища и изтърпяващи наложените наказания във военноизправителните места, за времето на изтърпяване на наказанието получават 50 на сто от брутното си месечно възнаграждение.

(2) Във ведомостта за заплатите се начислява пълният размер на брутното месечно възнаграждение и след приспадане на удържания данък 50 на сто от останалата сума се изплаща на кадровия военнослужещ, а 50 на сто се внася в приход на държавния бюджет.

(3) Възнагражденията на кадровите военнослужещи, изпратени във военноизправителните места, се изплащат от поделението, където се числят по щат, а на войниците на наборна служба - от военноизправителното място.


Чл. 33. Месечните добавки за деца и компенсациите към тях се изплащат в пълен размер.


Чл. 34. (1) Времето, през което кадровите военнослужещи изтърпяват наказание "поправителен труд", и времето, прекарано във военноизправителните места, не се зачита за трудов стаж за изплащане на допълнително възнаграждение за продължителна служба, на еднократно парично обезщетение при уволнение и за отпускане на пенсия.

(2) Разпоредбата на предходната алинея не се прилага в случаите, когато наложеното наказание е заличено с нормативен акт на Народното събрание или на президента на републиката.

(3) Във ведомостите за заплатите се вписва, че лицето е било във военноизправително място или е изтърпявало наказание "поправителен труд" и че това време не се зачита за трудов стаж. Това се вписва и в книжката за пенсионни документи.


Раздел VI.
ЗАПЛАТА ПРИ ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ДРУГА ДЛЪЖНОСТ

Чл. 35. (1) Офицерите и сержантите, назначени да заместват временно отсъстващ съответно офицер или сержант със заповед на министъра на отбраната или от длъжностните лица, имащи права да назначават на съответната длъжност, получават заплатата за длъжност на замествания за срок, не по-дълъг от една година, ако това е по-благоприятно за тях.

(2) При отсъствие на титуляра поради отпуск по болест, по майчинство или за отглеждане на дете срокът на заместването е равен на срока на отпуска.

(3) Изплащането на заплатата за по-високо платената длъжност започва от датата на подписването на акта за встъпване в длъжност.

(4) Ако допуснатите до временно изпълнение на по-високо платена длъжност ползват отпуск, бъдат включени в курс за усъвършенстване (преквалификации) или са изпратени на работа в чужбина, те не получават по-високата заплата.


Глава трета.
ДОПЪЛНИТЕЛНИ ВЪЗНАГРАЖДЕНИЯ

Раздел I.
ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕ ЗА ПРОДЪЛЖИТЕЛНА СЛУЖБА

Чл. 36. На кадровите военнослужещи се изплаща допълнително възнаграждение за продължителна служба върху основното месечно възнаграждение в размер на 2 на сто за всяка година трудов стаж, но не повече от 40 на сто.


Чл. 37. (1) За изплащане на допълнителното възнаграждение за продължителна служба се зачита:

1) срокът на наборната военна служба след навършване на пълнолетие в съотношение 5 за 3 години;

2) прослуженото време като офицери, сержанти и войници на кадрова военна служба в системата на Министерството на отбраната, Граничните войски, Вътрешните войски, Войските на Министерството на транспорта, Войските на комитета по пощи и далекосъобщения, Строителните войски, Националната служба за сигурност, Националната разузнавателна служба, Националната служба за охрана, на офицерски и сержантски длъжности в Министерството на вътрешните работи, Националната следствена служба, Главното управление на местата за лишаване от свобода при Министерството на правосъдието, Специалната куриерска служба на комитета по пощи и далекосъобщения и курсантската и школническата служба във военните училища след отслужване срока на наборната военна служба. Това прослужено време е от първа категория труд;

3) прослуженото време на граждански длъжности и професии и трудовият стаж, който се зачита а пенсия по Правилника за прилагане на Закона за пенсиите в съотношение: 5 години от трета категория, 4 години от втора категория и 3 години от първа категория за 3 прослужени години на кадрова военна служба.

(2) Превръщането на трудовия стаж от трета и втора категория в първа категория се извършва по таблица (приложение № 3).

(3) Категориите на трудовия стаж се определят в съответствие със Закона за пенсиите и Правилника за категоризиране на труда при пенсиониране на работниците и служителите.


Чл. 38. Не се зачита за изплащане на допълнително възнаграждение за продължителна служба:

1. времето на изтърпяване на наказание във военноизправителни поделения или на наказание "поправителен труд" без лишаване от свобода;

2. времето, което се зачита при пенсиониране в повече от действително изслуженото съгласно Закона за пенсиите.


Чл. 39. Кадровите военнослужещи установяват прослуженото си време с книжка за пенсионни документи и с отделни документи, издадени по реда, указан в Правилника за прилагане на Закона за пенсиите и в други нормативни актове.


Чл. 40. Допълнителното възнаграждение за продължителна служба са изплаща въз основа на документите за трудов стаж и заповед на командира на поделението.


Чл. 41. (1) Допълнителното възнаграждение за продължителна служба се изплаща от първо число на месеца, следващ този, през който е придобито правото.

(2) При преминаване на кадровите военнослужещи на служба в друго поделение допълнителното възнаграждение за продължителна служба се изплаща от датата на встъпването им в длъжност.

(3) При допълнително представяне на документи за трудов стаж допълнителното възнаграждение за продължителна служба се изплаща от първо число на месеца, следващ този, през който са представени документите.

(4) Във ведомостта за заплатите се вписва прослуженото време в години, месеци и дни към първо число на месеца, за който се начислява заплатата, и за всеки следващ месец се увеличава с по един месец.


Раздел II.
ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕ ЗА СПЕЦИФИЧНИ УСЛОВИЯ НА ТРУД

Чл. 42. На военнослужещите се изплащат допълнителни възнаграждения за специфични условия на труд по ред, определен със заповед на министъра на отбраната.


Раздел III.
ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕ ЗА СЛУЖБА И ДЕЙНОСТИ В УСЛОВИЯ, ВРЕДНИ ЗА ЗДРАВЕТО

Чл. 43. На военнослужещите се изплащат допълнителни възнаграждения за служба и дейности в условия, вредни за здравето, по ред, определен от Министерския съвет, и обявен със заповед на министъра на отбраната,


Раздел IV.
НАГРАДИ И ВЪЗНАГРАЖДЕНИЯ ЗА ГОДИШНИ РЕЗУЛТАТИ

Чл. 44. На военнослужещите могат да се изплащат награди и възнаграждения за годишни резултати по ред, определен със заповед на министъра на отбраната.


Глава четвърта.
ПОРЦИОННИ ПАРИ

Чл. 45. (1) (Изм. със Заповед № ОХ-183 от 8.04.1997 г.) На кадровите военнослужещи се изплащат ежемесечно порционни пари в размер на 40 на сто от 30-дневния оклад за хранене, утвърден за войниците на наборна военна служба в системата на Министерството на отбраната.

(2) Конкретният размер на порционните пари се определя, като левовете под 5 не се вземат предвид, а 5 и повече се закръгляват нагоре.


Чл. 46. (1) На кадровите военнослужещи порционните пари се изплащат през целия срок на кадровата военна служба, с изключение на времето, през което:

1) ползват неплатен отпуск;

2) са в чужбина поради командировка, обучение (курс) за усъвършенстване, повишаване на квалификацията и специализация с продължителност над един месец;

3) ползват платен и неплатен отпуск за отглеждане на малко дете по кодекса на труда;

4) им се изплаща валутна заплата;

5) се намират в отклонение от военна служба;

6) са временно отстранени от длъжност;

7) са на работа в чужбина;

8) участват в мисии на международни организации в чужбина;

9) са отстранени от длъжност по искане на военнопрокурорските или съдебните органи;

10) са осъдени на наказание "поправителен труд";

11) са осъдени и изпратени да изтърпяват наказанието си във военноизправителните места.

(2) За непълен прослужен месец порционните пари се изплащат пропорционално на отработените дни в месеца, като месечният им размер се дели на броя на работните дни в месеца и получената сума се умножава по броя на отработените дни.


Чл. 47. Порционните пари не са елемент на брутното месечно възнаграждение. Те не се включват в базата за изчисляване на еднократните парични обезщетения и за определяне размера на пенсията.


Чл. 48. Порционните пари не се облагат с данък по Закона за данък върху общия доход.


Глава пета.
ЕДНОКРАТНИ ПАРИЧНИ ОБЕЗЩЕТЕНИЯ

Раздел I.
ОБЕЗЩЕТЕНИЕ ПРИ ПРЕМЕСТВАНЕ В ДРУГО НАСЕЛЕНО МЯСТО

Чл. 49. (1) При преместване на кадровите военнослужещи от едно населено място в друго се изплаща еднократно парично обезщетение в процент от брутното месечно възнаграждение, получено за месеца, предхождащ месеца на преместването им, както следва:

1) на разстояние от 25 до 100 км - 50 на сто;

2) на разстояние над 100 км - 100 на сто.

(2) Обезщетението при преместване се изплаща на новото местослужене въз основа на заповед и удостоверение от предишното поделение по образец (приложение № 4).

(3) Разпоредбата на ал. 4 на чл. 4 се прилага и за обезщетенията по този раздел.


Чл. 50. На кадровите военнослужещи - курсанти и школници от военните училища при първо назначаване на офицерски и сержантски длъжности, при условие че са назначени в населено място, различно от населеното място, в което се регистрирани за жители, обезщетени по размерите по ал. 1 на предходния член се изплаща за разстоянието от мястото, където са регистрирани за жители, до населеното място, където са получили назначение.


Чл. 51. За определяне размера на обезщетението при преместване, когато между населените места, има жп линия, шосеен или воден път, се взема най-късото разстояние.


Чл. 52. (1) На кадровите военнослужещи, приети на редовно обучение във военни или граждански училища у нас и в чужбина, с освобождаване от длъжността, обезщетението при преместване се изплаща по условията на чл. 49. При завършване на обучението на тях се изплаща обезщетение при преместване, ако бъдат назначени на длъжности в населени места извън мястото на обучението.

(2) Когато кадровият военнослужещ е постъпил на обучение в гражданско училище с освобождаване от длъжност, обезщетението за преместване с изплаща от поделението, от което е постъпил в училището.


Чл. 53. Обезщетение при преместване не се изплаща:

1) при преместване на разстояние до 25 км изключително. В този случай на кадровите военнослужещи и на членовете на семействата им се дават военнопревозни документи и се изплащат разходите по превозване на покъщнината им;

2) на кадровите военнослужещи, изпратени на обучение в чужбина без освобождаване от длъжност;

3) на кадровите военнослужещи, изпратени на курсове за усъвършенстване или преквалификация със срок до една година без освобождаване от длъжност;

4) при заминаване на задгранична работа и при завръщане в България, независимо в кое населено място се назначават;

5) на взетите в разпореждане по щат на министъра на отбраната и зачислени на доволствие в други населени места;

6) на кадровите военнослужещи, които не променят местоживеенето си;

7) при приемане на граждански лица на кадрова военна служба като офицери, сержанти или войници, или войници на наборна военна служба на кадрова военна служба. В тези случаи се дават военнопревозни документи и се изплащат разходите за превоз на покъщнината на кадровия военнослужещ и на членовете на семейството му от населеното място, в което са регистрирани за жители, до населеното място, в което са получили назначение.


Чл. 54. Обезщетението при преместване и разходите по пренасяне на покъщнината на кадровите военнослужещи, преназначени в други ведомства, се изплащат от тези ведомства.


Чл. 55. (1) При преместване на кадровия военнослужещ се изплаща и по 1/3 от обезщетението, което е получил той, за всеки член от семейството, издържан от него, след фактическото преместване на семейството на новото местоживеене.

(2) За членове на семейството се считат тези, които живеят заедно с кадровия военнослужещ и са на негова издръжка в момента на преместването му (съпругата (съпругът), децата до навършване на 18-годишна възраст (за учащите се в средни училища - до навършване на 21-годишна възраст), а за учащите се във висши училища, създадени по законоустановения в страната ред, и приравнените към тях чужди висши училища, когато обучението е в редовна форма и се финансира от държавата или от съответния чуждестранен университет - до навършване па 26-годишна възраст, и родителите на военнослужещия).

(3) За учащите се по предходната алинея се представя официален документ от съответното училище, удостоверяващ статута им на обучаващи се в редовна форма на обучение.

(4) Фактическо преместване на семейството е налице, когато съпругата (съпругът) и родителите получат адресна регистрация в новото местоживеене, удостоверена с личните им паспорти.

(5) Обезщетението при преместване за децата, независимо дали са преместени, се изплаща едновременно с това за фактическото преместване на семейството.

(6) Обезщетение при преместване за членовете на семейството се изплаща по размера по ал. 1 и когато кадровият военнослужещ ги е преместил в друго, различно от новото му местослужене, населено място. Ако впоследствие семейството на военнослужещия се премести в населеното място, където е преместен той, обезщетение за членовете на семейството не се изплаща.

(7) Когато поради различни причини семейството не бъде преместено в новото местослужене до една година от датата на преместването на кадровия военнослужещ, за същото се изплаща обезщетение при преместване с разрешение на по-горестоящия командир. Разрешението се иска преди изтичането на едногодишния срок и се дава за не повече от три години от датата на преместването на военнослужещия.


Чл. 56. (1) Обезщетенията при преместване на кадровите военнослужещи и на членовете на семействата им се изплащат въз основа на заповед на командира на поделението, издадена на основание заповед от назначаващата инстанция.

(2) Обезщетенията по този раздел се облагат с данък по Закона за данък върху общия доход;


Раздел II.
ОБЕЗЩЕТЕНИЕ ПРИ ОСВОБОЖДАВАНЕ ОТ КАДРОВА ВОЕННА СЛУЖБА

Чл. 57. (Изм. - Заповед № ОХ - 71 на МО от 26.01.1999 г.) (1) На кадровите военнослужещи при освобождаване от кадрова военна служба на основание чл. 128; 128 а; 128 б; 128 в, т. 1 (във връзка с отпадане на основание по чл. 116, т. 7), т. 3 и т. 4; 128 г и 129 (неизслужили последните 13 години и 4 месеца на кадрова военна служба) от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България се изплаща еднократно парично обезщетение в размер на толкова брутни месечни възнаграждения, колкото пълни прослужени години имат, но не повече от 20.

(2) На кадровите военнослужещи, освободени на основание чл. 129 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България и прослужили последните 13 години и 4 месеца на кадрова военна служба се изплаща обезщетение в размерите по ал. 1, като броят на брутните месечни възнаграждения се определя от сбора на:

а) прослужените години на кадрова военна служба;

б) годините на приравнения трудов стаж към категорията на кадрови военнослужещи, в това число прослужените години на действителна военна служба по отменения Закон за всеобщата военна служба в Република България.

(3) На кадровите военнослужещи, освободени от кадрова военна служба на основание чл. 128, т. 4 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България по здравословни причини по повод на заболяване или увреждане, получени при или по повод изпълнение на служебното задължение, се изплаща парично обезщетение в размер на:

а) 10 брутни месечни заплати - при прослужени по-малко от 10 години на кадрова военна служба;

б) 15 брутни месечни заплати - при прослужени от 10 до 15 години на кадрова военна служба.

в) толкова брутни месечни възнаграждения, колкото прослужени години имат, но не повече от 20 - при прослужени 16 и повече години на кадрова военна служба.


Чл. 58. (Изм. - Заповед № ОХ - 71 на МО от 26.01.1999 г.) (1) За началото на срока на кадровата военна служба при определяне броя на брутните месечни възнаграждения по предходния член се зачита:

1. На кадровите военнослужещи, придобили статута на такива по силата на разпоредбата на § 3 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България - от датата на последното им постъпване на действителна военна служба в Република България преди влизането в сила разпоредбите на ЗОВСРБ (28.02.1996 г.).

2. На кадровите военнослужещи, приети на кадрова военна служба след 28.02.1996 г. - датата на фактическото встъпване в длъжност след подписване на договора за кадрова военна служба.

(2) За край на срока на кадровата военна служба по предходната алинея се счита денят, предхождащ датата на фактическото освобождаване от кадрова военна служба.

(3) За действителна военна служба по чл. 57, ал. 2, буква "б" се считат прослужените години преди началото на срока, определен по ал. 1.

(4) При определяне на размера на обезщетението на кадровите военнослужещи по чл. 57, ал. 1 и 3 при повторно (последващо) освобождаване от кадрова военна служба се вземат предвид пълните прослужени години на кадрова военна служба, получени от сбора на прослуженото време по отделните договори.

(5) Ако по изключение дисциплинарно уволнен кадрови военнослужещ бъде приет на кадрова военна служба, прослуженото време до дисциплинарното уволнение не се взема предвид при определяне размера на обезщетението при освобождаването му.


Чл. 59. (Изм. - Заповед № ОХ - 71 на МО от 26.01.1999 г.) При изплащане на обезщетение при повторно (последващо) освобождаване от кадрова военна служба на кадровите военнослужещи по чл. 57 от броя на полагащите се брутни месечни възнаграждения при всяко последващо освобождаване се приспада броя на полагащите се при първото (предишните) освобождавания брутни месечни възнаграждения.


Чл. 60. (Изм. - Заповед № ОХ - 71 на МО от 26.01.1999 г.) (1) За база при определяне на размера на еднократното парично обезщетение по чл. 57 на кадрови военнослужещ, освободен от 1-во число на месеца, се взема размерът на брутното месечно възнаграждение, получено през месеца, предхождащ датата на освобождаването.

(2) (Отменена като незаконосъобразна с Решение № 145 на ВАС – ДВ, бр. 5 от 2004 г.)

(3) (Отменена като незаконосъобразна с Решение № 145 на ВАС – ДВ, бр. 5 от 2004 г.)


Чл. 61. (Изм. - Заповед № ОХ - 71 на МО от 26.01.1999 г.) Еднократното парично обезщетение, определено съобразно чл. 57 - 60, се умножава по 1,45 и се облага по таблицата на чл. 35 във връзка с чл. 20, ал. 5 от Закона за облагане доходите на физическите лица в месеца на изплащането.


Чл. 62. (Изм. - Заповед № ОХ - 71 на МО от 26.01.1999 г.) При смърт на кадрови военнослужещ, полагащата се сума за еднократно обезщетение, определена по реда на чл. 57 - 61, се изплаща на наследниците по Закона за наследството.


Чл. 63. (Изм. - Заповед № ОХ - 71 на МО от 26.01.1999 г.) (1) Еднократното парично обезщетение се изплаща на основание заповед на командира (началника) на поделението, издадена въз основа на заповедта на длъжностното лице, в чиито правомощия за освобождаване е кадровият военнослужещ. В заповедта на командира (началника) на поделението се посочва законовото основание от ЗОВСРБ, въз основа на което се прекратява договорът за кадрова военна служба и размерът на еднократното парично обезщетение. Същата се съгласува с финансовия и юридическия орган на поделението.

(2) Обезщетението се начислява в отделна ведомост, която се съхранява към ведомостта за заплатите за съответния месец, през който е изплатено обезщетението.

(3) Срещу името на кадровия военнослужещ във ведомостта, по която е получил последната си заплата, се записват датата на изплащане на обезщетението и номерът на заповедта по частта, въз основа на която е изплатено.


Чл. 64. (Изм. - Заповед № ОХ - 71 на МО от 26.01.1999 г.) Не се изплаща еднократно парично обезщетение при освобождаване от кадрова военна служба на лицата, освободени на основание чл. 128в, т. 1 (във връзка с отпадане на основание по чл. 116, т. 5) и т. 2 от ЗОВСРБ.


Чл. 65. (Изм. - Заповед № ОХ - 71 на МО от 26.01.1999 г.) (1) При прекратяване на договор за кадрова военна служба на основание чл. 128б от ЗОВСРБ, когато не е спазен срокът на предизвестието, определен в ал. 1 на същия член, за неспазения срок се изплаща обезщетение в размер на брутното месечно възнаграждение, получено за месеца, предхождащ месеца на освобождаването от кадрова военна служба, като това възнаграждение се дели на броя на работните дни в същия месец и се умножава по броя на работните дни, включени в неспазения срок на предизвестието.

(2) Обезщетението по предходната алинея се облага по таблицата на чл. 38 във връзка с чл. 19 от Закона за облагане доходите на физическите лица в месеца на изплащането.


Раздел III.
ОБЕЗЩЕТЕНИЯ ПРИ ТЕЖКА ИЛИ СРЕДНА ТЕЛЕСНА ПОВРЕДА И ПРИ СМЪРТ ПРИ ИЛИ ПО ПОВОД ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ВОЕННАТА СЛУЖБА

Чл. 66. (1) На военнослужещите, претърпели неимуществени вреди при или по повод изпълнение на служебните им задължения, се изплаща еднократно парично обезщетение в размер на 10 брутни месечни възнаграждения при тежка телесна повреда и на 6 брутни месечни възнаграждения при средна телесна повреда.

(2) На съпругата (съпруга), децата и родителите на военнослужещите по предходната алинея, загинали при или по повод изпълнение на военната служба, се изплаща еднократно парично обезщетение в размер на 12 брутни месечни възнаграждения на всеки правоимащ.

(3) Размерът на обезщетението по предходните алинеи за войниците на наборна военна служба се изчислява на база на основното месечно възнаграждение за най-ниската степен кадрови редник (матрос).

(4) Обезщетенията по предходните алинеи се изчисляват от брутното месечно възнаграждение, получено за месеца, предхождащ месеца на увреждането или смъртта на военнослужещи.

(5) Когато военнослужещият е бил в отпуск през месеца, предхождащ настъпването на събитията по ал. 1 или 2, обезщетенията се определят от брутното месечно възнаграждение, получено за месеца преди отпуска.

(6) Сумите по предходните алинеи не се облагат с данък по Закона за данък върху общия доход.


Чл. 67. (1) Еднократните парични обезщетения се изплащат от поделението, в което е служил пострадалият военнослужещ, въз основа на писмена заповед на висшестоящия командир. За целта се подава молба от правоимащите, към която се прилагат:

1) удостоверение а обстоятелствата, при които е настъпило увреждането или е загинал военнослужещият, издадено от поделението, в което е служил. За целта се ползват влезлите в сила решения, присъди, постановления за прекратяване на прокурорски и съдебни дела, водени по случая;

2) акт за смъртта на военнослужещия;

3) заключение за характера и степента на увреждането, издадено от Централната военнолекарска комисия;

4) удостоверение от съответната община (кметство) за наследниците.

(2) Молбата с приложените към нея документи по предходната алинея се изпраща в управление "Правно" - МО, за вземане на решение от министъра на отбраната за изплащане на исканото обезщетение.


Чл. 68. При изплащане на обезщетението от правоимащите се изисква декларация, че не дължат данъци, такси и други държавни вземания.


Чл. 69. (1) Правоимащите могат да търсят обезщетение и по общия исков ред. Поделението изплаща обезщетение в размер на разликата между присъдената сума и получените обезщетения по този раздел.

(2) Поделението, изплатило обезщетението по предходната алинея, предявява регресен иск срещу лицето, което виновно е причинило увреждането. За целта след изплащане на сумата документацията заедно със заверен препис от платежния документ се предоставя на обслужващия поделението юрисконсулт за завеждане на регресен иск, а ако няма такъв, документацията се изпраща в десетдневен срок в управление "Правно" - МО.


Чл. 70. Обезщетения се изплащат, ако молбата е подадена в петгодишен срок от деня на увреждането и ако за същия случай няма влязло в сила решение или присъда, с която са присъдени такива.


Раздел IV.
ОБЕЗЩЕТЕНИЕ ПРИ ТРУДОУСТРОЯВАНЕ (Загл., изм. - Заповед № ОХ-112 от 18.02.2000 г.)

Чл. 71. (Изм. - Заповед № ОХ-112 от 18.02.2000 г.) Кадровите военнослужещи получават обезщетение при трудоустрояване по реда, условията и размерите, определени в Кодекса за задължително обществено осигуряване.


Раздел V.
ОБЕЗЩЕТЕНИЕ ЗА НЕПОЛЗВАН ПЛАТЕН ОТПУСК

Чл. 72. (1) Кадровите военнослужещи при освобождаване от кадрова военна служба, преди да са използвали платения и допълнителния си платен годишен отпуск, както и допълнителния платен годишен отпуск в определени области и дейности, имат право на парично обезщетение за неползван отпуск пропорционално на прослужените месеци - по 1/12 за всеки месец. Те имат право на обезщетение за неползвани отпуски и за минали години, но за не повече от две.

(2) Месецът, през който кадровият военнослужещ е освободен от военната служба, се взема предвид, ако освобождаването му е станало след 15-о число.


Чл. 73. (1) Обезщетението за неползван отпуск се определя от брутното месечно възнаграждение, получено за месеца, предхождащ месеца на освобождаването от кадрова военна служба, като това възнаграждение се дели на броя на календарните дни и получената сума се умножава по броя на календарните дни, за които кадровият военнослужещ има право на обезщетение.

(2) Когато кадровият военнослужещ е бил в отпуск по болест (по майчинство), обезщетението по предходния член се определя от брутното месечно възнаграждение, получено за месеца, преди заболяването или излизането в отпуск по майчинство.


Чл. 74. Обезщетението за неползван отпуск се изплаща въз основа на заповед на командира на поделението.


Чл. 75. (1) Отпуските по чл. 72 не могат да се компенсират с парично обезщетение, освен при:

1) освобождаване от кадрова военна служба;

2) преместване на кадрови военнослужещи от системата на Министерството на отбраната за продължаване на кадровата им военна служба в системата на други министерства или ведомства.

(2) Други видове отпуски, освен отпуските по чл. 72, не се обезщетяват.


Раздел VI.
ОБЕЗЩЕТЕНИЯ ПРИ ВРЕМЕННА НЕРАБОТОСПОСОБНОСТ, ПРИ БРЕМЕННОСТ И РАЖДАНЕ И ПРИ ОТГЛЕЖДАНЕ НА МАЛКО ДЕТЕ (Изм. - Заповед № ОХ-112 от 18.02.2000 г.)

Чл. 76. (Отм. - Заповед № ОХ-112 от 18.02.2000 г.)


Чл. 77. (Изм. - Заповед № ОХ-112 от 18.02.2000 г.) Кадровите военнослужещи, ползват отпуск поради временна неработоспособност, за бременност и раждане и за отглеждане на малко дете и получават обезщетения по реда, условията и в размерите, определени в Кодекса за задължително обществено осигуряване.


Чл. 78. (Изм. - Заповед № ОХ-112 от 18.02.2000 г.) Ако кадровият военнослужещ бъде освободен от военна служба непосредствено след изтичането на отпуските по чл. 77, размерът на обезщетението при освобождаването му от кадрова военна служба се определя от брутното месечно възнаграждение, получено към датата на излизането в отпуск поради временна неработоспособност, бременност и раждане или отглеждане на малко дете.


Чл. 79. Времето на ползване на отпуските по този раздел се зачита за трудов стаж.


Глава шеста.
ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕ ЗА ФАКТИЧЕСКО КОМАНДВАНЕ НА ЛИЧЕН СЪСТАВ

Чл. 80. (1) На кадровите военнослужещи, назначени на основни командни длъжности, определени в чл. 55 от Правилника за кадрова военна служба, се изплаща допълнително възнаграждение за фактическо командване на личен състав в процент от минималната работна заплата, установена за страната.

(2) Процентите за основните командни длъжности се определят ежегодно към 31 декември със заповед на министъра на отбраната и началника на Генералния щаб за следващата календарна година.


Чл. 81. (1) Пълният размер на възнаграждението се изплаща, когато фактическата численост на командваните от кадровите военнослужещи поделения или звена съответства на числения състав от военнослужещи на кадрова и наборна военна служба по щат.

(2) Когато фактическата численост на поделенията или звената е по-малка от тази по щата, процентът, от който се изчислява възнаграждението, определен по реда на ал. 2 на предходния член, се коригира с процента на фактическата заетост.

(3) Фактическата численост на поделенията или звената се установява и процентът на възнаграждението се определя към 1-во число на месеца със заповед на висшестоящия командир, имащ право да издава заповеди.


Чл. 82. (1) Възнаграждението се изплаща на:

1) титулярите на длъжностите по ал. 1 на чл. 80;

2) кадровите военнослужещи, назначени със заповед на министъра на отбраната или от длъжностните лица, имащи права да назначават на съответната длъжност, за временно изпълнение на по-високо платени длъжности.

(2) Възнаграждението се изплаща и за времето на платен годишен отпуск по размера, получен за месеца, предхождащ месеца на отпуска.


Чл. 83. Възнаграждението не се изплаща за времето на:

1) отпуск по болест или лечение;

2) изтърпяване на наказание във военноизправителни места;

3) отпуск за отглеждане на малко дете по условията на Кодекса на труда;

4) неплатен отпуск;

5) когато фактическата окомплектованост на поделението е под 50 на сто от броя на личния състав по щат.


Чл. 84. На кадровите военнослужещи, на които е наложено дисциплинарно наказание "предупреждение за понижаване в длъжност с една степен за срок от 6 месеца до 1 година" и по-голямо, размерът на получаваното възнаграждение се намалява с до 50 на сто за срока на времетраене на наказанието със заповед на командира, определил размера му.


Чл. 85. Конкретният размер на възнаграждението се определя на 0, като левовете под 5 не се вземат предвид, а 5 и повече се закръгляват нагоре.


Глава седма.
ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕ НА ЗАПАСНИ, ВЗЕЛИ УЧАСТИЕ В УЧЕБНО-МОБИЛИЗАЦИОННИ МЕРОПРИЯТИЯ

Чл. 86. Запасните, взели участие в учебно-мобилизационни мероприятия, получават възнаграждение в размер, равен на възнаграждението на кадрови военнослужещ със същата длъжност и звание при условия и по ред, определени от Министерския съвет, и обявени със заповед на министъра на отбраната.


Глава осма.
ПЪТНИ, ДНЕВНИ И КВАРТИРНИ ПАРИ

Чл. 87. За изпълнение на служебни задачи извън мястото на постоянното им местослужене военнослужещите освен брутното си възнаграждение получават пълни, дневни и квартирни пари при условия и в размер, определени от Министерския съвет.


Чл. 88. Командироващите могат да разрешават командировки до размера на определения им лимит.


Допълнителни разпоредби

§ 1. По смисъла на тази наредба:

1. "Военнослужещи" са кадровите и наборните военнослужещи.

2. "Кадрови военнослужещи" са генералите, адмиралите, офицерите, сержантите (старшините - за Военноморските сили), курсантите и школниците след отслужване срока на наборната военна служба и войниците на кадрова военна служба.

3. "Наборни военнослужещи" са старшини-школниците, войниците на наборна военна служба и курсантите и школниците от висшите и средните военни училища, навършили пълнолетие до отбиване срока на наборната военна служба.

4. "Поделение" е всяка част, поделение и учреждение от системата на Министерството на отбраната.

5. "Командир на поделение" е всеки командир или началник на част, поделение или учреждение от системата на Министерството на отбраната.


Заключителни разпоредби

§ 2. При смърт на кадровия военнослужещ заплатата заедно с всички други парични вземания до деня на смъртта (включително и обезщетенията за неползван отпуск), се изплаща на наследниците му.


§ 3. Обезщетенията по чл. 66 се изплащат независимо от изплатените други обезщетения по тази наредба.


§ 4. Тази наредба се издава на основание чл. 35, ал. 1, т. 9 от Закона за отбраната и Въоръжените сили на Република България.


§ 5. (1) Кадровите военнослужещи, заварени при влизане в сила на тази наредба с право на допълнително възнаграждение за продължителна служба, придобито на основание отменената МЗ № ОХ-3 от 04.01.1995 г. във връзка с чл. 9 от отменения Закон за всеобщата военна служба в Република България и Указ № 117 за откриване на сержантски (старшински) средни военни училища от 1971 г., запазват правото си на него.

(2) При повторно приемане на кадрова военна служба на лицата, завършили военни училища, за зачитане на трудов стаж до срока на наборната военна служба се прилагат разпоредбите на чл. 37, ал. 1, т. 1.


§ 6. Указания по прилагането на тази наредба дава управление "Социална политика" - МО.

Образец


Приложение № 1 към чл. 4, ал. 3



УДОСТОВЕРЕНИЕ
Щабът на поделение . . . . гр. (с.) . . . . . . . . . . . . . . . . .
издава настоящото удостоверение на . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(звание име, бащино и фамилия)
Същият до . . . . . . . 199 . . г. е получавал:
1. Заплата за звание . . . . . . . . . . .
2. Заплата за длъжност . . . . . . . . . .
3. Допълнително възнаграждение за продъл-  
жителна служба . . . . . . . . . . .
4. Други допълнителни възнаграждения:  
  а) . . . . . %   . . . . . . . . . . .
  б) . . . . . %   . . . . . . . . . . .
  в) . . . . . %   . . . . . . . . . . .
  г) . . . . . %   . . . . . . . . . . .
  д) . . . . . %   . . . . . . . . . . .
ЗАБЕЛЕЖКА. За допълнителните възнаграждения освен сумата се вписва и
процентът, от който е изчислена.
5. Брутно месечно възнаграждение . . . . . . . . . . .
(. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . )  
(словом)  
Удръжки:    
1. За наем    
поделение . . . . . . гр. (с.) . . . . . . . . . БИН . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .   . . . . . . . . .
(обсл. банка с банков код)   (банкова сметка)
2. Запори    
- по държавни вземания   . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .    
(банка, ДСК)    
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .   . . . . . . . . .
(обсл. банка с банков код)   (банкова сметка)
- за издръжка на деца   . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .    
(банка, ДСК)    
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .   . . . . . . . . .
(обсл. банка с банков код)   (банкова сметка)
3. Заеми    
а) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .   . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .    
(банка, ДСК)    
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .   . . . . . . . . .
(обсл. банка с банков код)   (банкова сметка)
б) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .   . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .    
(банка, ДСК)    
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .   . . . . . . . . .
(обсл. банка с банков код)   (банкова сметка)
4. Други    
а) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .   . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .    
(банка, ДСК)    
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .   . . . . . . . . .
(обсл. банка с банков код)   (банкова сметка)
б) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .   . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .    
(банка, ДСК)    
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .   . . . . . . . . .
(обсл. банка с банков код)   (банкова сметка)
Командир на поделение . . . . . . . . .
. . . . . . . . .(. . . . . . . . . . )
(звание, подпис) (фамилия)
Началник на Финансова служба
. . . . . . . . .(. . . . . . . . . . )
(звание, подпис) (фамилия)

Изх. № . . . . /. . . . 199 . . г.

 
 
 


Образец


Приложение № 2 към чл. 4, ал. 5



ПАРИЧЕН АТЕСТАТ
 

Щабът на поделение . . . . гр. (с.) . . . . . . . . . . . . . . . . .

издава настоящия паричен атестат на . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . в уверение на това,
(звание име, бащино и фамилия)
че същият до . . . . . е получил заплата за звание . . . . . . . . . . . .
(. . . . . . . . . . . . . . . . . ) лв., заплата за длъжност . . . . . . .
(словом)
(. . . . . . . . . . . . . . . .) и други видове възнаграждения:
(словом)

1. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

(наименование и сума в цифри и словом)

2. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

(наименование и сума в цифри и словом)

3. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

(наименование и сума в цифри и словом)
Командир на поделение . . . . . . . . .
. . . . . . . . .(. . . . . . . . . . )
(звание, подпис) (фамилия)
Началник на Финансова служба
. . . . . . . . .(. . . . . . . . . . )
(звание, подпис) (фамилия)

Изх. № . . . . /. . . . 199 . . г.

 
 


Приложение № 3 към чл. 37, ал. 2



ТАБЛИЦА
за превръщане на трудовия стаж от I категория
А. От I категория в II категория (в съотношение 4:3)
 
Години Месеци Дни
от II кат. в I кат. от II кат. в I кат. от II в I
години   месеци      
  год. мес.   мес. дни дни дни
1 - 9 1 - 22 1 -
2 1 6 2 1 15 2 1
3 2 3 3 2 7 3 2
4 3 - 4 3 - 4 3
5 3 9 5 3 22 5 3
6 4 6 6 4 15 6 4
7 5 3 7 5 7 7 5
8 6 - 8 6 - 8 6
9 6 9 9 6 22 9 6
10 7 6 10 7 15 10 7


А. От III категория в I категория (в съотношение 5:3)


Години Месеци Дни
от III кат. в I кат. от III кат. в I кат. от III в I
години   месеци      
  год. мес. дни   мес. дни дни дни
1 - 7 6 1 - 18 1 -
2 1 2 12 2 1 6 2 1
3 1 9 18 3 1 24 3 1
4 2 4 24 4 2 12 4 2
5 3 - - 5 3 - 5 3
6 3 7 6 6 3 18 6 3
7 4 2 12 7 4 6 7 4
8 4 9 18 8 4 24 8 4
9 5 4 24 9 5 12 9 5
10 6 - - 10 6 - 10 6


Образец


Приложение № 4 към чл. 49, ал. 2



УДОСТОВЕРЕНИЕ
Щабът на поделение . . . . гр. (с.) . . . . . . . . . . . . . . . . .
издава настоящото удостоверение на . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(звание име, бащино и фамилия)
Същият до . . . . . . . 199 . . г. е получавал:
1. Заплата за звание . . . . . . . . . . .
2. Заплата за длъжност . . . . . . . . . .
3. Допълнително възнаграждение за продъл-  
жителна служба . . . . . . . . . . .
4. Други допълнителни възнаграждения:  
  а) . . . . . %   . . . . . . . . . . .
  б) . . . . . %   . . . . . . . . . . .
  в) . . . . . %   . . . . . . . . . . .
  г) . . . . . %   . . . . . . . . . . .
  д) . . . . . %   . . . . . . . . . . .
5. Брутно месечно възнаграждение . . . . . . . . . . .
(. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . )  
(словом)  
Командир на поделение . . . . . . . . .
. . . . . . . . .(. . . . . . . . . . )
(звание, подпис) (фамилия)
Началник на Финансова служба
. . . . . . . . .(. . . . . . . . . . )
(звание, подпис) (фамилия)

Изх. № . . . . /. . . . 199 . . г.

 
 
 


Приложение № 5 към чл. 57, ал. 4



СПРАВКА
за трудовия стаж, който се е зачитал за изплащане еднократно
обезщетение при уволнение на военнослужещите от Българската армия,
и размера на паричното обезщетение за периода
от 1 януари 1951 г. до 27 февруари 1996 г.
 
Наименование Основание
1. Трудов стаж, който се е зачитал за изплащане  
  на еднократно обезщетение при уволнение  
     
1 От 01.01.1951 г. до 08.07.1952 г.  
     
  Зачита се само времето, фактически Изменение на чл. 64 от
  прослужено във войската Закона за военните ли-
    ца, "Известия", бр. 40 от
    1951 г. в сила от 01.01.
    1951 г.
     
  От 09.07.1952 г. до 13.09.1954 г.  
     
  Чл. 86 . . . . . . Чл. 86 и 87 от Указа
    за всеобщата военна
    служба в НРБ, "Извес-
    тия", бр. 56-а от 1952 г.
     
  а) службата на длъжности на редовия, сержан-  
  тския, офицерския и генералския състав на  
  БНА, начиная от 09.09.1944 г. и в  
  Съветската армия от 23.02.1918 г.;  
     
  б) службата в партизанските отряди до 09.09.  
  1944 г. и в други антифашистки въоръжени  
  сили на длъжности на редовия и командния  
  състав, ако това бъде потвърдено със  
  съответните документи;  
     
  в) службата в Държавна сигурност, Народната  
  милиция и войските на МВР на длъжности на  
  редовия, сержантския и офицерския състав,  
  начиная от 09.09.1944 г.  
     
  Чл. 87 . . . . . .  
     
  а) в мирно време;  
     
  - службата в граничните застави, комендатури  
  и отряди, а така също и на стражевите  
  военноморски съдове на войските на МВР, на  
  летателния състав на Военновъздушните сили,  
  водолазния подводен състав от Военноморските  
  сили - една година за година и половина;  
     
  б) във военно време:  
     
  - службата в Сухопътните, Въздушните, Мор-  
  ските войски и във войските на МВР, които  
  непосредствено участвуват в бойните действия  
  в пределите на действащите армии, както и на  
  народните партизани - една година за две  
  години;  
     
  В останалите части - година за година и съг-  
  ласно буква "а".  
     
  При прекъсване на военната служба по вина на  
  военнослужещия предишната служба при опреде-  
  ляне правото за получаване еднократно  
  парично обезщетение не се зачита.  
     
3 От 13.09.1954 г. до 17.02.1958 г.  
     
  Чл. 86 . . . . . Чл. 86 и 87 от Указа
    за всеобщата военна
    служба в НРБ, "Извес-
    тия", бр. 56-а от 1952 г.
    и измененията им, "Из-
    вестия", бр. 73-а от
    1954 г.
     
  а) службата на длъжности на редовия,  
  сержантския, офицерския и генералския  
  състав на БНА, начиная от 09.09.1944 г.  
  и в Съветска армия от 23.02.1918 г.;  
     
  б) действително прекараното време в  
  партизанските отряди и други антифашистки  
  въоръжени сили като интернирани  
  политзатворници и концлагеристи до  
  09.09.1944 г., ако това бъде установено с  
  официални документи, при условие че лицето  
  има действително прослужени години във  
  Въоръжените сили не по-малко от 10 години;  
     
  в) службата в Държавна сигурност, Народната  
  милиция и войските на МВР на длъжности на  
  редовия, сержантския и офицерския състав  
  начиная от 09.09.1944 г. в службата в  
  Съветския съюз на същите длъжности до  
  09.09.1944 г.  
     
  г) прослуженото време в граждански ведомст-  
  ва и професии преди постъпване на военна  
  служба в съотношение: 5 г. - III категория,  
  4 г. - II категория и 3 г. - I категория за  
  прослужени 3 години във Въоръжените сили,  
  ако лицето има 10 действително прослужени  
  години във Въоръжените сили.  
     
  Чл. 87 . . . . .  
     
  а) в мирно време:  
     
  - службата в граничните застави и комендату-  
  ри, на стражевите военноморски кораби, на  
  войските на МВР, на летателния състав на  
  Военновъздушните сили, водолазния подводен  
  състав, екипажите на подводните лодки,  
  торпедните катери и преследвачите на  
  подводни лодки от Военноморските сили една  
  година за година и половина, а на летателния  
  състав от реактивната авиация - година за  
  две години;  
     
  б) във военно време:  
     
  - службата в Сухопътните, Въздушните, Мор-  
  ските войски и войските на МВР, които  
  непосредствено участвуват в бойните действия  
  в пределите на действащите армии, както и на  
  народните партизани - една година за две  
  години.  
     
  В останалите части - година за година и  
  съгласно буква "а".  
     
4 От 18.02.1958 г. до 30.06.1961 г.  
     
  Чл. 92 . . . . . . Закон за всеобщата
    военна служба в НРБ,
    "Известия", бр. 3 от
    1958 г.
     
  а) прослуженото време на офицерски и  
  сержантски длъжности от свръхсрочнослужещия  
  състав в БНА след 09.09.1944 г. и в  
  Съветската армия; във военизираните  
  поделения на МВР у нас и Съветския съюз; в  
  трудовата повинност; антифашистките  
  партизански отряди и другите антифашистки  
  въоръжени сили в нашата и в други държави;  
     
  б) времето, прекарано във фашистките затвори  
  от политическите затворници в  
  концентрационни лагери, като политически  
  емигранти интернирани, нелегални и на  
  платена нелегална революционна работа до  
  09.09.1944 г.;  
     
  в) прослуженото време на граждански длъжно-  
  сти и професии и трудовият стаж, който се  
  зачита по Правилника за приложение Закона за  
  пенсиите в съотношение 5 години от III  
  категория; 4 години от II категория и 3  
  години от I категория - за 3 прослужени  
  години във Въоръжените сили;  
     
  г) прослуженото време в армията до 09.09.  
  1944 г. от офицерския и подофицерския състав  
  на свръхсрочна служба - в съотношение 5 за  
  3 години.  
     
  При прекъсване на военната служба след  
  01.01.1951 г. прослуженото време преди  
  прекъсването не се зачита за получаване на  
  еднократно обезщетение, освен ако при  
  първото уволнение тази служба не е взета  
  предвид за изплащане на обезщетение.  
     
5 От 01.07.1961 г. до 27.02.1996 г.  
     
  Зачита се прослуженото време, посочено в Изменение на чл. 92
  т. 4 на настоящата справка със следното от Закона за всеобщата
  допълнение: военна служба в НРБ,
    "Известия", бр. 51 от
    1961 г.
     
  Прослуженото време в букви "в" и "г" се  
  зачита само при условие, че военнослужещият  
  има най-малко 10 действително прослужени  
  години във Въоръжените сили. Под  
  "действително прослужени години въз  
  Въоръжените сили" се разбира само  
  прослуженото време като офицери и  
  свръхсрочнослужещи от БНА и войските на  
  МВР след 09.09.1944 г.  
     
  ЗАБЕЛЕЖКИ: 1. С решение № 625 от Решение № 625 от 1973 г.
  12.10.1973 г. на Бюрото на Министерския на Бюрото на Министерския
  съвет в сила от 12.10.1973 г. съвет
  се внася следният текст:  
     
  "При прекъсване на службата прослуженото  
  време преди прекъсването се зачита за  
  получаване на еднократно обезщетение при  
  следващото уволнение. На прекъсналите  
  службата от предвиденото обезщетение по  
  т. 2 на 4-о Постановление на Министерския  
  съвет от 18.03.1971 г. да се намаляват по  
  брой толкова месечни заплати, колкото са  
  получени при предишните уволнения."  
     
  2. С Разпореждане № 389 на Министерския съвет Разпореждане № 389
  от 1964 г. еднократно парично обезщетение не на Министерския съвет
  се изплаща на освободените по дисциплинарен от 1964. г.
  ред; по съд; за противонародна дейност; по  
  тяхно искане преди придобиване прано на  
  пенсия и поради преминаване на друга, равна  
  или по-високо платена работа по решение на  
  компетентен орган, (сравняват се брутните  
  възнаграждения).  
     
  3. С Разпореждане № 8 на Министерския съвет Разпореждане № 8 на
  от 02.02.1994 г. еднократно парично Министерския съвет от
  обезщетение не се изплаща на освободените 02.02.1994 г.
  по тяхно искане, преди изтичане срока на  
  поетото от тях задължение за служба,  
  установено със закон или с друг нормативен  
  акт; по дисциплинарен ред; в случай на  
  осъждане за престъпление и налагане на нака-  
  зания, несъвместими с оставането на служба.  
  На освободените "по болест" и "по съкращение"  
  обезщетение се изплаща, макар да нямат  
  минимума прослужени години  
     
  II. Размер на еднократното обезщетение  
     
1 От 01.01.1951 г. до 08.07.1952 г.  
     
  А. Офицери  
     
  до 10 г. - 2 месечни заплати (заедно с Изменение на чл. 64
  всички добавъчни възнаграждения, без каквито от Закона за военните
  и да било удръжки) за фактическо прослужване лица, "Известия", бр. 40
  във войската; от 1951 г. в сила от
    01.01.1951 г.
     
  до 15 г. - 3 "  
  до 20 г. - 4 "  
  до 25 г. - 5 "  
  над 25 г. - 6 "  
     
  Б. Свръхсрочнослужещи  
     
  до 4 г. - 50 % от заплатата за П-97 от Постановление
  длъжност и звание на Министерския съвет
    от 1951 г.
     
  за пълни 4 г. - една заплата за длъж-  
  ност и звание  
     
  за прослужени всяка година след 4-те - по  
  1/5 от заплатата за длъжност и звание, но  
  общо не повече от 3 месечни заплати за  
  длъжност и звание  
     
2 От 09.07.1952 г. до 17.02.1958 г.  
     
  За офицери и свръхсрочнослужещи  
     
  до 4 г. - една месечна заплата за длъжност Чл. 85 от Указа за
  и звание всеобщата военна служ-
    ба, "Известия", бр. 56-а
  за пълни 4 г. - 1 и 1/2 месечни заплати за от 1952 г.
  длъжност и звание  
     
  за прослужена една година след 4-те - по  
  1/5 от заплатата за длъжност и звание, но  
  общо не повече от 3 месечни заплати за  
  длъжност и звание  
     
3 От 18.02.1958 г. до 30.06.1961 г.  
     
  За офицери и свръхсрочнослужещи  
     
  от 3 до 5 г. - една месечна заплата за Чл. 87 от Закона за
  звание, длъжност и всеобщата военна служ-
  възнаграждение за ба в НРБ, "Известия",
  прослужено време бр. 13 от 1958 г.
     
  от 5 до 10 г. - 2 "  
  от 10 до 15 г. - 3 "  
  от 15 до 20 г. - 5 "  
  над 20 г. - 6 "  
     
4 От 01.07.1961 г. до 31.12.1964 г.  
     
  За офицери и свръхсрочнослужещи  
     
  от 5 до 10 г. - една месечна заплата за Изменение на чл. 87 от
  звание, длъжност и Закона за всеобщата
  възнаграждение за прослужено военна служба, "Извес-
  време тия", бр. 51 от 1961 г.
     
  от 10 до 15 г. - 2 "  
  над 15 г. - 3 "  
     
5 От 01.01.1965 г. до 30.06.1971 г.  
     
  За офицери и свръхсрочнослужещи  
     
  от 3 до 5 г. - една месечна заплата за Т. 4 от 42-ро Постанов-
  звание, длъжност и ление на Министерския
  възнаграждение за съвет от 1964 г. в сила
  прослужено време от 01.01.1965 г.
     
  от 5 до 10 г. - 2 "  
  от 10 до 15 г. - 3 "  
  от 15 до 20 г. - 5 "  
  над 20 г. - 6 "  
     
6 От 01.07.1971 г. до 27.02.1996 г.  
     
  За офицери и свръхсрочнослужещи  
     
  от 3 до 5 г. - една месечна заплата за 4-о Постановление от
  звание, длъжност и Министерския съвет
  възнаграждение за прослужено 1971 г.
  време  
     
  от 5 до 10 г. - 2 "  
  от 10 до 15 г. - 4 "  
  от 15 до 20 г. - 8 "  
  над 20 г. - 12 "  


Промени настройката на бисквитките