ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА КОДЕКСА ЗА ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ (ОБН., ДВ, БР. 110 ОТ 1999 Г.; БР. 55 ОТ 2000 Г. - РЕШЕНИЕ № 5 НА КОНСТИТУЦИОННИЯ СЪД ОТ 2000 Г.; ИЗМ., БР. 64 ОТ 2000 Г., БР. 1, 35 И 41 ОТ 2001 Г.)
ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА КОДЕКСА ЗА ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ (ОБН., ДВ, БР. 110 ОТ 1999 Г.; БР. 55 ОТ 2000 Г. - РЕШЕНИЕ № 5 НА КОНСТИТУЦИОННИЯ СЪД ОТ 2000 Г.; ИЗМ., БР. 64 ОТ 2000 Г., БР. 1, 35 И 41 ОТ 2001 Г.)
Обн. ДВ. бр.1 от 4 Януари 2002г., изм. ДВ. бр.74 от 30 Юли 2002г., изм. ДВ. бр.119 от 27 Декември 2002г., изм. ДВ. бр.69 от 6 Август 2004г.
§ 1. В чл. 1 след думата "майчинство" се добавя "безработица".
§ 2. В чл. 2 се правят следните изменения и допълнения:
1. Създава се нова т. 5:
"5. безработица;".
2. Досегашните т. 5 и 6 стават съответно т. 6 и 7.
§ 3. В чл. 4 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 т. 4 се изменя така:
"4. членовете на кооперации, упражняващи трудова дейност и получаващи възнаграждение в кооперацията; членовете на кооперации, работещи без трудови правоотношения в кооперацията, не се осигуряват за безработица."
2. Алинея 2 се изменя така:
"(2) Работниците и служителите, наети на работа при един или повече работодатели за не повече от 5 работни дни (40 часа) през календарния месец, се осигуряват задължително за инвалидност, старост и смърт и за трудова злополука и професионална болест."
3. В ал. 4 след думите "професионална болест" се добавя "и безработица".
4. Създава се ал. 7:
"(7) Редът за осигуряване на самоосигуряващите се лица, на лицата, работещи без трудово или служебно правоотношение, и на лицата, изпратени на работа в чужбина от български работодател или с посредничество на българска организация, се урежда от Министерския съвет по предложение на Националния осигурителен институт."
§ 4. В чл. 5 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 3 думите "фонд "Професионална квалификация и безработица" се заличават.
2. Създават се ал. 7 и 8:
"(7) При ликвидация, сливане, вливане, отделяне, разделяне или преобразуване осигурителите са длъжни да уведомят териториалното поделение на Националния осигурителен институт, където са регистрирани, преди внасянето на искането в съда. Доказателството за уведомяване е условие за разглеждане на искането от съда.
(8) При откриване на банкова сметка осигурителят декларира това обстоятелство в 7-дневен срок пред териториалното поделение на Националния осигурителен институт, където е регистриран."
§ 5. Член 6 се изменя така:
"Осигурителни вноски и осигурителен доход
Чл. 6. (1) Размерът на осигурителните вноски за фондовете на държавното обществено осигуряване се определя за всеки от фондовете със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване съобразно обхванатите осигурени социални рискове.
(2) Доходът, върху който се дължат осигурителни вноски, включва всички възнаграждения и други доходи от трудова дейност. Със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване се определят:
1. максималният месечен размер на осигурителния доход през календарната година;
2. минималният месечен размер на осигурителния доход през календарната година за самоосигуряващите се лица.
(3) Осигурителните вноски за работниците и служителите, за лицата, упражняващи трудова дейност и получаващи трудови възнаграждения като членове на кооперации, се дължат върху получените брутни месечни възнаграждения, но върху не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, и се разпределят между осигурителите и осигурените, както следва:
1. за 2000 и 2001 г. - 80:20;
2. за 2002 г. - 75:25;
3. за 2003 г. - 70:30;
4. за 2004 г. - 65:35;
5. за 2005 г. - 60:40;
6. за 2006 г. - 55:45;
7. за 2007 г. и след това - 50:50.
(4) Осигурителните вноски за лицата по чл. 4, ал. 1, т. 6 и ал. 3, т. 5 се дължат върху получените месечни възнаграждения след намаляването им с нормативно признатите разходи, но върху не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, и се разпределят между осигурителя и осигурения в съотношението по ал. 3.
(5) Осигурителните вноски за лицата по чл. 4, ал. 1, т. 2 и 3 се дължат върху получените брутни месечни възнаграждения по тези правоотношения, но върху не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, и са за сметка на държавния бюджет.
(6) Осигурителните вноски за фонд "Трудова злополука и професионална болест" са за сметка на осигурителите.
(7) Осигурителните вноски за лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1, 2 и 4 са за сметка на осигурените лица и се дължат авансово:
1. за лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1 и 2 - върху месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година;
2. за лицата по чл. 4, ал. 3, т. 4 - върху месечен осигурителен доход между петдесет на сто от минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година.
(8) Окончателният размер на месечния осигурителен доход за лицата по ал. 7 се определя за периода, през който е упражнявана трудова дейност през предходната година, въз основа на доходите, декларирани в годишната данъчна декларация по Закона за облагане доходите на физическите лица, и не може да бъде по-малък от минималния месечен осигурителен доход и по-голям от максималния месечен осигурителен доход. Окончателната осигурителна вноска се дължи върху годишния осигурителен доход, определен като разлика между декларирания доход и сбора от доходите, върху които са внасяни авансово осигурителни вноски. Осигурителните вноски се внасят за сметка на осигурените лица в размерите, определени за фонд "Пенсии".
(9) Земеделските производители, регистрирани на основание на нормативен акт, които извършват единствено земеделска дейност, не определят окончателен размер на осигурителния доход. Осигурителните вноски за тези лица могат да се изплащат от фондове за подпомагане на земеделските производители по ред, определен от Министерският съвет.
(10) За лицата, които получават доходи от дейности на различни основания по чл. 4, осигурителните вноски се внасят върху сбора от осигурителните им доходи, но върху не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, по следния ред:
1. доходи по трудови и/или по служебни правоотношения, по договори за управление и контрол на търговски дружества и от трудова дейност като член-кооператори;
2. осигурителен доход като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества, упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност, и земеделски производители;
3. доходи за работа без трудово правоотношение.
(11) Върху средствата за социални разходи, давани постоянно или периодично пряко на лицата по чл. 4, ал. 1 в пари или в натура, се внасят осигурителни вноски в размера за фонд "Пенсии", определени съответно по реда на ал. 3, 4 и 5.
(12) Осигурителните вноски за сметка на осигурителите не могат да се удържат от възнаграждението на осигурените. То не може да се намалява с размера им.
(13) Елементите на възнаграждението, както и доходите, върху които се правят осигурителни вноски, се определят с акт на Министерския съвет по предложение на Националния осигурителен институт."
§ 6. В чл. 7 се правят следните изменения и допълнения:
1. Заглавието се изменя така:
"Ред за внасяне на осигурителните вноски".
2. В ал. 1 думата "трудовото" се заменя с "дължимото".
3. В ал. 2 думите "трудовото или друго" се заменят с "дължимото".
4. Алинея 3 се изменя така:
"(3) Осигурителните вноски за самоосигуряващите се лица се внасят лично или чрез осигурителни каси до 10-о число на месеца, следващ месеца, за който се дължат."
5. Създават се ал. 5, 6, 7, 8, 9 и 10:
"(5) Осигурителните вноски за лицата, които работят без трудово правоотношение, се внасят от осигурителя до 10-о число на месеца, следващ месеца, за който се дължат.
(6) Осигурителните вноски се внасят в банките или в пощенските клонове и станции по ред, определен от Националния осигурителен институт, по съответните сметки на държавното обществено осигуряване и на допълнителното задължително пенсионно осигуряване.
(7) Осигурителите внасят осигурителните вноски с платежни нареждания за всеки месец поотделно чрез прехвърляне от сметките си по съответната сметка на държавното обществено осигуряване и на допълнителното задължително пенсионно осигуряване при изплащане на трудовите възнаграждения, включително за авансови плащания. При теглене на суми за плащания, при прекратяване на осигуряването или при отпуск извън редовното плащане на заплати или аванс не се издава отделно платежно нареждане - тези суми се включват в платежното нареждане за първото следващо внасяне на осигурителни вноски.
(8) Банките отпускат суми за изплащане на трудови възнаграждения, включително за авансовото им изплащане, както и за парични обезщетения, и на други плащания от държавното обществено осигуряване само след представяне на платежно нареждане за прехвърляне на осигурителните вноски и декларация от осигурителя, че са внесени дължимите осигурителни вноски върху тези суми за държавното обществено осигуряване, за здравното осигуряване и за допълнителното задължително пенсионно осигуряване.
(9) Осигурителите, които нямат банкова сметка, внасят осигурителните вноски в брой в банките и в пощенските клонове и станции по съответната сметка на държавното обществено осигуряване и на допълнителното задължително пенсионно осигуряване.
(10) Частта от осигурителните вноски, която е за сметка на осигурените лица съгласно чл. 6, ал. 3, се внася при изплащане на възнагражденията им и не се удържа от авансовите плащания освен в случаите, когато за съответния месец е изплатен само аванс."
§ 7. В чл. 8, ал. 2, т. 1 думите "за фонд "Професионална квалификация и безработица" се заличават.
§ 8. Член 9 се изменя така:
"Осигурителен стаж
Чл. 9. (1) За осигурителен стаж се зачита времето, за което са били дължими или внесени осигурителни вноски за лицата по чл. 4, ал. 1, 2 и ал. 3, т. 5, а за самоосигуряващите се лица - времето, за което са внесени осигурителни вноски. Не се зачита за осигурителен стаж времето, през което лицата са били осигурени само за трудова злополука и професионална болест.
(2) За осигурителен стаж, без да се правят осигурителни вноски, се зачита времето:
1. на платен и неплатен отпуск за отглеждане на малко дете;
2. на платените и неплатените отпуски за временна неработоспособност и за отпуск за бременност и раждане;
3. на неплатения отпуск до 30 работни дни през една календарна година;
4. през което лицето е получавало обезщетение за безработица.
(3) За осигурителен стаж се зачита и времето:
1. през което лицата по чл. 4, ал. 1, т. 1, 2 и 3 не са работили поради незаконно недопускане или отстраняване от работа; за този период се внасят осигурителни вноски за сметка на осигурителя върху последното брутно възнаграждение, ако лицето не е било осигурявано; ако лицето е било осигурявано на друго основание, осигурителните вноски се внасят върху разликата между последното брутно възнаграждение и осигурителния доход за периода, ако този доход е по-малък;
2. през което лицата по чл. 4, ал. 1, т. 1, 2 и 3 са били без работа поради уволнение, което е признато за незаконно от компетентните органи - от датата на уволнението до възстановяването им на работа; за този период се внасят осигурителни вноски за сметка на осигурителя върху последното брутно възнаграждение, ако лицето не е било осигурявано; ако лицето е било осигурявано, осигурителните вноски се внасят върху разликата между последното брутно възнаграждение и осигурителния доход за периода, ако този доход е по-малък;
3. през което уволненият поради задържане от органите на властта е останал без работа в резултат на това, и не е бил привлечен като обвиняем, или е бил оправдан, или наказателното производство е било прекратено или наложеното наказание лишаване от свобода е признато по съответния ред за неоснователно наложено поради това, че не е извършил деянието или че извършеното деяние не съставлява престъпление; за този период се внасят осигурителни вноски за сметка на републиканския бюджет върху последното брутно възнаграждение;
4. през което трудоустроеното лице не работи, тъй като не му е предоставена подходяща работа от осигурителя съобразно предписанието на здравните органи; за този период се внасят осигурителни вноски за сметка на осигурителя върху полагащото се обезщетение;
5. през което лицето е получавало обезщетение за времето, през което е останало без работа по Кодекса на труда, Закона за държавния служител и Закона за висшето образование; за този период се внасят осигурителни вноски върху получаваното обезщетение; за работниците и служителите осигурителните вноски са в съотношението по чл. 6, ал. 3.
(4) Осигурителният стаж в случаите по ал. 3, т. 1-4 се зачита от категорията труд, по която лицето е работело преди незаконното недопускане или отстраняване от работа, уволнението, изтърпяването на наказанието лишаване от свобода и времето, през което трудоустроеният не работи, ако това е по-благоприятно за лицето.
(5) Осигурителните вноски по ал. 3 са в размерите за фонд "Пенсии" и за допълнително задължително пенсионно осигуряване.
(6) За осигурителен стаж при пенсиониране се зачита и времето, през което родител (осиновител) или съпруг (съпруга) са полагали грижи за инвалиди със загубена работоспособност над 90 на сто, които постоянно се нуждаят от чужда помощ, поради което не са били осигурени или не са получавали пенсия. При пенсиониране за периода, който се зачита за осигурителен стаж, се внасят осигурителни вноски в размера за фонд "Пенсии" върху минималната работна заплата към датата на отпускането на пенсия, които са за сметка на държавния бюджет.
(7) За осигурителен стаж при пенсиониране се зачита периодът на наборна или мирновременна алтернативна служба и времето, през което неработеща майка е гледала дете до 3-годишна възраст. За тези периоди се внасят осигурителни вноски в размера за фонд "Пенсии" за сметка на републиканския бюджет върху минималната работна заплата към датата на отпускане на пенсията.
(8) Зачита се за осигурителен стаж при пенсиониране, ако това е по-благоприятно за лицата, в съотношение 4 години за 5 години от трета категория времето, през което лицата са работили по трудов договор при пълно работно време и:
1. по допълнителен или втори трудов договор с дневно работно време не по-малко от 3 часа;
2. са упражнявали трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества;
3. са упражнявали свободна професия и/или занаятчийска дейност.
(9) Осигурителен стаж по ал. 8 се зачита на държавните служители, когато са упражнявали някои от дейностите по същата алинея, при спазване разпоредбите на Закона за държавния служител.
(10) Осигурителният стаж по ал. 8 и 9 се зачита само за придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст по чл. 68."
§ 9. Член 10 се изменя така:
"Чл. 10. Осигуряването възниква от деня, в който лицата започват да упражняват трудова дейност по чл. 4 и продължава до прекратяването й."
§ 10. В чл. 11 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1:
а) създава се нова т. 3:
"3. обезщетения за безработица.";
б) досегашната т. 3 става т. 4.
2. В ал. 2 думата "размер" се заменя с "общ размер".
3. Създава се ал. 3:
"(3) Паричната помощ за инвалидност поради общо заболяване, когато няма основание за отпускане на пенсия на осигуреното лице, е в размер на 60-дневното обезщетение за временна неработоспособност, определено съгласно чл. 41."
§ 11. В чл. 12 се правят следните изменения:
1. В заглавието и в ал. 1 думата "само" се заличава.
2. В ал. 2 думата "размер" се заменя с "общ размер".
§ 12. В чл. 13 се правят следните изменения:
1. В заглавието и в ал. 1 думата "само" се заличава.
2. В ал. 2 думата "размер" се заменя с "общ размер".
§ 13. В чл. 14 се създава ал. 4:
"(4) Контролът върху експертизата на работоспособността се осъществява от Министерството на здравеопазването и от Националния осигурителен институт."
§ 14. В чл. 16, ал. 1 се правят следните изменения:
1. Думите "работодателите, Националния осигурителен институт и др." се заменят с "осигурителите, Националния осигурителен институт и органите на медицинската експертиза на работоспособността".
2. Точки 1 и 2 се изменят така:
"1. срещу решенията на лекуващия лекар - пред лекарската консултативна комисия;
2. срещу решенията на лекарската консултативна комисия - в 14-дневен срок от получаването им пред териториалната експертна лекарска комисия;".
3. В т. 4 думите "окръжните съдилища" се заменят със "Софийския градски съд".
§ 15. В чл. 18 се правят следните изменения и допълнения:
1. Създава се нова т. 2:
"2. фонд "Пенсии, несвързани с трудова дейност"."
2. Досегашните т. 2 и 3 стават съответно т. 3 и 4.
3. Създава се т. 5:
"5. фонд "Безработица"."
§ 16. В чл. 19, ал. 1 след думата "включва" се добавя "консолидиран бюджет на държавното обществено осигуряване".
§ 17. В чл. 20, ал. 2 се правят следните изменения и допълнения:
1. В т. 1 съюзът "и" се заменя със запетая и накрая се добавят думите "Безработица" и "Пенсии, несвързани с трудова дейност".
2. Точка 3 се отменя.
§ 18. В чл. 21 се правят следните изменения и допълнения:
1. В т. 3 думите "чл. 6, ал. 7" се заменят с "чл. 9, ал. 6".
2. Точка 4 се изменя така:
"4. суми от републиканския бюджет за:
а) осигурителни вноски в случаите, предвидени в този кодекс;
б) субсидии, предвидени в Закона за държавния бюджет за текущата финансова година;
в) здравноосигурителни вноски за пенсионери;".
3. В т. 6 след думата "глоби" се поставя запетая и се добавя "имуществени санкции".
4. Точка 10 се отменя.
§ 19. В чл. 22 се правят следните изменения и допълнения:
1. Точка 1 се изменя така:
"1. изплащане на пенсии за осигурителен стаж и възраст, пенсии за инвалидност поради общо заболяване, наследствени пенсии и добавките към тях;".
2. В т. 2 след думата "пенсиите" се добавя "по т. 1".
3. Създава се т. 4:
"4. здравноосигурителни вноски за пенсионери.".
§ 20. Създава се чл. 22а:
"Приходи по фонд "Пенсии, несвързани с трудова дейност"
Чл. 22а. Приходите по фонд "Пенсии, несвързани с трудова дейност" се набират от:
1. суми от републиканския бюджет за:
а) изплащане на пенсии, за които не се дължат осигурителни вноски, и за индексациите, компенсациите и добавките към тях;
б) добавки към пенсиите на ветераните от войните;
в) добавки по чл. 84, определени от пенсиите по буква "а";
2. възстановяване на направени осигурителни разходи в предвидените в нормативните актове случаи;
3. такси, определени с тарифа на Министерския съвет;
4. лихви и дивиденти;
5. дарения и завещания."
§ 21. Създава се чл. 22б:
"Разходи по фонд "Пенсии, несвързани с трудова дейност"
Чл. 22б. (1) Средствата по фонд "Пенсии, несвързани с трудова дейност" се разходват за изплащане на пенсии за военна инвалидност, пенсии за гражданска инвалидност, социални пенсии за старост, социални пенсии за инвалидност, пенсии за особени заслуги, персонални пенсии, за индексациите, компенсациите и добавките към тях, както и за добавките към пенсиите на ветераните от войните и за добавки по чл. 84, определени от пенсии, за които не се дължат осигурителни вноски.
(2) Средствата по фонд "Пенсии, несвързани с трудова дейност" се разходват и за изплащане на пенсии, за които не се дължат осигурителни вноски, по отменените Закон за пенсиите и Закон за общественото осигуряване, както и за индексациите, компенсациите и добавките към тях."
§ 22. В чл. 23, т. 5 след думата "глоби" се поставя запетая и се добавя "имуществени санкции".
§ 23. В чл. 25 се правят следните изменения и допълнения:
1. Създава се нова т. 4:
"4. суми от републиканския бюджет за изплащане на:
а) месечни добавки за деца;
б) еднократни помощи за раждане;
в) месечни добавки за деца инвалиди.".
2. Досегашната т. 4 става т. 5.
3. Досегашната т. 5 става т. 6 и в нея след думата "глоби" се добавя "имуществени санкции".
4. Досегашните т. 6, 7, 8 и 9 стават съответно т. 7, 8, 9 и 10.
§ 24. В чл. 26 се създават т. 6, 7 и 8:
"6. изплащане на месечни добавки за деца;
7. изплащане на еднократни помощи за раждане;
8. изплащане на месечни добавки за деца инвалиди."
§ 25. Създава се чл. 26а:
"Приходи за фонд "Безработица"
Чл. 26а. Приходите за фонд "Безработица" се набират от:
1. осигурителни вноски;
2. глоби, имуществени санкции и наказателни лихви;
3. целеви суми от държавния бюджет за обезщетения по чл. 233 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България;
4. лихви и дивиденти;
5. дарения и завещания;
6. други източници."
§ 26. Създава се чл. 26б:
"Разходи за фонд "Безработица"
Чл. 26б. Средствата от фонд "Безработица" се разходват за изплащане на обезщетения за безработица, обезщетения по чл. 233 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България и здравноосигурителни вноски за безработните."
§ 27. Член 28 се изменя така:
"Чл. 28. Временно свободните средства по фондовете на държавното обществено осигуряване могат да се влагат по депозитни сметки в Българската народна банка или за придобиване, на първичния пазар или чрез Министерството на финансите, на държавни ценни книжа, емитирани от българското правителство."
§ 28. Член 29 се изменя така:
"Чл. 29. (1) Банките, обслужващи сметките на Националния осигурителен институт, се определят от Министерството на финансите и Българската народна банка. От определените от Българската народна банка и Министерството на финансите банки Надзорният съвет на Националния осигурителен институт избира банките, които имат право да обслужват сметките на Националния осигурителен институт.
(2) Редът и начинът на обслужване на сметките на Националния осигурителен институт се определят от Министерството на финансите и Българската народна банка."
§ 29. В чл. 33, ал. 3 се правят следните изменения и допълнения:
1. В т. 3 буква "б" се отменя.
2. В т. 6 след думата "пенсиите" се добавя "и обезщетенията за безработица".
3. Създава се т. 9:
"9. издава информационен бюлетин."
§ 30. В чл. 35 се правят следните изменения и допълнения:
1. Създават се нови ал. 3 и 4:
"(3) Когато представителните организации на работниците и служителите или на работодателите са различен брой, квотата на организациите с по-малък брой се допълва до квотата на организациите с по-голям брой по споразумение между заинтересованите организации.
(4) При липса на споразумение по ал. 3 допълване на квотата на национално представителните организации с по-малък брой не се осъществява и съставът на Надзорния съвет количествено се определя единствено по реда на ал. 1."
2. Досегашните ал. 3, 4, 5, 6, 7 и 8 стават съответно ал. 5, 6, 7, 8, 9 и 10.
§ 31. В чл. 36, т. 6 след думите "три години" се добавя "по реда на чл. 116".
§ 32. В чл. 37, ал. 5, т. 6 след думите "три години" се добавя "по реда на чл. 116".
§ 33. В чл. 40, ал. 3 след думите "осигурителите" се добавя "в сроковете за изплащане на трудовите възнаграждения".
§ 34. В чл. 41 ал. 2 се изменя така:
"(2) За дните, включени в периода по ал. 1, се взема предвид среднодневната минимална работна заплата за страната за съответния период, ако лицето:
1. не е било осигурено за всички осигурени социални рискове;
2. не е било осигурено за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица;
3. е ползвало неплатен отпуск, който се зачита за трудов или служебен стаж;
4. е ползвало отпуск за отглеждане на малко дете."
§ 35. В чл. 42 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 2 след думата "служител" запетаята се заменя със съюза "и" и думите "Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България и Закона за Министерството на вътрешните работи" се заличават.
2. Алинея 3 се изменя така:
"(3) Когато временната неработоспособност е настъпила преди прекратяване на срочни трудови и служебни правоотношения, договори за кадрова военна служба и договори за управление и контрол на търговски дружества, паричното обезщетение се изплаща за не повече от 75 календарни дни след прекратяване на правоотношенията или договорите. Ако временната неработоспособност е поради трудова злополука или професионална болест, паричното обезщетение се изплаща до възстановяване на работоспособността или до установяване на инвалидност."
§ 36. В чл. 50, ал. 1 се създава изречение второ:
"Такова право се предоставя и на майката, която не е осигурена за трудова злополука, професионална болест и безработица."
§ 37. В чл. 53, ал. 1 и 2 думите "на минималната месечна работна заплата, установена за страната" се заменят с "определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване".
§ 38. В чл. 54 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 думите "минималната месечна работна заплата, установена за страната" се заменят с "обезщетението по чл. 53", а след думите "професионална болест" се добавя "и безработица".
2. В ал. 2, изречение второ, след думите "социални рискове" се поставя запетая и се добавя "както и когато не е осигурено за трудова злополука, професионална болест и безработица."
§ 39. Създава се глава четвърта "а":
"Глава четвърта "а"
ПАРИЧНИ ОБЕЗЩЕТЕНИЯ ЗА БЕЗРАБОТИЦА
Право на парично обезщетение за безработица
Чл. 54а. (1) Право на парично обезщетение за безработица имат лицата, които са подлежали на задължително осигуряване за всички осигурени социални рискове най-малко 9 месеца през последните 15 календарни месеца преди прекратяване на осигуряването и които:
1. имат регистрация като безработни в съответното териториално поделение на Агенцията по заетостта;
2. не са придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст или професионална пенсия за ранно пенсиониране;
3. не упражняват трудова дейност, за която подлежат на задължително осигуряване по чл. 4.
(2) Паричното обезщетение за безработица се отпуска въз основа на заявление до териториалното поделение на Националния осигурителен институт.
(3) Паричното обезщетение за безработица се изплаща от датата на прекратяване на осигуряването, ако заявлението по ал. 2 е подадено в 3-месечен срок от тази дата. Ако заявлението е подадено след този срок по неуважителни причини, паричното обезщетение се изплаща за периода по чл. 54в, намален със закъснението.
(4) Лицата, имащи право на парично обезщетение за безработица, са длъжни да декларират обстоятелствата по ал. 1 ежемесечно пред териториалните поделения на Националния осигурителен институт.
(5) Редът за отпускане и изплащане на паричните обезщетенията за безработица се урежда от Министерския съвет по предложение на Националния осигурителен институт.
Размер на паричното обезщетение за безработица
Чл. 54б. (1) Размерът на паричното обезщетение за безработица на безработните лица е 60 на сто от получения средномесечен осигурителен доход за последните 9 месеца, през които са подлежали на задължително осигуряване за всички осигурени социални рискове, и не може да бъде по-малък от минималния и по-голям от максималния размер на обезщетението за безработица.
(2) Минималният и максималният размер на обезщетението за безработица се определят ежегодно със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване.
(3) Безработните лица, чиито правоотношения са били прекратени по тяхно желание или с тяхно съгласие, или поради виновното им поведение, на основание чл. 325, т. 1 и 2, чл. 326 и 330 от Кодекса на труда, чл. 103, ал. 1, т. 1, 2 и 5, чл. 105 и 107 от Закона за държавния служител, чл. 128, т. 1, 7 и 8, чл. 128а и чл. 128в, т. 2 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България и чл. 253, ал. 1, т. 4, 7 и 8 от Закона за Министерството на вътрешните работи, получават минималния размер на паричното обезщетение за безработица за срок 4 месеца.
(4) Безработните лица, придобили право на парично обезщетение по чл. 54а преди изтичането на три години от предходно упражняване на правото на обезщетение за безработица, получават минималния размер на обезщетението за срок 4 месеца.
(5) Размерът на паричното обезщетение на безработните лица, работили на непълно работно време, се определя пропорционално на уговореното време. В този случай размерът на обезщетението може да бъде по-малък от определения минимален размер на обезщетението за безработица.
(6) Лицата, наети на работа на непълно работно време в срока за изплащане на паричното обезщетение и получаващи възнаграждение по-малко от минималната работна заплата, установена за страната, имат право на обезщетение за безработица в размер 50 на сто от полагащото им се парично обезщетение за оставащия период на изплащането по чл. 54в, ал. 1.
Срокове за изплащане на паричните обезщетения за безработица
Чл. 54в. (1) Паричните обезщетения за безработица се изплащат ежемесечно през месеца, следващ този, за който се дължат, в зависимост от продължителността на осигурителния стаж, за период, както следва:
Осигурителен стаж | Период за изплащане |
(години) | на обезщетението |
(месеци) |
до | 3 | 4 | ||
от | 3 | до | 5 | 6 |
от | 5 | до | 10 | 8 |
от | 10 | до | 15 | 9 |
от | 15 | до | 20 | 10 |
от | 20 | до | 25 | 11 |
над | 25 | 12 |
(2) В периода по ал. 1 не се включва срокът на обезщетенията по чл. 222, ал. 1 от Кодекса на труда, чл. 106, ал. 2 от Закона за държавния служител и чл. 58, ал. 3 от Закона за висшето образование, като тези обезщетения не могат да се получават едновременно с паричното обезщетение за безработица.
(3) Средствата за парични обезщетения за безработица, неполучени по неуважителни причини 3 месеца след последната определена за получаването им дата, остават по сметката на фонд "Безработица".
Спиране изплащането на паричните обезщетения за безработица
Чл. 54г. (1) Изплащането на паричното обезщетение за безработица се спира за периода, през който лицето получава обезщетение за временна неработоспособност.
(2) Безработният е длъжен да декларира настъпването и отпадането на обстоятелствата по ал. 1 с декларацията по чл. 54а, ал. 4.
(3) Изплащането се възобновява от деня на отпадане на основанието за спиране за оставащия период.
Прекратяване изплащането на паричните обезщетения за безработица
Чл. 54д. (1) Изплащането на паричното обезщетение за безработица се прекратява при:
1. започване на трудова дейност, за която лицето подлежи на задължително осигуряване по чл. 4;
2. прекратяване на регистрацията от Агенцията по заетостта;
3. придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст или на професионална пенсия за ранно пенсиониране;
4. неизпълнение на задължението по чл. 54а, ал. 4;
5. смърт на безработния.
(2) Агенцията по заетостта е длъжна да уведоми незабавно Националния осигурителен институт за настъпването на обстоятелствата по ал. 1, т. 2.
(3) Лицето е длъжно да декларира пред съответното териториално поделение на Националния осигурителен институт за настъпването на обстоятелствата по ал. 1, т. 1 в срок 7 дни.
(4) При представяне на доказателства за наличието на уважителни причини за неспазване на задължението по чл. 54а, ал. 4 изплащането на паричното обезщетение се възстановява за оставащия към датата на прекратяването период.
(5) Ако по време на получаване на паричното обезщетение лицето започне да упражнява дейност - основание за задължително осигуряване по чл. 4, която бъде преустановена след по-малко от 9 месеца, изплащането на паричното обезщетение се възстановява за оставащия към датата на прекратяването период.
Възстановяване на добросъвестно получено парично обезщетение за безработица
Чл. 54е. (1) Изплатените парични обезщетения за безработица се възстановяват от лицата, чието уволнение е отменено като незаконно, за периода на полученото обезщетение по чл. 225, ал. 1 от Кодекса на труда, чл. 104, ал. 1 от Закона за държавния служител, чл. 134, ал. 1 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България и чл. 263 от Закона за Министерството на вътрешните работи.
(2) В 7-дневен срок от изплащане на обезщетенията по ал. 1 осигурителят е длъжен да представи копия от съдебното решение и платежните документи в съответното териториално поделение на Националния осигурителен институт.
(3) За възстановяване на сумите длъжностното лице, на което е възложено ръководството на осигуряването за безработица в териториалното поделение на Националния осигурителен институт, издава разпореждане, което подлежи на принудително изпълнение по реда на Данъчния процесуален кодекс.
(4) Лицата по ал. 1 нямат право на парично обезщетение за безработица до пълното възстановяване на дължимите суми.
Ред за отпускане, изменяне, спиране и прекратяване на паричните обезщетения за безработица
Чл. 54ж. (1) Паричните обезщетения за безработица се отпускат, изменят, отказват, спират, прекратяват, възобновяват и възстановяват с разпореждане на длъжностното лице, на което е възложено ръководството на осигуряването за безработица в териториалното поделение на Националния осигурителен институт.
(2) Длъжностното лице по ал. 1 издава разпореждане за възстановяване на неоснователно изплатените обезщетения за безработица. Дължимите суми по разпорежданията могат да се прихващат от полагащите се обезщетения и помощи за безработица и подлежат на принудително изпълнение по реда на Данъчния процесуален кодекс.
Задължения за предоставяне на информация
Чл. 54з. (1) Агенцията по заетостта предоставя на Националния осигурителен институт ежемесечно информацията, необходима за отпускане, изплащане, спиране, прекратяване или изменяне на обезщетенията за безработица.
(2) Националният осигурителен институт предоставя ежемесечно информация на Агенцията по заетостта за изплащането, спирането и прекратяването на обезщетенията за безработица."
§ 40. В чл. 57, ал. 2 думите "6-месечен срок" се заменят със "срок една година".
§ 41. В чл. 58 се правят следните изменения:
1. В ал. 3, т. 3 думите "професионалния характер на злополуката и увреждането" се заменят с "характера на злополуката".
2. Алинея 5 се изменя така:
"(5) Правата по ал. 4 имат наследниците на починалия при трудова злополука и лицата по т. 2, когато здравословното състояние на пострадалия не му позволява да посочи представител."
§ 42. В чл. 59 ал. 1 се изменя така:
"(1) За всяка трудова злополука или професионална болест териториалното поделение на Националния осигурителен институт открива досие, което съдържа:
1. декларацията за трудова злополука или известието за професионална болест;
2. протокол от разследването на трудовата злополука, когато такова е извършено, или протокол за проучване на професионалната болест;
3. разпореждането за приемане или за не- приемане на злополуката за трудова или експертното решение за потвърждаване или отхвърляне на професионалната болест и регистрационната карта за призната професионална болест;
4. копия от болничните листове (първичен и продължения) за злополуката или заболяването;
5. документи, свързани с медицински и други разходи;
6. други документи, свързани със злополуката или заболяването."
§ 43. В чл. 60 се правят следните изменения и допълнения:
1. Създава се нова ал. 2:
"(2) При декларирана злополука по повод на нетравматично увреждане разпореждането по ал. 1 се издава въз основа на решението на органите, осъществяващи експертизата на работоспособността."
2. Досегашните ал. 2 и 3 стават съответно ал. 3 и 4.
§ 44. В чл. 62 се създава ал. 3:
"(3) Органите на експертизата на работоспособността издават експертно решение за потвърждаване или отхвърляне на професионалната болест и попълват регистрационна карта за професионална болест."
§ 45. В чл. 66 се правят следните изменения:
1. Точка 3 се изменя така:
"3. да изпраща в териториалното поделение на Националния осигурителен институт копия от болничните листове (първичен и продължения) за трудова злополука или професионална болест;".
2. Точки 4 и 5 се отменят.
§ 46. В чл. 70 се създава ал. 8:
"(8) При определяне на пенсия по международен договор, по който Република България е страна, се взема предвид осигурителният доход за осигурителния стаж, придобит по българското законодателство."
§ 47. Създава се чл. 70а:
"Доход, от който се изчислява пенсията
Чл. 70а. (1) Средномесечният осигурителен доход се определя от възнаграждението или осигурителния доход, върху които са внесени или дължими осигурителните вноски за лицата по чл. 4, ал. 1, 2 и ал. 3, т. 5, а за самоосигуряващите се лица - от дохода, върху който са внесени осигурителни вноски.
(2) При определяне на средномесечния осигурителен доход не се взема предвид дохода за времето:
1. на наборна или алтернативна служба;
2. на отпуска за отглеждане на дете, през който е получавано обезщетение;
3. на зачетения осигурителен стаж на неработещите майки;
4. на обучение на лицата, завършили висше или полувисше образование, за което са внесени осигурителни вноски;
5. след 1 януари 1996 г., през което родител (осиновител) на дете инвалид е полагал постоянни грижи за него до навършване на 16-годишна възраст, поради което не е работил по трудово или по служебно правоотношение и не е бил осигурен;
6. след 1 януари 2001 г., през което родител (осиновител) или съпруг (съпруга) са полагали грижи за инвалиди със загубена работоспособност над 90 на сто, които постоянно се нуждаят от чужда помощ, поради което не са били осигурени или не са получавали пенсия;
7. през което лицата са получавали обезщетение за безработица при отпускане на пенсии с начална дата след 31 декември 1999 г.
(3) Когато в периода, от който се определя индивидуалният коефициент, се включва време на законоустановен отпуск или законна стачка, се вземат предвид:
1. за времето на платен отпуск, заплащан от работодателя - полученото възнаграждение за този отпуск, върху което са внесени осигурителни вноски;
2. за времето на отпуск поради временна неработоспособност или бременност и раждане, през което е получавано парично обезщетение от общественото осигуряване - доходът, от който е изчислено обезщетението;
3. за времето на неплатен отпуск, който се зачита за трудов или служебен стаж, или на законна стачка - минималната месечна работна заплата, установена за страната за съответния период.
(4) При определяне на осигурителния доход за лицата по чл. 4, ал. 1 и 2 не се включват начислени и неизплатени възнаграждения."
§ 48. В чл. 73, ал. 3 изречение второ се заличава.
§ 49. В чл. 74 се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст става ал. 1.
2. Създава се ал. 2:
"(2) Инвалидите по рождение и инвалидите с придобита инвалидност до постъпване на работа придобиват право на пенсия за инвалидност поради общо заболяване при една година осигурителен стаж."
§ 50. В чл. 75, ал. 2, т. 3 и ал. 4, т. 3 думите "лица с намалена работоспособност от 50 до 70 на сто" се заменят с "лица с намалена работоспособност от 50 до 70,99 на сто".
§ 51. В чл. 77 думите "слепите по рождение и за ослепелите преди постъпване на работа" се заменят със "слепите и инвалидите по рождение или с придобита инвалидност до постъпването им на работа".
§ 52. В чл. 79, ал. 1, т. 3 и ал. 2, т. 3 думите "лица с намалена работоспособност от 50 до 70 на сто" се заменят с "лица с намалена работоспособност от 50 до 70,99 на сто".
§ 53. В чл. 80 ал. 2 се изменя така:
"(2) Право на наследствена пенсия имат децата, преживелият съпруг и родителите."
§ 54. В чл. 86, в таблицата по ал. 1 думите "50-70 на сто" се заменят с "50-70,99 на сто".
§ 55. В чл. 88, ал. 1, т. 3 думите "лица с намалена работоспособност от 50 до 70 на сто" се заменят с "лица с намалена работоспособност от 50 до 70,99 на сто".
§ 56. В чл. 89 ал. 1 се изменя така:
"(1) Право на социална пенсия имат лицата, навършили 70-годишна възраст, когато годишният доход на член от семейството към датата на навършване на възрастта е по-малък от сбора на гарантирания минимален доход, установен за страната през последните 12 месеца. Ако искането е направено след навършване на 70-годишна възраст и след изтичане на 6-месечния срок по чл. 94, доходът на член от семейството се преценява към датата на заявлението."
§ 57. Член 94 се изменя така:
"Чл. 94. Пенсиите се отпускат от датата на придобиване на правото, а за пенсиите за осигурителен стаж и възраст - от датата на прекратяване на осигуряването, ако заявлението с необходимите документи е подадено в 6-месечен срок от придобиване на правото, съответно от прекратяване на осигуряването. Ако документите са подадени след изтичане на 6-месечния срок от придобиване на правото, съответно от прекратяване на осигуряването, пенсиите се отпускат от датата на подаването им."
§ 58. В чл. 101 се правят следните изменения и допълнения:
1. Създава се нова ал. 6:
"(6) Родителите не могат да получават едновременно лична и наследствена пенсия, с изключение на случаите по ал. 7."
2. Досегашната ал. 6 става ал. 7.
§ 59. В чл. 102, ал. 1 изречение първо се изменя така:
"Лицата, на които е отпусната пенсия за осигурителен стаж и възраст, за инвалидност поради общо заболяване и за инвалидност поради трудова злополука или професионална болест, могат да поискат преизчисляване на пенсията за придобит осигурителен стаж и осигурителен доход след пенсионирането, ако това е по-благоприятно за тях."
§ 60. В чл. 104, ал. 2 след думата "пенсиониране" се добавя "за осигурителен стаж и възраст".
§ 61. В чл. 107 думите "за фонд "Професионална квалификация и безработица" се заличават.
§ 62. В чл. 108 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1, т. 1, 2 и 3 думите "за фонд "Професионална квалификация и безработица" се заличават.
2. В ал. 2 думите "за фонд "Професионална квалификация и безработица" се заличават.
3. В ал. 4 думите "и осигуряването при безработица" се заличават.
§ 63. В чл. 109 ал. 2 се изменя така:
"(2) Служителите на Националния осигурителен институт са длъжни да пазят в тайна и да не използват за други цели, освен за прякото изпълнение на задълженията им на съответната длъжност, всички факти и обстоятелства относно осигурените лица и осигурителите, станали им известни във връзка с изпълнение на служебните им задължения, включително и след прекратяване на договора им. Тези факти и обстоятелства могат да бъдат предоставени на орган на съдебната власт или на друг държавен орган при условия и по ред, определени от управителя на Националния осигурителен институт в съответствие с действащите нормативни актове."
§ 64. В чл. 110 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1:
а) точка 3 се отменя;
б) създава се т. 5:
"5. едновременно с ревизионния акт за начет могат да се постановят мерки за предварително обезпечаване на вземания за задължителни осигурителни вноски по реда на Данъчния процесуален кодекс."
2. В ал. 5:
а) в т. 1 думите "фонд "Професионална квалификация и безработица" се заличават;
б) създава се т. 3:
"3. прихващане на данъка за възстановяване по реда на Закона за данък върху добавената стойност."
3. В ал. 6 думите "здравното осигуряване и фонд "Професионална квалификация и безработица" се заменят с "и здравното осигуряване".
4. Създава се нова ал. 7:
"(7) Който изплати на длъжника вземания, върху които е наложен запор по този кодекс, отговаря солидарно с него за изплатените суми, до размера на задължението, заедно със законната лихва след плащането. Когато изплащането е извършено от юридическо лице или неперсонифицирано дружество, заедно с него отговаря солидарно управителят или членовете на управителния орган, или управляващ съдружник, които са допуснали изплащането. Органите по ал. 3 издават разпореждания за събиране на сумите, като могат да наложат и обезпечителни мерки."
5. Досегашната ал. 7 става ал. 8.
6. Досегашната ал. 8 става ал. 9.
7. Досегашната ал. 9 става ал. 10, като думите "на трети лица" се заменят с "към трети лица".
8. Досегашната ал. 10 става ал. 11, като думите "и фонд "Професионална квалификация и безработица" се заличават.
9. Досегашната ал. 11 става ал. 12, като думите "за фонд "Професионална квалификация и безработица" и "на фонд "Професионална квалификация и безработица" се заличават.
§ 65. В чл. 111, ал. 1 думите "фонд "Професионална квалификация и безработица" се заличават.
§ 66. В чл. 112 думите "фонд "Професионална квалификация и безработица" се заличават.
§ 67. В чл. 114, ал. 2 след думите "осигурените лица" се поставя запетая и се добавя "с изключение на случаите по чл. 54е.".
§ 68. В чл. 115 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 след думите "неправилно извършвани осигурителни плащания" се поставя запетая и се добавя "неоснователно изплатени парични обезщетения".
2. В ал. 4 след думите "станали изискуеми" се поставя запетая и се добавя "с изключение на вземанията по чл. 54в, ал. 3".
§ 69. Член 116 се изменя така:
"Чл. 116. (1) По искане на длъжниците към държавното обществено осигуряване може да се разреши плащането на дължимите суми да се разсрочи съгласно одобрен погасителен план.
(2) Разсрочването се допуска, когато се установи, че наличните парични средства на длъжника не са достатъчни за погасяване на задълженията му към фондовете на държавното обществено осигуряване, но след преценка на дейността му може да се направи обосновано предположение, че затрудненията са временни и при разсрочване на задълженията длъжникът ще може да се издължи и да заплаща текущите задължения към фондовете на държавното обществено осигуряване и другите публични задължения.
(3) За периода на разсрочването длъжникът дължи законната лихва.
(4) Разсрочване не се разрешава по отношение на търговец, за когото има решение за прекратяване с ликвидация или за когото е открито производство по несъстоятелност.
(5) Към искането по ал. 1 се прилагат:
1. доказателства за финансово-икономическото състояние на длъжника и перспективна програма за развитие - за едноличен търговец, юридическо лице или приравнено на него;
2. декларация и за всички други публични задължения, включително лихвите по тях, както и за всички задължения към частни кредитори и лихвите по тях;
3. погасителен план за разсрочване на задълженията;
4. отчет за приходите и разходите на длъжника за предходната отчетна финансова година;
5. баланс за предходната отчетна финансова година и за последния отчетен период;
6. справка за задълженията на осигурителя към датата на искането за разсрочване, която включва:
а) задължения към фондовете по държавното обществено осигуряване, здравното осигуряване и допълнителното задължително пенсионно осигуряване;
б) задължения към персонала;
в) други публични задължения;
г) други задължения;
7. други документи по преценка на разсрочващия орган.
(6) Решението за разсрочване се издава от:
1. ръководителя на териториалното поделение на Националния осигурителен институт - за задължения до 10 000 лв. за срок до една година;
2. управителя на Националния осигурителен институт - за задължения от 10 000 до 100 000 лв. за срок до 3 години;
3. Надзорния съвет на Националния осигурителен институт - за задължения над 100 000 лв. за срок до 3 години.
(7) С разрешението се определят крайният срок, погасителните вноски и други условия, в това число последиците от неспазването им.
(8) За периода на разсрочването спира да тече давността за вземанията на държавното обществено осигуряване.
(9) Отказът за разсрочване не подлежи на обжалване."
§ 70. В чл. 117 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1, т. 2:
а) създава се нова буква "б":
"б) за отказ или неправилно определяне, изменяне, спиране и прекратяване на обезщетенията за безработица;";
б) досегашните букви "б", "в", "г" и "д" стават съответно букви "в", "г", "д" и "е".
2. В ал. 2 думите "букви "б - д" се заменят с "букви "в - е".
§ 71. В чл. 128 се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст става ал. 1.
2. Създава се ал. 2:
"(2) Данните за лицата по чл. 4, ал. 1, т. 3 се водят в отделен регистър и се предоставят по ред, определен от Министерския съвет."
§ 72. В чл. 131 се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст става ал. 1.
2. Създава се ал. 2:
"(2) Когато размерът на пенсията е до 20 на сто от социалната пенсия за старост, сумата се изплаща на пенсионера наведнъж или разсрочено при придобиване на правото."
§ 73. В чл. 139, ал. 1, т. 2 думата "разрешение" се заменя с "решение".
§ 74. В чл. 142, ал. 1, т. 2 след думите "намалена работоспособност" се добавя "над 70,99 на сто".
§ 75. В чл. 157 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 2 думите "чл. 6, ал. 3, т. 1" се заменят с "чл. 6, ал. 3".
2. Създава се ал. 5:
"(5) Осигурителните вноски за допълнително задължително пенсионно осигуряване се внасят върху доходите, за които се дължат осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване, с изключение на чл. 9, ал. 6 и 7 и § 9, ал. 2 и 3."
§ 76. В чл. 159, ал. 3 думите "10-дневен срок" се заменят със "срок до 30 дни".
§ 77. В § 1 т. 3 се изменя така:
"3. консолидираният бюджет на държавното обществено осигуряване включва бюджетите на фонд "Пенсии", фонд "Общо заболяване и майчинство", фонд "Трудова злополука и професионална болест", фонд "Безработица", фонд "Пенсии, несвързани с трудова дейност" и бюджета на Националния осигурителен институт."
§ 78. В § 4, ал. 4 думите "по ал. 1 и 2" се заменят с "по ал. 1, 2 и 3".
§ 79. В § 5, ал. 2 числото "0,5" се заменя с "0,3".
§ 80. В § 5а думите "са върху избран осигурителен доход от половин до 10 минимални работни заплати за страната" се заменят със "са върху осигурителен доход, който не е по-малък от 25 на сто от минималния месечен размер на осигурителния доход".
§ 81. В § 6 се правят следните допълнения:
1. В ал. 4 след думата "пенсии" се добавя "за старост".
2. Създава се ал. 6:
"(6) До 31 декември 2003 г. включително размерът на получаваните една или повече от една пенсии, без добавките към тях, за лицата по чл. 69, ал. 3 не може да надвишава петкратния размер на социалната пенсия за старост."
§ 82. Параграфи 10 и 11 се отменят.
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 83. Член 110, ал. 11 се прилага и за събраните суми по актове за начет, съставени преди 1 януари 2000 г.
§ 84. (1) Вземанията и задълженията за изплащане на обезщетения и помощи за безработица и за надвнесени осигурителни вноски на фонд "Професионална квалификация и безработица" преминават към фонд "Безработица".
(2) Отпуснатите към 31 декември 2001 г. парични обезщетения и помощи за безработица се изплащат в размерите и сроковете, предвидени в отменените глава четвърта, раздел III от Закона за закрила при безработица и насърчаване на заетостта.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 74 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г.) Осигуряването за безработица за лицата по чл. 4, ал. 1, т. 4 започва от 1 януари 2003 г.
§ 85. (1) До 31 декември 2003 г. включително паричните обезщетения за безработица по глава четвърта "а" се отпускат и изплащат от Агенцията по заетостта.
(2) До 31 декември 2003 г. включително паричните обезщетения за безработица се отпускат, изменят, отказват, спират, прекратяват, възобновяват и възстановяват с решение на ръководителя на териториалното поделение на Агенцията по заетостта.
(3) До 31 декември 2003 г. включително получените парични обезщетения за безработица в случаите по чл. 54е и чл. 54ж, ал. 2 се възстановяват въз основа на решение на ръководителя на териториалното поделение на Агенцията по заетостта.
(4) Решенията по ал. 2 и 3 се обжалват в съда по реда на Закона за административното производство.
(5) Териториалните поделения на Агенцията по заетостта са длъжни да представят ежемесечно на съответните териториални поделения на Националния осигурителен институт цялата информация за лицата, получаващи обезщетения за безработица, и за размера на обезщетенията.
(6) Териториалните поделения на Националния осигурителен институт извършват проверка на данните и превеждат на съответните териториални поделения на Агенцията по заетостта дължимите суми за изплащане на обезщетенията за безработица и за пощенските такси.
(7) Териториалните поделения на Агенцията по заетостта се отчитат пред съответните териториални поделения на Националния осигурителен институт за извършените плащания до края на всеки месец.
(8) До 31 декември 2003 г. нарушенията на глава четвърта "а" от лицата, получаващи обезщетение за безработица, се установяват с актове, съставени от длъжностните лица, определени от изпълнителния директор на Агенцията по заетостта, а наказателните постановления се издават от ръководителя на съответното териториално поделение на Агенцията по заетостта или от упълномощено от него длъжностно лице по реда на Закона за административните нарушения и наказания.
§ 86. Министърът на труда и социалната политика и управителят на Националния осигурителен институт определят обхвата и реда за преминаване на материалните активи и човешките ресурси от Агенцията по заетостта към Националния осигурителен институт заедно с необходимата им издръжка.
§ 87. (1) (Изм. - ДВ, бр. 119 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г.) До 31 декември 2004 г. осигурителни вноски за фонд "Пенсии" се внасят върху паричното обезщетение за периодите на временна неработоспособност или бременност и раждане, които се зачитат за трудов стаж. В тези случаи осигурителната вноска е в размер, равен на частта, която се дължи от работодателя и се внася само от него. В същия размер е осигурителната вноска за лицата, които се осигуряват само за своя сметка. Върху паричните обезщетения за временна неработоспособност или за бременност и раждане не се внасят вноски за допълнително задължително пенсионно осигуряване.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 119 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г., изм. - ДВ, бр. 69 от 2004 г., в сила от 01.07.2004 г.) За времето от 1 януари 2000 г. до 31 декември 2004 г. за осигурителен стаж се зачитат периодите на временна неработоспособност и бременност и раждане, през които е получавано парично обезщетение, върху което са дължими или внесени осигурителни вноски по ал. 1, както и времето на отпуск за бременност и раждане, през което не се получава парично обезщетение.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 119 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г.) При отпускане на пенсии, ако е включен период от 1 януари 2000 г. до 31 декември 2004 г., през който лицата са получавали парично обезщетение за временна неработоспособност и за бременност и раждане, се взема предвид размерът на обезщетението, върху което са внесени или са дължими осигурителни вноски.
§ 88. Сумите по разпореждания, издадени на основание на отменените § 10 и 11, се дължат за периода до 31 декември 2001 г.
§ 89. Пенсиите на учителите, изплащани от Учителския пенсионен фонд и отпуснати до 31 декември 2001 г., се преизчисляват по реда на § 5, ал. 2 от преходните и заключителните разпоредби на закона.
§ 90. До 31 декември 2002 г. Националният осигурителен институт осъществява дейността по чл. 123 за кадровите военнослужещи, за държавните служители - офицери, сержанти и граждански лица по Закона за Министерството на вътрешните работи, за лицата по § 19 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за изпълнение на наказанията (ДВ, бр. 73 от 1998 г.) и за служителите на Националната разузнавателна служба.
§ 91. В чл. 164, ал. 5 от Кодекса на труда (обн., ДВ, бр. 26 и 27 от 1986 г.; изм. и доп., бр. 6 от 1988 г., бр. 21, 30 и 94 от 1990 г., бр. 27, 32 и 104 от 1991 г., бр. 23, 26, 88 и 100 от 1992 г., бр. 69 от 1995 г. - Решение № 12 на Конституционния съд от 1995 г.; изм., бр. 87 от 1995 г., бр. 2, 12 и 28 от 1996 г., бр. 124 от 1997 г., бр. 22 от 1998 г., бр. 52 от 1998 г. - Решение № 11 на Конституционния съд от 1998 г.; изм., бр. 56, 83, 108 и 133 от 1998 г., бр. 51, 67 и 110 от 1999 г., бр. 25 от 2001 г. ) думите "в размер на 50 на сто от минималната месечна работна заплата, установена за страната" се заличават.
§ 92. В Закона за здравното осигуряване (обн., ДВ, бр. 70 от 1998 г.; изм., бр. 93 и бр. 153 от 1998 г., бр. 62, 65, 67, 69, 110 и 113 от 1999 г., бр. 64 от 2000 г. и бр. 41 от 2001 г.) се правят следните изменения и допълнения:
1. В чл. 24:
а) създава се нова т. 5:
"5. такса за обслужване събирането на здравноосигурителни вноски от Националния осигурителен институт;";
б) досегашната т. 5 става т. 6.
2. В чл. 40:
а) в ал. 1, т. 8 думите "фонд "Професионална квалификация и безработица" се заменят с "фонд "Безработица";
б) навсякъде в текста думите "двукратния размер на минималната работна заплата, установена за страната" се заменят с "минималния размер на осигурителния доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване", думите "еднократния размер на минималната работна заплата, установена за страната" се заменят с "половината от минималния осигурителен доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване", а думите "10-кратния размер на минималната работна заплата, установена за страната" се заменят с "максималния размер на осигурителния доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване".
§ 93. В чл. 233, ал. 3 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България (обн., ДВ, бр. 112 от 1995 г.; изм., бр. 67 от 1996 г., бр. 122 от 1997 г., бр. 70, 93, 152 и 153 от 1998 г., бр. 12, 67 и 69 от 1999 г., бр. 49 и 64 от 2000 г., бр. 25 и 34 от 2001 г.) думите "специализираните звена на Министерството на труда и социалните грижи по места" се заменят със "съответното териториално поделение на Националния осигурителен институт".
§ 94. В Указа за насърчаване на раждаемостта (обн., ДВ, бр. 15 от 1968 г.; изм., бр. 21 от 1968 г., бр. 63 от 1973 г., бр. 17 от 1974 г., бр. 3 и 21 от 1975 г., бр. 63 от 1976 г., бр. 36 и 93 от 1979 г., бр. 4 от 1981 г., бр. 73 от 1982 г., бр. 51 от 1984 г., бр. 36 и 87 от 1988 г., бр. 30 от 1990 г. и бр. 88 от 1993 г.) се правят следните изменения:
1. В чл. 1, ал. 1 думите "една минимална месечна работна заплата" се заменят със "сто лева", думите "две минимални месечни работни заплати" се заменят с "двеста лева" и думите "две и половина минимални месечни работни заплати" се заменят с "двеста и петдесет лева".
2. В чл. 3а думите "минималната месечна заплата, установена за страната" се заменят със "сто лева".
3. В чл. 3б думите "минималната месечна заплата, установена за страната" се заменят със "сто лева".
§ 95. До 31 март 2002 г. отпускането и изплащането на пенсиите може да се извършва срещу представяне на паспорти, издадени по реда на отменения Указ № 2772 за паспортите и адресната регистрация на гражданите на Република България (обн., ДВ, бр. 100 от 1980 г.; изм., бр. 11 от 1998 г.).
§ 96. Законът влиза в сила от 1 януари 2002 г.
Законът е приет от ХХХIХ Народно събрание на 21 декември 2001 г. и е подпечатан с официалния печат на Народното събрание.
Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА СЕМЕЙНИ ПОМОЩИ ЗА ДЕЦА
(ОБН. - ДВ, БР. 69 ОТ 2004 Г.)
§ 15. Параграфи 6, 8, 13 и 14 влизат в сила от 1 юли 2004 г., а § 10 влиза в сила от 1 януари 2005 г.
Законът е приет от ХХХIХ Народно събрание на 1 юли 2004 г. и на 30 юли 2004 г. и е подпечатан с официалния печат на Народното събрание.