ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА АДМИНИСТРАЦИЯТА (ОБН., ДВ, БР. 130 ОТ 1998 Г.; БР. 8 ОТ 1999 Г. - РЕШЕНИЕ № 2 НА КОНСТИТУЦИОННИЯ СЪД ОТ 1999 Г.; ИЗМ. И ДОП., БР. 67 ОТ 1999 Г., БР. 64 И 81 ОТ 2000 Г.)
ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА АДМИНИСТРАЦИЯТА (ОБН., ДВ, БР. 130 ОТ 1998 Г.; БР. 8 ОТ 1999 Г. - РЕШЕНИЕ № 2 НА КОНСТИТУЦИОННИЯ СЪД ОТ 1999 Г.; ИЗМ. И ДОП., БР. 67 ОТ 1999 Г., БР. 64 И 81 ОТ 2000 Г.)
Обн. ДВ. бр.99 от 20 Ноември 2001г., попр. ДВ. бр.101 от 23 Ноември 2001г.
§ 1. В чл. 7 се създава ал. 4:
"(4) Когато числеността на администрацията не е достатъчна за обособяване на самостоятелните звена по ал. 2 и 3, функциите им се изпълняват от дирекция в общата администрация."
§ 2. Член 11 се изменя така:
"Чл. 11. Наименованията и броят на главните дирекции и дирекции в общата и специализираната администрация, техните функции и числеността на персонала в тях се определят с устройствения правилник на съответната администрация."
§ 3. В чл. 14, ал. 1 думите "е необходима професионална квалификация, която включва" се заменят със "са необходими".
§ 4. В чл. 17, ал. 1 накрая се добавя "но не повече от 3 години".
§ 5. В чл. 19а се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 след думите "заместник-министрите" се поставя запетая и се добавя "посочените в чл. 19, ал. 4 еднолични органи и техните заместници и членове на колегиални органи".
2. Алинея 2 се изменя така:
"(2) Правоотношенията със заместник-министрите, областните управители, заместник областните управители, както и с посочените в чл. 19, ал. 4 еднолични органи, техните заместници и членовете на колегиални органи, могат да бъдат прекратени без предизвестие от органа, който ги назначава, съответно определя, по негова преценка."
§ 6. В чл. 20 ал. 6 се изменя така:
"(6) Министерският съвет отменя незаконосъобразните или неправилните актове на министрите."
§ 7. В чл. 27, ал. 1 съюзът "и" се заменя със запетая, а след думата "министрите" се добавя "и областните управители".
§ 8. В чл. 28 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 2 се създава изречение второ:
"В политическите кабинети на областните управители се включват заместник областните управители и началниците на звената за връзки с обществеността."
2. Алинея 4 се изменя така:
"(4) Към политическите кабинети на министър-председателя, заместник министър-председателите и министрите се назначават експертни и технически сътрудници, които не могат да изпълняват функции на управление."
3. В ал. 5, изречение второ запетаята и текстът след думите "държавни служители" се заличават.
4. (попр. - ДВ, бр. 101 от 2001 г.) Създава се нова ал. 6:
"(6) Правоотношенията с началника на кабинета, парламентарния секретар, началника на звеното за връзки с обществеността и с лицата по ал. 4 се прекратяват със заповед на съответния орган на изпълнителната власт или с прекратяването на правомощията му."
5. (попр. - ДВ, бр. 101 от 2001 г.) Досегашната ал. 6 става ал. 7.
§ 9. В чл. 29 се правят следните изменения:
1. Алинея 4 се изменя така:
"(4) Заместник областните управители се назначават от министър-председателя."
2. Алинея 5 се отменя.
§ 10. В чл. 31 се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст става ал. 1.
2. Създава се ал. 2:
"(2) Ръководителите на териториални звена на централната администрация на изпълнителната власт на територията на областта, кметовете и председателите на общинските съвети предоставят исканите от областния управител информация и документи във връзка с изпълнение на правомощията му по ал. 1, освен когато те съставляват държавна или служебна тайна."
§ 11. В чл. 40 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 3 думите "с ранг на министерство и е" се заличават.
2. В ал. 4 думите "министъра на държавната администрация" се заменят с "министър-председателя".
3. Алинея 5 се отменя.
4. Алинея 6 се изменя така:
"(6) Администрацията на Министерския съвет се представлява от министър-председателя или от овластено от него лице."
5. Създават се ал. 7 и 8:
"(7) Министър-председателят е орган по назначаването на държавните служители в администрацията на Министерския съвет. Той може да възложи на главния секретар отделни свои правомощия по служебното правоотношение, с изключение на назначаването и прекратяването на правоотношението, както и налагането на дисциплинарни наказания.
(8) Министър-председателят може да възложи на главния секретар сключването, изменянето и прекратяването на трудовите правоотношения със служителите в администрацията на Министерския съвет."
§ 12. В чл. 42 се създават ал. 5 и 6:
"(5) Министърът е орган по назначаването на държавните служители в министерството. Той може да възложи на главния секретар отделни свои правомощия по служебното правоотношение, с изключение на назначаването и прекратяването на правоотношението, както и налагането на дисциплинарни наказания.
(6) Министърът може да възложи на главния секретар сключването, изменянето и прекратяването на трудовите правоотношения със служителите в министерството."
§ 13. В чл. 47 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 6 се изменя така:
"(6) Министър-председателят сключва, изменя и прекратява договорите с председателя и заместник-председателите."
2. Създават се ал. 7 и 8:
"(7) Председателят е орган по назначаването на държавните служители в агенцията. Той може да възложи на главния секретар отделни свои правомощия по служебното правоотношение, с изключение на назначаването и прекратяването на правоотношението, както и налагането на дисциплинарни наказания.
(8) Председателят може да възложи на главния секретар сключването, изменянето и прекратяването на трудовите правоотношения със служителите в администрацията на агенцията."
§ 14. В чл. 50 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 5 се изменя така:
"(5) Министър-председателят сключва, изменя и прекратява договорите с председателя и членовете на държавната комисия."
2. Създават се ал. 7 и 8:
"(7) Председателят е орган по назначаването на държавните служители в администрацията на комисията. Той може да възложи на главния секретар отделни свои правомощия по служебното правоотношение, с изключение на назначаването и прекратяването на правоотношението, както и налагането на дисциплинарни наказания.
(8) Председателят може да възложи на главния секретар сключването, изменянето и прекратяването на трудовите правоотношения със служителите в администрацията на комисията."
§ 15. В чл. 54 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Изпълнителната агенция е администрация към определен министър за административно обслужване на физически и юридически лица, както и за изпълнение на дейности и услуги, свързани с осигуряването на дейността на органите на държавната власт и на администрацията."
2. В ал. 2 след думите "се създава" се добавя "със закон или".
3. Алинея 5 се изменя така:
"(5) Договорът с изпълнителния директор на изпълнителната агенция се сключва, изменя и прекратява от министъра, към който е създадена, съгласувано с министър-председателя."
4. Създават се ал. 7 и 8:
"(7) Изпълнителният директор е орган по назначаването на държавните служители в агенцията. Той може да възложи на главния секретар или на друг служител на ръководна длъжност отделни свои правомощия по служебното правоотношение, с изключение на назначаването и прекратяването на правоотношението, както и налагането на дисциплинарни наказания.
(8) Изпълнителният директор може да възложи на главния секретар или на друг служител на ръководна длъжност сключването, изменянето и прекратяването на трудовите правоотношения със служителите в агенцията."
§ 16. В чл. 60 се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст става ал. 1.
2. Създава се ал. 2:
"(2) Дейността и организацията на работа на структурите по ал. 1 се определят с устройствен правилник, приет от Министерския съвет или издаден от съответния министър, като разпоредбите на глава втора не се прилагат."
§ 17. Параграф 1 от преходните и заключителните разпоредби се отменя.
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 18. Правоотношенията с лицата, които заемат като държавни служители длъжности на еднолични органи, техни заместници и членове на колегиални органи по чл. 19, ал. 4, се преобразуват с акт на органа по назначението в 14-дневен срок от влизане в сила на този закон. Придобитите от тях рангове и неизползваните отпуски се запазват.
§ 19. В Закона за държавния служител (обн., ДВ, бр. 67 от 1999 г.; изм., бр. 1 от 2000 г., бр. 25 от 2001 г.) се правят следните изменения и допълнения:
1. В чл. 6:
а) досегашният текст става ал. 1;
б) създава се ал. 2:
"(2) Органът по назначаването може да възложи отделни свои правомощия по служебното правоотношение на административния секретар, с изключение на назначаването и прекратяването на правоотношението, както и налагането на дисциплинарни наказания."
2. В чл. 118, т. 5 след думата "министър" се поставя запетая и се добавя "заместник-министър" и след думите "заместник областен управител" се поставя запетая и се добавя "едноличен орган, негов заместник или член на колегиален орган по чл. 19, ал. 4 от Закона за администрацията".
§ 20. Законът влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник".
Законът е приет от ХХХIХ Народно събрание на 7 ноември 2001 г. и е подпечатан с официалния печат на Народното събрание.