Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 43 от 26.IV

ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ДВИЖЕНИЕТО ПО ПЪТИЩАТА (ДВ, БР. 20 ОТ 1999 Г.)

 

ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ДВИЖЕНИЕТО ПО ПЪТИЩАТА (ДВ, БР. 20 ОТ 1999 Г.)

В сила от 26.04.2002 г.

Обн. ДВ. бр.43 от 26 Април 2002г.

§ 1. В чл. 3 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 2 накрая се поставя запетая и се добавя "които се поставят само след възлагане от собственика или администрацията, управляваща пътя, при условия и по ред, определени с наредбата по ал. 3".

2. В ал. 3 думата "от" се заменя със "с наредба на".


§ 2. В чл. 5, ал. 2 се създава т. 3:

"3. да не управлява пътно превозно средство след употреба на алкохол с концентрация на алкохола в кръвта над 0,5 на хиляда или под въздействието на упойващо вещество."


§ 3. В чл. 14 се правят следните изменения и допълнения:

1. Досегашният текст става ал. 1 и се изменя така:

"(1) Министърът на регионалното развитие и благоустройството съвместно с министъра на вътрешните работи и министъра на транспорта и съобщенията определят с наредба условията и реда за използване на пътните светофари, пътните знаци, пътната маркировка и другите средства за сигнализиране при организиране на движението по пътищата, отворени за обществено ползване."

2. Създава се ал. 2:

"(2) Министърът на регионалното развитие и благоустройството съвместно с министъра на вътрешните работи определят с наредба реда за установяване и обезопасяване на участъците с концентрация на пътнотранспортни произшествия по пътищата."


§ 4. В чл. 19 се правят следните изменения и допълнения:

1. Досегашният текст става ал. 1.

2. Създава се ал. 2:

"(2) Когато на пътя има платно, обособено за движение на релсови превозни средства, се забранява движението на нерелсови пътни превозни средства по него."


§ 5. Член 20 се изменя така:

"Чл. 20. (1) Водачите са длъжни да контролират непрекъснато пътните превозни средства, които управляват.

(2) Водачите на пътните превозни средства са длъжни при избиране скоростта на движението да се съобразяват с атмосферните условия, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с превозвания товар, с характера и интензивността на движението и с всички други обстоятелства, които имат значение за безопасността на движението. Водачите са длъжни да направят всичко възможно, за да намалят скоростта или да спрат превозното средство във всички случаи, когато възникне опасност за движението".


§ 6. В таблицата на чл. 21, ал. 1 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ред 2 числото "120" се заменя със "130".

2. В ред 5 думите "Категории Т, М" се заменят с "Категория Т".

3. Създава се нов ред 6: "Категория М 45 45 -".

4. Досегашният ред 6 става ред 7.


§ 7. Член 33 се изменя така:

"Чл. 33. При пресичане на платното за движение от деца за спиране на пътните превозни средства може да се подава сигнал с палка "Стоп! Деца", с червен флаг или с ръка."


§ 8. В чл. 45, ал. 2 думите "на заден ход" се заменят с "назад".


§ 9. В чл. 55, ал. 1 думите "максимална конструктивна" се заменят с "конструктивна максимална".


§ 10. В чл. 57 думите "максимално допустима" се заменят с "допустима максимална".


§ 11. Член 73 се изменя така:

"Чл. 73. На път извън населено място през нощта или при намалена видимост всяко спряно на платното за движение моторно превозно средство и тегленото от него ремарке трябва да бъдат обозначени с включени габаритни светлини."


§ 12. В чл. 83, ал. 2 думата "максимално" се заменя с "максимална".


§ 13. В чл. 91 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 3 се изменя така:

"(3) Специален режим на движение ползват моторните превозни средства на: Спешна медицинска помощ, Национална служба "Пожарна и аварийна безопасност", Национална служба "Полиция", Народно събрание, Национална служба за охрана, Държавна агенция "Гражданска защита", обозначените автомобили на служба "Сигурност - военна полиция и военно контраразузнаване" към министъра на отбраната и други служби на Министерството на вътрешните работи, определени от министъра на вътрешните работи."

2. Създава се ал. 4:

"(4) Министърът на вътрешните работи определя с наредба условията и реда, при които се ползва специален режим на движение за моторните превозни средства."


§ 14. В заглавието на раздел XIX на глава втора след думата "Паркиране" се поставя точка и се добавя "Пътно превозно средство, спряно поради повреда".


§ 15. В чл. 94 се правят следните изменения:

1. В ал. 3, изречение второ думите "най-малко 1,5 метра" се заменят с "най-малко 2 метра", а изразът "максимално допустима" се заменя с "допустима максимална".

2. В ал. 4 думите "На пътно платно" се заменят с "На път".


§ 16. В чл. 102, ал. 2 се правят следните изменения и допълнения:

1. Точка 3 се отменя.

2. В т. 4 накрая се добавя "когато са на работа и превозват пътници".


§ 17. (В сила от 27.05.2002 г.) Създава се чл. 104а:

"Чл. 104а. На водача на моторно превозно средство е забранено да използва мобилен телефон по време на управление на превозното средство, освен при наличие на устройство, позволяващо използването на телефона без участие на ръцете му."


§ 18. Член 105 се изменя така:

"Чл. 105. (1) Забранява се ограничаване на видимостта през челното стъкло и през страничните стъкла на автомобила, осигуряващи видимостта на водача към пътя, както и намаляване на прозрачността им.

(2) Ограничаване на видимостта през стъклата на задните врати на леките автомобили, както и намаляване на прозрачността им, се допуска само при наличие на огледала за виждане назад от двете страни на автомобила."


§ 19. В чл. 112 се правят следните изменения и допълнения:

1. Досегашният текст става ал. 1.

2. Създава се ал. 2:

"(2) За осигуряване безопасното пресичане на платното за движение от деца всяко лице на възраст над 18 години може да подаде сигнал с палка "Стоп! Деца", с червен флаг или с ръка."


§ 20. В чл. 122 след думите "е длъжен" се добавя "да намали скоростта и при необходимост".


§ 21. В чл. 123, ал. 1, т. 2 се правят следните изменения и допълнения:

1. В буква "в" думите "за превозването на пострадалите при произшествието до съответното здравно заведение" се заменят с "да окаже помощ на пострадалите, ако това не представлява опасност за него".

2. Създава се буква "е":

"е) да не консумира алкохолни напитки до пристигането на контролните органи."


§ 22. В чл. 124, т. 1 думите "за превозване на пострадалите до съответното здравно заведение" се заменят с "да окаже помощ на пострадалите, ако това не представлява опасност за него".


§ 23. В чл. 125 т. 6 се изменя така:

"6. произшествието е с участието на пътно превозно средство на Министерството на отбраната или на Българската армия; в този случай се уведомява служба "Сигурност - военна полиция и военно контраразузнаване" към министъра на отбраната."


§ 24. В раздел ХХIII на глава втора се създава чл. 125а:

"Чл. 125а. (1) Министърът на вътрешните работи и министърът на финансите определят с наредба условията и реда за взаимодействие между контролните органи на Министерството на вътрешните работи, застрахователните компании и Агенцията за застрахователен надзор при настъпване на застрахователни събития, свързани с моторните превозни средства.

(2) Министърът на вътрешните работи и министърът на здравеопазването определят с наредба условията и реда за взаимодействие между контролните органи и лечебните заведения при оказване помощ на пострадалите при пътнотранспортни произшествия и реда за отчитането им."


§ 25. В чл. 126 думите "максимално допустимата" се заменят с "допустимата максимална".


§ 26. В чл. 130, ал. 1 думите "70 км/ч" се заменят с "90 км/ч".


§ 27. В чл. 135 т. 2 се изменя така:

"2. да използват обезопасителните колани, с които са комплектовани автомобилите."


§ 28. В чл. 136 т. 3 се отменя.


§ 29. Член 138 се изменя така:

"Чл. 138. (1) На пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само пътни превозни средства, които отговарят на изискванията на този закон и на издадените въз основа на него подзаконови актове.

(2) Пускането на пазара на нови моторни превозни средства и ремаркета се извършва въз основа на валиден сертификат за съответствие с одобрения тип.

(3) Пускането на пазара или пускането в действие на нови компоненти или отделни технически възли за моторни превозни средства и ремаркета се извършва въз основа на валиден сертификат за съответствие с одобрения тип.

(4) Министърът на транспорта и съобщенията определя с наредби условията и реда за одобряване типа на нови моторни превозни средства и ремаркета, както и системи, компоненти или отделни технически възли за тях.

(5) Министърът на земеделието и горите, съгласувано с министъра на транспорта и съобщенията, определя с наредби условията и реда за одобряване типа на нови колесни трактори за селското и горското стопанство.

(6) Министърът на икономиката, съгласувано с министъра на транспорта и съобщенията, определя с наредба реда за създаване и начините за нанасяне на идентификационен номер (VIN-код) на пътнитe превозни средства, произведени в Република България."


§ 30. В чл. 139 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 се създава т. 3:

"З. обозначени със съответните опознавателни знаци."

2. В ал. 2 думите "превозването на" се заменят с "движението на пътни превозни средства, превозващи".


§ 31. В чл. 140 ал. 2 се изменя така:

"(2) Редът за регистриране, отчет, пускане в движение и спиране от движение на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, се определя с наредба на министъра на вътрешните работи, съгласувано с министъра на транспорта и съобщенията и министъра на отбраната. На моторните превозни средства и теглените от тях ремаркета при първоначална регистрация се извършва преглед за техническата им изправност и тяхното комплектоване от специализираните органи на Министерството на вътрешните работи. Спрените от движение моторни превозни средства и теглените от тях ремаркета се пускат в движение от същите органи след отстраняване на причината за тяхното спиране."


§ 32. В чл. 141 ал. 1 се изменя така:

"(1) За всяко регистрирано моторно превозно средство или ремарке се издава свидетелство за регистрация с безсрочна или с временна валидност по образец, утвърден от министъра на вътрешните работи, което съдържа данните за превозното средство съгласно наредбата по чл. 140, ал. 2."


§ 33. В чл. 143, ал. 6 съюзът "и" се заменя с "или".


§ 34. В чл. 144, ал. 2 след думите "над 10 тона" се поставя запетая и се добавя "на регистрирани колесни трактори".


§ 35. В чл. 146 се правят следните изменения и допълнения:

1. Досегашният текст става ал. 1 и в нея след думата "определен" се добавя "с наредба".

2. Създава се ал. 2:

"(2) Изменение в конструкцията на колесни трактори и теглените от тях ремаркета се извършва при условия и по ред, определени с наредба на министъра на земеделието и горите, съгласувано с министъра на транспорта и съобщенията."


§ 36. В чл. 147 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 1 се изменя така:

"(1) Регистрираните пътни превозни средства подлежат на задължителен периодичен преглед за проверка на техническата им изправност. Условията и редът за извършване на прегледа на превозните средства, с изключение на колесните трактори и ремаркетата, теглени от тях, се определят с наредба на министъра на транспорта и съобщенията, съгласувано с министъра на вътрешните работи."

2. В ал. 2 след думите "Прегледът за" се добавя "проверка на".


§ 37. Член 148 се изменя така:

"Чл. 148. (1) Министърът на транспорта и съобщенията, съгласувано с министъра на вътрешните работи, определя с наредба условията и реда за издаване на разрешения за извършване на периодичен преглед за проверка на техническата изправност на пътните превозни средства, участващи в движението по пътищата, с изключение на колесните трактори и теглените от тях ремаркета.

(2) Разрешение за извършване на периодични прегледи за проверка на техническата изправност на пътни превозни средства се издава на физически или юридически лица, регистрирани по Търговския закон или по Закона за юридическите лица с нестопанска цел, от министъра на транспорта и съобщенията или от упълномощено от него длъжностно лице.

(3) За издаване на разрешението лицата по ал. 2 подават заявление, към което прилагат и следните документи:

1. копие от съдебното решение за регистрация по реда на Търговския закон или по Закона за юридическите лица с нестопанска цел;

2. удостоверение за актуално съдебно състояние;

3. декларация, че за тях не е открита процедура за обявяване в несъстоятелност.

(4) Разрешение за извършване на периодични прегледи за проверка на техническата изправност на пътни превозни средства се издава при следните условия:

1. сградите, съоръженията, оборудването, уредите и средствата за измерване отговарят на изискванията и осигуряват изпълнението на целия обем проверки, предвидени в наредбата по чл. 147, ал. 1;

2. техническите специалисти, които извършват прегледите, притежават необходимите образование, специализация и квалификация съгласно изискванията на наредбата по чл. 147, ал. 1.

(5) Разрешението се издава в срок до 30 дни от датата на подаването на заявлението.

(6) Министърът на транспорта и съобщенията отказва издаването на разрешение в случаите, когато кандидатът не отговаря на условията в наредбата по ал.1. Отказът се мотивира.

(7) Отказът подлежи на обжалване по реда на Закона за административното производство.

(8) Разрешението по ал.1 се издава за всеки технически пункт за срок 5 години.

(9) Министерството на транспорта и съобщенията води регистър за издадените разрешения по ал. 1.

(10) Правата, произтичащи от разрешението, се прекратяват:

1. когато се установи, че разрешението е издадено въз основа на неистински документ или на документ с невярно съдържание;

2. с прекратяване на дейността на търговеца или на юридическото лице с нестопанска цел;

3. с изтичане на срока, за който е издадено;

4. по молба на неговия притежател."


§ 38. Създава се чл. 148а:

"Чл. 148а. (1) Разрешението се отнема при нарушение на изискванията на наредбите по чл. 147, ал. 1 и по чл. 148, ал. 1.

(2) Разрешението се отнема с мотивирана заповед на министъра на транспорта и съобщенията или на упълномощеното от него длъжностно лице по предложение на ръководителя на съответната служба за контрол по чл. 165 и 166.

(3) Отнемането на разрешението подлежи на обжалване по реда на Закона за администра-тивното производство.

(4) Лицата, чието разрешение е отнето, могат да кандидатстват за получаване на ново разрешение не по-рано от една година от датата на отнемането му."


§ 39. Създава се чл. 148б:

"Чл. 148б. (1) Пътна помощ по пътищата, отворени за обществено ползване, се извършва от физически или юридически лица, регистрирани по Търговския закон или по Закона за юридическите лица с нестопанска цел, регистрирани по реда на този закон.

(2) Удостоверението за регистрация се издава от министъра на регионалното развитие и благоустройството или от упълномощено от него длъжностно лице след представяне на копие от съдебното решение за регистрация по реда на Търговския закон или документ за регистрация по Закона за юридическите лица с нестопанска цел, удостоверение за актуално състояние, декларация за липса на открита процедура за обявяване в несъстоятелност, списък на превозните средства, с които ще се извършва пътната помощ, и телефонния номер за повикване на пътната помощ.

(3) Регистърът на лицата, извършващи пътна помощ, се води от Изпълнителната агенция "Пътища"."


§ 40. Член 149 се изменя така:

"Чл. 149. (1) За нуждите на типовото одобряване пътните превозни средства се делят на следните категории, обозначени с латински букви:

1. категория L - моторни превозни средства с по-малко от четири колела, към които спадат:

а) категория L1 - моторните превозни средства с две колела, с двигател с работен обем не по-голям от 50 куб.см - в случай на задвижване с двигател с вътрешно горене, и с конструктивна максимална скорост не по-голяма от 45 км/ч, независимо от вида на задвижването;

б) категория L2 - моторните превозни средства с три колела, с произволно разположение на колелата спрямо надлъжната средна равнина, с двигател с работен обем не по-голям от 50 куб.см - в случай на задвижване с двигател с вътрешно горене, и с конструктивна максимална скорост не по-голяма от 45 км/ч, независимо от вида на задвижването;

в) категория L3 - моторните превозни средства с две колела, с двигател с работен обем над 50 куб.см - в случай на задвижване с двигател с вътрешно горене, или с конструктивна максимална скорост над 45 км/ч, независимо от вида на задвижването;

г) категория L4 - моторните превозни средства с три колела, с несиметрично разположение на колелата спрямо надлъжната средна равнина на превозното средство, с двигател с работен обем над 50 куб.см - в случай на задвижване с двигател с вътрешно горене или с конструктивна максимална скорост над 45 км/ч, независимо от вида на задвижването;

д) категория L5 - моторните превозни средства с три колела, със симетрично разположение на колелата спрямо надлъжната средна равнина на превозното средство, с двигател с работен обем над 50 куб.см - в случай на задвижване с двигател с вътрешно горене или с конструктивна максимална скорост над 45 км/ч, независимо от вида на задвижването;

2. категория М - моторни превозни средства, които имат най-малко четири колела и са предназначени за превоз на пътници, към които спадат:

а) категория М1 - моторните превозни средства за превоз на пътници, в които броят на местата за сядане, без мястото на водача, е не повече от 8;

б) категория М2 - моторните превозни средства за превоз на пътници с повече от 8 места за сядане, без мястото на водача, с технически допустима максимална маса не повече от 5 тона;

в) категория М3 - моторните превозни средства за превоз на пътници с повече от 8 места за сядане, без мястото на водача, с технически допустима максимална маса над 5 т;

3. категория N - моторните превозни средства, предназначени за превоз на товари, които имат най-малко четири колела, към които спадат:

а) категория N1 - моторните превозни средства, предназначени за превоз на товари, с технически допустима максимална маса не повече от 3,5 т;

б) категория N2 - моторните превозни средства, предназначени за превоз на товари, с технически допустима максимална маса над 3,5 т, но не повече от 12 т;

в) категория N3 - моторните превозни средства, предназначени за превоз на товари, с технически допустима максимална маса над 12 т;

4. категория Т - моторните превозни средства с най-малко два моста, конструктивно предназначени за теглене, бутане, носене или задвижване на определени инструменти, прикачен инвентар, машини или ремаркета; към тях се отнасят колесните трактори, които могат да бъдат съоръжени за превоз на товари (самоходни шасита) и придружаващ персонал;

5. категория О - ремаркетата, включително полуремаркетата, към които спадат:

а) категория О1 - пътните превозни средства с технически допустима максимална маса не повече от 0,75 т;

б) категория О2 - пътните превозни средства с технически допустима максимална маса над 0,75 т, но не повече от 3,5 т;

в) категория О3 - пътните превозни средства с технически допустима максимална маса над 3,5 т, но не повече от 10 т;

г) категория О4 - пътните превозни средства с технически допустима максимална маса над 10 т;

6. категория G - моторни превозни средства с характеристики на моторните превозни средства от категория M или N и с повишена проходимост.

(2) Моторните превозни средства от категориите М2 и М3 за превоз на повече от 22 пътници, освен мястото на водача, са:

1. клас I - превозни средства, в чиято конструкция са предвидени площи за стоящи пътници с възможност за тяхното придвижване в салона на автомобила;

2. клас II - превозни средства, конструирани за превоз предимно на седящи пътници със или без площ за стоящи пътници; площта, предназначена за стоящите пътници, е в прохода между седалките; когато има обособено място за превоз на стоящи пътници, неговата площ не трябва да превишава площта на две двойни седалки;

3. клас III - превозни средства, конструирани за превоз само на седящи пътници.

(3) Моторните превозни средства от категориите М2 и М3 за превоз на не повече от 22 пътници, освен мястото на водача, са следните класове, обозначени с латински букви:

1. клас А - превозни средства, конструирани предимно за превоз на стоящи пътници; в автобусите от този клас може да има и седящи места;

2. клас В - превозни средства, конструирани за превоз само на седящи пътници.

(4) Ремаркетата и полуремаркетата от категория О, предназначени за теглене от колесни трактори, се означават с ОТ и са:

1. ОТ1 - с технически допустима максимална маса не повече от 1,5 т;

2. ОТ2 - с технически допустима максимална маса над 1,5 т, но не повече от 3,5 т;

3. ОТ3 - с технически допустима максимална маса над 3,5 т, но не повече от 6 т;

4. ОТ4 - с технически допустима максимална маса над 6 т."


§ 41. Създава се чл. 150а:

"Чл. 150а. (1) За да управлява моторно превозно средство, водачът трябва да притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него превозно средство.

(2) За определяне правоспособността на водачите моторните превозни средства се делят на следните категории, различни от тези по чл. 149, обозначени с латински букви:

1. категория М - мотопеди;

2. категория А - мотоциклети;

3. категория B - автомобили, чиято допустима максимална маса не надвишава 3500 кг и броят на местата им за сядане, без мястото на водача, не превишава 8; към тях може да се прикачва ремарке с допустима максимална маса не повече от 750 кг; допустимата максимална маса на състава не надвишава 3500 кг; допустимата максимална маса на ремаркето не може да надвишава масата без товар на теглещото превозно средство;

4. категория С - автомобили, различни от тези от категория D, чиято допустима максимална маса надвишава 3500 кг; към тях може да се прикачва ремарке с допустима максимална маса не повече от 750 кг;

5. категория D - автомобили, с изключение на тролейбусите, предназначени за превоз на пътници, с над 8 места за сядане, без мястото на водача; към тях може да се прикачва ремарке с допустима максимална маса не повече от 750 кг; към тази категория се приравняват и съчленените автобуси; прикачването на ремарке към съчленен автобус е забранено;

6. категория B+Е - състав от пътни превозни средства с теглещо моторно превозно средство от категория В и ремарке, когато:

а) допустимата максимална маса на ремаркето надвишава 750 кг;

б) допустимата максимална маса на ремаркето надвишава масата без товар на теглещото превозно средство;

7. категория С+Е - състав от пътни превозни средства с теглещо моторно превозно средство от категория С и ремарке с допустима максимална маса над 750 кг;

8. категория D+Е - състав от пътни превозни средства с теглещо моторно превозно средство от категория D и ремарке с допустима максимална маса над 750 кг;

9. категория Т - колесни трактори (Ткт) и тролейбуси (Ттб); към тази категория се приравняват и трамвайните мотриси (Ттм).

(3) В рамките на категориите А, В, С, D, С + Е и D + Е, може да бъде издавано свидетелство за управление на моторни превозни средства с ограничена валидност, която се отразява със следните кодове:

1. код 72 (подкатегория А1) - мотоциклети с работен обем на двигателя не повече от 125 куб.см и с максимална мощност не повече от 11 kW;

2. код 73 (подкатегория В1) - триколесни и четириколесни моторни превозни средства с електрозадвижване или с двигател с вътрешно горене с работен обем над 50 куб.см и с конструктивна максимална скорост над 45 км/ч, чиято маса без товар не надвишава 550 кг (в случай на електрозадвижване не се включва масата на акумулаторните батерии);

3. код 74 (подкатегория С1) - товарни автомобили с допустима максимална маса над 3500 кг, но не повече от 7500 кг; към тях може да се прикачва ремарке с допустима максимална маса не повече от 750 кг; при което допустимата максимална маса на състава не трябва да надвишава 7500 кг;

4. код 75 (подкатегория D1) - автомобилите за превоз на пътници с повече от 8 места за сядане, без мястото на водача, но не повече от 16 места за сядане, без мястото на водача; към тях може да се прикачва ремарке с допустима максимална маса не повече от 750 кг;

5. код 76 (подкатегория С1 + Е) - състав от пътни превозни средства с теглещо моторно превозно средство от категория С1 и ремарке с допустима максимална маса над 750 кг; допустимата максимална маса на състава не трябва да надвишава 12 000 кг; допустимата максимална маса на ремаркето не трябва да надвишава масата без товар на теглещото превозно средство;

6. код 77 (подкатегория D1 + E) - състав от пътни превозни средства с теглещо моторно превозно средство от категория D1 и ремарке с допустима максимална маса над 750 кг, когато допустимата максимална маса на състава е не повече от 12 000 кг; допустимата максимална маса на ремаркето не трябва да надвишава масата без товар на теглещото превозно средство; ремаркето не се използва за превоз на пътници."


§ 42. Член 151 се изменя така:

"Чл. 151. (1) Минималната възраст за издаване на свидетелство за управление на моторни превозни средства е:

1. 16 години - за управление на моторно превозно средство от категория М;

2. 17 години - за управление на моторно превозно средство от категориите Ткт (колесен трактор), А1 и В1;

3. 18 години - за управление на моторно превозно средство от категориите А, В, С1 и С;

4. 20 години - за управление на моторно превозно средство от категория С1 + Е;

5. 21 години - за управление на моторно превозно средство от категориите С + Е, D1, D, D1 + Е, D + Е, Ттб (тролейбус) и Ттм (трамвайна мотриса).

(2) Свидетелство за управление на моторни превозни средства се издава от органите на Министерството на вътрешните работи на лице, което е физически годно да управлява моторни превозни средства за съответната категория, преминало е обучение за водач на моторно превозно средство и за оказване на първа долекарска помощ и е успешно издържало изпит за водач на моторно превозно средство.

(3) Кандидатите за придобиване на правоспособност за управление на моторни превозни средства от категориите С1, С, D1, D, Ттб (тролейбус) и Ттм (трамвайна мотриса) трябва да са и психологически годни.

(4) За управление на моторни превозни средства от категория А с работен обем на двигателя над 350 куб.см е необходимо:

1. водачът да притежава стаж като водач на моторно превозно средство от същата категория или от подкатегория А1 не по-малко от 3 години, или

2. водачът да е навършил 21 години и да е издържал успешно изпит за придобиване на правоспособност за управление на мотоциклет с работен обем на двигателя над 350 куб.см."


§ 43. Член 152 се изменя така:

"Чл. 152. (1) Министърът на транспорта и съобщенията:

1. определя изискванията, на които трябва да отговарят водачите на моторни превозни средства от различните категории;

2. определя изискванията за психологическа годност на водачите на моторни превозни средства и условията и реда за психологическото изследване на:

а) кандидатите за придобиване на правоспособност за управление на моторни превозни средства от категориите С, D, С1, D1, Ттм (трамвайна мотриса), Ттб (тролейбус) и на тези, които се явяват на изпит, след като са загубили правоспособност поради отнемане на контролните точки;

б) на водачите, извършващи обществен превоз на пътници или товари, както и на председателите на изпитни комисии;

3. съгласувано с министъра на образованието и науката с наредба определя условията и реда за обучение на кандидатите за придобиване на правоспособност за управление на моторни превозни средства и условията и реда за издаване на разрешение за тяхното обучение;

4. с наредба определя условията и реда за провеждане на изпитите на кандидатите за придобиване на правоспособност за управление на моторно превозно средство, както и реда за провеждане на изпитите на лицата, на които временно е отнето свидетелството за управление по реда на чл. 171, т.1, буква "в".

(2) Разрешение за обучение на кандидатите за придобиване на правоспособност за управление на моторно превозно средство се издава на физически или на юридически лица, регистрирани по Търговския закон, от министъра на транспорта и съобщенията или от упълномощено от него длъжностно лице.

(3) За издаване на разрешението лицата по ал. 2 подават заявление, към което прилагат и следните документи:

1. копие от съдебното решение за регистрация по реда на Търговския закон;

2. удостоверение за актуално съдебно състояние;

3. декларация, че за тях не е открита процедура за обявяване в несъстоятелност.

(4) Разрешение за обучение на кандидатите за придобиване на правоспособност за управление на моторно превозно средство се издава при следните условия:

1. учебният кабинет, учебната площадка и учебните моторни превозни средства отговарят на изискванията и осигуряват извършването на обучението съгласно наредбата по ал. 1, т. 3;

2. преподавателите, които извършват обучението, притежават необходимите образование и квалификация съгласно изискванията на наредбата по ал. 1, т. 3.

(5) Разрешението се издава в срок до 30 дни от датата на подаване на заявлението.

(6) Министърът на транспорта и съобщенията отказва издаването на разрешение в случаите, когато кандидатът не отговаря на условията в наредбата по ал. 1, т. 3. Отказът се мотивира.

(7) Отказът подлежи на обжалване по реда на Закона за административното производство.

(8) Разрешението по ал. 1, т. 3 се издава за всеки клон за срок 5 години.

(9) Министерството на транспорта и съобщенията води регистър за издадените разрешения по ал. 1, т. 3.

(10) Правата, произтичащи от разрешението, се прекратяват:

1. когато се установи, че разрешението е издадено въз основа на неистински документ или на документ с невярно съдържание;

2. с прекратяване дейността на търговеца или с прекратяване на юридическото лице с нестопанска цел;

3. когато в 6-месечен срок от издаването на разрешението лицето не започне дейността си или в течение на 6 месеца не е упражнявало дейността си;

4. с изтичане на срока, за който е издадено;

5. по молба на неговия притежател.

(11) Разрешението се отнема при нарушение на изискванията за издаване на разрешението или при нарушение на условията и реда за извършване на обучението съгласно наредбата по ал. 1, т. 3.

(12) Разрешението се отнема с мотивирана заповед на министъра на транспорта и съобщенията или на упълномощено от него длъжностно лице по предложение на ръководителя на съответната служба за контрол по чл. 165 и 166.

(13) Отнемането на разрешението подлежи на обжалване по реда на Закона за административното производство.

(14) Лицата, чието разрешение е отнето, могат да кандидатстват за получаване на ново разрешение не по-рано от една година от датата на отнемането му.

(15) Средните професионални училища, средните общообразователни училища с професионални паралелки, както и висшите училища на бюджетна издръжка, обучаващи ученици и студенти за придобиване на правоспособност за управление на моторно превозно средство съгласно съответните учебни планове и утвърдения им държавен прием, не заплащат такса за издаване на разрешението по ал. 1, т. 3."


§ 44. Създава се чл. 152а:

"Чл. 152а. Министърът на здравеопазването:

1. съгласувано с министъра на транспорта и съобщенията с наредба определя изискванията за физическа годност към водачите на моторни превозни средства и условията и реда за извършване на медицинските прегледи за установяване на физическата годност за водачите от различните категории;

2. съвместно с министъра на образованието и науката с наредба определят условията и реда за обучение за оказване на първа долекарска помощ от водачите на моторни превозни средства."


§ 45. Член 153 се изменя така:

"Чл. 153. Министърът на образованието и науката:

1. утвърждава учебната документация за обучение на кандидатите за придобиване на правоспособност за управление на моторни превозни средства;

2. утвърждава учебната документация и определя условията и реда за придобиване на правоспособност за обучаване на водачи на моторни превозни средства;

3. след съгласуване с министъра на транспорта и съобщенията утвърждава учебната документация и определя условията и реда за придобиване на правоспособност за провеждане на изпити на кандидатите за водачи на моторни превозни средства;

4. съвместно с министъра на вътрешните работи утвърждава учебната документация за допълнително обучение на водачите на моторни превозни средства за частично възстановяване броя на точките, потвърждаващи валидността на свидетелството за управление."


§ 46. Член 154 се изменя така:

"Чл. 154. (1) За управление на моторни превозни средства от категория С може да се обучават само лица, издържали успешно изпит за придобиване на правоспособност за управление на моторни превозни средства от категория В или С1.

(2) За управление на моторни превозни средства от категория D може да се обучават само водачи с права за управление на моторни превозни средства от категория С и със стаж като водачи с тези права не по-малко от 2 години или от категория D1 и със стаж като водачи с тези права не по-малко от една година. Времето, през което водачът е бил лишен от правото да управлява моторно превозно средство, не се зачита за стаж.

(3) За управление на моторни превозни средства от категория В + Е може да се обучават само водачи с права за управление на моторно превозно средство от категория В.

(4) За управление на моторни превозни средства от категория D + Е може да се обучават само водачи с права за управление на моторно превозно средство от категория D.

(5) За управление на моторни превозни средства от категория С1 може да се обучават само водачи с права за управление на моторно превозно средство от категория В.

(6) За управление на моторни превозни средства от категория С1 + Е може да се обучават само водачи с права за управление на моторно превозно средство от категория С1 и със стаж като водачи с тези права не по-малко от една година. Времето, през което водачът е бил лишен от правото да управлява моторно превозно средство, не се зачита за стаж.

(7) За управление на моторни превозни средства от категории D1 и С + Е може да се обучават само водачи с права за управление на моторно превозно средство от категория С и със стаж като водачи с тези права не по-малко от една година. Времето, през което водачът е бил лишен от правото да управлява моторно превозно средство, не се зачита за стаж.

(8) За управление на моторни превозни средства от категория D1 + Е може да се обучават само водачи с права за управление на моторно превозно средство от категория D1."


§ 47. В чл. 155 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 2 се изменя така:

"(2) Водач с право за управление на моторни превозни средства от категориите А1, А, В1, В или Т има право да управлява и моторни превозни средства от категория М, а водач с право за управление на моторни превозни средства от категория С1 или С - и моторни превозни средства от категория Т - колесен трактор."

2. Създават се ал. 3, 4, 5 и 6:

"(3) Водач с право за управление на моторни превозни средства от категория С + Е или D + Е има право да управлява и моторни превозни средства от категория В + Е.

(4) Водач с право за управление на моторни превозни средства от категория С + Е и на моторни превозни средства от категория D има право да управлява и моторни превозни средства от категория D + Е.

(5) Водач с право за управление на моторни превозни средства от категория С1 + Е и на моторни превозни средства от категория D1 има право да управлява и моторни превозни средства от категория D1 + Е.

(6) Водач с право за управление на моторни превозни средства от категория С1 + Е или D1 + Е има право да управлява и моторни превозни средства от категория В + Е."


§ 48. В чл. 156 изречение първо се изменя така: "За да придвижва самоходна машина по пътищата, водачът трябва да притежава свидетелство за правоспособност за работа с тази машина и свидетелство за управление на моторно превозно средство от която и да е от категориите по чл. 150а."


§ 49. В чл. 157 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 изречение второ се заличава.

2. Алинея 3 се изменя така:

"(3) Министърът на вътрешните работи с наредба определя първоначалния максимален размер на контролните точки, условията и реда за отнемането и възстановяването им, както и списъка на нарушенията, при извършването на които от наличните контролни точки на водача, извършил нарушението, се отнемат точки съобразно допуснатото нарушение, както и условията и реда за издаване на разрешение за провеждане на допълнително обучение."

3. В ал. 5 се създава изречение второ: "При кандидатстване за придобиване на правоспособност за категория, за която се изисква стаж, се зачита съответният стаж, придобит преди загубата на правоспособността."

4. Създава се ал. 6:

"(6) При съставяне на акт за нарушение по този закон контролният талон се отнема за срок до един месец. През този период актът за нарушението заменя контролния талон."


§ 50. В чл. 158, ал. 1, т. 1 думите "обучението се провежда от организации, определени от министъра на транспорта, по програма, утвърдена по реда на чл. 153, т. 2" се заличават.


§ 51. Член 161 се изменя така:

"Чл. 161. Свидетелство за управление на моторно превозно средство, издадено в друга държава, е валидно на територията на Република България за категорията, за която е издадено, в следните случаи:

1. държавата, в която е издадено, е договаряща страна по Конвенцията за движението по пътищата и свидетелството отговаря на изискванията на приложение № 6 към конвенцията;

2. държавата, в която е издадено, е договаряща страна по Споразумението между страните по Северноатлантическия договор относно статута на техните въоръжени сили при условията на чл. IV, буква "а" от него;

3. свидетелството е придружено от легализиран превод на български език;

4. свидетелството е международно и отговаря на изискванията на приложение № 7 към Конвенцията за движението по пътищата."


§ 52. Член 162 се изменя така:

"Чл. 162. (1) Българските граждани могат да управляват моторни превозни средства на територията на Република България с чуждестранно национално свидетелство в срок до 3 месеца от датата на влизането им в страната.

(2) Чужденци, дългосрочно пребиваващи в Република България, могат да управляват моторни превозни средства на територията на страната с националното си свидетелство до една година от датата на влизането им в страната.

(3) Изискването по ал. 2 не се отнася за случаите по чл. 161, т. 2.

(4) Чуждестранно национално свидетелство за управление на моторно превозно средство на български гражданин или чужденец се заменя с българско свидетелство за управление без полагане на изпит, ако държавата, в която е издадено, е договаряща страна по Конвенцията за движението по пътищата и свидетелството отговаря на изискванията на приложение № 6 към конвенцията.

(5) В случаите, когато чуждестранно национално свидетелство не отговаря на изискванията по ал. 4, българско свидетелство за управление на моторно превозно средство се издава след успешно полагане на изпит."


§ 53. В чл. 163 се правят следните изменения и допълнения:

1. Досегашният текст става ал. 1.

2. Създават се ал. 2 и 3:

"(2) Лице, на което е отнето издаденото в Република България национално свидетелство за управление на моторно превозно средство, е длъжно да върне международното си свидетелство в съответната служба на Министерството на вътрешните работи в 7-дневен срок от влизането в сила на акта за отнемане.

(3) Лице, на което при пребиваване зад граница е отнето международното свидетелство за управление на моторно превозно средство, издадено в Република България, е длъжно при завръщането си в България да уведоми за това съответната служба на Министерството на вътрешните работи в 7-дневен срок от влизането в страната."


§ 54. В чл. 165 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 се създават т. 5, 6, 7, 8, 9 и 10:

"5. извършват анализ на пътнотранспортните произшествия и предоставят информация на държавни органи, общини, обществени организации и на средствата за масово осведомяване;

6. водят националните регистри за водачите и техните нарушения и наказания, моторните превозни средства и пътнотранспортните произшествия и създават информационни фондове за съхраняване на данните;

7. извършват превантивна дейност за ограничаване на пътнотранспортните произшествия и последиците от тях;

8. въвеждат временна организация на движението съвместно със собственика или администрацията, управляваща пътя;

9. могат да въвеждат временни промени в организацията на движението при внезапно появила се опасност за движението - аварийно възникнало препятствие по пътя, заснежаване или заледяване, пътнотранспортни произшествия, като незабавно уведомяват собственика или администрацията, управляваща пътя.

10. осъществяват контрол по изпълнение на учебните програми за извършване на допълнително обучение по чл. 157, ал. 3."

2. В ал. 2:

а) създава се нова т. 2:

"2. имат право да изземват и задържат документите по т. 1 в допустимите от закона случаи;"

б) досегашните т. 2, 3 и 4 стават съответно т. 3, 4 и 5.


§ 55. Член 166 се изменя така:

"Чл. 166. (1) Определените от министъра на транспорта и съобщенията служби контролират:

1. спазването на правилата за извършване на обществен превоз на пътници и товари и всички документи, свързани с него;

2. дейността на лицата, получили разрешение по реда на чл. 148 да извършват периодичен преглед за техническа изправност на регистрираните пътни превозни средства;

3. състоянието на материалната база и изпълнението на учебните програми в учебните форми за подготовка на водачи на моторни превозни средства, получили разрешение по реда на чл. 152, ал. 1, т. 3.

(2) При изпълнение на функциите си по този закон определените от министъра на транспорта и съобщенията служби:

1. имат право да спират пътните превозни средства, предназначени за извършване на обществен превоз, да проверяват документите за самоличност и свидетелството за управление на водача, всички документи, свързани с управляваното превозно средство и с извършвания превоз, както и техническата изправност и транспортната годност на пътните превозни средства;

2. имат право да изземват и задържат документите по т. 1 в допустимите от закона случаи;

3. дават предписания във връзка със състоянието на материалната база и с изпълнението на учебните програми в учебните форми за подготовка на водачи на моторни превозни средства; при необходимост правят предложения до министъра на транспорта и съобщенията за отнемане на разрешението за обучение, издадено по реда на чл. 152, ал. 1, т. 3;

4. дават предписания във връзка с периодичната проверка на техническата изправност на моторните превозни средства; при необходимост правят предложения до министъра на транспорта и съобщенията за отнемане на разрешението, издадено по реда на чл. 148."


§ 56. В чл. 167 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 думата "обозначават" се заменя със "сигнализират".

2. В ал. 2 се създава т. 3:

"3. контролират на територията на общината спазването на изискванията на Закона за ограничаване на вредното въздействие на отпадъците върху околната среда по отношение на снетите от отчет моторни превозни средства."

2. В ал. 3, т. 1 след думата "организацията" се добавя "и безопасността".


§ 57. В чл. 168 се правят следните изменения и допълнения:

1. Досегашният текст става ал. 1.

2. Създава се ал. 2:

"(2) Органите, които извършват принудително преместване на пътни превозни средства, са длъжни да укажат предварително чрез съответните знаци местонахождението на преместеното пътно превозно средство."


§ 58. В чл. 169 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 думите "и от Военната полиция" се заменят с "и от служба "Сигурност - военна полиция и военно контраразузнаване" към министъра на отбраната".

2. Създава се нова ал. 2:

"(2) При изпълнение на контролните функции по ал. 1 органите на служба "Сигурност - военна полиция и военно контраразузнаване" към министъра на отбраната се ползват с правомощията по чл. 165, ал. 2 по отношение на военните превозни средства."

3. Досегашната ал. 2 става ал. 3.


§ 59. В чл. 170 се правят следните изменения:

1. В ал. 1 думите "с използването на явни форми" се заличават.

2. Алинея 2 се отменя.


§ 60. В чл. 171 се правят следните изменения и допълнения:

1. В текста след думата "пътищата" се добавя "и за преустановяване на административните нарушения".

2. В т. 1 се създава буква "г":

"г) който извършва обществен превоз на пътници или товари с превозно средство, което не е включено в списъка към съответната лицензия - до решаване на въпроса за отговорността му, но за не повече от един месец."

3. В т. 2 се създава буква "г":

"г) с което се извършва обществен превоз на пътници или товари, без да е включено в списъка към съответната лицензия - до решаване на въпроса за отговорността на извършителя на нарушението."

4. В т. 5, буква "б" след думите "паркирано в нарушение на правилата за движение" съюзът "и" се заличава и се добавя "на места, обозначени с неподвижен пътен знак, предупреждаващ за принудително преместване на паркирано превозно средство, както и когато".

5. Създава се т. 6:

"6. временно спиране на дейността на лицата, получили разрешение по реда на чл. 148, чл. 152, ал. 1, т. 3 и чл. 157, ал. 3 - до отстраняване на констатираните нарушения."


§ 61. В чл. 172 се правят следните изменения и допълнения:

1. Създава се нова ал. 2:

"(2) Налагането на принудителните административни мерки от ръководителите на службите за контрол се извършва чрез:

1. недопускане управлението на моторното превозно средство;

2. спиране от движение на моторното превозно средство;

3. отнемане на документите по чл. 165, ал. 2, т. 1 и чл. 166, ал. 2, т. 1;

4. поставяне на стикер по образец, определен от министъра на вътрешните работи, върху предното стъкло на моторното превозно средство, при временно спиране от движение по чл. 171, т. 2."

2. Досегашните ал. 2 и 3 стават съответно ал. 3 и 4.


§ 62. В чл. 174 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 след думите "моторно превозно средство" се добавя "трамвай или самоходна машина", а думите "от 50 до 150 лв." се заменят с "от 100 до 300 лв.".

2. В ал. 2 след думите " моторно превозно средство" се добавя "трамвай или самоходна машина", а думите "от 100 до 250 лв." се заменят с "от 200 до 500 лв.".

3. Навсякъде в ал. 3 след думите "моторно превозно средство" се добавя "трамвай или самоходна машина".

4. В ал. 4 думите "и правната евроинтеграция " се заличават.


§ 63. В чл. 175 се правят следните изменения:

1. В ал. 1:

а) думите "до 100 лв." се заменят с "от 50 до 200 лв.";

б) точка 2 се изменя така:

"2. е поставил или използва устройство за подаване на светлинен или звуков сигнал, предвиден за автомобил със специален режим на движение, без да има това право;".

2. В ал. 2 думите "от 50 до 150 лв." се заменят с "от 150 до 300 лв.".


§ 64. В чл. 176 се правят следните изменения:

1. В ал. 1 числото "100" се заменя с "200".

2. В ал. 2 думите "6 месеца" се заменят с "3 месеца" и числото "200" се заменя с "300".


§ 65. Член 177 се изменя така:

"Чл. 177. (1) Наказва се с глоба от 100 до 300 лв.:

1. който управлява моторно превозно средство, след като е лишен от това право по съдебен или административен ред;

2. който управлява моторно превозно средство, без да притежава съответното свидетелство за управление или то е отнето по реда на чл. 171, т. 1 или 4;

3. собственик, длъжностно лице или водач, който допуска или предоставя управлението на моторно превозно средство на лице, което не притежава съответното свидетелство за управление, употребило е алкохол или друго упойващо вещество;

4. който управлява моторно превозно средство, спряно от движение, без разрешение на службата за контрол на Министерството на вътрешните работи;

5. който без съответното разрешение провежда курсове за подготовка или допълнително обучение на водачи;

6. който постави върху пътните знаци, пътните светофари и другите средства за сигнализиране предмети или устройства, които нямат отношение към средствата за сигнализиране и към целта, за която се използват;

7. който постави плакати, агитационни материали, светещи тела, както и други средства за привличане на вниманието, които наподобяват пътни знаци или други средства за регулиране на движението, намаляват видимостта или ефективността на пътните знаци и другите средства за регулиране на движението или заслепяват участниците в движението;

8. който с превозно средство прегради път с цел да попречи на нормалното движение по него или на манифестация, процесия, състезание и други подобни;

9. който постави пътни знаци или други средства за сигнализиране в нарушение на реда, определен с наредбата по чл. 3, ал. 3;

10. длъжностно лице, което е предупредено и не предприеме незабавно мерки за обезопасяване и отстраняване на препятствие от пътя, застрашаващо движението;

11. който, без да има право на това, постави пътен знак, пътна маркировка или друго средство за организиране движението по пътищата.

(2) Наказва се с глоба от 100 до 500 лв.:

1. който управлява пътно превозно средство с размери, маса или натоварване на ос, които надвишават нормите, установени от министъра на регионалното развитие и благоустройството, без да спазва установения за това ред;

2. който премахне, премести и повреди или унищожи поставен на пътя пътен знак, без да е създадена опасност за живота или имуществото на трети лица.

(3) Когато нарушението по ал. 1, т. 1, 2 и 3 и ал. 2 е извършено повторно, наказанието е глоба от 150 до 1500 лв."


§ 66. В чл. 178 се правят следните изменения и допълнения:

1. Досегашният текст става ал. 1 и в нея:

а) точки 1 и 4 се отменят;

б) създават се т. 5, 6 и 7:

"5. който в кръга на правомощията си издаде документ за извършен периодичен преглед за проверка на техническата изправност на пътно превозно средство, без да извърши прегледа или е извършен в нарушение на нормативно предписаните изисквания;

6. който нарушава установените с нормативен акт предписания във връзка със състоянието на материалната база и с изпълнението на учебните програми в учебните форми за подготовка на водачи на моторни превозни средства, получили разрешение по реда на чл. 152, ал. 1, т. 3 и чл. 157, ал. 3;

7. длъжностно лице, което не е взело своевременно мерки за отстраняване или сигнализиране по установения начин на препятствие на пътя или неизправност на пътните принадлежности, които могат да застрашат безопасността на движението."

2. Създава се ал. 2:

"(2) Когато нарушението по ал. 1, т. 5 и 6 е извършено повторно, наказанието е глоба от 1000 до 5000 лв. и отнемане на разрешението."


§ 67. В чл. 179 се правят следните изменения и допълнения:

1. Досегашният текст става ал. 1 и в т. 5 след думата "светофари" се добавя "предписанието на пътните знаци, пътната маркировка и другите средства за сигнализиране".

2. Създава се ал. 2:

"(2) Който поради движение с несъобразена скорост, неспазване на дистанция или нарушение по ал. 1 причини пътнотранспортно произшествие, се наказва с глоба от 100 до 200 лв., ако деянието не съставлява престъпление."


§ 68. В чл. 180, ал. 1 се правят следните изменения и допълнения:

1. Думите "до 100 лв." се заменят с "от 20 до 150 лв.".

2. В т. 2 думата "който" се заличава.

3. Създава се т. 3:

"3. наруши правилата за движение по обособено платно за движение на релсово пътно превозно средство, правилата за преминаване през железопътен прелез или паркира на спирките на превозните средства от редовните линии за обществен превоз на пътници."


§ 69. В чл. 181, т. 3 накрая се добавя "или те не отговарят на съответните изисквания."


§ 70. В чл. 182 се правят следните изменения и допълнения:

1. Създава се нова ал. 2:

"(2) Когато нарушението по ал. 1, т. 4 и 5 е извършено повторно, наказанието е глоба 100 лв. и лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок 3 месеца."

2. Досегашната ал. 2 става ал. 3 и се изменя така:

"(3) Нарушенията по ал. 1 се установяват с техническо средство:

1. фиксиращо скоростта, датата и точния час;

2. заснемащо или записващо скоростта, датата, точния час и регистрационния номер на моторното превозно средство."


§ 71. В чл. 183 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1:

а) числото "5" се заменя с "10";

б) в т. 1 след думите "Гражданска отговорност" текстът до края се заличава;

в) точка 4 се отменя.

2. В ал. 2:

а) числото "10" се заменя с "20";

б) точка 7 се отменя;

в) създава се т. 9:

"9. не изпълнява задължението за използване на предпазен колан или носене на каска."

3. В ал. 3:

а) числото "15" се заменя с "30";

б) в т. 6 след думата "изпреварване" се поставя запетая и се добавя "не";

в) създава се т. 8:

"8. използва мобилен телефон по време на управление на превозното средство, освен при наличие на устройство, позволяващо използването на телефона без участието на ръцете му."


§ 72. В чл. 184 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 се създават т. 3 и 4:

"3. лице, на което е отнето издаденото в Република България национално свидетелство за управление на моторно превозно средство и не е върнало международното си свидетелство в съответната служба на Министерството на вътрешните работи в 7-дневен срок от влизането в сила на акта за отнемане;

4. лице, на което при пребиваване зад граница е отнето международното свидетелство за управление на моторно превозно средство, издадено в Република България, и не е уведомило за това съответната служба на Министерството на вътрешните работи в 7-дневен срок от влизането си в страната."

2. В ал. 2 и 3 числото "5" се заменя с числото "10".

3. В ал. 4 думите от "5 до 20" се заменят с "от 10 до 50".


§ 73. В чл. 186 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 1 се изменя така:

"(1) При маловажни случаи на нарушения, които са установени в момента на извършването им, на мястото на нарушението може да бъде наложена глоба с фиш в размер до 15 лв. Издаденият за наложената глоба фиш трябва да съдържа данни: за самоличността на служителя, наложил глобата; за самоличността на нарушителя; за мястото и времето на нарушението; за нарушените разпоредби и за размера на глобата. Фишът се подписва от служителя, наложил глобата, и от нарушителя, когато е съгласен да плати глобата, и се изпраща за изпълнение на съответното данъчно подразделение. На нарушителя се дава екземпляр от фиша, за да заплати глобата доброволно."

2. Създава се ал. 4:

"(4) Издаден фиш, глобата по който не е платена доброволно в 7-дневен срок от датата на издаването му в съответното данъчно подразделение, се смята за влязло в сила наказателно постановление."


§ 74. В чл. 189 ал. 5 се отменя.


§ 75. В допълнителните разпоредби се правят следните изменения и допълнения:

1. В § 1:

а) в ал. 1 думите "Към министъра на транспорта" се заменят с "Към Министерския съвет", а думите "специализиран орган" се заменят с "Държавно-обществена консултативна комисия по проблемите на безопасността на движението по пътищата";

б) създава се нова ал. 2:

"(2) Комисията по ал. 1:

1. подпомага Министерския съвет при вземане на решения, свързани с безопасността на движението по пътищата;

2. дава становища и разработва проекти на закони и подзаконови нормативни актове, имащи отношение към безопасността на движението по пътищата;

3. анализира информацията и изготвя ежегоден доклад за състоянието на безопасността на движението по пътищата, който се разглежда от Министерския съвет;

4. изготвя национални програми за подобряване състоянието на безопасността на движението по пътищата, които се приемат от Министерския съвет;

5. дава предложение за необходимите държавни и общински разходи за осигуряване безопасността на движението;

6. координира и предприема мерки за изпълнението на международните програми по безопасността на движението;

7. участва в работната група " Безопасност на движението" към Комитета по вътрешен транспорт при Европейската икономическа комисия на ООН.";

в) досегашната ал. 2 става ал. 3 и в нея в началото се добавят думите "Съставът, финансирането".

2. Създава се § 1а:

"§ 1а. Областните управители и кметовете на общините набелязват мерки за подобряване на състоянието по безопасността на движението по пътищата на своите територии, като за целта разработват програми съгласувано с комисията по § 1, ал. 1."

3. В § 2 ал. 2 се изменя така:

"(2) Министерският съвет определя условията и реда за събиране, предаване, съхраняване и разкомплектоване на пътните превозни средства по ал. 1."

4. В § 6 се правят следните изменения и допълнения:

а) точка 9 се изменя така:

"9. "Одобряване на типа (типово одобрение)" е процедура за удостоверяване, че даден тип пътно превозно средство, система, компонент или отделен технически възел отговарят на техническите изисквания, определени в наредбите по чл. 138, ал. 4 и 5.";

б) в т. 13 и 14 думите "максимална конструктивна скорост" се заменят с "конструктивна максимална скорост" и "думите "50 км/ч" се заменят с "45 км/ч";

в) в т. 23 съюзът "и" се заменя с "или";


г) създават се т. 34 - 44:

"34. "Технически допустима максимална маса" е максималната маса на пътното превозно средство в натоварено състояние, посочена от производителя, допустима за неговата конструкция и производствено изпълнение.

35. "Допустима максимална маса" е разрешената максимална маса на пътното превозно средство в натоварено състояние, определена за допустима от компетентните органи.

36. "Повишена проходимост" е налице, когато моторните превозни средства отговарят на определени условия за преодоляване на наклон, задвижващи оси, преден и заден ъгъл на проходимост, блокиране на диференциала, просвет и други.

37. "Препятствие на пътя" е нарушаване целостта на пътното покритие, както и предмети, вещества или други подобни, които се намират на пътя и създават опасност за движението.

38. "Светлинен сигнал" е светлина с определен цвят, излъчвана от светещо поле с определени форма и размери.

39. "Участък с концентрация на пътнотранспортни произшествия" е участък от пътя, на който за даден период са настъпили повече от определен брой пътнотранспортни произшествия.

40. "Първа долекарска помощ" е прилагането на подходящи животоподдържащи действия и мероприятия за предотвратяване на усложненията, получени при травми, свързани с пътнотранспортни произшествия, на място или в близост до него, от водачи на моторни превозни средства и други участници в движението до идването на екип от Спешна медицинска помощ.

41. "Тип превозно средство" са превозните средства, спадащи към една категория, произведени от един и същ производител, обозначени от него по унифициран начин (производствена марка, VIN-код на превозното средство, търговска марка и други), които не се различават по съществените си характеристики.

42. "Упойващо вещество" е всяко вещество, природно или синтетично, включено в Списък I и Списък II на Единната конвенция по упойващите вещества от 1961 г.

43. "Пускане на пазара" е преминаването към етапа на разпространение и/или използване, безплатно или срещу заплащане на моторно превозно средство, ремарке, система, компонент или отделен технически възел, след етапа на производство или внос за първи път в страната.

44. "Пускане в действие" е моментът, при който компонентът или отделният технически възел преминава в етап на първо ползване от крайния потребител."

5. Създава се § 6а:

"§ 6а. За издаване на разрешения и други документи по този закон се заплащат такси, определени в тарифи, приети от Министерския съвет по предложения на министъра на транспорта и съобщенията, министъра на вътрешните работи, министъра на образованието и науката, министъра на регионалното развитие и благоустройството или на министъра на здравеопазването."


§ 76. В преходните и заключителните разпоредби се правят следните изменения и допълнения:

1. В § 11:

а) в ал. 1 след думата "науката" съюзът "и" се заменя със запетая и накрая се добавя "министъра на земеделието и горите и министъра на икономиката";

б) в ал. 2 думите "министърът на транспорта издава" се заменят с "министрите по ал. 1 издават".

2. (В сила от 27.05.2002 г.) Създава се § 11а:

"§ 11а. Средствата в размер 1,5 на сто от глобите, налагани от Министерството на вътрешните работи, се използват от контролните органи на Министерството на вътрешните работи за снабдяване с технически средства за контрол и за тяхната експлоатация и поддържане."


Допълнителни разпоредби

§ 77. Навсякъде в закона думите:

1. "министърът на транспорта", "министъра на транспорта" и "Министерството на транспорта" се заменят съответно с "министърът на транспорта и съобщенията", "министъра на транспорта и съобщенията" и "Министерството на транспорта и съобщенията."

2. "стопанина на пътя", "стопанинът на пътя" и "стопаните на пътя" се заменят съответно със "собственика или администрацията, управляваща пътя", "собственикът или администрацията, управляваща пътя" и "собствениците или администрацията, управляваща пътя".


Заключителни разпоредби

§ 78. (1) В срок един месец от влизането в сила на този закон министърът на образованието и науката предава на министъра на транспорта и съобщенията регистъра за издадените и отнетите разрешения за обучение за придобиване на правоспособност за управление на моторно превозно средство и подадените заявления за издаване на разрешения за извършване на обучение на водачи на моторни превозни средства.

(2) Срокът по чл. 152, ал. 1, т. 3 за издаване на разрешение за обучение на водачи на моторни превозни средства се удължава с 30 дни за заявленията, постъпили до влизането в сила на този закон.


§ 79. Въвеждането на свидетелство за регистрация на моторните превозни средства по чл. 141, ал. 1 се извършва при първоначална регистрация, промяна в регистрацията и в съответствие с изискванията на Европейския съюз.


§ 80. В шестмесечен срок от влизането в сила на този закон Министерският съвет приема правилник за прилагането на закона.


§ 81. Наредбите, предвидени в този закон, се издават в шестмесечен срок от влизането му в сила.


§ 82. Законът влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник", с изключение на § 17 и § 76, т. 2, които влизат в сила един месец след обнародването му.

-------------------------

Законът е приет от ХХХIХ Народно събрание на 11 април 2002 г. и е подпечатан с официалния печат на Народното събрание.


Промени настройката на бисквитките