ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ЗАЩИТА, РЕХАБИЛИТАЦИЯ И СОЦИАЛНА ИНТЕГРАЦИЯ НА ИНВАЛИДИТЕ
ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ЗАЩИТА, РЕХАБИЛИТАЦИЯ И СОЦИАЛНА ИНТЕГРАЦИЯ НА ИНВАЛИДИТЕ
Обн. ДВ. бр.31 от 30 Март 2001г.
§ 1. В чл. 1 ал. 1 се изменя така:
"(1) Този закон урежда правото на рехабилитация и социална интеграция на инвалидите, тяхната защита и произтичащите от това задължения на държавните органи, общините, стопанските и обществените организации в страната."
§ 2. Член 2 се изменя така:
"Чл. 2. Редът, принципите и критериите за установяване на степента на уврежданията се определят с наредба на Министерския съвет."
§ 3. В чл. 3 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Към Министерския съвет се създава Национален съвет по рехабилитация и социална интеграция, в който се включват:
1. представители, определени от Министерския съвет;
2. представители на национално представените организации за инвалиди и на инвалиди;
3. представители на работодателите."
2. Създава се нова ал. 3:
"(3) Всички нормативни актове за инвалидите се приемат след предварително становище по тях от Националния съвет по рехабилитация и социална интеграция."
3. Досегашната ал. 3 става ал. 4.
§ 4. Член 4 се изменя така:
"Чл. 4. Инвалидите и другите физически и юридически лица, които защитават техните интереси, могат да се сдружават в установените от закона форми на организация за извършване на дейности по рехабилитация и социална интеграция."
§ 5. Член 5 се изменя така:
"Чл. 5. (1) Министерският съвет провежда държавната политика за защита, рехабилитация и социална интеграция на инвалидите чрез осигуряване на условия за:
1. социална рехабилитация;
2. образование, професионално ориентиране и професионална квалификация;
3. трудова заетост;
4. достъпна и подходяща битова и околна среда;
5. социална и правна защита;
6. информация и създаване на условия за общуване на инвалидите помежду им и с другите граждани, както и между инвалиди и техните организации от други страни.
(2) Държавните органи в рамките на своята компетентност установяват методи и стандарти за рехабилитационна и интеграционна дейност в посочените в ал. 1 области, както и за първоначална професионална подготовка и квалификация на лицата, които работят с инвалиди."
§ 6. Създава се чл. 5а:
"Чл. 5а. (1) Не се допуска пряка или непряка дискриминация по отношение на инвалидите.
(2) Дискриминацията е пряка, когато инвалид се поставя в по-неблагоприятно положение спрямо другите лица поради своето увреждане.
(3) Дискриминацията е непряка, когато се използват привидно допустими от закона разрешения при осъществяване на правата и задълженията, но се прилагат по начин, който реално и фактически поставя инвалидите в по-неблагоприятно положение спрямо другите. Не представляват дискриминация различията или предпочитанията, които се основават на квалификационните изисквания за извършване на определена дейност, както и мерките, насочени към специалната закрила на инвалидите.
(4) Държавата създава условия за равенство на инвалидите и другите лица."
§ 7. Заглавието на раздел I от глава втора се изменя така: "Профилактика на предотвратимите увреждания".
§ 8. Член 6 се изменя така:
"Чл. 6. Държавните органи в областта на здравеопазването, образованието и труда и социалната политика, отрасловите министерства и агенции, общините, институциите от системата на здравното осигуряване, работодателите и органите по назначаването съдействат за предотвратяване на уврежданията чрез:
1. здравна и екологична просвета за ограничаване на рисковите фактори, свързани с начина на живот и с околната среда;
2. здравна профилактика;
3. осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд."
§ 9. Член 7 се изменя така:
"Чл. 7. Министерският съвет приема програми за профилактика, в които определя приоритетните цели, мерките и средствата за предотвратяване на уврежданията."
§ 10. В наименованието на раздел II от глава втора думата "Медицинска" се заменя със "Социална".
§ 11. В чл. 8 се правят следните изменения:
1. В ал. 1 думата "медицинска" се заменя със "социална".
2. Алинея 2 се изменя така:
"(2) Рехабилитацията по ал. 1 включва двигателна рехабилитация, трудова терапия, създаване на умения за водене на независим живот, рехабилитация на слуха и говора, психологична помощ и други форми."
3. Алинея 3 се отменя.
§ 12. Член 9 се отменя.
§ 13. В наименованието на раздел III от глава втора думите "професионална ориентация и квалификация" се заменят с "професионално ориентиране и професионална квалификация".
§ 14. Член 11 се изменя така:
"Чл. 11. Министерство на образованието и науката осигурява:
1. разработване на учебни програми за интегриране;
2. снабдяване с безплатни учебни помагала, технически средства за обучение, съвременни технологии, необходими за целите на специалното образование, както и със специфични индивидуални приспособления и пособия, подпомагащи учебния процес на инвалидите с трайни увреждания до 18-годишна възраст до завършване на средното им образование."
§ 15. В чл. 12 ал. 1 и т. 1 от нея се изменят така:
"(1) Предучилищните детски заведения, общообразователните училища, професионалните училища и професионалните гимназии осигуряват възможности за интегрирано обучение на деца инвалиди в общи или в специални паралелки чрез:
1. целенасочено възпитание на здрави деца и деца инвалиди за съвместен живот и обучение."
§ 16. Член 13 се изменя така:
"Чл. 13. Инвалидите с трайни увреждания имат право на специализирано професионално образование и обучение по адаптирани програми с цел подготовка за трудова дейност."
§ 17. В чл. 14 се правят следните изменения:
1. В ал. 1 думите "професионално-техническо и специално образование" се заменят с "професионално образование и обучение".
2. Алинея 2 се изменя така:
"(2) Националната служба по заетостта разкрива и поддържа центрове за развитие на възможностите за професионални умения на безработните инвалиди, обучение и помощ при търсене на работа."
§ 18. Член 15 се изменя така:
"Чл. 15. Висшите училища и колежите със съдействието на организациите на и за инвалиди създават условия за адаптирана среда, допълнителна преподавателска помощ, специални приспособления и помощни учебни материали, а при необходимост - лични сътрудници на приетите в тях инвалиди."
§ 19. Член 16 се отменя.
§ 20. Член 17 се изменя така:
"Чл. 17. (1) Професионалното обучение и преквалификацията на инвалидите се осъществяват от:
1. работодателите или органите по назначаване - за работещите инвалиди;
2. бюрата по труда - за безработните инвалиди;
3. организациите на и за инвалиди;
4. предприятията и кооперациите за инвалиди.
(2) Обучението е практическо и се провежда от регистрирани в Националната агенция за професионално образование и обучение физически и/или юридически лица.
(3) Лицата по ал. 1, т. 3 и 4, които провеждат професионално обучение и преквалификация на инвалиди, се стимулират със средства от фонд "Рехабилитация и социална интеграция" по ред и начин, предвидени в правилника за дейността на фонда."
§ 21. Член 18 се отменя.
§ 22. Член 19 се изменя така:
"Чл. 19. (1) Инвалидите имат право да работят в интегрирана работна среда.
(2) Инвалидите имат право на трудоустрояване при условия и по ред, установени в Кодекса на труда и в Закона за държавния служител.
(3) Работодатели, които приспособяват работни места за инвалиди, се стимулират със средства от фонд "Рехабилитация и социална интеграция" по ред и начин, предвидени в правилника за дейността на фонда."
§ 23. Член 20 се изменя така:
"Чл. 20. (1) На работодател, наел на работа инвалиди с трайни увреждания, се предоставят от фонд "Професионална квалификация и безработица" средства при условия и по ред, определени със Закона за закрила при безработица и насърчаване на заетостта.
(2) Изпълнението на задължението за създаване и поддържане на работни места по чл. 315 от Кодекса на труда може да стане въз основа на договор със специализирани предприятия, кооперации и цехове за инвалиди. В този случай работодателят заплаща разходите за разкриване и поддържане на работни места."
§ 24. Член 21 се изменя така:
"Чл. 21. (1) Специализирани предприятия, кооперации и цехове по смисъла на чл. 20, ал. 2 са тези, в които относителният дял на инвалидите от общия брой на персонала е:
1. за лица с различни видове заболявания - не по-малко от 50 на сто от работниците и служителите;
2. за слепи и слабозрящи - не по-малко от 20 на сто от работниците и служителите;
3. за глухи и тежкочуващи - не по-малко от 30 на сто от работниците и служителите.
(2) В процента на лицата по ал. 1 се включват:
1. трудоустроени инвалиди с трайни увреждания;
2. трудоустроени инвалиди с трайно намалена работоспособност под 50 на сто;
3. трудоустроени лица с временно намалена работоспособност, установена от ТЕЛК (НЕЛК);
4. трудоспособни лица, които се грижат за инвалиди с трайни увреждания."
§ 25. В чл. 22, т. 1 след думата "предприятия" се поставя запетая и се добавят думите "трудово-лечебните бази", а думите "чрез държавни поръчки" се заменят с "по реда на Закона за обществените поръчки".
§ 26. Член 23 се изменя така:
"Чл. 23. (1) На специализираните предприятия, кооперации и цехове за инвалиди с трайни увреждания, членуващи в националните организации на инвалиди и в организации за инвалиди, се преотстъпват 30 на сто от дължимите осигурителни вноски.
(2) Паричните обезщетения за временна неработоспособност на лица, трудоустроени по повод на временно намалена и трайно намалена трудоспособност, според причината, породила заболяването или травмата, са за сметка съответно на фонд "Общо заболяване и майчинство" или фонд "Трудова злополука и професионална болест"."
§ 27. Член 25 се изменя така:
"Чл. 25. (1) Националната служба за социално подпомагане и общинските служби за социално подпомагане могат да разкриват трудово-лечебни бази с цел осъществяване на трудова терапия и рехабилитация на инвалиди с трайни увреждания, обслужвани в заведенията за социални услуги.
(2) Редът за създаване на базите по ал. 1 се определя с наредба на министъра на труда и социалната политика."
§ 28. Член 26 се отменя.
§ 29. В чл. 29 думите "Комитетът по стандартизация и метрология съгласно Закона за стандартизация разработва и утвърждава стандарти за:" се заменят с "Държавната агенция по стандартизация и метрология съгласно Закона за националната стандартизация одобрява стандарти за:".
§ 30. В чл. 31, ал. 1 и 2 думите "с увредено зрение и увреден слух" се заличават.
§ 31. В чл. 32 т. 4 се отменя.
§ 32. В чл. 33 се правят следните изменения:
1. Текстът на чл. 33 се изменя така:
"Чл. 33. Държавните органи и общините, спортните федерации, дружества и клубове осигуряват социалната интеграция на инвалидите чрез:".
2. Точка 1 се изменя така:
"1. приспособяване на спортни съоръжения и бази за осъществяване на спортна дейност от инвалиди съвместно с лица без увреждания;".
§ 33. Член 34 се изменя така:
"Чл. 34. Общините осигуряват необходимата материална база и средства за осъществяване на социални контакти на инвалидите."
§ 34. Член 35 се изменя така:
"Чл. 35. Инвалидите с трайни увреждания имат право на обществено осигуряване, здравно осигуряване и на осигуряване при безработица при условия и по ред, установени с Кодекса за задължително обществено осигуряване, Закона за здравното осигуряване и Закона за закрила при безработица и насърчаване на заетостта."
§ 35. Член 36 се изменя така:
"Чл. 36. (1) Инвалидите с трайни увреждания, които не могат сами или с помощта на своите близки да задоволяват основните си жизнени потребности, имат право на социално подпомагане при условия и по ред, установени в Закона за социалното подпомагане.
(2) Инвалиди с трайни увреждания, навършили 16-годишна възраст, имат право на гарантирана месечна социална помощ при условия и по ред, установени в Закона за социалното подпомагане.
(3) Министерството на труда и социалната политика изработва стандарти, критерии и механизми за предоставяне на социални услуги за интегриране в обществото на инвалидите."
§ 36. Създава се чл. 36а:
"Чл. 36а. Инвалиди с трайни увреждания, които получават доходи от трудова дейност, ползват данъчни облекчения при условия и по ред, установени в Закона за облагане доходите на физическите лица."
§ 37. Член 38 се отменя.
§ 38. Член 39 се отменя.
§ 39. Член 40 се изменя така:
"Чл. 40. (1) Родители (осиновители) на инвалиди до 18-годишна възраст с трайни увреждания имат право на месечна добавка в размер 70 на сто от гарантирания минимален доход, определен с акт на Министерския съвет.
(2) На родители (осиновители), осигурени за всички осигурени социални рискове, и на тези, които са пенсионери, месечната добавка по ал. 1 се изплаща за сметка на държавния бюджет.
(3) На неосигурени родители (осиновители) месечните добавки по ал. 1 се изплащат за сметка на фонд "Рехабилитация и социална интеграция".
(4) Родителите (осиновителите) не получават месечна добавка, ако лицата по ал. 1 са настанени в заведения на пълна държавна издръжка."
§ 40. Член 42 се изменя така:
"Чл. 42. (1) Инвалидите имат право на целеви помощи и облекчения за:
1. покупка и ремонт на лични технически помощни средства;
2. покупка и приспособяване на лично моторно превозно средство и място за паркиране;
3. финансови облекчения при внос на лично моторно превозно средство;
4. преустройство на жилище;
5. придружители на лица с увредено зрение и преводачи на лица с увреден слух.
(2) Размерите на помощите, условията и редът за отпускането им се определят с правилника за прилагане на закона."
§ 41. Член 44 се отменя.
§ 42. Член 45 се изменя така:
"Чл. 45. (1) Министерството на труда и социалната политика и Националната служба за социално подпомагане разкриват заведения за предоставяне на социални услуги на инвалиди. Такива заведения могат да разкриват и други физически и юридически лица.
(2) Условията и редът за извършване на социални услуги в заведенията по ал. 1 се определят с наредба на министъра на труда и социалната политика."
§ 43. Член 46 се изменя така:
"Чл. 46. (1) Общините предоставят на инвалидите с трайни увреждания жилища от общинския жилищен фонд при условия и по ред, установени с правилника за прилагане на Закона за общинската собственост.
(2) При закупуване, строеж или основен ремонт на жилище инвалидите с трайни увреждания имат право да ползват кредити в размер 75 на сто от стойността на норматива за жилищна площ. Размерът на норматива, условията и редът за отпускане на кредита се определят от Министерския съвет, съгласувано с управителя на Българска народна банка."
§ 44. Член 47 се изменя така:
"Чл. 47. Финансирането на дейностите по този закон се извършва със средства от:
1. държавния бюджет;
2. общинските бюджети;
3. фонд "Рехабилитация и социална интеграция";
4. други източници."
§ 45. В чл. 48 се правят следните изменения:
1. В ал. 1 думите "Министерския съвет" се заменят с "Министерството на труда и социалната политика".
2. Алинея 3 се отменя.
§ 46. Член 49 се отменя.
§ 47. Член 50 се изменя така:
"Чл. 50. Средствата по фонд "Рехабилитация и социална интеграция" се набират от:
1. целева ежегодна субсидия от държавния бюджет в размер до 0,1 на сто от брутния вътрешен продукт;
2. събрани суми от глоби по чл. 59;
3. приходи от мероприятия, организирани с цел подпомагане на рехабилитацията и социалната интеграция на инвалидите:
а) извънредни тиражи на лотарии и на спортния тотализатор;
б) благотворителни представления и спортни прояви;
в) базари и други социални дейности;
4. доброволни вноски, дарения и завещания от български и чуждестранни граждани и юридически лица;
5. лихви по сметка на фонда;
6. други източници."
§ 48. В чл. 51 ал. 1 се изменя така:
"(1) Средствата по фонд "Рехабилитация и социална интеграция" се разходват за:
1. подпомагане на инвалиди за закупуване и ремонт на технически помощни средства и съоръжения;
2. месечни добавки за инвалиди с трайни увреждания до 18-годишна възраст;
3. субсидии за специализираните предприятия, кооперации и цехове за инвалидите;
4. осигуряване на достъпна битова и околна среда;
5. финансиране на проекти и програми за професионално обучение и преквалификация на инвалиди по чл. 17, ал. 3;
6. култура, спорт и туризъм;
7. финансиране на проекти и програми за рехабилитация и социална интеграция;
8. издръжка на дейността на фонда - не повече от 5 на сто от набраните в него средства."
§ 49. Член 52 се отменя.
§ 50. Член 54 се изменя така:
"Чл. 54. (1) Орган за управление на фонд "Рехабилитация и социална интеграция" е управителният съвет, който се състои от управител, подуправител и 7 членове.
(2) Управителният съвет:
1. приема правилник за дейността си;
2. приема след предварително съгласуване с Националния съвет по рехабилитация и социална интеграция план-сметка на фонда и я предлага за утвърждаване от министъра на труда и социалната политика, съгласувано с министъра на финансите;
3. съставя годишния счетоводен отчет на фонда;
4. изготвя годишния доклад за дейността на фонда и го внася за обсъждане в Националния съвет по рехабилитация и социална интеграция; докладът се утвърждава от министъра на труда и социалната политика."
§ 51. Член 55 се изменя така:
"Чл. 55. (1) Управителят и подуправителят на управителния съвет се назначават и освобождават от министъра на труда и социалната политика, а членовете му се определят от Националния съвет по рехабилитация и социална интеграция, като не по-малко от четири са представителите на национално представените организации на и за инвалиди.
(2) Числеността на персонала на фонд "Рехабилитация и социална интеграция" се утвърждава от министъра на труда и социалната политика.
(3) Управителят на фонда:
1. представлява фонд "Рехабилитация и социална интеграция";
2. свиква заседания на управителния съвет при необходимост, но най-малко веднъж месечно;
3. обявява конкурси за финансиране на проекти и програми;
4. организира дейността по набирането, разходването и отчитането на средствата по фонд "Рехабилитация и социална интеграция";
5. назначава и освобождава персонала за извършване на дейността по фонда."
§ 52. Член 58 се отменя.
§ 53. В чл. 59 се правят следните изменения:
1. В ал. 1 думите "една до пет минимални работни заплати за страната, установени към момента на неизпълнението" се заменят със "100 до 500 лв.".
2. В ал. 2 думата "При" се заменя със "За" и думите "две до десет минимални работни заплати за страната" се заменят с "200 до 1000 лв.".
§ 54. В чл. 60 ал. 1 и 2 се изменят така:
"Чл. 60. (1) Нарушенията на този закон се установяват с актове, които се съставят от упълномощени длъжностни лица от Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол, Националния осигурителен институт, Националната здравноосигурителна каса, Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда", както и от инспекторатите на Министерството на здравеопазването, Министерството на образованието и науката, Министерството на труда и социалната политика, Министерството на транспорта и съобщенията и Министерството на регионалното развитие и благоустройството, на които са възложени контролни функции в съответната област.
(2) Наказателните постановления се издават от ръководителите на съответните длъжностни лица по ал. 1."
§ 55. В § 1 от допълнителната разпоредба се правят следните изменения:
1. Точки 3 и 4 се изменят така:
"3. "Инвалид" е всяко лице независимо от възрастта му с физическо, сетивно или умствено увреждане, което затруднява социалното му интегриране и участие в обществения живот, възможностите му за общуване и обучение или трудовата му реализация;
4. "Инвалид с трайно увреждане"е лице с установена степен на намалена работоспособност 50 и над 50 на сто."
2. В т. 5 думите "Помощни технически" се заменят с "Технически помощни".
3. Точка 8 се отменя.
§ 56. В преходните и заключителните разпоредби се създава § 8:
"§ 8. Правото на месечна добавка по чл. 40 от този закон се погасява в 3-годишен срок."
§ 57. В преходните и заключителните разпоредби се създава § 9:
"§ 9. Разпоредбата на чл. 23, ал. 2 влиза в сила от 1 януари 2002 г."
Допълнителни разпоредби
§ 58. Навсякъде в закона думите "министърът на труда и социалните грижи" и "министъра на труда и социалните грижи", "Министерството на труда и социалните грижи", "Министерството на образованието, науката и технологиите", "Министерството на териториалното развитие и строителството", "Министерството на транспорта" и "Комитетът по физическо възпитание и спорт" се заменят съответно с "министърът на труда и социалната политика" и "министъра на труда и социалната политика", "Министерството на труда и социалната политика", "Министерството на образованието и науката", "Министерството на регионалното развитие и благоустройството", "Министерството на транспорта и съобщенията", "Държавната агенция за младежта и спорта".
Законът е приет от ХХХVIII Народно събрание на 15 март 2001 г. и е подпечатан с официалния печат на Народното събрание.