Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 34 от 6.IV

ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ГРАЖДАНСКОТО ВЪЗДУХОПЛАВАНЕ (ОБН., ДВ, БР. 94 ОТ 1972 Г.; ИЗМ. И ДОП., БР. 30 ОТ 1990 Г., БР. 16 ОТ 1997 Г., БР. 85 ОТ 1998 Г., БР. 12 ОТ 2000 Г.)

 

ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ГРАЖДАНСКОТО ВЪЗДУХОПЛАВАНЕ (ОБН., ДВ, БР. 94 ОТ 1972 Г.; ИЗМ. И ДОП., БР. 30 ОТ 1990 Г., БР. 16 ОТ 1997 Г., БР. 85 ОТ 1998 Г., БР. 12 ОТ 2000 Г.)

Обн. ДВ. бр.34 от 6 Април 2001г.

§ 1. В чл. 25 се правят следните допълнения:

1. В ал. 2 след думата "определя" се добавя "с наредба".

2. Създават се ал. 3, 4, 5, 6, 7 и 8:

"(3) Лицензията за извършване на дейностите по ал. 1 се издава от главния директор на Гражданската въздухоплавателна администрация.

(4) Лицензията е лична и не подлежи на прехвърляне.

(5) Лицензията за техническо обслужване и ремонт на авиационна техника се издава на физически или юридически лица, регистрирани по Търговския закон, при следните условия:

1. всички необходими съоръжения, оборудване, инструменти, материали и техническа документация (одобрени данни) осигуряват изпълнението на целия обем работи по техническото обслужване и ремонта на авиационна техника и създават условия за правилно съхраняване на компонентите на въздухоплавателното средство;

2. персоналът, удостоверяващ техническото обслужване, отговаря на квалификационните изисквания за освидетелстване на авиационния персонал от гражданската авиация и е достатъчен за планирането, извършването, ръководенето и контролирането на работите по техническото обслужване и ремонта на граждански въздухоплавателни средства и техните компоненти.

(6) Лицензията се издава в срок до 30 дни от датата на подаване на заявлението.

(7) Главният директор на Гражданската въздухоплавателна администрация отказва издаването на лицензия в случай, че кандидатът не отговаря на някое от условията по ал. 5, подробно регламентирани в наредбата по чл. 25, ал. 2.

(8) Изричният или мълчаливият отказ да се издаде лицензия за техническо обслужване и ремонт на авиационна техника подлежи на обжалване по реда на Закона за административното производство."

§ 2. Създава се чл. 25а:

"Чл. 25а. (1) Лицензията за техническо обслужване и ремонт на авиационна техника се издава първоначално за срок от една година. Следващите лицензии се издават за срок три години.

(2) Последваща лицензия се издава, ако титулярят продължава да отговаря на условията за издаване на лицензията.

(3) Лицензията може да бъде отнета, както и действието й да бъде спряно изцяло или частично за определен период, в случай че лицензираното лице наруши условията по чл. 25, ал. 5 и наредбата по чл. 25, ал. 2. Актът за отнемане или за спиране на действието на лицензията подлежи на обжалване по реда на Закона за административното производство.

(4) За издаването на лицензия за техническо обслужване и ремонт на авиационна техника се събират такси в размер, определен от Министерския съвет."

§ 3. В чл. 43 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 2 т. 2 се изменя така:

"2. летища за обслужване на полети за авиационни услуги срещу заплащане, включително за единични полети за превозни услуги, изпълнявани с въздухоплавателни средства с максимално излетно тегло до 5700 кг или с пътниковместимост до 19 седалки;".

2. Алинеи 3 и 4 се изменят така:

"(3) Министерският съвет по предложение на министъра на транспорта и съобщенията определя гражданските летища за обществено ползване в Република България, както и онези от тях, които обслужват международни превози.

(4) Гражданските летища по ал. 2, т. 2 и 3, на които могат да се приемат граждански въздухоплавателни средства, се определят от министъра на транспорта и съобщенията съгласувано с министъра на отбраната, министъра на финансите и министъра на вътрешните работи с изричното съгласие на собственика на летището."

3. Създава се нова ал. 5:

"(5) Гражданско летище по ал. 2, т. 2 и 3 може да придобие статут на гражданско летище за обществено ползване, след като имотът придобие качество на имот - публична държавна собственост, с решение на Министерския съвет по искане на лицата, притежаващи правото на собственост върху него, ако летището отговаря на изискванията на закона. Нови летища за обществено ползване се изграждат върху обекти - публична държавна собственост."

4. Досегашната ал. 5 става ал. 6 и се изменя така:

"(6) Министърът на транспорта и съобщенията и министърът на отбраната определят реда за съвместното ползване на гражданските летища за обществено ползване и на военните летища."

§ 4. Член 43а се изменя така:

"Чл. 43а. (1) Гражданските летища са публична и частна собственост.

(2) Гражданските летища за обществено ползване са публична държавна собственост.

(3) Летищата по чл. 43, ал. 2, т. 2 и 3 могат да бъдат частна собственост на държавата, на общините, на физически или юридически лица.

(4) Земите, върху които се намират съоръженията за навигация и управление на въздушното движение, които обслужват полети, свързани с международен и вътрешен обществен превоз, и технологично необходимите им терени са публична държавна собственост."

§ 5. Създават се чл. 43б, 43в, 43г и 43д:

"Чл. 43б. (1) Гражданското летище за обществено ползване се ползва от летищни предприятия - еднолични търговски дружества с държавно имущество, или от търговци, получили концесия при условията и по реда на Закона за концесиите.

(2) Предоставянето на концесия върху гражданско летище за обществено ползване, което ще бъде изградено изцяло или частично със средства на концесионера, се извършва по реда на Закона за концесиите и при условия - изграждане на гражданско летище за обществено ползване, обект - публична държавна собственост, и удостоверяване на експлоатационната годност на обекта.

(3) Министърът на транспорта и съобщенията прави предложение пред Министерския съвет за предоставяне на концесия за гражданско летище за обществено ползване, провежда конкурси, търгове, води преговори и сключва концесионни договори, контролира изпълнението на условията и задълженията по концесионните договори.

Чл. 43в. Предоставянето на концесия върху общинско летище - публична общинска собственост, се извършва при условията и по реда на Закона за общинската собственост.

Чл. 43г. (1) Разходите на концесионера, свързани с изграждането, експлоатацията и поддържането на обекта на концесия, се признават за фактически разходи.

(2) Разходите по ал. 1, формирани като финансови загуби, започват да се приспадат последователно от годината, в която започва експлоатацията на обекта на концесията, за срок и при условия, определени в концесионния договор.

(3) Допълнителните разходи, направени от концесионера, се признават за фактически разходи, когато са предвидени в концесионния договор.

Чл. 43д. Едноличните търговски дружества с държавно имущество ползват гражданските летища за обществено ползване без концесия. Обемът на конкретните им права и задължения се определя от министъра на транспорта и съобщенията, който упражнява правата на едноличен собственик на капитала."

§ 6. В чл. 48в се правят следните изменения:

1. В ал. 2 думата "от" се заменя със "с наредба на".

2. Алинея 3 се отменя.

§ 7. Създават се чл. 48г и 48д:

"Чл. 48г. (1) Лицензията за летищно предприятие се издава за дейности по управление и експлоатация на летище.

(2) Лицензията за летищно предприятие се издава на физическо или юридическо лице, регистрирано по Търговския закон, при условие че:

1. за летището е издадено удостоверение за експлоатационна годност;

2. Гражданската въздухоплавателна администрация е приела разработения от кандидата бизнесплан;

3. персоналът на кандидата има квалификация, професионален опит и стаж, необходими за извършването на дейността;

4. организацията, техниката и технологиите осигуряват спазването на установените стандарти и процедури за осигуряване на безопасността и сигурността на полетите на съответното летище;

5. кандидатът има утвърдено от Гражданска въздухоплавателна администрация "Ръководство на управление и експлоатация на летище".

(3) Гражданската въздухоплавателна администрация извършва проверка на документацията в срок 30 работни дни след подаване на заявлението за издаване на лицензия и изготвя доклад с мотивирано предложение за вземане на решение по заявлението на кандидат.

(4) След получаване на доклада по ал. 3 министърът на транспорта и съобщенията или упълномощено от него длъжностно лице издава лицензия на летищно предприятие в срок 14 работни дни.

(5) Лицензията е лична и не подлежи на прехвърляне.

(6) Лицензията за летищно предприятие се издава за срок пет години.

(7) Правата, произтичащи от лицензията, се прекратяват:

1. по решение на лицензиращия орган за отнемане на лицензията:

а) когато лицето престане да отговаря на изискванията по ал. 2;

б) при нарушение на закона или на подзаконовите актове, свързани с издаването на лицензията;

2. по заявление на притежателя на лицензията;

3. с прекратяването на юридическото лице на притежателя на лицензията или при прекратяване дейността на едноличния търговец;

4. с изтичането на срока, за който е издадена.

(8) Изричният или мълчаливият отказ за издаване на лицензията, както и отнемането й подлежат на обжалване по реда на Закона за Върховния административен съд.

(9) За издаването на лицензия за летищно предприятие се събират такси в размер, определен от Министерския съвет.

(10) В случаите, когато кандидатът за получаване на лицензия за летищно предприятие не е еднолично търговско дружество с държавно имущество или държавно предприятие по смисъла на чл. 62, ал. 3 от Търговския закон, преди издаването на лицензията се взема решение за предоставяне на концесия при условията и по реда на Закона за концесиите.

(11) В решението за предоставяне на концесията по чл. 7, т. 10 от Закона за концесиите се посочват и изискванията по ал. 2, а определеният от Министерския съвет концесионер получава и лицензия за летищно предприятие за срок пет години, издадена по реда на този закон. Лицензията на концесионера се подновява на всеки пет години до изтичането срока на концесията, ако концесионерът отговаря на изискванията по ал. 2.

Чл. 48д. (1) Лицензията за оператор на летищна дейност се издава за една или повече дейности по наземно обслужване на летища, свързани с наземно администриране и надзор, обслужване на пътници, обработка на багажи, обработка на товари и пощенски пратки, обслужване на въздухоплавателни средства, обслужване с горива и масла, техническо обслужване на въздухоплавателните средства, полетни операции и администриране на екипажите, наземен транспорт и обслужване на бордния бюфет, посочени изчерпателно в наредба по чл. 48в, ал. 2.

(2) Лицензията за оператор на летищна дейност се издава на физическо или юридическо лице, регистрирано по Търговския закон, при условие, че кандидатът има:

1. разработено "Ръководство за летищната дейност", прието и утвърдено от Гражданската въздухоплавателна администрация и съобразено с международната практика и процедури за извършване на съответната дейност;

2. персонал, чиято квалификация и професионален опит отговарят на изискванията, определени в наредба по чл. 48в, ал. 2;

3. организация, техника и технологии, отговарящи на стандартите и изискванията за безопасно и качествено обслужване на клиентите.

(3) Гражданската въздухоплавателна администрация извършва проверка и изготвя доклад с мотивирано предложение за вземане на решение по заявлението на кандидата.

(4) След получаването на доклада по ал. 3 министърът на транспорта и съобщенията или упълномощено от него длъжностно лице издава лицензия на оператор на летищна дейност в срок 30 работни дни от датата на подаване на заявлението.

(5) Лицензията е лична и не подлежи на прехвърляне и се издава за срок 5 години.

(6) Лицензията се отнема, когато лицето престане да отговаря на условията по ал. 2, извършваната от него дейност системно се отклонява от установените стандарти или негови действия застрашават безопасността и сигурността на полетите.

(7) Изричният или мълчаливият отказ за издаване на лицензия, както и отнемането й подлежат на обжалване по реда на Закона за Върховния административен съд.

(8) За издаването на лицензия за оператор на летищна дейност се събират такси в размер, определен от Министерския съвет."

§ 8. (В сила от 1 януари 2001 г.) Член 53 се изменя така:

"Чл. 53. (1) Преобразува юридическото лице "Ръководство на въздушното движение" в Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение" (ДП "РВД") по смисъла на чл. 62, ал. 3 от Търговския закон - юридическо лице със седалище София, което изпълнява държавни функции по предоставяне на аеронавигационни услуги в обслужваното гражданско въздушно пространство на Република България.

(2) Основният предмет на дейност на Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение" е:

1. управление на въздушното движение и осигуряване на аеронавигационно обслужване за постигане на безопасност, ефективност и редовност на полетите в обслужваното гражданско въздушно пространство;

2. организация и управление на обслужваното гражданско въздушно пространство;

3. организация и управление на потоците на въздушното движение;

4. осигуряване, поддръжка и експлоатация на съответните съоръжения, системи и оборудване за комуникационно, навигационно, обзорно, енергийно, светотехническо, метеорологично и аеронавигационно осигуряване на полетите и съпътстващата ги инфраструктура;

5. информационно обслужване на дейностите по търсене и спасяване на въздухоплавателни средства;

6. управление на системата за безопасност на въздушното движение в рамките на предоставената му компетентност;

7. изпълнение на задълженията на Република България, произтичащи от международни договори в областта на управлението на въздушното движение, по които Република България е страна;

8. събиране на пътни такси за аеронавигационно обслужване по чл. 120, ал. 2.

(3) Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение" може да предоставя и други услуги, свързани с предмета на дейността му.

(4) При осъществяване на дейността си по ал. 2, т. 1 Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение" има права и задължения по отношение на всички въздухоплавателни средства, изпълняващи полети в обслужваното гражданско въздушно пространство.

(5) Имуществото на Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение" се състои от имущество, предоставено му по вид, обем и стойност от министъра на транспорта и съобщенията, и от имущество, придобито от Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение". На Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение" се предоставят за управление земите и технологично обслужващите терени - публична държавна собственост по смисъла на чл. 43а, ал. 4.

(6) Срещу имуществото на Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение" не може да се насочва принудително изпълнение.

(7) За Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение" не може да се открива производство по несъстоятелност.

(8) За гарантиране на платежоспособността си Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение" поддържа паричен резерв. Размерът, редът и условията за неговото поддържане и разходване се определят от министъра на транспорта и съобщенията и министъра на финансите.

(9) За изпълнение на дейността си Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение" създава и поддържа центрове за обучение и квалификация.

(10) За осъществяване дейността си Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение" възлага обществени поръчки по реда на Закона за обществените поръчки освен за дейностите, свързани с безопасността на въздухоплаването, с управлението на въздушното пространство и с осигуряването на аеронавигационното обслужване. Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение" може да бъде и изпълнител по договори за обществени поръчки, които имат за предмет осъществяваната от него дейност."

§ 9. (В сила от 1 януари 2001 г.) Създава се чл. 53а:

"Чл. 53а. (1) Органи на управление на Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение" са:

1. министърът на транспорта и съобщенията;

2. управителният съвет;

3. генералният директор.

(2) Орган за контрол на Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение" е контролният съвет."

§ 10. (В сила от 1 януари 2001 г.) Създава се чл. 53б:

"Чл. 53б. (1) Министърът на транспорта и съобщенията:

1. упражнява правата на собственост на държавата в Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение" и провежда политиката на държавата в областта на организацията и контрола за използване на въздушното пространство, както и осигуряването на безопасността, ефективността и редовността на полетите;

2. назначава и освобождава членовете на управителния съвет и на контролния съвет;

3. назначава и освобождава генералния директор на Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение", който по право е член на управителния съвет;

4. разрешава участието на Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение" в търговски и граждански дружества;

5. утвърждава правилник за устройството, функциите и дейността на Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение";

6. утвърждава решенията на управителния съвет за участие на Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение" в международни организации;

7. утвърждава програмата за развитие на Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение"."

§ 11. (В сила от 1 януари 2001 г.) Създава се чл. 53в:

"Чл. 53в. (1) Управителният съвет се състои от петима членове, включително генералният директор, които се назначават от министъра на транспорта и съобщенията за срок пет години.

(2) Министърът на транспорта и съобщенията сключва договор за управление с всеки член на управителния съвет.

(3) Не може да бъде член на управителния съвет лице, което е осъждано за престъпление от общ характер, установено с влязла в сила присъда, което е съпруг или роднина по права, по съребрена линия или по сватовство до трета степен включително с друг член на управителния или на контролния съвет.

(4) Управителният съвет заседава най-малко веднъж на два месеца.

(5) Заседанията на управителния съвет се организират и ръководят от председателя на съвета, а в негово отсъствие - от заместник-председателя.

(6) Заседанието на управителния съвет е редовно, ако на него присъстват най-малко трима членове.

(7) Решенията на управителния съвет се приемат с явно гласуване и с обикновено мнозинство от всички членове.

(8) Контролът по изпълнението на решенията на управителния съвет се осъществява от председателя на съвета.

(9) За заседанията на управителния съвет се водят протоколи, които се подписват от всички присъстващи членове.

(10) Министърът на транспорта и съобщенията освобождава преди изтичането на срока на договора за управление член на управителния съвет, който:

1. не отговаря на изискванията на ал. 3;

2. нарушава условията, предвидени в договора за управление;

3. е подал писмено заявление за освобождаване.

(11) Управителният съвет:

1. избира измежду членовете си председател и заместник-председател;

2. приема проект на правилник за устройството, функциите и дейността на Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение" и го предлага на министъра на транспорта и съобщенията за утвърждаване;

3. предлага програма за развитие на Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение" за утвърждаване от министъра на транспорта и съобщенията;

4. приема годишния финансов план на Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение" в съответствие с международните изисквания;

5. приема структурата, щата и средствата за работна заплата на Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение" в съответствие с годишния финансов план;

6. приема годишния счетоводен отчет на Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение";

7. назначава дипломиран експерт-счетоводител или одиторско предприятие за заверка на годишния счетоводен отчет;

8. взема решения за разпределение на печалбата и за покриване на загубата;

9. взема решения за разпореждане, бракуване или ликвидация на дълготрайни материални активи, за учредяване на вещни права и за отдаване под наем на недвижими имоти - собственост на Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение";

10. приема проекти на решения за участие на Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение" в международни организации и ги предлага на министъра на транспорта и съобщенията за утвърждаване и взема решения за сътрудничество на Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение" със сродни организации във въздухоплаването;

11. изпълнява и други функции, свързани с управлението на Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение", в съответствие с действащите нормативни актове или възложени му от министъра на транспорта и съобщенията."

§ 12. (В сила от 1 януари 2001 г.) Създава се чл. 53г:

"Чл. 53г. (1) Генералният директор на Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение":

1. представлява Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение" пред държавните органи, съдилищата и пред трети лица в страната и в чужбина;

2. ръководи цялостната дейност на Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение";

3. сключва договори за дейностите, извършвани от Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение";

4. сключва и прекратява трудовите правоотношения с работниците и служителите в Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение";

5. отчита се за своята дейност пред управителния съвет.

(2) Генералният директор може да делегира някои от правомощията си по ал. 1 на други служители от Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение"."

§ 13. (В сила от 1 януари 2001 г.) Създава се чл. 53д:

"Чл. 53д. (1) Контролният съвет се състои от трима членове. Членовете му не могат да бъдат в трудови правоотношения с Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение" и да са членове на управителния съвет.

(2) Министърът на транспорта и съобщенията сключва с всеки член на контролния съвет договор за срок пет години.

(3) Не може да бъде член на контролния съвет лице, което е осъждано за престъпление от общ характер, установено с влязла в сила присъда, което е съпруг или роднина по права линия или по съребрена линия, или по сватовство до трета степен включително с друг член на управителния или на контролния съвет.

(4) Заседанията на контролния съвет се ръководят от председател. Председателят на контролния съвет участва в заседанията на управителния съвет без право на глас.

(5) Контролният съвет взема решения с единодушие.

(6) Министърът на транспорта и съобщенията освобождава преди изтичането на срока на договора за управление член на контролния съвет, който:

1. не отговаря на изискванията на ал. 3;

2. нарушава условията, предвидени в договора за управление;

3. е подал писмено заявление за освобождаване.

(7) Контролният съвет:

1. упражнява контрол по спазване на нормативните актове и на финансовата дисциплина в Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение";

2. упражнява контрол по опазване имуществото на Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение";

3. дава заключение по годишния счетоводен отчет на Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение";

4. извършва проверки по искане на министъра на транспорта и съобщенията, на управителния съвет на Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение" или по своя инициатива."

§ 14. В чл. 64а се правят следните допълнения:

1. В ал. 1 се създава изречение второ:

"Това изискване не се отнася за Авиоотряд 28."

2. В ал. 2, т. 1 след думите "Република България" се добавя "или е създаден с акт на Министерския съвет за извършване на полети със специално предназначение".

3. В ал. 3 след думата "застраховат" се добавя "авиационния персонал и".

§ 15. Създава се чл. 64б:

"Чл. 64б. (1) Полетите със специално предназначение се осъществяват от авиационен оператор - Авиоотряд 28 - юридическо лице по чл. 60 от Закона за администрацията към министъра на транспорта и съобщенията, чиято издръжка се формира от бюджетни средства и от приходи от собствена дейност.

(2) Полети със специално предназначение са полетите за превоз и обслужване на:

1. президента на Република България;

2. председателя на Народното събрание на Република България;

3. министър-председателя на Република България;

4. вицепрезидента на Република България;

5. чуждестранни и държавни ръководители, съответни по ранг на органите по т. 1-4;

6. лица, включени в състава на делегацията, придружаващите ги екипи, охрана и техните багажи - в случаите по т. 1-5.

(3) В случаите, когато Авиоотряд 28 извършва полети за нуждите на министерства и ведомства, заплащането се извършва от бюджета на съответното министерство или ведомство.

(4) Дейността, функциите и численият състав на Авиоотряд 28 се определят с устройствен правилник, приет от Министерския съвет по предложение на министъра на транспорта и съобщенията.

(5) Към основното месечно възнаграждение на персонала в Авиоотряд 28 се изплащат добавки за специфични условия на труд - до 25 на сто от основното възнаграждение, при условия и в размер, определени от министъра на транспорта и съобщенията съгласувано с министъра на труда и социалната политика и с министъра на финансите.

(6) На служителите в Авиоотряд 28, работещи по служебно или по трудово правоотношение, се изплащат порционни пари, които не подлежат на облагане с данък и не се включват в брутното месечно възнаграждение. Размерът на порционните пари се определя ежегодно от министъра на транспорта и съобщенията съгласувано с министъра на финансите."

§ 16. (В сила от 1 януари 2001 г.) В чл. 120 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 2 думите "Ръководството на въздушното движение събира" се заменят с "Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение" събира пътни".

2. В ал. 3 т. 4 се отменя.

3. В ал. 4 се създава т. 12:

"12. издаване на удостоверения за експлоатационна годност на навигационни съоръжения за въздушна навигация и кацане, свързани с предмета на дейност на Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение"."

§ 17. (В сила от 1 януари 2001 г.) В чл. 122а се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 1 се отменя.

2. В ал. 2:

а) думите "Средствата по фонда се набират от" се заменят с "Дейността на Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение" се финансира от";

б) в т. 1 думата "таксите" се заменя с "пътните такси";

в) в т. 4 думите "и преквалификация" се заличават;

г) създава се т. 5:

"5. услугите по чл. 53, ал. 3."

3. В ал. 3:

а) думите "Средствата по фонда" се заменят с "Набраните средства по ал. 2, т. 1";

б) в т. 2 думата "материални" се заличава;

в) създават се т. 6, 7, 8 и 9:

"6. изпълнение на програми за подготовка, поддържане и повишаване на професионалната квалификация и рехабилитационни и профилактично оздравителни мероприятия за персонала на Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение";

7. изпълнение на програми и задължения по международни договори в областта на въздушното движение, по които Република България е страна;

8. разходи за управление на собствеността по чл. 53, ал. 5;

9. заплащане таксите по чл. 120, ал. 4, т. 12."

4. Алинея 4 се изменя така:

"(4) Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение" може да откаже аеронавигационно обслужване на авиационни оператори или собственици на въздухоплавателни средства, когато те не са заплатили дължимите пътни такси за аеронавигационно обслужване по чл. 120, ал. 2."

§ 18. (В сила от 1 януари 2001 г.) В чл. 122в се правят следните изменения:

1. В ал. 2 т. 2 се отменя.

2. В ал. 3, т. 2 думите "6 на сто от таксите по чл. 120, ал. 2; таксите по чл. 120, ал. 4" се заличават.

§ 19. (В сила от 1 януари 2001 г.) В чл. 141, ал. 5 думите "и министъра на регионалното развитие и благоустройството" се заличават.

§ 20. (В сила от 1 януари 2001 г.) В § 3 от допълнителните разпоредби се правят следните изменения и допълнения:

1. Точка 16 се изменя така:

"16. "Летищно предприятие" е еднолично търговско дружество с държавно имущество или търговец, получил концесия при условията и по реда на Закона за концесиите, както и търговец, който ползва гражданските летища по чл. 43, ал. 2, т. 2 и 3 от закона."

2. В т. 22 думите "(независимо от националната принадлежност на капитала му)" се заличават.

3. Създава се т. 32:

"32. "Пътни такси" са разходно ориентирани такси, определени в съответствие с изискванията на Конвенцията за международно гражданско въздухоплаване и на Международната конвенция на Евроконтрол за сътрудничество за безопасност на въздухоплаването от 13 декември 1960 г., изменена с протокол от 12 февруари 1981 г., които покриват разходите за експлоатация на аеронавигационните съоръжения за въздушна навигация и кацане и разходите за аеронавигационно обслужване на въздухоплавателните средства при полетите във въздушното пространство на Република България."

Преходни и Заключителни разпоредби

§ 21. (В сила от 1 януари 2001 г.) (1) Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение" е правоприемник на активите и пасивите на преобразуваното юридическо лице "Ръководство на въздушното движение", включително на фонд "Развитие на националната система за обслужване на въздушното движение", по баланса и отчета към 31 декември 2000 г.

(2) Трудовите правоотношения с работещите в преобразуваното юридическо лице "Ръководство на въздушното движение" се уреждат по реда на чл. 123 от Кодекса на труда.

§ 22. (В сила от 1 януари 2001 г.) Навсякъде в закона думите "Министерството на транспорта" се заменят с "Министерството на транспорта и съобщенията", думите "министърът на транспорта" и "министъра на транспорта" се заменят съответно с "министърът на транспорта и съобщенията" и "министъра на транспорта и съобщенията", думите "Ръководство/то на въздушното движение" се заменят с "Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение", думите "и летателна площадка" се заличават, а преди думите "Гражданска въздухоплавателна администрация" се добавя "Главна дирекция".

§ 23. (В сила от 1 януари 2001 г.) В Закона за корпоративното подоходно облагане (обн., ДВ, бр. 115 от 1997 г.; попр., бр. 19 от 1998 г.; изм., бр. 21 и 153 от 1998 г., бр. 12, 50, 51, 64, 81, 103, 110 и 111 от 1999 г., бр. 105 и 108 от 2000 г.) се създава чл. 61б:

"Чл. 61б. (1) На Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение" се преотстъпва данъкът върху печалбата за основния му предмет на дейност.

(2) Преотстъпеният данък се отчита като резерв. Преотстъпването на данъка е валидно, когато отчетените като резерви преотстъпени средства се инвестират и разходват за изпълнение на европейските програми за интегриране и хармонизиране на националните системи за управление на въздушното движение на европейските страни и за поддържане на паричния резерв, определен в Закона за гражданското въздухоплаване."

§ 24. В § 163, ал. 1 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България (ДВ, бр. 49 от 2000 г.) думите "под. 58 900 и под. 68 050" се заличават.

§ 25. Законът влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник", с изключение на разпоредбите на § 8, 9, 10, 11, 12, 13, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 и 23, които влизат в сила от 1 януари 2001 г.

Законът е приет от ХХХVIII Народно събрание на 23 март 2001 г. и е подпечатан с официалния печат на Народното събрание.

Промени настройката на бисквитките